Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vrchní soud vyhověl Rathově stížnosti a propustil ho z vazby

Vrchní soud v Praze vyhověl stížnosti exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) a propustil ho z vazby. David Rath v pondělí odpoledne opustil ruzyňskou vazební věznici. Odjel v autě, které řídil jeho advokát Roman Jelínek. Zamířil do Hostivice, kde bydlí. Rath, který je obžalovaný z korupce, strávil za mřížemi 18 měsíců. Podle soudu již pominuly obavy z toho, že by se mohl vyhýbat hlavnímu líčení. Sdělil to Rathův obhájce Adam Černý.

Někdejší středočeský hejtman, jemuž v případě prokázaní viny hrozí až 12 let odnětí svobody, uspěl se stížností na vazbu až napočtvrté. Policie Ratha zadržela loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s dalšími následně obviněnými, někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem Petrem Kottem. Tehdejší poslanec a hejtman nesl v rukou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji policista otevřel, ukázalo se, že byla plná bankovek - podle policie obsahovala celkem sedm milionů korun.

ČRo: Brusel hrozí ČR žalobou kvůli zakázce na dostavbu Temelína

Evropská komise pohrozila České republice žalobou kvůli zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Uvedl to Český rozhlas (ČRo) s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici. Praha podle nich odmítá komisi poskytnout informace, na základě jakých kritérií z tendru na dostavbu elektrárny vyřadilo francouzskou firmu Areva. Areva si na Česko po svém vyloučení ze zakázky stěžovala u Evropské komise, která v Evropské unii dohlíží na uplatňování pravidel hospodářské soutěže. Komise podle ČRo Česku sdělila, že pro to, aby mohla o stížnosti rozhodnout, potřebuje znát kritéria, podle kterých Česko francouzského uchazeče ze zakázky vyloučilo. Česká republika ale tyto dokumenty odmítá poskytnout s tím, že stížnost Arevy v současnosti projednává český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v červenci potvrdil vyřazení Arevy z tendru. Podle Česka komise nemá na rozhodování o celé věci právo, dokud ji neprojedná ÚOHS, případně české soudy. Ty tuto záležitost projednávaly naposledy na konci října, kdy krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, podle něhož provozovatel Temelína, firma ČEZ, nesmí uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jihočeské elektrárny.

První schůzka Zemana a Sobotky bude ve středu

První povolební schůzka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem se uskuteční ve středu v 16:00 v Lánech, kde se hlava státu zotavuje po úrazu kolena. ČTK o tom informovala mluvčí Hradu Hana Burianová. Zda již na tomto setkání prezident Sobotku jako šéfa vítězné strany pověří sestavením vlády, neví. Sobotka to neočekává. "Já tu první schůzku vnímám spíše jako konzultativní a informativní," uvedl s tím, že by tak mohl prezident postupovat až na základě "jasného signálu", že se podařilo vyjednat příští koalici. O té ČSSD jedná s hnutím ANO a lidovci. V neděli v Otázkách Václava Moravce ČT Sobotka připomněl, že Zeman opakovaně deklaroval, že si přeje, aby ČSSD vyhrála volby. Věří prý, že hlava státu bude vítězství sociálních demokratů respektovat. Na prvním setkání si chce vyslechnout Zemanův názor na povolební vyjednávání.

Týmy ČSSD a KDU-ČSL se poprvé sejdou v úterý večer

Vyjednávací týmy ČSSD a lidovců se poprvé sejdou v úterý večer v Lidovém domě. ČTK to napsal místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Strany budou diskutovat především o programových prioritách. O programových shodách a rozporech budou tento týden jednat také expertní týmy ČSSD a hnutí ANO. "Budeme mluvit o programových prioritách včetně zdravotnictví, penzí, revizí církevních restitucí a daní," napsal ČTK předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě církevní restituce jsou tématem, na kterém se zřejmě obě strany neshodnou. Zatímco sociální demokraté jsou pro snížení výplat církvím, lidovci považují restituce za uzavřenou záležitost.

Ministři zahraničí V4 jednali s Japonskem o obchodu i kultuře

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se na okraj evropsko-asijského summitu ASEM setkali v indické metropoli Dillí se svým japonským protějškem Fumiem Kišidou. Na schůzce jednali zejména o spolupráci v oblasti vědy, technologií a energetické bezpečnosti, informovala polská agentura PAP. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí byly tématem jednání i kultura, turistika a ekonomická spolupráce. V rámci Roku výměny by mělo dojít k rozvoji vztahů zejména v oblasti kultury, obchodu a turismu. V souvislosti s projektem byli jmenováni i takzvaní velvyslanci dobré vůle. Za Českou republiku tuto funkci získal světoznámý houslový virtuóz Pavel Šporcl, za Maďarsko hudebník Máté Kamarás, za Polsko zpěvačka Anna Maria Jopková, za Slovensko vědec Vladimír Bužek a za Japonsko zpěvačka a pianistka Nao Macušitaová.

V OKD se bude stávkovat, horníci se nedohodli s vedením

Zaměstnanci těžební firmy OKD budou v úterý 19. listopadu kvůli neshodám na kolektivní smlouvě čtyři hodiny stávkovat. Následovat bude 29. listopadu celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka, stávkovat bude přes 7000 lidí. Zvrátit to může jedině vstřícný návrh zaměstnavatele. Po jednání odborových organizací to řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že firma je připravena k jednáním a dále věří v dohodu. Vyjednávání o kolektivní smlouvě zkomplikovala úsporná opatření, která letos začala firma dělat kvůli špatným hospodářským výsledkům. Zkrachovala i vyjednávání před zprostředkovatelem, jelikož vedení firmy jeho návrh odmítlo. Místo toho předložilo odborářům vlastní návrh smlouvy. Odborářům se nelíbil a zaměstnanci ho minulý týden v referendu odmítli. Přes 90 procent zaměstnanců, kteří se hlasování zúčastnili, dalo najevo, že raději půjdou do stávky.

Meziroční inflace v říjnu zpomalila pod jedno procento

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 0,9 procenta ze zářijového jednoho procenta. Zpomalení cenového růstu nastalo zejména u potravin a nealkoholických nápojů. Proti září spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,2 procenta, hlavně kvůli růstu cen lihovin a lahvového piva. O vývoji inflace informoval Český statistický úřad. Pokles meziroční inflace odpovídal odhadům analytiků. Naposledy byla meziroční inflace pod jedním procentem v březnu 2010.

Eurovia se dohodla s ministerstvem o postupu na opravách D47

Stavební společnost Eurovia se dohodla s ministerstvem dopravy na dalších měřeních na dálnici D47. Obě strany chtějí najít shodu na opravách a uvést zvlněnou dálnici do bezvadného stavu. Řekl to ministr dopravy Zdeněk Žák. Eurovia nicméně zároveň popřela, že by na části dálnice chyběla část podkladu, což před dvěma týdny měly prokázat sondy uskutečněné Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). "Tisíciprocentně garantuji, že tam ty vrstvy jsou," uvedl generální ředitel firmy Eurovia Martin Borovka s tím, že společnost ministrovi předala příslušné důkazy z doby výstavby v letech 2002 až 2005. Jeho slova má prověřit další série tentokráte kopaných sond, které se uskuteční ještě do zimy a u kterých by měly být přítomni zástupci ministerstva, stavební firmy a nezávislých odborníků.

Antimonopolní úřad podle NKÚ nesledoval důsledně pohledávky

Antimonopolní úřad při hospodaření s majetkem nesledoval důsledně pohledávky a nevymáhal včas práva státu. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který letos v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prověřoval období let 2010 až 2012, v případě věcných souvislostí i předcházející a následující. NKÚ zjistil i nedostatky v účetnictví. Kontroloři NKÚ prověřili majetek a finanční prostředky ve výši zhruba 1,8 miliardy korun. Při hospodaření s majetkem podle NKÚ zasílal ÚOHS výzvy k úhradě nedoplatku s velkou časovou prodlevou od termínu splatnosti pohledávky - například u pohledávky ve výši 6800 korun to udělal 43 měsíců po splatnosti, u jiné pohledávky ve výši 30.000 Kč 14 měsíců po splatnosti a podobně.

Škoda Auto zahájila výrobu modernizovaného modelu Yeti

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti. Proti dosavadní verzi, jejíž sériová výroba začala na jaře 2009, se nový model typu SUV bude vyrábět ve dvou variantách, městské a outdoor. Do prodeje by měl jít v lednu příštího roku, zájemci si jej mohou nyní objednat. ČTK to řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž. Změny technologií pro výrobu omlazeného modelu provedl kvasinský závod o uplynulém víkendu. Týkaly se hlavně svařovny karoserií a montážní linky, z níž kromě SUV Yeti sjíždí také limuzína Superb. Loni prodala Škoda zhruba 87.400 vozů typu Yeti, což byl meziroční nárůst o 24 procent.

ČMKOS považuje devizové intervence za problematické

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) považuje rozhodnutí bankovní rady ČNB zahájit devizové intervence za velmi problematické. Otázkou podle odborů je, zda se časem dostaví očekávané přínosy rozhodnutí ČNB. Navíc intervence pocítí ve zdražení zboží především domácnosti s nízkými a středními příjmy již v dohledné době předvánočních nákupů, uvedli odboráři v tiskové zprávě. ČNB ve čtvrtek zahájila devizové intervence s cílem oslabit kurz koruny a uvolnit tak ještě více měnové podmínky. Centrální banka chce kurz koruny držet poblíž 27 korun za euro. Hlavní přínos devizových intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace.

Soudkyně smí řešit kauzu justiční mafie

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Romana Vostrejšová smí rozhodovat v takzvané kauze justiční mafie. Podle Nejvyššího soudu (NS) není vyloučena z projednávání. ČTK to řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Na údajnou podjatost Vostrejšové poukazovala ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, která v kauze figuruje jako žalovaná. Omluvu od Benešové žádá skupina lidí, které označila za součást justiční mafie. NS už počátkem letošního roku vyhověl dovolání Benešové a nařídil nové projednání kauzy. Kauza se táhne od roku 2007. Sporný výrok pronesla Benešová na adresu své nástupkyně ve funkci Vesecké, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, tehdejšího místopředsedy NS Pavla Kučery či exnáměstka vrchního státního žalobce Libora Grygárka. Obvinila je z ovlivňování některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

V Moravskoslezském kraji šlo loni do ovzduší méně prachu

V Moravskoslezském kraji loni klesly emise polétavého prachu. Přesto zůstává severní Morava a Slezsko nejznečištěnější oblastí v Česku. Vyplývá to z dat, která firmy nahlásily do Integrovaného registru znečišťování (IRZ). Sdružení Arnika už devátým rokem sestavuje žebříček největších znečišťovatelů. Mezi největšími v regionu se dlouhodobě drží hutní společnost ArcelorMittal Ostrava, opavská farmaceutická společnost Teva nebo bohumínský výrobce izolací Rockwool. Všechny firmy ale své emise řady sledovaných látek snížily. Naopak Třinecké železárny podle Arniky zvýšily množství úniků rakovinotvorných látek. Arnika současně kritizuje, že společnost Evraz Vítkovice Steel dostala od krajského úřadu odklad na odprášení svého provozu, takže bude Ostravany další rok a půl zasypávat prachem. Naopak pozitivní dopady ekologizace vidí vedoucího havířovské pobočky Arniky Jan Nezhyba u množství prachu, protože v roce 2012 klesla jeho produkce zhruba o 170 tun, od roku 2010 o 710 tun.

Armáda si připomněla Den válečných veteránů

Na pražském Vítkově si česká armáda a politici připomněly Den válečných veteránů. Několik účastníků především druhé světové války bylo při této příležitosti vyznamenáno ministrem obrany Vlastimilem Pickem. Den veteránů se ve světě slaví k uctění památky účastníků válek. V Česku se připomíná od roku 2001, ve známost mezi širší veřejnost se zatím nedostal. Picek po slavnostním aktu, který se tradičně konal pod jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova za účasti čestných jednotek, politiků nebo představitelů armády i církve, vyznamenal deset mužů a žen. Většina z nich získala záslužný kříž za svou činnost z období druhé světové války. Záslužný kříž prvního stupně obdržel posmrtně Jan Pondy, který se jako příslušník československého zahraničního vojska účastnil bojů za osvobození od ledna 1940 až do května 1945. V roce 1948 opustil Československo a až do smrti žil v Anglii. Vyznamenání Picek udělil také například Jiřině Hlouškové, která za druhé světové války pomáhala zajišťovat materiální pomoc partyzánům na Drahanské vrchovině. Oceněn byl také Otakar Vinklář, který byl vězněn v době komunistického režimu, a medaily Za službu v zahraničí dostal Josef Hrůza za účast na misi v polovině devadesátých let.

Češi shromažďují vzpomínky na sametovou revoluci

Zaznamenat za pomoci veřejnosti pomocí příběhů, fotografií, videí i zvukových záznamů co nejrozmanitější obrázek běžného života i revolučních událostí v Evropě je cílem projektu Europeana 1989 - Psali jsme dějiny. Novináře o něm v Praze zástupci Národního muzea, Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd a evropské digitální knihovny, muzea a archivu Europeana. "Digitalizované záznamy a vybrané předměty se mohou stát součástí výstavy k 25. výročí sametové revoluce připravované Národním muzeem pro příští rok," uvedla náměstkyně generálního ředitele Národního muzea (NM) Dagmar Fialová. V Praze se sbírkový den uskuteční 17. listopadu v Nové budově NM. Kromě možnosti přinést různé předměty či nahrát své vzpomínky mohou zájemci samostatně vkládat digitalizované materiály na internetovou stránku www.europeana1989.eu/cz/, kde získají další informace. Organizátoři projektu vyzývají veřejnost, aby přispěla svým příběhem a dobovými předměty do digitálního archivu. Jde například o fotografie z revolučních okamžiků roku 1989 či snímky z rodinné dovolené a každodenního života, oblíbené desky či hračky. Případně i nehmotné vzpomínky, které by mohly budoucím generacím vykreslit, jak vypadala společnost na přelomu 80. a 90. let, kdy se hroutila železná opona.

Příští rok bude v Praze velká výstava o benediktinech

Příští rok se v Praze otevře výstava o benediktinském řádu a jeho kultuře, představí život středověkého kláštera a řadu architektonických a uměleckých památek. Výstava Otevři zahradu rajskou, Benediktini v srdci Evropy 800-1300 nabídne také vzácný Vyšehradský kodex. Na jednom z nejvýznamnějších výstavních projektů roku spolupracuje Národní galerie spolu s Národní knihovnou, Národním muzeem a řadou dalších institucí a odborníků. Expozice bude instalována ve Valdštejnské jízdárně a Galerii Klementinum od listopadu příštího roku do března 2015. Návštěvníci si budou moci prohlédnout více než 250 exponátů od sochařských památek, knižní malby až po zlatnická a umělecká díla nejstaršího mnišského řádu západního křesťanství. Památky budou zapůjčeny ze šesti středoevropských zemí a Švýcarska.

Meziříčský zámek Kinských připravuje expedici do středověku

Interaktivní výstavu nazvanou Expedice středověk připravují v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí pracovníci Muzea regionu Valašsko. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet každodenní život ve středověku. Loni mělo muzeum velký úspěch s podobnou výstavou zaměřenou na pravěk, sdělila mluvčí muzea Simona Hlaváčová. Lidé si podle ní vyzkouší na vlastní kůži, jak se žilo na hradě, v klášteře či na bitevním poli. "Pro návštěvníky jsou k dispozici dobové oděvy, mučírna s pomůckami práva útrpného, husitské zbraně a mnoho dalších exponátů," uvedla kurátorka výstavy Ivana Martišková. Výstavu zahájí v sobotu vernisáž v historickém duchu. Návštěvníci si budou moci zahrát na rytíře, naučit se řemeslo řezbářů i provazníků, či ochutnat medové pochoutky středověkého včelaře.

V Brně se začaly otevírat lahve svatomartinských vín

Vinaři v Česku otevřeli symbolické první lahve mladého vína z letošní úrody. První z nich přinesl v Brně průvod z katedrály na Petrově na náměstí Svobody, kde místní kněz vínu požehnal. Na náměstí mladá vína ochutnávaly i přes chladné počasí tisíce lidí. Svatomartinské slavnosti se konají na mnoha místech po celém Česku a kromě vína jsou spjaty s tradičními pokrmy, především s pečenou husou. Na trhu letos bude kolem dvou milionů lahví Svatomartinských vín. Poprvé to znamená pokles, v minulých letech produkce Svatomatinských vín rostla. Loni se jich prodalo téměř 2,2 milionu. Letošním přísnějším hodnocením prošlo 116 vinařství s 356 víny. Je to o 24 méně než loni. Naopak akcí spojených se Svatomartinskými víny přibývá.

Jihočeské Lipno získalo prestižní ocenění pro destinaci vysoké kvality

Jihočeské Lipno je mezi 19 místy v Evropě, která letos získala ocenění "Evropská destinace nejvyšší kvality". Informovala o tom Evropská komise. Letošní ročník, do kterého se z Česka přihlásilo 15 míst a do českého finále postoupilo pět, je věnován odstraňování bariér v cestovním ruchu. Podle komise je šumavské Lipno jedním z nejatraktivnějších turistických cílů v ČR. Mnoho turistických stezek v jeho okolí, například okolo lipenské přehrady, je přitom přístupných pro vozíčkáře. Potřeby handicapovaných návštěvníků také umí zohlednit zaměstnanci městského informačního střediska. Zisk titulu by měl pro Lipno znamenat především marketingovou podporu ze strany EU, ale i české agentury CzechTourism.

Ze sportu:

Vladimír Šafařík nahradí pro finále Davisova poháru se Srbskem v roli kapitána českého týmu Jaroslava Navrátila, který v Bělehradu chybí kvůli plicní embolii. Poslední krok k obhajobě titulu čeká tenisty od pátku do neděle. Navrátil je od středy v prostějovské nemocnici a jako svůj záskok doporučil Šafaříka. Devětačtyřicetiletý Šafařík zná daviscupové prostředí dokonale. Bývalý ligový tenista v mládežnických a dorosteneckých kategoriích je od roku 1999 hlavním organizátorem domácích i zahraničních utkání Davis Cupu i Fed Cupu.

Fotbalová reprezentace bude v pátečním přípravném utkání s Kanadou postrádat kapitána Tomáše Rosického, kterého na sraz týmu nepustí nemoc, a Vladimíra Daridu. Záložník Freiburgu si ve čtvrtečním utkání Evropské ligy s Estorilem poranil mezižeberní sval. Oba se proto omluvili trenérovi národního týmu Josefovi Pešicemu.

Fotbalový obránce David Bystroň, který si odpykává dvouletý trest za pozitivní dopingový nález, dostal povolení trénovat a od úterý se začne připravovat s Plzní. Trest mu vyprší 3. ledna. "Naší žádosti na orgány UEFA a FIFA o umožnění tréninku před vypršením Davidova trestu bylo vyhověno. Počínaje úterním dopolednem se tak David připojí k týmu," řekl generální manažer Plzně Adolf Šádek.

Silniční cyklista Roman Kreuziger získal Cenu Roberta Bakaláře za přínos a propagaci české cyklistiky. Při třetím ročníku ankety pojmenované po populárním televizním komentátorovi byla společně s profesionálem ze stáje Saxo-Tinkoff oceněna i Česká spořitelna.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr z New Jersey jako osmý hráč v historii NHL překonal hranici 1700 kanadských bodů. Díky gólu a asistenci v nedělním utkání s Nashvillem (5:0) si jednačtyřicetiletý nejproduktivnější Evropan v dějinách prestižní soutěže vylepšil bilanci na 1701 bodů za 686 branek a 1015 asistencí z 1408 utkání.

Fotbalová Sparta v utkání 14. kola nejvyšší soutěže zaváhala v Olomouci a po remíze 1:1 se její náskok na druhou Plzeň zmenšil na pět bodů. Domácí pod staronovým koučem Zdeňkem Psotkou vedli trefou Martina Doležala, bod však hostům zajistil osmou brankou sezony Josef Hušbauer. Pražané tak ani po patnácti a půl letech neodjeli z Hané s prázdnou a aktuální ligovou neporazitelnost natáhli na šestnáct utkání.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se na úvod Světového poháru nedočkala vítězství, ale s medailovými výsledky z obou individuálních startů v Calgary byla spokojená. K druhému místu na trati 3000 metrů přidala bronz z patnáctistovky v českém rekordu 1:54,44 a na prahu olympijské sezony potvrdila, že je dobře připravená. Dosažené časy jí navíc dávají jistotu startu na hrách v Soči.

Rychlobruslařce Karolíně Erbanové nevyšel podle představ její první start v sezoně Světového poháru na kilometrové trati. Třetí žena celkového hodnocení minulého ročníku obsadila v Calgary 14. místo, časem 1:15,04 minuty zůstala na tamním rychlém oválu daleko za vlastním českým rekordem (1:13,84).

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil mění stáj. V příští sezoně bude v šampionátu Moto3 jezdit za elitní Team Calvo, v jehož barvách se letos stal mistrem světa Španěl Maverick Viňales. Dvacetiletý Kornfeil v této sezoně závodil za RW Racing GP a dokončil ji na jedenáctém místě, tedy nejlépe v dosavadní kariéře. Přesto nebyl s konečným umístěním spokojený, protože neudržel postavení v elitní desítce.

Dva měsíce před startem je dálkový běh na lyžích Jizerská padesátka vyprodán. Do stopy závodu na 50 km klasickou technikou v Bedřichově 12. ledna vyrazí 4800 závodníků z třiceti zemí světa.

Počasí v úterý:

Bude skoro jasno až polojasno, jen někde se mohou udržet mlhy. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů, na jihovýchodě až 9 st. Celsia.