Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Lidovci budou prosazovat Bělobrádka na místopředsedu sněmovny

Poslanecký klub KDU-ČSL se na výjezdním zasedání v Havlíčkově Brodě shodl na tom, že bude předsedu strany Pavla Bělobrádka prosazovat do funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. ČTK to řekl místopředseda strany a klubu Marian Jurečka. Lidovci by mohli být koaličními partnery ČSSD a ANO v nové vládě. Lidovci v Havlíčkově Brodě mluvili také o odborném zaměření svých poslanců a oblastech, kterým by se mohli věnovat, uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Konkrétní návrhy na obsazení sněmovních výborů jsme zatím neřešili," dodal. Podle prvního místopředsedy strany Mariana Jurečka bude složení výborů, komisí a delegací ještě předmětem dalších diskuzí v rámci koaličních jednání. "Každý z poslanců řekl, v jakém výboru by chtěl prioritně pracovat. Máme tedy představu, kde chtějí naši poslanci uplatnit svoji odbornost, k tomu potom budeme přihlížet při případných nominacích," uvedl Jurečka. Zástupci lidovců se v pátek na jednání s představiteli hnutí ANO 2011 dohodli, že chtějí, aby Sněmovna měla čtyři místopředsedy. Budou rovněž ve Sněmovně prosazovat snížení počtu výborů, podvýborů a komisí.

Podivínský by měl být ministrem nejdéle do konce roku

Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) zůstane ve funkci ministra životního prostředí ve vládě v demisi nejdéle do konce roku. Dohodl se na tom s poslaneckým klubem KDU-ČSL. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL v Havlíčkově Brodě to řekl první místopředseda strany Marian Jurečka a dohodu nepřímo potvrdil také Podivínský. Lidovečtí poslanci se podle Jurečky shodli na tom, že v této výjimečné situaci, kdy je vláda bez důvěry a navíc v demisi a strany zahájily debaty o přípravě příští vlády, současný stav měnit nebudou. "Pokud by se ale ukazovalo, že jednání nespějí k sestavení vlády v řádu týdnů a provizorní Rusnokova vláda by tady měla být i po Novém roce, pak by se k tomu Tomáš Podivínský postavil a z funkce by odstoupil," řekl Jurečka. Na tomto řešení, které nemělo formu usnesení, ale vzniklo na základě debaty v poslaneckém klubu, se podle Jurečky všichni shodli. Podivínský řekl, že kolem jeho setrvání ve funkci ministra nejsou žádné spory. V pátek Podivínský ČTK řekl, že výzvy k odstoupení od některých svých spolustraníků nechápe a svůj ministerský mandát v kabinetu Jiřího Rusnoka chce dokončit bez ohledu na to, jak dlouho bude trvat. Uvedl také, že pokud by lidovci byli součástí nové vlády, rád by se ucházel o tento ministerský post znovu.

Hamáček nebude kandidovat na šéfa poslanců ČSSD

Sociálnědemokratický poslanec Jan Hamáček se nebude znovu ucházet o post předsedy klubu největší parlamentní strany. Muž, který byl v první volbě neúspěšným protikandidátem Jeronýma Tejce, to potvrdil ČTK. Vedle obsazení jednotlivých stranických funkcí se již také začíná spekulovat o možných obrysech příští vlády. Hamáček je stínovým ministrem obrany za ČSSD a právě o tento post by měl větší zájem. Jako o kandidátech, kteří by mohli získat podporu obou křídel ve straně, se v ČSSD hovoří například o Romanu Sklenákovi nebo Romanu Váňovi, zaznívají ale i další jména.

NSS obržel 25 stížností na volby do Sněmovny

Na letošní volby do Poslanecké sněmovny došlo k sobotě Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) 25 stížností. V sobotu také skončila lhůta pro podávání návrhů. Deset jich specializovaný volební senát už vyřešil přípisem, tedy v podstatě odložil bez projednání, protože nesplňovaly zákonem stanovené požadavky. Další návrh soudci odmítli usnesením a nevyřízených stížností zůstává 14, uvedla v tiskové zprávě mluvčí soudu Sylva Dostálová. Ani 25 stížností však nemusí být definitivní, protože s ohledem na dobu stahování dat z datových schránek nelze zcela vyloučit, že nějaká stížnost odeslaná včas bude do datové schránky NSS doručena později. Mezi stížnostmi, kterými se již soud nebude zabývat, jsou například ty, které neměly zákonem předepsanou formu. Typicky jde o elektronická podání bez zaručeného elektronického podpisu. U dalších podání bylo z obsahu zřejmé, že pisatelé nežádali vyslovení neplatnosti volby některého ze zvolených kandidátů, nýbrž pouze vyslovovali kritické názory na volební a povolební dění. Jeden z odmítnutých návrhů byl také podán předčasně. Ostatními podněty se volební senát s předsedou Vojtěchem Šimíčkem nadále zabývá. Přinejmenším dva podněty dostal v souvislosti se sněmovními volbami také Ústavní soud. Jeden podal předseda ústřední reprezentace Československé strany socialistické Jaroslav Vojtek, druhý Aktiv nezávislých občanů.

Nespokojení členové ČSSD nenapadnou volby v Olomouckém kraji

Nespokojení sociální demokraté z Mohelnice a okolí, kteří na konci října podali žalobu na podobu stranické kandidátky v Olomouckém kraji, nakonec upustili od záměru napadnout u Nejvyššího správního soudu volební výsledek ČSSD v Olomouckém kraji. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mohelnickým členům slíbil prošetřit spor o sestavení kandidátky na půdě strany. ČTK to řekl právník a bývalý člen ČSSD Pavel Němec.

Lékárníci odmítají případné zavedení registračních pokladen

Pokud budou v budoucnu zavedeny registrační pokladny, nemělo by se to týkat lékáren. Vnitřní výpočetní systém je podle prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) Lubomíra Chudoby kvalitní a vícenáklady s tím spojené by dále zhoršily zejména u těch nejmenších lékáren jejich kritickou ekonomickou situaci. Pokud budou zrušeny regulační poplatky za lékařský předpis, bude lékárnická komora bojovat za to, aby byl zaveden pevný poplatek hrazený zdravotními pojišťovnami a zohlednil tak práci, kterou lékárna má při výdeji léků na předpis. Komora také chce podle schválených priorit přispět k tvorbě sítě lékáren podle potřeb pacientů. Nyní jsou hlavně na lukrativních místech a chybějí na venkově.

Ministerstvo chce po NWR dopracovat studii řešení situace v OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu žádá po společnosti New World Resources (NWR), která vlastní těžební firmu OKD, aby dopracovala v říjnu předloženou studii řešení situace v podniku. Dopis ministerstvo NWR odeslalo v pátek, řekla mluvčí ministerstva Jana Dronská. Podobu původního materiálu předloženého NWR kritizoval v Českém rozhlase Radiožurnálu premiér v demisi Jiří Rusnok. Společnost OKD se s problémy potýká kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím. Provedla už některá úsporná opatření a navíc se chystá ke konci roku 2014 uzavřít ztrátový Důl Paskov. Hrozí tak, že o práci přijdou v regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi další stovky lidí. Podíl nezaměstnaných byl v říjnu v kraji 9,8 procenta, práci nemělo 81.893 dosažitelných uchazečů. S uzavřením Dolu Paskov nesouhlasí odboráři, podle nichž jsou pod zemí ještě miliony tun uhlí, které by se daly vytěžit. Podle mluvčí ministerstva Jany Dronské sice vzniklá strategie obsahuje některé dobré a zajímavé myšlenky, na druhou stranu však ministerstvu ve studii řada opatření chybí. Žádá proto o doplnění dalších údajů a vysvětlení jak směrem do budoucnosti, tak do minulosti hospodaření firmy. Podle mluvčí je pro případná rozhodnutí vlády nezbytné, aby byl materiál o požadované údaje doplněn co nejdříve, a to zejména podrobně doloženou ekonomickou prognózu ztrátovosti dolu Paskov v jednotlivých létech do roku 2018.

Agenti americké FBI dopadli v Praze muže obviněného z únosu

Agenti americké kriminální služby FBI dopadli v Praze ve spolupráci s českou policií muže, který se podílel na brutálním případu únosu v USA. Jak uvedla mluvčí českého policejního prezidia, cizinec byl zadržen na Letišti Václava Havla a následně umístěn do policejní cely. Nyní soud čeká na zaslání extradičních materiálů z USA, aby mohl rozhodnout, zda bude muž vydán do Spojených států. Americké úřady obvinily celkem čtyři lidi mimo jiné z vážného ublížení na zdraví, mučení a loupeže. Případ se týká loňského přepadení majitele specializované lékárny v Kalifornii, ve které se prodává marihuana pro lékařské účely.

Na pražském Opatově při požáru svého přístřešku zemřel bezdomovec

Na pražském Opatově při požáru svého přístřešku zemřel bezdomovec. ČTK to řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Hasiči oznámení o požáru v ulici Ke Škole dostali před 22:00. Uhasili ho za deset minut. V ohořelém přístřešku o velikosti tři krát dva metry pak našli tělo. Zřejmě bezdomovec uhořel v Praze také minulou středu při požáru přístřešku v Ďáblickém háji. Hořela tehdy i část porostu lesoparku.

Výstava připomene Křišťálovou noc a varuje před antisemitismem

Pod názvem Stars začne v pražské Galerii Artinbox v Perlové ulici výstava fotografií Pavla Smejkala. Ke svým pracím využil snímky z takzvaného Osvětimského alba. Tváře obětí holokaustu vyměnil za tváře slavných hvězd, lidí, kteří představují symbol úspěchu a využití lidského potenciálu. Chce tak varovat před hrozbami xenofobie, antisemitismu i rasismu, které jsou podle něj stále aktuální a nerozlišují mezi obyčejnými lidmi a slavnými osobnostmi.Výstava začíná v den 75. výročí Křišťálové noci, pogromu, který vypukl v Německu z 9. na 10. listopadu 1938. Akce, při nichž zahynula téměř stovka Židů, byly vyprovokované a podněcované říšskými úřady.

Výstava dokumentuje pobyt malíře Jana Zrzavého ve Vodňanech

Obrazy, korespondence, fotografie a další zajímavosti s odkazem na pobyt Jana Zrzavého ve Vodňanech obsahuje výstava, která začala v Alšově síni Městské galerie ve Vodňanech. Mnohé z exponátů výstavy s názvem Návrat malíře Jana Zrzavého do Vodňan nebyly dosud veřejně prezentovány. Řekla to kurátorka výstavy Martina Hevlínová. Zrzavý žil ve Vodňanech v letech 1942 až 1956. Během výstavy se lidé mohou seznámit také s návrhem pamětní desky od sochaře Richarda Rudovského. Deska v podobě busty s údaji o pobytu Zrzavého ve městě by měla být odlita z bronzu. Podle Havlínové by mohla být odhalena během příštího roku. Malíř byl podle kurátorky ve Vodňanech vnímán jako nepřehlédnutelná osobnost, zajímavá svým zevnějškem i chováním. Vyprávění několika zdejších přátel, se kterými se malíř stýkal pravidelně, budou návštěvníkům výstavy zprostředkována audioprojekcí.Samostatnou část expozice tvoří díla profesionálních a amatérských umělců z Vodňanska, kteří se nechali osobností a uměním Jana Zrzavého oslovit.

Londýnští symfonikové zakončili hudební festival Moravský podzim

Vyprodané Janáčkovo divadlo vyslechlo tři kompozice Hectora Berlioze v podání Londýnského symfonického orchestru. Slavný orchestr, který náleží k úzké světové špičce, se v Brně představil poprvé. Zároveň se postaral o završení letošního ročníku festivalu Moravský podzim. Londýňany vedené ruským dirigentem Valerijem Gergijevem odměnilo publikum dlouhými ovacemi ve stoje a vyžádalo si přídavek. Bezmála tříhodinový program otevřela kratší předehra Waverley. Následovaly komornější Písně letních nocí. Sólový part odzpívala mezzosopranistka Karen Cargillová. Po přestávce následoval vrchol koncertu - Berliozova Fantastická symfonie. Rozsáhlá skladba tvořená pěti větami graduje rázným pochodem k popravišti a bouřlivým sabatem čarodějnic.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli i druhé utkání na turnaji Karjala, když nedokázali proti Finsku udržet dvoubrankové vedení a podlehli domácí reprezentaci 2:3. Seveřané vyhráli i pátý duel v sezoně v Euro Hockey Tour. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika přišli o šanci na obhajobu triumfu na severském turnaji.

Skifař Ondřej Synek se počtvrté v kariéře stal nejlepším veslařem České republiky. Úřadující mistr světa podle očekávání po dvou letech vystřídal na pomyslném trůnu skifařku Miroslavu Knapkovou, která obsadila druhé místo. Nejlepším trenérem byl vyhlášen Milan Doleček starší, pod jehož vedením se Synek připravuje. Vyhlášení ankety o nejlepší českou veslařskou posádku roku 2013 se konalo v Centru pohybové medicíny v Praze. O vítězi hlavní kategorie ale nebylo pochyb, jedenatřicetiletý veslař pražské Dukly totiž v letošní sezoně vyhrál všechny mezinárodní závody včetně rozjížděk. První porážku si připsal až na exhibičním Chalupa Cupu po skončení sezony.

Brankář Marek Mazanec z Nashvillu, který si v pátek na ledě Winnipegu připsal premiérový start v NHL, se stal 200. českým hokejistou v zámořské soutěži. Dvaadvacetiletý Mazanec je po útočníkovi Tomáši Hertlovi ze San Jose druhým nováčkem z tuzemska v tomto ročníku.

Tenista Tomáš Berdych si semifinále Turnaje mistrů nezahraje. Šestý hráč světa potřeboval porazit Španěla Rafaela Nadala, ale se světovou jedničkou v Londýně prohrál 4:6, 6:1 a 3:6. Berdycha nyní čeká přesun do Bělehradu na finále Davisova poháru proti Srbsku. Spolu s Nadalem postoupil ze skupiny A Švýcar Stanislas Wawrinka. "Když věnujete hráči, jako je Rafa, dva gamy v utkání, tak to je moc. Dal jsem mu první hru v utkání, další ve třetím setu a víc k tomu není co říkat. Ukázal se rozdíl mezi číslem šest a jedničkou," konstatoval Berdych po utkání.

Český hokejový obránce Ladislav Šmíd byl v NHL vyměněn z Edmontonu do Calgary společně s brankářem Olivierem Royem a opačným směrem míří český útočník Roman Horák a gólman Laurent Brossoit. Podle kanadské televizní stanice TSN si Šmídovým odchodem vytvořili Oilers místo pod platovým stropem kvůli dohodě s ruským brankářem Iljou Bryzgalovem na roční smlouvě.

Český brankář Ondřej Pavelec byl v pátečním utkání NHL hlavním strůjcem vítězství Winnipegu 5:0 nad Nashvillem. Kladenský odchovanec kryl 41 střel, připsal si první čisté konto v sezoně a stal se největší hvězdou zápasu. V brance soupeře si premiéru v NHL odbyl Marek Mazanec, který nastoupil za stavu 0:3.

Basketbalista Jan Veselý se nedočkal prvních minut na hřišti v této sezoně NBA ani v zápase proti Brooklynu. Washington si v něm připsal druhé vítězství za sebou, byť až po prodloužení 112:108, když ještě necelých pět minut před koncem prohrával o 11 bodů.

Jakub Kornfeil odstartuje do posledního závodu mistrovství světa silničních motocyklů ve Valencii z 20. místa. Český jezdec, jenž bude v nedělní Velké ceně bojovat o udržení se v elitní desítce konečného pořadí, v kvalifikaci zaostal o 1,612 sekundy za nejrychlejším Alexem Rinsem.

Fotbalisté Hradce Králové v 15. kole druhé ligy překvapivě remizovali na hřišti posledního Vltavínu 1:1 a mohou přijít o první místo. "Votroci" vedou neúplnou tabulku Fotbalové národní ligy o bod před Ústím nad Labem, které vyhrálo 1:0 v Pardubicích.

Házenkářky pražské Slavie snadno porazily v prvním utkání třetího kola Vyzývacího poháru Winterthur 35:17 a mají na dosah postup do osmifinále. Mohou jej zpečetit hned v neděli, kdy je znovu v Praze na programu odveta.

Ragbisté Pragy vyhráli podzimní část extraligy. V přímém souboji o první místo porazili v sedmém kole Říčany 18:3.

Český útočník Libor Kozák přispěl svým druhým gólem v anglické lize k vítězství Aston Villy 2:0 nad Cardiffem. Chelsea s brankářem Petrem Čechem vybojovala v 11. kole soutěže remízu 2:2 s West Bromwichem až díky penaltě v nastavení a v tabulce ji díky výhře 4:0 nad Fulhamem předstihl Liverpool a také Southampton, který zdolal 4:1 Hull a je třetí.

Počasí v neděli:

Obloha zůstane oblačná až zatažená. Odpoledne četnější srážky, na Moravě a ve Slezsku přijde déšť až večer. Teploty 6 až 10 °C.

Meteorologové v pátek v pražském Klementinu naměřili teplotní rekord 18,2 stupně Celsia. Na internetu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek jako neúplný údaj meteorologové uváděli rekordní teplotu 17,9 stupně, kterou bylo překonáno dosavadní maximum 16,5 stupně z roku 1895. Klementinum měří od roku 1775, rekord zde padl také ve čtvrtek.