Zprávy

0:00
/
0:00

Rusnok: Situace okolo formování nové koalice je nepřehledná

Premiér v demisi Jiří Rusnok po jednání vlády označil situaci okolo formování nové koalice za nepřehlednou. Tak tomu podle něj v některých mladých demokraciích bývá. Na tiskové konferenci hovořil také o personálních změnách, které uskutečnil jeho kabinet. Neměly by se prý démonizovat. Vzhledem k informacím, které má od Bezpečnostní informační služby (BIS), by možná změn mělo být mnohem více, uvedl. Pokud jde o formování nové vládní koalice, je podle ministerského předsedy situace trochu nepřehledná. "Já bych chtěl občany uklidnit, aby nepodléhali tomu příliš, té vřavě politické, která se kolem toho děje. To tak prostě bývá v některých mladých demokraciích," řekl Rusnok.

Čtveřice sociálních demokratů přiznala schůzku u prezidenta

Bouřlivá povolební situace uvnitř sociální demokracie se zatím neuklidnila. Pozornost se ale z předsedy strany Bohuslava Sobotky, kterého v neděli vyzvalo předsednictvo k rezignaci, přesunula na pětici sociálních demokratů, kteří se v sobotu po volbách zúčastnili utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, což většina z nich do středy popírala. Sociálnědemokratický šéf Senátu Milan Štěch je vyzval k rezignaci, nikdo z nich se k ní ale zatím nechystá. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který v neděli hlasoval proti svému předsedovi, označil usnesení nedělního předsednictva za "zkonzumované". Ke schůzce s prezidentem v Lánech se jako jediný z účastníků hlásil. Prohlásil, že buď lže o schůzce on, nebo místopředseda strany Michal Hašek, který ji opakovaně a výslovně popíral. Vyjádřil také přesvědčení, že ve vedení strany nemůže zůstat člověk, který lže. Později se statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, místopředseda Zdeněk Škromach a jihočeský hejtman Jiří Zimola přiznali, že na schůzce s hlavou státu byli. Žádný puč se ale podle nich na setkání nepřipravoval.

Sobotka se nechal slyšet, že zapírání bylo "další vážnou chybou" Haška a Tejce. Očekává, že Hašek i další "spiklenci" věc vysvětlí na čtvrtečním jednání grémia strany, kde se má tvořit nový - již třetí - vyjednávací tým o budoucí vládě.

Hašek odmítá rezignaci kvůli utajované schůzce s prezidentem

Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek odmítá rezignovat na své funkce kvůli utajované povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Uvedl, že jen ctil dohodu účastníků setkání, že bude neveřejné. Podle Haška nyní strana potřebuje konsensus k jednání o vládě s účastí ČSSD. "Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje," uvedl Hašek. Stejně jako on, také Tejc odmítá odstoupit ze stranických funkcí. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by měli odstoupit ze stranického vedení.

Pražská ČSSD se na jednání předsednictva postavila za Sobotku

Pražská ČSSD se na jednání svého předsednictva postavila za předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a vyzvala vedení k urychlenému jednání o vládní koalici. ČTK to sdělil předseda pražských sociálních demokratů Karel Klíma. Pražští sociální demokraté vyjednávací tým vyzvali, aby v co nejkratší lhůtě "mohly být zahájeny kroky vedoucí ke konsolidaci politických a ekonomických poměrů v České republice, a nedošlo tak k promarnění volebního vítězství ČSSD".

Na podporu Sobotky se v centru Brna sešlo asi 500 lidí

Na podporu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se v centru Brna sešlo přibližně 500 lidí. Na transparentech žádali odchod "zrádců a pučistů" jihomoravského hejtmana Michala Haška, brněnského primátora Romana Onderky, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha z funkcí. Shromážděným lidem Sobotka slíbil, že se nevzdá. Podle něj by čtveřice měla odstoupit ze svých funkcí ve straně. Sobotka procházel mezi lidmi, kteří mu potřásali rukou a opakovali mu, že nechtějí jeho odchod z předsednického křesla.

FAZ: Boj o moc v ČSSD ohrožuje sestavení stabilní vlády

Boj o moc v české sociální demokracii ohrožuje sestavení stabilní vlády. Šance na ni je přitom už tak nízká, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle kterého se jako jediné řešení povolební situace jeví nějaká forma spolupráce ČSSD s hnutím ANO podnikatele Andreje Babiše a s KDU-ČSL. List v článku "Puč a zrada na Vltavě" tvrdí, že k povolebnímu vyhrocení sporu mezi dvěma křídly ČSSD "výrazně pomohl" i sám Zeman. FAZ nicméně připomíná, že spory mezi stranickými křídly předsedy Bohuslava Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška vypukly už dlouho před volbami, v nichž ČSSD získala 20,5 procenta hlasů a výrazně zaostala za svými očekáváními.

Senát odmítl vydat exprimátorku Frýdku-Místku ke stíhání

Senát odmítl vydat svou členku a bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou (ČSSD) k trestnímu stíhání. Policie by ji chtěla stíhat za to, že spolu s radními před třemi lety schválila údajně předražené zakázky na hloubení a čištění příkopů. Pro své vydání hlasovala ze 47 přítomných senátorů pouze Richtrová, poukázala ale na to, že obvinění je založeno na chybném posudku. Senátoři žádost policie zamítli s tím, že Richtrovou s ohledem na zrušení doživotní imunity zákonodárců bude možné stíhat po skončení jejího mandátu, tedy po 25. říjnu příštího roku. Policie Richtrové a jejím kolegům klade za vinu, že schválili zakázku o 1,819 milionu korun dražší, než by měla být cena obvyklá. Viní je kvůli tomu ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Policie posílí o téměř 1000 lidí, hasiči o 200, rozhodla vláda

Počet policistů a hasičů se v příštím roce zvýší. Rozhodla o tom vláda v demisi premiéra Jiřího Rusnoka, když schválila počty tabulkových míst pro oba sbory. Policie bude mít příští rok o téměř tisíc služebních míst více než letos, hasiči pak o dvě stovky. Na platy policistů kabinet vyčlení z rozpočtu téměř 15,2 miliardy korun, hasičům pak přidělí přes 3,6 miliardy. Nyní má policie 38.996 tabulkových míst, reálný stav je ale zhruba o pět set mužů a žen méně. Nově by měla mít policie 40.272 služebních míst, z toho 272 lidí by mělo působit v policejním školství a deset plnit úkoly ministerstva vnitra.

LN: Janýr nevrátí otcův řád TGM, Čuba dostal jiné vyznamenání

Philipp Janýr nevrátí Řád TGM, který dostal jeho otec Přemysl Janýr. Původně tak chtěl učinit, pokud prezident Miloš Zeman vyznamená bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. Nakonec se Janýr spokojí s tím, že Čuba nedostal stejné ocenění jako jeho otec, a řád nevrátí. Informují o tom Lidové noviny (LN). Bývalý člen KSČ Čuba získal medaili Za zásluhy. "Za takové situace není důvod, proč řád vracet. Rozhodne-li se prezident někoho vyznamenat za zásluhy v oblasti hospodářství, je to přece jen jeho věc," řekl LN Janýr. Původně se prý obával, že Čuba dostane také Řád TGM, což by podle Janýra znevážilo smysl jeho udělování.

Senát schválil nominaci Radovana Suchánka na post ústavního soudce

Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Radovan Suchánek bude nejmladším ústavním soudcem. Senát jeho nominaci schválil. Čtyřicetiletý Suchánek získal v tajné volbě 38 ze 65 senátorských hlasů. Před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení ústavním soudcem vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní. Kritici mu vyčítali také nedostatek justiční praxe, která ale podle Suchánka není podmínkou členství v Ústavním soudu. Suchánkovi s obhajobou pomohli členové ČSSD. Podle předsedy jejích senátorů Petra Víchy nemá žádné charakterové či morální pochybení.

Český azylant Danylyšyn se vrátí domů, stíhání už mu nehrozí

Bývalý ministr ukrajinské vlády Bohdan Dalynyšyn, který od roku 2011 žije v českém exilu, se po soudním verdiktu o odložení své kauzy chce vrátit do vlasti a věnovat se politice. Exministr to oznámil v rozhovoru pro ukrajinský list Segodňa. Danylyšyn není spokojen s politikou nynější opozice a nevylučuje, že ve vlasti zformuje "novou sílu". Danylyšyn byl členem vlády Julije Tymošenkové od roku 2007 do začátku roku 2010 ve funkci ministra hospodářství. Po nástupu nynějšího prezidenta Viktora Janukovyče byl v květnu 2010 obviněn, že při machinacích se státními zakázkami způsobil státu mnohamilionovou škodu. Mezinárodní zatykač byl na něj vydán v srpnu 2010. Předloni v lednu dostal v Česku azyl a v Praze založil analytické centrum Ukrajinská evropská perspektiva. Nedávný verdikt kyjevského soudu jeho kauzu odložil.

Úřad vlády dostal pokutu v kauze Promopro

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v kauze sporné zakázky pro firmu Promopro uložil úřadu vlády pokutu 1,2 milionu korun. Sankce za zadání půlmiliardového tendru na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU bez soutěže je pravomocná. Pokuta patří k nejvyšším, které antimonopolní úřad za chyby v jednom tendru udělil.

Úhradová vyhláška je podle ÚS protiústavní, zatím ale bude platit

Letošní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je protiústavní, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Přesto ji nechal v platnosti do konce příštího roku. Okamžité zrušení by prý destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Při výkladu vyhlášky, a zejména při tvorbě vyhlášek na příští roky, však ministerstvo musí zohlednit názor soudu. Návrh na zrušení důležitého předpisu podala skupina 39 senátorů napříč politickým spektrem zastoupených Alenou Dernerovou (Severočeši.cz). Dernerová verdikt přivítala, je podle ní důležitý zejména pro budoucnost. Vyhlášku kritizovali také lékaři, podle nich kvůli ní chybějí peníze na péči. Většinu úhrad pro letošek snížila, i když náklady na provoz rostou.

Telefónica a T-Mobile uzavřely dohodu o sdílení sítí

Mobilní operátoři Telefónica a T-Mobile budou sdílet své mobilní sítě GSM a 3G. Společnosti uzavřely dohodu o sdílení, jejímž cílem je zlepšení pokrytí signálem a zvýšení efektivity provozu sítí. Komerční provoz začne v průběhu prvního pololetí roku příštího roku. Sdílení sítí se nebude týkat Prahy a Brna. Firmy to oznámily v tiskové zprávě.

Trať Běchovice - Úvaly zmodernizuje Viamont DSP za 1,3 mld. Kč.

Desetikilometrový úsek železniční trati mezi pražskými Běchovicemi a Úvaly zmodernizuje ústecká stavební firma Viamont DSP za zhruba 1,3 miliardy korun. Konečná cena zakázky je přibližně o půl miliardy korun nižší, než kolik předpokládal projekt Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která je investorem stavby. S přípravnými prácemi by se podle mluvčího SŽDC Jakuba Ptačinského mohlo začít do měsíce. Modernizace úseku je součástí prvního tranzitního železničního koridoru spojujícího Prahu s Německem přes Děčín a s Rakouskem přes Brno a Břeclav. Rekonstrukce kolejiště umožní zvýšení traťové rychlosti na 160 kilometrů v hodině a zvýší kapacitu trati pro kolejovou dopravu.

V Trianglu má vzniknout úložiště zkapalněného plynu za 8 mld. Kč

V průmyslové zóně Triangle u Žatce by mělo vzniknout velkokapacitní úložiště zkapalněného zemního plynu za více než osm miliard korun. Vybudovat ho tu chce společnost Develops s. r. o. Vyplynulo to z jednání zastupitelů Ústeckého kraje. Zastupitelé souhlasili s převodem vlastnictví příslušných pozemků a uzavřením budoucí kupní smlouvy. K plánu se ještě musí vyjádřit ministerstvo průmyslu a obchodu. Úložiště plynu by mělo zaměstnat 50 lidí. "Zahájení výstavby je plánováno na konec druhého čtvrtletí roku 2014. Celková výše uvažované investice přesahuje osm miliard Kč," uvádí se v podkladových materiálech pro zastupitele. Záměr počítá s vybudováním 24 nádrží o celkové kapacitě 816.000 metrů krychlových.

Tatra dodá dalších 50 nákladních aut do Ázerbájdžánu

Kopřivnická automobilka Tatra dodá dalších 50 nákladních vozů do Ázerbájdžánu. Zásilka má hodnotu více než sto milionů korun. Informoval o tom mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Tatra dodala za posledních osm let do Ázerbájdžánu 500 automobilů. Ázerbájdžán je pro Tatru významným odběratelem. Zásilka je určena pro tamní ministerstvo dopravy, vozidla budou používat organizace, které jsou na ministerstvo přímo navázány. "Letos tamní ministerstvo dopravy nakoupilo 75 vozidel Tatra 815 Euro3 ve verzích: jeřáb, sypač, kropící vůz a univerzální dokončovací stroj," uvedl Čírtek. "Ázerbájdžán mohutně investuje do svojí infrastruktury a vozidlo Tatra se osvědčilo při jejím budování," uvedla ředitelka prodeje Tatry pro Rusko a Společenství nezávislých států Dana Hlávková.

Juta chce rozšířit výrobu trávníků, uspět chce v Africe a Asii

Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem plánuje v příštím roce zvýšit produkci umělých trávníků o více než třetinu. Uspět chce zejména na trzích v Africe a Asii, v ČR chce posílit v dodávkách pro fotbal. Největším odbytištěm Juty pro trávníky je zatím český trh, na němž končí téměř 30 procent produkce. V Africe by se Juta chtěla prosadit zejména ve východní části kontinentu, ve francouzsky mluvících zemích a v Jižní Africe. Zakázky pro Afriku a Asii by Jutě pomohly i v rovnoměrném vytížení výrobních kapacit po celý rok, protože v Africe a Asii stavební sezona, na rozdíl od Evropy, běží i v zimě.

O solární dům studentů mají zájem developeři, bude ale na výzkum

Solární dům AIR House, s nímž studenti pražského ČVUT uspěli tento měsíc na mezinárodní soutěži v USA, vzbudil velký zájem developerů i soukromých zájemců. Plně energeticky soběstačný dům a jeho technická řešení jsou ale majetkem univerzity, prodávat se proto nebude a škola domek vystaví a využije na další výzkum. ČTK to řekl vedoucí architekt a doktorand na fakultě architektury Martin Čeněk. Dům o rozměrech asi 13 krát 13 metrů a užitnou plochou 55 metrů čtverečních je celý ze dřeva, součástí je i velká terasa zastřešená pergolou. Celá jedna strana domu vedoucí na terasu je prosklená, vnitřek domu tvoří jedna velká obytná místnost s kuchyní, za níž je koupelna. Na terase je pak zabudovaná také malá letní kuchyně, zvenčí je přístup i do technické místnosti a malého kumbálu na kola. Cena prototypu se vyšplhala na skoro šest milionů korun, běžná cena by se ale mohla být poloviční. Americká porota dům ocenila především za architektonické a technické řešení a také v kategorii atraktivity pro trh.

Policie: Za výbuch v Divadelní ulici může špatný postup při stavbě

Za dubnový únik plynu a jeho následný výbuch v Divadelní ulici v Praze 1 může nedodržení správné technologie při stavbě produktovodu. Vyplývá to ze znaleckého posudku. Kriminalisté si proto vyžádali stavební dokumentaci, která pochází z roku 1980, a hledají viníka, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dubnová exploze zranila čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta. Teprve začátkem září byla ulice zprůjezdněna pro auta. Magistrát také schválil finanční pomoc lidem a firmám, kterým výbuch poničil majetek, a to v celkové výši 263.000 korun.

Soud v kauze Ratha dostal pokutu, neochránil prý osobní údaje

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) uložil pokutu 10.000 korun Krajskému soudu v Praze, který projednává kauzu exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Soud prý porušil zákon, když nechal novináře vyfotografovat spis, na kterém byly vidět osobní údaje některých obviněných v kauze. ČTK to sdělila mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Rozhodnutí není pravomocné, soud se proti němu odvolá. Případ se týká toho, že soudce Robert Pacovský nechal novináře vyfotit obsáhlý spis počátkem dubna poté, kdy státní zástupce Petr Jirát podal v případu obžalobu.

Soud přiznal dědicům nárok na historický dům na Hradčanech

Kancelář prezidenta republiky prohrála spor o vyvlastněný historický dům v katastru Hradčan. Podle rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 jej musí vydat trojici dědiců původních majitelů. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu. Spor se týká jednopatrového obytného domu a pozemku na adrese Jelení 13, který od areálu Hradu odděluje Jelení příkop a Lumbeho zahrada. Stát objekt vyvlastnil v roce 1957 podle vládního nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu. Původní majitelka domu a pozemku, na němž dům stojí, se vítězství v soudním sporu nedožila. Zemřela letos v květnu. Její jediný dědic Jaroslav Šedivý má podle soudu získat polovinu objektu, dědici druhého z majitelů Václav Třmínek a Nela Třmínková každý jednu čtvrtinu.

Zemřel Ferdinand Havlík, kapelník zlaté éry Semaforu

V noci na pondělí zemřel po delší nemoci ve věku 85 let klarinetista Ferdinand Havlík. Spoluzakladatel Divadla Semafor a kapelník jeho orchestru byl mimo jiné autorem hudby i k nejčastěji reprízované hře Semaforu Kytice. Informaci potvrdila zpěvačka Eva Pilarová, která si s Havlíkem zahrála i v hudební komedii Kdyby tisíc klarinetů. Klarinetista, skladatel a aranžér Havlík, který se narodil 17. června 1928 v Brně, je neodmyslitelně spjat s divadlem Semafor. Právě on dával písničkám typický "semaforský" styl. V roce 1959 s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem zakládal Semafor a po šlitrově smrti se stal jeho hlavním skladatelem. Napsal hudbu k Čarodějkám, Faustovi a především ke Kytici, která se stala největším úspěchem celé éry divadla. Ve většině her se objevoval i v malých rolích, často ve dvojici se saxofonistou Eugenem (Evženem) Jegorovem. Založil ale i několik dalších hudebních formací, které doprovázely řadu skvělých zpěváků, a jako herec se objevil i v divadle a filmu. Hrál v orchestrech Arnošta Kafky, Zdeňka Bartáka či Jiřího Procházky.

Vila Tugendhat si pochvaluje letošní návštěvnost

Pro brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu památek UNESCO, je letošní sezona mimořádně úspěšná. Předpokládá se, že ji letos navštíví zhruba 45.000 lidí. Téměř všechny vstupenky až do ledna 2014 jsou zamluveny. Vila byla po rozsáhlé rekonstrukci otevřena loni v březnu a zájem o její prohlídky je od té doby trvale vysoký, řekla vedoucí správy objektu Iveta Černá. Denně se koná osm prohlídek objektu a každé z nich se může účastnit nejvíce 15 lidí. Podle Černé už nelze tuto kapacitu kvůli ochraně objektu zvyšovat. Již 15. listopadu spustí správa vily na svých internetnetových stránkách rezervační systém pro vstupy na příští rok. Asi 40 procent návštěvníků funkcionalistického objektu tvoří cizinci.

Rožnovský skanzen nabídne nové programy

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku chce v příštím roce nabídnout svým návštěvníkům nové akce. Mohou se těšit například na Svatojánský večer a Štěpánskou koledu, přibude také pořad s textilní tematikou nazvaný Z truhel a skříní. Uvedl to ředitel muzea Jindřich Ondruš. "Chceme se také více věnovat rodinám s dětmi, koncem prázdnin by měl být pořad pro děti, který se zatím pracovně jmenuje Hravá dědina," dodal. Skanzen s tradičními valašskými dřevěnými stavbami patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v regionu, ve svých pořadech prezentuje zejména tradiční řemesla a způsob života Valachů v minulosti. Letos se v muzeu konaly nově akce ve spolupráci s ochránci přírody či myslivci. K nejnavštěvovanějším programům ve skanzenu patří tradičně ty vánoční či velikonoční.

Audioprůvodce odhalí další příběhy železné opony

Audioprůvodce pohraničím ČR a Rakouska zprostředkuje návštěvníkům další příběhy železné opony. Na Stezce svobody, která vede na hranici Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska, jsou k dispozici informace o železné oponě a jejím překonávání už nyní, od září příštího roku přibude dalších 13 zastavení. Turisté si je budou moci stáhnout do svých mobilních telefonů a poslouchat přímo na místě, řekla novinářům Marta Nováková z občanského sdružení Paměť. Poblíž Mikulova také vznikne památník svobody připomínající ty, kteří při přechodu hranic zahynuli. Stezka svobody nyní vede od hraničního přechodu Lanžhot k hranicím Jihomoravského kraje a Vysočiny. Lidé se na ní mohou seznámit s bariérami, které hranice za minulého režimu obklopovaly, i s příběhy lidí, kteří je chtěli překonat.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka přivítá 85 účastníků

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka, která se bude konat od 15. do 22. listopadu v Karlových Varech, přivítá letos ve třech kategoriích 85 účastníků ze 17 zemí. Po několika letech klesajícího zájmu o soutěž se jedná o výrazný nárůst soutěžících. O vítězích rozhoduje jedenáctičlenná mezinárodní porota. 48. ročník soutěže pro obory junior, opera a píseň je tříkolový. V oboru píseň je kladen důraz vedle tvorby Antonína Dvořáka a písní romantiků též na interpretaci soudobé tvorby. Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům k prosazení svého umění. Tento cíl si ponechala dodnes.

Ze sportu:

V nominaci české hokejové reprezentace na nadcházející turnaj Karjala jsou tři nováčci. Kouč Alois Hadamczik poprvé pozval obránce Milana Douderu a útočníky Radka Smoleňáka s Janem Buchtelem. V týmu pro druhý díl seriálu Euro Hockey Tour jsou například i brankář Jakub Štěpánek, bek Tomáš Kaberle nebo útočník Tomáš Rolinek.

Trenér národního týmu Alois Hadamczik zamíří ještě před nahlášením konečné nominace pro olympijský turnaj v Soči do zámoří na inspekční cestu. V období od 23. listopadu do 9. prosince by měl vidět v akci během bitev NHL 22 českých hokejistů. Jak uvedl na tiskové konferenci, za současného stavu věcí by měl jasno o polovině týmu pro OH.

České fotbalistky bodovaly i ve svém druhém vystoupení v kvalifikaci mistrovství světa. Po výhře v Makedonii uhrály bezbrankovou remízu v Rumunsku. Navíc byly velmi blízko vítězství, ale Odehnalová ve své šanci trefila jen brankovou konstrukci.

České florbalistky čeká na konci týdne v Göteborgu zápasová generálka na prosincové domácí mistrovství světa v Brně a Ostravě. Na tradičním turnaji Euro Floorball Tour je prověří měsíc před vrcholem sezony Švédsko, Finsko a Švýcarsko. Pro reprezentantky to bude poslední možnost ukázat se před závěrečnou nominací na světový šampionát.

Jaromír Jágr vstřelil v úterním utkání NHL při výhře New Jersey 2:1 nad Tampou Bay rozdílovou branku a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Jednalo se o Jágrův 119. vítězný gól v soutěži a v této statistice předstihl vhistorické tabulce druhého Phila Esposita. Držitelem rekordu je legendární Gordie Howe, na něhož český hokejista ztrácí dvě vítězné branky.

Fotbalisté Jablonce, pražské Slavie a Dukly se po Mladé Boleslavi stali dalšími postupujícími do čtvrtfinále Poháru České pošty. Obhájce triumfu Baumit zvítězil v odvetě osmifinále na půdě druholigového Ústí nad Labem 2:0 a po výhře 1:0 z domácího utkání prošel do jarních bojů. Slavia po hubeném vítězství 1:0 přešla přes druholigový Varnsdorf a Dukla v Příbrami potvrdila triumfem 2:1 jasnou výhru 4:0 z prvního utkání na Julisce.

Novým trenérem fotbalistů druholigového Zlína se stal Martin Pulpit. U 14. celku tabulky nahradil dočasného kouče Aloise Skácela, který se po čtyřech porážkách za sebou vrátil do pozice sportovního ředitele.

Hokejisté Slavie porazili v předehrávce 25. kola extraligy Karlovy Vary 3:2 po samostatných nájezdech. Pražané popáté za sebou vyhráli a dotáhli se na dva body za první Spartu. Rozhodující gól zaznamenal útočník Jaroslav Bednář, jenž byl jediným úspěšným exekutorem.

Volejbalisté Českých Budějovic prohráli v Lize mistrů i druhý zápas. Po úvodní třísetové porážce v Černé Hoře s Budvou ve skupině C doma Jihostroj sahal alespoň po bodu, ale Paříži nakonec podlehl 1:3 po setech 18:25, 23:25, 25:21 a 29:31.

Volejbalisté Ostravy prohráli ve druhém utkání Ligy mistrů v Maaseiku hladce 0:3. Český šampion byl na palubovce belgického vicemistra bez šance na úspěch a domácím až na občasné záchvěvy vydržel vzdorovat pouze 72 minut. Třetím soupeřem svěřenců Zdeňka Šmejkala bude za týden na domácí půdě favorizovaný ruský Bělgorod.

Český tenista Lukáš Rosol vypadl na turnaji Masters v Paříži ve druhém kole. S obhájcem titulu a světovou trojkou Davidem Ferrerem ze Španělska prohrál za hodinu a půl po třísetové bitvě 0:6, 6:2 a 3:6.

Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Petrohradu 0:5 a klesli ve vyrovnané Západní konferenci mimo pozice pro play off. Pražané nedokázali překonat českého brankáře Alexandra Saláka, který udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Judista Pavel Petřikov skončil pátý na turnaji Grand Prix v Číně. Bývalý mistr Evropy do 23 let z roku 2008 porazil v opravách nejlehčí kategorie do 60 kg stříbrného olympijského medailistu z Pekingu Rakušana Ludwiga Paischera, ale v boji o bronz zaváhal proti Tobiasi Englmaierovi z Německa a prohrál na juko.

Počasí ve čtvrtek:

Bude jasno nebo skoro jasno, místy mlhy. Později večer na jihovýchodě místy zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů Celsia.