Zprávy

Zeman v pondělí poprvé předá vysoká státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman v pondělí poprvé udělí vysoká státní vyznamenání. Slavnostní akt provázejí kontroverze, na Pražský hrad například nedorazí většina rektorů vysokých škol, neboť prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy. Kvůli Zemanově postoji ke komunismu letos poprvé své kandidáty na ocenění nenavrhla Konfederace politických vězňů. Řadě pozvaných vadí například to, že by měl být oceněn bývalý člen KSČ a šéf slušovického zemědělského družstva František Čuba. Rodina novináře a sociálního demokrata Přemysla Janýra v médiích uvedla, že pokud Zeman skutečně vyznamená vysokým státním oceněním Čubu, vrátí Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který Janýrovi in memoriam udělil prezident Václav Havel v roce 1999. Kvůli plánu vyznamenat Čubu a kvůli Zemanovu postoji k rektorům na Hrad nedorazí například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle prezidenta je na večerní slavnost pozváno 630 hostů. Na protest proti neúčasti svých dvou kolegů však na Pražský hrad nepřijede většina rektorů vysokých škol. Zeman nepozval nejvyššího představitele Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera kvůli tomu, že se odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu po sporu o jmenování akademika Martina Putny. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to považuje za urážku hlavy státu. Protestní neúčast většiny rektorů na ceremoniálu označil Zeman za "falešnou solidaritu".

Zeman pověří jednáním o vládě toho, koho doporučí vedení ČSSD

Prezident Miloš Zeman pověří jednáním o sestavení vlády toho, koho mu doporučí předsednictvo vítězné ČSSD. Politici se podle něj musí snažit, aby vznikla stabilní nová vláda. Řešení povolební situace dalšími předčasnými volbami by bylo selháním lídrů zvolených stran i prezidenta, řekl v pořadu České televize Zeman. Výsledek voleb podle něj odráží selhání dosavadních vládních stran. Částečně však selhala i opozice, podotkl. Šanci by mělo dostat ANO, které skončilo na druhém místě. Zeman nechtěl říci, zda sestavením vlády pověří lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Dá prý výhradně na doporučení strany. Prezident je ale připraven vyhovět Sobotkově žádosti a přijmout ho k debatě na Pražském hradě. Prezident už před volbami sociálním demokratům doporučoval, že by měli nominovat toho, kdo získá největší podporu voličů. Nejvíce přednostních hlasů získal ze sociálních demokratů i letos statutární místopředseda strany Michal Hašek.

Prezident se vyjádřil i k volebnímu debaklu strany, jejímž je čestným předsedou. Strana práv občanů - zemanovci by se podle něj už neměla spoléhat jen na podporu hlavy státu, ale měla by se postavit na vlastní nohy a soustředit na práci v komunální politice. Zároveň by Zeman přivítal, kdyby členové malé levicové strany navrhli vypuštění jeho příjmení z názvu SPOZ.

Zeman: Výsledek voleb ukazuje na selhání vládních stran

Výsledek voleb ukazuje na selhání dosavadních vládních stran a částečné selhání dosud opoziční ČSSD. Nespokojenost voličů se nejvíce projevila ve volebním zisku hnutí ANO. V pořadu České televize to řekl prezident Miloš Zeman. ANO by podle něj mělo dostat šanci, aby nespokojenost voličů "přetavilo" v návrhy zákonů. Všichni politici se musí snažit, aby vznikla stabilní vláda, další předčasné volby by byly nejhorším řešením současné povolební situace, řekl Zeman. Voliči podle něj za tři měsíce, které by uplynuly do nových voleb, radikálně nezměnili své názory. Roztříštění politické scény a vypsání dalších předčasných voleb by bylo selhání prezidenta i lídrů parlamentních stran, dodal Zeman. Nízká volební účast byla podle prezidenta způsobena tím, že žádná z kandidujících stran nepřinesla natolik atraktivní program, aby přilákala voliče k urnám.

Předčasné sněmovní volby vyhrála ČSSD se celkovým ziskem 20,45 procenta. Těsně za ČSSD skončilo politické uskupení ANO 2011 se ziskem 18,65 procenta, KSČM dostala 14,91 procenta hlasů. Ve volbách propadli občanští demokraté, kteří stejně jako ČSSD získali nejmíň hlasů ve své historii a zůstali až za svým minulým koaličním partnerem TOP 09. Do Sněmovny se dále dostal Úsvit přímé demokracie a návrat do poslaneckých lavic čeká lidovce.

Česká pozice: Zeman v sobotu jednal s Haškem, ten to popírá

Místopředseda ČSSD Michal Hašek se v sobotu večer v Lánech setkal s prezidentem Miloše Zemanem, napsal server Česká pozice s odvoláním na účastníka schůzky. Hašek popřel, že by se od vyhlášení výsledků voleb s hlavou státu setkal. Na jednání se Zemanem byli podle serveru také plzeňský hejtman Milan Chovanec, někdejší šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, jihočeský hejtman Jiří Zimola a další prezidentův příznivec Zdeněk Škromach. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že o schůzce nevěděl. "Mrzí mne, že jsem o ní, pokud proběhla, nebyl ani já ani další členové vedení informováni. Asi si byli pro instrukce," řekl Sobotka na adresu pěti sociálních demokratů, kteří v sobotu večer údajně navštívili Lány.

Němcová bude kandidovat na šéfku ODS, o jiný post nemá zájem

Místopředsedkyně Miroslava Němcová bude kandidovat na předsedkyni ODS, o jinou funkci ve vedení strany nemá zájem. Oznámila to novinářům po nedělním jednání výkonné rady ODS. Kongres, na kterém by mělo být nové vedení zvoleno, bude podle usnesení výkonné rady 17. nebo 25. ledna. Němcová vedla kandidátku v Praze, získala nejvíce preferenčních hlasů.

Vedení ČSSD chce, aby Sobotka odešel z čela strany i z vyjednávacího týmu

Předsednictvo ČSSD vyzvalo Bohuslava Sobotku, aby odstoupil z funkce šéfa strany. Pro bylo 20 členů užšího vedení vedení, proti 13. Schválilo také výzvu, aby odešel z týmu, který bude vyjednávat o nové vládě. Bohuslav Sobotka na základě výzvy předsednictva nerezignuje na funkci šéfa sociální demokracie. Řekl to na večerní tiskové konferenci. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem zemanovců. Jako předseda může být odvolán jen v tajné volbě ústředního výkonného výboru, uvedl také.

Povolební vyjednávání: Podle Stropnického se program ANO s ČSSD shodne v 61 procentech

Program hnutí ANO se s programem ČSSD shodne v 61 procentech, což nabízí prostor pro racionální jednání. V diskusním pořadu televize Prima to řekl zvolený poslanec Martin Stropnický (ANO). Podle Stropnického se nabízí spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zda by šlo o koalici nebo podporu menšinové sociálnědemokratické vlády, není podle Stropnického jasné. "Jsme připraveni jednat. Volební výsledek nás vede k povinnosti jednat," řekl Stropnický. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se nyní nechystá být v "čisté opozici ve smyslu žádného vztahu k vládě". Podle Stropnického by to nebylo státotvorné gesto. Nová strana by ale mohla být v opozici, v níž by tolerovala vládu sociální demokracie. "Když máte skoro 19 procent, jste v jiné situaci, než když jich máte 12 nebo šest," zdůvodnil Stropnický.

Předsedou komunistických poslanců bude dál Kováčik

Komunističtí poslanci si vybrali staronové vedení. Předsedou poslaneckého klubu KSČM se stal opět Pavel Kováčik. Prvním místopředsedou je znovu Alexander Černý a místopředsedkyní Miloslava Vostrá. Zvolili je na ustavující schůzi poslaneckého klubu. ČTK o tom informovala mluvčí KSČM Irena Ernestová. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ČTK řekl, že Kováčik byl zvolen v prvním kole. KSČM je po předčasných sněmovních volbách třetí nejsilnější stranou, získala takřka 15 procent hlasů.

Ve vedení Sněmovny dle ČSSD nebudou všechny strany, KSČM asi ano

Ve vedení Sněmovny by podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nemělo mít zastoupení všech sedm zvolených stran. Místopředsedové dolní komory by mohli být čtyři podobně jako v Senátu, naznačil Sobotka v pořadu Partie televize Prima. Do vedení Sněmovny by se podle něj s ohledem na výsledky voleb měl vrátit zástupce KSČM. O povolebním uspořádání chce ČSSD jednat příští týden se zástupci ostatních sněmovních stran. To, kdo obsadí funkci předsedy dolní komory, by se podle Sobotky mělo odvíjet i od vyjednávání podpory budoucí většinové vládě, kterou chce ČSSD sestavit, byť její volební vítězství bylo "hořké". Šéf ČSSD také uvedl, že opozici by mělo patřit vedení kontrolního a bezpečnostního výboru Sněmovny. Jihomoravský volební lídr ANO 2011 Martin Stropnický uvedl, že jeho strana zatím obsazení postů v dolní komoře neřešila a nechtěla si "dělit nějaký dort". Konkrétní adepty neprozradil.

Hašek (ČSSD) zváží, zda bude jen poslancem, nebo hejtmanem

První místopředseda ČSSD Michal Hašek skončí po svém opětovném zvolení do Poslanecké sněmovny buď na postu hejtmana Jihomoravského kraje nebo poslance. Obě funkce totiž nechce dále kumulovat. Rozhodnout se chce po ustavení Sněmovny a nové vlády. Právě četnost funkcí mu v minulosti ostře vytýkali jeho odpůrci. "Pokud ČSSD sestaví vládu, pak předpokládám, že moje místo bude v centrální politice, pokud se to ČSSD nepovede, hodlám pomáhat jižní Moravě a jejím obyvatelům jako hejtman," doplnil pak v rozhovoru s ČTK.

Zeman: Kancléř Mynář si musí co nejrychleji dodělat prověrku

Hradní kancléř Vratislav Mynář si musí co nejrychleji dodělat bezpečnostní prověrku, jinak mu hrozí, že o tento post přijde. V České televizi to řekl prezident Miloš Zeman. Mynář, který žádost o vydání prověrky před volbami pozastavil, nemůže kvůli chybějící prověrce zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních. Podle Zemana Mynář předpokládal, že se stane poslancem, a nebude prověrku potřebovat. Mynář kandidoval za SPOZ, která ale ve sněmovních volbách propadla. Mladá fronta Dnes (MfD) dříve uvedla, že Mynář se bez prověrky na stupeň tajné či přísně tajné nemůže účastnit například projednávání informací od zpravodajských služeb. Vedle jednání vlády Mynář nemůže ani na Bezpečnostní radu státu, zasedání EU či Severoatlantické aliance.

Rekonstrukce státu: Protikorupční zákony podpoří dostatek poslanců

Občanská iniciativa Rekonstrukce státu, jejímž cílem je prosazení devíti protikorupčních zákonů, má po předčasných volbách pro své záměry ve Sněmovně dostatek hlasů. K podpoře konkrétních protikorupčních zákonů se zavázalo více než 140 poslanců, kteří v nové Sněmovně zasednou. Sdělil to mluvčí iniciativy Jiří Boudal. Občanská iniciativa Rekonstrukce státu, která vznikla letos v březnu, se označuje za největší občanskou lobbistickou akci v historii Česka s vizí zbavit zemi korupce. Jedná se o společný program některých poslanců, senátorů, expertů, byznysmenů, komor a svazů, protikorupčních organizací a regionálních podporovatelů, který má za cíl prosadit přijetí devíti protikorupčních zákonů. Například pro zákon zajišťující průhledné financování politických stran má nyní iniciativa podle Boudala ve Sněmovně 141 hlasů. Zveřejňovaní smluv na internetu by mělo podpořit 140 poslanců a pro elektronická majetková přiznání by mělo hlasovat 137 zákonodárců.

Vítězem voleb je dle zahraničního tisku Babiš a posílí i Zeman

Zahraniční tisk považuje za skutečného vítěze českých parlamentních voleb Andreje Babiše a jeho stranu ANO, která skončila těsně za první sociální demokracií. Nepřesvědčivé vítězství ČSSD a hubené zisky zbylých starých stran komentátoři připisují rozladěným voličům, kteří jsou znechucení pletichařením a korupčními skandály. Média v zahraničí se také shodují na tom, že prezident Miloš Zeman vyšel z voleb posílen, protože bude hrát důležitou roli při formování vládní koalice. Slovenský list Pravda označil volební výsledek ČSSD za faktický neúspěch, rakouská agentura APA místo toho použila termín "zklamaný vítěz". Britský list The Financial Times nevýrazné vítězství připsal mimo jiné Sobotkově "nemastné, neslané" předvolební kampani. "Skutečnými vítězi předčasných voleb jsou Babiš s ANO a Tomio Okamura se svým hnutí Úsvit. Částečně i komunisté z KSČM," míní Pravda.

Babiše do role největšího vítěze pasovala také například polská agentura IAR či The Financial Times. Německý Die Welt označil Babišův úspěch za překvapení voleb. Německý TAZ je ale zdrženlivější a Babišovo vítězství považuje spíše za Pyrrhovo. Jeho plán sbírat v opozici čtyři roky body a poté uchopit moc prý nevyjde, k udržení důvěryhodnosti bude muset převzít odpovědnost. Deník Gazeta Wyborcza se v komentáři obává, že Česko se "ocitlo na cestě k vlastní verzi orbánismu, mečiarismu či polské čtvrté republiky" a že vláda bude se společností jednat jako s "kusem dřeva určeným ke zpracování". Zahraniční tisk si povšimnul i úspěchu komunistů, kteří si od parlamentních voleb v roce 2010 připsali několik procentních bodů. Upozorňují na to, že se po pádu komunismu na rozdíl od svých sesterských stran v zahraničí nereformovali. Gazeta Wyborcza ale od "oblíbeného strašáka pravice" změny ve tváři země nečeká.

Stát letos zaplatí stranám za hlasy voličů 483 milionů Kč

Stát letos zaplatí stranám za hlasy voličů ve sněmovních volbách podle propočtů ČTK více než 483 milionů korun. Rozdělí si je 11 uskupení, která získala nad 1,5 procenta hlasů. Úspěšnějších osm formací bude každoročně pobírat taky příspěvek na činnost a sedm seskupení, která se dostala do Sněmovny, bude dostávat i dotace za mandáty. Na jeden je příspěvek 855.000 korun. Před třemi lety poslal stát devíti stranám za hlasy celkem asi 502 milionů korun. Letos dostane nejvíc opět ČSSD, a to asi 101,7 milionu. Hnutí ANO vyinkasuje přibližně 92,7 milionu, KSČM zhruba 74,1 milionu a TOP 09 asi 59,6 milionu korun. ODS obdrží kolem 38,4 milionu, hnutí Úsvit 34,2 milionu a KDU-ČSL 33,7 milionu korun. Na 15,9 milionu dosáhne Strana zelených, která bude jako jediná ze stran mimo komoru pobírat i roční příspěvek na činnost 6,2 milionu. Dosáhnou na něj uskupení se ziskem nad tři procenta hlasů.

Analytička: Dlouhé čekání na vládu by mohly poškodit ekonomiku ČR

Výsledky českých parlamentních voleb s vysokou pravděpodobností vyústí ve vleklá jednání o podobě nové vlády. V takovém případě by vzrostla nejistota ohledně budoucího nasměrování hospodářské politiky a mohlo by to negativně ovlivnit podnikatelskou a spotřebitelskou náladu i oživení domácí poptávky na přelomu letošního a příštího roku. Uvedla to podle listu The Financial Times analytička Magdalena Polanová z bankovní společnosti Goldman Sachs. Deník The Financial Times nicméně upozorňuje, že výsledek voleb bude znamenat odklon od úsporných opatření a že politika jakékoliv nové koaliční vlády se bude více zaměřovat na podporu hospodářského růstu. Bývalé vládní pravicové strany byly podle listu voliči potrestány za svou úspornou politiku, která měla za cíl dostat pod kontrolu veřejné finance, ale současně přispěla k recesi české ekonomiky.

Většina domu v Opletalově ulici už byla srovnána se zemí

Většina domu v Opletalově ulici v Praze už je srovnána se zemí, dokončovací práce potrvají ještě několik dní. Doprava v ulici byla kvůli nebezpečí padající suti zastavena asi na tři hodiny. Podle Františka Poláka, mluvčího Metrostavu, který demolici někdejší tiskárny provádí, byla operace velmi riziková. Majitelem domu je společnost Flow East, která vlastní i sousední dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. Investor chce místo této budovy, místo bývalé tiskárny a na pozemku ve vnitrobloku postavit nový objekt. Proti bourání rohového domu se v minulosti postavili někteří architekti a památkáři a protestovala proti němu i veřejnost. Všechna potřebná povolení chce investor získat do konce letošního roku, poté by začal s demolicí a následně se stavbou.

Americké rozvědky prý měly svou tajnou pobočku v Praze

Americké rozvědky NSA a CIA údajně měly v Praze a dalších 79 místech světa společná tajná pracoviště. V Evropě jich celkem bylo 19. Podle německého zpravodajského časopisu Der Spiegel to vyplývá z tajných dokumentů NSA z roku 2010. Der Spiegel má k dispozici tajné dokumenty, podle nichž měla americká zvláštní služba pro sběr dat (SCS) své špionážní pracoviště, které nebylo legálně nahlášené, mimo jiné přímo na velvyslanectví USA v Berlíně. Zpravodajci NSA a CIA tam údajně s pomocí výkonných moderních antén sledovali komunikaci berlínských vládních institucí.

Starostka Obrnic získala evropskou cenu za integraci Romů

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová převezme ve Štrasburku cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Informoval o tom Český rozhlas. Cenu Dosta! získávají obce, které zavedly novátorské a úspěšné způsoby začlenění Romů do života společnosti. Obrnice leží v Ústeckém kraji nedaleko Mostu. Podle Miklošové se jim lidé dříve spíše vyhýbali, a to zejména kvůli problémům s Romy. Obec ale potom zavedla například systém veřejně prospěšných prací pro nezaměstnané, zakázala sestěhování sociálně slabších lidí do bytů skoupených realitními kancelářemi a zastavila privatizaci bytových domů. Postupně je získala do svého vlastnictví. Od státu a Evropské unie získaly Obrnice dotaci na sociální službu, která se o sociálně slabé stará. Pomáhá jim s hledáním práce, řešením dluhů a začleněním do života obce. Funguje také podpora několika neziskových aktivit, například nízkoprahového centra nebo zájmových spolků. V obci je policejní služebna a bezpečnost hlídá několik kamer.

Olomoučtí odborníci zmapovali české historické rybníky

Na území Česka od 19. století zmizelo z mapy přes 3400 rybníků. Nahradily je především louky a pastviny, ale i orná půda. Vyplývá to z výzkumu olomouckých odborníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří zmapovali současný stav historických rybníků na území České republiky. Z jejich roční práce vznikla mapa, která bude sloužit jako podklad pro státní správu při zpracovávání rozvojových a krajinářských projektů v konkrétních územích. Odborníci z kateder geografie, ekologie a životního prostředí využili při své práci historické mapy vojenského mapování z let 1836 až 1852. Autoři mapy se zabývali především současným stavem lokalit, kde se zrušené rybníky nacházely. Ve většině případů (39 procent) je nahradily louky a pastviny, ve 29 procentech případů se v těchto územích nachází orná půda, téměř 19 procent původní plochy pokrývají lesy a více než sedm procent ploch je zastavěno.

Ze sportu:

České házenkářky udělaly velký krok k postupu na ME. V druhém kole kvalifikace zvítězily v Polsku 22:19 a s plným počtem bodů vedou tabulku.

Squashista Jan Koukal vyhrál turnaj v australském Queenslandu a zaokrouhlil počet titulů na okruhu PSA na pětadvacet. Český hráč ve finále porazil Nizozemce Sebastiaana Weeninka 3:1.

Prvním cílem tenistky Petry Kvitové po jejím posledním zápase v sezoně je dát se zdravotně do pořádku. Po semifinále na Turnaji mistryň zamíří příští týden za profesorem Pavlem Kolářem, aby se zbavila bakterií oslabujících imunitu.

Krasobruslař Tomáš Verner si i ve svém druhém startu v nové sezoně připsal vítězství. Český olympionik ovládl 18. ročníku Mezinárodního poháru Nice s celkovým ziskem 249,79 bodu, opět si tak vytvořil nový osobní rekord.

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil skončil ve Velké ceně Japonska jedenáctý v Moto3 a po zisku pěti bodů se posunul na desáté místo celkové klasifikace se stejným součtem, jaký má jedenáctý Romano Fenati z Itálie. V této kubatuře se rozhodne o titulu až za dva týdny ve Valencii stejně jako v elitní MotoGP. Její lídr Marc Márquez nevyužil v Motegi ani druhý "mečbol" proti obhájci titulu Jorgemu Lorenzovi. Po diskvalifikaci v minulém závodě v Austrálii tentokrát sledoval další Lorenzův triumf z druhého místa a před finále sezony se jeho náskok snížil na třináct bodů.

Krasobruslař Michal Březina vstoupil do Grand Prix na prahu olympijské sezony čtvrtým místem na Kanadské brusli. Třiadvacetiletý český reprezentant si po volné jízdě polepšil z průběžné sedmé pozice. S naprostou převahou zvítězil domácí trojnásobný mistr světa Patrick Chan, s téměř třicetibodovou ztrátou se za ním umístili Japonci Juzuru Hanju a Nobunari Oda. Březina se těsně pod stupně vítězů posunul díky páté nejlepší volné jízdě a celkovému součtu 218,32 bodu.

Čeští hokejisté Ondřej Pavelec a Ondřej Palát se v bohatém sobotním programu NHL stali prvními hvězdami zápasu. Pavelec dovedl Winnipeg v Dallasu k výhře 2:1 po samostatných nájezdech, když zlikvidoval 35 z 36 střel a v rozstřelu kryl i všechny tři pokusy domácích. Palát rozhodl pohotovou dorážkou z 56. minuty o vítězství Tampy Bay 3:2 nad Buffalem.

Fotbalisté ligového nováčka Znojma porazili ve 12. kole první ligy v domácím azylu v Brně Příbram 3:0. V posledních třech utkáních tak získali sedm bodů a dostali se ze dna tabulky před Jihlavu, která však má zápas k dobru. Dva góly Znojma vstřelil Okleštěk a jeden přidal Vašíček. Příbramský Zápotočný neproměnil za stavu 1:0 penaltu.

Fotbalisté Slovácka vybojovali ve 12. kole první ligy remízu 2:2 na hřišti Sigmy Olomouc a bodovali v pátém z posledních šesti utkání. Dokonce sahali po třech bodech, když na Houskův přímý kop odpověděl dvěma rychlými góly Kerbr. Olomouci zachránil alespoň remízu Ordoš.

Hokejisté Lva Praha vyhráli v Kontinentální lize na ledě Jaroslavle 2:0 a díky tomu se udrželi v Západní konferenci na pozicích pro play off. O branky se postarali v přesilovkách kanadský bek Marc-André Gragnani a švédský útočník Patrik Zackrisson. Finský gólman Petri Vehanen udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Hokejisté Vítkovic porazili v 16. kole extraligy Kladno 2:1. Střelcem rozhodujícího gólu se jedenáct minut před koncem stal Lukáš Kucsera a Vítkovice se díky jeho trefě na domácím ledě dočkaly na osmý pokus výhry v normálním čase. Brankář Ostravanů Daniel Dolejš ve svém druhém extraligovém startu dovedl tým ke druhému vítězství.

Počasí v pondělí:

Bude oblačno až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku během odpoledne postupně skoro jasno. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia. Teplé počasí v neděli přineslo rekordy hlavně v Moravskoslezském kraji, místní stanice Ropice na Frýdecko-Místecku hlásí 24,8 stupně Celsia. V pondělí bude ještě tepleji, zejména na jihu Čech.