Zprávy

0:00
/
0:00

Volby vyhrála ČSSD před hnutím ANO 2011, třetí jsou komunisté

Předčasné sněmovní volby vyhrála ČSSD (získala 20,5 procenta hlasů) těsně před novým politickým uskupením ANO 2011 (18,65 procenta). Třetí skončila KSČM s necelými 15 procenty. Ve volbách propadli občanští demokraté, kteří stejně jako ČSSD získali nejmíň hlasů ve své historii (7,7 pct.) a skončili až za svým minulým koaličním partnerem TOP 09 (11,99 pct.). Do Sněmovny se dále dostane Úsvit přímé demokracie (6,88) a návrat do poslaneckých lavic čeká KDU-ČSL (6,77 pct.). Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny tak překročilo sedm politických uskupení. Ve volbách neuspěly dvě takzvané prezidentské strany, tedy Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) a blok Hlavu vzhůru. Volební účast byla necelých 60 procent.

ČSSD letos získala 50 poslanců, druhé ANO 2011 má 47 mandátů, a třetí KSČM pak 33. TOP 09 bude mít 26 poslanců, ODS 16. KDU-ČSL a Úsvit mají po 14 poslancích. V porovnání s výsledky minulých voleb tak z tehdejších sněmovních stran posílili pouze komunisté - získali navíc sedm poslanců. Sociální demokraté přišli o šest poslanců, TOP 09 přišla o 15 křesel a nejvíce tratila dříve nejsilnější vládní strana ODS. Ubylo jí 37 mandátů.

Ve sněmovních volbách zvítězila ČSSD v devíti krajích, dařilo se jí hlavně na Moravě. V Moravskoslezském kraji překročila dokonce 26 procent hlasů. Ve čtyřech českých krajích zvítězilo ANO 2011, v Praze vyhrála TOP 09. Na prvním místě mezi stranami se ČSSD ocitla například v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Pardubickém kraji. Naproti tomu ANO miliardáře Andreje Babiše zvítězilo ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

ČSSD je zklamána výsledkem, podle Haška potřebuje sebereflexi

Představitelé sociální demokracie, kterým se rozplynula vidina jednobarevné vlády s podporou komunistů, považují výsledky voleb za zklamání. Podle statutárního místopředsedy ČSSD Michala Haška potřebuje strana sebereflexi, měla by se ale pokusit o sestavení příští vlády. Případné personální změny v čele sociální demokracie nechtěl zatím předjímat. Někteří členové vedení ČSSD ale vyjádřili očekávání, že Sobotka v případě jasného neúspěchu odstoupí. O tom, že by se ČSSD měla pokusit sestavit kabinet, je přesvědčen místopředseda strany Lubomír Zaorálek. "Myslím, že ta odpovědnost je vzít ten výsledek a pokusit se sestavit vládu, která bude funkční," uvedl s tím, že předem teď není možné odmítat potenciální partnery jako třeba ANO. "Každopádně nálada není taková, abychom se všichni radovali, protože ten výsledek alespoň pro mě je velkým zklamáním," uvedl zase někdejší šéf poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc. O případných změnách ve vedení zatím nechtěl hovořit.

Vedení ODS: Dáme funkce k dispozici, výsledky voleb jsou prohra

Volební výsledek je pro ODS prohrou. Voliči straně vzkázali, že má jít na střídačku. Voličům nestačí dosavadní personální změny. Novinářům to řekla místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Do Sněmovny se nedostane úřadující předseda strany Martin Kuba. I on výsledek označil za fatální prohru. ODS se podle Němcové nepodařilo získat důvěru, která byla otřesena po pádu vlády vedené expředsedou ODS Petrem Nečasem. Následující roky podle Němcové dávají straně příležitost pokračovat ve změnách, které byly po odchodu Nečase nastartovány.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba předpokládá, že celé vedení strany dá v neděli své funkce k dispozici. V neděli se sejde výkonná rada ODS. Řekl to novinářům po vyhlášení výsledků voleb, ve kterých ODS propadla. Podle Kuby bude na začátek prosince svolán volební kongres strany. Příčinu neúspěchu vidí ODS především v nejednotnosti strany a útocích exprezidenta a zakladatele ODS Václava Klause. Vliv podle ODS mělo i působení

Vítězné strany musí co nejdříve sestavit vládu, uvedl Rusnok

Strany, které zvítězily ve volbách, musí jednat a pokusit se co nejdříve sestavit vládu, sdělil v reakci na výsledky voleb premiér v demisi Jiří Rusnok. Nutné je podle něj upřednostnit řešení ve prospěch země, nikoliv ve prospěch "některých skupin". "Výsledky voleb jsou obrazem nálady občanů. Jedná se o jejich demokratické rozhodnutí. Nyní musí vítězné strany zasednout a jednat a pokusit se v nejbližší době sestavit vládu, která bude schopná společně vést zemi," uvedl Rusnok. "V současném rozložení sil bude nutné upřednostňovat taková řešení, která budou ve prospěch naší země, nikoliv některých skupin," dodal ministerský předseda.

Schwarzenberg v nynější konstelaci vylučuje podíl TOP 09 na vládě

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vylučuje jakoukoli účast na vládě. Opozice podle něj patří k demokracii. Schwarzenberg očekává, že na vládě se budou podílet vítězná ČSSD, hnutí ANO 2011 a KSČM, podle Schwarzenberga to prosadí prezident Miloš Zeman, který se pokusí zmocnit části vítězné ČSSD. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se jedná o "relativně velmi slušný úspěch", příznivcům poděkoval. Na otázku, zda může vyloučit účast své strany ve vládě, Schwarzenberg řekl: "V této souvislosti, ano. Když se podívám na výsledky, ano. S odpuštěním, má matka mi vždy říkala: vyvaruj se špatné společnosti," uvedl Schwarzenberg. "Budeme silnou, kvalifikovanou a profesionální opozicí," dodal místopředseda Miroslav Kalousek. "Nebudeme na všechno automaticky říkat ne, ale budeme důsledně hájit ideje a hodnoty, které jsme přislíbili," dodal.

Lídr hnutí ANO Babiš bude jednat o vládě, pokud bude osloven

Lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš v sobotu večer připustil, že pokud by hnutí bylo osloveno, bude připraven jednat o účasti ve vládě. V sobotu odpoledne Babiš tvrdil, že jeho hnutí bude v opozici. Nyní řekl, že bude vedení hnutí čekat na další kroky prezidenta a vítěze voleb ČSSD. Prioritou je podle Babiše prosazovat program.

Úsvit podpoří jakoukoliv vládu, která bude pro obecné referendum

Hnutí Úsvit přímé demokracie podpoří jakoukoliv vládu, která mu pomůže prosadit zákon o obecném referendu. Přímo do vlády uskupení nechce, řekl novinářům lídr hnutí Tomio Okamura. Zdůraznil, že Úsvit vznikl teprve před čtyřmi měsíci. "Úsvit přímé demokracie nevstoupí do vlády. Podpoří a umožní fungování jakékoliv vlády, pakliže nám pomůže prohlasovat zákon o referendu bez výjimek, aby hlas občanů v České republice byl v zásadních otázkách tím nejvyšším," uvedl Okamura. Překročení pětiprocentní hranice nezbytné pro vstup do Sněmovny označil za velký úspěch a velké povzbuzení pro další práci. Hnutí podle něj bude státotvorně usilovat o to, aby v České republice "vládli občané, nikoliv stranická oligarchie nebo ekonomicko-politická mafie".

Sobotka nerezignuje, chce vést sociální demokracii v jednání o nové vládě

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka po volbách hodlá vést přípravy na jednání o nové vládě. Navzdory nižšímu než očekávanému volebnímu výsledku nepočítá s rezignací, vyplynulo z rozhovoru pro Českou televizi. Nechce opakovat chybu z roku 2010, kdy odstoupení tehdejšího šéfa strany Jiřího Paroubka podle něj napomohlo politickým soupeřům při sestavení koalice. V roce 2010 vyhrála ČSSD se ziskem 22,1 procenta, vládu sestavily ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které skončily až za sociálními demokraty. Největší problém by podle Sobotky nastal, pokud by se po volbách nepodařilo sestavit vládu, jež by realizovala velkou část programu ČSSD. ČSSD je podle něj připravena jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny, znovu ale vyloučil koalici s ODS nebo TOP 09. S ostatními uskupeními chce hledat možný programový průnik.

Neúspěch SPOZ podle Sobotky oslabí přímý vliv hlavy státu

Neúspěch Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v letošních předčasných volbách oslabí přímý vliv prezidenta Miloše Zemana. V České televizi to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Hlavu státu prý před volbami varoval, aby se s tímto projektem příliš neztotožňoval. Sobotka předpokládá, že Zeman nyní bude vyjednávat se všemi stranami, které se do Sněmovny dostaly.

Volební zisk SPOZ jejího předsedu zklamal, čeká personální změny

Průběžný volební výsledek Strany práv občanů - zemanovci jejího předsedu Zdeňka Štengla zklamal. Očekává proto personální změny ve vedení strany, řekl novinářům. Lídr pražské kandidátky, ministr dopravy Zdeněk Žák řekl, že ho volební výsledek strany mrzí. Podle kandidujícího ministra vnitra Martina Peciny je špatný volební výsledek chybou SPOZ. Neúspěšný prezidentský kandidát a senátor za ČSSD Jiří Dienstbier má za to, že výsledek SPOZ je "špatným vysvědčením" také pro prezidenta Miloše Zemana, který je čestným předsedou strany. Dobrou vizitkou pro exprezidenta Václava Klause zase podle něj není propad volebního bloku Hlavu vzhůru, který Klaus podporoval.

Šlouf: Šancí na záchranu SPOZ je jen mimořádný sněm

Jedinou šancí na záchranu Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) je podle Miroslava Šloufa okamžitý mimořádný sjezd strany. Z výsledku nemá radost a je mu ho líto, řekl s odkazem na předvolební prognózy a výsledky posledních voleb, kdy se zemanovci do Sněmovny jen těsně nedostali. Šlouf byl zvolen na první místo pražské kandidátky SPOZ, předsednictvo ho ale z kandidátní listiny odstranilo. Od té doby je s vedením strany ve sporu. Osa jednání o nové vládě podle něj bude mezi ČSSD a ANO 2011. "Otázka je, jestli se toho budou chtít účastnit lidovci," dodal.

Dolejš čeká chaos na politické scéně, vláda prý nemusí vydržet

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš očekává "chaotizaci politické scény", když levice nezíská ve Sněmovně nadpoloviční většinu. Hrozí podle něj, že příští vláda zase nevydrží celé funkční období a rozpadne se. Dodal, že jeho strana byla připravena levicový kabinet podpořit. Když by nevznikl, usedla by zase v opozičních lavicích. Podle něj slabší výsledek pro levici přinese i problémy kolem vyjednávání. Pro komunisty bude prý důležité, koho si zástupce vítězné strany pozve k jednáním jako prvního a "kam až rozevře svou náruč". Komunisté sledovali postupné zveřejňování výsledků ve svém sídle v ulici Politických vězňů s mírnou nervozitou.

Bělobrádek: Mohla by být vláda ČSSD s podporou ANO a KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si dovede představit menšinovou vládu ČSSD s podporou lidovců a ANO 2011. Vyjednávání by ale podle něj nebylo lehké. Odmítá vládu s KSČM a Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Odhaduje, že by v konečných výsledcích mohla strana dostat asi šest až 6,5 procenta. Varoval, že je možná koalice mezi ČSSD, KSČM a Úsvitem. Dodal, že lidovci nechtějí být ve vládě za každou cenu.

Volby podle politologů ukázaly, že zavedené strany ztrácejí důvěru

Letošní předčasné volby do Poslanecké sněmovny nebyly na rozdíl od minulosti duelem levice a pravice, uvedli politologové. Voliči podle nich ukázali, že přestávají věřit zavedeným stranám, a netransparentnost nových volebních subjektů jim zřejmě nevadila. Politolog Tomáš Lebeda řekl v České televizi, že volby pravděpodobně byly ve znamení velkého váhání, zvláště na pravici. Kampaň podle něj neměla hlavní téma, protože nešlo jako v minulosti o duel levice a pravice, a ani nabízené alternativy nebyly vyprofilované jako liberálové, konzervativci nebo socialisti. Strany podle Lebedy sklízejí ovoce své uzavřené politiky. Paradoxem je například propad ČSSD, která po letech v opozici pravděpodobně získá výrazně méně hlasů než poté, co byla osm let ve vládě, řekl ČT.

Podle politologa Michala Klímy byly letošní volby protestní a hlavní rozdělení na pravici a levici se stejně jako při minulém hlasování opět otřáslo. Krize politických stran souvisí například s případy infiltrace zájmových skupin z byznysu, až organizovaného zločinu do vysoké politiky, dodal. Voliči podle Klímy přestávají věřit zavedeným stranám a levo-pravé rozdělení pro ně navzdory varování médií i politologů není hlavním tématem.

Firmy: Výsledek voleb očekávanou stabilitu nepřinesl

Výsledek předčasných voleb podle podnikatelů podnikatelských svazů očekávanou stabilitu nepřinesl, obávají se zdlouhavých povolebních vyjednávání a dopadu na ekonomiku. Vyplývá to z ankety mezi podnikateli a manažery firem. Podnikatelé si od předčasných voleb slibovali, že jejich výsledky umožní vytvoření silné a funkční vlády, která by pomohla nastartovat ekonomiku a zajistila by stabilitu podnikatelského prostředí. "Nestalo se tak a výsledek ukazuje opak," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. ČR si podle něj už nemůže dovolit opakování hluboké politické nestability, která zemi sráží v mezinárodní konkurenceschopnosti, připravuje o miliardové prostředky z Bruselu a o image.

Německý tisk: Voliči potrestali pravici, překvapením je Babiš

Čeští voliči potrestali strany bývalé vládní koalice, ve volbách zvítězí sociální demokraté. Tak hodnotí výsledky předčasných voleb do Sněmovny německá média, zároveň ale podotýkají, že sestavení vlády může být komplikované. Všímají si také úspěchu hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše. Podle zpravodajské televize N-TV se rýsuje v Česku změna vlády. "Stranám bývalé pravostředové koalice vystavili voliči účet za mnohé aféry uplynulých let," uvedla televizní stanice ARD. Všímá si také toho, že dlouhodobě dominantní síla české pravice ODS měla potíže s překonáním pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. ARD dále konstatuje, že sociální demokraté i přes celkové vítězství musí být výsledkem zklamáni.

Skutečným vítězem českých voleb je Babiš, uvedla slovenská média

Nejvíce hlasů v předčasných volbách v Česku sice získala ČSSD, skutečným vítězem hlasování je ale hnutí ANO podnikatele slovenského původu Andreje Babiše. Vyplývá to z komentářů slovenských medií. "Volby jsou překvapením kvůli nízkému zisku ČSSD, a naopak kvůli vysokému zisku ANO," uvedl veřejnoprávní Slovenský rozhlas, který právě Babišovo hnutí označil za černého koně voleb. "Tento volební výsledek lze nazvat prohrou tradičních stran - ČSSD a ODS," poznamenal rozhlas. Vítězství ČSSD sice není překvapením, šéf strany Bohuslav Sobotka ale věřil ve výraznější volební zisk své strany. "Vítěz ČSSD nebude mít ani s komunisty většinu," poznamenal portál Aktuálne.sk.

Na Chrudimsku zemřel před volební místností člen volební komise

Člen volební komise v Radimi, místní části Luže na Chrudimsku, zemřel před volební místností. Lékař konstatoval smrt bez cizího zavinění. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová. Policisté o události vyrozuměli pozůstalé. Sedmasedmdesátiletý muž z Chrudimska si odjel odvolit do svého volebního okrsku ve vedlejší obci. Když při návratu vystupoval z vozu, zkolaboval před budovou, kde se nachází volební místnost. Podle Cyrila Štangla z organizačního a právního odboru krajského úřadu, který má dohled nad volbami na starosti, se volby v okrsku v Radimi nepřeruší. V pátek zemřela jednaosmdesátiletá volička v kulturním domě ve Frýdku-Místku. Upadla do bezvědomí krátce poté, co odvolila. Přes snahu lékařů se ji nepodařilo zachránit.

V evropských zemích volily tisícovky Čechů

Volební místnosti se v sobotu uzavřely také na českých zastupitelských úřadech v evropských zemích. Například v Německu se českých sněmovních voleb zúčastnila téměř tisícovka lidí, v Belgii jich k volebním urnám přišlo přibližně 750. V Německu svůj hlas v předčasných volbách do Sněmovny odevzdalo 968 osob, velká část z toho využila voličský průkaz. Zájem o hlasování tak výrazně překonal lednové prezidentské volby, v jejichž druhém kole v Německu hlasovalo 735 lidí. Proti předchozím volbám do Sněmovny byla nyní účast téměř trojnásobná. Nejvíc lidí dorazilo na velvyslanectví v Berlíně, kde svůj hlas odevzdalo 413 lidí.

Celkem přibližně 750 lidí přišlo vhodit svůj hlas do volební urny v pátek a v sobotu na českém velvyslanectví v Belgii. V belgické metropoli, kde sídlí evropské instituce i centrála NATO, měli na vyslanectví ve voličském seznamu registrováno 733 voličů, další lidé využili k uplatnění svého práva voličský průkaz.

Na českém velvyslanectví v Bratislavě hlasovalo více lidí než v roce 2010. Během pátku a soboty přišlo do volební místnosti na ambasádě téměř 500 voličů, sdělila vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví Viera Jarešová. Ve volbách konaných před třemi lety tam odevzdalo hlas 430 českých občanů. Volební místnost na ambasádě v Bratislavě byla jediným místem, kde Češi na Slovensku mohou v předčasných volbách odevzdat svůj hlas. Krajané z východního Slovensku už dříve upozornili, že právě vzdálenost od Bratislavy je pro ně překážkou proto, aby se voleb zúčastnili.

Právo: Soud stíhání Lessyho zrušil s tím, že bylo nezákonné

Bývalý policejní prezident Petr Lessy byl za údajnou pomluvu a zneužití svých pravomocí potrestán už okamžitým propuštěním od policie, proto bylo jeho následující trestní stíhání nezákonné. Mimo jiné tak argumentoval pražský městský soud, který nedávno v rámci odvolání Lessyho obvinění definitivně zrušil. Píše to deník Právo.

Děkani pěti fakult UJEP podpořili rektory, kteří nejdou na Hrad

Děkani sedmi z osmi fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem podpořili rektory, kteří v pondělí nejdou na Hrad. Pozvání prezidenta Miloše Zemana odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol, vadí jim, že Zeman nepozval jejich dva kolegy. Rektor ústecké univerzity René Wokoun ale pozvání na slavnostní předání státních vyznamenání 28. října přijal. ČTK o rozhodnutí děkanů informoval děkan Fakulty umění a designu UJEP Michal Koleček. Za rozhodnutí většiny českých rektorů se postavilo vedení akademického senátu univerzity a děkani Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty životního prostředí, Fakulty výrobních technologií a managementu, Fakulty umění a designu, Filozofické, Přírodovědné a Pedagogické fakulty. Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval prezident na Hrad 600 hostů. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebyl na Hrad pozván proto, že nepovolil Jihomoravskému kraji uspořádat na univerzitě debatu s prezidentem z obavy z jeho předvolební agitace. Pozvání nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

V ČR a Řecku byla zatčena šestice padělatelů osobních dokladů

V České republice a Řecku bylo zatčeno dohromady šest osob v souvislosti s rozsáhlým paděláním osobních dokladů a usnadňováním ilegální migrace. Zatčená šestice pochází z Alžírska a měla povolení k pobytu v České republice, informoval specializovaný server SecurityDocumentWorld.com. Mezinárodní operaci řídil český policejní Útvar odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Při domovních prohlídkách v České republice a Řecku se rovněž našlo množství mobilních telefonů, SIM karet, kamer, fotoaparátů, pevných disků i velké množství fotografií a padělaných dokumentů. České úřady rovněž našly více než 60 falešných dokladů pod dětskou sedačkou v automobilu jednoho z podezřelých. Operaci řídil ÚOOZ ve spolupráci s řeckou a německou policií. Během vyšetřování vytvořili Češi a Němci společný vyšetřovací tým, který podporovaly Europol a jednotka Evropské unie pro soudní spolupráci Eurojust.

Výstava připomene pěvkyni Emu Destinnovou

Nevšední soukromý i profesionální život pěvkyně Emy Destinnové představí výstava, která se bude konat na Novoměstské radnici v Praze. Návštěvníci uvidí stovku velkoformátových fotografií a videopasáže z hudebního dokumentu Samota duše mé, který natočil Petr Skala. Expozice nazvaná Vita somnium breve (Život snů je krátký) podle životního kréda pěvkyně potrvá od 5. listopadu do 1. prosince. Ema Destinnová, vlastním jménem Emilie Pavlína Kittlová, zpívala odmala, už ve 14 letech učitelé rozpoznali její velký talent. Pokusy o pěveckou kariéru v Praze ale skončily fiaskem, odmítli ji v Národním divadle, špatně dopadla i v Drážďanech. Oba karamboly ji ale neodradily; 19. července 1898 přijala umělecké jméno Ema Destinnová a vystoupila v berlínské Dvorní opeře v Mascagniho aktovce Sedlák kavalír. Zanedlouho si získala mezinárodní renomé, sklízela úspěch na scénách v Londýně či New Yorku.

Zlínské muzeum získalo do své sbírky pár tradiční mexické obuvi

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo do své sbírky pár tradiční mexické venkovské obuvi. Informovala o tom Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí. Obuv přivezli piloti mexické námořní letky. Mexická obuv s názvem Huarache se v aztéckém jazyce nazývala cactle nebo cactli. "Jde o sandály se svrškem splétaným z kožených řemínků a s podešví ze staré pneumatiky, což je typické pro tuto oblast," uvedla kurátorka sbírky obuvi Miroslava Štýbrová. Tato obuv je podle ní po staletí spojena s životem venkovanů, ale dnes se prodává spíše jako suvenýr pro turisty. Sbírka obuvnického muzea, která je součástí stálé expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, patří k nejstarším svého druhu v Evropě. Představuje návštěvníkům více než 600 exponátů mapujících historii i současnost obouvání, vývoj výroby obuvi a dějiny ševcovského řemesla.

Britští horníci, kteří přispěli na obnovu Lidic, dostanou pomník

Anglické město Stoke-on-Trent odhalí památník místním horníkům, kteří sehráli klíčovou roli v obnově Lidic. Lidice jako odplatu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 srovnaly německé jednotky se zemí. Horníci z okolí Stoke-on-Trent v rámci sbírky na obnovu Lidic vybrali 32.000 liber, což v dnešní měně odpovídá jednomu milionu liber (asi 30 milionů korun). Jejich solidární čin bude na místním autobusovém nádraží připomínat šest metrů vysoká skulptura.

V Praze začala demolice bývalé tiskárny v Opletalově ulici

Zhruba třetina objektu bývalé tiskárny v Opletalově ulici v Praze byla během soboty zbourána, demolice se protáhne. Kvůli padající suti museli dělníci několikrát během dne zastavit provoz v části ulice. Podle Františka Poláka, mluvčího Metrostavu, který demolici provádí, jde o velmi obtížnou operaci. Firma na to prý nasadila nejlepší techniku a pracovníky, bourání v centru Prahy v žádném případě nesmí ohrozit chodce. Demolice začala v pátek odpoledne. Původně se počítalo, že se vše stihne do soboty, Polák řekl, že se skončí o víkendu.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová si finále na Turnaji mistryň nezahraje. Předloňská vítězka vrcholu sezony v Istanbulu nestačila na Li Na a Číňance podlehla ve dvou setech 4:6 a 2:6. "Kdyby mi někdo po US Open řekl, že se kvalifikuju a budu tady v semifinále, tak bych si nemyslela, že je normální. Ale za pár dní to budu brát ještě líp, než to beru teď. Bylo to docela dobré ukončení sezony," řekla Kvitová k Turnaji mistryň. Třiadvacetiletá Kvitová působila po páteční třísetové bitvě s Němkou Angelique Kerberovou, díky které se dostala do semifinále, bez jiskry. Hůře podávala, byla u míčů o něco pomaleji a z toho pramenily nevynucené chyby.

Cyklokrosařka Pavla Havlíková dojela v závodě Světového poháru na domácí trati v Táboře třetí. Vyhrála Američanka Katherine Comptonová, na kterou česká reprezentantka ztratila sedm sekund. Očekávání v závodě juniorů naplnil vítězný Adam Ťoupalík. Mezi muži do 23 let byl Vojtěch Nipl sedmý.

Obránce Martin Latka vstřelil svůj první gól po přestupu do Düsseldorfu. Český fotbalista však v závěru duelu druhé německé ligy mířil i do vlastní sítě a uzavřel debakl svého týmu 1:6 s Paderbornem, který zařídil čtyřmi brankami Mahir Saglik.

Český útočník Jan Kovář přispěl v Kontinentální hokejové lize gólem k vítězství Magnitogorsku 2:1 nad Astanou. Mezi střelce se podruhé v sezoně zapsal i obránce Marek Trončinský, jehož Chanty-Mansijsk ale prohrál s Nižněkamskem 3:6, za který gólem a asistencí kontroval Petr Koukal.

Fotbalisté Hradce Králové přišli o sérii devíti zápasů bez porážky, když ve 13. kole Národní ligy prohráli na hřišti Bohemians Praha 0:1. Mohou tak přijít o vedení v tabulce druhé nejvyšší soutěže, jelikož Karviná ztrácí jediný bod a má zápas k dobru.

České fotbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství světa 2015 vítězstvím 3:1 na hřišti Makedonie. Skóre otevřela Divišová a po změně stran dvěma góly potvrdila výhru Voňková.

Fotbalisté pražské Slavie porazili Bohemians 1905 ve vršovickém derby 1:0 a ve čtvrtém ligovém zápase pod vedením trenéra Miroslava Koubka se dočkali první výhry. Jediný gól stačil v předehrávce 12. kola k výhře i Dukle, která zdolala Ostravu díky penaltě Petra Malého.

Fotbalisté Zlína prohráli v 13. kole druhé ligy s Viktorií Žižkov 1:2 a stále se drží jen tři body nad sestupovým pásmem. Domácí tým přitom po Železníkově penaltě vedl, ale Mareš a střídající Škoda otočili výsledek ve prospěch Pražanů, jimž v tabulce patří osmé místo.

Tenista Radek Štěpánek vynechá příští týden turnaj série Masters v Paříži a připraví se na blížící se vrcholy roku. Nejdříve bude hrát od 4. listopadu v Londýně čtyřhru na Turnaji mistrů a vzápětí spolu s českým týmem bojovat v Srbsku ve finále Davisova poháru o obhajobu "salátové mísy".

Český hokejista Radek Martínek ve svém prvním utkání v tomto ročníku NHL přispěl dvěma asistencemi k výhře New Yorku Islanders 4:3 v Pittsburghu. Po přihrávkách sedmatřicetiletého obránce, který s Islanders podepsal smlouvu ve středu, hosté v závěru utkání vyrovnali na 2:2 a 3:3. Obrat dokonal v předposlední minutě Josh Bailey.

Lukáš Pešek se nekvalifikoval do nedělní Velké ceny Japonska silničních motocyklů. V předposledním závodu mistrovství světa na okruhu v Motegi se dnes v kategorii MotoGP nevešel do požadovaných 107 procent času nejlepšího jezdce. Jakub Kornfeil byl v kvalifikaci třídy Moto3 šestnáctý.

Počasí v neděli:

Oblačno až zataženo, postupně od západu místy déšť. Na východě srážky až večer. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

V pražském Klementinu padl teplotní rekord, v sobotu odpoledne tu naměřili 21 stupňů. Původní rekord byl přitom 20,9 stupně z roku 1989. Klementinum je nejstarší česká stanice, měří od roku 1775. Rekordy hlásila asi třetina všech stanic.