Zprávy

0:00
/
0:00

Volby českých poslanců začaly v Jižní Americe

Češi v zahraničí začali hlasovat v Americe v předčasných volbách. Kvůli časovému posunu tam začalo hlasování ve čtvrtek večer a pokračovat bude v pátek. Jako první mohli volit Češi na ambasádách v Brazílii a Argentině. Následně se otevřou volební místnosti na Kubě, na východním pobřeží Spojených států a v Kanadě. Volební štafeta se z USA přesune podle časových pásem do Austrálie a Asie a skončí v Evropě a na africkém kontinentu, kde se bude podobně jako v Česku hlasovat standardně v pátek a v sobotu. V Americe bude možné hlasovat ve čtvrtek od 14:00 do 21:00 místního času a ve stejném časovém rozmezí ještě v pátek.

Volební místnosti budou otevřeny na 104 místech ve světě, a to převážně na českých velvyslanectvích nebo také ve městech, kde působí čeští vojáci. Speciálně pro členy České filharmonie bude připravena volební místnost v japonském Kjótu, kde budou hudebníci právě koncertovat. Možnost ovlivnit složení dolní komory českého parlamentu budou mít čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu nebo rekreaci. K volbám v zahraničí se zapsalo do voličských seznamů 7989 Čechů. Tento počet se ale podobně jako při minulých volbách zvýší o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem.

Na Slovensku se chystá v českých volbách hlasovat zlomek krajanů

Při předčasných volbách do české Poslanecké sněmovny se na Slovensku chystá hlasovat jen zlomek z desítek tisíc českých krajanů, kteří zde žijí. Vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví ČR v Bratislavě Viera Jarešová řekla, že do zvláštního seznamu voličů na ambasádě se zapsalo 460 lidí. To je podobný počet jako začátkem roku, kdy se poprvé uskutečnila přímá volba českého prezidenta. "Pro krajany z Košic a východního Slovenska je důvodem neúčasti vzdálenost od Bratislavy. Je to daleko a cesta je nákladná," řekla předsedkyně Českého spolku v Košicích Dagmar Takácsová. Právě na východě země přitom žije početná česká komunita. K české národnosti se předloni na Slovensku přihlásilo zhruba 30.000 lidí. Většina z nich má podle Takácsové i české občanství. V minulosti mohli Češi na Slovensku hlasovat nejen v Bratislavě, ale také na českém generálním konzulátu v Košicích, který byl ovšem před osmi lety zrušen.

Prezident Zeman vyzval občany, aby šli k volbám

Prezident Miloš Zeman vyzval občany, aby se zúčastnili víkendových předčasných voleb. "Jděte k volbám, ať už budete volit kohokoli," řekl na briefingu v Mostě. Kdo nevolí, dá podle něj část svého hlasu i té straně, kterou by sám nikdy nevolil. "Kdo nevolí, ve skutečnosti volí, ale neví o tom. Protože vlastně volí všechny parlamentní strany úměrně jejich proporcím," řekl Zeman.

Zeman: Církev vznesla požadavky v rozporu s dohodou s Klausem

Církev v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem vznesla některé neoprávněné požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu. Prohlásil to prezident Miloš Zeman při návštěvě Ústecka. Dodal, že ho to překvapilo, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny prý ujistil, že dohoda s Klausem platí. Zeman tak komentoval situaci poté, co ministr vnitra Martin Pecina navrhl zákonným opatřením vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, a to kvůli církevním nárokům na některé nemovitosti. Premiér Jiří Rusnok ve středu řekl, že zákonné opatření nenavrhne. Duka po pondělní schůzce s Rusnokem uvedl, že na způsobu vypořádání nároků se dohodl jak s Klausem, tak se Zemanem.

Zeman jmenuje nové generály, povýší i veterány

Velitel vzdušných sil Libor Štefánik, náčelník vojenské kanceláře prezidenta Zdeněk Jakůbek a velitel Vojenské akademie Ján Kožiak budou povýšeni na generály. Vojenskou hodnost jim zvýší prezident Miloš Zeman při příležitosti státního svátku 28. října. Důvodem povýšení tří aktivních vojáků na brigádní generály je, že zastávají odpovědné řídicí funkce a podílejí se na armádní reformě. Do hodnosti generálmajora budou povýšeni dva veteráni druhé světové války Alexander Beer a Jaroslav Klemeš. Šestadevadesátiletý Beer se zúčastnil bojů u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve, Žažkova a Dukly. Jedenadevadesátiletý Klemeš bojoval jako příslušník československé armády ve Francii a Velké Británii.

Obrana vyznamená současné vojáky i válečné veterány

Velitel československé protichemické jednotky z první války v Perském zálivu Ján Valo bude v pátek vyznamenán Křížem obrany státu. Spolu s ním dostane vysoké vojenské vyznamenání voják Michal David, který při společné patrole v zahraniční misi zachránil životy amerických vojáků. Vyznamenán bude i veterán druhé světové války, brigádní generál Miloslav Masopust, který byl zraněn v bojích u Dukly. Sdělila to Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany. Z hrdinů války proti nacistickému Německu a jeho spojencům dostane Kříž obrany státu in memoriam Bohuslav Novotný. Byl velitelem samostatné československé obrněné brigády ve Velké Británii a později příslušníkem prvního československého armádního sboru v SSSR.

Prezident Zeman je pro prolomení limitů pro těžbu uhlí na Ústecku

Prezident Miloš Zeman je pro prolomení limitů na těžbu uhlí. Bez toho by došlo ke ztrátě až 8500 pracovních míst, řekl na návštěvě Ústeckého kraje. Nadprůměrně vysoká nezaměstnanost je přitom podle něj největším problémem tohoto regionu. Prolomení limitů navíc sníží energetickou závislost Česka na ostatních zemích, uvedl také Zeman. O věci prý jednal s majiteli těžebních společností, zástupci odborů i vedením kraje a navštívil také Horní Jiřetín. Za třetí důvod označil změnu horního zákona, po níž není možné nikoho nedobrovolně vyvlastnit. Těžební společnosti se proto musejí domluvit s vlastníky nemovitostí v daných místech a musejí jim tak nabídnout "podmínky, které by pro tyto vlastníky byly výhodné," dodal Zeman.

V dozorčí rady Lesů ČR skončili čtyři členové z ODS

V dozorčí radě státního podniku Lesy České republiky (LČR) skončili čtyři její členové z ODS. Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman na jejich místa jmenoval odborníky převážně z lesnického sektoru. V dozorčí radě skončili bývalý zlínský hejtman a člen výkonné rady ODS Libor Lukáš, bývalý místopředseda Senátu za ODS a nynější jičínský starosta Jiří Liška, člen výkonné rady ODS Robert Knobloch a zastupitel Ústeckého kraje za ODS Radek Vonka. Ministr Toman, který je volebním lídrem SPOZ v Ústeckém kraji, na jejich místa jmenoval proděkana Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Luďka Šišáka, ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Bohumíra Lomského, ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromíra Vašíčka a náměstka ministra zemědělství Jana Sixtu, který má zkušenosti s právem veřejných zakázek. Dozorčí rada má devět členů. Šest jich jmenuje ministr, tři volí zaměstnanci podniku.

Lesům ČR do konce září klesl zisk o 500 mil. na 4,32 mld. Kč

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku klesl hrubý zisk přibližně o 500 milionů korun na 4,32 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku podnik vykázal hrubý zisk 4,85 miliardy korun. O průběžném výsledku hospodaření po zasedání dozorčí rady informovalo vedení podniku.

Hrozí bourání části dálnice D47, chybí jí jedna vrstva podloží

Na dálnici D47 chybí přímo pod asfaltovým povrchem vozovky kamenná drť, která má stavbu stabilizovat. Část již zprovozněné dálnice tak bude podle expertů zřejmě třeba bourat. Zatím není jisté, jak velkou část dálnice případné bourání postihne. Řekl to ministr dopravy Zdeněk Žák s odvoláním na výsledky měření kontrolních sond. Problémy s podložím jsou na dvoukilometrovém úseku u ostravského Hrušova. Jen jeho demolice vyjde na miliardu Kč, odhadlo ministerstvo. Podle náměstka moravskoslezského hejtmana pro dopravu Daniela Havlíka by uzavírání dálnice znamenalo pro Ostravu katastrofu. Nová zjištění podle ministerstva zásadně změní taktiku státu při jednání se zhotovitelem dálnice. Stavěly ji ODS-Dopravní stavby Ostrava, které následně převzala Eurovia. Kvůli řadě vad na D47 a mostních objektech se stát s firmou Eurovia CS pře už od zprovoznění dálnice v roce 2008. Podle stavební firmy může jít o součást předvolebního boje. Výsledky kontroly nemá k dispozici, požaduje proto důkazy pro ministrovo tvrzení.

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu stoupla, rostla potřetí v řadě

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu stoupla potřetí v řadě, ale méně než v předchozím měsíci. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání se zářím zvýšil o 1,7 bodu na 2,9 bodu. Uvedl to Český statistický úřad. Hlavní podíl na růstu podnikatelské důvěry měl průmysl, který je v celku zastoupen největší váhou. "Výrazný podíl na tom má vysoká důvěra v automobilovém průmyslu, kdy je pozitivní vývoj ovlivněn výší nových zakázek, kromě jiného i v nových modelových řadách vozů," uvedl odborný pracovník oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Vývoj podnikatelské i spotřebitelské důvěry je příznivou zprávou, která naznačuje, že oživení ekonomiky se nezadrhává ani v podzimních měsících," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek.

Ekonom: Roman odejde z čela dozorčí rady ČEZ, nahradí ho Mejstřík

Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl v pátek odejít z čela dozorčí rady energetické společnosti. Informuje o tom server týdeníku Ekonom s odvoláním na informované zdroje. Nástupcem Romana v čele kontrolního orgánu má být ekonom Michal Mejstřík. Roman v řídících orgánech energetické společnosti, ve které má stát většinový podíl, působil téměř deset let. Roman ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ působil od roku 2004 do září 2011, kdy ho nahradil tehdejší výkonný ředitel Daniel Beneš. Roman se stal poté šéfem dozorčí rady.

Volkswagen otevřel v Číně továrnu na výrobu vozů Škoda Superb

Německá automobilka Volkswagen otevřela další továrnu v Číně. Nový závod bude vyrábět vozy Škoda Superb, časem se jeho produkce rozšíří také o další modely Škoda a VW. Informovala o tom agentura DPA. Továrna ve východočínském městě Ning-po s 5700 zaměstnanci a výrobní kapacitou 300.000 vozů ročně je podle Volkswagenu "významným strategickým pilířem" pro jeho další růst na čínském trhu. Otevření závodu se zúčastnil generální ředitel podniku Martin Winterkorn. Automobilka v Číně vyrábí zhruba dvě desítky modelů se značkami Volkswagen, Audi a Škoda.

Na vzdělání a výzkum by ČR mohla do roku 2020 čerpat až 80 mld.

Na vzdělávání a výzkum by Česká republika mohla do roku 2020 čerpat až 80 miliard korun z EU. Řekl to náměstek ministra školství Michal Zaorálek, jehož odbor právě připravuje nový program Výzkum, vývoj a vzdělávání (VVV). Peníze už nepůjdou na výstavbu nových výzkumných center jako dosud, podpora bude určena na zkvalitnění a modernizaci výuky, podporu znevýhodněných studentů či přilákání dospělých k celoživotnímu vzdělávání. V novém programu se na léta 2014 až 2020 počítá s rozpočtem 60 až 80 miliard korun. Prioritou přitom budou přírodovědné a technické obory, výzkum a podpora lidských zdrojů.

Za mačetový útok v baru uložil odvolací soud až 17,5 roku

Za mačetový útok v Novém Boru stráví Vojtěch Husák 17,5 roku, Jakub Žiga a Antonín Sinu 15 let ve vězení. Rozhodl o tom odvolací Vrchní soud v Praze, rozsudek je pravomocný. Sinu nakonec nebyl potrestán za ublížení na zdraví, ale za pokus o vraždu. Soud mu tak místo tříletého trestu vyměřil o 12 let více. Při incidentu v srpnu 2011 zranili romští útočníci v baru tři muže. Útok vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací. Soud rozhodoval také o odvolání dvou mladistvých spoluobžalovaných, kteří si u krajské instance vyslechli 3,5letý a pětiletý trest. Jednomu odvolací soud verdikt potvrdil, u druhého naopak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání. Podle obžaloby se útočníci mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si do baru přišli zahrát na automatech.

Exšéf Vojenského zpravodajství Páleník policii přečetl prohlášení

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník u výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové pouze přečetl prohlášení. V něm zopakoval, že žádný nezákonný pokyn ke sledování bývalé manželky Nečase Radky nevydal. Je také přesvědčen, že vojenská tajná služba zákon neporušila. Na otázky policie a státního zastupitelství neodpovídal. Řekl to novinářům krátce po svém výslechu. Nezákonné sledování údajně zosnovala a usměrňovala Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění loni dala fotografii i adresu Nečasovy tehdejší ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a jeho nástupcem ve funkci Milanem Kovandou. Na trestné činnosti se údajně na její přání podílel i další zpravodajec Jan Pohůnek. Trojice kvůli tomu čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Policie stíhá 32 lidí za pašování drog do vězení Vinařce u Kladna

Policie stíhá 32 lidí za prodej a pašování drog do věznice Vinařice u Kladna. Ve věznici se prodával hlavně heroin, pervitin a marihuana. Drogy se tam dostávaly při návštěvách odsouzených, poštou, přehazováním přes plot věznice nebo je odsouzení pašovali při návratu z práce. Podezřelým hrozí až pět let vězení. Informovali o tom zástupci policie, Národní protidrogové centrály a věznice. Vězni za drogy nebo léky platili kreditem do mobilního telefonu, tabákem nebo venkovním platebním stykem. Gram pervitinu odsouzení prodali za 5000 až 8000 korun. V kauze nefigurují zaměstnanci věznice.

Interpol v Německu zadržel právníka Altnera známého sporem s ČSSD

Interpol v Německu zadržel právníka Zdeňka Altnera, který je známý sporem s ČSSD o víc než 20 miliard korun kvůli vyhranému soudu o sídlo strany - Lidový dům. Informace týdeníku Euro potvrdila mluvčí policejního prezidia Vlasta Suchánková. Evropský zatýkací rozkaz byl vydán na Slovensku, kde je podle médií Altner podezřelý z maření konkurzního řízení a hrozí mu až pětileté vězení. Podle slovenských médií pochází případ z konce 90. let, kdy český právník působil jako správce konkurzní podstaty jedné z firem podnikatele Ivana Matušíka. Jeho společnost tehdy spolupracovala se Správou pošt a telekomunikací na vydávání telefonních seznamů. Dodatek ke smlouvě přitom umožňoval zpětinásobovat každého čtvrt roku sankce vůči této státní firmě. Suma se dostala na 112 miliard slovenských korun, platnost smlouvy ale zrušil soud.

Zprošťující verdikt nad exšéfem Tatry Adamsem je pravomocný

Státní zástupce Jan Petrásek se neodvolal proti tomu, že Městský soud v Brně zprostil exšéfa Tatry Kopřivnice Ronalda Adamse obžaloby z korupce. Verdikt je tak pravomocný, řekl ČTK Petrásek. Adamsovi hrozilo mu až pět let vězení za to, že údajně nabídl úplatek 20 milionů korun exnáměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi. Barták měl za to firmě zajistit lukrativní zakázku. Podle soudkyně Šárky Dufkové se trestný čin nestal. Nepodařilo se jej prokázat. Proto byl Adams 1. října zproštěn viny.

Úřady řešily loni 813 případů sexuálního zneužívání dětí

Sociální pracovníci řešili loni 813 případů sexuálního zneužívání dětí. Obětí se podle nich stalo 655 dívek a 158 chlapců. Před 15 lety se úředníci věnovali 520 kauzám. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce. Rostoucí počty podle expertů neznamenají jen to, že by sexuálního násilí na dětech přibývalo. Důvodem je hlavně to, že je okolí vnímavější a víc případů se ohlásí. I tak se prý odhalí ale jen špička ledovce. Podle studie zažilo v dětství pokus o sexuální zneužití pět procent studentů a studentek vysokých škol. Sexuální doteky zažilo šest procent respondentů. O pokusu o pohlavní styk se zmínilo zhruba pět procent odpovídajících. Podle statistik ministerstva práce loni 149 dětí zneužil jejich rodič, 176 pak člen rodiny. Jiné osoby byly pachatelem ve 488 případech. Třetina kauz se odehrála v úplných rodinách, dalších 37 procent v rodinách neúplných.

U Hradu je k vidění nová i starší vojenská technika

Část Hradčanského náměstí v Praze obsadila vojenská technika. Armáda chce lidem ukázat, jaké stroje a vybavení používala v minulosti a jaké nyní. Výstava, jejíž součástí bude i maketa nadzvukového stíhacího letounu JAS-39 Gripen, začne oficiálně v pátek a skončí v pondělí. "Letos si připomínáme 20 let samostatné Armády České republiky. Je to ideální příležitost ukázat, jak moc se za ty roky proměnila," uvedl v tiskové zprávě ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Podotkl, že vidět letoun Gripen nebo kolový transportér Pandur přímo v centru metropole je výjimečná záležitost. V expozici nové výzbroje jsou také například nákladní automobil Tatra T-810, pancéřový vůz Iveco a různé modifikace terénních vozidel Land Rover.

Šumavský park opět chystá otevření přechodu Modrý sloup

Správci šumavského národního parku opět připravují otevření cesty Luzenským údolím k pěšímu přechodu Modrý sloup. Plánované zprůchodnění cesty po víc než 70 letech letos v létě zakázal soud. Správci parku nyní chystají doplnění žádosti o novou studii, která posoudí vliv otevření cesty na populaci vzácného tetřeva hlušce, řekl ředitel parku Jiří Mánek. Uzavření přímé cesty k historickému přechodu kritizovali bavorští starostové, kteří se v Modravě vůbec poprvé sešli s vedením českého parku. Zatímco z bavorské strany mohou turisté k hraničnímu milníku dojít, z Čech je cesta kvůli ochraně tetřeva zavřená a k přechodu je možné dojít jen klikatější a méně atraktivní trasou úbočím Špičníku. Přechod byl kvůli válce a později železné oponě přes sedm desetiletí uzavřen.

Jaromír Nohavica hrál v Praze i s filharmonií

Ve vyprodané pražské O2 areně se ve středu uskutečnil první ze dvou koncertů písničkáře Jaromíra Nohavici, na kterém se představil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a hostujícím polským akordeonistou Robertem Kuśmierským. Spojení s ostravskými filharmoniky si s úspěchem vyzkoušel loni v ostravském Gongu. Ve čtvrtek vystoupí ve své tradiční podobě s kytarou a heligonkou, kdy ho opět doprovodí Kuśmierski. O Nohavicovy koncerty bývá velký zájem. Když loni vystoupil na 20. ročníku festivalu Benátská noc v libereckém areálu Vesec, do areálu dorazilo 19.000 lidí. V roce 2009 zase třikrát po sobě zcela zaplnil pražskou Lucernu, rok předtím poprvé v historii ostravských Colours of Ostrava vyprodal festival. Také jeho alba patří mezi dlouhodobě nejprodávanější na tuzemském trhu. Letos to je Nohavicovo album hitů s názvem Tenkrát/Nostalgie 90.let a poslední studiové album Tak mě tu máš.

Za propagaci výzkumu byli oceněni vědci Kohák, Křížek a Raab

Letošní ocenění za celoživotní dílo v popularizaci vědy dostali filozof Erazim Kohák, matematik Michal Křížek a chemik Miroslav Raab. Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací se udělují jednou ročně a jsou spojeny se symbolickou finanční odměnou. Laureátům je v pražském sídle AV ČR předal její předseda Jiří Drahoš.

Spisovatel Amos Oz převzal v Praze Cenu Franze Kafky

Literární Cenu Franze Kafky si na Staroměstské radnici v Praze převzal izraelský spisovatel Amos Oz. Mezinárodní porota každoročně v Praze vybírá laureáta, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Amos Oz, jehož tvorbu podle jeho vlastních slov ovlivnilo i Kafkovo dílo, si z Prahy odváží bronzovou sošku, zmenšenou verzi pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny. Dostávají ji všichni laureáti ceny pojmenované po slavném pražském rodákovi, stejně jako odměnu 10.000 dolarů (nyní asi 187.300 korun). Předchozími nositeli ceny jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke, Václav Havel nebo Daniela Hodrová. Pro české čtenáře je podle pořadatelů jeho dílo významné i tím, že stál na počátku seznamování českých čtenářů s izraelskou literaturou začátkem 90. let. Přitažlivost jeho díla tkví především v tom, že Amos Oz je vynikajícím vypravěčem, říkají organizátoři.

Ze sportu:

Na zasedání disciplinární komise Fotbalové asociace ČR dorazili čtyři z jedenácti obviněných hráčů v sázkařské aféře. David Jablonský, Jan Halama, Jaroslav Chalupa a Vítězslav Brožík však výrazně s řešením případu nepomohou, jelikož na doporučení státního zástupce nebudou vypovídat.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má sice momentálně již plnou hlavu blížících se olympijských her v Soči, přípravu na sezonu i její začátek jí ale zpestřují i nesportovní aktivity. V závěru listopadu vyjde kniha o jejím životě Sama proti času a na začátku prosince se do kin dostane stejnojmenný dokumentární film, který by poté měla Česká televize odvysílat v první den her bezprostředně po skončení slavnostního zahájení.

Český útočník David Krejčí se ve středečním utkání hokejové NHL podílel dvěma asistencemi na výhře Bostonu v Buffalu 5:2. Hlavním strůjcem třetího vítězství Bruins v řadě byl Milan Lucic, jenž dal dva góly a na další přihrál, dvakrát se trefil také Torey Krug.

Fotbalisté Bayernu Mnichov se výhrou 5:0 nad Viktorií Plzeň přiblížili rekordu Ligy mistrů v počtu výher v řadě. Středeční triumf pro ně byl v součtu s minulou sezonu už osmým za sebou a za čtrnáct dní mohou v Plzni vyrovnat rekord Barcelony, která v minulosti vyhrála devětkrát za sebou.

Basketbalisté Nymburka ve druhém utkání Evropského poháru na domácí palubovce porazili Cibonu Záhřeb 84:76 a odčinili úvodní prohru v Ostende. Hlavní podíl na triumfu měl pivot Rašid Mahalbašič, autor 25 bodů. Nymburk má po dvou duelech vyrovnanou bilanci, naopak Cibona zatím neuspěla. Z šestičlenné základní skupiny postoupí dál tři nejlepší týmy. Další zápas Nymburk sehraje příští středu v Le Mans.

Hokejisté Mladé Boleslavi utrpěli v 15. kole první ligy premiérovou porážku na domácím ledě a po prohře 0:1 s Kadaní se jejich náskok v čele tabulky před Jihlavou ztenčil na tři body. Dukla zdolala 4:3 v prodloužení Benátky nad Jizerou.

Český tenista Radek Štěpánek ztroskotal na turnaji v Basileji hned v úvodním kole. Čtyřiatřicetiletý daviscupový reprezentant podlehl ve Švýcarsku v prvním vzájemném zápase o dvanáct let mladšímu Grigoru Dimitrovovi z Bulharska za 75 minut dvakrát 3:6.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková vyhrály na posledním grandslamu sezony Světového okruhu v čínském Siamenu oba své zápasy. Mají tak jistý postup ze skupiny do play off. Kolocová se Slukovou nejdříve zdolaly Miller Elwinovou a Henriette Iatikaovou 2:1, přičemž tie-break ovládly suverénně 15:4. Pod kontrolou měly i druhý zápas skupiny G. Němky Chantal Laboureurovou a Julii Sudeovou zdolaly 2:0. V pátek se střetnou o prvenství ve skupině a přímý postup do 2. kola play off s Brazilkami Agathou Bednarczukovou a Marií Antonelliovou.

Počasí v pátek:

Pátek pak bude mlhavý nebo zatažený nízkou oblačností s ojedinělým mrholením. Místy bude i polojasno. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.