Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman vyznamená Pafka a pravděpodobně také Mišíka a Lipského

Mezi osobnostmi, které letos prezident Miloš Zeman ve státní svátek 28. října vyznamená, bude podle informací ČTK renomovaný lékař Pavel Pafko. Podle zdrojů ČTK je také pravděpodobné, že vyznamenání dostanou hudebník Vladimír Mišík či herec Lubomír Lipský. Divadelní, televizní a filmový herec Lipský se podílel na řadě filmů, které si získaly velké uznání také v zahraničí. Je nadále činný v Divadle ABC, letos oslavil devadesátiny. Mišíkův management nechtěl spekulace kolem možného udělení Medaile Za zásluhy komentovat. Profesor Pafko patří k nejuznávanějším českým hrudním chirurgům a odborníkům na operace jícnu. Je emeritním přednostou III. chirurgické kliniky v Motole a "otcem" plicních transplantací v Česku. Proslavil se jako operatér prezidenta Václava Havla. Důvěryhodné zdroje také ČTK potvrdily, že vyznamenání na Hradě převezmou také zakladatel Jazzové sekce Karel Srp či televizní hlasatelka Kamila Moučková, která je jedním ze symbolů odporu proti invazi v roce 1968. Letos od okupace tehdejšího Československa uplynulo 45 let. Vyznamenání z rukou Zemana převezme rovněž spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý. Oceněn má být též někdejší předseda legendárního zemědělského družstva Slušovice František Čuba potvrdil, že též dostal pozvánku na Hrad.

Zeman odložil návštěvu Karlovarského kraje

Prezident Miloš Zeman zrušil plánovanou návštěvu Karlovarského kraje, která se měla konat od 30. října do 1. listopadu. Uvedl to hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD). Řekl, že jako důvod prezidentská kancelář uvedla "předčasné volby do Poslanecké sněmovny", které se konají 25. a 26. října. "Dohodli jsme se ale na náhradním termínu, kterým by měl být leden příštího roku," dodal Novotný. Prezident zkrátil i návštěvu Ústeckého kraje, kde bude jen tento čtvrtek a pátek.

Ruská disidentka dostala pamětní medaili Univerzity Karlovy

Ruská disidentka Natalja Gorbaněvská v pražském Karolinu převzala pamětní medaili Univerzity Karlovy. Gorbaněvská byla jednou z takzvaných osmi statečných, kteří v srpnu 1968 v Moskvě protestovali proti tehdejší okupaci Československa. Lidí protestujících proti násilnému potlačení československých reforem tehdy nebyla podle Gorbaněvské v celém Sovětském svazu možná ani stovka. Medaili Gorbaněvská dostala za své celoživotní zásluhy v boji za demokracii, svobodu a lidská práva. Do Prahy přijela v neděli, zdrží se do příštího úterý. Mimo jiné se chystá položit květiny na hrob prezidenta Václava Havla. Ve čtvrtek ji přijme šéf české diplomacie Jan Kohout. Podle informací ČTK by ji mohla přijmout i současná hlava státu Miloš Zeman, oficiálně o tom Hrad zatím neinformoval.

Česko souhlasí s návrhem užší spolupráce mezi malými zeměmi NATO

Německý návrh budoucí užší spolupráce mezi bloky zemí soustředěných vždy kolem jednoho většího člena NATO probrali ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu. S nápadem letos přišel Berlín a podle náměstka českého ministra obrany Daniela Koštovala, který na ministerské schůzce zastupoval českou stranu, není Praha proti. Koncept, prezentovaný v červnu německým ministrem obrany Thomasem de Maizièrem, je podle Rasmussena součástí nynější alianční snahy o "chytrou obranu" a rozvíjí mezinárodní spolupráci. Podle německé představy by velké státy NATO vytvořily ze svých sil rámec či páteř vícenárodnostních jednotek. Menší země by se pak do nich přidávaly se svými schopnostmi, případně by společně budovaly schopnosti nové.

Aktivisté Greenpeace protestovali proti prolomení těžebních limitů

Aktivisté z organizace Greenpeace protestovali na budově Národního divadla v Praze proti prolomení těžebních limitů. Na budovu vyvěsili dva čtyřicetimetrové transparenty s nápisem "Vyvlastnit a zbourat?" a s portréty politiků, kteří patří mezi přední zastánce prolomení limitů a bourání obcí. Jde o Vojtěcha Filipa (KSČM), ministra vnitra v demisi Martina Pecinu (SPOZ), Milana Urbana a Michala Haška (oba ČSSD) a Janu Bobošíkovou (Hlavu vzhůru). Aktivisté tak chtějí před volbami apelovat na voliče, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou. Neohlášenému protestu po celou dobu přihlíželi policisté. Proti prolomení limitů v Severočeské hnědouhelné pánvi se na konci září postavili také experti z Akademie věd ČR. Územní ekologické limity těžby v SHP vyhlásila vláda v roce 1991 jako hranice, které chrání zbytky osídlení, památek, přírody, krajiny a obyvatele pánevních okresů tehdejšího Severočeského kraje.

Acta Non Verba: Část úřadů výrazně plýtvá ve výdajích na IT

Část státních institucí výrazně plýtvá prostředky na pořízení a provoz informačních technologií (IT). Zatímco průměrný výdaj na IT na jednoho úředníka se pohybuje kolem 15.000 ročně, na některých úřadech to je až 215.000 korun. Uvedl to ředitel sdružení Acta Non Verba Vojtěch Razima. Nejvíce ze státních úřadů plýtvalo za pořízení informačních technologií ministerstvo pro místní rozvoj, kde byl roční průměrný výdaj na IT na jednoho zaměstnance 215.000 korun, druhý skončil Magistrát hlavního města Prahy s částkou téměř 167.000 Kč na zaměstnance a třetí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových s průměrem přes 70.000 Kč za rok. Na všechny tři instituce podala Acta Non Verba trestní oznámení. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu proběhlo v letech 2009 až 2012 bez výběrového řízení 77 procent tendrů v hodnotě 21 miliard korun.

ÚOHS pozastavil tendry na stavbu dvou úseků D3

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil tendry Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na stavbu dvou úseků D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. ÚOHS vydal předběžná opatření, ŘSD tak nemůže uzavřít smlouvu s vítěznou stavební firmou Skanska. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. ÚOHS se věcí zabývá kvůli stížnosti neúspěšných zájemců o zakázku.

ČEZ nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína

Energetická firma ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Krajský soud v Brně vydal v pondělí na návrh francouzské Arevy předběžné opatření. Řekl to soudce krajského soudu Petr Pospíšil. ČEZ firmu Areva z tendru vyloučil, jeho postup posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Společnost se ale odvolala k soudu. Vítěz výběrového řízení za několik set miliard korun zatím vyhlášen nebyl. V tendru po vyřazení Arevy zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.

MPO uvolní na podporu podnikání šest miliard korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvolní dalších šest miliard korun na podporu podnikání. Resort připravuje vyhlášení nových výzev do programů Inovace, Rozvoj a ICT a strategické služby, které jsou součástí operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Výzvy mají být vyhlášeny na přelomu října a listopadu. Resort tak reaguje i na nepříznivou situaci ve vývoji hospodaření v některých regionech ČR. S pomocí dotací ze strukturálních fondů mohou firmy získat zpět až polovinu nákladů vynaložených v souvislosti s projektem.

Společnost ALTA podepsala v Doněcku smlouvy za 1,5 miliardy

Česká společnost ALTA v ukrajinském Doněcku za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana podepsala několik smluv v souhrnné výši 56 milionů eur (asi 1,5 miliardy Kč). Smlouvu v hodnotě 5,5 milionu eur (143 milionů Kč) podepsala i Česká exportní banka (ČEB). Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák označil podnikatelskou misi na Ukrajinu za velký úspěch. První smlouva se týká výstavby turbogenerátoru o výkonu 16 megawattů. Předseda představenstva firmy ALTA Vladimír Plašil ji podepsal se společností Avdějevskij koksochimičeskij zavod a má hodnotu 12 milionů eur. Druhý kontrakt za 29 milionů eur se týká strojní výbavy důlní společnosti, stejně jako třetí smlouva v objemu 15 milionů eur.

Vzájemný obchod mezi Českem a Ukrajinou v posledních letech narůstá. Loni podle Svazu průmyslu a dopravy činil 2,21 miliardy eur (asi 57 miliard Kč). V roce 2007 obrat činil pouze 0,9 miliardy eur (23,4 miliardy korun).

Firma Hutní montáže staví v JAR obří uhelnou elektrárnu

Společnost Hutní montáže ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group získala zakázku za stovky milionů korun v Jihoafrické republice. Staví tam uhelnou elektrárnu Kusile, která bude jednou z největších uhelných elektráren na světě. Informovala o tom mluvčí skupiny Eva Kijonková. Jde podle ní o první vstup firmy na jihoafrický trh. Ostravská firma už v JAR pracuje na montáži spirálových membránových stěn, výsypky a bandáže prvního kotle elektrárny, působí tam 45 zaměstnanců. Celkem Hutní montáže v Africe nasadí přibližně 150 lidí. "Elektrárna se rozkládá na ploše téměř 1355 hektarů, skládá se ze šesti přibližně 800 MW jednotek a bude jednou z největších uhelných elektráren na světě. V tomto smyslu je naší zatím nejrozsáhlejší energetickou zakázkou," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Hutních montáží Miroslav Přecechtěl.

Soud vyslechl v kauze Ratha svědky ohledně zdravotnických zakázek

Krajský soud v Praze vyslechl další svědky v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce. Týkaly se veřejných zakázek v nemocnicích Středočeského kraje, které podle obžaloby provázelo uplácení. Svědci uvedli, že žádné provize, ani upravování tendrů nezaznamenali. Soudce Robert Pacovský nejdřív vyslechl náměstka nemocnice v Kladně Ladislava Kauckého ohledně veřejné zakázky na zubařské zařízení. Kaucký uvedl, že nic zvláštního při zadání obchodní soutěže nezaznamenal. O výběru firem jednal s Petrem Kottem. Kott podle něj působil jako koordinátor a náměstek v krajských nemocnicích. Obžaloba označuje Kotta jako jednoho z organizátorů korupce ve zdravotnictví a také při stavbách. Dalším prý byla jeho přítelkyně a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Kott byl v minulosti také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath o všem podle obžaloby věděl coby hejtman kraje. Mezi dalšími osmi obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem. Žalobce viní v kauze 11 lidí z upravování veřejných zakázek. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Kovanda v kauze Nagyové čelí dalšímu obvinění, platil prý soukromé agentuře

Policie rozšířila obvinění bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandy o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Po Kovandově výslechu to sdělil jeho advokát Jiří Matzner. Sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády, které si údajně tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová objednala u vojenské tajné služby, Kovanda podle vyšetřovatelů proplatil soukromé bezpečnostní agentuře. Kovandu policie v této kauze viní také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Muž svou vinu odmítá.

Soud potvrdil podmínku pro otce obou chlapců z kuřimské kauzy

Brněnský krajský soud zamítl odvolání otce týraných chlapců z kuřimské kauzy, který dostal podmínečný trest za to, že zpronevěřil peníze svých synů. Celkem mu vězněná matka chlapců a také odsouzený Jan Turek vyplatili 24.100 korun. Otec měl toto odškodné za týrání uložit dětem na jejich stavební spoření, což neučinil. ČTK řekl, že je nevinný a s verdiktem nesouhlasí. Zvažuje, že v kauze podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Chlapcům je nyní 14 a 16 let. Po odhalení týrání v květnu 2007 byli předáni do péče azylového zařízení Klokánek. Matku chlapců soud zbavil rodičovské povinnosti. V lednu 2010 dal soud chlapce do péče otce. Situace se ale v červnu 2011 změnila. Chlapci se dostali do péče rodičů své matky. Soud tak rozhodl na základě doporučení orgánu péče o dítě s tím, že otec není schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče. V té době byl otec nezaměstnaný. Letos v dubnu soud potvrdil, že děti budou v péči prarodičů.

Soud schválil reorganizační plán Less & Forest

Krajský soud v Praze schválil reorganizační plán zkrachovalé lesnické společnosti Less & Forest, a odmítl tak konkurz podniku, uvedl krajský soudce Tomáš Jirmásek v insolvenčním rejstříku. V rámci reorganizace má nástupnickou společnost Nový Forest koupit Agrofert miliardáře Andreje Babiše. Z peněz získaných z této transakce, ale také ze zisku z prodeje zbytného majetku dříve největší lesnické firmy v ČR mají být vypláceni věřitelé.

Amazon v ČR v nových centrech zaměstná až 10.000 lidí

Americký internetový obchod Amazon plánuje nejpozději příští rok otevřít v Česku dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky. Budou v okolí Prahy a Brna. Do tří let od otevření v centrech vznikne až 4000 nových dlouhodobých pracovních míst a dalších 6000 sezonních pracovních míst. Firma to sdělila ČTK.

Eurovia CS a SMP CZ získaly na Slovensku miliardovou zakázku

České stavební firmy Eurovia CS a SMP CZ získaly na Slovensku zakázku za 70,58 milionu eur (1,8 miliardy korun). Obě společnosti spolu se slovenskou firmou Eurovia SK uspěly v tendru na rekonstrukci nejstaršího mostu přes řeku Dunaj v Bratislavě. Smlouvu podepsali zástupci vítězného konsorcia a primátor slovenské metropole Milan Ftáčnik. Součástí rozsáhlé rekonstrukce jednoho z pěti mostů přes Dunaj v Bratislavě bude vybudování tramvajové tratě, která spojí centrum města se sídlištěm Petržalka. Vítězné konsorcium se zavázalo, že práce zrealizuje v průběhu dvou let. Ukončení zakázky do konce roku 2015 je podmínkou pro to, aby většinu nákladů na projekt proplatila Evropská unie.

ČSÚ: Německé potraviny na pultech obchodů střídají ty polské

Do českých obchodů míří stále víc německých potravin. Jejich dovoz se meziročně zvýšil o 12,3 procenta. Podíl potravinářských výrobků od našeho západního souseda na celkovém dovozu potravin do ČR letos dosáhl 25 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala analytička Českého statistického úřadu (ČSÚ) Drahomíra Dubská. V letošním roce roste i dovoz potravin z Polska, tempo růstu ale oproti minulým letům klesá, hlavní podíl na tom mají zřejmě aféry s nekvalitními polskými potravinami v poslední době. Polské potraviny tvoří 16 procent dovozu. Třetí pozici v dovozech potravin zaujímá dlouhodobě Slovensko, jeho odstup je však výrazný a podíl slábne.

Czech Press Photo vyhrál Michal Kamaryt se snímkem Ratha

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2013 dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Fotograf zachytil politika jedoucího výtahem v soudní budově, jak hledí do objektivu přes úzké okénko výtahové šachty. Podle poroty fotografie symbolizuje neutěšenost nálady v zemi a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v ČR. Vedle hlavní ceny Křišťálové oko spojené s odměnou 120.000 korun získal Kamaryt se stejnou fotografií také první místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví. V 19. ročníku se vedle Rathovy kauzy objevovaly snímky z přímé volby prezidenta, aféra bývalého premiéra Petra Nečase, výbuch v pražské Divadelní ulici nebo červnové povodně.

Ve věku 82 let zemřel spisovatel a scenárista Otto Zelenka

Ve věku 82 let zemřel spisovatel, dramatik, dramaturg a scenárista Otto Zelenka. Podílel se na scénářích desítek seriálů a inscenací, jako například Cirkus Humberto a O zvířatech a lidech, inscenace a minisérie Manželská tonutí, Zelňačka a Člověk proti zkáze. V roce 1968 se Otto Zelenka podílel s režisérem Františkem Filipem, s nímž později spolupracoval na seriálech F. L. Věk a Cirkus Humberto, na slavném pamětnickém cyklu z vrcholného období národního obrození Sňatky z rozumu podle předlohy Vladimíra Neffa. V roce 1988 byl spoluautorem cyklu televizních dobových komedií U nás doma, předtím se podílel na televizních snímcích Žena pro hrdinu a Tísňové volání. Otto Zelenka po maturitě na kralupském gymnáziu studoval dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU. Působil nejprve jako dramaturg v Československé televizi, poté pracoval jakožto dramaturg a scenárista ve Filmovém studiu Barrandov. V 90. letech byl odborným asistentem na pražské Filmové a televizní fakultě. Byl otcem filmového režiséra a scenáristy Petra Zelenky.

V Ostravě začal festival Francouzský podzim

Festival Francouzský podzim, který začal v Ostravě, nabídne ochutnávku vína, jídel, hudbu, filmovou přehlídku i večer francouzské módy. Akce skončí 9. listopadu koncertem kapely Kiltir pocházející z ostrova Réunion. Za pořádající organizaci Alliance Francaise Ostrava to řekla její pracovnice Hana Pilařová. Hlavní část programu, tedy Festival francouzských filmů, začne 25. října. Během dvou týdnů bude připraveno v ostravském Minikině hned několik projekcí. "Uvedeme snímky Pěna dní, Zde na zemi, Cosi je ve vzduchu, Ticho na moři a další," řekla Pilařová. 31. října se v sídle aliance bude promítat horor Noc s nabroušenou břitvou. Pro ženy je připraven večer francouzské módy s přehlídkou kolekcí na jaro a léto příštího roku. Zcela regionální nádech bude mít přednáška Úloha Francie v příhraničním jednání na Těšínsku v letech 1918 v prostorách Ostravské univerzity. Vstup na všechny akce je zdarma.

Festival německého divadla oživí pražské scény od 28. října

Od 28. října do 10. listopadu se uskuteční 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Prolog obstaral začátkem měsíce výlet do berlínské Volksbühne, jejíž inscenaci nebylo možné převézt do Prahy. Letošní ročník zahájí v Divadle na Vinohradech jeden z nejlepších divadelních domů německojazyčné oblasti, Deutsches Theater Berlin, s inscenací nazvanou Oidipus město s Ulrichem Matthesem v hlavní roli a s vynikající Susanne Wolfovou v roli Kreóna. Režie se ujal proslulý Stephan Kimmig. Renomovaná německá scéna Münchner Kammerspiele už na pražském festivalu hostovala vícekrát, letos přiveze inscenaci Jidáš v režii Johana Simonse. Rakouské divadelní umění bude zastoupeno v Divadle Komedie inscenací Vzduch z kamene vídeňské scény Wiener Schauspielhaus. Jde o světovou premiéru hry Anne Habermehlové, nadané dramatičky a režisérky. V Divadle Na zábradlí se představí lucemburské divadlo Théâtres de la Ville de Luxembourg inscenací Sviť, černé slunce.

Pátrání po českých horolezcích v Nepálu bude obnoveno ve středu

Pátrání po dvou českých horolezcích, kteří jsou pohřešováni v Nepálu, bude ve středu obnoveno. Potvrdila to mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. "Základní informace je, že se podařilo obnovit pátrací akce. I vzhledem k tomu, že se zlepšilo počasí, vypraví se na místo, kde Češi měli původně stanovat, vrtulník se šesti záchranáři," uvedla Grohová. Pátrací akce by měla být podle mluvčí české diplomacie hrazena pojistkou, kterou horolezci uzavřeli na místě a která umožňuje provádět záchranné operace v nadmořské výšce nad 6000 metrů. Podle trekingové agentury Snowy Horizon Treks and Expedition jsou horolezci Jakub Vaněk a Petr Machold nezvěstní od 13. října. Tehdy zmizeli ve sněhové vánici při výstupu na sedmitisícovou horu Baruntse někde mezi základním táborem a druhým výškovým táborem v nadmořské výšce kolem 6500 metrů. Byli součástí čtyřčlenné výpravy českých horolezců. Jejich dva kolegové se týž den vrátili do základního tábora, odkud byli přepraveni vrtulníkem do metropole Káthmándú.

Čeští archeologové slaví další úspěch v Egyptě

Čeští archeologové v čele se známým egyptologem Miroslavem Bártou objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry hrob jednoho z královských lékařů, který se jmenoval Šepseskafanch. Kromě dalších funkcí zastával posty v několika slunečních chrámech v době vlády faraonů páté dynastie, tedy v období 2500 až 2350 před naším letopočtem. Bárta je se svým týmem v Egyptě od poloviny září a vrátí se na konci listopadu, řekl egyptolog Jaromír Krejčí. Hrobka, která se nachází v jižní části české archeologické koncese v Abúsíru, je 21 metrů dlouhá a 14 metrů široká. Nedaleko od ní leží hrobkový komplex princezny Šeretnebtej z 5. dynastie, který Češi objevili loni.

Ze sportu:

Sjezdaři Kateřina Pauláthová a Ondřej Bank se představí o víkendu v zahajovacím obřím slalomu Světového poháru v Söldenu. Zájem o start měla i Šárka Strachová, která neúspěšně žádala trenérskou radu po vzoru Rakouska o kvalifikační jízdy, což není v Česku zvykem a vzbudilo to emoce.

České házenkářky ve středu večer v Mostě vstoupí do kvalifikace mistrovství Evropy. Program čtyřčlenné skupiny otevřou zápasem s papírovým outsiderem Portugalskem a cokoliv jiného než vítězství by pro ně bylo hned na úvod velkou komplikací pro postupové plány.

Hokejisté Plzně se budou muset v nejbližších třech zápasech obejít bez pomoci útočníka Ryana Hollwega. Disciplinární komise extraligy mu zastavila činnost za faul na Michala Hlinku z Vítkovic v nedělním zápase 14. kola extraligy. Hollweg fauloval Hlinku ve 23. minutě a rozhodčí Milan Minář s Vladimírem Baluškou jej okamžitě poslali s trestem na pět minut a do konce utkání do kabin. Vítkovice ale přesilovou hru nevyužily a nakonec prohrály 2:4.

Fotbalisté Zbrojovky Brno porazili v dohrávce 11. kola první ligy Teplice 3:2 a zabránili soupeři posunout se na druhé místo v tabulce před Plzeň. Všechny góly padly ve druhém poločase - v premiéře v brněnském dresu se trefil Košťál, dvoubrankové vedení pak zajistili domácím Hyčka a Pašek. Oba góly Teplic vstřelil Litsingi. Zbrojovka ukončila po deseti letech sérii domácích nezdarů ve vzájemných duelech, na třináctém místě tabulky má nyní dvoubodový náskok na sestupové pozice.

Fotbalisty Teplic posílil před dohrávkou 11. ligového kola obránce Martin Klein. Devětadvacetiletý zadák se do severočeského klubu vrátil po více než třech letech, přišel jako volný hráč. S mužstvem se připravoval od minulého týdne a bezprostředně po schválení transferu zasáhl do utkání, ve kterém jeho tým prohrál 2:3 v Brně.

Hokejisté Lva Praha porazili v Kontinentální lize Dinamo Riga 2:1 po samostatných nájezdech a ukončili sérii tří porážek. Duel rozhodl útočník Jakub Klepiš, který proměnil hned tři nájezdy.

Hokejisté Mladé Boleslavi vstoupili do druhé čtvrtiny základní části první ligy přesvědčivým vítězstvím 5:0 v Šumperku. V čele tabulky udrželi pětibodový náskok před Jihlavou, která vyhrála 5:3 na ledě Havířova.

Lukáš Kašpar nastartoval v KHL gólem obrat v utkání Donbassu Doněck na ledě suverénního lídra Tarasovovy divize Dynama Moskva. Český útočník pouhé dvě sekundy před koncem první třetiny vyrovnal na 1:1, ve druhé třetině Petteri Virtanen poslal hosty z ukrajinského klubu do vedení a další gól už nepadl.

Český fotbalista Jiří Sabou neuspěl u Soudního dvora EU ve sporu s Českem. Soud mu neuznal nárok, aby ho české úřady informovaly o prověřování jeho příjmů v ostatních členských zemích EU pro to, aby mu vyměřily daň. Český stát se totiž nespokojil se Sabouovým daňovým přiznáním, na jehož základě by bývalý hráč fotbalové ligy zaplatil desetkrát nižší daň z příjmů, než měl.

Prezident třetiligového fotbalového klubu HFK Olomouc Vladimír Dostál podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému ovlivnění zápasů hanáckého týmu v minulém ročníku druhé nejvyšší soutěže. Dostál pro MF Dnes uvedl, že kauza, která se může dotýkat jeho HFK, zřejmě nesouvisí se sázkařskou aférou odstartovanou v září.

Čeští fotbalisté do 19 let suverénně ovládli úvodní část kvalifikace mistrovství Evropy. V Opavě porazili Chorvatsko 3:0 a třetí výhrou ve skupině potvrdili postup do další fáze, který měli jistý už před závěrečným zápasem. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka potřetí nasázeli soupeři minimálně tři branky. Postarali se o už v úvodních 22 minutách Sodoma, Vichta a Mašek.

Počasí ve středu:

Bude zataženo až oblačno, jen přechodně polojasno. V Čechách od západu místy déšť, později má pršet i na západě Moravy a opět se mohou objevit i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.