Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Prezident chce těžbu v Paskově aspoň do roku 2016

Prezident Miloš Zeman chce, aby se v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku těžilo minimálně do roku 2016. Novinářům to řekli odboroví předáci po jednání s prezidentem na zámku Fryštát v Karviné. Stát podle nich má možnosti vlastníka k pokračování těžby donutit. Těžební firma OKD, jíž Důl Paskov patří, minulý měsíc oznámila, že pokud jí nepomůže stát, ztrátový důl nejpozději 31. prosince 2014 zavře. V dole pracuje téměř 3000 lidí. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že s prezidentem mluvili o tom, že by se v Paskově mělo jednat určitě ne o zasypání, ale minimálně o konzervaci dolu. "Prvořadé je tento důl zachovat, aby se těžilo dál," řekl Pytlík.

ČSSD má pro volby číslo 1, KSČM 21, TOP 09 má 4, ODS 6 a ANO 20

ČSSD bude v letošních volbách do Sněmovny kandidovat s číslem jedna, KSČM dostala číslo 21. TOP 09 získala číslo čtyři, ODS šest a ANO 2011 obdrželo 20. Ze stran, které podle průzkumů mají také výraznější šanci obsadit poslanecká křesla, dostala SPOZ číslo 15, lidovci 11, Úsvit 17 a Strana zelených 23. Čísla všem 24 kandidujícím uskupením vylosovala Státní volební komise. Strany budou moci čísla využít v kampani, především ale jimi budou označeny hlasovací lístky s jejich kandidáty. Čísla také určí pořadí, ve kterém budou strany uvedeny na oficiálním volebním webu. Český statistický úřad, který bude výsledky voleb z jednotlivých okrsků shromažďovat, pak volební čísla zkompletuje s kandidátkami stran v krajích, pak bude možné začít s tiskem hlasovacích lístků.

O místa ve Sněmovně bude letos soupeřit na 5900 kandidátů

Do boje o místa ve Sněmovně letos vstoupilo 5908 kandidátů, což je téměř o tisícovku více než při minulých volbách před třemi lety. Na jedno poslanecké křeslo tak nyní připadá zhruba 30 uchazečů, v roce 2010 jich bylo o pět méně. Vyplývá to z údajů, které poskytl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Plný počet kandidátů - 343 - má ve hře 13 z 23 zaregistrovaných volebních uskupení. Jsou jimi ČSSD, KSČM, TOP 09, ANO 2011, Úsvit přímé demokracie, SPOZ a KDU-ČSL, stejně jako volební blok Hlavu vzhůru, Suverenita, Strana zelených, Svobodní, LEV 21 a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

STEM: Voleb se nechce zúčastnit pětina lidí

Říjnových předčasných sněmovních voleb se nechce zúčastnit pětina lidí, zjistilo ve svém průzkumu Středisko empirických výzkumů (STEM). Víc než tři čtvrtiny z nich nebyly u voleb ani v roce 2010. Neúčast ve volbách zdůvodňuje 28 procent lidí tím, že není koho rozumného volit, 22 procent nezná žádného politika, kterému by důvěřovali. Podle 19 procent těch, kteří k volebním urnám nepůjdou, by svou účastí ve volbách stejně nic neovlivnili. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes zveřejnil STEM.

TI: SPOZ a Úsvit nedávají skoro žádné údaje o hrazení kampaní

Téměř žádné údaje o financování kampaní před sněmovními volbami nezveřejňují Strana práv občanů - zemanovci a hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury. Tvrdí to organizace Transparency International. Nejlépe dopadly v prvním hodnocení průhlednosti placení kampaní hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, ČSSD, TOP 09 a Strana zelených. Podle ředitele TI Davida Ondráčky tyto strany zveřejňují nejvíce informací, údaje jsou prý nejucelenější. SPOZ a Úsvit podle Ondráčky odmítly na dotazy zaslané TI odpovědět. O něco lépe jsou na tom KDU-ČSL, KSČM a ODS. Jejich přístup k informování je ale podle něj formalistický, odvolávají se v této věci na zákonné povinnosti a nad jejich rámec jdou omezeně. Na rozdíl od prezidentské volby TI nyní nezveřejňuje žebříček průhlednosti kampaní.

Počet smluv o stavebním spoření klesne pod čtyři miliony

Do pěti let by se měl počet smluv o stavebním spoření u všech tuzemských stavebních spořitelen ustálit pod čtyřmi miliony. Ke konci roku 2012 měly stavební spořitelny 4,32 milionu smluv ve fázi spoření a letos očekávají jejich pokles na 4,1 milionu. Na setkání s novináři o tom informovali představitelé Asociace českých stavebních spořitelen. "Léta diskuzí ovlivnila rozhodování klientů. Předpokládáme, že bude pokračovat odliv klientů, avšak jeho tempo zpomaluje," uvedl předseda Asociace Vojtěch Lukáš. Poslední změny ve stavebním spoření, které funguje v ČR od roku 1993, se udály v roce 2010. Tehdy se s účinností od roku 2011 snížila státní podpora u všech smluv na maximálně 2000 korun ročně. Zároveň bylo zrušeno i daňové osvobození úroků z vkladů. Celkový objem vkladů loni stavebním spořitelnám stoupl o necelé dvě miliardy na 435 miliard korun. Objem úvěrů naopak klesl o zhruba 11 miliard na 282,2 miliardy korun.

V září zkrachovalo 535 firem

V září zkrachovalo 117 obchodních společností a 418 fyzických osob podnikatelů, což je celkově o 59 více než v srpnu. Zároveň jde o nejvyšší počet vyhlášených bankrotů za jeden měsíc od ledna 2008. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 1361 bankrotů obchodních společností, což je o 42 meziročně více. V případě fyzických osob podnikatelů to bylo 3960 bankrotů, v meziročním srovnání dvojnásobný počet. Z hlediska odvětví bylo v září vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností ve službách a v obchodu a pohostinství (dohromady 66 procent).

OECD: V ČR je podíl zdravotnictví na HDP nízký, spoluúčast také

Podíl českého zdravotnictví na HDP nedosahuje průměru EU, v roce 2011 byl 7,5 procenta, v EU 9,56 procenta. Také soukromé výdaje, kam se řadí i spoluúčast pacientů, jsou v ČR s 15,8 procenty jedny z nejnižších mezi evropskými zeměmi OECD. Nejvyšší jsou v USA, 52,2 procenta, a ve Švýcarsku, 35,1 procenta. ČR zaostává i ve výdajích zdravotnictví na jednoho občana podle parity kupní síly. Data OECD zveřejnili čeští statistici s tím, že vyšší podíl nevypovídá nic o efektivitě využití vynaložených prostředků. Nárůst spoluúčasti byl jedním z bodů reformy zdravotnictví, kterou zaváděla ODS a pak TOP 09. Do roku 2014 měla narůst na 22 procent. Valnou většinu peněz zdravotnictví tvoří veřejné výdaje, v ČR to v roce 2011 bylo 84,2 procenta celkových výdajů na zdravotnictví. Při porovnání výdajů na jednoho obyvatele v přepočtu podle kupní síly a cenové hladiny v jednotlivých zemích ČR převyšuje blízké země Polsko, Maďarsko a Slovensko, ale nedosahuje úrovně většiny ostatních evropských zemí OECD.

Můj útěk nebo skrývání je iluze, žádal Rath o propuštění z vazby

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce přesvědčoval Krajský soud v Praze, který kauzu projednává, aby ho pustil po více než 16 měsících z vazby. Uvedl, že se potřebuje starat o svého zraněného dvaaosmdesátiletého otce, bude chodit do práce a odevzdá cestovní doklady. Dosavadní důvody vazby, které se týkaly hrozby útěku do zahraničí, jsou podle něj iluzí, stejně jako možnost, že by se někde skrýval.

Rathův otec: Miliony z domu v Hostivici jsou moje

Krajský soud v Praze omluvil z projednání kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) jeho otce Ratmíra, který měl přijít jako svědek. Rath starší, který je stejně jako jeho syn povoláním lékař, má vážné zdravotní problémy a soudce přečetl jeho výpověď před policií. Popisoval v ní původ zhruba devíti milionů korun nalezených při domovní prohlídce v domě obžalovaného v Hostivici. Rathův otec uvedl, že to jsou jeho peníze. Soudu se omluvil v úterý. Podle soudce Roberta Pacovského řádně doložil zdravotní dokumentaci. Podle dřívějších informací médií se od jara zotavuje ze zlomeniny obratle. Ratmír Rath nevyužil práva nevypovídat, ačkoliv stíhaným je jeho příbuzný, a podal vysvětlení o původu finančních prostředků nalezených v domě jeho syna Hostivici. Policie našla v trezoru téměř osm milionů korun a další zhruba milion v eurech. Rathův otec kriminalistům řekl, že peníze jsou jeho. Chtěl údajně koupit v Hostivici dům, z čehož ale nakonec sešlo, protože mu zemřela manželka.

Policie zasahovala na radnici Prahy 11

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval na radnici Prahy 11. Prohledal kanceláře majetkového odboru, ze kterých si odnesl určité materiály. ČTK to řekla mluvčí radnice Šárka Cicvárková. Zásah potvrdil také mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "Provádíme úkony k zajištění věcí důležitých pro trestní řízení," řekl ČTK. Práci detektivů nechtěl specifikovat. "Bližší informace nemůžeme sdělovat," dodal.

Letoun ČSA hlásil stav nouze a vrátil se na letiště v Budapešti

Letoun ČSA směřující z Budapešti do Prahy oznámil stav nouze a vrátil se na letiště. V kabině byl dým, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Nikomu se nic nestalo a letadlo typu ATR-72, na jehož palubě bylo 33 cestujících a čtyři členové posádky, v pořádku přistálo v maďarské metropoli. Letoun nicméně nemohl opustit přistávací dráhu, a ta proto musela být ještě spolu s další ranvejí uzavřena. Kvůli tomuto kroku se v Budapešti zpozdilo několik letů. Budapešťské letiště zatím incident nijak nekomentovalo.

Forbes: Nejvlivnější ženou v ČR je Bradáčová před Vitáskovou

Ženou s největším vlivem na dění v ČR je vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Druhá skončila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková, třetí členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. Vyplývá to z žebříčku 50 nejvlivnějších českých žen, který sestavil časopis Forbes. Převažují v něm ženy z byznysu, proti loňskému premiérovému ročníku ubylo političek. Loni zvítězila bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Letos už se do žebříčku nedostala, ale Forbes ji uvedl do síně slávy. Z první desítky vypadla také například někdejší místopředsedkyně vlády Karolína Peake, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a sedmá loni skončila vrchní ředitelka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová), kterou nyní vyšetřovatelé viní z toho, že zneužila Vojenské zpravodajství a podílela se na uplácení bývalých poslanců.

Akademie věd ČR udělila ceny nejlepším vědcům

Akademie věd ČR ocenila vynikající mladé české badatele a autorské týmy za výsledky velkého vědeckého významu. Mezi oceněná témata patří poznatky z oboru astronomie, nanočástic, výzkumu klíšťat a historie. Letos poprvé však měly prestižní Ceny Akademie věd ČR kvůli vládnímu nařízení omezenou finanční odměnu. V pražské vile Lanna ceny předal předseda AV ČR Jiří Drahoš, mimo jiné i autorskému týmu v čele s historikem Františkem Šmahelem. Profesor Šmahel se svým týmem převzal ocenění za publikaci Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy, která shrnula výsledky více než čtyřicetiletého základního výzkumu.Ocenění převzal i autorský tým z Astronomického ústavu AV ČR, který tvoří Marian Karlický a Miroslav Bárta. Věnovali se výzkumu slunečních erupcí, které mají vliv na "kosmické počasí". Cenu za výsledek velkého vědeckého významu obdržel také autorský tým z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR v čele s Danielem Horákem za výzkum nano- a mikročástic.

V Národním divadle připravují unikátní inscenaci 1914

Ke 100. výročí vypuknutí první světové války se Národní divadlo v Praze (ND) připojí inscenací amerického režiséra Roberta Wilsona s názvem 1914. Světovou premiéru bude mít 30. dubna příštího roku. Wilson se v ní inspiroval klíčovým románem Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka a protiválečným opusem Karla Krause Poslední chvíle lidstva. První část zkoušek probíhá v těchto dnech. Podle mluvčího české první scény Tomáše Staňka inscenace vznikající v mezinárodní spolupráci vzbuzuje už nyní zájem zahraničních festivalů a produkcí. "Pod Wilsonovým vedením na ní pracují špičkoví herci, například Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský a Václav Postránecký," řekl Staněk. Wilson, známý důkladnou přípravou svých projektů, s ND nastudoval i Janáčkovu operu Osud a po osmi letech Káťu Kabanovou.

Prague Shakespeare Company hraje v Divadle Kolowrat

Pražské Divadlo Kolowrat se od 4. října stane stálým působištěm souboru Prague Shakespeare Company, který uvádí hry Williama Shakespeara a dalších dramatiků v angličtině. První premiérou souboru složeného z profesionálních herců bude inscenace Jindřich V., inscenaci nastudoval umělecký ředitel Guy Roberts. Hra, která vznikla letos v Houstonu v koprodukci s Main Street Theater Company a byla oceněna Houston Press Theater Award, bude během října v Praze uvedena šestkrát. Dalším dílem, které uvidí diváci nové anglickojazyčné scény, se stane inscenace Kompletní dílo Williama Shakespeara ve zkratce, kterou napsali Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield. Premiéra se uskuteční 12. října. Jako poslední říjnovou novinku uvede Prague Shakespeare Company 29. října v Divadle Kolowrat málo hranou hru Cymbelín. Na podzim připravuje tvůrčí tým další premiéry - inscenaci Macbeth od Williama Shakespeara a Vévodkyni z Amalfi od Johna Webstera.

Ve věku 69 let zemřel textař a skladatel Zdeněk Rytíř

Ve věku 69 let zemřel v noci na dnešek po dlouhé nemoci textař, hudební skladatel a muzikant Zdeněk Rytíř. Skládal pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře, Petra Spáleného, Michala Tučného či pro skupinu Olympic. Byl autorem překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup, s níž se proslavil Petr Kalandra. Rytíř rád spolupracoval s Václavem Neckářem, před deseti lety byl dramaturgem jeho narozeninového koncerzu v pražské Lucerně. Hrál ve skupinách Blue Five, Hells Devils a Karkulka. Spolu s Karlem Svobodou založil Mefisto. Následně také hrál v doprovodném orchestru Golden Kids a v roce 1977 stál u obnoveného Apolla Petra Spáleného. Jako hráč hostoval i ve skupině Michala Tučného Tučňáci.

Sport:

Tenistka Petra Kvitová natáhla svoji vítěznou šňůru na sedm zápasů. Češka dnes ve svém čtyřiatřicátém třísetovém utkání sezony porazila Italku Saru Erraniovou 6:4, 6:7, 6:3 a v Pekingu postoupila do čtvrtfinále.

Český trenér slovenské hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek zařadil do širší nominace na olympijské hry v Soči 55 hráčů. Nechybějí mezi nimi hlavní hvězdy Zdeno Chára, Marián Hossa nebo Marián Gáborik. Na seznamu figuruje i Miroslav Šatan, který je momentálně bez angažmá a není jasné, zda bude v kariéře pokračovat.

Grand Prix České republiky silničních motocyklů by se v příštím roce měla v Brně uskutečnit o týden dříve než letos. Podle provizorního kalendáře, který dnes zveřejnila Mezinárodní motocyklová federace (FIM), se na Masarykově okruhu sejde světová elita 17. srpna.

Brankář Petr Čech dosáhl s fotbalisty Chelsea v úterním utkání Ligy mistrů na hřišti Steauy Bukurešť na důležitou výhru 4:0, během zápasu ale prožil hodně nepříjemnou chvilku. Po hodině hry při jednom ze zákroků narazil hlavou do tyče a od zranění ho zřejmě zachránila helma, v níž chytá od doby, co mu Stephen Hunt prorazil kolenem lebku.

Po dlouhých 11 letech opouští zkušený český volejbalový trenér Miroslav Čada reprezentační tým Slovenek. Po neúspěšné kvalifikaci na mistrovství Evropy mu nebyla prodloužena smlouva, Čada se tak bude naplno věnovat nejlepšímu českému klubu Prostějovu. Obhajovat s ním bude nejen extraligový titul a Český pohár, ale chce prorazit i v Lize mistryň.

Hokejisté pražské Slavie našli v nové sezoně svého přemožitele až v 8. extraligovém kole. Stal se jím Liberec, který uhájil domácí tvrz po výhře 2:1 v samostatných nájezdech. Ztrátu na Slavii tak na pouhý bod mohla snížit Sparta a plně toho využila, když po dalším ofenzivním koncertu deklasovala tradičního soka Litvínov 7:0.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se po třech týdnech léčení zraněného lýtka vrátil do sestavy Arsenalu a hned pomohl týmu k výhře v Lize mistrů nad Neapolí 2:0. Ve 2. kole soutěže se radoval i brankář Chelsea Petr Čech při jednoznačném triumfu 4:0 na hřišti Steauy Bukurešť. Čech a spol. tak odčinili úvodní senzační domácí porážku s Basilejí. Další z velkých favoritů Barcelona odvezla všechny body z Glasgow po vítězství 1:0 nad Celticem a zůstává stoprocentní.

Hokejový útočník Petr Kumstát po svém letním příchodu do Sparty potvrzuje roli elitního střelce. I s dnešními dvěma góly proti Litvínovu má na svém kontě už pět přesných zásahů a je druhým nejlepším střelcem Pražanů. I díky němu má Sparta nejproduktivnější útok v celé soutěži.

Hokejisté Třince zdolali v 8. kole extraligy Karlovy Vary 3:1 a sérii svých vítězství nad Energií natáhli už na 11 utkání. Výhru v urputné bitvě domácím pojistil šest minut před koncem dosud spící kanonýr Martin Růžička, který až v osmém utkání sezony ukončil své čekání na první gól.

Počasí ve čtvrtek:

Bude slunečno a teploty 8 až 12 stupňů Celsia.