Zprávy

0:00
/
0:00

Rusnok: Těžba v Paskově by mohla jít prodloužit do roku 2016

Premiér v demisi Jiří Rusnok nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v dole Paskov do roku 2016. Řekl to novinářům po jednání tripartity. Firma NWR, která OKD vlastní, chce důl, v němž pracuje téměř 3000 horníků, uzavřít 31. prosince 2014, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl podle NWR fungovat do roku 2018. Takovou pomoc ale ve středu odmítla Rusnokova úřednická vláda, když oznámila, že nebude ani dotovat soukromého vlastníka, ani kupovat důl Paskov, aby jej provozoval stát. S vlastníky chce ale stát o pokračování těžby jednat. Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Vláda dodrží u rozpočtu deficit tři pct. HDP, odborům nevyhoví

Vláda nevyhoví požadavku odborů, aby byl překročen v příštím roce tříprocentní limit deficitu veřejných financí. Po tiskové konferenci k jednání tripartity to oznámil premiér Jiří Rusnok. Odbory v pátek uvedly, že by vláda měla více podpořit investice i za cenu překročení tříprocentní hranice deficitu, kterou požaduje Evropská unie. Drobnější změny v rozpočtu po jednání se sociálními partnery ovšem premiér v demisi nevyloučil.

Odboráři i zaměstnavatelé mají k návrhu kritické připomínky, například, že málo podporuje růst ekonomiky. Zároveň ale přiznali, že to není ani tak chyba současné vlády. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák ocenil, že vláda navýšila rozpočet pro Technologickou agenturu o 400 milionů a že více peněz půjde i do dopravní infrastruktury. Svaz nemá ani nic proti zvyšování platů státních zaměstnanců. Ministerstvo financí navrhlo rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Původní návrh ministra financí Jana Fischera počítal se 110miliardovým schodkem.

ČSSD chce vládní plán pro Moravskoslezský kraj a audit OKD

ČSSD vyzvala vládu, aby připravila dlouhodobý plán k řešení situace v Moravskoslezském kraji. Chce také důkladný audit hospodaření firmy OKD a kontrolu, zda společnost splnila všechny závazky z doby privatizace. Oznámil to šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Riziko rostoucí nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji považuje za jedno z klíčových témat pro politickou reprezentaci. Zopakoval, že primární zodpovědnost mají vlastníci, kteří mají zisky z minulých let využít ke stabilizaci OKD, ale aktivně musí jednat i kabinet. Jedním z kroků by podle něj mohlo být zřízení funkce zmocněnce, který by vládě předkládal návrhy řešení situace v kraji, a pomáhal by tak koordinovat vládní politiku v této oblasti.

Aktuálně.cz: Bakala je ochoten prodat část bývalých bytů OKD

Finančník Zdeněk Bakala a jeho společníci v mezinárodní investiční skupině BXR jsou ochotni prodat nájemníkům za zvýhodněných podmínek část svých bytů, které dřív patřily těžební společnosti OKD. V úterý o tom rozhodlo představenstvo BXR v Amsterodamu. Uvedl to server Aktuálně.cz. Podle něj firma tak chce uklidnit současnou situaci v regionu. Skupina BXR vlastní byty prostřednictvím firmy RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44.000 bytů. Podmínky prodeje ani počet bytů, které chce firma prodat, nejsou podle serveru zatím známy. Firma RPG Byty letos na jaře ale vydala dluhopisy za deset miliard korun a za dluh ručí svým majetkem, především bytovým fondem. V RPG Byty z vypůjčené částky zůstalo jen 1,3 miliardy korun, většina šla do mateřské BXR na splátky předchozích půjček a masivní dividendu, uvedl server a doplnil, že podle informací ze zdrojů blízkých RPG proto majitelé chystají model, kterým by při případném prodeji majetku věřitelům garanci kompenzoval.

Grémium ČSSD vyškrtlo exposlance z kandidátky v Plzeňském kraji

Grémium ČSSD vyškrtlo z kandidátky pro předčasné parlamentní volby exposlance Václava Koubíka, který byl na sedmém místě kandidátky v Plzeňském kraji. Odůvodnilo to tím, že policie před pár dny začala Koubíka stíhat kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Devětapadesátiletý Koubík jako bývalý starosta obce Hůrky z Rokycanska spolu s místostarostkou Michaelu Černou podle policie v letech 1998 až 2011 ve více případech při jednání s nájemci obecních bytů podmiňovali uzavření nájemní smlouvy poskytnutím finančního daru v různých výších ve prospěch obce. Koubík se k tomu dosud nevyjádřil. Kandidátka ČSSD se nyní posunula o jedno místo a na uvolněné 20. pozici bude Helena Vítková z Líní.

Ředitelství silnic a dálnic zamítlo stížnosti v tendrech na dostavbu D3

Ředitelství silnic a dálnic zamítlo stížnosti neúspěšných uchazečů Eurovia a Strabag v tendrech na stavbu dvou úseků D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. Obě společnosti namítaly, že Skanska v tendrech nabídla podezřele nízké ceny, které nemohou pokrýt skutečné náklady stavby. To ale hodnotící komise v jednom případě popřela a v druhém stížnost stavebních firem vůbec neposuzovala, protože ji stěžovatelé nestihli doručit v zákonné lhůtě. Obě společnosti se nyní mohou obrátit k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Skanska v obou tendrech zvítězila s podobnou cenou zhruba 600 milionů korun, což v úseku Borek - Úsilné odpovídalo 46 procentům ceny projektu a v případě úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem 43 procentům původně předpokládané ceny. V prvním případě rozdíl mezi nabídkou Skansky a konsorcia tvořeného společnostmi Eurovia a Strabag činil 120 milionů Kč.

Nejvíce exekucí bylo v Praze, nejméně na Vysočině a Zlínsku

Nejvíce exekucí bylo v loňském roce nařízeno tradičně v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně dlužníků žije na Vysočině a ve Zlínském kraji. Informovala o tom mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. V ČR bylo loni nařízeno zhruba 820.000 exekucí, o 13 procent méně něž v roce 2011. V Praze, kde žije zhruba 1,24 milionu lidí, bylo loni nařízeno 122.000 exekucí. V přibližně stejně lidnatém Moravskoslezském kraji to bylo o osm tisíc exekucí méně. V Ústeckém kraji bylo zahájeno 108.000 exekucí. Podle Exekutorské komory vysoký počet exekucí v těchto regionech souvisí s jejich celkovou ekonomickou a sociální situací, s nezaměstnaností a platební morálkou lidí.

Veterináři: V řetězcích v ČR je i maso, které neprošlo kontrolou

V českých obchodních řetězcích se prodává i dovezené maso, které neprošlo českou veterinární kontrolou. Tvrdí to Komora veterinárních lékařů. Kontrola masa je v ČR podle prezidenta komory Jana Bernardyho nedostatečná. Situace je vážná především u drůbežího masa, kde je nejčastěji zjištěnou závadou sledovatelnost a značení výrobků. "Spotřebitel u masa nezjistí, zda se pod značkou CZ ve skutečnosti neskrývá kuřecí maso ze zahraničí, například z Polska," řekl Bernardy. Uvedl to na závěr Světového veterinárního kongresu v Praze. V ČR je za nezávadnost masa a živočišných produktů zodpovědná Státní veterinární správa (SVS). Ta ale s tvrzením komory nesouhlasí. Každý výrobek prodávaný v českých řetězcích je označený identifikačním číslem výrobce, a je tedy dohledatelný, řekl její mluvčí Josef Duben.

Soud zamítl žalobu ekologů kvůli zásahu na Šumvě proti kůrovci

NSS zamítl žalobu ekologů kvůli zásahu NP Šumava při asanací kůrovcové kalamity v letech 2007 až 2010. Zákonnost kácení stromů ale neřešil. Podle ekologů by se kůrovcem napadené stromy v NP Šumava neměly kácet. Žalobu ekologických aktivistů na postup parku zamítl už v roce 2011 soud v Klatovech. Justice se kauzou zabývala téměř tři roky. Kůrovcová kalamita začala gradovat po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy kvůli tomu lesníci na Šumavě porazili stromy v objemu 767.143 krychlových metrů dřeva. Na letošní rok park plánoval pokácet 30.000 až 50.000 krychlových metrů v případě stromů napadených škodlivých broukem. Výrazný pokles poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí.

ČIŽP podala trestní oznámení kvůli areálu v Lovosicích

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podala trestní oznámení na firmu Wowitra, která vlastní areál bývalé Setuzy v Lovosicích. Navíc s ní zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o odpadech. Informovala o tom mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. Podle ČIŽP se v areálu, který prochází demolicí, před několika týdny našly tuny rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi. Už počátkem září inspekce s firmou Wowitra zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o ochraně vod, nařídila také zastavení demoličních prací. 16. září pak zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o odpadech.

Policie obvinila další účastníky protiromského pochodu v Ostravě

Policie obvinila dalších pět účastníků protiromského pochodu, který se v srpnu konal v Ostravě a skončil střety radikálů s policií. Celkem tak bylo obviněno osm lidí, policie ale stále analyzuje zajištěný materiál. Zásah stál přes milion korun, dalších 160.000 korun byla škoda na majetku policie. Uvedl to krajský policejní ředitel Tomáš Kužel. Demonstranti po policistech házeli kameny, lahve či kusy dřev, páchali tak podle něj trestný čin se zbraní, kde je možné uložit až šestileté vězení. Během potyček policie při zákroku zatkla 62 lidí podezřelých z různého protiprávního jednání. Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů. Další demonstrace by se podle podle Kužela měly v příštím týdnu konat v Ostravě a Havířově na Karvinsku.

V ČR bude spuštěna evropská krizová linka pro pohřešované děti

V České republice bude spuštěna evropská krizová linka pro pohřešované děti, která funguje již v 22 zemích EU. Linka poskytuje pomoc blízkým pohřešovaných. Informovala o tom mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Podle ní pracovníci linky spolupracují i s policií a dalšími institucemi, které se podílejí na pátrání, nebo přijímají od veřejnosti informace o ztraceném dítěti. Problematika pohřešovaných dětí se bude v ČR řešit v příštím týdnu také na mezinárodní konferenci, která se uskuteční od 25. do 27. září v Solenicích. Počet pohřešovaných v posledních letech klesá. Loni policie vyhlásila pátrání po 5564 pohřešovaných dětech a mladých do 18 let. Vyřešit se policistům podařilo 98 procent případů. Před lety policisté ročně pátrali po 8000 či 9000 dětí. Pokles počtu souvisí i s demografickým vývojem, dětí je v Česku totiž méně. Na dětskou krizovou Linku bezpečí se loni kvůli útěku či vyhození z domova obrátilo na 400 chlapců a děvčat.

Konečné rozhodnutí o Dahlgrenově vydání do ČR se zřejmě odkládá

Americký soud dal advokátovi Kevina Dahlgrena, podezřelému ze spáchání čtyřnásobné vraždy v České republice, třicetidenní lhůtu k podání stížnosti proti dosavadnímu průběhu vydávacího řízení. Oznámila to Česká televize a dodala, že se tím odkládá rozhodnutí amerického ministra zahraničí, který má mít v případě Dahlgrenovo vydání do ČR konečné slovo. Soud v Alexandrii ve státě Virginie před týdnem rozhodl, že podmínky pro Dahlgrenovo vydání do Česka byly splněny. Také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že Dahlgren se dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba vzápětí oznámila, že rozhodnutí napadne.

V zemi přibude policistů, 200 jich půjde na sever Moravy

Policii by podle ministra vnitra v demisi Martina Peciny mělo v příštím roce posílit 1000 lidí. Pětina nových policistů by měla sloužit v Moravskoslezském kraji. Nejvíce by jich mělo přijít do Ostravy, která se poslední dobou potýká se zhoršující se bezpečnostní situací. Celkový počet policistů v zemi by tak měl stoupnout na 40.000, řekl novinářům v Ostravě Pecina. V krajském městě by mělo přibýt i asistentů prevence kriminality. Podle ministra by asistenti prevence kriminality měli působit například i v ubytovnách, kterých v Ostravě přibývá. Mnohé z nich jsou problematické a lidé si na ně často stěžují.

Obří Ruslan přistál v Mošnově, dopravil z Afghánistánu kontejnery

Jedno z největších sériově vyráběných transportních letadel na světě An-124 Ruslan přistálo na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Dopravilo z Afghánistánu sedm kontejnerů s polním servisem pozemní techniky, který používali čeští vojáci při operaci ISAF. Během víkendu si letoun budou moci v Mošnově prohlédnout návštěvníci Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel řekl, že přepravu těmito letadly využívá armáda standardně, ale vozí materiál do Pardubic, kde je letiště pro příjem materiálu. Čtyřmotorový letoun An-124 Ruslan je dlouhý téměř 70 metrů, vysoký přes 21 metrů a má rozpětí křídel 73,3 metru. Může převážet náklad o hmotnosti až 120 tun.

Středisko leteckého výcviku využijí i maďarští piloti vrtulníků

Mnohonárodní středisko leteckého výcviku (MATC) budou pro výcvik využívat maďarští piloti vrtulníků. Dohodu o přístupu Maďarska na mezinárodní konferenci v Ostravě podepsali ministři obrany Česka, Slovenska, Chorvatska a náměstek maďarského ministra Péter Siklósi. Chorvatský ministr Ante Kotromanović řekl, že členské země chtějí posílit i spolupráci mezi speciálními jednotkami. Český ministr obrany Vlastimil Picek řekl, že vrtulníky jsou v alianci jednou z českých profilových aktivit, proto se ČR loni stala vedoucí zemí při budování střediska leteckého výcviku. Předběžnou dohodu o vzniku Mnohonárodního střediska leteckého výcviku podepsali zástupci ministerstev obrany ČR, Spojených států, Chorvatska a Slovenska letos v únoru Bruselu.

Praha poprvé hostí mezinárodní vědeckou soutěž pro studenty

Více než 120 studentů z celého světa se sjelo do Prahy na soutěž ve znalostech přírodních, technických i humanitních věd. Jubilejní 25. ročník European Union Contest for Young Scientists - EUCYS bude od 20. do 25. září v areálu Výstaviště Praha - Holešovice. Česko reprezentují čtyři studenti se třemi projekty z biologie, fyziky a počítačů. Na laureáty čekají finanční odměny od 3500 eur (zhruba 90.600 korun) až po 7000 eur (181.200 korun) a také stáže v mezinárodních výzkumných organizacích, jako je například Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě, Evropská kosmická agentura (ESA), nebo se mohou zúčastnit předávání Nobelovy ceny. Česká republika pořádá prestižní mezinárodní vědeckou soutěž poprvé. Jako jediný Čech v historii soutěže zatím se svým kolegou zvítězil v roce 2010 student Miroslav Rapčák.

Pouliční výstava připomíná spisovatele Franze Kafku

Letošní 130. výročí narození spisovatele Franze Kafky připomene pražská pouliční výstava Franz Kafka slovem i obrazem. Začala v pátek vylepením prvního plakátu na rohu ulic Na Florenci a Havlíčkovy. Plakáty na pouličních sloupech se skládají z koláží Kafkových textů doplněných reprodukcemi obálek jeho knih či zpráv o kulturních událostech doplňujících kontext doby. Výstava potrvá do konce září. Další sloupy jsou na Ovocném trhu naproti Domu U Černé Matky boží, na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí a v Křižovnické ulici u vchodu do Taneční konzervatoře. Výstavu připravili Zuzana a Eugen Brikciusovi, kteří podobně již dříve připomínali kulatá výročí spojená s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem, Jaroslavem Seifertem a Karlem Poláčkem.

Praha 10 chce zaplatit za vilu Karla Čapka 43 milionů korun

Zastupitelstvo Prahy 10 by mělo na pondělním zasedání schválit koupi vily, ve které žil spisovatel a novinář Karel Čapek. Radnice je ochotna za vilu zaplatit 43 milionů korun. Zahraniční zájemce údajně nabídnul asi o 12 milionů víc. Majitel nemovitosti Karel Scheinpflug je prý podle posledních jednání ochoten vilu za nižší cenu městské části prodat. Vedení radnice nechce do podpisu smlouvy okolnosti prodeje komentovat.

Bratři Karel a Josef Čapkovi si nechali vilu postavit na počátku 20. let minulého století. V jedné polovině žil Josef, ve druhé Karel. Na prodej je v současné době Karlova polovina domu, kde žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Po její smrti dům zdědili její příbuzní. Prodejní cena zahrnuje nemovitost, pozemek i vybavení vily. Právě to z domu činí exkluzivní památku.

Na Ještědu představili zrestaurovaný salonek

Na Ještědu představili zrestaurovaný salonek, který navrhl Otakar Binar, spolupracovník autora hotelu a vysílače Karla Hubáčka. Díky občanskému sdružení Ještěd 73 a desítkám sponzorů se podařilo salonku vrátit jeho původní podobu z doby otevření unikátní stavby. Veřejnosti se salonek představí už v sobotu při oslavách 40. výročí Ještědu, kdy se pro návštěvníky otevřou nejen všechny prostory hotelu a restaurace, ale také technické zázemí vysílače. Hotel a vysílač je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Unikátní stavba, za kterou dostal Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století.

Restaurátoři na Kuksu začnou odkrývat desítky barokních maleb

Příští týden začnou restaurátoři připravovat dolní chodbu hospitalu v Kuksu na Trutnovsku na odkrývání barokních maleb znázorňujících smrt. Práce budou postupovat průběžně až do konce roku 2014. ČTK o tom informoval správce depozitáře hospitalu Jindřich Kolda. Na chodbě je umístěno na pět desítek maleb, odkryté jsou od roku 1987 první dvě z nich. Stavební práce v areálu hospitalu začaly letos v létě. Stavbaři například pokládají kanalizaci či odstraňují některé nevhodné vestavby. Areál je pro návštěvníky stále přístupný. Rekonstrukce hospitalu za 266 milionů korun bez DPH by měla skončit do prosince 2014.

Znovu začíná vycházet časopis Svět v obrazech

Na časopisecký trh se vrací značka někdejšího magazínu Svět v obrazech. Obnovený lifestylový titul nabídne reportáže a rozhovory doplněné velkoformátovými fotografiemi. První číslo nového měsíčníku je k dostání od tohoto pátku. Časopis, který na tuzemském trhu vycházel ve druhé polovině 20. století, se v prvním obnoveném čísle věnuje například reportáži ze zákulisí továrny na filmy, případu kokainové královny Griseldy Blanco nebo vyprávění o pramenech Amazonky. Rozsah časopisu dosahuje stovky stran a stojí 60 korun.

Sport:

České házenkářky prohrály i druhý přípravný zápas s Norkami během tří dnů. Po středeční těsné porážce o jednu branku ve Zlíně v Olomouci podlehly úřadujícím olympijským vítězkám a mistryním světa 22:25.

O spolupořádání fotbalového mistrovství Evropy v roce 2020 má zájem 32 zemí. Jména kandidátů, mezi nimiž je i Česká republika, oficiálně oznámila UEFA na zasedání výkonného výboru v Dubrovníku.

Český tenista Lukáš Rosol si na turnaji v Petrohradu druhé semifinále na okruhu ATP v kariéře nezahraje. Sedmý nasazený hráč ve čtvrtfinále prohrál za necelé dvě hodiny s Michalem Przysiezným z Polska 6:7, 6:1 a 3:6.

Fotbalisté Liberce zahájili základní skupinu Evropské ligy remízou 2:2 ve Freiburgu. Tým kouče Jaroslava Šilhavého sice na německé půdě v poločase prohrával o dvě branky, ale velké zlepšení po přestávce Severočechům přineslo vyrovnání. Svými góly se o něj postarali střídající Vladislav Kalitvincev a Michael Rabušic.

Český hokejový útočník Ondřej Palát si připsal vítěznou branku při výhře Tampy Bay ve čtvrtečním přípravném utkání nad Nashvillem 5:1. Za New Jersey se střelecky prosadili forvard Rostislav Olesz a obránce Marek Židlický, ale Devils podlehli New Yorku Islanders 3:5.

Ondřej Cink bude obhajovat prvenství v pátém ročníku závodu horských kol Pell's kritérium, který se uskuteční v neděli v Brně. Trať povede na 2200 metrů dlouhém okruhu ze středu města na hrad Špilberk. Na startu budou i Pavel Boudný, Milan Spěšný, Jan Jobánek nebo Jan Škarnitzl.

V nominaci na nadcházející mistrovství světa silničních cyklistů ve Florencii jsou největší české hvězdy Roman Kreuziger, Leopold König, Zdeněk Štybar, Jan Bárta i František Raboň. Na šampionátu, jenž v Itálii začne v neděli, se představí celkem 19 českých reprezentantů.

Čeští amatérští boxeři si v sobotu poprvé vyzkouší, jaké je to boxovat podle nových pravidel Mezinárodní asociace amatérského boxu (AIBA). Od prvního kola extraligy, kterou v pražském hotelu Olšanka odstartuje souboj domácího BC Bigboard a Chimery Plzeň, budou do ringu nastupovat bez ochranných přileb stejně jako profesionálové. Novinku hned na začátku okusí i nejlepší český amatérský boxer současnosti Zdeněk Chládek.

Počasí v sobotu:

Místy přeháňky, na severu a severovýchodě častější. Později se má od západu vyjasňovat, na polojasno až skoro jasno. Teploty mezi 12 a 16 stupni Celsia.