Zprávy

0:00
/
0:00

Česká vláda nebude sanovat důl Paskov ani společnost OKD

Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků OKD. Rozhodně prý nebude kupovat OKD, ani důl Paskov, a to ani, kdyby stál jen jednu korunu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Jiří Rusnok. Vláda se prý bude soustředit hlavně na starost o lidi bez práce a širší obnovu Moravskoslezského regionu. Připomněl také evropskou legislativu zakazující jakoukoliv veřejnou pomoc a zdůraznil zodpovědnost vlastníků dolu.

Odmítl také možnost, že by důl za jednu korunu odkoupil stát, jak o tom hovořila například ČSSD. Takové úvahy označil za naprosto scestné. Vláda podle něj ale bude dělat veškerá opatření, která jsou možná a která jí přísluší. Hovořil přitom o zajištění sociálních kompenzačních programů a programů pro opětovné začlenění do společnosti, obecněji pak o aktivní politice zaměstnanosti a ekologických sanacích v regionu. Například na další část sanace ostravských lagun bude podle něj v nejbližší době uvolněna další miliarda korun. Oficiální jednání s OKD zatím nezačala, uvedl také ministerský předseda. Poprvé se zástupci státu s vlastníky firmy sejdou 24. září. Schůzky, po níž Rusnok očekává další, se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman.

OKD je vlastněna firmou NWR se sídlem v Amsterodamu. NWR oznámila v úterý, že důl Paskov uzavře, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Představitelé OKD uvedli, že pokud společnost ponese související náklady sama, zavře důl k 31. prosinci 2014. Pokud by těžbu dotoval stát, a v této souvislosti se hovořilo o intervenci ve výši čtyř až šesti miliard korun, mohl by prý důl fungovat do roku 2018.

Zeman: Bakala by měl rychle říci, zda dělal rezervy na horší časy

Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v období, kdy mu důl Paskov a další podniky vynášely, tvořil rezervy na horší časy, míní prezident Miloš Zeman. V Bruselu novinářům řekl, že pokud to Bakala nedělal, lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech. Záleží prý nyní na Bakalovi, zda v brzké době sdělí, zda si takový fond vytvořil, či ne.

ČR otvírá nové obchodní mise v Austrálii, Argentině a Izraeli

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest otevřou nová zastoupení v Buenos Aires, Sydney, Tel Avivu, Casablance, Pekingu a posílí pobočku v Sao Paulu. Celkem chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozšířit síť svých obchodních misí ve světě na 60 až 70, náklady nepřekročí 200 milionů korun. Uvedl to mluvčí MPO Filip Matys. Po zmíněných destinacích bude následovat v dalších měsících také otevření druhého zastoupení v Indii v Bangalore a druhá mise v Turecku v Ankaře. "Do konce letošního roku přibude ještě Jakarta a tři kanceláře v Jižní Americe, v Santiagu, Medellinu a Limě. Počátkem roku 2014 počítáme ještě s pěti až šesti kancelářemi v Asii, Africe a jedna další kancelář v Ruské federaci," řekl ČTK Matys. Nově zřizované obchodní mise budou například shromažďovat informace o obchodních příležitostech na zahraničních trzích. Zároveň mají poskytovat servis českým podnikatelům a ministerstvům.

Tabáková směrnice podle Zemana ohrozí pracovní místa

Při jednání Evropského parlamentu o směrnici omezující tabákové výrobky by měl podle českého prezidenta Miloše Zemana zvítězit zájem na pracovních místech zaměstnanců české tabákové firmy a zdravý rozum. Zeman to řekl novinářům v Bruselu po jednání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. EP bude o směrnici jednat v říjnu, podle Zemana je možné, že materiál odloží. Dokument, okolo kterého se tvrdě lobbuje, například počítá s výraznějším varovným označením krabiček či se zákazem některých typů tabákových výrobků. Diskusi o tabákové směrnici Zeman označil za jedno z hlavních témat debaty se Schulzem a nevyhne se jí prý ani při svých dalších schůzkách v evropských institucích.

Dvoudenní návštěvu Bruselu zahájil Zeman ve středu. V sídle Evropského parlamentu ho uvítal jeho předseda Schulz a oba politici spolu jednali zhruba půl hodiny. Prezident, který se rád označuje za eurofederalistu, je na první cestě do bruselského centra EU od svého jarního nástupu do funkce. S Barrosem i evropským prezidentem Hermanem Van Rompuyem už se Zeman jako prezident setkal, po své inauguraci je totiž pozval do Prahy. S Barrosem společně vztyčili nad Pražským hradem vlajku EU, která tam za úřadování Zemanova předchůdce, euroskeptika Václava Klause, nevlála.

EK schválila projekty českých oceláren na odprášení provozů

Evropská komise schválila projekty českých oceláren ArcelorMittal (AMO) a Třinecké železárny (TŽ), které chtějí dotace Evropské unie použít k odprášení svých provozů. Sdělila to mluvčí komise María Madridová. Dva z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji by tak brzy mohli ročně vypouštět do ovzduší o stovky tun prachu méně. Pomoci jim k tomu mají evropské dotace v přepočtu 1,2 miliardy korun. V Třineckých železárnách se má jednat o odprášení spalin a uzlů na takzvané aglomeraci číslo 2 za 910 milionů korun. V AMO půjde o odprášení jižní aglomerace. Díky tkaninovému filtru by měla firma do ovzduší vypouštět ročně zhruba o sto tun prachu méně. Podle původních plánů mělo být toto odprášení hotovo už k 1. lednu 2013. Jak ale už dříve řekl ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek, nikdo nepočítal s tím, že jednání s Evropskou komisí budou trvat tak dlouho.

Fischer předložil vládě rozpočet se schodkem 112 miliard Kč

Ministr financí v demisi Jan Fischer předložil vládě v návrhu státního rozpočtu na příští rok schodek 112 miliard korun. Původně se plánoval deficit 110 miliard Kč. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí překročena podle Fischera nebude. Vláda bude schvalovat návrh rozpočtu příští týden po pátečním jednání tripartity. Ministr to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Vláda podle Fischera v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. Ministr dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu. Návrh rovněž počítá s navýšením mzdových prostředků ve státní správě o dvě procenta. Další příjmy plynou z vyššího odhadu inkasa z aukce kmitočtů či z víz od ministerstva zahraničí.

Vláda chce příští rok navýšit platby za pojištěnce o 4,7 mld. Kč

Vláda chce zákonným opatřením navýšit platby za státní pojištěnce, podle ministra financí Jana Fischera by do zdravotnictví mělo příští rok jít o 4,7 miliardy korun více. Systém spotřebuje ročně celkem 290 miliard Kč. O kolik by se mohly zvýšit platby za jednotlivé pojištěnce, premiér Jiří Rusnok neřekl. Zákonné opatření musí ještě schválit Senát. Podle Fischera rozpočet původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. To by znamenalo zvýšení plateb v nejnižší ze tří navrhovaných variant. Ministr zdravotnictví Martin Holcát prosazoval variantu, kdy by se platby zvýšily o 98 Kč na 821 korun. Systém by tak ročně měl získat navíc 7,2 miliardy korun.

Vláda schválila spuštění tendrů na nové provozovatele pěti tratí

Vláda schválila spuštění výběrových řízení na nové provozovatele další pětice rychlíkových tratí. Po jednání kabinetu to řekla nová mluvčí Jana Jabůrková. Ještě do konce roku chce ministerstvo dopravy v rámci otevírání trhu soukromým dopravcům vypsat tendry na trati z Prahy do Chebu přes Karlovy Vary a Ústí nad Labem, z Prahy do Děčína přes Roudnici, spojení Plzně a Mostu, Liberce s Pardubicemi a spojení Liberce s Ústím nad Labem. První dva tendry vypsalo ministerstvo už v roce 2006. Tehdy obě zakázky získaly České dráhy. Nový dopravce vzešlý z tendrů by měl na těchto tratích začít jezdit na přelomu let 2016/ 2017. O rok později by se k nim měla připojit i trať mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov, pro kterou úřad vypsal tendr na jaře loňského roku a která měla být pilotní soutěží pro následující výběrová řízení v rámci liberalizace trhu. Zájem přihlásit se do nových tendrů projevili už největší rivalové v osobní železniční dopravě - České dráhy a RegioJet.

Do nemocnic se do konce roku dostane víc peněz

Do nemocnic se ještě do konce roku dostane víc peněz. Vyplývá to z prohlášení Svazu zdravotních pojišťoven (SZP). Třetina nemocnic je podle krizového štábu ve vážných potížích, ke konci roku hrozí omezování péče. Nemocnice žádají změnu letošní úhradové vyhlášky, aby dostaly víc. Změnit vyhlášku nelze, v odůvodněných případech pojišťovny už nyní při vyúčtování loňska navyšují paušál a ruší regulační srážky, sdělil prezident SZP Jaromír Gajdáček. Pojišťovny také zvyšují zálohy všude tam, kde je v regionu výrazný nárůst pojištěnců, nebo výrazně přibylo lékařských výkonů, které pojišťovna při vyúčtování uzná.

iDNES.cz: VZP si chce od státu bezúročně půjčit 2,6 miliardy Kč

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) požádá vládu o půjčku 2,6 miliardy korun. Půjčka má zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením. Na návrhu se dohodlo vedení pojišťovny a ministerstva zdravotnictví. Pokud VZP půjčku získá, pokusí se ji splatit do dvou let. Napsal to server IDNES.cz. Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta by se jednalo o bezúročnou, dlouhodobou půjčku. Návrhem by se kabinet měl zabývat ještě do předčasných voleb. Ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň uvedl, že VZP toto řešení považuje v současné době za nejoptimálnější nástroj pro stabilizaci systému.

Energetická koncepce bude schválena nejdřív počátkem roku 2014

Vláda schválí Státní energetickou koncepci nejdřív na začátku příštího roku. Na Žofínském fóru to řekl ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Gebauer. Podle něj bude schválení dokumentu, který už loni předkládal do vlády tehdejší ministr Martin Kuba (ODS), předcházet mimo jiné i jednání se sousedními státy a domácí veřejné projednávání. Koncepce obsahuje plány na vývoj české energetiky v příštích 25 letech. Dokument počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky a s útlumem výroby elektřiny z uhlí. Měl by se také stabilizovat podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové výrobě, aby podpora takových zdrojů nebyla zátěží pro průmysl. Počítá také s mírným nárůstem využití zemního plynu v tuzemské energetice. Návrh koncepce kritizují ekologické organizace. Podle nich dokument dostatečně nepracuje s možnostmi energetické efektivity a nevede k dost výraznému omezení emisí oxidu uhličitého. Ekologové také kritizují předpokládaný rozvoj jaderné energetiky a výraznější roli energetického využívání odpadu.

Česká firma EP Energy koupila německou elektrárnu Buschhaus

Česká společnost EP Energy, která spadá pod Energetický a průmyslový holding (EPH), koupila od německé skupiny E.ON dolnosaskou uhelnou elektrárnu Buschhaus a přilehlý uhelný důl Schöningen. ČTK to oznámil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Transakce bude vypořádána do konce roku, její hodnotu firmy nezveřejnily. Elektrárna Buschhaus patřila až do své modernizace k největším producentům emisí oxidu uhličitého (CO2) v Německu. Její dominantou je 307 metrů vysoký komín, nejvyšší v celé zemi. Německo se chystá do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny v zemi. Energetické koncerny proto věří, že uhelná zařízení mají budoucnost, neboť budou nezbytné pro udržení stability německých přenosových sítí.

Extremisté se chystají na pochod Přerovem

Dvoukilometrový pochod Přerovem mají v plánu pravicoví radikálové, kteří v sobotu dorazí do města na ohlášenou demonstraci. Organizátoři pochod nazvali "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů ze strany policie a za práva všech slušných občanů této země". Očekávají účast zhruba stovky lidí. Pochod magistrátu nahlásil Pavel Matějný, bývalý exponent Dělnické strany a nyní funkcionář nového uskupení Čeští lvi. Trasa vede i kolem romských lokalit. Policie, která nemá s obdobnými akcemi dobrou zkušenost, se na ni chystá ve stejném rozsahu jako při předchozích demonstracích. Do ulic vyjedou policisté na koních a nad Přerovem bude opět létat vrtulník.

Rittig vypovídal čtyři hodiny na policii, na novináře nereagoval

Policie vyslechla lobbistu Iva Rittiga jako svědka v kauze Jany Nagyové, exšéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Výslech trval přes čtyři hodiny. Rittig, kterého policie podezírá z účasti ve zločinecké skupině složené z podnikatelů a lobbistů, na dotazy shromážděných novinářů nereagoval ani při příchodu, ani při odchodu z pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Kvůli výpovědi Rittig přicestoval do Prahy z Monaka, kde trvale žije. Státní zástupce Pavel Komár novinářům obsah výslechu rovněž nechtěl prozradit, prohlásil ale, že policie Rittiga pravděpodobně předvolá znovu. O tom, zda by lobbista mohl být obviněn, odmítl spekulovat. Sdílnější byl advokát Eduard Bruna, který zastupuje Nagyovou. "Padaly otázky na schůzky pana Rittiga s paní Nagyovou, ale nic záporného ve vztahu k mé klientce jsem se nedověděl... Ptali se i na rebelující poslance, ale on to všechno víceméně staví do roviny přátelských, osobních vztahů. Nikoliv, že by se pletl do politiky," popsal právník.

Čeští astronomové přivezli z olympiády z Litvy tři medaile

Tři bronzové medaile získali čeští studenti na 18. Mezinárodní astronomické olympiádě, která byla mezi 6. až 14. zářím ve Vilniusu. Soutěžili s dvaceti dalšími týmy z Evropy a Asie v teoretických znalostech, schopnosti zpracovávat data z astronomických pozorování a orientaci na obloze při práci s dalekohledem. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu ČR Pavel Suchan. Jde tak o druhý letošní úspěch českého týmu. Na přelomu července a srpna získal na sedmé Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice dvě medaile - stříbrnou a bronzovou. Utkal se tehdy s téměř dvěma stovkami soutěžících z celého světa.

Česká filharmonie chce nalákat více dětí do Rudolfina

Přes 120 vzdělávacích pořadů chystá pro nadcházejí sezonu Česká filharmonie (ČF). Vedle škol chce více oslovit rodiče s dětmi. Nově přibude nedělní rodinný cyklus nazvaný Filharmonici na pokračování, program pro mateřské školy Rudolfínek a tvořivé odpoledne s koncertem - Karneval v Rudolfinu. Po třech letech se do Rudolfina vrátí populární mládežnické koncerty Čtyři kroky do nového světa. Informovala o tom mluvčí ČF Petra Zindulková. Pokračovat bude i trilogie koncertů režírovaných Alicí Nellis s průvodním slovem herců Pavla Lišky, Jana Budaře a Marka Ebena. Čeští filharmonici tak navazují na prvorepublikovou tradici, vizi šéfdirigenta Václava Talicha a populární televizní sérii Česká filharmonie hraje a hovoří s šéfdirigentem Václavem Neumannem. Současná inspirace ale pochází z obdobných programů, jež připravují Berlínští filharmonici. Všechny vzdělávací akce si může veřejnost prohlédnout na webu orchestru .

Divadelní ústav zahájil projekt cesty po divadlech ČR a Rakouska

Projekt Císařské cesty po historických divadlech Česka a Rakouska zahájil v Praze Institut umění-Divadelní ústav (IDU). Stalo se tak ve Stavovském divadle. Císařská cesta po scénách České republiky a Rakouska je pátou z jedenácti, které se v roce 2016 stanou součástí cesty evropské, k jejíž realizaci spojilo síly 16 partnerů z tuctu zemí. Cílem bylo vybrat 120 nejzajímavějších a zachovaných divadelních budov, spojit je na souvislé kulturní turistické cestě napříč Evropou a vytvořit putovní výstavu. Cesta Rakouskem a Českou republikou spojuje vybrané scény někdejší habsburské monarchie. Začíná ve Štýrském Hradci s budovou Opery z roku 1899. Proti proudu Dunaje je městské divadlo v Greinu (1791). Na trase je i Zámecké divadlo na fürstenberském zámku Vitoraz, klenot světového významu v Českém Krumlově (1768) a druhé nejstarší zámecké divadlo v Litomyšli (1798). Následují divadla na zámku Kačina (1851) a v Mnichově Hradišti (1833).

Vyjdou nově objevené písně Karla Hašlera

Nově objevené písně českého písničkáře a skladatele Karla Hašlera vyjdou poprvé na CD a DVD. Album přináší neobvyklý pohled na tvorbu legendárního českého písničkáře, od jehož narození uplyne příští rok 135 let. Nahrála je skupina Patrola Šlapeto, jejíž členové je objevili v archivech. Skladby jako Dřímej, mé ghetto, Na Karláku padnul vůl, Tam na věži Novoměstské či Pražáci jsou jedna rodina zřejmě zhruba 80 let nikdo neslyšel. Na aktuální nahrávce nazvané Praha - Srdce Evropy je muzikanti doplnili notoricky známými "hašlerkami". "Prvotním impulsem pro celý projekt byla práce s hudebním archivem Františka Hanzlíka, který nám odkázal jeho syn, populární filmový, televizní a divadelní herec Jaromír Hanzlík," komentoval zrod nahrávky producent a muzikant Radan Dolejš. Právě tam znovu objevil některé Hašlerovy písně. Album je koncipováno jako průvodce Prahou - co jedno místo, to jedna "hašlerka".

Sport:

Novým trenérem fotbalistů Slavie Praha se stane Miroslav Koubek, do funkce bude uveden ve čtvrtek dopoledne. Na lavičce nahradí Michala Petrouše, který rezignoval po sobotní ligové porážce 0:4 s Mladou Boleslaví. Oznámila to tisková mluvčí Slavie Soňa Nouzáková.

Fotbalisté Slavie Praha porazili v 3. kole Poháru České pošty třetiligový HFK Olomouc 2:1. Zápas už na tribuně v Olomouci sledoval nový kouč slávistů Miroslav Koubek, tým ale ještě z lavičky vedli dosavadní asistenti Juraj Šimurka a Ivo Knoflíček. O výsledku rozhodly dvě přesné hlavičky útočníka Škutky.

České házenkářky podruhé během necelého roku výrazně potrápily úřadující olympijské vítězky a světové šampionky z Norska. V prvním ze dvou přípravných duelů na Moravě nad Seveřankami stejně jako na prosincovém evropském šampionátu dlouho vedly a o výhru přišly až v závěru. Rozhodující gól dal favorit v poslední minutě.

Miloš Říha pro oficiální web pardubického hokejového klubu potvrdil, že bude v KHL trénovat Omsk. V Avangardu nahradí Fina Petriho Matikainena.

Čeští tenisté se v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru v příštím roce střetnou doma s Nizozemskem. Rozhodlo o tom losování v Londýně. Utkání se bude hrát 31. ledna až 2. února. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila, kteří loni "salátovou mísu" vyhráli a letos budou ve finále v Srbsku bojovat o obhajobu, mají s Nizozemskem pozitivní bilanci čtyř výher a jedné porážky. Naposledy Nizozemce porazili v roce 2006.

Vítězná série tenistky Karolíny Plíškové v Číně skončila po sedmi zápasech. Ve druhém kole turnaje v Kuang-čou prohrála jednadvacetiletá Češka s druhou nasazenou Alizé Cornetovou z Francie 6:7 a 0:6. Plíšková minulý týden získala titul na podniku nižší kategorie ITF v San-ja a po výhře v prvním kole v Kuang-čou natáhla sérii vítězství na šest zápasů.

Český motocyklový jezdec Karel Abraham podstoupí na začátku října operaci poraněného levého ramene, takže letošní sezona v mistrovství světa třídy MotoGP pro něj předčasně skončila. Brněnský závodník se zranil v polovině srpna v tréninku v Indianapolis a nyní se po konzultaci s lékaři rozhodl přetrvávající problémy vyřešit chirurgickým zákrokem.

Český tenista Lukáš Rosol porazil v prvním kole turnaje v Petrohradu Litevce Ričardase Berankise 6:4, 7:6 a po třech měsících se dočkal vítězství. Dalším soupeřem sedmého nasazeného hráče bude domácí Karen Chačanov.

Český tenista Jiří Veselý se ani na čtvrtý pokus premiérového vítězství na okruhu ATP nedočkal. V prvním kole turnaje v Metách dvacetiletý hráč prohrál s Argentincem Carlosem Berlocqem 3:6 a 4:6.

Fotbalisté Plzně začali svou druhou cestu hlavní částí Ligy mistrů porážkou 0:3 s bohatým Manchesterem City. Český šampion v úvodním utkání základní skupiny D držel s loňským anglickým mistrem více než poločas bezbrankový stav, ale po změně stran mezi 48. a 58. minutou inkasoval tři góly. Skóre otevřel exteplický Džeko, další branky přidali Touré a Agüero. V druhém utkání skupiny se Viktoria představí 2. října na hřišti CSKA Moskva.

Hokejisté Lva Praha ve své domácí premiéře v nové sezoně Kontinentální ligy vyhráli nad Viťazem Podolsk 4:1 a připsali si v pátém utkání třetí výhru. O dvě branky jediného českého účastníka KHL se postaral Švéd Martin Thörnberg, po jedné vstřelili Kanaďan Justin Azevedo a Fin Niko Kapanen. Zápas navštívilo pouhých 2441 diváků, nejméně za působení Lva v soutěži. Další duel hraje pražský klub ve čtvrtek s Nižním Novgorodem.

Hokejisté Pardubic porazili v dohrávaném utkání druhého kola extraligy Litvínov 5:0 a připsali si první výhru v sezoně, díky které se posunuli na třetí místo tabulky. Naopak Verva prohrála i druhý extraligový zápas a je předposlední. Čistým kontem se na tříbodovém zisku Východočechů podílel brankář Martin Růžička.

Osmnáctiletá Jitka Pešková se stala v Limě juniorskou mistryní světa ve střelbě na skeet a postarala se o největší úspěch české ženské brokové střelby v historii. Střelkyně Komety Brno předstihla výkonem 67 bodů o jediný bod Američanku Daniu Vizziovou. Na pátém místě skončila šestnáctiletá česká reprezentantka Radka Mančíková.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký si s předstihem zajistil titul rallyeového mistra Evropy. K definitivě životního úspěchu mu pomohla změna bodování poslední soutěže seriálu Rallye du Valais ve Švýcarsku, která se pojede ve Švýcarsku. Kopecký, který o víkendu obsadil třetí místo v Polské rallye, má momentálně v čele šampionátu náskok 119 bodů na Bryana Bouffiera z Francie. Ten již ztratil i teoretickou šanci českého jezdce předstihnout.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno, místy přeháňky. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.