Zprávy

Radiožurnál: Klaus nezvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu

Bývalý prezident Václav Klaus neuvažuje o kandidatuře do Evropského parlamentu. Na konferenci v anglickém Windsoru to řekl Českému rozhlasu (ČRo) Radiožurnálu. O Klausově kandidatuře přitom spekulovala česká i zahraniční média. Minulý týden exprezident zveřejnil manifest "Demokraté v Evropě, vzbuďme se!", v němž píše, že se současné elity EU snaží unii proměnit ve velkostát, který by ale zlikvidoval historické evropské země a spolu s nimi i demokracii. Klaus nedávno zvažoval návrat do české politiky a kandidaturu v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, nakonec od svého záměru ale ustoupil. O jeho návrat usilovala bývalá europoslankyně Jana Bobošíková a také někteří bývalí členové ODS. Klaus již dříve uvedl, že by sice bylo možné vytvořit novou stranu, která by mohla uspět, ale nesplňovala by jeho představy.

Ministr Jan Fischer upraví návrh změn daní

Ministr financí v demisi Jan Fischer je ochoten v návrhu daňových změn souvisejících s novým občanským zákoníkem upravit body týkající se daňového osvobození dividend a zvýhodnění investičních fondů. Chce tak vyhovět Senátu, který minulý týden návrh zákona zamítl. Fischer ale trvá na tom, aby daň z nabytí nemovitosti platil kupující místo prodávajícího, což Senát také neschválil. Pokud nebudou daňové zákony schváleny, pak je podle Fischera jediným řešením posunutí účinnosti občanského zákoníku, který by měl platit od příštího roku. Ministerstvo proto zřejmě jako zákonné opatření navrhne nový balík daňových zákonů. Pokud by ani nový balík daňových zákonů neprošel, pak by zřejmě následoval návrh odložení účinnosti občanského zákoníku.

ŘSD čeká po roce 2014 omezení rozpočtu z 35 na 22 mld. Kč.

Ředitelství silnic na dálnic (ŘSD) čeká podle návrhu rozpočtu mezi roky 2014 a 2015 razantní pokles ve financování. Zatímco napřesrok má organizace hospodařit se 35 miliardami korun, v roce 2015 má jít o 22 miliard korun a o rok později o 18 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel ŘSD David Čermák. Ředitelství letos hospodaří se zhruba 37 miliardami korun. Pokud se podle něj nepodaří příjmovou stránku v letech 2015 a 2016 stabilizovat, bude ohroženo čerpání dotací z evropských zdrojů, bude utlumena jakákoliv další výstavba silnic a bude to mít i vliv na množství peněz, které bude možné vložit do oprav silniční sítě.

Fischer: Provozovatelé solárních elektráren chtějí po ČR 3,3 mld

Čtyřicet tuzemských i zahraničních provozovatelů žaluje Českou republiku kvůli změnám podmínek provozování solární energie. Po státu chtějí kompenzaci v celkové výši 3,3 miliardy korun, uvedl ministr financí v demisi Jan Fischer v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Náhradu škody chtějí kvůli 26procentní dani z výnosů solárních elektráren. Podle Fischera jsou arbitráže v různé fázi. Omezení podpory fotovoltaiky schválili poslanci v listopadu 2010. Novela příslušného zákona mimo jiné stanovila, že elektřina z elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie dále omezuje i aktuální novela, kterou v pátek schválil Senát. Tato novela však podle Fischera "dramatický nárůst" požadavků na kompenzaci nepřinese.

Senátem schválená novela ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku. Příjemci dotací také budou muset odkrývat své vlastníky. Snižuje i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny. Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu, zatímco letos lidé platí 583 korun.

Fischer: Schodek rozpočtu na rok 2014 by mohl být až 112 miliard

Schodek státního rozpočtu na rok 2014 by mohl dosáhnout až 112 miliard korun. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí v demisi Jan Fischer. Původně vláda počítala se schodkem 110 miliard korun. Vláda se podle Fischera domnívá, že vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta. "Pracujeme s tempem 1,3 procenta," řekl. Na daňových výnosech to podle něj znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. Ministr dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá s navýšením plateb pro státní pojištěnce ve výši 3,7 miliardy korun. "Tedy ne 5,7 miliardy, které požaduje ministr zdravotnictví Martin Holcát," dodal Ficher. Návrh rovněž počítá s navýšením platů ve státní správě, včetně policistů. Zatím se zvažuje výše růstu jedno, 1,5 a dvě procenta, uvedl Fischer s tím, že on sám se kloní k nárůstu o 1,5 nebo dvě procenta. V oddíle ministerstva dopravy by podle něj mohlo jít 1,7 miliardy korun na operační program doprava.

České firmy kvůli krizi omezovaly investice a snižovaly náklady

Omezení investic, výrazný tlak na vyšší efektivitu, snižování nákladů včetně mezd, důraz na inovace a hledání nových trhů jsou hlavními důsledky globální ekonomické krize pro tuzemské podniky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci hlavních zaměstnavatelských svazů. Firmy podle nich získaly cenné zkušenosti, jako třeba tu, že se musí spoléhat samy na sebe. "Období charakteristické poklesem zakázek a výrazným zostřením konkurence v rámci Evropy i v globálním měřítku vytvořilo silný tlak na urychlení restrukturalizace podniků. K nim patřilo nejen snižování nákladů, ale také větší snaha o inovace či hledání nových trhů," řekl analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

"Hlavní změny, které si krize vyžádala, bylo zefektivnění fungování podniků, snižování nákladů a diverzifikace ve složení produkce a odbytu," souhlasil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Zefektivnění fungování podniků a snižování nákladů s sebou přineslo v mnoha případech redukci počtu zaměstnanců a jejich nahrazení automatizovanými systémy či jinými technologiemi. Podstatně omezen byl rovněž vznik nových pracovních míst a nabírání nových zaměstnanců, dodal. Podniky jsou daleko obezřetnější, nepouštějí se do investic, aniž by měly nemalé krytí vlastními zdroji, uvedl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Česká armáda dokončila střídání vojáků v nebojové misi v Mali

Česká armáda dokončila střídání vojáků v nebojové misi Evropské unie (EUTM) v africkém státě Mali. V sobotu v noci přistál na letišti v Kbelích speciál s posledními 17 chrudimskými výsadkáři, kteří od března střežili velitelství mise v hlavním městě Bamaku. Sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Hlavním úkolem českých vojáků v Mali je zabezpečení ostrahy velitelství mise, doprovody osob a konvojů. Mise má také pomoci s výcvikem malijské armády, která bojuje proti islamistům. Mise byla velmi náročná i vzhledem ke klimatickým podmínkám. Dva vojáci navíc onemocněli malárií. Chrudimské výsadkáře v Mali vystřídali vojáci ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, které doplnili příslušníci ze 7. mechanizované brigády. Většina z těchto vojáků již působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo Bosně a Hercegovině.

Bývalá židovská škola v Boskovicích představuje ješivu v Kyjevě

V historickém objektu někdejší židovské školy v Boskovicích na Blanensku začala výstava fotografií Jindřicha Buxbauma, jehož snímky zachycují dění v židovské škole, tzv. ješivě, v Kyjevě. Jde o první z akcí v tomto objektu, z něhož Židovská obec Brno vytvoří centrum židovské kultury s expozicí o tradicích této menšiny. Řekla to ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová. Buxbaum v minulosti pořídil sérii fotografií při svém putování po Ukrajině. Důležitou zastávkou byla ješiva v Kyjevě, kde se zejména děti seznamují se základy židovské víry. Mnohé snímky zachycují děti v tradičních židovských oděvech při diskusích a přednáškách o náboženských tradicích Židů. Výstava potrvá do konce října.

Dějiny a zvyky Židů představí centrum, které vznikne v bývalé boskovické židovské škole. Objekt byl zchátralý a nyní se opravuje. Jeho obnova spolu s úpravami synagogy přijde na asi 20 milionů korun. Obě zařízení patří židovské obci. Boskovická židovská komunita byla nejpočetnější v půli 19. století, kdy patřila k největším na Moravě. Tvořila třetinu z 6000 obyvatel města. Deportaci do koncentračních táborů za druhé světové války přežilo ze 458 boskovických Židů 14 lidí.

Výbuch poničil bytový dům Havířově na Karvinsku

Exploze otřásla v neděli obytným domem v Havířově na Karvinsku. Výbuch zničil dva prázdné byty v nejvyšším patře. Část domu v Jarošově ulici se zřítila. Hasiči evakuovali tři desítky obyvatel čtyřvchodového bloku, který patří společnosti RPG. Pravděpodobně mohlo jít o explozi plynu. Policisté ale prošetřují i další verze. Trosky prohlédli speciálně vycvičení psi. Jejich psovodi vyloučili, že by v bytech někdo zahynul. Obyvatelé poškozeného vchodu budou trvale přestěhováni do jiných bytů. ČTK o neštěstí informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Policie zjišťuje, co mohlo být příčinou exploze. "Kriminalisté sbírají informace. Musíme kontaktovat poslední obyvatele. Zjistit, jestli v bytě nepřebýval někdo nelegálně," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Možností je podle ní řada. Mezi místními obyvateli, kteří postávali v okolí trosek, se hovořilo i o tom, že se v bytě údajně vařil pervitin a explodovala varna.

V babyboxech v Mělníku a Havlíčkově Brodě se našly holčičky

Do babyboxu v nemocnici v Mělníku někdo odložil novorozenou holčičku. Sdělila to mluvčí nemocnice Lucie Zikmundová. Holčička z mělnického babyboxu dostala jméno Julinka Mělnická. Měří 50 centimetrů a váží 3160 gramů. Podle Zikmundové je zdravá. Jde o první odložené dítě v mělnickém babyboxu, který je v nemocnici od listopadu 2009. ´V noci na neděli byla nalezena holčička také v babyboxu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Holčička zatím dostala jméno Rita. "Děťátko je zdravé a váží 3220 gramů," uvedl předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Jde o druhé odložené dítě v babyboxu v Havlíčkově Brodě za necelý rok jeho provozu. Letos 13. června ve schránce pracovníci nemocnice našli dívku, jíž dali jméno Hana.

Na Pražskou muzejní noc zavítalo téměř 150.000 lidí

Při jubilejním desátém ročníku Pražské muzejní noci organizátoři zaznamenali téměř 150.000 návštěvnických vstupů. Akce byla v červnu odložena kvůli povodním a uskutečnila se v náhradním termínu. Od sobotní sedmé hodiny večerní bylo až hodinu přes půlnoc v metropoli otevřeno šest desítek objektů - muzeí, galerií a vybraných památek 38 institucí, a to zdarma či v případě Vyšehradu za symbolické vstupné. Řekla to koordinátorka Ivana Havlíková. "Mezi nejnavštěvovanější objekty patřilo Národní technické muzeum, Muzeum Policie České republiky, Novoměstská radnice a také Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Nejvyšší návštěvnost mělo Letecké muzeum ve Kbelích, kam přišlo 12.500 zájemců," dodala. Loni zaznamenali organizátoři na 200.000 návštěvnických vstupů.

Sport:

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek završili společnou kariéru v deblkanoi stříbrem z domácího mistrovství světa v Praze v Troji. Bitvu o druhý společný titul prohráli v peřejích Vltavy o pouhé čtyři setiny sekundy s britskou posádkou David Florence, Richard Hounslow. Volf se Štěpánkem rozšířili českou sbírku z letošního šampionátu vodních slalomářů v Praze o druhé individuální stříbro. Poslední českou medailí v deblkanoích na mistrovství světa bylo zlato "Volfíků" právě na šampionátu v Praze v roce 2006. Volf se Štěpánkem mají ve své sbírce také stříbro a bronz z olympiády, další stříbro z MS v Augsburgu 2003, tři tituly mistrů Evropy a další tři stříbra a bronz z kontinentálních šampionátů.

Kajakářka Kateřina Kudějová skončila na domácím mistrovství světa v Praze osmá, titul vybojovala olympijská vítězka z Londýna Émilie Ferová z Francie. Dvojnásobná olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová vypadla v semifinále. Hilgertová odmítla po vyřazení v Praze hovory na téma budoucnost a případný konec kariéry. Patnácté místo není výsledek, který si dvojnásobná olympijská vítězka na domácím šampionátu přála.

Čeští tenisté porazili Argentinu v semifinále Davisova poháru v Praze 3:2 na zápasy. V nedělních dvouhrách za rozhodnutého stavu nejdříve Lukáš Rosol nevyužil s Horaciem Zeballosem dva mečboly a prohrál 6:4, 6:7, 4:6, Jiří Veselý na závěr podlehl Leonardu Mayerovi dvakrát 4:6. O postupu tenistů do druhého finále za sebou a třetího za pět let rozhodla už po pátku a sobotě česká esa Tomáš Berdych a Radek Štěpánek. Oba nejdříve zvládli páteční dvouhry a o den později suverénně přidali postupový třetí bod ve čtyřhře. K finále pocestují tenisté na půdu soupeře. V Bělehradu se rozhodne o tom, zda to bude 15. až 17. listopadu do Srbska, nebo do Kanady.

Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil v Grand Prix San Marina v kubatuře Moto3 třinácté místo a ve 12. závodu sezony poosmé bodoval. Napínavý souboj španělských favoritů vyhrál Alex Rins těsně před Maverickem Viňalesem. Lídr šampionátu Luis Salom skončil čtvrtý, nicméně uhájil vedoucí příčku.

Týden po zisku titulu na US Open si tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou opět zahrají finále. Úspěšný český deblový pár má na dosah trofej na halovém turnaji Challenge Bell v Québecu, kde zatím plní roli nasazených jedniček.

Český hokejový útočník Roman Horák se podílel gólem v rozstřelu na výhře Calgary v úvodním přípravném utkání na nový ročník NHL. Při vítězství na ledě Edmontonu 6:5 po samostatných nájezdech se v nich prosadili proti Devanu Bubnykovi oba exekutoři Oilers Sven Bärtschi, jemuž byla připsaná vítězná trefa, a Horák. Za Flames ani Linus Omark ani Taylor Hall neuspěli.

Běžci na lyžích Martin Jakš a Eva Vrabcová vyhráli mistrovství republiky na kolečkových lyžích. V soutěži mužů se očekával Jakšův souboj s Lukášem Bauerem, ale ten přišel v areálu v Břízkách v Jablonci nad Nisou pozdě na start a v závodu na 15 kilometrů byl devátý.

Fotbalisté Slavie prohráli v první lize 0:4 s Mladou Boleslaví a jejich trenér Michal Petrouš oznámil po zápase 8. kola rezignaci. Pražané v prvním domácím utkání po historickém debaklu 0:7 s Teplicemi znovu vysoko prohráli a ze čtyř duelů této sezony na vlastním hřišti získali jediný bod.

Český útočník Václav Kadlec rozhodl dvěma brankami zápas Frankfurtu v Brémách a v německé fotbalové lize má po sobotě bilanci jednoho gólu na zápas. Eintracht zvítězil 3:0 a získal druhou výhru v sezoně. V čele tabulky zůstává díky výhře 6:2 nad Hamburkem stoprocentní Borussia Dortmund, druhý je Bayern Mnichov, který zdolal 2:0 Hannover.

Hokejisté Lva Praha vybojovali v úvodních čtyřech zápasech Kontinentální ligy, které všechny odehráli na ledě soupeřů, solidních sedm bodů. Útočník Michal Řepík po návratu domů přiznal, že sezona začala vcelku solidně.

České florbalistky vyhrály závěrečné utkání na Polish Cup v Babimostu nad Slovenskem 8:1 a skončily třetí. Při stejném bodovém zisku je odsunulo za Finsko a Švýcarsko nejhorší skóre z minitabulky vzájemných zápasů.

Český fotbalový reprezentant Jaroslav Plašil při své premiéře v dresu Catanie na body nedosáhl. Jeho tým prohrál v 3. kole italské ligy na hřišti Livorna 0:2 a bez zisku bodu je předposlední. Poslední Sassuolo má horší skóre.

Počasí v pondělí:

Místy déšť, večer na jihovýchodě vydatnější. teploty v Čechách do 16, na Moravě a ve Slezsku až 20 stupňů Celsia.