Zprávy

Žalobci: Přijetí církevních restitucí neprovázel trestný čin

Přijetí zákona o církevních restitucích neprovázel žádný trestný čin. K tomuto závěru dospělo pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ), které proces přijetí normy zkoumalo na základě několika různých podání občanů. Nesouhlas s výsledky legislativního procesu nelze bez zjištění konkrétního protiprávního jednání řešit cestou trestního práva, napsal na dotaz ČTK náměstek pražské vrchní žalobkyně Adam Bašný. Věc iniciovala svým podáním například aktivistka a spisovatelka Lenka Procházková, která proti restitucím vystupuje dlouhodobě. Zdůrazňuje, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. Právě Procházková tento týden uvedla, že VSZ okolnosti přijetí restitucí analyzovalo. Vláda Petra Nečase (ODS) prosadila církevní restituce jako vypořádání s dědictvím komunismu. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Opoziční parlamentní strany měly k zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi výhrady a jeho zrušení postupně navrhli senátoři z podnětu Věcí veřejných a po nich poslanci ČSSD a KSČM.

Vyšetřovatelé kauzy Nagyová zvou k výslechu Picka, Vondru a Kubu

Vyšetřovatelé zvou k výslechu v kauze Jany Nagyové současného ministra obrany Vlastimila Picka, bývalého šéfa tohoto resortu Alexandra Vondru (ODS) a úřadujícího předsedu ODS Martina Kubu. Sdělil to zdroj blízký vyšetřování a informaci potvrdil i advokát obviněného poslance Marka Šnajdra. Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním by se už příští týden měli dostavit k výslechu do policejní budovy Na Perštýně zákonodárci Tomáš Úlehla a Jan Florián, kteří rovněž patřili mezi rebelující poslance, ale na rozdíl od tria Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se nakonec rozhodli daňový balíček podpořit. V témže týdnu chtějí vyšetřovatelé vyslechnout také generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu a generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. V dalším týdnu mají pak přijít na řadu politici Picek, Vondra a Kuba. Výslech Picka a Vondry by měl podle všeho souviset s druhou kauzou kolem Nagyové, která se týká údajného nezákonného sledování Nečasovy manželky Vojenským zpravodajstvím bez vědomí ministra obrany.

TOP 09 své náměstky zatím stahovat nebude, ODS to prodiskutuje

Vedení TOP 09 nevidí důvod, proč stahovat z ministerstev své členy, kteří tam působí ve funkcích náměstků. Řekl to první místopředseda strany Miroslav Kalousek. Bývalá vládní strana tak volí jinou strategii než ODS, jejíž úřadující lídr Martin Kuba se domnívá, že není přijatelné, aby v úřednické vládě Jiřího Rusnoka dlouhodobě působili občanští demokraté ve vedení ministerstev. Vedení ODS o tom chce s nimi diskutovat příští týden, především kvůli tomu, že se "stále více ministrů Rusnokovy vlády chová jako by jejich vláda byla po vyhraných volbách a jako na obsazeném území," uvedl někdejší ministr průmyslu Kuba. Podle Kalouska se TOP 09 snažila pro náměstkovské funkce v koaliční vládě Petra Nečase (ODS) zpravidla nabízet odborníky. Proto podle něj nevidí TOP 09 důvod, aby nyní odcházeli z funkce dlouholetí zaměstnanci státní správy a profesionálové jen proto, že jsou členy této strany.

V neděli se do Lán chystá k jednání se Zemanem premiér Rusnok

Premiér Jiří Rusnok zamíří v neděli na zámek v Lánech, kde bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Na webové stránce Hradu to bez dalších podrobností uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová. Rusnok prezidenta navštíví poté, co hlava státu přijme předsedkyni poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřinu Klasnovou. Lídři poslaneckých klubů dalších sněmovních stran přijedou do Lán v pondělí a v úterý. Zeman se tak zapojuje do snahy "svého" premiéra Rusnoka získat v Poslanecké sněmovně podporu pro projekt úřednické vlády. Ekonoma Rusnoka prezident vybral do čela kabinetu, který zemi spravuje po pádu koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Ta musela odejít v důsledku skandálu spojeného s Nečasovou spolupracovnicí a přítelkyní Janou Nagyovou.

Moody's opět potvrdila ČR rating A1 se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem. Podle ní je to díky významné stabilizaci daňového systému a omezeným dopadům dluhové krize z eurozóny. ČR získala tento rating již po šesté. Podle Moody's Praha prokázala, že je nadále odhodlána přijímat rázná opatření k snižování deficitu. Tyto kroky byly podle agentury klíčové k zachování důvěryhodnosti fiskální politiky a vytvoření daňové rezervy před nástupem nové vlády po pádu kabinetu Petra Nečase. V loňském roce české úřady překonaly konsolidační cíle, a to třetí rok po sobě a navzdory velmi nepříznivému makroekonomickému prostředí a politickému napětí, které vedlo k rozpadu vládní koalice, dodala Moody's. Agentura také uvedla, že nákaza dluhové krize v eurozóně měla na Česko omezený vliv. Klíčovou silnou stránkou české ekonomiky je velmi likvidní a dobře kapitálově zajištěný bankovní systém, který poskytuje stabilní finanční základ. Tím se snižuje závislost vlády na financování ze strany zahraničních investorů a vzniká ochrana před výkyvy na finančních trzích.

Ministr Žák žádá obnovení oprav D1, jinak vypoví smlouvu OHL ŽS

Ministr dopravy Zdeněk Žák vyzval firmu OHL ŽS k okamžitému obnovení přerušené opravy dálnice D1 na Vysočině. Jinak hrozí vypovězením smluv, vyklizením místa stavby a obnovením provozu v krizovém stavu. Žák to oznámil v sobotu. Vadí mu, že firma ultimativně požaduje od státu zvýšení ceny. Společnost následně sdělila, že chce práce obnovit v průběhu příštího týdne. Práce na D1 se nedávno zastavily mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Žďársku, podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli tomu, že stav krajnic je horší, než se předpokládalo. Žák prohlásil, že stavaři používají řidiče jako rukojmí v boji o navyšování cen staveb. Mluvčí OHL ŽS Taťjana Pelíšková ČTK sdělila, že se firma s ŘSD dohodla na technickém způsobu řešení opravy. "Naši technici a projektanti nyní nepřetržitě pracují, abychom mohli v průběhu příštího týdne pokračovat v pracích na dálnici D1," uvedla.

ČT: Soud zrušil verdikt o vrácení majetku dědičce rodu Walderode

Krajský soud v Hradci Králové zrušil verdikt o vrácení majetku v hodnotě asi tří miliard korun dědičce rodu Walderode Johanně Kammerlanderové. Kauza se tak vrátila na Okresní soud v Semilech. Uvedla to Česká televize (ČT). Hradecký soud zatím nezveřejnil, proč rozsudek semilského soudu z roku 2011 zrušil. Podle advokáta Kammerlanderové byly důvodem jen chyby v seznamu majetku. Karl des Fours Walderode přišel o panství na Semilsku, Jablonecku a Liberecku po druhé světové válce jako Němec na základě Benešových dekretů. Jeho dědička Kammerlanderová se domáhá vrácení majetku už zhruba dvě desítky let. Semilský soud uznal 1. července 2011 její nárok na rozsáhlý majetek na Turnovsku, ale krajský soud nyní rozhodl, že okresní soud musí znovu přezkoumat, zda byly splněny všechny restituční podmínky, uvedla ČT.

Ve Svitavách pochodovalo asi 70 pravicových extremistů

Přibližně sedm desítek pravicových extremistů přijelo do Svitav protestovat proti věznění skinheada Vlastimila Pechance, který si odpykává trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Ve Svitavách se sešli poosmé, jejich účast byla letos nižší než v minulých letech. Akce se obešla bez větších incidentů. Na udržení pořádku se přímo podílelo 106 policistů a další desítky policistů zajišťovaly dopravní opatření. Centrální náměstí, kde extremisté pronesli své projevy, policie uzavřela a pouštěla tam pouze lidi s trvalým bydlištěm. Podle Malíře policie tyto akce nepodceňuje nejen kvůli potyčkám extremistů v Českých Budějovicích. Organizátoři účastníky vyzývali, aby se chovali poklidně, nepili alkohol a ani nekouřili. Všechny minulé akce se zatím vždy obešly bez násilností. Vloni se zúčastnilo pochodu 130 lidí, organizátoři obvykle avizují účast 200 osob.

Motocyklista srazil a těžce zranil tři cyklisty na Písecku

Třicetiletý motocyklista srazil poblíž Milevska dvě cyklistky ve věku 30 a 61. Ženy s těžkými zraněními skončily v českobudějovické nemocnici, stejně jako motocyklista. Řekla to mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková. Opravila tak původní informaci policie, která hovořila o třech zraněných cyklistech. Silnice I/105 z Milevska směrem na Týn nad Vltavou byla kvůli nehodě dvě a půl hodiny uzavřena.

ČR chce, aby Praha dál hostila důležité světové akce

Praha by se i nadále chtěla stávat místem důležitých světových událostí, jako byl v minulosti například odzbrojovací summit USA-Rusko s účastí prezidentů obou mocností, řekl ČTK šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Summit hostil na Hradě tehdejší prezident Václav Klaus. Summitu předcházel projev amerického prezidenta Baracka Obamy na Hradčanském náměstí. V roce 2009 vyzval Obama během své návštěvy Česka k jadernému odzbrojení. Pražská agenda pokračovala o rok později, kdy se Obama v české metropoli sešel se svým tehdejším ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Uzavřeli novou smlouvu START o omezení jaderných arzenálů. "Praha je jedním z klasických míst setkávání, každý v Bílém domě ví, co je to Pražská agenda," uvedl Kmoníček. "My hodláme tento ´brand name´ Prahy na mezinárodní scéně politicko-diplomatického marketinku udržovat," řekl. V blízké době se podle něj podobné setkání nechystá.

Pražští památkáři chtějí přísněji posuzovat reklamu v centru

Pražští památkáři vypracovali materiál, podle kterého budou přísněji rozhodovat o firemních označeních a reklamě v památkové rezervaci Prahy. Na magistrátním výboru pro kulturu a cestovní ruch ho již představil šéf pražských památkářů Jiří Skalický. Pravidla mají zlepšit a sjednotit vzhled fasád tak, aby nenarušovaly historický ráz centra. Památkáři chtějí, aby se reklamní a informační označení stalo nerušivým doplňkem fasád. Chtějí omezit jejich počet na nezbytně nutné množství, například u obchodu bude moci být pouze jeden vývěsní štít. "Při volbě materiálu je vhodné preferovat tradiční materiály, kov, dřevo, sklo, v případě návrhů s výjimečnou designovou a řemeslnou kvalitou lze využít i soudobé materiály," radí památkáři. Magistrátní odbor památkové péče připravil už dříve podobný manuál i pro restaurační zahrádky. Ten zakazuje například příliš objemné zahrádky s kompaktním zastřešením a ohrazením, které jsou navíc umístěny na vysokých podestách.

Archeologický průzkum v centru Liberce přinesl unikátní nálezy

Archeologický průzkum někdejšího hřbitova v samém srdci Liberce přinesl unikátní nálezy. Mimo jiné se podařilo objevit kostru člověka pochovaného zřejmě už ve 14. století, což jasně potvrdilo středověký původ města. Nález je o to zajímavější, že pohřbený měl pod jazykem minci "pro převozníka", žádný podobný nález z tohoto období čeští archeologové neznají. Jde o pohanský zvyk, který se objevuje ještě v 8. až 10. století, nikoli ale v období vrcholného středověku, řekl archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. Archeologický průzkum oblasti kolem kostela sv. Antonína Velikého v blízkosti hlavního libereckého náměstí začal už loni, kdy tam archeologové při výkopových pracích našli ostatky člověka pohřbeného před 400 lety, letošní nálezy ale pocházejí z doby ještě starší.

Na Šumpersku si lidé připomněli výročí masakru na Volyni

Stovky lidí si na Šumpersku připomněly 70 let od masakru lidí z obce Český Malín ve Volyni. Pietní místo bylo zvoleno symbolicky. Odehrálo se v Novém Malíně, který nese od roku 1947 jméno právě na počest této vypálené obce. Osud téměř 400 obětí této tragédie připomíná v obci od loňského roku také rekonstruovaný pomník. Nese jména všech lidí, které v roce 1943 zavraždili na území dnešní Ukrajiny nacisté. Tragédii si v Novém Malíně připomnělo asi 300 lidí z různých koutů republiky. Nechyběli mezi nimi volyňští Češi ze Šumperska, Žatecka a Broumovska, ale i starostové z ostatních vypálených obcíi. "Setkání bylo vyvrcholením těchto vzpomínek, které začaly 7. července v Českém Malíně na Ukrajině a o týden později v Žatci," řekl předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček.

Obec Český Malín byla založena na území dnešní Ukrajiny skupinou českých přistěhovalců z Lounska, Žatecka a Rakovnicka v roce 1871. V polovině července 1943 byla společně se sousedním Ukrajinským Malínem obklíčena německým oddílem čítajícím 1500 mužů. Obyvatelstvo Českého Malína vyhnali nacisté do ulic a odvedli do sousedního Ukrajinského Malína, kde je rozdělili podle věku a pohlaví. Záminkou Němců bylo jejich tvrzení, že byli údajně napadeni banderovci. "Nakonec byli muži a některé ženy nahnáni do kostela, který Němci polili hořlavinou a zapálili. Ti, kdo se snažili utéci, byli zastřeleni nebo ubiti. Většinu žen, děti a starce odvlekli zpět do Českého Malína, kde je nahnali do stodol, které následně podpálili," uvedl Žáček. Osudného dne bylo zavražděno celkem 374 Čechů a 26 Poláků v Českém Malíně. V Ukrajinském Malíně počet obětí dosáhl 132.

Lotyška Garančová zahájila hudební festival v Českém Krumlově

Vystoupením mezzosopranistky Eliny Garančové začal 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Lotyšská pěvkyně je jednou z hlavních tváří akce, která potrvá do 17. srpna. Na festivalu se představí mimo jiné violistka Jitka Hosprová, Wihanovo kvarteto, basbarytonista Adam Plachetka s Talichovou komorní filharmonií a německá houslistka Sophia Jafféová s cembalistkou Barbarou Marií Williovou. Po dvou letech se do Českého Krumlova vrátí jeden z nejlepších flamenkových kytaristů Carlos Piňana. Den před koncem festivalu se uskuteční gratulační koncert k 25. výročí vzniku folkrockové kapely Čechomor. "Mezi festivalové instrumentální hvězdy klasické hudby bude patřit jihokorejský klavírista Kun Woo Paik, protagonistkou závěrečného koncertu se stane bulharská houslistka Albena Danailova," řekl Boháč.

Sport

Česká tenistka Andrea Hlaváčková poprvé v kariéře postoupila do semifinále turnaje WTA ve dvouhře. Úspěšná deblistka ve čtvrtfinále turnaje v Bad Gasteinu potvrdila roli favoritky a porazila 6:3 a 7:6 domácí Lisu-Marii Moserovou.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová skončila na turnaji kategorie ITF v Olomouci v semifinále. Turnajová dvojka prohrála 4:6, 7:5 a 4:6 s Polkou Katarzynou Piterovou, která si zahraje o titul s první nasazenou Polonou Hercogovou ze Slovinska.

Česká tenistka Klára Zakopalová prohrála na turnaji v Bastadu s Američankou Serenou Williamsovou 0:6, 4:6 a stejně jako před týdnem v Palermu končí v semifinále.

Český motocyklista Karel Abraham obsadil ve druhém tréninku na Velkou cenu USA v MotoGP 18. místo. Na okruhu v Laguna Seca na nejrychlejšího Márka Márqueze ze Španělska ztratil 2,381 sekundy.

Čeští inline hokejisté si v Anaheimu zahrají po dvou letech finále světového šampionátu organizace FIRS. Rozhodla o tom jejich vydřená výhra 4:3 v prodloužení nad Švýcarskem, jež mělo v poločase k dobru dvoubrankový náskok. Český tým nakonec vyrovnával až v poslední minutě základní hrací doby, poté rozhodl Patrik Šebek. Ve finále se svěřencům kouče Jiřího Suhrady postaví Kanada.

Český obránce Tomáš Kalas by měl v nadcházející sezoně zůstat v kádru Chelsea. Trenér José Mourinho s dvacetiletým českým obráncem počítá, podobně jako dalšími navrátilci z hostování, belgickým útočníkem Romeluem Lukakuem a jeho krajanem záložníkem Kevinem De Bruynem.

Dálkový plavec Jan Pošmourný obsadil na mistrovství světa v Barceloně v závodě na 5 km jednadvacáté místo. Druhý český reprezentant na startu Ján Kútnik byl na 32. příčce, zatímco Barbora Picková mezi ženami skončila na stejné trati na 29. pozici.

Český judista Pavel Petřikov obsadil sedmé místo na Grand Slamu v Moskvě. V kategorii do 60 kilogramů nejprve v osmifinále porazil na ippon Arména Gora Mkrčjana, pak však prohrál s Ukrajincem Hevorhem Hevorhjanem, který běžně zápasí o kategorii výše, a v opravách také s Nizozemcem Mikosem Salminenem. Oběma podlehl na wazari.

Český oštěpař Vítězslav Veselý se po menším zranění vrátil k atletickým závodům impozantním způsobem: na mítinku Diamantové ligy v Monaku vyhrál v nejlepším výkonu roku 87,68 metru a zvýšil své vedení v prestižním seriálu. Dosavadní letošní světové maximum Fina Tera Pitkämäkiho z mítinku v Šanghaji vylepšil o osm centimetrů.

Fotbalisté Slavie pošesté za sebou nedokázali vyhrát úvodní kolo sezony. Pražané v prvním zápase nového ligového ročníku remizovali s Ostravou 1:1 a Baník neporazili už poosmé po sobě. Slezané vedli po hodině hry díky Kukecovi, za dvě minuty srovnal bývalý ostravský hráč Mičola. Zápas od 69. do 83. minuty přerušil výpadek světel.

Česká golfistka Klára Spilková je na turnaji Ladies European Tour (LET) v Madridu po druhém kole na děleném sedmém místě. S bilancí čtyři rány pod par ztrácí čtyři údery na vedoucí dvojici Lee-Anne Paceová z Jihoafrické republiky, Celine Herbinová z Francie.

Fotbalisté Plzně zahájili cestu za obhajobou ligového titulu suverénním vítězstvím 5:0 nad nováčkem Bohemians Praha 1905. Skóre otevřel vlastní brankou Jakub Štochl po Petrželově akci, poté se trefili i Čišovský, Kolář, Wágner a z penalty Tecl, který tak dal v lize gól poprvé po devíti měsících. Plzeň během týdne nastřílela ve třech zápasech 11 branek a pozitivně se naladila na úterní odvetu 2. předkola Ligy mistrů v Sarajevu.

Fotbalistům Znojma se povedla premiéra v první lize. Nováček soutěže v úvodním kole remizoval na hřišti Dukly 1:1. Pražský tým poslal do vedení v prvním poločase kapitán Patrik Gedeon, čtvrt hodiny před koncem vyrovnal Slovák Patrik Hrošovský.

Bronzový olympionik z Londýna a úřadující mistr Evropy na čtyřkajaku Josef Dostál získal na mistrovství republiky v rychlostní kanoistice v Račicích druhou zlatou medaili. Po pátečním prvenství na olympijské trati 1000 metrů ššv singlkajaku triumfoval i na pětistovce. Podruhé v Račicích vyhráli také singlkanoista Radek Miškovský a kanoistka Jana Ježová. Ta si vítězstvím na dvoustovce zajistila nominaci na srpnový světový šampionát v Duisburgu. navíc jako první žena v historii dokázala na domácím mistrovství získat medaili na kajaku i na kanoi.

Počasí v neděli:

Neděle bude jasná až polojasná. Nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů Celsia.