Zprávy

0:00
/
0:00

Soud propustil Nagyovou, Páleníka, Bočka a Pohůnka z vazby

Spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová, někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček opustili vazbu. O propuštění rozhodl Krajský soud v Ostravě, který vyhověl jejich stížnostem proti uvalení vazby. Podle soudu pominula obava, že by mohli ovlivňovat svědky. Na svobodu se dostal i zpravodajec Jan Pohůnek, jenž sice stížnost nepodal, ale o jeho propuštění rozhodl žalobce. Všichni obvinění z kauzy kolem Nagyové jsou tak volní, exposlanci ODS jsou na svobodě od úterý.

Na Nagyovou, která opustila po pěti týdnech brány vazební věznice v Ostravě, čekal Petr Nečas. Přivítali se krátkým objetím. Šéf správy státních hmotných rezerv Páleník opustil budovu olomoucké vazební věznice o chvíli dříve než Nagyová. Někdejší náčelník Vojenského zpravodajství novinářům sdělil, že nic nezákonného nespáchal. Někdejší náměstek ministrů zemědělství a dopravy Boček označil podmínky v brněnské vazební věznici za velmi těžké, poděkoval ale zaměstnancům za vstřícné chování. Boček podle svého právníka míní, že se nedopustil ničeho špatného, blíže se však k obvinění nechtěl vyjadřovat.

Bývalá ředitelka Nečasovy kanceláře je spolu s Bočkem, někdejšími poslanci Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem obviněna kvůli sjednávání míst ve státních a polostátních firmách pro tři někdejší poslance ODS výměnou za to, že se vzdali svých mandátů. Podle další části obvinění zneužila Nagyová prostřednictvím Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy a Pohůnka vojenskou tajnou službu k nezákonnému sledování včetně Nečasovy manželky. Někdejší poslance ODS Šnajdra, Tluchoře a Fuksu státní zástupce z vazby propustil v úterý v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož jsou chráněni imunitou.

Soud k exposlancům: Došlo k vměšování výkonné moci do zákonodárné

V kauze tří obviněných bývalých poslanců ODS došlo k nepřijatelnému vměšování výkonné moci do moci zákonodárné. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu. Soud v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra a Petra Tluchoře. Šnajdr a Tluchoř spolu s Ivanem Fuksou svým odchodem ze Sněmovny umožnili schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře.

"Byť se popsané jednání obviněného jeví jako neetické či nekorektní, je současně zjevné, že jeho projev, kterým je nepochybně jeho hlasování v Poslanecké sněmovně (případně i to, že využil svého práva nehlasovat), stejně jako vzdání se mandátu poslance, je namístě vnímat jako projev poslance ve zřetelné souvislosti s výkonem jeho poslaneckého mandátu," uvedl v odůvodnění verdiktu předseda senátu soudu Vladimír Jurka. Soud také uvedl, že za těchto okolností nelze projev poslanců vnímat v trestněprávní rovině, a to ani z pohledu předcházejících politických jednání, která prý měla vést k naplnění skutkových podstat trestných činů.

ČSSD chce jednotněji vystupovat v otázce podpory vládě

Sociální demokraté se snaží sjednotit své vystupování v médiích k případné podpoře vlády Jiřího Rusnoka. O lepší komunikaci uvnitř strany jednalo v tomto týdnu její grémium. Nemělo by tak již docházet k tomu, že jednotliví členové vedení prezentují různorodá stanoviska vůči úřednickému kabinetu. V posledních dnech z ČSSD zaznívaly rozličné názory na možnou podporu kabinetu - od vstřícných až po velmi kritické. Statutární místopředseda strany Michal Hašek hovořil o třech podmínkách, které pro úřednickou vládu má, šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka zase o trojici kritérií, podle nichž se chce rozhodovat. Nejednotnost v komunikaci přičítá začátku prázdnin a letních dovolených.

Ministr Kohout odvolal náměstkyni pro konzulární záležitosti

Ministr zahraničí Jan Kohout odvolal Veroniku Kuchyňovou-Šmigolovou z funkce náměstkyně pro konzulární záležitosti, ve které byla tři týdny. Místo ní jmenoval diplomata Karla Borůvku. Před Kuchyňovou-Šmigolovou byl náměstkem Vladimír Galuška, který míří na stálou misi ČR při OSN ve Vídni. Diplomatka Kuchyňová-Šmigolová na ministerstvu nadále zůstane, Kohout ji jmenoval zmocněnkyní pro vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA. Kohout též jmenoval šéfem své sekce diplomata Petra Kubernáta, který nahradí odvolanou Kateřinu Weissovou, která vedla sekci pod ministrem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Vláda se s kraji shodla na odkladu změn dotací na sociální služby

Peníze nebudou sociálním službám zřejmě od příštího roku rozdělovat kraje, ale dál ministerstvo práce. Změna se nejspíš o rok odloží, shodla se vláda premiéra Jiřího Rusnoka s představiteli Asociace krajů ČR. Novinářům to po jednání řekli Rusnok a šéf asociace Michal Hašek (ČSSD). Převedení rozdělování dotací na kraje, s nímž se počítá od příštího roku, by pravděpodobně podle Rusnoka vyvolalo velké problémy. Přineslo by je nejspíš krajům a zejména poskytovatelům péče. Systém financování sociálních služeb v ČR obecně není dobře uspořádán, míní předseda vlády. Hašek tuto oblast označil za velmi citlivou záležitost. Dotace rozděluje ministerstvo práce. Peníze poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné dává na doporučení krajů. Dotace do sociálních služeb v posledních letech klesají. V roce 2008 činily 8,2 miliardy korun, v roce 2009 pak 7,4 miliardy, o rok později 6,8 miliardy a předloni 6,2 miliardy korun.

Otázky čerpání peněz EU bude řešit pracovní skupina vlády a krajů

Problematikou čerpání peněz z evropských fondů se bude zabývat nová pracovní skupina vlády a zástupců krajů, kterou osobně povede premiér Jiří Rusnok. Kabinet a hejtmani se na tom shodli s Asociací krajů ČR. Hašek ocenil, že s nástupem Rusnokova týmu se zcela změnila atmosféra vztahů mezi hejtmany a kabinetem. Jedním z prvních problémů, které pracovní skupina bude muset řešit, jsou podle Rusnoka otázky korekcí v některých Regionálních operačních programech (ROP). Předseda vlády, která ve Sněmovně zatím nezískala důvěru, slibuje v problematice korekcí pragmatický přístup. ROP Severozápad byl pozastaven poté, co audity zjistily závažná pochybení v řadě projektů, podobná situace je i u některých dalších programů. Evropská komise pak programu vyměřila plošnou korekci ve výši 2,6 miliard korun. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na počátku měsíce připustil, že by na úhradu části korekce mohl být použit miliardový přebytek na účtech Národního fondu. Přesto vždy trval na tom, aby korekci hradily ty kraje, které jsou za nesrovnalosti v programech zodpovědné.

Pracovní skupina složená z odpovědných ministrů, včetně ministra financí a ministra pro místní rozvoj a zástupců krajů se má scházet jednou až dvakrát do měsíce, uvedl Rusnok. Za "politický trest" vůči levicovým krajům označil rozhodnutí minulé vlády zrušit krajům kofinancování pro operační programy.

Kmoníček: Zeman příští týden podepíše první skupinu velvyslanců

Prezident Miloš Zeman koncem příštího týdne podepíše první várku velvyslanců, jejichž listiny dosud držel v trezoru kvůli sporu s bývalým šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Řekl to ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Podle něj se jedná asi o dvě až tři desítky zemí. Budou to velvyslanci, kteří již mají souhlas hostitelské země a kterým už chybí jen finální Zemanův podpis, dodal Kmoníček. Pak už budou moci vyjet. Následovat bude druhá skupina diplomatů, o nichž bude muset jednat vláda. Seznam tvoří ministerstvo zahraničí. V druhém balíku velvyslanců se mohou objevit jména manželky bývalého prezidenta Livie Klausové i někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka, kteří jsou favority prezidenta Zemana na posty ambasadorů v Bratislavě a v Moskvě.

Ministr dopravy prosadil výměnu většiny dozorčí rady ČD

Ministr dopravy Zdeněk Žák prosadil obměnu dozorčí rady ČD. Řídící výbor v novém složení vyměnil pět lidí v osmičlenné dozorčí radě Českých drah, mezi jinými i jejího předsedu Libora Antoše. Tomu podle médií do rady pomohl exposlanec ODS Petr Tluchoř, jenž podle policie post pro Antoše získal výměnou za složení svého poslaneckého mandátu. Změny oznámilo ministerstvo dopravy. Podle odborů jde o nepochybný krok k odvolání generálního ředitele Petra Žaludy. Ten uvedl, že ke svému odchodu nevidí důvod. Žák se pokusil odvolat Žaludu už v roce 2009, tehdy ještě jako náměstek ministra dopravy. Kvůli této snaze se dostal do sporů s tehdejším ministrem dopravy Petrem Bendlem (ODS) a na post náměstka rezignoval. Podle Žáka ale tehdy nebylo jeho hlavním cílem dosáhnout odvolání Žaludy, ale snažil se prostřednictvím dozorčí rady zkontrolovat hospodaření drah.

Visegrádské země se dohodly na spolupráci na jaderném výzkumu

Země takzvané visegrádské čtyřky (V4), jejíž součástí je i Česká republika, v Budapešti podepsaly dohodu o spolupráci na jaderném výzkumu. Ujednání má podle agentury MTI členským zemím umožnit sdílet své zdroje při hledání trvalé udržitelnosti jaderné energie. Vedle ČR je členem V4 i Slovensko, Polsko a Maďarsko. V úvodní části spolupráce povede Maďarsko projekt zaměřený na vývoj paliva, uvedl Pál Kovács z tamního ministerstva pro rozvoj. Dodal, že jaderná energetika ve světě se zaváděním prototypových reaktorů čtvrté generace dosáhla bodu zvratu a že státy V4 chtějí využít příležitosti, kterou výzkum v této oblasti nabízí.

EU chce prý usnadnit výstavbu jaderných elektráren, ČR souhlasí

Evropská unie chce umožnit členským zemím, aby mohly subvencovat energetické koncerny při výstavbě a provozu jaderných elektráren stejně, jako nyní mohou podporovat producenty energií z obnovitelných zdrojů. Napsal to německý deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na návrh připravované směrnice Evropské komise. Tu podle listu podporují Česko, Francie, Británie a Litva, proti je naopak Německo, které plánuje všechny své jaderné elektrárny do roku 2022 zavřít. Návrh směrnice podle deníku označuje rozvoj jaderné energetiky za jeden z cílů EU. K jeho dosažení bude moci být použita i státní podpora na "vybudování a provoz jaderné elektrárny", stojí podle Süddeutsche Zeitung v materiálu.

Zeman podepsal nové zákony, které mají pomoci lákat fondy do ČR

Prezident Miloš Zeman podepsal dva nové zákony o investičních společnostech a investičních fondech, které mají do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon předložila vláda a má vytvořit systém podmínek, které by zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání tuzemských i zahraničních fondů. Od roku 2015 budou moci mimoevropští správci alternativních fondů získat tzv. evropský pas umožňující nabízet jejich fondy ve všech členských státech EU. Za tím účelem ale budou muset přesídlit a vstoupit pod režim směrnice AIFMD v některém členském státě EU. Zákon odděluje obhospodařování fondu a jeho administraci. Pro podílníky současných fondů tuzemských investičních společností se novým zákonem rozšíří možnosti investování do více typů fondů. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče by se po přijetí nové evropské směrnice mohla pohybovat aktiva v objemu asi 200 miliard eur (asi 5,6 bilionu korun). Část z toho by podle něj mohla skončit v tuzemsku.

Do června přibylo 96 pacientů s HIV, šest lidí s AIDS zemřelo

V Česku přibylo letos za prvních šest měsíců 96 nakažených virem HIV. Je to skoro stejně jako loni za stejnou dobu. Tehdy lékaři evidovali stovku nových infikovaných. Lidí s chorobou AIDS je za první půlrok o 13 víc. Šest pacientů s nemocí selhání imunity zemřelo. Vyplývá to z údajů, které poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Od roku 1985, kdy se v zemi infekce poprvé objevila a začala sledovat, vyšetření potvrdila nákazu u 1983 lidí - u 1637 mužů a 346 žen. Nemoc AIDS se za u dobu rozvinula u 386 osob. Celkem na ni zemřelo 195 pacientů. Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko nemoci selhání imunity upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit.

Matka dětí z Brněnska se přiznala k trojnásobné vraždě, hrozí jí až doživotí

Matka se přiznala k usmrcení tří novorozenců, nalezených ve čtvrtek ve sklepě u domku ve Vlasaticích na Brněnsku. Policie ji obvinila z vraždy, hrozí ji až doživotí. Policisté nyní připravují návrh na uvalení vazby. Novinářům to řekl jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Jedno dítě zemřelo zřejmě v květnu bezprostředně po porodu, dvě přibližně před rokem. Patrně to byla dvojčata. Přesnou příčinu úmrtí všech tří novorozenců určí až soudní pitva. Policisté zatím obvinili pouze matku dětí.

Soud potrestal seniorku za vraždu o pokus o ni 20 lety vězení

Hradecký krajský soud uložil výjimečný trest 20 let vězení důchodkyni Marii Panské za vraždu a pokus o vraždu seniorek v domech s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou a Tmani na Berounsku. Soudce nyní odůvodňuje rozsudek. Zločiny Panské z roku 2011 hradecký soud projednával už podruhé. Loni v září soud seniorku poslal na 30 let do vězení, ale vrchní soud verdikt zrušil.

Soud uložil exmanažerovi Central Groupu Novotnému 8,5 roku

Pražský městský soud poslal bývalého výkonného ředitele developerské společnosti Central Group Aleše Novotného na 8,5 roku do vězení za téměř dvousetmilionové daňové úniky. Zakázal mu také na deset let působit ve statutárních orgánech firem a družstev. Rozsudek není pravomocný, Novotný vinu odmítá. Jeho tři spoluobviněné soud potrestal vězením od 5,5 do 7,5 roku.

V Chorvatsku pokousal pes dva Čechy, 12letého chlapce vážně

Na pláži chorvatského ostrova Čiovo u města Trogiru pokousal v noci na čtvrtek zaběhlý pes dva Čechy. Zatímco poranění 53letého otce je lehčí, jeho 12letý syn má následky vážnější. Informoval o tom na internetu list Slobodna Dalmacija. Podle deníku k nešťastné události došlo ve čtvrtek půl hodiny po půlnoci v turistické destinaci Arbanija. Čechy tam napadlo volně pobíhající zvíře, jehož majitel zatím není znám. Chlapec při útoku psa navíc upadl na zem.

Při dopravní nehodě u Žamberka zemřeli tři lidé

Na silnici I/11 u Žamberka na Orlickoústecku zemřeli tři lidé při nehodě dvou osobních aut. Další člověk se těžce zranil, zranění utrpělo i dítě, které cestovalo v jednom z vozů. Těžce zraněného pacienta převezl do nemocnice vrtulník, dítěte se ujali záchranáři v sanitce.

Polský gang v ČR vyloupil 859 domků, udělal škodu přes 35 mil. Kč

Policie v minulých dnech na východě Čech zatkla čtyřčlenný polský gang, který v Česku od roku 2009 údajně vyloupil 859 rodinných domků a napáchal škodu přes 35 milionů korun. Domky Poláci podle policie vykrádali v noci, když lidé spali. Do domů se dostávali po odvrtání zámků oken a balkonových dveří. Z objektů brali hlavně peníze, zlato a šperky. V případě prokázání viny hrozí zadrženým ve věku 19 až 37 let až osm let vězení. Soud vzal všechny do vazby, řekli policisté novinářům. První krádež z dlouhé série policie zaznamenala v dubnu 2009 na Trutnovsku. Postupně gang začal loupit i v dalších okresech a krajích České republiky.

Provinční a rekonstrukční tým české armády v Afghánistánu skončil

Pětiletá mise českého vojenského provinčního rekonstrukčního týmu Lógar na území Afghánistánu skončila. Definitivně ji uzavřel slavnostní nástup a ocenění 11. jednotky v Jindřichově Hradci. Od roku 2008 nasadila česká armáda v provinčním rekonstrukčním týmu Lógár 2597 vojáků. Jeden z nich tam přišel o život a deset jich bylo zraněno, řekl velitel 11. jednotky Vladimír Jelínek. Čeští vojáci se podíleli například na výcviku afghánských bezpečnostních složek, ale zároveň třeba pomáhali s vybavováním tamních knihoven. Tým Lógár se od roku 2008 zapojil na afghánském území do 2582 operací. Česká armáda však v zemi nadále zůstane. Například bude hlídat vojenskou leteckou základnu Bagrám, která se nachází severně od afghánského hlavního města Kábul.

Kameny zmizelých v chodníku budou vzpomínat na Kafkovy sestry

V Bílkově ulici v Praze budou zasazeny do chodníku další Kameny zmizelých, které připomínají oběti holokaustu. Tentokrát jsou určeny sestrám spisovatele Franze Kafky, Otilii Davidové a Gabrielle Hermannové. Kameny se umisťují do chodníku před domy, kde vzpomínaní lidé naposledy žili, než byli deportováni a následně zavražděni, většinou v koncentračních táborech. Kovové tabulky se objevují i v zahraničí, v Česku akci organizuje občanské sdružení, které je pobočkou mezinárodního projektu Stolpersteine. Dosud bylo položeno přes 40.000 kamenů ve stovkách evropských měst.

Tragické osudy Židů, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech, symbolizují další kameny v dlažbě také v Olomouci. Kamenů zmizelých přibylo v ulicích města devětadvacet. Dohromady už připomínají osudy 73 zdejších židovských obyvatel. Většina z nich zemřela v Terezíně či v Osvětimi.

Pelhřimovské Muzeum rekordů zdobí Socha svobody

Na zahradě Domu dobrých dnů s expozicí Zlaté české ručičky v Pelhřimově byla odhalena Socha svobody. Z uschlé hrušně ji v podobě symbolu vítězství, známé "viktorky" používané bývalým prezidentem Václavem Havlem, vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Komárek. Socha bude trvalým exponátem, návštěvníci muzea se u ní budou moci vyfotografovat. Novinářům to řekl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den spravující české rekordy. Socha podle Rafaje není rekordně vysoká, měří 424 centimetrů, ale udělal ji mistr světa a několikanásobný mistr Evropy v dřevorubeckém sportu. "Další 'nej' je v tom, že ji věnujeme poslednímu československému a prvnímu a zatím stále jedinečnému prezidentovi České republiky. Chceme tou sochou zamávat nahoru chlapovi, kterého jsme si vážili," řekl Rafaj.

Vokální soubor Cantus Cölln zahájil Letní slavnosti staré hudby

Německý soubor vokálních sólistů Cantus Cölln v téměř zaplněném Španělském sále Pražského hradu zahájil 14. ročník Letních slavností staré hudby. V programu s názvem Theatrum sacrum zazněla římská oratoria a kantáty z druhé poloviny 17. století, kdy tento žánr zaznamenal rozkvět. Festival předznamenala 14. července v pražském Clam-Gallasově paláci doprovodná akce, během které se jeho prostory rozezněly fanfárami, římskými barokními písněmi, tanci a sonátami. Cantus Cölln, který je jednou z hlavních hvězd tohoto ročníku, uvedl díla barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a Johanna Caspara Kerlla. Obsazení těchto dramatických skladeb je čistě vokální, doprovod tvoří varhany, violoncella, loutny a lirone, nástroj podobný viole da gamba, který neodmyslitelně patří k římské hudbě té doby.

Letní slavnosti staré hudby, které jsou letos přehlídkou toho nejlepšího z bohaté hudební tradice Říma, pokračují dalšími šesti festivalovými večery. Ty nabídnou v prostorách Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice nebo Zámku Troja program v duchu hudbou pulsujícího Říma. Během festivalu vystoupí dále například slavný španělský pěvec Carlos Mena.

Sport

Fotbalisté Sparty Praha v úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy s Häckenem neudrželi dvoubrankové vedení a nakonec doma remizovali 2:2. Letenští si sice díky dvěma gólům kapitána Lafaty vypracovali solidní náskok, hosté ze Švédska ale ve druhém poločase odpověděli trefami Mohammeda a střídajícího Makondeleho a vytvořili si výhodnější pozici do odvety, která je na programu za týden.

Fotbalistům Liberce nevyšel vstup do kvalifikace Evropské ligy. Slovan v úvodním utkání 2. předkola prohrál v Rize na hřišti tamního Skonta 1:2 a v domácí odvetě za týden bude muset dotahovat. Český celek v Lotyšsku vedl od sedmé minuty poté, co s přispěním domácího brankáře Grybauskase skóroval Frýdek. Šabala ale ještě do pauzy srovnal a po návratu z kabin otočil skóre Karašauskas.

Fotbalisté Jablonce mohou v Evropské lize narazit na Stuttgart, St. Etienne, nebo Rapid Vídeň. Mezi možnými soupeři Liberce je například Swansea a Kazaň. Sparta by v případě postupu mohla potkat švýcarský Thun, nebo Hapoel Ramat Gan z Izraele. Vyplývá to z rozdělení do skupin, které zveřejnila UEFA.

Druhou posilou basketbalistů Nymburka pro novou sezonu je pivot s euroligovými zkušenostmi Rašid Mahalbašič. Slovinský rodák bosenského původu reprezentující Rakousko přichází z polské Gdyně, kde ho trénoval nový trenér Nymburka Kestusis Kemzura.

Čeští fotbalisté Jan Kalabiška a Zdeněk Ondrášek se zapsali mezi střelce v zápasech 2. předkola Evropské ligy. Kalabiška pomohl fotbalistům Senice k remíze 2:2 na hřišti Mladosti Podgorica, Ondráškův gól pak přispěl norskému Trömso k výhře 2:0 nad Interem Baku.

Český cyklista Roman Kreuziger dojel v osmnácté etapě Tour de France na dvanáctém místě a klesl ze třetího na čtvrté místo průběžného pořadí závodu. Etapu vyhrál domácí jezdec Christophe Riblon, který byl v cíli víc než tři minuty před celkovým lídrem Christopherem Froomem, jemuž se ale podařilo navýšit vedení v celkovém hodnocení na druhého Španěla Alberta Contadora.

Pět medailí získali čeští sportovci na Evropském olympijském festivalu mládeže v nizozemském Utrechtu. O jediné zlato se soutěží postaraly basketbalistky, které ve finále porazily Francii 67:61. Další cenné kovy přidali atleti. Výškařka Michaela Hrubá získala stříbro, když měla shodný výkon 179 centimetrů jako Polka Paulina Borysová, ale horší zápis. Na dvoustovce skončil druhý Jáchym Procházka.

Počasí v sobotu:

Bude polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 25 až 29 stupňů Celsia.