Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sobotka: Na Rusnokovu vládu se uvnitř ČSSD hledí spíše kriticky

Názory na vládu Jiřího Rusnoka jsou uvnitř ČSSD zatím spíše kritické, řekl šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Diskuze ale podle něj není uzavřena a mohla by pokračovat prakticky až do hlasování o důvěře kabinetu začátkem srpna. Při něm by poslanci ČSSD mohli odejít ze Sněmovny. Je to jedna z variant, o níž se uvnitř strany hovoří, připustil její místopředseda Lubomír Zaorálek. Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých ministrů.

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře.

Výslechy v kauze Jany Nagyové pokračovaly, Boček ale vypovídat odmítl

Výslechy v kauze uplácení trojice exposlanců ODS pokračovaly navzdory námitkám advokátů obviněných, že postup policie a žalobců je nezákonný. Ve čtvrtek chtěli policisté vyslechnout obviněného Romana Bočka, ten však vypovídat odmítl. Řekl to právník Lukáš Trojan, který v případu zastupuje bývalého poslance Marka Šnajdra. Někdejšího náměstka ministerstva zemědělství Bočka policie vyslýchala už jednou. Muž proto putoval v doprovodu eskorty z Brna, kde sedí ve vazbě, do pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně. Cesta ale byla zbytečná. Žalobci kladou Bočkovi za vinu to, že společně s nejbližší spolupracovnicí tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou navedl Nečase k tomu, aby poslancům ODS Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi slíbil výhodné posty za to, že se vzdají mandátu.

O stížnostech na vazbu v kauze Nagyová soud rozhodne v pátek

Krajský soud v Ostravě o stížnostech na vazbu obviněných v kauze Nagyová rozhodne v pátek. Řekla to mluvčí soudu Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Bývalé poslance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vrchní státní zástupce na popud Nejvyššího soudu propustil už v úterý. Podle rozhodnutí jsou chráněni imunitou a nemohou být stíhaní. Vězeňskou celu tak dál obývá jen bývalá šéfka kanceláře bývalého premiéra Petra Nečase Jana Nagyová, bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček a pracovník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Ten stížnost proti vzetí do vazby nepodal. Před časem ale požádal o propuštění z vazby.

Senátní podvýbor prověří postup policie při a po zadržení Nagyové

Senátní podvýbor pro lidská práva chce prověřit postup policie při a po zadržení někdejší nejbližší spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, jak jej popsala v dopise předsedovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL) její dcera Nikola. Čunek už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit. Dcera Nikola v dopise označuje postup policie za neadekvátní, arogantní uplatnění moci, které mělo za cíl její matku ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Policie se odvolává na to, že informace o dopisu má jen z médií, proto se k jeho obsahu nemůže vyjádřit.

Zavadila čeká kárné řízení kvůli inzerátu proti Schwarzenbergovi

Česká advokátní komora (ČAK) podala kárnou žalobu na pražského advokáta Vladimíra Zavadila. Sdělila to mluvčí komory Iva Chaloupková. Zavadil zadal při prezidentských volbách do deníku Blesk inzerát s výzvou, aby lidé nevolili kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09). Právníkovi hrozí až vyškrtnutí ze seznamu advokátů. O podání kárné žaloby rozhodl nezávislý kontrolní orgán komory. Řízení povede kárný senát ČAK. Ten advokáta buď zbaví kárného obvinění, nebo mu uloží některé z kárných opatření: napomenutí, veřejné napomenutí, pokutu až do výše stonásobku minimální mzdy, dočasný zákaz výkonu advokacie nebo - jako nejvyšší kárné opatření - vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Text inzerátu se týkal poválečného uspořádání Československa a takzvaných Benešových dekretů. Stálo v něm například to, že podle Schwarzenberga by měl být prezident Eduard Beneš postaven před haagský tribunál pro válečné zločince. Dále uváděl, že šéf TOP 09 pokládá poválečný odsun Němců za nespravedlivý, aniž bere na zřetel mnichovský diktát, a považuje Benešovy dekrety za neplatné.

Státní zástupci se ohradili proti kritice od politiků

Unie státních zástupců se ohradila proti kritice žalobců ze strany aktivních politiků. Unie tak zřejmě reagovala na středeční vyjádření někdejšího premiéra a poslance ODS Petra Nečase, který kritizoval olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana kvůli kauze bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Podle expředsedy vlády Ištvan přivedl ČR do politické krize. Výkonný výbor unie v prohlášení sdělil, že nelze obecně odmítnout možnost kritizovat policii, státní zástupce a soudce. Podle ní jsou si státní zástupci vysoké míry odpovědnosti, která je spojena s jejich funkcí, vědomi, a v případě zjištění závažného pochybení by měli být připraveni sami ji dovodit a přijmout.

Věznění zákonodárci budou bez platu a náhrad

Věznění zákonodárci ztratí nárok na plat, náhrady a další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Změnu přinese novela zákona o platech ústavních činitelů, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Předloha se bude aktuálně týkat poslance Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také dostala neformální název "Lex Pekárek". Novela se vztahuje i na případy, kdy by členové Parlamentu byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci.

Zeman podepsal novelu zákona, která upravuje povinnosti ČNB

Česká národní banka má nově pečovat o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v Česku. Umožní jí to novela zákona o ČNB, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Hrad o tom informoval na svých webových stránkách. Zákon v novém znění rovněž svěřuje ČNB do vlastnictví devizové rezervy státu v objemu zhruba 800 miliard korun, které má centrální banka zatím pouze ve své správě. Navrhované opatření má podle dřívějšího vyjádření bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zabránit jakékoli budoucí vládě, aby rezervy využila pro naplnění priorit své politiky. Novela zákona také ruší Výbor pro finanční trh, který je poradním orgánem bankovní rady centrální banky pro dohled nad finančním trhem.

Zeman podepsal zákon zavádějící kauce pro obchodníky s benzinem

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o pohonných hmotách, která má omezit daňové úniky při obchodování s benzinem a naftou. Zavádí hlavně dvacetimilionové kauce pro distributory. Novela má zabránit zejména takovým podvodům, při nichž se pohonné hmoty přeprodávají v řetězci účelově založených firem. Hrad o tom informoval na svých webových stránkách. Daňové úniky na pohonných hmotách se ročně odhadují až na osm miliard korun. Distribuce pohonných hmot bude podle novely zákona koncesovaná živnost.

ČR chystá brzké otevření misí v Senegalu, Barmě i jinde

Česká diplomacie začíná plnit své plány na rozšíření sítě zastupitelských úřadů země v zahraničí, když v posledních letech velvyslanectví spíš zavírala, jako třeba nedávno misi v Lucembursku. V brzké době chystá otevření misí v Senegalu a v Barmě. V senegalském Dakaru ale bude český diplomat působit v prostorách velvyslanectví Rakouska, a to na základě memoranda uzavřeného s alpskou zemí, uvedlo ministerstvo zahraničí. Důvodem otvírání úřadů jsou ekonomické zájmy země, mise ale mají být kvůli úsporám malé. V Kolumbii Česko úřad hodlá znovu otevřít relativně krátce poté, co ho před čtyřmi lety uzavřelo. Úřad by měl začít fungovat také v Kambodži, kde nyní česká diplomacie v Phnompenhu hledá vhodné prostory.

Budovu uzavřeného velvyslanectví v Lucemburku nyní Česko nabídlo k prodeji, stejně jako další nemovitosti, a to aktuálně v 13 zemích. Je mezi nimi třeba vila v Bukurešti, rezidence v Taškentu, budova bývalého velvyslanectví ve Venezuele či dům mise v Moldavsku. Loni v létě ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nové koncepci počítá s tím, že letos otevře zastupitelské úřady v Kataru, Senegalu, Barmě, Srí Lance a Kolumbii.

Sociální a zdravotní výdaje se za 20 let zvedly v ČR čtyřikrát

Celkové výdaje na sociální věci a zdravotnictví v Česku stouply za posledních 20 let skoro čtyřikrát. Zatímco v roce 1993 dosahovaly necelých 202 miliard korun, loni překročily 788 miliard korun. Postupně roste i jejich podíl na hrubém domácím produktu. Přesáhl 20 procent. Vyplývá to z publikace o vývoji ekonomických ukazatelů v ČR, kterou vydal výzkumný ústav práce. Podíl výdajů na HDP se zvyšuje, i tak je ale nižší než v mnoha vyspělých evropských zemích. Ve starých státech EU jen do sociálních věcí putuje kolem pětiny HDP, do zdravotnictví pak další desetina. Do sociálního zabezpečení loni putovalo zhruba 492,55 miliardy korun. Je to skoro 13 procent HDP. V roce 2010 to bylo o 20 miliard méně a 12,4 procenta HDP. Zdravotnictví loni připadlo 7,7 procenta HDP, tedy skoro 296 miliard korun.

Škoda Transportation dodá do Bratislavy 15 tramvají za 1 mld. Kč

Plzeňská Škoda Transportation dodá do Bratislavy 15 tramvají za 975 milionů korun. Součástí tendru je opce na dalších 15 tramvají a na údržbu vozů po dobu 15 let, řekl generální ředitel firmy Josef Bernard. Bratislava získá pětičlánkové tramvaje 30 T. Navazují na sérii obousměrných vozidel, které jezdí v italském Cagliari, americkém Portlandu nebo polské Vratislavi. Nové tramvaje přispějí hlavně ke zvýšení kvality cestování pro pasažéry. Bude v nich podle Bernarda dostatek místa, vhodně umístěné zádržné systémy, vozy budou mít velmi klidný chod a budou kompletně klimatizované včetně kabiny řidiče. Cestujícím se sníženou pohyblivostí nabídnou výklopnou plošinu. Ve vozidle bude také zařízení pro hlasovou komunikaci mezi nevidomými cestujícími a řidičem, informační a kamerový systém.

Metrostav získal v Polsku zakázku za takřka pět miliard korun

Česká stavební firma Metrostav získala v Polsku zakázku na modernizaci části varšavského okruhu a mostu přes Vislu za 796 milionů zlotých (zhruba 4,9 miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters. Podle podepsané dohody by měl Metrostav práce skončit do října 2015, v opačném případě by Varšava přišla o unijní dotace. Stavební práce Metrostav zahájí nejdříve za několik měsíců. Součástí zakázky je rekonstrukce mostu Generála Stefana Grota-Roweckého, který bude rozšířen na pět jízdních pruhů v každém směru. Metrostav také postaví část rychlostního metropolitního okruhu, který Varšava buduje.

Asociace exportérů: V říjnu čeká český export propad o 10 procent

Český vývoz čeká v říjnu pokles o deset procent, naznačuje Index Asociace exportérů. Export tak po pozitivních hodnotách indexu na srpen a září zamíří v říjnu výrazně dolů. Informovala o tom Asociace exportérů. "Očekáváme pokles o více než deset procent. Negativní dopad na index budou mít především české exportní zakázky. Přehnaný optimismus zahraniční poptávky, který očekáváme v září, bude výrazně redukován," uvedl místopředseda asociace exportérů Otto Daněk. Velmi pravděpodobně tak Česko podle něj čeká po relativně slibném létu v oblasti exportu spíše sychravý podzim.

Brněnskému Zetoru vzrostl v 1. pololetí zisk o 47 pct na 200 mil.

Brněnskému výrobci traktorů firmě Zetor vzrostl v prvním pololetí meziročně zisk před zdaněním o 47 procent na 200 milionů korun. Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 2,2 miliardy korun. Na pozitivní hospodářský výsledek měl vliv prodej nejnovějších modelů traktorů Zetor, což je letošní novinka Zetor Major a loni představený model Forterra HSX. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Výrobní ředitel Marián Lipovský ale upozorňuje na možné faktory ovlivňující práci v zemědělství, které by mohly pozitivní ekonomický vývoj přibrzdit. Jde o povodně, které zasáhly řadu zemědělců, dlouhotrvající zima či pokles evropských dotací do českého zemědělství.

ČOI: Třetina prodejců na tržnicích v pohraničí prodává padělky

Třetina prodejců na tržnicích v pohraničí prodává padělky, další třetina mylně informuje o ceně. Některý z předpisů porušily tři čtvrtiny z 345 obchodníků, které od února do května zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta během akce zabavila padělky v hodnotě deset milionů korun. ČOI to oznámila v tiskové zprávě. "Nejvíce porušení se týkalo zakázaného užití nekalých obchodních praktik, k němuž docházelo zejména nabídkou a prodejem výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví," uvedl mluvčí inspekce Denis Gaidoš.

Ceny potravin a nápojů rostly loni v ČR nejvíce z celé EU

Spotřebitelské ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly loni v Česku o 6,9 procenta, což bylo nejvíce z 27 členských států Evropské unie (EU). Vyplývá to z propočtů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) uvedených ve Zprávě o stavu zemědělství za loňský rok. Růst cen způsobilo především zvýšení sazby DPH u potravin z deseti na 14 procent, zvýšení cen dovážených potravin a růst cen komodit a energií. Kromě České republiky zaznamenalo výrazný růst cen potravin také Maďarsko, kde se ceny zvýšily o 6,1 procenta, a Finsko (o 5,6 procenta). Na opačném konci pomyslného žebříčku skončilo Irsko s nárůstem cen o 0,5 procenta a Švédsko s Řeckem, kde jídlo podražilo shodně o 1,5 procenta. V porovnání s průměrem celé EU rostly ceny potravin a nealkoholických nápojů v Česku více než 2,5násobně.

Nemocnice by změnami v poplatcích mohly přijít o stamiliony ročně

Pokud by denní platba pacientů za pobyt v nemocnici klesla ze 100 na 60 korun, tratily by nemocnice ročně až tři čtvrtě miliardy korun. Loni vybraly 1,9 miliardy. Výpadek by mohl vzrůst, kdyby přestaly platit děti do 18 let. Další pokles by přineslo zavedení ročního limitu. Všechny tyto varianty ministerstvo zdravotnictví zvažuje a dopady propočítává, řekl legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Změny musí ministerstvo provést na základě nálezu Ústavního soudu, který hospitalizační poplatky k 1. lednu 2014 zrušil. Na nejvíce ohrožené nesmí podle soudu dopadat placení tak tvrdě. Pokud ministerstvo nestihne změny prosadit do konce roku, nebudou pacienti od ledna platit za den v nemocnici nic.

Znalec: Ze soudnělékařského hlediska nelze tvrdit, že Janoušek pil

Ze soudnělékařského hlediska nelze potvrdit, že lobbista Roman Janoušek, který podle obžaloby v opilosti srazil autem ženu, pil. Při hlavním líčení to uvedl znalec soudní lékař Josef Pleskot. Podle něho je dechová zkouška, při které Janouškovi policisté naměřili před dvě promile alkoholu, "nespecifická". Jediným důkazem, že pil, je prý odběr krve. Ten však Janoušek odmítl. Znalec se vyjadřoval také ke zraněním, které sražená žena utrpěla. Nejtěžší z nich lze podle něho hodnotit jako těžkou újmu na zdraví. Kdyby jí nebyla poskytnuta včasná lékařská pomoc, mohla prý i zemřít. Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Řidička nabouraného vozu jej ve snaze o incidentu mluvit doběhla a postavila se před jeho auto.Janoušek se podle žalobkyně rozjel. Podnikatel ženu autem srazil a ujel, podle státní zástupkyně musel vědět, že ji může usmrtit.

Bývalý policista Foltýn má jít za vydírání na 3 roky do vězení

Jihlavský soud poslal bývalého policistu Foltýna na tři roky do vězení kvůli vydírání. Další obžalovaný Roman Motičák odešel od soudu s pětiletým trestem odnětí svobody, Zdeňka Zapletala soud viny zprostil. Vydírání podle obžaloby provázelo mučení, vyhrožování a žhářský útok. Trojice podle obžaloby od předloňského srpna do září vydírala třiapadesátiletého veterináře Miloše Kucharoviče z Velkého Beranova na Jihlavsku. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal, obhájci obžalovaných si vzali lhůtu na rozmyšlenou.

Kvůli nepokojům na Máji padlo dalších pět obvinění

V souvislosti s nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie obvinila dalších pět lidí. Jde o zástupce demonstrantů i obyvatele sídliště. Policie je obvinila z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, z výtržnictví, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Kvůli nepokojům na sídlišti tak policie obvinila už deset lidí, další dva předala kvůli přestupku správnímu odboru magistrátu. Informoval o tom jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Situace na sídlišti Máj je napjatá už bezmála měsíc. O uplynulých třech víkendech se v Českých Budějovicích konala protiromská demonstrace nebo pochod na sídliště. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Praha založila zvláštní skupinu, která má dostat bezdomovce z MHD

Pražský magistrát se rozhodl vykázal bezdomovce z veřejné dopravy. Zřídil kvůli tomu zvláštní tým, který má problém s bezdomovci vyřešit. Novinářům to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Skupinu tvoří zástupci neziskových organizací, městské policie a dopravního podniku. "Společně dostali za úkol zlepšit situaci a čistotu v prostředcích MHD," řekl ČTK Hudeček. Zatím ještě není jasné, jak přesně chce město bezdomovce z veřejné dopravy dostat, ani na kolik celá akce vyjde. Pracovní skupina má nyní vypracovat plán a říci, kolik bude zapotřebí streetworkerů a strážníků, a jak má být konkrétně postupováno.

Praha se chce připojit k mezinárodní organizaci světových měst

Praha se pravděpodobně připojí k federaci světových turistických měst (WTCF). Výhodou je zejména výměna informací a zkušeností s ostatními významnými světovými městy, řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD). Mezi přihlášenými jsou již například Londýn, Vídeň a Barcelona. World tourism cities federation vznikla v září loňského roku v Pekingu. V současné době nebude Prahu přistoupení stát ani korunu, v budoucnu by měla platit roční poplatek zhruba 1500 až 2000 amerických dolarů, tedy necelých 40.000 korun.

Studie: Jedovatý herbicid má v těle šest z deseti Čechů

Stopy jedovatého herbicidu glyfosátu má v těle šest z deseti Čechů, v Evropě byl výskyt 45 procent. Ukázala to studie z 18 evropských států, kterou představilo Hnutí Duha a na níž spolupracovala ekologická organizace Přátelé Země. Látka na hubení plevele se podle ekologů nadužívá, chtějí proto apelovat na ministerstvo zemědělství, aby použití látky omezilo. Glyfosát může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný. Herbicid známý pod obchodní značkou Roundup se kromě hubení plevele na polích používá k postřikům v parcích nebo na železnici. Do těla se může dostat v jídle, vdechnutím nebo dotykem. Glyfosát patří mezi světově nejpoužívanější pesticidy. V Česku se jej v roce 2011 spotřebovalo více než 962 tun, což je zhruba šestina celkové spotřeby pesticidů.

Muž ze Strakonicka zemřel po konzumaci metylalkoholu

Devětapadesátiletý muž ze Strakonicka zemřel ve středu po konzumaci závadného alkoholu. Je to první oběť v kauze metylalkoholu v Jihočeském kraji. Muž zemřel při převozu do nemocnice. Pitva potvrdila, že smrt způsobila konzumace metylalkoholu. Informoval o tom jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Muži se udělalo ve středu nevolno, začal ztrácet vidění a dostával křeče do těla. Starší žena mu proto přivolala záchrannou službu, která mu však již nedokázala pomoci.

Schránka známého sousoší na Radhošti nevydala vzácné dokumenty

Zklamáním na radnici ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku skončilo otevření schránky vyjmuté z podstavce sousoší sv. Cyrila a Metoděje, které má své stálé místo na vrcholu Radhoště. V pouzdře ze zinkovaného plechu zničeném vodou se nenašly očekávané dobové dokumenty, ale pouze kniha a plakát. "Schránka bohužel byla umístěna v místě, kde na ni zatékalo, takže materiály uvnitř jsou mokré. Je tam kniha O památném Radhošti, kterou vydal František Horečka v roce 1931. Pak je tam plakát," řekl novinářům předseda spolku Matice Radhošťské Drahomír Strnadel. Přiznal, že obsah schránky byl pro něj zklamáním. Dodal, že až se bude umísťovat do právě renovovaného sousoší nová schránka, určitě by v ní neměl chybět vzkaz budoucím generacím. Sousoší se nyní renovuje a jeho oprava by měla stát zhruba 140.000 korun. Sousoší se na Radhošť musí vrátit nejpozději do 7. září, kdy se v místě chystá mše, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

Výstava v klášteře Chotěšov vypráví příběhy Sudet

Příběhy lidí a obcí ze sudetských oblastí západních Čech, kteří vzpomínají na svůj život i poválečné události včetně odsunu, vypráví výstava v chotěšovském klášteře. Její autoři zachytili rozhovory s 20 pamětníky, mezi nimi i Němci, kteří museli po válce ještě jako děti opustit své domovy. Součástí projektu je i kniha nazvaná stejně jako výstava Příběhy Sudet. Řekl to spoluautor expozice Daniel León z Centra pro komunitní práci západní Čechy.

V českých městech přibudou kameny pro oběti holokaustu

Další kameny do chodníků před domy, ve kterých žily pozdější oběti holokaustu, přibudou v následujících pěti dnech v několika českých městech. Ve čtvrtek byl jeden z nich připomínající novinářku a spisovatelku Milenu Jesenskou osazen v Kouřimské ulici na Vinohradech. V neděli 21. července bude v Karmelitské ulici umístěn Kámen pro Přemysla Šámala, který byl prvním pražským primátorem po vzniku samostatného Československa. Ve dnech 18. až 22. července bude v Praze položeno 91 Kamenů zmizelých a další se objeví v Teplicích, v Chlumu u Třeboně, Třebíčí, Boršicích, Brně, Olomouci, Krnově a Příboru. Kameny se umisťují do chodníku před domy, kde vzpomínaní lidé naposledy dobrovolně žili, než byli deportováni a následně zavražděni, většinou v koncentračních táborech. Autorem ideje i samotných kamenů je německý umělec Gunter Demnig, který první kámen položil v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem. Z Německa projekt postupně expandoval do Rakouska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Francie, Polska, Maďarska, na Ukrajinu, do Norska a Dánska. Už bylo položeno přes 40.000 kamenů ve stovkách evropských měst.

Sport

Fotbalový reprezentant Tomáš Necid odchází z CSKA Moskva na roční hostování do řeckého klubu PAOK Soluň. Nové angažmá třiadvacetiletého útočníka, jehož kariéru v posledních dvou letech zbrzdila dvě vážná zranění kolena, Potvrdil to jeho agent Jiří Müller.

Čeští inline hokejisté zachránili v závěru posledního utkání základní skupiny B mistrovství světa organizace FIRS remízu s Kanadou a díky výsledku 5:5 se stali jistými čtvrtfinalisty. Mezi osmičkou nejlepších narazí na lepší celek z osmifinálového duelu mezi Kolumbií a Británií.

V mistrovství světa silničních motocyklů se představí druhý český tým. Již v domácí Grand Prix v Brně v závěru srpna nastoupí díky divoké kartě v kategorii Moto2 tým Montáže Brož Racing, jehož barvy bude hájit Brit Gino Rea. Východočeská stáj tak doplní tým Cardion AB Motoracing, který startuje v královské kategorii MotoGP.

Sázkové kanceláře před startem nové sezony fotbalové ligy předpokládají, že se titul vrátí na Spartu. O mistrovský pohár podle nich budou Letenští soupeřit s obhájcem trofeje Plzní, která je s nepatrným kurzovým odstupem druhým největším favoritem soutěže. K sestupu bookmakeři odsoudili oba nováčky Znojmo a Bohemians Praha 1905.

Talentovaná česká chodkyně Anežka Drahotová vyhrála na juniorském mistrovství Evropy v italském Rieti závod na 10.000 metrů a vybojovala svou první velkou medaili v kariéře. Její úspěch podtrhla třetím místem sestra Eliška.

Počasí v pátek:

Bude skoro jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C.