Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda schválila dvoumiliardovou povodňovou pomoc pro dopravu

Vláda schválila dvoumiliardovou pomoc na opravu povodněmi poničené dopravní infrastruktury. Informoval o tom premiér Petr Nečas (ODS). Původně se za tuto částku měly opravit škody na silnicích po zimě. Vláda zároveň rozhodla, že dotaci rozdělí ministerstvo dopravy na všechny komunikace včetně místních. Na opravu komunikací kvůli záplavám už bylo v pondělí vyčleněno 1,3 miliardy korun z rezervy Státního fondu dopravní infrastruktury. Výše škod ale dosud na silnicích ani na železnicích není vyčíslená. Vláda zároveň rozhodla, že všechny složky integrovaného záchranného systému budou moci čerpat pohonné hmoty ze státních hmotných rezerv.

Vláda zatím nepočítá s využitím nabídek zahraniční povodňové pomoci

V této chvíli není aktuální, že by ČR kvůli nynějším záplavám využila nabízenou materiální pomoc ze zahraničí, řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas. V budoucnu je však podle něj možné, že využije třeba některou nabídku potřebné techniky. Až poté, co budou spočteny povodňové škody, se bude moci ČR obrátit na Evropskou komisi s žádostí o peníze z evropského Fondu solidarity. Právě proto, že povodeň trvá, ještě není možné vyčíslit škody a potřeby samospráv a krajů či státu. Fond solidarity Evropské unie vznikl v roce 2002 po ničivých záplavách, které tehdy postihly střední Evropu, včetně České republiky. "Evidujeme nabídky zahraniční pomoci z Polska, Slovenska, Maďarska, Německa, Lucemburska a Ruska. Prozatím jsme pomoc nepotřebovali, na druhou stranu musím říci, že likvidační práce po povodni jsou natolik rozsáhlé, že nevylučujeme, že o některé tyto nabídky požádáme. Rozhodně bude potřeba každé ruky," řekl šéf hasičů Drahoslav Ryba.

Vláda povolala 60 hradních strážců na pomoc při povodních

Vláda povolala šest desítek příslušníků Hradní stráže na pomoc při povodních. V pondělí vojáky vyčlenil prezident Miloš Zeman, jeho rozhodnutí kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS). Hlava státu dala v pondělí příslušníky stráže k dispozici Ústřednímu krizovému štábu, který by měl rozhodnout o jejich dalším nasazení. Podle Zemana mohou být užiteční při evakuaci, ochraně budov i jiných činnostech. Ozbrojená složka Hradu je připravena pomáhat lidem i při dalších živelních pohromách, uvedl také prezident. Pomoc při záplavách nabídlo Česku zhruba 600 nizozemských vojáků, kteří jsou na cvičení ve výcvikovém prostoru Boletice. Česko zatím odmítlo.

Při povodních už pomáhá stovka nezaměstnaných, uvedla ministryně Müllerová

Od pondělí se do programu veřejně prospěšných prací při odstraňování následků povodní zapojilo přes sto nezaměstnaných, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Připomněla, že pro tyto účely bylo v rámci aktivní politiky zaměstnanosti vyčleněno sto milionů korun. Prací by se tak podle ní mohlo celkem účastnit celkem až 2000 nezaměstnaných, kteří by mohli znamenat významnou pomoc.Nezaměstnaní registrovaní na úřadech práce se od pondělka mohou zapojit do veřejně prospěšných "protipovodňových" prací formou krátkodobého, až tříměsíčního pracovního poměru. Aktivně tak mohou pomáhat například s úklidem po povodních.

Labe by v Ústí mohlo kulminovat v noci na čtvrtek

Vodohospodáři posunuli předpověď kulminace Labe v Ústí nad Labem na noc na čtvrtek. Zároveň nepatrně upřesnili výšku hladiny, která by mohla dosáhnout 11 metrů. Protipovodňové stěny ve čtvrti Střekov voda překonala a zaplavila sklepy, garáže a nábřežní restaurace. Zalité bylo ve středu večer střekovské nábřeží i nábřeží u centra města, voda byla v odbavovací hale hlavního nádraží a na křižovatce Předmostí. Kvůli tomu přestaly jezdit trolejbusy a dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu. Opuštěné objekty hlídali strážníci a státní policie i 60 těžkooděnců. Evakuovaných lidí je v různých částech města asi 3700 lidí. Ubytování v evakuačních centrech využilo zatím asi 210 lidí. Přerušeny jsou dodávky tepla do několika míst v centru a bez tepla je i čtvrť Střekov.

V Ústeckém kraji bylo dosud evakuováno skoro 11.000 lidí, povodeň tu zasáhla víc než 50 obcí. Řeka v Ústí nad Labem stagnuje na 10,65 metru. Podle posledních informací krajského krizového štábu povodeň dosud zasáhla osm obcí z Děčínska, šest z Ústecka, 18 z Litoměřicka, pět z Lovosicka, 13 z Roudnicka a dvě z Lounska. Podle hlášení síťařů je v kraji bez elektrické energie 7500 odběratelů a uzavřeno muselo být 1900 hlavních uzávěrů plynu.

Praha kvůli přeplněnému Orlíku zatím nouzový stav neodvolá

Praha neodvolá opatření spojená s povodněmi, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, kdyby začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění Vltavské kaskády by totiž mohl průtok ve Vltavě znovu stoupnout, řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kolem Vltavy tak i v následujících dnech zůstanou protipovodňové bariéry. Podle Hudečka není jasné, jak dlouho může tato situace trvat. Vltava se stále drží na stupni ohrožení. Řeka v Praze kulminovala na hodnotě 3210 metrů krychlových za sekundu v úterý ráno. Ve středu vpodvečer byl průtok Prahou 2380 metrů krychlových za sekundu.

Veleba: Pod vodou může být až 80.000 ha zemědělské půdy

Zatopeno bylo až 80.000 hektarů zemědělské půdy, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. To by odpovídalo téměř dvěma procentům zemědělských pozemků v ČR. Podle nedokončeného monitoringu komory voda zaplavila minimálně 35.000 hektarů půdy. Z nejvíce postižených oblastí, jako jsou Litoměřicko či Děčínsko, však zatím nemají agrárníci hlášení. Škody by přesto měly být nižší než při povodni v roce 2002. Z více než 35.000 hektarů představuje přibližně 22.000 hektarů orná půda, zbytek trvalé travní porosty. Nejvíce zatopené půdy se podle něj zatím nacházelo v okrese Plzeň-Jih, na druhém místě je okres České Budějovice, třetí pomyslná příčka patří okresu Hradec Králové. Pro vodou zasažené farmy připravuje Agrární komora materiální i finanční pomoc. Odhadovat výši škod je podle Veleby předčasně.

Bez pitné vody je v ČR kvůli záplavám zhruba 31.000 lidí

Zhruba 31.000 lidí v ČR přišlo kvůli záplavám o zdroj pitné vody. Povodně totiž podle hygieniků znečistily 636 studní a 72 veřejných vodovodů. Oznámila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. V případech, kdy byly velkou vodou zasaženy vodovody, musí vodohospodáři zajistit náhradní zásobování. Státní veterinární správa varuje také před potravinami znečištěnými povodní. Záplavy postihly několik krajů v Čechách. V některých oblastech kvůli tomu bylo omezeno nebo zakázáno používání vody k pití. Nejvíce veřejných vodovodů bylo zasaženo povodněmi podle jednotlivých krajských hygienických stanic ve Středočeském kraji, a to 39 z celkových 72. Podle ministerstva dostávají lidé v místech, kde nyní jakost pitné vody ve vodovodech nevyhovuje hygienickým limitům, vodu prostřednictvím cisteren nebo v láhvích. Ve složitější situaci jsou lidé, kteří odebírají pitnou vodu jen z vlastní studny. Kromě vody ze zaplavených oblastí by lidé neměli konzumovat potraviny, které přišly do styku s vodou ze záplav.

V ČR je kvůli záplavám zavřených 124 silnic

Dopravní informační centrum evidovalo ve středu kvůli záplavám 124 uzavřených silnic a ulic. Do systému přibyly kompletní informace o uzavírkách v Praze, které centrum dříve neevidovalo. Uzavírky jsou převážně na silnicích druhé a třetí třídy a na místních komunikacích v obcích. Uzavřená je například silnice první třídy z Mělníka směrem na Velvary, silnice z Mělníka směrem na Neratovice po Obříství je už naopak průjezdná. Silnice první třídy je neprůjezdná také mezi částí Ústí nad Labem - Vaňov a Dolními Zálezly. Na dálnici D8 je pro kamionovou dopravu zavřený most přes Vltavu u Veltrus a kvůli zaplavené I/30 uzavřený exit 68 ve směru na Ústí nad Labem. Nejvíce neprůjezdných silnic je ve středních Čechách, Ústeckém kraji a Praze. Pro osobní automobily se otevřela od Pražského okruhu Strakonická silnice ve směru na Příbram.

V Děčíně se utrhly prázdné plynové zásobníky, zachytili je Němci

V Děčíně se utrhly dva prázdné plynové zásobníky, které patří soukromé firmě. Dvanáctitunové nádrže na technický plyn se po Labi dostaly na německé území, kde se je saské policii za pomoci vrtulníku podařilo zachytit poblíž pohraničního města Bad Schandau. Než se tak stalo, spustily kvůli nim saské úřady v polabských městech na německé straně varovné sirény. Nádrže patří podle mluvčí děčínského magistrátu Markéty Lakomé firmě Chart Ferox, která se zabývá výrobou zařízení na skladování a transport zkapalněných technických plynů. "Byly dobře zajištěné, přesto se utrhly," uvedla. Úřad Saského Švýcarska v Pirně oznámil, že se utrhly celkem tři zásobníky, jeden se ale prý českým hasičům podařilo zachytit. Dementoval také prvotní zprávy, že nádrže jsou plné plynu a hrozily explozí.

V Plzeňském kraji je povodní postižena pětina obcí, tedy 107

Zatím "jen" stotisícové částky na odstraňování povodňových škod žádají obce z Plzeňského kraje. Postižených jich je více než pětina, tedy 107. Kraj na pomoc vyčlenil prvních pět milionů korun, dále počítá s pomocí státu z povodňových 300 milionů korun a hledá možnosti evropských zdrojů. Navíc obnovil povodňové konto, na nějž by měly směřovat peníze od občanů, krajů, měst, firem i dotace EU. Po jednání krizového povodňového štábu to řekl hetman Milan Chovanec (ČSSD). Díky výraznému opadávání vody v regionu už nebude štáb ve čtvrtek zasedat a svolá se podle něj dle akutních potřeb. "V kraji už není nikde žádný třetí povodňový stupeň. Na celé Radbuze už je dvojka, na Berounce v našem kraji také. Na horních tocích jsou jedničky a na dolních druhé povodňové stupně," řekl ředitel plzeňského Povodí Vltavy Miloň Kučera.

Radnice v Praze poskytnou poškozeným povodní materiál i peníze

Radnice jednotlivých městských částí zahajují finanční i materiální sbírky pro lidi postižené velkou vodou. Některé z nich sbírají úklidové pomůcky, jiné dají peníze. Radnice Prahy 3 chce také vyčlenit z rozpočtu peníze, které věnuje vodou poničené zoologické zahradě. Praha 1 zatím vyčlenila na likvidaci následků povodně jeden milion korun. Peníze půjdou na úklidy, sanace a menší opravy. Finanční pomoc, ale i čistící a desinfekční prostředky nabízí pátá městská část. Na jednání zastupitelstva 20. června navrhne vedení Prahy 5 vyčlenit 40 milionů korun k odstranění škod. Neziskovým organizacím je radnice připravena poskytnout 50 tisíc, drobným podnikatelům pak poloviční částku. Zoologické zahradě pomůže s odstraněním škod radnice Prahy 3. Příští týden na jednání zastupitelstva vyčlení peníze, které zahradě poskytne. Přesnou částku radnice zatím nechce říct. Na chystaném pivobraní příští týden pak chce vybírat dary a peníze pro zoo. Povodňová komise Prahy 4 od středy 5. června zahájila materiální sbírku na pomoc občanům zasažených povodní.

V pěti stanicích metra byl ve středu obnoven provoz

V pěti stanicích pražského metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny, byl obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na lince B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská. Některé stanice v centru města zůstávají i nadále uzavřeny, zavedena je náhradní autobusová a tramvajová doprava. Další obnova provozu metra bude záležet na vývoji průtoku Vltavy a bude postupovat stejně jako při jeho uzavírání. Po snížení průtoku ve Vltavě pod 1500 metrů krychlových za sekundu a kontrole tunelů bude moci jezdit celé metro.

Staropramen v Praze zahájil postupnou obnovu výroby piva

Smíchovský pivovar Staropramen začal v úterý večer s obnovou provozu. Stáčí už pivo navařené před povodněmi. Zlatavý mok znovu začne vařit během několika dnů, sdělil mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Pavel Barvík. Finanční ztrátu způsobenou přerušením výroby tuzemská pivovarská dvojka zatím nevyčíslila. Pivovar zastavil z preventivních důvodů výrobu v pondělí nad ránem. Distribuční areál pivovarské společnosti v Radotíně v pondělí zaplavila voda. Podle Barvíka si odstraňování následků povodní v distribučním centru vyžádá určitý čas. Firmě se již v pondělí podařilo zajistit náhradní dočasné sklady a díky síti distribučních center není aktuálně ohroženo zásobování zákazníků.

Povodňové sbírky začaly růst, je na nich devět milionů

Na povodňových kontech a přes dárcovské sms se dosud shromáždilo nejméně devět milionů korun, zjistila ČTK u humanitárních organizací. Peníze posílají nejen lidé, ale i firmy. Ty rovněž prostřednictvím charity poskytují úklidové a desinfekční prostředky, které jsou nyní po opadávání velké vody nejvíc třeba, a materiální pomoc. Nezisková organizace Člověk v tísni má na zvláštním účtu 4,3 milionu korun. Ten operuje na Trutnovsku, Kolínsku, Kutnohorsku; aktuálně chystá mimo jiné rozvoz nářadí a desinfekce do Peček. Adventistická Adra eviduje na kontě a přes DMS přes 1,6 milionu korun. Pomáhá také Diakonie Českobratrské církve evangelické, která dosud dostala od dárců včetně zřizovatelské církve 1,5 milionu korun. Nově zahajuje diakonie humanitární pomoc na Litoměřicku a v Ústí n. Labem. Český červený kříž (ČČK)též zjistil navýšení peněz ve sbírce, shromáždil zatím necelých 700.000 korun. Obrátily se na něj rovněž velké firmy, které dodaly materiální pomoc. Katolická Charita ČR také otevřela zvláštní konto, je na něm asi 920.000 korun. Už dřív vyčlenila pomoc ze svých zvláštních fondů ve výši 2,62 milionů.

Část muzeí a divadel v Praze otevírá, někde náprava škod potrvá

Některé pražské kulturní instituce, které ohrozila povodeň, se začínají znovu otevírat návštěvníkům. Ty více postižené ale budou pravděpodobně zavřené ještě dlouho. Patří k nim Divadlo pod Palmovkou, Muzeum Kampa, Trojský zámek nebo Klementinum. Část muzeí a galerií zůstává uzavřená preventivně. Zaplaven byl také suterén budovy Mánesa, která se rekonstruuje. Ode středy je pro veřejnost znovu zpřístupněné Uměleckoprůmyslové muzeum sídlící u Palachova náměstí, Židovská obec v Praze také znovu zpřístupnila Staronovou synagogu, která byla preventivně uzavřena od neděle. Národní galerie zatím nechává do odvolání preventivně uzavřený Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu. Uzavřené zatím zůstává i Klementinum, které ohrožuje spodní voda, stejně jako jiné historické stavby na Starém Městě. Do Muzea Kampa se zatím není možné podívat, jaké škody v něm voda napáchala, protože je za povodňovou zdí. Záleží na tom, kdy hladina klesne, řekla Jana Pelouchová z muzea. Galerie hlavního města Prahy také přesně neví, co všechno voda napáchala v areálu Trojského zámku. Přízemí je ale zatopeno stejně jako park.

Vláda kvůli amnestii zvýšila rozpočet policie o 33 milionů korun

Rozpočet policie bude letos vyšší o 33 milionů korun. Vláda souhlasila s žádostí ministra vnitra Jana Kubice o jeho navýšení. Důvodem jsou vyšší výdaje sboru v souvislosti s amnestií, kterou na Nový rok vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus. Náklady na přesčasy a pohotovost policistů včetně dalších výdajů totiž ministerstvo vyčíslilo na více než 25 milionů korun, náklady na benzin a naftu do aut pak na 7,5 milionu korun. Na zajištění veřejného pořádku se podílelo přes 5700 policistů, kteří odsloužili více než 125.000 hodin. V průměru to činilo 22 hodin na jednoho policistu.

V případu hřebčína v Kladrubech je již devátý obviněný

V případu zakázky na obnovu hřebčína v Kladrubech je již devátý obviněný. Osm lidí soud poslal do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování. Informovali o tom Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze a místopředseda Okresního soudu v Pardubicích pro věci trestní Jan Šlosar. Policie v pátek po rozsáhlé razii na východě Čech i v Praze obvinila osm lidí ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. O víkendu soud poslal do vazby sedm lidí, osmého obviněného v úterý. Policie ani soud jméno žádného z obviněných nezveřejnili. Jisté je jen to, že mezi nimi je předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska, což v sobotu potvrdil jeho spolupracovník z firem Enteria a Chládek a Tintěra Ondřej Chládek. Další obviněnou, která je ve vazbě, je Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína, která má na starosti pobočku hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku a také evropské dotace.

Češi budou v Afghánistánu hlídat americkou základnu Bagrám

Čeští vojáci budou hlídat vojenskou leteckou základnu Bagrám, která se nachází severně od afghánského hlavního města Kábulu. Do ostrahy jednoho z největších amerických vojenských zařízení v zemi se zapojí od začátku listopadu. Novinářům to v sídle generálního štábu řekl zástupce náčelníka štábu Aleš Opata. V druhé polovině roku se z Afghánistánu zpět do vlasti naopak stáhnou dva výcvikové týmy, které nyní působí v provinciích Vardak a Lógar. Do ochrany základny Bagrám, kde se nachází jedno ze spojeneckých velitelství, se zapojí zhruba 140 českých vojáků. Podle vojenského slangu budou působit "na vnějším perimetru". "Což znamená mimo základnu do 15 kilometrů od její hranice," vysvětlil Opata.

EPH loni víc než zdvojnásobil zisk před zdaněním na 10 miliard Kč

Energetický a průmyslový holding (EPH) hospodařil v roce 2012 s konsolidovaným ziskem před zdaněním 10,1 miliardy korun. Zisk holdingu, který patří mezi největší hráče v tuzemské energetice, se meziročně více než zdvojnásobil ze 4,5 miliardy korun v roce 2011. ČTK o tom informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Tržby EPH se loni zvýšily o deset miliard na 35,75 miliardy korun. Většina příjmů holdingu pocházela z prodeje elektřiny, uhlí, tepla a zemního plynu.

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí meziročně klesla na 24.061

Průměrná mzda v Česku v 1. čtvrtletí meziročně klesla o 85 korun na 24.061 korun, nominální pokles tak činil 0,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale mzda snížila o 2,2 procenta, informoval Český statistický úřad. Stagnaci nebo pokles platů po odečtení inflace očekávali i analytici, kteří tento vývoj zdůvodňují špatným výkonem ekonomiky a s tím spojeným růstem nezaměstnanosti. Spotřebitelské ceny stouply o 1,8 procenta, objem mezd klesl o procento a počet zaměstnanců o 0,6 procenta. V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal pokles průměrných mezd nominálně o 0,4 procenta a reálně o 2,2 procenta. V nepodnikatelské sféře zůstala průměrná mzda nominálně na stejné úrovni jako loňském prvním čtvrtletí, reálně se snížila o 1,8 procenta.

Maloobchodní tržby v dubnu po pěti poklesech meziročně vzrostly

Maloobchodní tržby v Česku po pěti poklesech v řadě stouply. V dubnu se bez sezonního očistění meziročně zvýšily o 1,5 procenta po březnovém revidovaném propadu o 3,5 procenta. K meziročnímu zvýšení tržeb přispěl vývoj v motoristickém segmentu, prodej nepotravinářského zboží a také vyšší počet pracovních dní. Uvedl to Český statistický úřad. V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot neočištěné tržby klesly meziročně o 0,3 procenta. Tržby za prodej pohonných hmot stouply o 2,6 procenta a za prodej nepotravinářského zboží se zvýšily o 3,7 procenta. Naopak prodej potravin meziročně v dubnu klesl o šest procent. Pokles tržeb zaznamenal prodej farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Dařilo se naopak mj. prodeji po internetu nebo prostřednictvím zásilkové služby.

Do 2. pilíře reformy penzí vstoupilo přes 47.000 lidí, zájem roste

Za pět měsíců letošního roku vstoupilo do druhého pilíře reformy penzí 47.392 lidí. Květen znamenal zatím nejvyšší přírůstek klientů, bylo v něm uzavřeno 15.407 smluv, což je skoro stejně jako za dva předchozí měsíce dohromady. Informovala o tom Asociace penzijních fondů. Čísla vyplývají z informací všech penzijních společností, které druhý pilíř nabízejí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Společnost Millward Brown Czech Republic vypracovala minulý týden exkluzivní průzkum pro Deníky VLP, ze kterého vyplývá, že 78 procent lidí si myslí, že stát nevydrží v příštích letech vyplácet penze jako nyní, a 71 procent lidí se domnívá, že je reforma penzí nutná. Na devět procent lidí bez udání věku zvažuje, že vstoupí do druhého pilíře. Vláda již dříve uvedla, že reforma penzí je výhodná pro polovinu občanů.

Vládě se líbí novela, která umožní ČRo Plus vysílat na VKV

Vládě se líbí představa, že by veřejnoprávní Český rozhlas získal ze zákona právo provozovat svou novou stanici ČRo Plus v pásmu velmi krátkých vln (VKV). Do Sněmovny příslušnou poslaneckou novelu poslala s kladným stanoviskem. Veřejnoprávní rozhlas o novelu usiluje kvůli tomu, že jeho stanice mluveného slova ČRo Plus nyní může vysílat pouze na méně sledovaných středních vlnách. Důvodem pro předložení novely bylo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která loni v létě odmítla žádost BBC o rozšíření společného vysílání s někdejší stanicí Rádio Česko z šesti na 12 hodin denně. Podle předsedkyně rady Kateřiny Kalistové totiž platný zákon už neumožňuje rádiu, které vysílá na základě licence, přebírat program veřejnoprávního rozhlasu. Veřejnoprávní rozhlas následně Rádio Česko spojil se stanicemi ČRo - 6 a ČRo Leonardo v novou stanici Český rozhlas Plus, která zahájila vysílání letošního 1. března. Vysílá osm hodin denně v pásmu středních vln, digitálně a na internetu.

Odvolací soud definitivně zprostil obžaloby zpěváka Blytha

Vrchní soud v Praze potvrdil osvobozující rozsudek americkému zpěvákovi Randymu Blythovi, kterého obžaloba vinila z usmrcení fanouška při koncertu. Hudebníka v březnu zprostil obžaloby Městský soud v Praze, soudní senát nyní zamítl odvolání státního zastupitelství. Blythe se jednání neúčastnil, podle jeho advokáta Tomáše Gřivny to soud nevyžadoval. Soudce Jiří Lněnička zamítnutí odvolání žalobce vysvětloval tím, že předchozí soud podle něj zhodnotil veškeré důkazy, které se nabízely, a rozhodl správně. Státní zástupce Blytha vinil z usmrcení fanouška při pražském koncertu metalové kapely Lamb of God v roce 2010. Mladík tehdy vylezl na pódium, přičemž po střetu s Blythem spadl dolů, vážně se zranil na hlavě a později zemřel v nemocnici. Podle soudu ho ale Blythe nezranil úmyslně.

Muž se v Ostravě otrávil metanolem

Muž v Ostravě se o víkendu otrávil metanolem. Mrtvého našla v bytě v sobotu jeho příbuzná. Je možné, že spáchal sebevraždu. Případ i proto podle policie nesouvisí s metanolovou kauzou, která si v Česku od loňského září vyžádala už čtyři desítky mrtvých. Informovala o tom mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Kriminalisté v bytě našli kanystr s dosud neznámou chemikálií. Vzorek zaslali na rozbor znalcům. Předběžná analýza ale odhalila, že látka obsahovala metanol.

Paterčata jsou nadále ve výborném stavu

První česká paterčata, která přišla na svět v neděli v pražské podolské porodnici, jsou třetí den po narození nadále ve výborném stavu. Dávky mateřského mléka se jim zvyšují. Sdělil to vedoucí lékař JIP pro novorozence Jiří Širc. Děti se narodily císařským řezem v 31. týdnu těhotenství třiadvacetileté Alexandře Kiňové. Čtyři chlapci, Deniel a Michael, Martin a Alex, vážili při narození 1214, 1318, 1340 a 1050 gramů. Jejich sestra Tereza měla porodní váhu 1250 gramů. Celý porod trval něco přes hodinu.

Ze sportu:

Novým trenérem fotbalistů Ostravy se stal Martin Svědík. Osmatřicetiletý kouč, který do minulého týdne vedl v druhé lize Pardubice, podepsal v Baníku dvouletý kontrakt s opcí. Jeho asistentem bude Erich Cviertna.

České tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou si potřetí za sebou zahrají v semifinále čtyřhry na Roland Garros. Vítězky pařížského grandslamu z roku 2011 ve čtvrtfinále porazily Caru Blackovou ze Zimbabwe s Marinou Erakovicovou z Nového Zélandu 2:6, 7:6 a 6:4.

Tenisový challenger na pražské Štvanici záplavy nezhatily. Kurty areálu I. ČLTK Praha jen těsně unikly vodě z rozvodněné Vltavy a hlavní soutěž Prague Open 2013 by Advantage Cars začne v úterý a vyvrcholí v neděli.

Víkendový vícebojařský mítink v Kladně se bude muset obejít bez českých desetibojařských es. Roman Šebrle již dříve avizoval, že ho velmi pravděpodobně nepustí na start dlouhodobý problém s patou, což se potvrdilo. Adam Sebastian Helcelet dá přednost doléčení bolavého stehenního svalu.

Sobotní Rallye Krkonoše se navzdory záplavám uskuteční podle plánu. Pořadatelé, kteří kvůli následkům povodní museli vynechat jednu rychlostní zkoušku, navíc chtějí v rámci soutěže uspořádat finanční sbírku na pomoc postiženým.

Organizátoři mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze se nevzdávají a budou chtít uspořádat šampionát v polovině v září i přes povodně, které devastují areál v Troji. V tomto duchu ujistili čeští vodáci i zástupce Mezinárodní kanoistické federace (ICF), která přesto připravuje záložní plán.

Projekt československé basketbalové ligy je definitivně mimo hru. Přestože po čtyřech letech jednání už byla společná soutěž velmi blízko, slovenská strana na poslední chvíli změnila své požadavky. Prezident České basketbalové federace Miroslav Jansta proto jednání definitivně ukončil.

Tenista Lukáš Rosol postoupil do čtvrtfinále challengeru Czech Open v Prostějově. Pod zataženou střechou druhý nasazený hráč porazil v českém souboji druhého kola Dušana Lojdu 7:5 a 6:3.

Na mistrovství Evropy boxerů v Minsku skončil i poslední český zástupce. Robert Bilík v boji o postup do čtvrtfinále kategorie do 69 kg prohrál s třetím nasazeným Vasilijem Bělousem z Moldavska 0:3 na body.

Basketbalisté Nymburka budou v příští sezoně hrát část mezinárodních zápasů v Evropském poháru a VTB lize v Tipsport Areně v pražských Holešovicích. Zároveň dostali od českých klubů souhlas, že mohou odehrát jen polovinu základní části domácí ligy. Po změnách ve struktuře klubu bere Nymburk příští sezonu jako stabilizační a v dalším roce se chce pokusit o postup do Evropské ligy.

Fanoušci dostihů navzdory záplavám letos nepřijdou o České derby. Třiadevadesátý ročník klasického rovinového dostihu se uskuteční podle plánu 23. června, místo na zaplaveném závodišti v pražské Chuchli se poběží na Hipodromu Most.

Koučem fotbalistů Olomouce zůstane Martin Kotůlek, který vedl tým v závěru uplynulé sezony po odvolaném Romanu Pivarníkovi. Vicemistr Evropy z roku 1996 podepsal s klubem smlouvu na dva roky s opcí. Sigma to oznámila na tiskové konferenci.

Novým trenérem basketbalistů Nymburka byl jmenován Litevec Kestusis Kemzura. Bývalý kouč lotyšské a litevské reprezentace nahradil Izraelce Ronena Ginzburga, který po sedmi letech u českého mistra skončil.

Fotbalový reprezentant Václav Pilař má v bundeslize namířeno z Wolfsburgu na roční hostování do Freiburgu. V pátém týmu minulé sezony se má rozehrát po dlouhém zranění. Podle deníku Wolfsburger Allgemeine jsou oba kluby na hostování domluveny a do konce týdne by měla být dojednána i smlouva čtyřiadvacetiletého ofenzivního záložníka v novém působišti.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno, přechodně místy i polojasno, na většině území přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů.