Zprávy

Českou republiku i Prahu zasáhly povodně, vláda vyhlásila stav nouze

Vydatný déšť v neděli zvedl hladiny řek v Čechách. Povodně mají dvě potvrzené oběti, další čtyři lidé se pohřešují. Nejvyšší povodňový stav je na padesátce míst a desítky silnic a železničních tratí jsou uzavřeny. Vláda vyhlásila nouzový stav. Platí pro celé území Česka s výjimkou Pardubického kraje. Kabinet zároveň uvolní 300 milionů korun, řekl v České televizi premiér Petr Nečas. Kvůli povodňovému nebezpečí bylo v Praze uzavřeno i osm stanic metra a od pondělí uzavře další. Desítky lidí byly evakuovány, včetně 80 pacientů z pražské nemocnice Na Františku. Podle ministra vnitra Jana Kubiceho na pomoc do postižených oblastí míří hasiči z Olomouckého kraje, Vysočiny, jižní Moravy a z Ostravy. Pomáhají i stovky vojáků. Extrémní nebezpečí povodní platí téměř pro všechny kraje Čech a pro Znojemsko. Zřejmě nejhorší byla v neděli situace na jihu Čech.

V Praze byl kvůli stoupající Vltavě vyhlášen stav nebezpečí. Problémy způsobuje i potok Botič, který částečně zaplavil Hostivař. Tomáš Hudeček (TOP 09), který je pověřen výkonem funkce primátora, vyzval lidi, aby do Prahy nejezdili. Vltava se vylila například na Kampě, na výpadovce z Prahy do Roztok, zaplavila náplavky i některé ostrovy. V Praze 10 musely své domovy opustit asi tři desítky seniorů. Praha buduje evakuační centra, připraveny jsou evakuační autobusy. Vltava by měla v Praze kulminovat v pondělí ráno při průtoku 2800 m3 za vteřinu. Rada města uvolnila 50 milionů korun na mimořádná opatření spojená s povodní. Karlův most byl v neděli večer uzavřen, sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. "Most je uzavřen. Pomocí bagru odstraňujeme naplaveniny. Jsou tu uvízlé kmeny stromů," řekla Adamcová. Opatření přijala i pražská zoo, začala v neděli s evakuací zvířat. Do horní části zahrady pracovníci stěhovali želvy, tapíry a další zvířata, u nichž stěhování vyžaduje hodně času a současně není spojeno s uspáváním. Zahrada je pro veřejnost uzavřena. Velké želvy už jsou přesunuty do Afrického domu, přestěhovali se i tapíři čabrakoví.

V Třebenicích zemřeli kvůli povodním dva lidé, pohřešovaných je několik

V Třebenicích u Prahy našli záchranáři ve zřícené podmáčené chatě mrtvého muže. Jde zároveň o druhou potvrzenou oběť záplav. Řekl to mluvčí policejního oddělení Praha-západ Zdeněk Chalupa. Záchranářské práce byly podle Chalupy velmi komplikované, protože k místu se lze dostat pouze člunem. Od sobotní noci se v kraji pátrá také po dvou vodácích, kteří sjížděli ještě s jedním rozvodněnou Berounku na raftu. Třetí z nich se z vody dostal. Záchranáři vyjížděli ke stovkám zásahů a pomáhají s vyprošťováním vodou odříznutých osob.

Ústí se připravuje na možných 10,5 metru vody v Labi

Ústí nad Labem v severních Čechách se připravuje na až 10,5 metru vody v Labi, obvykle tam protéká méně než tři metry vody. Řeka může odříznout městské části Vaňov a Střekov, stavěly se protipovodňové zdi a začala evakuace, například krajského soudu. Ústím nad Labem a Děčínem musí protéct všechna voda z řek z Plzeňského, Jihočeského i Královehradeckého kraje. "Pokud se předpověď vyplní, postupně přijdeme jak o Mariánský most, tak o most Edvarda Beneše, jediné spojení bude po železničním mostě dráhou," řekl primátor města Vít Mandík (ČSSD). Povodňový plán města počítá v takovém případě se speciálním vlakem pro použití záchranné služby i kyvadlovou linkou pro veřejnost mezi střekovským nádražím a nádražím Ústí nad Labem-západ. Primátor Mandík zmínil, že ještě v sobotu byla předpověď pro Ústí nad Labem taková, že řeka bude kulminovat na 530 centimetrech. Nedělní odhady hovořily o téměř dvojnásobku.

Jihočeské řeky klesají, pro řadu míst ale platí stav nebezpečí

Hladiny jihočeských řek a potoků začaly v neděli večer mírně opadávat. Přesto na mnoha místech zůstává třetí stupeň povodňového ohrožení a na Lužnici v Bechyni zůstávají extrémní hodnoty. Hladiny by měly dále klesat, výjimkou je Otava. Hydrologové ještě očekávají, že kromě Otavy se může voda zvednout na horním toku Lužnice. Právě tato řeka patřila mezi nejproblematičtější. Především v oblasti Bechyně na Táborsku, kde se výška hladiny vyšplhala až k šesti metrům. Jihočeští hasiči zaznamenali přes 500 událostí. Ráno museli evakuovat tři stovky rekreantů z kempů u Dobřejic a Bečic na Táborsku. Později ještě evakuovali zhruba stejný počet obyvatel z Protivína a v Myšenci na Písecku.

Záplavy znemožnily provoz na více než stovce silnic, problémy měli energetici

Záplavy znemožnily provoz na více než stovce silničních úseků v celých Čechách. Ředitelství silnic a dálnic evidovalo v neděli 130 neprůjezdných úseků. Na některých místech je vozovka zcela zaplavená vodou, jinde provoz znemožňuje bahno, padlé stromy, stržené krajnice nebo propadlá vozovka. Nejvíce kritických míst je na Berounsku, Benešovsku, Táborsku, Českobudějovicku a Jičínsku, ale také v hlavním městě. Problémy se týkají hlavně okresních a místních komunikací, ale nevyhnuly se ani silnicím první třídy.

Vytrvalý déšť a záplavy působily poruchy na elektrické přenosové síti. Energetici kvůli popadaným stromům evidovali poruchy na síti vysokého i nízkého napětí a v povodněmi nejohroženějších oblastech preventivně vypínali distribuční trafostanice. Část obyvatel je bez proudu, vyplývá z informací energetických společností. Podle Pavla Kříže ze společnosti ČEZ je situace v jednotlivých regionech velmi rozdílná. Nejvíce poruch energetické závody evidují na Benešovsku a na Příbramsku, severní Moravu naopak povodně zatím závažněji neohrožují. Společnost proto zatím situaci jako krizovou nehodnotí. Pražská energetika naopak kvůli záplavám vyhlásila na území Prahy stav nouze. Omezí dodávky elektřiny, aby zabránila ohrožení lidských životů.

Soud poslal do vazby sedm obviněných v kauze hřebčína v Kladrubech

Sedm obviněných v souvislosti se zakázkou na obnovu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem skončí ve vazbě. Rozhodl o tom Okresní soud v Pardubicích. Policie v případu v pátek obvinila osm lidí, které viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali v pátek přímo v hřebčíně, kvůli informacím byli také na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či na stavebním úřadu v Chrudimi. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy kladrubského hřebčína. Pardubická stavební firma Chládek a Tintěra v tiskovém prohlášení potvrdila, že policie obvinila některé její pracovníky. Vedení společnosti prohlásilo, že na základě dosavadních zkušeností věří v nevinu svých pracovníků. Česká televize (ČT) v sobotu uvedla, že obviněnou je také zástupkyně ředitele hřebčína Simona Vaňková a předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska. Údajně by měl být zatčený i jeden pracovník ministerstva zemědělství.

Klaus: ODS nemůže pokračovat beze změny lídra

Občanská demokratická strana nemůže podle exprezidenta a zakladatele strany Václava Klause pokračovat beze změny lídra, tedy premiéra Petra Nečase. Lidé podle Klause pravici nevěří a je nutné razantní řešení. Klaus to řekl v rozhovoru v televizi Prima Family. Ve špatné situaci se ale podle Klause nachází i levicové strany. Klaus v televizním rozhovoru opět kritizoval Nečasovu vládu. Podle exprezidenta nemá "žádný tah na branku". Otřel se také o koaliční stranu TOP 09, kterou označil za "mediální projekt". Podle Klause se měla ODS ve vládě s TOP 09 rozloučit podobně, jako se nedávno rozloučila TOP 09 s ODS na pražské radnici. Exprezident také řekl, že zatím situaci v domácí politice jen sleduje a komentuje.

Pražské jaro má rekordní tržby, za lístky lidé utratili 22,5 mil.

Ačkoli na koncerty Pražského jara těsně před jeho začátkem zbývala třetina volných vstupenek, festival hlásí rekordní tržby. Lidé utratili za lístky 22,5 milionu korun a festival se vyprodal z 93 procent. Tak vysokou prodejnost jsme ještě nikdy neměli, řekla mluvčí festivalu Alena Svobodová. Loni utržil festival za vstupenky o milion korun méně. Dobré návštěvnosti možná paradoxně pomohlo i špatné počasí. Festival se pořádal od 12. května a nabídl 45 koncertů a šest operních představení. Přehlídka získává peníze také od sponzorů, pražského magistrátu i ministerstva kultury, které letos dorovnalo příspěvek na původních 15 milionů korun. Několik set tisíc korun poslali do rozpočtu i mecenáši a pomohli tak zaplatit jeden koncert střední velikosti. Největší přehlídka klasické hudby v ČR sází v dramaturgii na jistotu bez větších extravagancí a snaží se "vyhovět všem". Přiváží osvědčenou kvalitu, některé umělce jako třeba pianistu Garricka Ohlssona opakovaně.

V Praze se narodila první česká paterčata, jsou v pořádku

V Praze se narodila první česká paterčata. Matka i děti jsou v pořádku, řekl lékař v podolské porodnici. Pět sourozenců, čtyři chlapci a dívka, kteří přišli na svět císařským řezem, jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Otec paterčat byl u porodu. Do Prahy jel z domova vlakem, který měl zpoždění. "Celou cestu jsem brečel, měl jsem strach, že to nestihnu," řekl ČTK. Nakonec ale dorazil včas. Dodal, že maminka před náročným zákrokem tak byla ve větší pohodě než on. Uvedl, že děti se budou jmenovat Tereza, Alex, Martin, Michaela a netradičně psaný Deniel. Ředitel podolského ústavu pro matku a dítě Jaroslav Feyereisl přijel kvůli porodu paterčat z kongresu v Dublinu, protože u něj chtěl být osobně. "Dělali jsme vše pro to, abychom byli připraveni na eventuální komplikace," řekl ředitel.

Program letošní Aviatické pouti poznamenalo počasí

Program letošního 23. ročníku Aviatické pouti, která se o víkendu konala na pardubickém letišti, výrazně poznamenalo počasí. Ze zahraničí totiž nemohla přiletět významná část historických letadel, v poměrně chladném a deštivém počasí dorazilo také méně diváků. Řekl to Richard Santus z organizačního týmu akce. Počasí například znemožnilo vzlétnout bombardéru B 17 z jižní Anglie a dalším strojům ze základen v Německu, Holandsku či Francii. Organizátoři na webu akce uvedli, že piloti se do Pardubic velmi těšili, avšak na jejich domovských letištích panovalo tak špatné počasí, že nebylo možné odstartovat. Deštivé a poměrně chladné počasí ovlivnilo i letošní návštěvnost. Zatímco vloni dorazilo za oba dva dny zhruba 25.000 lidí, letos to bylo kolem 15.000.

Dřevorubce sledovalo při mistrovství ČR přes 4000 diváků

Přes 4000 diváků sledovalo v Novém Městě na Moravě nejlepší tuzemské dřevorubce na mistrovství České republiky. Dřevorubci předvedli své umění v disciplínách jako přeseknutí kmene ve výšce, řezání motorovou pilou, přesekávání stojícího nebo ležícího kmene a řezání ruční pilou. Prvenství ve Vysočina Areně obhájil Jan Svoboda. Do finálového klání postoupilo 13 nejlepších dřevorubců. O vítězi nakonec rozhodla finální položka. Tou bylo řezání pilou o váze 25 kilogramů.Domácí šampionát vynechal světový vicemistr a nejlepší český dřevorubec posledních let Martin Komárek. Divákům se představil pouze v exhibicích.

Ze sportu:

Český útočník David Krejčí se podepsal dvěma góly v úvodním utkání finále Východní konference pod vítězství Bostonu 3:0 v Pittsburghu a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Rodák ze Šternberku si zároveň upevnil vedoucí pozici v produktivitě letošního play off NHL, v níž má s bilancí sedmi branek a dvanácti asistencí náskok tří bodů před druhým Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu.

Zuzana Hejnová vyhrála na své trati 400 metrů překážek i druhý mítink Diamantové ligy v sezoně. V Eugene triumfovala v nejlepším světovém výkonu roku 53,70 sekundy, čímž vylepšila svůj vlastní čas ze Šanghaje o devět setin. Druhá česká atletka v nabitém běhu Denisa Rosolová obsadila čtvrté místo výkonem 55,11. Čtyřstovkař Pavel Maslák po ulitém startu v Šanghaji tentokrát doběhl poslední v nevýrazném času 46,05.

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková se v Seville stali mistry Evropy. Úřadující olympijská šampionka a mistryně světa Knapková získala na kontinentálním mistrovství již třetí zlatou medaili ve své hlavní disciplíně, Synek ovládl skif podruhé. Veslař pražské Dukly byl ale už v roce 2007 členem vítězné posádky osmiveslice.

Fotbalisté Plzně, kteří si v sobotu ziskem českého titulu zajistili účast v kvalifikaci Ligy mistrů, mohou ve 2. předkole prestižní soutěže narazit na maďarský Györ s krajánky Markem Střeštíkem a Michalem Švecem nebo bulharského šampiona Ludogorec. Pokud Západočeši postoupí, budou i ve 3. předkole mezi nasazenými týmy, o kolo dál v play off o základní skupinu by už ale nejspíš nasazení nebyli.

Trenér Pavel Vrba je připravený vést fotbalisty Plzně i v nadcházejí sezoně. Po sobotním zisku druhého titulu za poslední tři sezony řekl, že chce dodržet smlouvu, kterou má na západě Čech ještě na další dva roky. Rád by svou práci v Plzni korunoval ještě jedním postupem do Ligy mistrů.

Vytrvalému dešti padl za oběť dostihový mítink v pražské Velké Chuchli, jehož vrcholem měla být Velká červnová cena. Pořadatelé ho museli zrušit kvůli nezpůsobilé dráze, jejíž část byla zcela pod vodou.

Boxer Zdeněk Chládek vstoupil vítězně do mistrovství Evropy v Minsku. V sobotním předkole váhové kategorie do 64 kg vyřadil srbského soupeře Branimira Stankoviče na body. V pondělí se česká amatérská jednička utká o postup do čtvrtfinále s Evaldasem Petrauskasem z Litvy, který na loňských olympijských hrách v Londýně vybojoval bronz ve váze do 60 kg.

Motocyklový jezdec Karel Abraham vybojoval v mistrovství světa MotoGP druhý bod v sezoně, ve Velké ceně Itálie skončil stejně jako v minulém závodě ve Francii patnáctý. Jakub Kornfeil v nejslabší třídě Moto3 spadl v poslední zatáčce a závod nedokončil.

Český biker Kristián Hynek po roce zopakoval triumf na etapovém závodě Alpentour Trophy. V konečném hodnocení po třech etapách porazil o 2:03 minuty domácího Albana Lakatu, třetí skončil další český reprezentant Jiří Novák.

Moderní gymnastka Monika Míčková obsadila na mistrovství Evropy ve Vídni sedmnácté místo ve víceboji a vešla se do postupové dvacítky pro šampionát v roce 2014. Všechny finálové soutěže v rakouské metropoli ovládly ruské závodnice, Češky skončily v týmové soutěži jedenácté.

Čeští inline hokejisté podlehli při vstupu do mistrovství světa IIHF v Drážďanech Finsku 4:5 v prodloužení. Vítězství ztratili tři vteřiny před koncem základní hrací doby.

David Vršecký si druhým místem v závěrečné jízdě soutěžního víkendu v Navaře upevnil druhou příčku v celkové klasifikaci mistrovství Evropy tahačů. Jezdec stáje Buggyra ztrácí po dvou dílech šampionátu pět bodů na vedoucího obhájce titulu Jochena Hahna z Německa.

Počasí v pondělí:

Většinou zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.