Zprávy

Déšť zvedá hladiny řek v Čechách

Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek v Čechách. Povodně v současné době hrozí zejména na severu a západě území. Na čtyřech místech platil v sobotu večer třetí stupeň povodňové aktivity. Stav ohrožení má být vyhlášen ještě na několika dalších řekách v Plzeňském kraji. V postižených regionech se proto scházejí povodňové komise. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) extrémní stupeň nebezpečí záplav hrozí vedle Plzeňského kraje i Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. V Plzeňském kraji byl v sobotu vyhlášen třetí povodňový stupeň na Klabavě v Nové Huti poblíž Plzně a na Radbuze ve Staňkově. V Plzni už proto dělají první opatření, je například připraveno pytlování. V Ústeckém kraji k třetímu stupni dosáhly hladiny Kamenice v Srbské Kamenici na Děčínsku a potoku Bystrá v Benešově nad Ploučnicí. Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni povodňové aktivity, Labe, Bílina, Ploučnice a Flájský potok hlásí první stupeň. Ačkoli se Vltava v Praze drží na prvním stupni, přistoupilo město k dalším preventivním opatřením. Bude zastavena lodní doprava v centru města, spuštěn protipovodňový uzávěr u podchodu do Divadelní ulice a budou postaveny protipovodňové zábrany ve Zbraslavi.

Tisk: Premiér Nečas nevidí důvod pro jednání s exprezidentem Klausem

Premiér a předseda ODS Petr Nečas nevidí důvod, proč by měl jednat s bývalým šéfem strany a exprezidentem republiky Václavem Klausem. V jeho kritice vlády není návrh řešení, řekl Nečas v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). O svém vztahu k ODS rozhoduje především sám Klaus, podotkl premiér a informace o možné Klausově kandidatuře na poslance Evropského parlamentu označil za spekulace. Klaus vládu kritizoval v polovině května na přednášce na Vysoké škole ekonomické. Kabinet podle něj nedává najevo, že si je vědom vážnosti propadu české ekonomiky a že s tím chce něco dělat. Bývalý prezident se vyslovil pro hlubokou změnu a transformaci systému. Nečas kritiku odmítl už tehdy, vláda podle něj od roku 2010 prosadila řadu reformních změn, i když v podobě koaličních kompromisů.

Policie obvinila kvůli obnově kladrubského hřebčína osm lidí

Policie v souvislosti s obnovou Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem v pátek obvinila osm lidí. Viní je ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Sdělila to vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili podezřelé v tentýž den, kdy v hřebčíně zasahovali. Podle médií v pátek navštívili i ministerstvo zemědělství, odkud si prý odnesli dokumenty týkající se hřebčína. Kvůli informacím byli policisté i na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové a na stavebním úřadu v Chrudimi. Skutky, za které jsou obvinění stíháni, podle Bradáčové souvisejí s realizací první a druhé etapy obnovy kladrubského hřebčína. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták už v pátek řekl, že zásah v hřebčíně byl součástí rozsáhlé akce na více místech republiky. Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

Ministr Heger: léčebna Vesna v Janských Lázních bude zachována

Ministr zdravotnictví Leoš Heger Janských Lázních slíbil, že dětská léčebna Vesna zůstane zachována. Řekl to asi dvěma stům lidí, kteří se zúčastnili demonstrace proti jejímu rušení. Provoz Vesny zamýšlel ukončit bývalý ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně Roman Koudele kvůli špatné ekonomické situaci. Ministerstvo ho 20. května odvolalo z funkce. Zástupci odborů, pacientů a iniciativ založili krizový štáb, který by měl pomoci zachovat Vesnu i další lázně v České republice. Na shromáždění v chladném a deštivé počasí na lázeňskou kolonádu dorazili převážně rodiče s dětmi, kteří se ve Vesně léčí či léčili. "Přijela jsem do Vesny s plně ležícím dítětem a díky péči personálu tady dcera začala ve čtyřech letech chodit," řekla jedna z matek. Lidé měli na demonstraci transparenty s nápisy Zavřít Vesnu je zlý sen, tato vláda z kola ven či Kdo chce zrušit léčebnu, ten je prostě na bednu. Pořadatelé demonstrace přečetli prohlášení, jímž odmítli uzavření Vesny, propouštění zaměstnanců a vyzvali k okamžitému jednání o novém indikačním seznamu.

Středoevropské země chtějí posílit spolupráci během katastrof

Středoevropské země chtějí zintenzivnit spolupráci armád a více koordinovat pomoc a zásah při přírodních a průmyslových katastrofách. Na jednání v chorvatském městě Mali Lošinj se na tom shodli ministři obrany. Českou republiku tam zastupuje ministr obrany Vlastimil Picek. Intenzivní spolupráce, která podle agentury APA v současné době funguje mezi Rakouskem a Chorvatskem, by se měla rozšířit také na rakouské sousedy Českou republiku, Maďarsko a Slovinsko. Podle Vídně by se spolupráce měla zaměřit především na pomoc při katastrofách, na obranu před jadernými, biologickými a chemickými zbraněmi a také na další rozvoj speciálních sil. Jako příklad uvedl rakouský šéf resortu obrany Gerald Klug společné týdenní protiteroristické cvičení rakouských a chorvatských jednotek, které nyní skončilo.

Paroubkova NS-LEV 21 má stínovou vládu, jsou v ní i Benda a Šlégr

Strana expremiéra Jiřího Paroubka NS-LEV 21 představila svou stínovou vládu. Stínovým premiérem se podle očekávání stal Paroubek, ministrem financí ekonom Filip Drapák. Hokejista a poslanec Jiří Šlégr bude stínovým ministrem pro sport. Místopředseda strany a podnikatel Petr Benda, který dříve působil v ČSSD a bývá považován za sponzora Paroubkovy strany, bude odborným mluvčím pro dopravu a hospodářsky zaostávající regiony. Ve stínové vládě dále usedne například bývalý náměstek ministra obrany a velvyslanec ve výslužbě Jaromír Novotný nebo bývalý soudce Okresního soudu v Litoměřicích Šterzl. Národní socialisté, které Paroubek založil v listopadu 2011, se v Praze sešli na celostátní programové konferenci. Jednali mimo jiné o ekonomickém programu strany a programu na podporu malého a středního podnikání.

Sony Music Entertainment Czech Republic odchází z Česka

Společnost Sony Music Entertainment Czech Republic po 23 letech odejde z Česka, napsal server Borovan.cz. Pro vydavatelství, které v zemi v poslední době prodávalo například desky Judast Priest a Depeche Mode, je podle serveru IHNED.cz český trh příliš malý. Oficiální důvod odchodu ale Sony Music zatím nezveřejnilo. Český trh s hudbou loni klesl o šest procent na stávajících 280,9 milionu korun, podíl Sony tvoří 19,5 procenta, tedy zhruba 14,4 milionu. Spolu s českou pobočkou skončí i kancelář v Maďarsku. Sony Music vstoupila na československý trh roku 1990, jako první titul licencovala společnosti Bonton album kapely Rolling Stones nazvané Steel Wheels. Samostatná česká pobočka Sony Music vznikla o rok později. V roce 1998 se Sony Music a Bonton Music spojily, načež v květnu 2003 Sony Music odkoupila podíl Bontonu.

V květnu na silnicích zemřelo 51 lidí stejně jako před třemi lety

Při dopravních nehodách v květnu v Česku podle předběžných policejních statistik zahynulo 51 lidí, tedy stejně jako před třemi lety. Z dosavadních výsledků tak vyplývá, že květen 2010 a 2013 by mohly být měsícem s nejnižším počtem mrtvých na silnici za posledních 20 let. Zdaleka nejhorším pátým měsícem z hlediska následků havárií byl v uvedeném období rok 1994, kdy zemřelo 125 lidí. Proti loňskému květnu se snížil počet obětí havárií o deset. Ve srovnání s předchozími měsíci letošního roku není květnový výsledek ale už tak dobrý. V únoru si nehody podle policie vyžádaly 33 obětí, v lednu 38, v březnu 41 a v dubnu 45. Počet usmrcených za první čtyři měsíce roku je tak za posledních 44 let nejnižší, uvedli na svých webových stánkách policisté.

Se zavražděnou rodinou z Brna se blízcí loučili hlavně hudbou

Především hudbou se příbuzní a přátelé rozloučili se čtyřčlennou rodinou, zavražděnou v Brně-Ivanovicích. Účastníci smutečního obřadu zcela zaplnili kostel svatého Vavřince v Řečkovicích. Z vraždy manželské dvojice a dvou synů podezřívá policie Američana Kevina Dahlgrena. Nyní je v zámoří ve vazbě. Česko požádá o jeho vydání k trestnímu stíhání.Dahlgren je příbuzným zavražděných. Přibližně dva týdny před událostí u nich bydlel. Usmrtil je údajně nožem, poté těla odnesl do garáže, zabalil do textilií a zapálil. Pak odjel do Vídně, odkud odletěl do USA. Po příletu na washingtonské Dullesovo letiště byl zatčen a z rozhodnutí soudu uvězněn.

Praha chce změnit reklamu v historickém centru města

Z pražské památkové zóny a především z památkově chráněných budov v centru města by v budoucnu měly zmizet nevkusné reklamní cedule, barevné vývěsky a vlaječky, ale i hlasité reproduktory a blikající reflektory, které narušují vzhled a atmosféru historického jádra Prahy. Vyplývá to z návrhu koncepce, kterou vypracoval odbor památkářů. Materiál dostanou ke schválení radní. Památkáři chtějí regulovat nejen velikost a vzhled označení obchodů, ale i firemních štítů, nápisů, vývěšek a bannerů. Navrhují, aby měli obchodníci zvláště v lokalitách Starého Města nebo Hradčan povinnost používat vývěsky vyrobené řemeslnými postupy z tradičních materiálů. Reklamní poutače by zároveň nesměly překrývat architektonické prvky budov. Odborníci dále navrhují zákaz reklamních polepů okenních výplní, dveří a výkladních skříní.

Festival rekordů ozdobí nejvýznamnější tenisové trofeje

Na festivalu Pelhřimov - město rekordů se zájemci budou moci vyfotografovat s dvěma nejvýznamnějšími tenisovými trofejemi - Davisovým pohárem a Pohárem federace. Oba poháry budou vystaveny na Masarykově náměstí v sobotu 8. června. Sdělil to Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy. Českým rekordmanem v počtu odehraných zápasů v Davis cupu je Jan Kodeš. Odehrál 96 zápasů v 39 utkáních. Právě v Pelhřimově Kodeš získal jako žák svůj první titul mistra republiky. Na festivalu se uskuteční více než pět desítek pokusů o zápis do České knihy rekordů. Lidé budou moci například obdivovat největší model stíhacího letounu Supermarine Spitfire dlouhý přes devět metrů s rozpětím křídel téměř 11,5 metru. Festivalovým vrcholem jsou tradiční galavečery s vyhlášením rekordmanů a kuriozit roku. Vystoupí například Marta Kubišová nebo skupina Mňága a Žďorp. Do rekordmanské síně slávy bude uveden cestovatel a etnograf Miloslav Stingl.

Ve Slavkově u Brna se otevřela napoleonská expozice

Nová napoleonská expozice ve Slavkově u Brna se oficiálně otevřela veřejnosti. Zámecké muzeum její zpřístupnění naplánovalo na Dny Slavkova a Svatourbanské hody. Oprava nevyužívaného předzámčí a tvorba expozice si vyžádala 56 milionů korun. První ohlasy návštěvníků z minulých dní jsou podle provozovatelů dobré. Expozice se rozkládá na 800 čtverečních metrech v bývalé jízdárně a přilehlých hospodářských prostorech. Tvoří ji 150 exponátů. Expozice prezentuje nejen bitvu tří císařů, která se odehrála 2. prosince 1805, ale také osobnost Napoleona, který v ní slavně porazil své soky - rakouského císaře a ruského cara. Představitelé města doufají, že jim nová výstava pomůže přilákat do Slavkova další turisty z Česka i z ciziny. "Díky ní se mohou přenést do doby před více než 200 lety a připomenout si osudy těch, kteří zde bojovali v uniformách jednotlivých armád, stejně jako těch, kteří z pozice místního obyvatelstva byli pasivními, a přesto velmi postiženými účastníky této bitvy," uvedl starosta Ivan Charvát.

Zlínský festival vyhlásil nejlepší film a dražil filmové klapky

Britský snímek režiséra Ola Parkera z loňského roku nazvaný Teď a tady se stal nejúspěšnějším filmem letošního zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Získal ocenění ve třech kategoriích, a to hlavní cenu mezinárodní mládežnické poroty pro hraný film pro mládež, Cenu Miloše Macourka i Zlaté jablko pro divácky nejúspěšnější hraný film. Film vypráví příběh sedmnáctileté Tessy, které je diagnostikována smrtelná nemoc. Rozhodne se využít každý zbylý moment svého života a sestaví si seznam věcí, které by měl normální teenager zažít, a to včetně drog a ztráty panenství. "Dojemný, skvěle natočený film. Nikdo neodejde z kina se suchýma očima," uvedl dánský porotce Per Holst.

Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek vynesla na zlínském filmovém festivalu 1,3 milionu korun. Je to podobná částka jako loni. Akce je tradiční součástí doprovodného programu festivalu. Výtěžek půjde na projekty studentů filmových oborů. Nejúspěšnějším autorem byla Kateřina Milerová, jejíž dvě klapky byly vydraženy za nejvíce peněz. Nejvíce peněz dali lidé za klapku Milerové nazvanou Tančící krtek s partnerkou, která se vydražila za 70.000 korun. Druhou nejúspěšnější byla klapka stejné autorky nazvaná Modrý medvídek na vodě. Zájemce za něj dal 60.000 korun. Loni se klapky vydražily za 1,38 milionu korun.

V Praze začala výstava o historických událostech ve vysílání rozhlasu

V sobotu 1. června začala k 90. výročí začátku pravidelného rozhlasového vysílání výstava v ulicích Prahy. Prostřednictvím textů, fotografií a archivních zvukových ukázek získá veřejnost pohled na historické milníky 20. století, ve kterých Český rozhlas sehrál významnou roli. Výstava zpracovává 12 významných událostí v 10 lokacích historického centra Prahy. Ke každému měsíci v roce náleží jedna událost. Leden, umístěný v Karolinu, se například věnuje osobnosti Jana Palacha. Únor, věnovaný únoru roku 1948, se umístěním setkává s událostmi srpna 1968 a října roku 1918. Všechny tyto tři události budou umístěné v prostorách před historickou budovou Národního muzea. Květen roku 1945 dostane patřičný prostor přímo v budově Českého rozhlasu v Praze 2. Červenec na Kampě porovná povodně, které ČR zasáhly v letech 1997, 2002 a 2006. Mnichov v září 1938 vystaví u Rudolfina a listopad 1989 na piazzetě Národního divadla. Poslední části výstavy se věnují rozdělení ČSFR v prosinci roku 1992.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně podruhé v historii získali ligový titul. V posledním 30. kole sezony vyhráli 3:0 na hřišti sestupujícího Hradce Králové a uhájili dvoubodový náskok před Spartou Praha. Západočeši tak navázali na triumf z roku 2011 a zajistili si účast v druhém předkole Ligy mistrů, do jejíž hlavní soutěže se po předchozím titulu probojovali.

Tenistka Petra Kvitová nezopakuje na Roland Garros loňskou semifinálovou účast. Turnajová sedmička prohrála ve třetím kole 1:6 a 6:7 s Američankou Jamie Hamptonovou. Češi tak na letošním pařížském grandslamu přišli o posledního zástupce ve dvouhrách.

České volejbalistky porazily v úvodním utkání baráže o postup na mistrovství Evropy domácí Rumunsko hladce 3:0. Odveta je na programu příští sobotu 8. června v Brně.

Motocyklista Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie osmé místo a do nedělního závodu odstartuje ze třetí řady. Český jezdec, jenž se v Mugellu pokusí navázat na šesté a páté místo z předchozích dvou podniků, za nejrychlejším Jonasem Folgerem z Německa zaostal o 1,196 sekundy. V nejsilnější kubatuře MotoGP, jejíž kvalifikaci ovládl lídr průběžného pořadí šampionátu Španěl Dani Pedrosa, se českým jezdcům nedařilo. Karel Abraham obsadil 20. pozici a vyjede z předposlední řady, Lukáš Pešek dojel na poslední 24. příčce.

Šest českých posádek se v neděli představí ve finále mistrovství Evropy ve veslování v Seville. Do bojů o medaile postoupili díky výhrám v semifinále i skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, kteří patří k hlavním aspirantům na zisk zlatých medailí.

Golfistka Klára Spilková si už na turnaji Ladies European Tour (LET) v Mnichově nezahraje. Pořadatelé museli kvůli podmáčenému hřišti zrušit odložené druhé kolo a rozhodli se určit postupující do finále na základě výsledků čtvrtečního prvního kola a česká hráčka tak zůstala o ránu za hranicí cutu.

Fotbalisty Českých Budějovic povede po sestupu do druhé ligy trenér Pavel Hoftych. Jihočeský klub se s šestačtyřicetiletým koučem domluvil na smlouvě, která by měla být podepsána příští týden.

Český moderní pětibojař Ondřej Polívka skončil ve finále Světového poháru v Nižním Novgorodu na devátém místě. Porazil tak i olympijského šampiona Davida Svobodu, který obsadil až 24. příčku. Závěrečný závod seriálu vyhrál Francouz Valentin Prades se ziskem 5920 bodů před Justinasem Kinderisem z Litvy (5900) a Maďarem Adamem Marosim (5896).

Ve třetím kole skončila cesta tenistky Petry Cetkovské grandslamovým French Open. Osmadvacetiletá česká hráčka na pařížské antuce podlehla patnácté nasazené Robertě Vinciové z Itálie po setech 1:6, 6:2 a 2:6.

Reprezentační brankář Jaroslav Drobný bude dál působit v bundesligovém Hamburku. Klub oznámil, že s třiatřicetiletým fotbalistou o dva roky prodloužil smlouvu, které měla v létě vypršet. Podmínky nového kontraktu severoněmecký tým nezveřejnil, podle deníku Hamburger Abendblatt by si měl Drobný vydělat okolo 900.000 eur (23 milionů korun) za rok.

Barbora Kodedová byla na 18. místě nejlepší z českých moderních pětibojařek ve finále Světového poháru v Nižním Novgorodu. Natálie Dianová sice před závěrečnou disciplínou útočila na elitní desítku, ale kombinace běhu se střelbou se jí nepovedla a skončila dvacátá. Lenka Bilková byla devětadvacátá, zvítězila Viktoria Tereščuková z Ukrajiny.

Počasí v neděli:

V západní polovině Čech bude silně pršet. Teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia.