Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman jednal v Polsku s Komorowským o energetice a dopravě

Prezident Miloš Zeman ve Varšavě se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským jednal především o spolupráci v energetice a dopravě. Novinářům to český prezident řekl na tiskové konferenci. Zmínil se také o sporech o kvalitu polských potravin z poslední doby. Otázku polské soli prý nepovažuje za tak důležitou jako ekonomická témata. Česko a Polsko se v poslední době přely kvůli kvalitě polských potravin dovážených do ČR. Podle české Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsou některé polské potraviny nevyhovující, zatímco polská strana se domnívá, že jde o snahu vytlačit polské produkty z českého trhu. Debaty začaly loni v únoru kvůli takzvané solné aféře, kdy polské firmy technickou sůl označenou jako jedlou prodávaly výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám.

Primátor Prahy Svoboda byl odvolán, ODS v metropoli je v opozici

Zastupitelé hlavního města odvolali z funkce primátora Bohuslava Svobodu (ODS). S ním skončili i všichni radní za ODS, občanští demokraté tak po 22 letech odešli v Praze do opozice. Vlády ve městě se ujala TOP 09, výkonem funkce primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. Vývoj v Praze rozvlnil hladinu i v nejvyšších patrech české politické scény. Pro ODS je dění velkou ztrátou, o voliče v metropoli se dlouhodobě opírala a pražský primátor byl jediným hejtmanem ODS.

TOP 09 v minulých dnech vypověděla ODS koaliční smlouvu, zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní jde o boj o moc. Obě strany se na novém uspořádání v minulých dnech neshodly. Hudeček zároveň připustil vyjednávání o budoucí radě s ČSSD, ale i s ODS. Vedení ČSSD svým zástupcům doporučilo, aby nevstupovali do pražské rady. Podle místopředsedy Michala Haška by spojení ČSSD a TOP 09 v Praze bylo jako spojení ohně a vody.

Pražští zastupitelé Vinš a Zoufalík rezignovali na členství v ODS

Pražští zastupitelé Ivan Vinš a Bohumil Zoufalík rezignovali na členství v ODS. Uvedli to v zaslaném prohlášení. Strana je chtěla vyloučit za to, že se účastnili hlasování o odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody a radních za ODS. Vyloučení zastupitelů navrhla regionální rada pražské ODS, následně o tom měla jednat výkonná rada. Regionální rada ODS zasedala už ve středu vpodvečer a zavázala své členy, aby v případě hlasování o odvolání rady odešli ze zastupitelského sálu a hlasování se nezúčastnili. Zoufalík s Vinšem se ale instrukcemi neřídili. Místostarosta Prahy 10 Zoufalík a zastupitel Prahy 10 Ivan Vinš nahradili v pražském zastupitelstvu poslance Borise Šťastného a starostu Prahy 10 Milana Richtera, kteří na posledním zasedání rezignovali.

Nečas nevylučuje, že TOP 09 se ve vládě zachová stejně jako v Praze

Odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) označil premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas za špatný krok, který ukazuje tendenci TOP 09 k politikaření. Na tomto vývoji se podle něj evidentntě dohodla koalice TOP 09, ČSSD a komunistické strany. Nečas zdůraznil, že vše směřuje k dohodě Tomáše Hudečka z TOP 09 a představitele pražské ČSSD Petra Hulinského. Vzniká tak podle něj "Hu-Hu koalice", která si zvolí svého primátora. Nečas míní, že změny v Praze se udály s posvěcením celorepublikového vedení TOP 09. Nelze podle něj vyloučit, že se podobné věci budou dít také na celostátní úrovni. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že nadále trvá podpora, kterou vedení pražské TOP 09 celorepublikové stranické předsednictvo vyjádřilo už v úterý.

Nečas: Dostavba Temelína má nadále podporu vlády

Dostavba Jaderné elektrárny Temelín má nadále podporu vlády, přestože od některých kritiků zaznívají hlasy, že se stavba hospodářsky nevyplatí. Premiér Petr Nečas řekl, že si kvůli odstavení uhelných elektráren neumí představit situaci pro průmysl po roce 2025, pokud by dva nové bloky v jihočeské elektrárně nebyly spuštěny. "Do roku 2020 bude muset dojít k odstavení uhelných elektráren s celkovým výkonem 1800 megawattů. Je jasné, že v období po roce 2025 budou muset být spuštěny některé další dodatečné kapacity," řekl Nečas. Elektřinu z Temelína podle něj bude česká ekonomika potřebovat, protože má silný průmyslový sektor, který se bez stabilních dodávek neobejde. Nečas připomněl, že průmysl se podílí na tvorbě českého HDP i na zaměstnanosti zhruba 40 procenty a že Česko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země s největším podílem průmyslu.

Vláda chce strop pro příspěvek spotřebitelů na obnovitelné zdroje

Vláda chce stanovit strop pro příspěvek na obnovitelné zdroje energie, který platí koneční spotřebitelé v ceně elektřiny. Po jednání s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou řekl premiér Petr Nečas. Částku nad stanovený strop by měla platit vláda ze státního rozpočtu. Spotřebitelé nyní platí v ceně elektřiny 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny na podporu obnovitelných zdrojů. Tato částka dosud každoročně rostla. Podle Nečase je nutné stanovit maximální výši této částky, která bude platit po delší období, například pět let. Konkrétní výši stropu pro příspěvek na obnovitelné zdroje ale premiér nesdělil, bude ji podle něj třeba teprve propočítat. Nečas zároveň upozornil, že je nutné kontrolovat příjemce dotací na provoz obnovitelných zdrojů a potrestat nepoctivé vlastníky. Výplata podpory by také měla být podmíněna rozkrytím majetkové struktury společností. Podle Nečase by to mohlo přinést úspory až sedm miliard korun ročně.

Klause doporučení Evropského parlamentu o výjimce nepřekvapilo

Bývalého prezidenta Václava Klause doporučení Evropského parlamentu členským zemím, aby se nezabývaly českou výjimkou k lisabonské smlouvě, nijak nepřekvapilo. Stejně prý nakonec rozhodnou jiní, řekl při představování nové publikace o privatizaci. Bývalá hlava státu také uvedla, že o jeho možné kandidatuře do EP zatím není jasno. "Evropský parlament nám nepřeje... Já přesto doufám, že role Evropského parlamentu je pořád ještě mizivá, stejně jako celá demokracie v Evropské unii je mizivě zastoupena, takže myslím, že stejně budou rozhodovat jiní lidé a bude rozhodovat Evropská rada a Evropská komise," řekl Klaus. Požadavek na výjimku z lisabonské smlouvy související s uplatňováním Listiny základních práv EU vznesl v říjnu 2009, neboť se obával možnosti prolomení tzv. Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z Československa po druhé světové válce. Právní experti přitom takové riziko většinou vylučují. Výjimku Česku přiznal summit EU koncem října 2009.

Soudce Havlín je na svobodě, z vazby se dostal díky kauci

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová propustila z vazby soudce Ondřeje Havlína, který čelí obvinění z korupce. Informaci přinesl server iDnes.cz. Bradáčová řekla, že přistoupila na Havlínovu nabídku peněžité záruky. Soudce navíc dostal zákaz vycestovat ze země. Výši složené kauce nechtěla žalobkyně specifikovat. Havlín čelí společně s dalšími pěti lidmi obvinění z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle dostupných informací údajně zahlazovali za úplatky trestné činy v dopravě, Havlínovo obvinění navíc policie rozšířila i o nedovolené ozbrojování.

U Hradu protestovalo 200 lidí proti ohrožování akademické svobody

Zhruba dvě stovky lidí se sešly u Pražského hradu na shromáždění na podporu akademických svobod. Účastníci protestovali proti postupu prezidenta Miloše Zemana ohledně jmenování akademika Martina C. Putny profesorem. Zeman původně odmítal literárního historika Putnu profesorem jmenovat. Vadilo mu prý jeho vystoupení na průvodu homosexuálů. Nakonec ustoupil, jmenování podepíše, ale dekret akademikovi předá ministr školství. Ten by měl mít podle prezidenta v budoucnu na starosti také celý jmenovací proces. Podle protestujících studentů prezident nevysvětlil, proč má Putna dostat dekret jinak než ostatní profesoři. Považují to za segregaci. V prohlášení uvedli, že profesura se má posuzovat podle odborných kvalit, ne podle občanských postojů. Zeman by se prý měl Putnovi omluvit.

Středočeský ROP dostane půl miliardy Kč z problémových programů

Regionální operační program Střední Čechy (ROP) získá půl miliardy korun navíc z evropských programů, které mají problém s čerpáním peněz. Tyto peníze půjdou hlavně do zvýšení kapacity mateřských školek a okrajově do středních škol, příměstské dopravy a sociální integrace. Oznámila to Martina Semelková ze středočeského ROP. Nové výzvy, z kterých se budou získané peníze rozdělovat, se teprve připravují. Středočeský ROP má v současnosti podle Semelkové podepsané smlouvy na 685 projektů s dotacemi 16,3 miliardy korun.

ROP Jihozápad získá z rizikových OP půl miliardy Kč

ROP Jihozápad dostane na základě rozhodnutí vlády z operačních programů, které mají problémy s čerpáním peněz, zhruba půl miliardy korun. O rozdělení sumy bude v nejbližších dnech jednat monitorovací výbor. Přesunuté peníze by měly podpořit projekty ve školství, sociální integrace a možná dopravní, řekla ředitelka úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaela Šímová. Vláda na svém středečním zasedání schválila přesun 7,3 miliardy korun z rizikových operačních programů. Operační program ROP Severozápad přijde o 3,1 miliardy korun, které se rozdělí mezi ostatní regionální operační programy. Kromě toho ministerstvo navrhlo přesunout 3,7 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava. O půl miliardy přijde také Operační program Technická pomoc.

Kraje: Vláda na nás vytváří dlouhodobý rozpočtový tlak

Zástupci krajů se domnívají, že vládá na ně vyvíjí dlouhodobý tlak v rozpočtové politice či čerpání evropských fondů. Řekl to její předseda Michal Hašek. Nelíbí se mu ani neměnná situace v řešení takzvaných korekcí za chyby v Regionálních operačních programech (ROP), které by měly zaplatit kraje. Současnou situaci proto nazval studenou válkou mezi kraji a některými zástupci vlády. Podle něj hlavní osobou sváru je ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle Kalouska ale Hašek odmítá nezpochybnitelnou odpovědnost krajských představitelů za regionální operační programy emocemi a hesly, nikoliv argumenty.

Česká zbrojovka vyhrála tendr v Egyptě

Česká zbrojovka z Uherského Brodu vyhrála v Egyptě mezinárodní tendr na dodávku 50.000 pistolí pro egyptské ministerstvo vnitra. Objem ročního kontraktu je ve stovkách milionů korun. Na veletrhu obranného průmyslu Idet v Brně to řekl generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Část dodávky má už firma za sebou. Firma nabízí své zbraně i do Iráku. Jedná o dodávce pušek, samopalů a pistolí. O kontraktu by měla irácká strana rozhodnout letos. Celkem by mělo jít o 20.000 útočných pušek a stejný počet pistolí. Irácká strana uvažuje v této souvislosti o vybudování servisního a školicího střediska pro servis zbraní přímo v Iráku.

Dovoz drůbeže vzrostl o 13 procent

Dovozy drůbežího masa do Česka letos rostou. Za první tři měsíce roku se dovezlo 26.714 tun, meziročně o 13 procent více. Nejvíce se drůbež vozí z Polska, odkud pocházelo přes 12.000 tun. Podíl polských dovozů tak vzrostl z loňských 38 procent na 45 procent. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Sdružení drůbežářských podniků. Ještě výrazněji roste ale objem vývozu drůbeže. V prvním čtvrtletí jej bylo z tuzemska vyvezeno 7729 tun, zatímco ve stejném období loni to bylo 5481 tun. Přes 60 procent české drůbeže směřuje na Slovensko. Za celý loňský rok činily dovozy drůbeže 99.313 tun, vývozy 28.999 tun. Drůbeží maso bylo podle Českého statistického úřadu jediným z hlavních druhů masa v Česku u něhož loni vzrostla výroba, konkrétně o 2,7 procenta. Produkce hovězího loni klesla o 8,9 procenta a vepřového o 8,8 procenta.

V Brně nalezeni čtyři zavraždění; podezřelým je Američan

V Brně-Ivanovicích našla policie čtyři zavražděné. Z činu kriminalisté podezírají dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena, který pochází z Kalifornie. Policie po něm pátrá, je nebezpečný, zřejmě ozbrojený, řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Dva mrtví jsou muži, a to členové hudebního uskupení Ukulele Orchestra jako Brno. Vražda se stala v rodinném domě jednoho z nich v Zatloukalově ulici. Další z obětí je žena - učitelka. K domu v Ivanovicích byli v noci přivoláni hasiči kvůli požáru. Po nálezu mrtvých těl informovali policii. Jaký byl motiv činu a proč se dům ocitl v plamenech, nikdo zatím neví. Spekuluje se o tom, že jej Američan po činu zapálil. Dahlgren podle policie mluví pouze anglicky. Na svém profilu na Facebooku uvádí, že žije v Brně a nabízí lekce angličtiny za 200 korun za hodinu. Kriminalisté důrazně varují občany, aby se ho v žádném případě nepokoušeli zadržet. Jde o nebezpečného muže, který je pravděpodobně ozbrojený, dodala Vedrová.

Policie navrhla obžalovat pět lidí kvůli fotovoltaice

Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé zaměstnance Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a další tři lidi, kteří podle ní chtěli neoprávněně získat licenci na provoz solární elektrárny. Podle detektivů mohli způsobit škodu až 240 milionů korun. Informoval o tom mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Pětice chtěla získat licenci na elektrárnu v Olomouckém kraji na sklonku roku 2010, kdy byla ještě garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny, než u staveb uvedených do provozu v roce 2011. "K vydání licence mělo podle závěrů kriminalistů dojít na základě předložení nepravdivých dokumentů Energetickému regulačnímu úřadu," uvedl mluvčí. Podle dokumentů měla být elektrárna z části dokončena, ve skutečnosti však nebyl k 30. prosinci 2010 nainstalován ani jeden fotovoltaický panel. Pokud by policisté nezasáhli, pětice by se prý přišla v následujících 20 letech až na 240 milionů korun. Na nesrovnalosti nakonec upozornili pracovníci distribuční společnosti, kteří koncem roku 2010 stavbu kontrolovali.

Výsledky testů 5. a 9. tříd jsou zatím lepší než loni

Po prvním týdnu pokusného testování v 5. a 9. třídách jsou zatím výsledky dětí ve všech předmětech lepší než loni, výrazně se polepšily hlavně v angličtině. Uvedla to Česká školní inspekce. Minulý rok uspěla většina škol v angličtině a matematice na 41 až 60 procent, v češtině pak na 61 až 80 procent. V tomto roce byla ale zatím otestována jen zhruba čtvrtina z celkových 3762 základních škol a víceletých gymnázií. Z průběžných výsledků v pátých třídách vyplývá, že v angličtině mají zatím žáci téměř o polovinu vyšší průměrnou úspěšnost než loni. Angličtina je tak ze tří povinně testovaných předmětů zatím nejlepší, ačkoliv loni s ní mělo problémy nejvíc žáků. Žáci devátých tříd jsou zatím nejlepší v češtině, stejně jako jejich mladší spolužáci si ale výrazně polepšili v angličtině. Testování žáků potrvá do 7. června, zapojí se přes 170.000 dětí.

Novinářskou cenu K.H. Borovského získal Tomáš Němeček

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2012 získal Tomáš Němeček z Lidových novin. Porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za objevné články o právu a s nadhledem psané komentáře. Oznámila to Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond. Prestižní ceny se předávají ve čtvrtek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Daniela Vrbová z Českého rozhlasu a Kamil Fila z Respektu. "Vrbová přesvědčila porotu vysoce profesionální a zároveň velmi invenční několikaletou prací především na stanici Český rozhlas 6, Fila byl oceněn za hluboký pohled na to, co vidíme na stříbrném plátně," uvedla Hájková. Letos poprvé udělila nadace také Cenu Opus Vitae za dosavadní novinářskou činnost. Za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství se jejím držitelem stal Jan Petránek.

Jiří Menzel a Henri Bonet převzali cenu Artis Bohemiae Amicis

Filmový a divadelní režisér Jiří Menzel a předseda představenstva Komerční banky a dlouholetý donátor Národního divadla Henri Bonnet jsou novými držiteli ceny Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Převzali ji V Nostickém paláci v Praze z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové. Letošní pětasedmdesátník a oscarový filmař Menzel představí zatím svůj poslední snímek Donšajni 19. září. Na kontě má 17 celovečerních filmů, řadu dokumentů i desítky divadelních režií v Česku a v zahraničí. Jeho herecká filmografie čítá 80 rolí ve filmu a v televizi. Ocenění Artis Bohemiae Amicis je udělováno osobnostem, které se zasloužily o šíření dobrého jména české kultury a umění doma i v zahraničí. Dosud jím byli vyznamenáni například spoluzakladatel a umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda, světoznámý fotograf Josef Koudelka, historik umění František Dvořák, herci Lubomír Lipský, Emília Vašáryová, Soňa Červená, Jiřina Jirásková.

Výstava o Marilyn na Hradě bude i přes ztrátu části vybavení

Výstava o Marilyn Monroeové provázená ztrátou části vybavení se na Pražském hradě uskuteční v původním termínu. Pro veřejnost se tedy otevře 30. května. Uvedl to David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu, která je jedním z pořadatelů výstavy. Dalšími jsou Muzeum Salvatore Ferragamo a společnost Armentano. "Italští autoři a architekti výstavy Marilyn zkonstatovali, že ztracený fundus expozice lze nahradit a byla přijata nezbytná opatření k jeho včasné náhradě," uvedl Hrad. V úterý se během transportu z Itálie do České republiky ztratila část vybavení výstavy - vitríny, podstavce, figuríny, ale také část originálních fotografií. Policie nechce případ komentovat, podle pořadatelů výstavy ale mohla být krádež obsahu kamionu součástí organizované akce. Výstava má nabídnout především kolekci unikátních kostýmů a bot z filmů i z osobního života herečky, sestavenou ze soukromých sbírek z celého světa.

Ve Zlíně začal divadelní festival Setkání 2013 Stretnutie

Ve Zlíně začal mezinárodní divadelní festival Setkání 2013 Stretnutie, který představuje současnou českou a slovenskou tvorbu. Již 18. ročník přehlídky potrvá do soboty. Do Zlína přijela také téměř stovka studentů divadelních oborů, kteří absolvují několik workshopů a připraví krátká představení v rámci festivalového původu ulicemi města. Letošními patrony jsou herci Božidara Turzonovová a Ivan Trojan, sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová. Během festivalu vystoupí například Dejvické divadlo, Národní divadlo Bratislava, Radošinské naivní divadlo, Komorní scéna Aréna Ostrava nebo Husa na provázku. Zlínští divadelníci uvedou pohádku O Človíčkovi nebo Palubní deník Hanzelky a Zikmunda, původní inscenaci o slavné cestovatelské dvojici.

Festival Divadlo evropských regionů začne 21. června

Pestrou nabídku toho nejlepšího, co se urodilo na českých a moravských jevištích, i pozoruhodné zahraniční projekty uvede od 21. do 30. června festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Jeho devatenáctý ročník pořádají Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a sdružení Poco a Poco animato. Počítá s doprovodnou výstavou, koncerty a tradičním Open Air Programem s více než dvěma stovkami divadelních, hudebních a výtvarných produkcí. Zahájení přehlídky bude na jevišti Klicperova divadla patřit inscenaci hry Nebezpečné vztahy od Christophera Hamptona v provedení členů Scéne indeépendante contemporaine z Paříže. Režie se ujal John Malkovich. Dalšími zahraničními hosty budou herci z Divadla U mostu v Permi, které slaví 25 let existence. Přivezou černou komedii Martina McDonagha Bezruký ze Spokane i ruskou klasiku Na dně Maxima Gorkého. Slovenské komorní divadlo z Martina přiveze inscenaci Lubomíra Vajdičky Sedm dní do pohřbu.

V Ústí n.L. začíná hudební festival Porta

V Ústí nad Labem začíná 47. ročník hudebního festivalu Porta. Zahájí ho bluegrassový večer na Severní Terase, hlavní festivalová scéna se přesunula na Větruši. Kromě tradičních vítězů oblastních kol soutěže i minulého ročníku zahrají poslední víkend v květnu například kapely Nezmaři, Hop Trop, Jakub Smolík, Jaroslav Samson Lenk či Pavlína Jíšová. Sdělil to šéf realizačního týmu festivalu Josef Vejlupek. Porta vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem, odkud musela v době normalizace odejít. Pak se konala na mnoha místech v Česku a nakonec našla zázemí v Plzni. V roce 2007 se organizátoři domluvili, že se bude konat v místě svého vzniku. Soutěžní část je vyvrcholením několika oblastních kol, která se pořádají po celé zemi.

Český rozhlas poprvé spolupořádá mezinárodní tribunu skladatelů

Český rozhlas letos poprvé spolupořádá významné setkání rozhlasových tvůrců, dramaturgů a producentů věnujících se soudobé hudbě, takzvanou Tribunu. Cílem tradičního fóra je výměna a vysílání nahrávek nejzajímavějších děl vzniklých během posledních pěti let. Informoval o tom Český rozhlas. Akce se koná jako soutěž mezi nahrávkami, které jednotlivé rozhlasové organizace nominují. Jejich zástupci si všechny nahrávky poslechnou a následně o nich hlasují. Z hlasování vzejde vítěz "generální" kategorie pro skladatele bez věkového omezení a vítězná nahrávka autora do třiceti let. V minulosti vyhrála mimo jiné díla Jana Kapra nebo Luboše Fišera, a skladby Ondřeje Adámka a Miroslava Srnky se dočkaly desítek odvysílání zahraničními rozhlasy. Letos budou Český rozhlas reprezentovat nahrávky Tria Luboše Mrkvičky, skladatele působícího na Hudební akademii múzických umění v Praze a pražské pobočce Newyorské univerzity, a Entropic Symphony Petra Cíglera, který skloubil hudbu s dráhou vědce.

Mikulčice oslaví výročí příchodu věrozvěstů, přijede patriarcha

Oslavy 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje vyvrcholí tento víkend v Mikulčicích na Hodonínsku. Vedle Velehradu ve Zlínském kraji jsou Mikulčice druhým místem v zemi, kam zřejmě zamíří nejvíce poutníků, představitelů církví a osobností. Slavnosti nazvané Setkání kultur začnou v pátek koncertem a programem pro děti, v sobotu se uskuteční bohoslužba a přijede také nejvyšší představitel pravoslavné církve, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. Právě patriarcha Bartoloměj podle tajemníka pražské arcidiecéze Pavla Milka sobotní bohoslužbu povede. Bartoloměj přijel do ČR a při té příležitosti ocenil udržování cyrilometodějské tradice. Cyrilometodějské poutě do Mikulčic se konají každoročně. Mají připomenout bratry ze Soluně, kteří vytvořili pro Slovany jejich vlastní písmo a přeložili základní křesťanské texty. Letošní oslavy jsou ale výjimečné.

Ze sportu:

Obránce Plzně Václav Procházka se před zápasem fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství světa s Itálií poprvé objevil v nominaci fotbalové reprezentace. Kouč Bílek povolal všechny z tradičních opor včetně brankáře Petra Čecha a kapitána Tomáše Rosického. Češi se s Itálií utkají 7. června v Praze na Letné.

Dvojice amatérských veslařů Miroslav Přinesdomů a Libor Kovařík se rozhodla netradičně připomenout jubilejní stý ročník nejslavnějšího českého veslařského závodu - pražských Primátorek. V průběhu sedmi dnů stráví na Labi a Vltavě veslováním více než 30 hodin a čeká je trať dlouhá 223 km.

Český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu se drží v čele produktivity NHL o dva body před Sidneym Crosbym a Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu. Krejčí nasbíral v 10 zápasech 16 bodů za pět branek a 11 asistencí.

Hokejový útočník Jaromír Jágr vede i po druhém kole hlasování pořadí ankety Zlatá hokejka. Za ním následují Tomáš Plekanec a Jakub Voráček.

Tenista Jan Hájek si na antuce v Düsseldorfu druhé semifinále na turnaji ATP v kariéře nezahraje. Nizozemci Igoru Sijslingovi podlehl jasně za necelou hodinu 3:6, 1:6.

Jeden z vrcholů sezony mají před sebou čeští bikeři, které společně se zbytkem pelotonu čeká druhý díl série Světového poháru v Novém Městě na Moravě. V závodech na domácí půdě, kde se pojede třetím rokem za sebou, nebudou chybět hlavní hvězdy Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Kateřina Nash nebo Tereza Huříková.

Počasí v ČR v pátek:

Bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 12 až 16 stupňů.