Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman podepíše Putnovu profesuru, chce ale změnit jmenování

Prezident Miloš Zeman oznámil, že profesuru akademiku Martinu C. Putnovi podepíše, jeho jmenování se ale ujme ministr školství Petr Fiala. Zeman také ministra požádal o změnu vysokoškolského zákona, jíž by pravomoc jmenovat profesory přešla z hlavy státu na ministra školství. Putna s postupem souhlasí, krok prezidenta kvitovali i akademici a politici napříč politickým spektrem. Ve čtvrtek se ale přesto bude před Hradem konat protest na obranu akademických svobod. Původní Zemanův záměr Putnu nejmenovat vyvolal vlnu kritiky. Prezident už v pondělí uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na přehlídku sexuálních menšin Prague Pride.

Zemanův krok označil za uvážlivý například lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Také místopředseda vládní ODS Jiří Pospíšil je rád, že Zemanův postup je racionální. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík uvítal, že se našel způsob, jak "nedůstojný spor" ukončit. Kritika stále zaznívá od studentů. Podle Iniciativy Za svobodné vysoké školy, která na podporu Putny zveřejnila otevřený dopis, se prezident rozhoduje podle osobních sympatií.

Schwarzenberg navštívil Jemen a další arabské země

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navštívil v minulých dnech Saúdskou Arábii a Jemen, odkud v úterý odjel do Spojených arabských emirátů. Oznámil to tiskový odbor ministerstva. Šéf české diplomacie se v doprovodu početné podnikatelské delegace přitom zaměřil na posílení vzájemných politických a ekonomických vztahů s těmito blízkovýchodními zeměmi. Nejvýznamnějším arabským obchodním partnerem ČR jsou nyní Spojené arabské emiráty. Perspektivní se ministrovi jeví i Jemen, kde v pondělí otevřel honorární konzulát ČR v Saná. V úterý se svým jemenským protějškem zahájil podnikatelské fórum a jednal s nejvyššími představiteli země. "Máme dobré vztahy už zhruba devadesát let a dobří přátelé se navštěvují i v nesnadných dobách," řekl ministr. Připomněl, že ČR je členem skupiny Přátelé Jemenu. Česko dosud podle jeho tiskového odboru přispělo částkou 460.000 dolarů (asi 9,3 milionu Kč).

Zeman: Komárka by žádná strana neměla zneužít k propagaci

Zesnulého politika a prognostika Valtra Komárka by žádná politická strana neměla zneužívat ke své vlastní propagaci. Na smutečním obřadu ve strašnickém krematoriu v Praze to v projevu při pohřbu Valtra Komárka řekl prezident a Komárkův přítel Miloš Zeman. Podle něj si čestný předseda ČSSD vždy uchovával vlastní názor. "Během svého života se stal i čestným předsedou sociální demokracie, ale i tam si uchovával svůj vlastní názor, který mnohdy nadřazoval nad stranické direktivy. Proto nemůže být tváří jakékoli politické strany a žádná strana by ho neměla zneužívat k propagačním agitkám," řekl v projevu Zeman. Bývalý politik byl podle něj "člověk, který měl neobyčejnou laskavost, která u nás politiků, včetně mě, bohužel chybí". Podle předsedy Senátu Milana Štěcha byl Komárek vizionář. Pohřbu se zúčastnila řada hostů. Mezi nimi předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, právník a politik Zdeněk Jičínský, ekonom Jiří Rusnok nebo hradní kancléř Vratislav Mynář. Komárek zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let.

Nečas: Boj s daňovými úniky by neměl vést k harmonizaci daní

Česká republika je pro boj s daňovými úniky, nemělo by to ale vést ke sjednocování nebo harmonizování daní. V Bruselu to řekl český premiér Petr Nečas. Podle něj nelze očekávat, že by zamezení únikům přímých daní významně posílilo státní rozpočet. Česká republika se naopak chce zaměřit na podvody s nepřímými daněmi. Jde především o velmi složité transakce, kde je do řetězce zapojeno velké množství jednotlivých subjektů, řekl.

Vláda přesune miliardy z problémových operačních programů

Vláda rozhodla o přesunu celkem 7,3 miliardy korun z operačních programů, které mají problém s čerpáním peněz, do těch bezproblémových. Po jednání vlády to uvedla vicepremiérka Karolína Peake. Přesuny peněz ještě musí projednat monitorovací výbory jednotlivých programů. Operační program ROP Severozápad tak přijde o 3,1 miliardy korun, které se rozdělí mezi ostatní regionální operační programy. Kromě toho ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo přesunout 3,7 miliardy korun z OP Životní prostředí do OP Doprava, kde mají být využity na modernizaci a rozvoj pražského metra. O půl miliardy přijde také Operační program Technická pomoc. Vláda projednala zprávu MMR o rizikových operačních programech, podle které je Česko ve skluzu v čerpání peněz z evropských fondů. EK dosud certifikovala jen 29,3 procenta připravené částky, do konce roku by to mělo být 65 procent.

Vláda schválila změny platů v armádě

Vojáky nejspíš čekají velké změny v platech. Vláda schválila novelu zákona o vojácích z povolání, která výši platu pevněji svazuje se zastávanou funkcí a vojenskou hodností. Potvrdil to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Novela má podle představ ministerstva přispět k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně být dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů. Podle ministerstva by se měly čisté platy osmi desetin vojáků po zavedení nového systému zvýšit či zůstat na současné úrovni. Platy naopak poklesnou především v hodnostním sboru generálů. Novela také ruší některé nyní platné příplatky.

Vláda souhlasí se vznikem dětských skupin

V Česku by od příštího roku mohly začít fungovat dětské skupiny, kam by rodiče dávali své malé děti na hlídání. Výdaje za jejich pobyt v předškolním zařízení by si pak mohli odečíst z daní. Návrh zákona z dílny ministerstva práce schválila vláda. Chce tak řešit nedostatek jeslí a školek v Česku. V roce 1990 bylo v jeslích asi 39.000 míst, nyní funguje ani ne pět desítek těchto zařízení. Školky v letošním školním roce odmítly 58.900 žádostí o umístění dítěte, v předchozím roce jich bylo 49.200. Nedostatek míst ve školkách a jeslích je jednou z příčin, proč je v ČR malá zaměstnanost matek s malými dětmi. Víc než dvě pětiny rodičů by se přitom podle ministerstva do práce rády zapojily. Navýšení kapacity školek by ale stálo několik miliard. Resort proto navrhuje dětské skupiny. Mohly by je provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace. Proti návrhu o zřízení dětské skupiny měli loni námitky odboráři, firmy, hospodářská komora i někteří odborníci. Vadilo třeba to, že by novinka nezajišťovala vzdělání jako školky.

Picek: Rozhovory se Švédy o pronájmu gripenů pokračují

Rozhovory se švédskou stranou o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen pokračují. Podle ministra obrany Vlastimila Picka je zatím předčasné hovořit o výsledcích. Picek také uvedl, že případné veřejné výběrové řízení může eventuálně následovat až po ukončení jednání se Švédy. Česká armáda nyní používá švédské letouny, jejich pronájem ale končí na konci roku 2014. Jednání o tom, co dál, se táhnou už déle než rok. Praha dosud dávala najevo, že s nabídkami ze Švédska na prodloužení kontraktu není příliš spokojena. Podle deníku E15 se česká strana snaží při jednání o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o který se uchází mimo jiné americký Westinghouse, dosáhnout toho, aby Američané nabídli výhodný pronájem či prodej svých stíhaček F 16.

Česká a slovenská armáda chystají společné projekty

Česká a slovenská armáda chystá několik společných projektů. Budou se týkat nákupu radiolokátorů protivzdušné obrany MADR nebo společného výcviku. Novinářům to na veletrhu Idet v Brně řekl náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel. Česká strana chce radiolokátory koupit v letech 2015 až 2017. Podle Pavla se chce k projektu připojit i Slovensko. Česká armáda plánuje i pořízení nového aktivního typu leteckého radaru od společnosti ERA Pardubice. Česká armáda podle Pavla koncem loňskému roku Slovákům navrhla i společnou ochranu vojenského prostoru. Zatímco český vzdušný prostor brání švédské gripeny, na Slovensku létají ruské migy. "Předpokladem bylo, že by i Slovensko přešlo na stejnou platformu, jakou používáme my. Při akvizici by mohli využít našich dosavadních zkušenosti i výcviku a servisování," uvedl Pavel.

Ve Švýcarsku skončila první část soudu o kauze MUS

Ve švýcarském městě Bellinzona v úterý večer skončila první fáze soudu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS). Druhá část procesu začne 10. června. Řekla to mluvčí federálního soudu v Bellinzoně Mascia Gregoriová. V souvislosti se spornou privatizací dolů bylo sedm exmanažerů obžalováno z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce. Soud začal 13. května a jeho první část měla skončit v pátek 24. května. Ze sedmičlenné skupiny exmanažerů se ale před senát dostavili jen tři - Marek Čmejla, Jiří Diviš a Petr Kraus. Soud pokračoval v jednání pouze s nimi a případy nepřítomných Oldřicha Klimeckého, Antonína Koláčka a Belgičana Jacquesa de Grootea odložil na 10. června. Tribunál zároveň zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel. Švýcarské úřady obžalovaným zablokovaly 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Zeman předal ocenění za záchranu životů

Prezident Miloš Zeman předal ocenění za záchranu lidských životů. Mezi oceněnými jsou i pětiletá dívka nebo fenka, která zachránila svou paní. Prezident jim předal Zlaté záchranářské kříže i věcné dary. Podle Zemana jsou činy zachránců lidských životů nezpochybnitelné. "Blahopřeji odvážným, blahopřeji statečným. A přeji si, aby tato statečnost se rozšířila i do jiných sfér, než jsou záchranné akce," dodal Zeman. V občanské kategorii dospělých byl zlatým křížem oceněn František Vlk, který zachránil těžce zraněného řidiče z hořícího auta. V kategorii dětí byl vyznamenán patnáctiletý Radek Jiraň za to, že z hořícího domu zachránil členy své rodiny. Z profesionálů byl oceněn Martin Šindelář ze Sokolova za záchranu muže při požáru. Ze záchranářských kolektivů cenu obdrželi členové hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v Přešticích, kteří zachránili muže z drtičky kafilérních produktů.

Petr Kužel čelí trestnímu oznámení

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel čelí trestnímu oznámení. Podal ho v úterý Nadační fond proti korupci (NFPK), který Kužela a další neznámé pachatele z řad představenstva a zaměstnanců Hospodářské komory podezírá ze spáchání několika trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry. Mělo jít mimo jiné o proplácení faktur za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu nebo vůbec ne. Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory.

Úrokové sazby hypoték klesly na minimum 3,08 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu klesla na 3,08 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu od doby sledování ukazatele. Důvodem byly jarní akce bank. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Zájem o hypotéky s nízkými sazbami stále roste. V dubnu nabrala na obrátkách také kauza ohledně vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu. Iniciativy posbíraly přes 310.000 plných mocí a první žaloby se dostanou k soudu během června. Přihlásit se o zpětné vyplacení poplatku mohli klienti do konce dubna.

AXA Bank ukončí do konce roku svou činnost v Česku

AXA Bank, která patří mezi menší tuzemské banky, ukončí do konce roku svou činnost v ČR. Klientům nabídne vybrané bankovní produkty UniCredit Bank. Na tuzemském trhu se AXA zaměří na pojišťovnictví. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. "Na všech evropských trzích je znatelný trend konsolidace a AXA je především pojišťovací skupinou. Proto se AXA rozhodla zaměřit se na hlavní oblast své činnosti - pojišťovnictví a zároveň uzavřít partnerství v poskytování bankovních služeb s jednou z největších retailových bank v ČR," uvedl generální ředitel finanční skupiny AXA pro ČR a Slovensko Martin Vogl.

ČOI bude moci od příštího roku nahrávat průběh předváděcích akcí

Česká obchodní inspekce bude moci od příštího roku pořizovat na předváděcích akcích zvukové a obrazové záznamy. Umožní to kontrolní řád, který vstoupí v účinnost od 1. ledna 2014. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Použití záznamové techniky má podle náměstka ministra průmyslu Tomáše Hajduška odradit prodejce od použití agresivních obchodní technik. Česká obchodní inspekce je připravena vybavit všechny regionální inspektoráty příslušnou technikou a začít ji využívat ihned od začátku příštího roku. Podle inspekce novinka umožní lépe dokázat případné porušení zákonů. Podle návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele budou také muset pořadatelé předváděcích akcí hlásit dopředu České obchodní inspekci (ČOI) místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet.

Čeští podnikatelé plánují v Rusku uzavřít kontrakty za miliardy

Čeští podnikatelé chtějí příští týden uzavřít v Rusku kontrakty v hodnotě několika miliard korun. Řekl to mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Milan Mostýn. Podnikatelé budou od neděle doprovázet premiéra Petra Nečase (ODS) na čtyřdenní návštěvě Ruska. Celkem se cesty zúčastní na 80 zástupců českých firem, které podnikají mimo jiné v oblasti strojírenství, energetiky, chemie, petrochemie, dopravy, úpravy vod, těžby a zpracování ropy, stavebnictví, elektrotechniky a zdravotnictví. Obchod mezi Českem a Ruskem v poslední době posiluje, hospodářskou spolupráci s Ruskem podporuje i český prezident Miloš Zeman. Podle nedávného vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS), který se chystané cesty do Ruska také zúčastní, má český vývoz do Ruska velký potenciál k růstu, i když zatím do této země míří jen malá část celkového exportu.

Aero Vodochody dál jedná o prodeji L-159 do Iráku

Aero Vodochody dál jedná o prodeji 28 výcvikových bitevníků L-159 za přibližně 19,2 miliardy korun do Iráku. Smlouva ale zatím uzavřená není. Irácká strana je pasivní. Na veletrhu Idet v Brně to řekl prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek."V poslední době jsme pokračovali ve specifikaci dodávek, jsme připraveni velmi rychle dát dohromady finální podobu smlouvy," uvedl Šimek. Připustil, že kontrakt může být v ohrožení. Aeru Vodochody, největšímu českému výrobci letadel a letecké techniky, v Iráku konkuruje korejská společnost KAI (Korean Aircraft Industries). Podle Šimka je velice aktivní. Irák požaduje 24 nových letadel. Další čtyři by mohl dostat jako "dárek" z armádní skladů a šly by na prvotní výcvik.

Laserové centrum ELI postaví za 1,5 mld. Metrostav, OHL ŽS a VCES

Špičkové vědecké centrum superlaser ELI postaví za 1,5 miliardy korun sdružení firem Metrostav, OHL ŽS a VCES. Celkové náklady včetně vybavení pak dosáhnou téměř sedmi miliard korun. Uvedl to ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký. Firmy se spojily právě pro tuto zakázku a uspěly v dvoukolovém konkurzu. Jde pravděpodobně o největší stavební zakázku v oblasti výzkumu a vývoje v Česku za poslední roky. O vítězi rozhodla nejnižší nabídnutá cena. Centrum ELI Beamlines s dosud nejvýkonnějším laserem na světě se v Dolních Břežanech u Prahy začalo stavět počátkem loňského října. Stavba by měla být hotova do roku 2015. Náklady na stavbu laserového centra hradí z 85 procent Evropská unie, na zbytek přispěje český stát.

Lesy ČR loni zvedly zisk o 203 mil. na rekordních 5,48 mld. korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zvedl zisk o 203 milionů korun na dosud nejvyšších 5,478 miliardy korun. Na účtech mají nyní státní lesy k volnému použití 17 miliard korun, část z nich jsou připravené odvést do státního rozpočtu. Informoval o tom mluvčí LČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi, od loňského prosince je podnik bez generálního ředitele.

Do Česka přijíždí pravoslavný patriarcha Bartoloměj

V České republice je na návštěvě konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavné církve. Na čtyřdenní návštěvu přijel u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ve čtvrtek ho čeká program v Praze, zavítá do kostela sv. Cyrila a Metoděje, setká se s kardinálem Dominikem Dukou, Ekumenickou radou církví či předsedou Senátu Milanem Štechem. V pátek a v sobotu bude patriarcha na Moravě. Vedle návštěvy Brna povede bohoslužbu v Mikulčicích na Hodonínsku, kde se o víkendu konají velké oslavy s kulturním programem. Lidé vyznávající pravoslaví se tak dočkali příjezdu svého nejvyššího představitele. Bartoloměj navštívil Česko již v červnu 1998, kdy se setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a v Šumperku vysvětil pravoslavný kostel.

Na letošní Forum 2000 přijede tibetský duchovní vůdce dalajlama

Letošního 17. ročníku havlovské konference Forum 2000 se zúčastní dalajlama. Debatní akce se bude konat v druhé půlce září. Účast duchovního vůdce Tibeťanů avizoval už loni premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä a poté i Nadace Forum 2000. Dalajlama byl v Praze několikrát. Během chystané návštěvy bude mít přednášky, sdělil tým Fora 2000. Hlavním tématem letošní konference budou problémy a důsledky společenských transformací, tedy různé aspekty probíhajících změn současného světa. Konference bude pokračovat v rozvíjení odkazu zakladatele Nadace Forum 2000 prezidenta Václava Havla.

Praha je pro turisty devátým neoblíbenějším městem na světě

Praha je podle internetového rádce TripAdvisor pro turisty devátým nejoblíbenějším městem světa. V čele je Paříž před New Yorkem a Londýnem. V první dvanáctce je Praha největším skokanem, protože si oproti loňsku polepšila o sedm příček. V popředí se však drží dlouhodobě. Například v roce 2008 v anketě popularity světových měst skončila dvanáctá. Stránky TripAdvisor navštíví každý měsíc více než 200 milionů lidí, kteří napíšou přes 100 milionů hodnocení.

Policie přivezla hledaného Čecha z USA do ČR

Policie po deseti letech pátrání přivezla z USA mezinárodně hledaného Roberta Kovaříka. Třiačtyřicetiletý muž byl odsouzen za loupeže a krádeže na deset let, policie ho proto převezla rovnou do vězení. Podle soudu způsobil škodu více než pět milionů korun. Informovala o tom mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. O vydání muže americké úřady rozhodly v březnu letošního roku, policie od té doby začala chystat Kovaříkův převoz. "Tomuto rozhodnutí však předcházelo komplikované extradiční řízení i řízení před americkými imigračními úřady," uvedla mluvčí. Letecká eskorta ze Spojených států se podle ní uskutečnila bez problémů. Policisté muže transportovali přes Německo.

Rudolfinum představuje fotografický archiv z 19. století

Tvorbu portugalského fotografa Carlose Relvase (1838 až 1894) představuje Galerie Rudolfinum ve své malé výstavní síni. Výstava je putovní a po premiéře v Praze zamíří do dalších evropských metropolí. Výstava Objekty věčnosti, kterou připravil kurátor David Korecký, je po více než stoleté pauze prvním představením Relvasovy tvorby za hranicemi Portugalska. Relvas je zakladatelskou osobností portugalské fotografie. Kosmopolitní učenec podnikl mnoho cest po Evropě, navštěvoval i obesílal významné veletrhy a výstavy, kde za své snímky získával ocenění. Po roce 2000 se Institutu portugalských muzeí a městu Golegã, jeho rodišti, podařilo obnovit jeho secesní ateliér a zpracovat pozůstalost, která čítá jen v negativech na 13.000 položek.

Brožíkův obraz vydražili v Londýně za nejnižší odhad 922.000 Kč

Na aukci v Londýně se prodal obraz českého malíře Václava Brožíka (1851-1901) za 30.000 liber (zhruba 922.000 korun). Odhadní cena plátna s popiskem A refreshing drink (osvěžující doušek) byla přitom 30.000 až 50.000 liber (1,5 milionu korun). Prodej se uskutečnil v rámci dražby umění 19. století v aukční síni Christie's. V Londýně nabízený obraz s dívkou nabírající do misky pramenitou vodu nepatří podle odborných webů k neslavnějším Brožíkovým dílům. Mezi ty se řadí Eva z Lobkovic u svého otce v žaláři (1871), Svatební průvod královny Kunhuty (1872), Messalina (1876), Zvonice ve Vilamé v Bretani (1893) či Kryštof Kolumbus na dvoře španělském (1885). Ředitelka sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze Šárka Leubnerová řekla, že ani u nás není toto plátno známé, a tedy nemá ani český název. Brožíkovo dílo je podle webu Společnosti malíře Václava Brožíka rozptýleno v soukromých i galerijních sbírkách v Evropě, USA i v ČR. Nejucelenější sbírky v Česku vlastní Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy a Západočeská galerie v Plzni.

V Buchlovicích se sejdou sekáči trávy

Na zámeckých loukách v Buchlovicích na Uherskohradišťsku si v neděli dají dostaveníčko mužské folklorní sbory. Zpěváci v moravských krojích přijedou s kosami a během časných ranních hodin posečou travnaté plochy v parku. Nejlepší sekáči své síly změří v neformální soutěži o nejlepšího sekáče i sekáčku Slovácka, řekl Pavel Dvořan z pořádajícího Folklorního studia Buchlovice. Kromě rychlosti a kvality sečení se hodnotí i umělecký dojem a krojová upravenost. V Buchlovicích se každoročně scházejí desítky sekáčů. Letos podle Dvořana účast přislíbilo asi 20 mužských pěveckých sborů s 280 účinkujícími. Kromě domácích Buchlovic a širokého okolí přijedou například sekáči z Hané, ale také z Čech a ze Slovenska. Akce se letos uskuteční už poosmnácté, tradičně jí přihlíží několik stovek diváků.

Ve Vlčnově vrcholí přípravy na víkendovou Jízdu králů

Vlčnov na Uherskohraďišťsku se chystá na tradiční Jízdu králů. O víkendu se pojede podruhé poté, co byl tento lidový obyčej předloni zapsán na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V obci vrcholí přípravy. "Královská rodina" objednala mimo jiné 3000 vlčnovských vdolečků a 500 zákusků, pít se bude 100 litrů vína a asi 50 litrů slivovice. Slavnost začne v pátek v Galerii na Měšťance otevřením výstavy vlčnovského rodáka Karla Beneše a večerní soutěží o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. V sobotu pokračuje vstoupením folklorních souborů, pořadem o pálení a pálenicích, jarmarkem a předáním vlády králů. Chybět nebude posezení ve vlčnovských búdách.

Ze sportu:

Hokejovou reprezentaci i nadále povede jako hlavní trenér Alois Hadamczik. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) podle očekávání na jednání, na němž Hadamczik předložil analýzu neúspěšného vystoupení národního týmu na mistrovství světa, o jeho odvolání nehlasoval.

Fotbalistovi pražské Slavie Martinu Feninovi předčasně skončila sezona. Šestadvacetiletý útočník utrpěl na pondělním tréninku po srážce se spoluhráčem zlomeninu horní čelisti a se podrobil operaci. Informoval o tom klubový web.

Tenistka Lucie Hradecká se ve Štrasburku dočkala prvního letošního postupu do čtvrtfinále turnaje WTA. Česká fedcupová reprezentantka v generálce na grandslamové Roland Garros porazila ve druhém kole 6:2, 6:2 Američanku Lauren Davisovou.

Český plochodrážník Aleš Dryml pojede po Grand Prix v Praze jako první náhradník také další závod mistrovství světa v Cardiffu, který je na programu v sobotu 1. června. Opět nahradí zraněného Australana Darcyho Warda, který se oficiálně odhlásil.

V předehrávce 28. kola fotbalové ligy rozjetý Liberec porazil v severočeském souboji Teplice 3:1 a pojistil si třetí místo v tabulce, zaručující účast v předkole Evropské ligy. V druhém úterním duelu remizoval předposlední Hradec Králové v záchranářském utkání s Příbramí 0:0 a nevyužil možnost bodově se dotáhnout na středočeského soupeře. Ve středu se hraje zbylých šest zápasů.

České basketbalistky vstoupily úspěšně do přípravy na mistrovství Evropy, když v Jindřichově Hradci porazily Ukrajinu 83:60. Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka se prezentovaly především kvalitní obranou, která má být hlavní zbraní českého celku.

Tenista Tomáš Berdych se odhlásil z turnaje v Nice, který pro něj měl být generálkou před Roland Garros. Místo toho si šestý hráč světa, jenž se v minulých týdnech probojoval na turnajích série Masters v Madridu a Římě do semifinále, dopřeje před pařížským grandslamem pauzu. V pavouku nahradil Berdycha Španěl Albert Montaňés.

Rozlučková sezona vícebojaře Romana Šebrleho je vážně ohrožena. Bolavá pata, která ho loni připravila o poslední olympijský desetiboj a která ho trápí i od příletu z půlročního soustředění na Havaji, ho nepustí o víkendu na start v Götzisu. Vážně ohrožena je také jeho aktivní účast na mítinku v Kladně za dva týdny. Šebrle přitom potřebuje k účasti na srpnovém mistrovství světa splnit alespoň limit B, který má hodnotu 8000 bodů.

Nevidomý sportovec Jan Říha se vydá ve čtvrtek na více než stokilometrový etapový běh na podporu letošního ročníku abilympiády, národní přehlídky pracovních schopností a dovedností osob se zdravotním postižením. Vyběhne ze Stříbrné Skalice v okrese Praha- východ a do cílových Pardubic dorazí v sobotu odpoledne. Tak dlouhý běh dosud nikdy neabsolvoval, řekl Říha, který pracuje jako kurýr na Pražském hradě v kanceláři prezidenta.

Futsalisté Chrudimi získali posedmé za sebou mistrovský titul. Finálovou sérii rozhodli v nejkratším možném čase, Tango Brno porazili 6:3 a vyhráli 3:0 na zápasy. Celkově vybojovali zlaté medaile podeváté, od roku 2004 dokázal jejich sérii přerušit pouze Jistebník.

Počasí v ČR ve čtvrtek:

Oblačno, místy s přeháňkami. Teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem 7.