Zprávy

0:00
/
0:00

Zemanovi vadí Putnovo vystoupení na pochodu homosexuálů

Prezident Miloš Zeman řekl, že respektuje sexuální orientaci akademika Martina C. Putny. Vadí mu ale, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Putna tam přišel s transparentem "Katolické buzny zdraví Bátoru". Prezident to uvedl před zahájením Žofínského fóra. Jeho nedávné odmítnutí jmenovat Putnu profesorem vyvolalo pobouření akademické obce, studentů i politiků. Zemanův odmítavý postoj v pátek nemile překvapil i rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, na jehož škole Putna působí. Putna, který je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů, se ve svém díle mimo jiné zabývá vztahem homosexuality a náboženství. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování akademika Martina C. Putny. Na Putnovu podporu je na čtvrtek svolán protest před Hrad, organizátor a předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že očekávají až 2000 účastníků. Už protestovali studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy před budovou školy v Jinonicích. Zeman na protesty reagoval slovy, že demonstrovat může každý. Krok prezidenta kritizovali kromě akademiků také představitelé ODS, TOP 09, ČSSD i LIDEM. Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června.

Právo: Zeman podepsal jmenování velvyslance v Bhútánu

Prezident Miloš Zeman podle deníku Právo před dvěma týdny podepsal jmenování velvyslance v království Bhútán. Je to první jmenování ze seznamu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), má jít o vstřícné gesto ve sporu kolem velvyslanců. Jmenováním se jen rozšířuje působnost současného velvyslance v Indii Miloslava Staška.

Zeman chce v rozpočtu povinný minimální limit investic

Ve státním rozpočtu by měl být stanoven povinný minimální limit investic, který by se měl - byť minimálně - pravidelně zvyšovat. Na Žofínském fóru v Praze to navrhl prezident Miloš Zeman. Nabídl také, aby se ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) změnilo na ministerstvo veřejných prací a jako takové koordinovalo peníze na investice z evropských zdrojů i peníze domácí, které by nabízelo soukromým firmám na základě veřejně prodiskutovaných investičních projektů. Zeman v projevu zopakoval teze, se kterými už vystoupil 7. května v Poslanecké sněmovně, především, že cestou z trvající krize jsou hlavně investice. "Rozlučme se s iluzí, že motorem růstu hrubého domácího produktu (HDP) je spotřeba domácností," řekl prezident na fóru věnovaném dvacetiletí samostatné České republiky. "Jde o legitimní názor prezidenta České republiky, na který má bezesporu právo. Pokud by se měl tento nápad uvést v život, tak musí přijít další kroky. Prodiskutovat ho a vytvořit podkladový materiál. Teprve na něj bychom mohli reagovat," vzkázala mluvčí MMR Jana Jabůrková.

ČR chce na summitu EU omezovat dotace do obnovitelných zdrojů

Premiér Petr Nečas chce na středečním summitu Evropské unie prosazovat, aby se dotace do obnovitelných zdrojů energie spíš odbourávaly, než aby se vytvářely nové. Zároveň se chce zasadit o to, aby si EU nestanovovala "zbytečně ambiciózní" cíle v oblasti boje proti klimatickým změnám. Nečas to řekl po jednání se zástupci energetických firem ČEZ, Čepro, E.ON, RWE a Net4Gas. Nečas na summitu také chce upozornit na situaci, že se nevyplácí investovat do nové energetické infrastruktury. V dlouhodobém horizontu to podle něj může vést k problému s nedostatkem elektřiny pro Evropu. Obnovitelné zdroje ho podle premiéra nepokryjí, protože bez dotací je jejich provoz drahý. Česko se rovněž bude v Bruselu zasazovat o co nejrychlejší dosažení jednotného energetického trhu EU a o jeho co největší liberalizaci. Zároveň chce do závěrů summitu dostat problém s přetoky elektřiny, které ohrožují českou elektrizační soustavu.

Sobotka: Druhý penzijní pilíř zrušíme, lidé o peníze nepřijdou

Opoziční ČSSD v případě volebního vítězství zruší druhý pilíř penzijního systému, avšak lidé, kteří se mezitím penzijním fondům upíší, o peníze nepřijdou, řekl v Olomouci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je o druhý pilíř penzijního pojištění malý zájem, takže jeho budoucí zrušení nebude složité a vláda by poté měla soustředit síly na stabilizaci průběžného státního pilíře financování penzí. Podle Sobotky hrozí, že řada penzijních fondů kvůli malému zájmu lidí nestihne včas dosáhnout zákonem stanoveného minimálního počtu klientů, kterých musí mít každý fond do 24 měsíců od svého vzniku nejméně 50.000. Nenaplněné fondy by pak byly zrušeny a jejich klienti převedeni do služeb jiného z fondů. Sobotka se neobává, že by kvůli zrušení druhého pilíře Česko čelilo arbitrážím ze strany majitelů penzijních fondů. ČSSD podle něj s dostatečným předstihem oznámila, že druhý pilíř po vyhraných volbách zruší. Díky zrušení druhého pilíře bude mít stát podle Sobotky dostatek peněz na valorizaci důchodů pro seniory, kteří penzi pobírají nyní.

Klaus: ODS je v ideové i personální krizi

Bývalý prezident a zakladatel Občanské demokratické strany Václav Klaus uvedl, že ODS se nachází v ideové i personální krizi. O návratu mezi občanské demokraty však neuvažuje. Klaus to řekl novinářům v Českých Budějovicích před ideovou konferencí jihočeské ODS, na níž ho pozval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. ODS v průzkumech preferencí v posledních měsících klesá. Klaus přesto věří, že i přes ztrátu řady voličů se strana, kterou od založení v dubnu 1991 do roku 2002 vedl, opět zvedne. "Věřím v budoucnost ODS a doufám, že se z toho bude umět vyhrabat," uvedl. Klaus v sobotu na přednášce na pražské VŠE kritizoval počínání vlády. "Považuji ji za stejně vážnou věc jako stav současné ekonomiky, který je varovný a špatný," řekl Klaus. Předseda vlády a ODS Petr Nečas odmítl Klausovu kritiku s tím, že kabinet dokázal prosadit mnoho reformních změn, i když v podobě koaličních kompromisů.

MMF doporučil vládě kvůli vývoji ekonomiky omezit škrty

Česká republika by neměla při nynějším horším vývoji ekonomiky pokračovat v dalších rozpočtových škrtech. Na tiskové konferenci po pravidelné misi Mezinárodního měnového fondu o tom informoval její vedoucí Masanori Jošida. K další mírné stabilizaci veřejných financí by podle zprávy měla vláda přistoupit až po obnovení ekonomického růstu. Tuzemská ekonomika má podle zprávy sice silné základy, nicméně nadále zůstává v recesi. Dříve zveřejněné odhady MMF letos počítají s růstem české ekonomiky o 0,3 procenta a příští rok o 1,6 procenta. Pokud by se situace tuzemské ekonomiky nadále zhoršovala a hrozila by deflace, doporučuje fond zahájit mimo jiné devizové intervence. Dalším z doporučení je v při horším vývoji i podpora hospodářství ze strany státu, resp. státního rozpočtu.

Průzkum: Devět z deseti firem zvýšilo nároky na své zaměstnance

Nároky na pracovní výkon zaměstnanců ze strany zaměstnavatelů neustále stoupají, tento trend vnímá téměř 90 procent firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sodexo mezi téměř tisícovkou společností. Pouze jedno procento zaměstnavatelů uvádí, že v posledních letech snížilo nároky na své zaměstnance. Naopak 89 procent všech firem nároky na své zaměstnance zvýšilo. Nejvíce to pocítili zaměstnanci ve velkých firmách nad 500 zaměstnanců, kde tak učinilo 97 procent zaměstnavatelů. Z toho 55 procent nároky zvýšilo výrazně. Vyšší tlak na zaměstnance jde ruku v ruce se stále frekventovanějšími přesčasy. V průměru pouze ve 13 procentech firem nepracují žádní zaměstnanci pravidelně přesčas, naopak ve stejném podílu pracují přesčas všichni zaměstnanci. Nejčastěji pracují přesčas zaměstnanci velkých firem, kde jde o 92 procent osob.

Klatovy opět uspěly, ministerstvo musí přezkoumat herní terminály

Město Klatovy si připsalo další úspěch v boji proti hazardu. Ústavní soud (ÚS) podle očekávání přikázal ministerstvu financí, aby přezkoumalo povolení vydaná pro videoloterijní terminály ve městě. V řízení o téže stížnosti ÚS už v dubnu vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat terminály povolené ministerstvem až do konce roku 2014. Ústavní soud podle zpravodaje Miloslava Výborného znovu jasně vyslovil právo obcí na regulaci hazardu. Klatovy v ústavní stížnosti poukazovaly na údajné porušení práva na samosprávu. Město v únoru 2012 schválilo vyhlášku, jejímž prostřednictvím zakázalo provozování loterií a podobných her. Brzy poté klatovská radnice požádala ministerstvo financí, aby přezkoumalo dříve povolené videoloterijní terminály, které se ocitly v rozporu s vyhláškou. Ministerstvo reagovalo tvrzením, že jednou vydaná povolení platí do konce roku 2014. Přezkumné řízení proto nezahájilo.

Janské Lázně bude řídit krizový manažer

Ministerstvo zdravotnictví odvolalo ředitele Janských Lázní Romana Koudele. Jako krizový manažer státní léčebné lázně od června povede Josef Šimurda. Sdělila to mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Odvolání ředitele ministerstvo zdůvodnilo soustavným zhoršováním ekonomické situace lázní. Navíc uvedlo, že si nepřeje uzavřít dětskou léčebnu Vesna, jak plánoval Koudele. Proti uzavření Vesny vznikla petice, kterou podepsalo zhruba 20.000 lidí. Koudele také nedávno oznámil propuštění až 80 zaměstnanců. Lázně v Česku mají nyní ekonomické problémy, Koudele podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ale nesplnil očekávání. "Nikdo nezpochybňuje fakt, že se české lázeňství nachází ve složité situaci a musí se vypořádávat s vývojem medicíny, novými léčebnými postupy i horší ekonomickou situací. Na druhou stranu tento stav byl zcela očekávatelný a řada lázeňských zařízení se mu také přizpůsobuje. V Jánských Lázních ale patřičná opatření přijata nebyla," uvedl Heger.

Žalobci zajistili záložně a dalším firmám přes 2,5 miliardy

Vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD) a dalším firmám kvůli podezření z vyvádění peněz do zahraničí více než 2,5 miliardy korun. Záložna poskytovala úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez jakékoli historie a zřejmě zastoupeným nastrčenými lidmi, sdělila státní zástupkyně Daniela Smetanová. Obviněn zatím nikdo nebyl. Podle ní jsou zástupci MSD, ale i další lidé podezřelí ze spáchání zpronevěry, praní špinavých peněz, porušení povinnosti při správě cizího majetku a úvěrového podvodu. Peníze byly zajištěny na účtech společností, přes které byly finance z MSD údajně vyváděny do zahraničí. Na podezřelé toky peněz policii upozornil Finanční analytický útvar ministerstva financí. Souběžně s trestním řízením zahájila své řízení počátkem května také Česká národní banka. Záložna od té doby nesmí přijímat žádné vklady od svých členů ani jim poskytovat úvěry.

Soud v kauze opencard byl odročen

Hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu viněnými v kauze opencard, které mělo začít v pondělí, odročil soudní senát pražského městského soudu na neurčito. Důvodem je námitka podjatosti, kterou proti předsedovi senátu Jiřímu Říhovi vznesla státní zástupkyně. Senát sice námitku zamítl, žalobkyně však podala stížnost, o níž bude rozhodovat vrchní soud. Manželka soudce Alice Říhová zastupuje jednoho z obviněných v související kauze, v níž policie kvůli opencard stíhá desítku pražských radních. Žalobkyně Dagmar Máchová věří, že soudce proto může být podjatý. Na lavici obžalovaných měla usednout pětice někdejších magistrátních úředníků, kteří podle žalobkyně v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess, a způsobili tak hlavnímu městu škodu za desítky milionů korun. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf informatiky Ivan Seyček, kterému hrozí až osmileté vězení.

Na Vysočině v bouřkách v neděli odpoledne padaly stromy

Na Vysočině v bouřkách v neděli odpoledne padaly stromy. Hasiči zasahovali téměř u šesti desítek událostí, nejčastěji silný vítr lámal stromy na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Většinou odstraňovali stromy, které spadly na silnice a bránily plynulému provozu. Blesk způsobil požár v třebíčské firmě, jíž podle předběžného odhadu vznikla škoda kolem milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Hořelo po 21:00 ve firmě sídlící v ulici Žďárského v Třebíči - Jejkově. Plameny zasáhly vzduchotechniku v hale lakovny. Čtyři jednotky hasičů je zlikvidovaly před půlnocí. Nikdo nebyl zraněn.

Valašské Klobouky připomenou rodáka a odbojáře Josefa Valčíka

Valašské Klobouky na Zlínsku si o víkendu připomenou plukovníka Josefa Valčíka, rodáka z místní části Smolina, který se před 71 lety podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní akt uctí v sobotu také památku dalších obětí nacistické okupace, informovala mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková. Program zahájí v 10:00 mše svatá u památníku plukovníka Josefa Valčíka ve Smolině. Následovat bude pietní akt a předání plaket Péče o válečné hroby, poznamenala mluvčí. Po okupaci Čech a Moravy utekl Valčík přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko, Sýrii a Egypt do Francie. Později působil v Anglii, kde se přihlásil k plnění úkolů v okupovaném Československu. Do protektorátu se dostal výsadkem v roce 1941.Valčík byl členem skupiny odbojářů, která 27. května 1942 uskutečnila atentát na Heydricha. Po atentátu uprchl, poslední úkryt nalezl s dalšími v podzemní kryptě kostela, který 18. června obklíčili Němci. Všech sedm parašutistů tam zahynulo.

Koncert Pražského jara se koná v Národním technickém muzeu

Koncert 68. ročníku festivalu Pražské jaro se uskuteční v netradičních prostorách v Národním technickém muzeu v Praze. Mezi exponáty vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena. Základem koncertu s názvem Člověk putující (Homo viator) budou gregoriánské chorály. Vystoupení souboru bude kombinováno s mluvenými vstupy Ebenova bratra Marka. Vedle středověké hudby zaznějí verše Lawrence Ferlinghettiho a Vítězslava Nezvala nebo texty Antoine de Saint-Exupéryho a Pavla z Tarsu. Koncert naváže na loňský ročník Pražského jara, kdy na stejném místě Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomněl 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky Johna Cage.

Valašskokloboucké muzeum přibližuje putování Cyrila a Metoděje

Putování slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje přibližuje výstava v Městském muzeu Valašské Klobouky na Zlínsku. Návštěvníci se blíže seznámí s poutí obou bratří, jaké nástrahy je potkaly a jaké události je provázely. Dominuje jí velký model hradiště, které střeží dva zbrojnoši. Expozice je doplněna reprodukcemi cyrilometodějského cyklu namalovaného Bohumírem Lindauerem pro klobouckou kapli. Výstava potrvá do 21. června. Letos se slaví 1150 let od příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, výstavy, diskuse a další akce připravily i další instituce v regionu. Oslavy vyvrcholí na tradiční cyrilometodějské pouti na Velehradě.

Prague Food Festivalu nabídne netradiční jídla i kurzy

Ve velkou kuchařskou školu se promění letošní ročník Prague Food Festivalu, který nabídne kurzy vaření se známými šéfkuchaři a řadu workshopů. Součástí třídenní akce, která odstartuje v pátek na Pražském hradě, bude ochutnávka netradičních specialit, jako jsou dort ovoněný borovicí nebo hmyzí menu. Festival, který se podle svého zakladatele Pavla Maurera letos ponese v duchu hesla "Nejezte blbě!", se bude soustředit také na zdravou výživu a rodinné stolování. Návštěvníkům se představí známí šéfkuchaři, například Jiří Štift známý ze soutěže TV Nova MasterChef, michelinskou hvězdou oceněný Roman Paulus nebo Zdeněk Pohlreich, jehož tvář lidé znají z gastro pořadů FTV Prima. Účastníci kurzů a workshopů se mimo jiné naučí, jak zvládnout nenákladnou večeři do deseti minut či připravit sushi. Součástí festivalu bude Minikurz focení jídla.

Prague Fringe rozhýbá Malou Stranu divadelními produkcemi

Pražská Malá Strana začne 24. května pulzovat v rytmu hudby, divadla a tance. Dvanáctý ročník festivalu anglicky mluveného divadla Prague Fringe během devíti dnů a nocí uvede více než tři desítky divadelních produkcí z celého světa. Místy jednotlivých vystoupení budou Malostranská beseda, Divadlo Inspirace, Divadlo Kampa, Divadlo Na Prádle, Kavárna 3+1 a letos opět také A Studio Rubín. Přehlídky divadla, pantomimy, živé hudby, tance a stand-up comedy se letos zúčastní umělci z Itálie, Británie, Ázerbájdžánu, USA, Japonska, Austrálie, Rakouska, Francie, Kanady, Švédska, Indie, Jižní Afriky a Nizozemska. Fringe festival Praha od roku 2001 pravidelně nabízí českým i zahraničním divákům možnost seznámit se s anglicky mluveným divadlem. "Loni jsme měnili Malou Stranu na českou Broadway, letos bude okupace pokračovat a sílit," řekl ředitel festivalu Steve Gove.

Korunovační klenoty jsou zpět v pokladnici Svatováclavské kaple

Korunovační klenoty se po výstavě opět vrátily do Svatováclavské kaple v Chrámu svatého Víta. Do kaple je uložil prezident Miloš Zeman společně s dalšími šesti držiteli klíčů. Celý obřad trval přibližně půl hodiny. Klenoty byly vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti Zemanova zvolení prezidentem. Do kaple přišli prezident, premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor. Všichni se postupně poklonili vystaveným klenotům. Pracovníci Hradu poté klenoty zanesli do pokladnice.

Ze sportu:

Čeští hokejisté budou hrát příští rok na mistrovství světa v Bělorusku v základní skupině A se Švédskem, Kanadou, Slovenskem, Norskem, Dánskem, Francií a Itálií. Skupinu B vytvoří Finsko, Rusko, Spojené státy americké, Švýcarsko, Německo, Lotyšsko, domácí Bělorusko a Kazachstán. Turnaj v Minsku se bude hrát od 9. do 25. května.

Zadlužený fotbalový klub Baník Ostrava má šanci na udržení v první lize. Ostravští městští zastupitelé v opakovaném hlasování nakonec podpořili odkup areálu na Bazalech, kde fotbalisté hrají. Město za něj zaplatí přes 114 milionů korun. Klubu už v úterý vyprší lhůta na odvolání pro udělení licence, kterou jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal. Důvodem jsou hlavně vysoké dluhy. Hlasování se opakovalo na základě požadavku na jeho revokaci. Při prvním hlasování přitom materiál neprošel.

Vedení fotbalového klubu z Českých Budějovic odvolalo generálního manažera Jiřího Kotrbu. Jeho funkci převezme klubový předseda Karel Poborský. Jihočeský celek o tom informoval v tiskovém prohlášení. Jedenačtyřicetiletý rekordman v počtu reprezentačních startů, který má za sebou angažmá v Manchesteru United, Laziu Řím, Benfice Lisabon, Slavii či Spartě, si rozdělí kompetence s Martinem Vozábalem.

Tenistka Petra Kvitová se navzdory vyřazení v osmifinále turnaje v Římě posunula ve světovém žebříčku na sedmé místo, Tomáš Berdych je dál šestý.

Nadějné sestry Karolína a Kristýna Plíškovy se stejně jako české tenisové špičky Tomáš Berdych a Petra Kvitová rozhodly spolupracovat s manažerskou společností Česká sportovní. Zároveň s tím na podzim přestoupí z I. ČLTK do pražské Sparty. Česká sportovní, která vlastní tenisovou Spartu i prostějovský klub Agrofert, zastupuje také čerstvou vítězku turnaje ITF v pražské Stromovce Lucii Šafářovou, Lukáše Rosola, Jiřího Veselého a další talent Kateřinu Siniakovou.

Po pátečním finálovém utkání fotbalového Poháru České pošty v Chomutově obvinila policie tři fanoušky kvůli výtržnictví a ublížení na zdraví, 14 lidí se na stadionu dopustilo přestupku proti veřejnému pořádku. Řekla to severočeská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. Příznivci vítězného Jablonce i poražené Mladé Boleslavi při zápase ničili zařízení stadionu, po utkání došlo k výtržnostem i mimo sportoviště.

Golfistka Jessica Kordová potvrdila letošní výbornou formu a děleným druhým místem na turnaji Mobile Bay Classic dosáhla nejlepšího výsledku na okruhu LPGA v sezoně. Dcera bývalého českého tenisty Petra Kordy zároveň zaznamenala druhý největší úspěch v dosavadní kariéře.

Počasí v ČR v úterý:

Bude oblačno, v Čechách místy, na Moravě a ve Slezsku přeháňky. Ojediněle se místy objeví i bouřky. Nejvyšší teploty 16 až 20°C.