Zprávy

Sudetští Němci chválili Nečase, Zemana ani nejmenovali

Účastníci 64. sudetoněmeckého sjezdu v úvodu svého jednání vyzdvihovali Petra Nečase za jeho únorový projev v Mnichově, kde český premiér opětovně vyjádřil lítost Čechů za příkoří způsobená sudetským Němcům při vysídlení po druhé světové válce. Dříve četná kritika Česka v Augsburgu prakticky nezazněla, a to ani na adresu prezidenta Miloše Zemana za jeho nedávné odsuzující výroky vůči sudetským Němcům při návštěvě Rakouska. Jejich nejvyšší představitel Bernd Posselt ovšem kvůli nim ani nezmínil Zemanovo jméno. Nečasovo omluvné vyjádření z Mnichova celé citoval německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, který byl hostem zahájení dvoudenního sjezdu. "Tyto věty jsou historickými větami. Otevřely novou dimenzi česko-bavorských a česko-německých vztahů," uvedl Friedrich. Pozitivně naopak řečníci hodnotili výsledek prvních přímých prezidentských voleb v Česku, v nichž více než 40 procent hlasů pro neúspěšného kandidáta, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga interpretovali jako příklon téměř poloviny Čechů ke kritickému pohledu na citlivou poválečnou minulost.

Kolektivní vina neexistuje, míní oceněný dokumentarista Vondráček

Český dokumentarista David Vondráček na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu převzal sudetoněmeckou cenu za lidská práva za své filmy zachycující pohnuté poválečné události v Československu spojené s vysídlením německé menšiny. V poděkování Vondráček odmítl princip kolektivní viny a vysídlování na jeho základě, a to nejen v případě poválečného odsunu Němců, ale i v dalších konfliktech moderní doby. "Neexistuje kolektivní vina. To zlé i to dobré pochází vždy od jednotlivce," zdůraznil laureát, podle něhož není přípustné někoho vyhnat z domova kvůli snaze zbavit se údajného kolektivního zla. Vondráček je autorem dokumentů Zabíjení po česku a Řekni, kde ti mrtví jsou, v nichž zpracovával dlouho tabuizované téma poválečných masakrů Němců na území Československa.

Klaus naznačil, že by Putnu jmenoval. Je to spor o ústavu, dodal

Bývalý prezident Václav Klaus přímo neřekl, zda by jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Jeho nástupce Miloš Zeman jmenování Putny odmítá, důvody neuvedl a svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků. Klaus nicméně řekl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými "vzdychal". Dodal, že by si povzdechl i nad jmenováním Putny. Připomněl, že spor o to, jak se má vykládat výraz "prezident jmenuje" uvedený v ústavě a dalších zákonech, ho provázel po celou dobu ve funkci hlavy státu. Putna považuje celý spor za spor kompetencí. Doufá, že se vyřeší mezi rektorátem, ministerstvem školství a prezidentem. Zeman důvody rozhodnutí nezveřejnil, prý aby Putnu neponížil. Podle rektora UK Václava Hampla ale musí mít vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah.

Klaus je znepokojen zprávami o propadu české ekonomiky

Bývalý prezident Václav Klaus míní, že zprávy o propadu české ekonomiky ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, a kritizoval vládu za údajnou nečinnost. Řekl to při přednášce na Vysoké škole ekonomické (VŠE) s tím, že ho to velmi znepokojuje. Podle Klause se nezdá, že by se současným stavem ekonomiky chtěla vláda něco dělat. "Politici musí lidem vysvětlit, že je třeba provést hlubokou změnu a transformaci systému," řekl. Český hrubý domácí produkt podle odhadů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Důvodem prohlubujícího se poklesu v posledním čtvrtletí byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní.

Právo: Janoušek se cítil pronásledovaný, proto od nehody ujel

Lobbista Roman Janoušek řekl deníku Právo, že loni v březnu ujel od nehody, protože se už delší dobu cítil pronásledovaný a měl strach, že jde o provokaci. Byla to prý panická reakce, ženu z havarovaného vozu, kterou srazil, u svého auta viděl. Za pokus o vraždu mu hrozí osmnáctileté vězení.

Podle Nečase jsou v nové vědecké radě ÚSTR bývalí komunisté

Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce. Mezi členy nové vědecké rady jsou například historik a vedoucí exilového Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury v Scheinfeldu-Schwarzenbergu Vilém Prečan, disident, politik, historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová, která dříve usilovala o křeslo ředitelky ústavu, nebo překladatel a chartista Tomáš Vrba.

ČSSD chce v Hodoníně pamětní desku připomínající Valtra Komárka

Předsednictvo ČSSD projevilo zájem pořídit pamětní desku připomínající čestného předsedu strany Valtra Komárka, který ve čtvrtek zemřel. Instalována by měla být v jeho rodném Hodoníně. Novinářům to řekl šéf opoziční strany Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že svůj plán chtějí sociální demokraté konzultovat s rodinou zesnulého. Podle Sobotky chce ČSSD umístit desku, aby připomínala "narození a život tohoto významného českého politika a jednoho z mužů roku 1989". Valtr Komárek zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let na srdeční selhání po operaci plic.

T-Mobile letos v rámci úspor propustí 200 zaměstnanců

Mobilní operátor T-Mobile letos v rámci úsporných opatření propustí 200 zaměstnanců. Plánuje také úspory v oblasti investičních a provozních nákladů. Uvedla to mluvčí společnosti Martina Kemrová. Kterých pozic se snížení stavu týká, zatím vedení společnosti nerozhodlo, tlak na efektivitu je ale podle Kemrové součástí dlouhodobé strategie firmy. Propouštění letos čeká také asi desetinu zaměstnanců dalšího operátora Telefónica CR. Naopak Vodafone letos žádné snižování stavu nechystá. T-Mobilu v letošním prvním čtvrtletí klesl provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) meziročně o 14,3 procenta na 2,65 miliardy korun.

Aeru Vodochody vzrostl loňský čistý zisk na 264 mil. Kč

Největší tuzemský výrobce letecké techniky Aero Vodochody loni zvýšil čistý zisk na 264 milionů korun z předloňských 175 milionů korun. Tržby firmě meziročně vzrostly z 2,2 miliardy na tři miliardy korun. Firma kvůli dostatečnému počtu zakázek a široké nabídce výrobních programů předpokládá, že letošní zisk vzroste o polovinu a tržby o jednu miliardu korun. ČTK to řekl prezident společnosti Ladislav Šimek. Aero je podle Šimka vyspělá montážní firma, která vyrábí významné části letadel pro řadu zákazníků. Mezi pilotní programy patří unikátní výroba vrtulníku S-67D, které český výrobce pro americkou společnost Sikorski připravuje v podstatě celé. Sériově firma podle Šimka vyrábí mimo jiné střední část křídla pro letouny Alenia C-27 J Spartan, kokpity pro legendární vojenský vrtulník UH-60M Blackhawk, dveře pro civilní letadla Embraer 170 a 190 nebo kity náběžných hran křídel a lemovací vzpěry na podvozky pro airbusy.

Aero Vodochody také uzavřelo s Tuniskem kontrakt na generální opravu šesti letounů L-59. Dalšímu státu opraví 17 letadel L-39. Oba stroje pocházejí z dílen Aera a už se nevyrábějí. L-39 Albatros je dvoumístný cvičný letoun navržený zejména pro výcvik armádních pilotů. Může plnit i lehké bojové úkoly. Novější letoun L-59 Super Albatros má výkonnější motor a dokonalejší systémy. Poprvé vzlétl v roce 1986 a vyrobeno jich bylo 60. Tato letadla jsou předchůdci bitevníku L-159, který od roku 2001 používá česká armáda, jež je hlavním partnerem vojenské divize Aera. Zástupci firmy i státu jednali v posledních letech o prodeji L-159 v řadě zemí, avšak bez úspěchu.

Počty porodů doma s asistentkou stouply za 19 let desetinásobně

Počty porodů doma podle statistik za dvě desítky let v Česku stouply zhruba desetinásobně. V roce 1990 přišlo na svět mimo porodnici 200 ze zhruba 100.000 novorozenců, většina v sanitce či jinde, žena to do porodnice nestihla. Cíleně doma s porodní asistentkou se narodilo 16 dětí. V roce 2009 se mimo porodnice narodilo 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou. ČTK to řekl primář gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Roman Chmel. Nejvíc porodů doma je podle něj v Praze, nejméně na Zlínsku. Porod doma zákon nezakazuje, ale zdravotní pojišťovny ho nehradí. Podle porodníků jsou porody doma příliš velkým rizikem pro rodičku i dítě. Primář doplnil, že k porodu doma musí žena podepsat informovaný souhlas a měla by být seznámena s riziky pro sebe i dítě. Ve své praxi se setkal s tím, že žena třikrát rodila bez problémů doma a při čtvrtém porodu nastaly komplikace a dítě i ji zachránil jen okamžitý císařský řez.

Poslanci navrhli uzákonit místo pro novou stanici ČRo v pásmu VKV

Český rozhlas by mohl získat zákonem právo provozovat další stanici v pásmu velmi krátkých vln. Počítá s tím novela, kterou předložili poslanci z mediálního výboru. Veřejnoprávní rozhlas o rozšíření usiloval kvůli své stanici mluveného slova ČRo Plus, která nyní může vysílat pouze na méně sledovaných středních vlnách. Novela nicméně pouze obecně počítá s tím, že Český rozhlas by mohl kromě stanic Radiožurnál, Vltava a Praha vysílat další program v pásmu velmi krátkých vln "alespoň v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání". Důvodem novely bylo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která loni v létě odmítla žádost BBC o rozšíření společného vysílání s někdejší stanicí Rádio Česko z šesti na 12 hodin denně. Podle předsedkyně rady Kateřiny Kalistové totiž platný zákon už neumožňuje rádiu, které vysílá na základě licence, přebírat program veřejnoprávního rozhlasu.

V ČR bude patriarcha Bartoloměj, nejvyšší autorita pravoslavných

Do České republiky přijede ve středu konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavné církve. Důvodem jeho čtyřdenní návštěvy jsou oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Příští sobotu povede bohoslužbu v Mikulčicích, řekl tajemník pražské arcidiecéze Pavel Milko. Pravoslavná církev v Česku na svém sobotním sněmu měla zvolit budoucího pražského arcibiskupa, žádný ze tří kandidátů ale podle Milka nedostal potřebnou většinu. Kdy bude nová volba, není jasné. Situaci bude řešit sbor biskupů. Na funkci pražského arcibiskupa rezignoval bývalý metropolita Kryštof kvůli tvrzením, že porušil mnišský slib. Podezření ale odmítal a již dříve uvedl, že připravuje právní kroky k očištění jména.

Legendárního pochodu Praha - Prčice se zúčastnilo přes 19 tisíc lidí

Pochodu Praha - Prčice, který se letos konal poosmačtyřicáté, se zúčastnilo 19.217 lidí. Chodci měli k dispozici 16 tras v délce od 23 do 70 kilometrů. Kvůli deštivému počasí se na pochod vydalo o 1801 lidí méně než loni. ČTK to za organizátory řekla Dana Bakošová. Nejdelší Trasu Karla Kulleho začínající v Praze u stanice metra Háje se rozhodlo absolvovat 570 lidí, což bylo o 124 více než loni. Nejvíc účastníků organizátoři podle Bakošové napočítali na takzvané dětské trase o délce 23 kilometrů z náměstí ve Voticích, odkud vyrazilo kolem 4000 lidí. Oblíbená je také 30 kilometrů dlouhá trasa z Tábora, na kterou se vydalo kolem 3300 lidí. Historicky nejmasovější ročník pochodu se uskutečnil v roce 1981, kdy krajinou středních Čech procházelo na 35.000 lidí.

Bratry Mrštíky připomíná v rodném Jimramově obnovená deska

Bratry Mrštíky připomíná v jejich rodném Jimramově na Žďársku opravená pamětní deska. Bezmála 90 let starý památník, na němž jsou oba literáti zachyceni ještě jako chlapci se svým otcem, letos převzali restaurátoři. Na své místo se deska vrátila k oslavám 150. výročí narození Viléma Mrštíka (14. května 1863). Odhalena byla tři hodiny po poledni. U rodného domu Mrštíků se kvůli tomu sešla asi stovka lidí. V Jimramově se narodil také Jan Karafiát, autor slavné pohádkové knihy Broučci. Oslava začala už v pátek v podvečer. Na koncert mužského komorního sboru Vocatus ecumenicus navázalo představení Maryša v podání divadelníků z Boleradic. Hra patří k vrcholům společné tvorby Viléma a Aloise Mrštíků. Vilém sám pak proslul autobiografickými romány Santa Lucia a především Pohádka máje. Tento spisovatel, dramatik, překladatel a literární kritik zemřel 2. března 1912.

V Českém Krumlově otevřou Muzeum vltavínů

V Českém Krumlově se v polovině června otevře Muzeum vltavínů. Ve městě s památkami UNESCO, které patří k nejnavštěvovanějším v zemi, ukáže návštěvníkům nejreprezentativnější vzorky vltavínů vybrané z více než 30.000 kusů. Přiblíží jim příběh, jak tato česká rarita vznikla. Expozice by měla oslovit laiky i odbornou veřejnost, řekl projektový manažer muzea Vít Kršul. Muzeum za podpory evropské dotace vzniká v renesančním domě v Panské ulici v centru města. Vltavíny nebudou jen ve vitrínách, ale i v třímetrových skleněných tubusech. V krátkém úvodním pořadu se návštěvníci dozvědí celý příběh vltavínů. Muzeum chce také oslovit školáky i laiky, najdou tu třeba animaci kráteru po dopadu meteoritu a další zajímavosti. V plánu jsou přednášky i dílny.

V ostravském kostele byla dnes uložena relikvie Jana Pavla II.

Ostatky bývalého papeže Jana Pavla II. byly při mši uloženy i s relikviářem do obětního stolu v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu. Relikviář vyrobil akademický sochař Otmar Oliva z Velehradu. Ten se s papežem osobně znal a podílel se na výzdobě jeho osobní kaple. Kapku krve farnosti věnoval osobní přítel Jana Pavla II. arcibiskup Stanisław Dziwisz z polského Krakova. Krev pochází z autotransfuze bývalého papeže, kterou podstoupil před jednou ze svých operací. Oliva vytvořil pro Vatikán několik děl. Do evropského povědomí vstoupila zejména jeho sochařská řešení výzdoby kaple Redemptoris Mater papeže Jana Pavla II. Pro téhož papeže zhotovil také návrhy výroční pontifikální medaile, která byla v roce 1998 v šestitisícových sériích ražena v bronzu, stříbře a zlatě. Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Pro většinu věřících představoval charismatickou osobnost naplněnou životním optimismem a pevnými morálními zásadami.

Winton je na tom líp než střecha jeho domu, tvrdí režisér Mináč

Zdravotní stav Nicholase Wintona je velmi dobrý, rozhodně prý lepší než stav střechy jeho domu, tlumočil Wintovova slova režisér Matej Mináč. Světoznámý zachránce židovských dětí Winton oslaví 19. května 104. narozeniny. Pod petici za nominaci Wintona na Nobelovu cenu míru se podle režiséra nasbíralo už téměř 200.000 podpisů. Pokud by ocenění získal, pořídil by si za ně novou krytinu na střechu a zbytek věnoval na charitu, tvrdí Mináč, autor filmu Nickyho rodina inspirovaného Wintonovým příběhem. Anglický bankovní úředník Winton v letech 1938 a 1939 v předválečném Československu organizoval odjezdy ohrožených československých převážně židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Na Britských ostrovech se jich pak ujaly nové rodiny, jejich praví rodiče se stali oběťmi holokaustu. Mináčův celovečerní dokument Nickyho rodina získal přes tři desítky cen na celém světě. Vypráví o záchraně více než šesti set českých a slovenských většinou židovských dětí Wintonem a jeho přáteli. Kombinuje archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků. Po distribuci v Česku a na Slovensku putoval do australských a francouzských kin a nyní se podle Mináče razí cestu Amerikou. V pátek měl premiéru v Bostonu, osmnáct týdnů se nepřetržitě promítal v kinech na Floridě, kde prý sklízel vynikající recenze a vyprodává sály. V červenci bude ve velkém měřítku nasazen v New Yorku a Los Angeles, v srpnu v Chicagu a San Francisku. Podle Mináče se tento snímek objevil ve spoustě televizí po celém světě.

Český rozhlas si připomněl 90 let rozhlasového vysílání

Český rozhlas si v sobotu připomněl 90 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. Československo stalo po Británii druhou evropskou zemí, v níž pravidelně rozhlas vysílal. V pátek 18. května 1923 bylo zahájeno první pravidelné vysílání přesně ve 20 hodin a 15 minut. První provizorní studio bylo zřízeno ve skautském stanu poblíž vysílací stanice ve Kbelích u Prahy, chyběly zkušenosti i finanční prostředky. Program prvního vysílacího dne zajišťovali členové orchestru bia Sanssouci - houslista Josef Hašek, kornetista Emil Čermák a cellista František Voženílek, který zahrál Sicilianu z Mascagniho opery Sedlák kavalír. Sólisty doprovázel na klavír profesor Karel Sergej Duda, bývalý profesor carké konzervatoře v Kyjevě. Pořad uváděl technik Vlach, který nejdříve nahlásil jednotlivá hudební čísla a nakonec se s posluchači rozloučil pozdravem "Na slyšenou". Na den otevřených dveří mohli návštěvníci přijít do budovy na Vinohradské třídě a v Římské ulici, kde si prohlídli vysílací studia.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych si na turnaji v Římě o titul nezahraje. Šestý hráč světa v dnešním semifinále prohrál s obhájcem titulu Rafaelem Nadalem 2:6, 4:6 a španělskému soupeři podlehl ve třináctém utkání za sebou.

Fotbalisté Jablonce vyhráli Pohár České pošty. Severočeši porazili v Chomutově Mladou Boleslav 5:4 v penaltovém rozstřelu, v normální hrací době skončil finálový zápas 2:2. Baumit získal trofej podruhé v historii a navázal na rok 1998. Čeká ho start v třetím předkole Evropské ligy. Jablonec poslal do vedení Roman Hubník, do poločasu otočili skóre Ondřej Zahustel s Janem Chramostou. Šest minut před koncem vyrovnal střídající Jan Kopic, který také proměnil rozhodující penaltu.

Čeští biatlonisté už začali s kondiční přípravou a s laděním techniky střelby na nadcházející olympijskou sezonu. V pátek večer si ale dali pauzu, vyslyšeli nápad Michala Šlesingra a zkusili si adrenalinový zážitek - v pražských Letňanech se ve Skydive aréně vznášeli na vzduchovém polštáři.

Pětačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová si díky vítězství ve třetím nominačním závodu vodních slalomářů na kanálu v Praze-Troji zajistila místo v české reprezentaci i pro letošní sezonu. Totéž se podařilo už před posledním nedělním závodem také deblkanoistům Jonáši Kašparovi s Markem Šindlerem.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vyhráli v druhém dílu Světového poháru v Račicích závod na 1000 metrů. Pátá posádka z olympijských her v Londýně porazila o více než sekundu německou dvojici Ronald Verch, Sebastian Hennig. Třetí skončili další Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela, loňští olympijští vítězové.

Sedmnáct lidí zadrželi policisté v Chomutově po pátečním finále fotbalového Poháru České pošty. Tři fanoušci jsou podezřelí ze spáchání trestného činu, ostatní pravděpodobně čeká přestupkové řízení kvůli narušování veřejného pořádku. Řekla to mluvčí policie Alena Bartošová. Příznivci vítězného Jablonce i poražené Mladé Boleslavi při zápase ničili zařízení stadionu, výše škod zatím není známa.

Český cyklista Leopold König obsadil osmé místo v časovce, která byla šestou etapou závodu Kolem Kalifornie. Na vítězného Američana Tejaye Van Garderena, který si upevnil vedení v průběžném pořadí, ztratil na dvaatřicetikilometrové kopcovité trati minutu a 43 sekund.

Atletka Zuzana Hejnová zvítězila na druhém mítinku Diamantové ligy v Šanghaji v běhu na 400 metrů překážek v nejlepším světovém výkonu roku 53,79 sekundy. Naopak zklamání zažil mistr Evropy na čtvrtce Pavel Maslák, jenž byl diskvalifikován za předčasný start.

Dvě vítězství vybojovali čeští reprezentanti v prvním finálovém bloku Světového poháru rychlostních kanoistů v Račicích. Na kilometrové trati triumfoval bronzový olympijský čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, zvítězili také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

Kladivář Lukáš Melich hodil na atletické extralize družstev v Kladně 79,19 metru. O 19 centimetrů tak závodník pražské Dukly vylepšil vlastní nejlepší letošní výkon na světě z mítinku v Tokiu.

Hokejový brankář Lukáš Mensator už nebude hrát za extraligové Karlovy Vary. Se západočeským klubem se osmadvacetiletý gólman, který v roce 2009 vychytal Energii mistrovský titul, nedohodl na snížení platu a agent mu hledá nové angažmá.

Tenistku Lucii Šafářovou už dělí jen jedna výhra od obhajoby titulu na turnaji kategorie ITF Sparta Prague Open. Druhá nasazená na antuce v pražské Stromovce porazila Slovenku Janu Čepelovou 6:0, 7:5 a zahraje si v neděli od 11:00 finále. V posledním duelu bude soupeřkou pětadvacetileté Šafářové buď Irina Falconiová z USA, nebo Rumunka Alexandra Cadantuová.

Bývalý hokejový reprezentant Michal Broš bude po odchodu ze Sparty hrát první ligu za Mladou Boleslav. Středočeský klub o angažování sedmatřicetiletého útočníka informoval v tiskové zprávě.

Počasí v neděli:

Bude jasno až polojasno, během dne v Čechách až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Odpolední teploty 23 až 27 °C, na horách kolem 18 °C.