Zprávy

0:00
/
0:00

Zemřel Valtr Komárek, jeden z hlavních aktérů listopadu 1989

Ve věku 82 let ve čtvrtek zemřel bývalý politik a prognostik Valtr Komárek, který byl významnou postavou revolučního roku 1989 i polistopadové demokratické politiky. Jeho úmrtí na srdeční selhání po operaci plic zarmoutilo politickou scénu v čele s jeho přítelem, prezidentem Milošem Zemanem. Komárkova skonu litoval i bývalý prezident Václav Klaus. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka označil smrt čestného předsedy sociální demokracie za nenahraditelnou ztrátu. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) byl Komárek osobností, která přispěla k pádu komunismu a nastolení demokracie. "Již v této době jsme zastávali v mnoha ohledech velmi odlišné názory, vždy jsem si jej ale vážil jako vzdělaného, šarmantního a zároveň velice skromného člověka," řekl Nečas.

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, jako opuštěné židovské dítě byl vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990. Byl autorem desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu. Stal se místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie.

Soud odmítl přerušit proces kolem MUS, obžalovaní nevypovídají

Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek odmítl žádost obhájců bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) přerušit proces. Předseda senátu poté nechal zahájit výslech prvního obžalovaného Jiřího Diviše, který využil práva nevypovídat. Obhájci žádost o přerušení procesu zdůvodňovali tím, že jejich klienti jsou v ČR vyšetřováni ve stejné věci. Obžalovaní se prý tedy nemohou před švýcarským soudem účinně hájit, protože by mohli ve svůj neprospěch ovlivnit vyšetřování v Česku. Předseda senátu Jean-Luc Bacher ale prohlásil, že požadavek obhajoby nemá oporu v zákonech. Soudce přistoupil na to, aby byly do spisu zařazeny záznamy výslechů s bývalým českým premiérem a nynějším prezidentem Milošem Zemanem, s Pavlem Mertlíkem, který byl v Zemanově vládě ministrem financí, a s Miroslavem Grégrem, který byl ministrem průmyslu a obchodu. Ze sedmičlenné skupiny obžalovaných se švýcarský soud nyní zabývá jen třemi přítomnými - Čmejlou, Divišem a Krausem.

Nečas: České firmy by se mohly prosadit v Pobaltí

Pobaltské republiky podle Petra Nečase zaznamenávají dynamický ekonomický růst. Předseda české vlády to považuje za dobrou příležitost k tomu, aby se na jejich trzích prosadily i české firmy. Nečas to řekl po setkání se svým litevským protějškem Algirdasem Butkevičiusem. Zástupci českých a litevských firem se ve Vilniusu dohodli na spolupráci při výstavbě závodu stavebních hmot v Brazílii. Hodnota zakázky je 300 milionů korun. Nečas připomněl, že česko-litevský obchod loni meziročně vzrostl o 35 procent a činil podle něj více než 580 milionů eur (kolem 15 miliard korun). Například firma Škoda Vagonka dodává do Litvy elektrické vlaky. Čeští podnikatelé by se mohli podle Nečase podílet rovněž na vybudování rychlostní železnice z Helsinek do Varšavy a působit v oblasti strojírenství, stavebnictví a technologií týkajících se životního prostředí. Zástupci českých firem se ve Vilniusu zúčastnili podnikatelského fóra, na které navazují bilaterální jednání.

Soud zprostil Lessyho obžaloby z pomluvy a zneužití pravomoci

Obvodní soud pro Prahu 7 zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Rozhodnutí není pravomocné. Obžaloba Lessyho viní z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu odmítá. Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Červíček: Martinec postupoval na schůzce s Bradáčovou nestandardně

Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec postupoval nestandardně, když zveřejnil informace z trestního spisu. Novinářům to řekl policejní prezident Martin Červíček s tím, že jeho případ předal ke kázeňskému řízení. Někdejší ředitel protikorupčního útvaru se v březnu sešel s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a řekl jí, že o týden později bude zahájeno stíhání jejího manžela. Policejní prezidium na základě podnětu Bradáčové provedlo v minulých týdnech kontrolu, která se zaměřila právě na její schůzku s Martincem. Prověřovalo také možný únik informací z trestního řízení do médií. Šéfka pražských žalobců si totiž stěžovala na to, že ji chtěl protikorupční útvar informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka poškodit. Martinec již v polovině dubna ohlásil svoji rezignaci. Post opustil ve středu. Uvedl, že si nedovede další spolupráci s Bradáčovou představit.

MPO chce zavést ohlašovací povinnost pro předváděcí akce

Pořadatelé předváděcích akcí mají mít nově povinnost hlásit dopředu České obchodní inspekci (ČOI) podrobnosti o svých prodejních akcích. Senioři, kteří se stali obětí podvodných praktik těchto prodejců, se také budou moci obrátit na systém "Spotřebitelského ombudsmana". Na podzim by také měl vstoupit v účinnost zákaz řetězení živností. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které tak chce omezit nekalé praktiky při předváděcích akcích. Podle navržené novely zákona o ochraně spotřebitele bude každý prodejce povinen ohlásit ČOI 15 pracovních dnů před konáním prodejní akce adresu a místo, kde bude akce uskutečněna, datum, časový harmonogram a předmět akce. MPO chce také vytvořit systém "Spotřebitelského ombudsmana", podílet se na něm má 227 obecních úřadů a ministerstvem finančně podporované nevládní spotřebitelské organizace. Firem, které oslovují zejména důchodce s předváděcími akcemi, je v ČR asi 500.

Kott a Pancová opět neuspěli s ústavními stížnostmi proti vazbě

Exposlanec Petr Kott a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová opět neuspěli s ústavními stížnostmi proti trvající vazbě. Ústavní soud oba podněty v dubnu odmítl pro zjevnou neopodstatněnost, nyní usnesení zpřístupnil na internetu. Obě stížnosti směřovaly proti soudním rozhodnutím o prodloužení vazby z přelomu loňského a letošního roku. Kott i Pancová tvrdili, že k jejich držení ve vazební věznici už neexistují důvody. Navíc argumentovali tím, že nejsou stíháni pro zvlášť závažný zločin, proto prý už vypršela maximální přípustná doba vazby. Kott a Pancová figurují v korupční kauze kolem poslance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Ústavní soudci mají na stole také dvě nové Rathovy stížnosti. Obě přišly v dubnu a jsou zatím nevyřízené, uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová. V jedné stížnosti Rath znovu protestuje proti vazbě. Druhá se týká toho, že se poslanec nemohl zúčastnit zasedání Sněmovny při projednávání jeho návrhů zákonů.

Finanční správa zveřejnila prvního nespolehlivého plátce DPH

Finanční správa zveřejnila v Registru plátců DPH prvního nespolehlivého plátce této daně. Konkrétní jméno firmy ale správa nezveřejnila a nebude zveřejňovat ani další. Název se v systému objeví až v okamžiku, kdy si bude firma spolehlivost obchodního partnera prověřovat. Uvedla to Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. V databázi by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma. Na černé listině neplatičů DPH nyní skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Sněmovna odsouhlasila řetězení pracovních smluv

Zaměstnavatelé budou moci opět uzavírat se zaměstnanci pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Novelu zákoníku práce potvrdila Sněmovna. Přijala v ní senátní verzi zkrácení nároku zaměstnanců na nepřetržitý odpočinek mezi směnami o jednu hodinu na 11 hodin. Nebude se týkat zaměstnanců mladších 18 let. Předloha míří k podpisu prezidentovi. Nová pravidla umožní například zaměstnávání sezonních zaměstnanců, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou. Využít by to mohly například zemědělské podniky a stavební firmy. Novela zákoníku platná od loňského ledna stanoví, že pracovní smlouva na dobu určitou by neměla přesáhnout tři roky, dříve maximální doba činila dva roky. U stejného podniku by se neměla opakovat víc než dvakrát po sobě.

Na rekonstrukce panelových domů půjde dalších 500 mil. Kč

Na rekonstrukce a opravy panelových domů půjde víc peněz. Poslanci schválili navýšení rozpočtu programu Panel 2013+ o 500 milionů korun. Pro hlasovalo 104 přítomných poslanců napříč politickými stranami, proti nebyl nikdo. Už dříve návrh Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) odsouhlasila také vláda. "Dopad na státní rozpočet to nebude mít žádný, jde o naše peníze, které fyzicky máme na svém účtu," řekla před časem ČTK mluvčí SFRB Jana Marešová. Fond začal žádosti do nového programu Panel 2013+ přijímat letos 11. ledna, počáteční rozpočet programu byl 210 milionů korun. Hned na začátku ale bylo jasné, že to stačit nebude. Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly 11 let. Díky programům bylo v panelových domech opraveno zhruba 400.000 bytů.

V ČR jsou hovězí výrobky z Lotyšska s nedeklarovanou koninou

V Česku je další potravina s nedeklarovanou koninou, tentokrát z Lotyšska. Přítomnost až 87 procent koňského masa byla zjištěna v různých výrobcích dušeného hovězího, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Do Česka mělo být dovezeno 144 konzerv s falešným hovězím, většinou do prodejen s ruským zbožím. Nedeklarovanou koninu obsahuje výrobek s názvem "Geschmortes Rindfleisch, Beef stewed, dušené hovězí" šarže L 126-3/A022313 a 67L/46-1/A022313, výrobcem konzerv je firma "SIA" Kuršu Zeme, distributorem v ČR SLCO GmbH & Co. Státní veterinární správa podle mluvčího už požádala krajské veterinární správy pro Liberecký, Středočeský a Plzeňský kraj a Městskou veterinární správu v Praze o okamžité provedení šetření.

Energetický gigant ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti Albánii

Energetická skupina ČEZ zahájila mezinárodní arbitráž proti Albánii. Požaduje náhradu škody za to, že Albánie neochránila investici do tamní distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Albánský regulační úřad v lednu odebral CEZ Shpërndarje licenci a dosadil do jejího vedení státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu. "Částka, o kterou se arbitráž povede, zatím ještě nebyla vyčíslena," řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Média v minulosti spekulovala, že by ČEZ mohl po Albánii požadovat zhruba pět miliard korun. Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupila 76 procent v tamní distribuční společnosti. Zbývajících 24 procent vlastní albánský stát.

Škodě Auto klesly prodeje

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v dubnu prodala 77.600 aut, což bylo meziročně o 4,6 procenta méně. Prodeje největší tuzemské automobilky za první čtyři měsíce letošního roku meziročně klesly o osm procent na 298.000 vozů. Horší prodejní výsledky podle automobilky způsobil náběh výroby nových modelů Octavia a Octavia Combi, které jsou nejprodávanějším autem značky. Dalším důvodem byla pokračující slabá poptávka po autech na některých evropských trzích. Sdělil to mluvčí automobilky Jozef Baláž. Nejprodávanějším modelem značky byla v dubnu Octavia s 31.300 prodanými vozy. Následovala Fabia s 18.800, Superb s 7800, Yeti s 6800, Rapid s 6600, Citigo s 3500 a Roomster s 2800 vozy. S výjimkou nových modelů Rapid a Citigo se prodeje snížily v rozmezí od deseti do 19 procent. Škoda chce do roku 2018 ročně prodávat 1,5 milionu aut.

Praha rozdělila 225 milionů z hazardu, radnice nejsou spokojené

Pražští radní schválili přerozdělení téměř 225 milionů korun získaných z hracích automatů a loterií. Z výherních automatů získala Praha od ledna do dubna více než 176 milionů korun, z loterií skoro 49 milionů. Polovinu zisku z výherních automatů dostanou městské části. Některé radnice si na systém přerozdělování peněz z hazardu dlouhodobě stěžují. Ty radnice, které se snaží počet heren snižovat, dostávají totiž od města méně prostředků než městské části, které hazard tolerují.

Hrubý zisk Čepra loni klesl o 22 procent

Hrubý zisk státního distributora paliv Čepro se v roce 2012 meziročně snížil o 22 procent na 642 milionů korun. Tržby Čepra ale meziročně vzrostly na 62 miliard korun z 52 miliard v roce 2011. Uvedli to zástupci společnosti. Se ztrátami se podle vedení Čepra potýká celý sektor. V letošním roce Čepro neočekává dramatickou změnu ve spotřebě pohonných hmot, takže nepředpokládá ani výraznou proměnu ve vývoji hospodářského výsledku. Výhled na letošek tak činí zhruba polovinu zisku z roku 2012.

ČSOB klesl čistý zisk o 19 procent na 3,2 miliardy korun

Československá obchodní banka (ČSOB), která patří k největším tuzemským bankovním skupinám, v prvním čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,2 miliardy korun. To je meziroční pokles o 19 procent. ČSOB o tom informovala v tiskové zprávě. Důvodem poklesu jsou nízké úrokové sazby na trhu, růst nákladů na nesplácené úvěry či vyšší provozní náklady.

NWR se propadla do ztráty 80 milionů eur

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun). Ve stejném období loňského roku měla čistý zisk šest milionů eur. Společnost kvůli slabším hospodářským výsledkům zahájila kroky k optimalizaci, mimo jiné všeobecně snižuje mzdy o deset procent a zvažuje odprodej některých provozů. Krátkodobými opatřeními chce společnost získat 100 milionů eur. Počítá také s jednorázovým odprodáním zásob energetického uhlí v hodnotě 15 milionů eur. Plánuje snížit letošní plánované investiční náklady o 20 milionů eur.

Dopravní podnik Praha chce zdražit předplatné kupony o čtvrtinu

Pražský dopravní podnik (DPP) navrhuje zdražení předplatných kuponů na MHD zhruba o čtvrtinu a omezení systému slev. Hodlá rušit další spoje a omezit investice. Opatření mají ušetřit miliardy korun, a zastavit tak dlouhodobé zadlužování podniku, který je největším akciovou společností Prahy. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) bude město nejprve hledat jiné cesty, než je zdražování jízdného. "Zdražení je možné až poté, co budeme vědět, že nejsme schopni uspořit na provozu firmy," řekl. Dopravní podnik tvrdí, že od města dlouhodobě dostává málo peněz na služby, které od něho Praha žádá. Loni to bylo 10,6 miliardy korun. Zároveň jej finančně tíží nevypověditelné smlouvy z minulosti.

Ve věznici Bělušice se střelil do hlavy strážný, je v nemocnici

Ve věznici Bělušice na Mostecku se postřelil strážný. Se zraněním hlavy skončil v nemocnici, okolnosti neštěstí se vyšetřují, uvedla na svých webových stránkách vězeňská služba. Muž se podle vězeňské služby střelil při službě ve strážní věži. Záchranná služba ho vrtulníkem přepravila do nemocnice v Ústí nad Labem, stav postřeleného muže je kritický. Podle zatím předběžných zjištění lze vyloučit zavinění ze strany druhé osoby.

John Malkovich na Pražském jaru sklidil aplaus v roli Casanovy

Velký potlesk téměř zaplněného hlediště v Hudebním divadle Karlín sklidil americký herec John Malkovich, který ztvárnil ve zpěvohře Giacomo Variations roli pověstného milovníka žen, ale také spisovatele a diplomata Casanovy. V komorním díle na text Michaela Sturmingera se v činoherních i pěveckých vstupech představil s litevskou herečkou Ingeborgou Dapkunaitéovou v roli Elisy. Za doprovodu orchestru Vídeňské akademie pod vedením rakouského dirigenta Martina Haselböcka dále zazpívali sopranistka Sophie Klussmannová a barytonista Florian Boesch. Představení bude v karlínském divadle ještě 16. června.

Svět knihy letos představuje hlavně slovenské autory

Veletrh Svět knihy spojený s literárním festivalem začal tento čtvrtek v Průmyslovém paláci v Praze. Čtyřdenní setkání čtenářů s literaturou a knihami je věnované Slovensku a pořadatelé chtějí zvláštní zřetel klást také na poezii. U příležitosti veletrhu vychází česky 20 nových překladů ze slovenštiny; čeští čtenáři na rozdíl od slovenských už v jazyce někdejšího člena společného státu nečtou. Do Prahy ze Slovenska přijíždí na šest desítek autorů, výtvarníků či nakladatelů. Důvodem výběru hlavního hosta letošního veletrhu je kromě výročí rozdělení republiky sté výročí narození spisovatele Dominika Tatarky a 1150 let od chvíle, kdy Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají. V Průmyslovém paláci na řadě besed a autogramiád vystoupí i další zahraniční hosté, třeba americký spisovatel a častý návštěvník České republiky Robert Fulghum, britský humorista Stephen Clarke, makedonský autor i v Česku velmi známé knihy Freudova sestra nebo jeden z nejznámějších odpůrců čínského režimu, spisovatel a hudebník Liao I-wu žijící v německém exilu.

Cenu Jiřího Ortena dostal Ondřej Buddeus

Cenu Jiřího Ortena za rok 2013 dostal devětadvacetiletý Ondřej Buddeus. Porota jeho sbírku Rorýsy, kterou vydalo nakladatelství Fra, vybrala ze tří nominovaných titulů. Na veletrhu také udělila cenu za významné literární dílo roku 2012 Nadace Český literární fond. Dostal ji Ivan Wernisch za knihu Živ jsem byl, již vydalo Druhé město a která je další autorovou čítankou literárních kuriozit, textů, jež ve své době zapadly, byly zapomenuty nebo opomíjeny. Ondřej Buddeus (1984) vystudoval skandinavistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno. Překládá z němčiny a norštiny (Jan Erik Vold, Christian Futscher, Josef Winkler). Vydal sbírku textů 55 007 znaků včetně mezer (2011) a knihu Orangutan v zajetí má sklony k obezitě (s Alžbětou Skálovou a Martinou Kupsovou, 2011), za které byl v roce 2012 mezi třemi nominovanými na Cenu Jiřího Ortena.

Na Mezinárodní den muzeí bude většinou vstup zdarma

V sobotu 18. května oslaví muzea na celém světě a jejich pracovníci svůj mezinárodní den. Na většině míst bude zvýhodněný vstup či vstup zdarma - například ve všech objektech Národního muzea v Praze či v případě výstav Národní galerie. Tradičně je tato událost v Česku spojena s Festivalem muzejních nocí. Ten začne 17. května v Jindřichově Hradci, následující den se uskuteční Brněnská muzejní noc, a v pořadí devátý ročník populárního festivalu bude postupně ve všech krajích až do 8. června, kdy jej uzavře Pražská muzejní noc. Muzea a galerie pro návštěvníky připravují doprovodné programy, například tvůrčí dílny pro děti i dospělé, komentované prohlídky výstav i expozic. Na mnoha místech je zavedou i do depozitářů.

ČTK vydává knihu Havlových snímků

Knihu fotografií Václava Havla, které pořídili reportéři České tiskové kanceláře (ČTK), představili ve středu autoři publikace spolu se zástupci nakladatelství v Praze. Publikaci, v níž zájemci najdou snímky prezentované na loňské úspěšné výstavě na Staroměstské radnici, vydala ČTK ve spolupráci s Ottovým nakladatelstvím. Kniha se, stejně jako výstava, jmenuje Prezident s podtitulem Václav Havel a zahrnuje snímky z let 1988 až 2011, tedy především období Havlova působení v prezidentském úřadu. Věnuje se ale i jeho veřejnému a soukromému životu v dalších letech. Agenturní fotoreportéři Havla zachytili v situacích oficiálních, ale v mnoha případech i v situacích osobních. Fotografie do knihy byly vybrány z celkového počtu přibližně 14.000 Havlových snímků, které má ČTK ve svém archivu. Do knihy se dostalo necelých 200 snímků.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa se Švýcarskem 1:2 a po čtyřech letech se z turnaje vrátí bez medaile. O jediný gól národního týmu se postaral ve 46. minutě obránce Zdeněk Kutlák, který snížil v přesilové hře. V konečném pořadí šampionátu obsadí výběr kouče Aloise Hadamczika sedmé nebo osmé místo. Češi ve Stockholmu nenavázali na zlato a dva bronzy z předešlých tří let.

Brankář Petr Čech je druhým českým fotbalistou po Vladimíru Šmicerovi, který vyhrál Ligu mistrů i Evropskou ligu. Chelsea ve finále Evropské ligy v Amsterodamu porazila Benfiku Lisabon 2:1 brankami Fernanda Torrese po Čechově asistenci a Branislava Ivanoviče v nastaveném čase. Čecha překonal jen z penalty Oscar Cardozo.

Současný předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se jako jediný veřejně přihlásil k tomu, že se 8. června na volební valné hromadě bude ucházet o vrcholný post. Pelta to potvrdil v rozhovoru s ČTK. Den před uzávěrkou zvažuje kandidaturu na nejvyšší funkci v českém fotbale Markéta Haindlová, předsedkyně odvolací a revizní komise a občasná kritička současného vedení asociace.

Hokejový útočník Roman Červenka se vrací ze zámořské NHL do Kontinentální ligy. Mistr světa z roku 2010, který působil v uplynulé sezoně v Calgary, podepsal tříletou smlouvu s Petrohradem. Informaci klubového webu ČTK potvrdil hráčův zástupce Aleš Volek.

Fotbalová Sparta se nebude odvolávat proti výroku disciplinární komise, která minulý týden udělila útočníkovi Léonardu Kweukemu trest na 12 zápasů. Kamerunský hráč pyká za faul, jímž minulou středu přivodil mladoboleslavskému obránci Radku Dosoudilovi zlomeninu holenní kosti.

Tenista Tomáš Berdych po týdnu znovu porazil Jihoafričana Kevina Andersona a po výhře 7:5, 6:2 postoupil do čtvrtfinále antukového turnaje v Římě. V něm se střetne se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska.

Nejlepší česká stolní tenistka Iveta Vacenovská vypadla na mistrovství světa v Paříži v druhém kole dvouhry. Šestadvacátá hráčka světového žebříčku, která před čtyřmi lety na šampionátu v Jokohamě postoupila až do čtvrtfinále, nestačila na Němku Zhenqi Barthelovou a podlehla jí 1:4.

Házenkářky Mostu zakončily mistrovskou sezonu domácím vítězstvím 25:22 nad Veselím nad Moravou. Na podobu konečné tabulky ale výsledek neměl vliv; druhá skončila Poruba, bronz získaly slávistky a Veselí obsadilo čtvrté místo.

Hned v úvodním kole přišel turnaj kategorie ITF Sparta Prague Open o nejvýše nasazenou tenistku. Jednička Klára Zakopalová se opět potýkala s dýchacími problémy a prohrála s Američankou Irinou Falconiovou 6:4, 6:7, 2:6. Svůj zápas naopak zvládla Lucie Šafářová a po výhře nad Aleksandrou Kruničovou ze Srbska 6:4, 6:3 vykročila v pražské Stromovce za obhajobou titulu. Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila do čtvrtfinále turnaje. Na antuce v pražské Stromovce česká hráčka otočila vývoj utkání druhého kola s Melindou Czinkovou a Maďarku porazila 1:6, 6:4 a 6:3.

Počasí v pátek:

Bude polojasno. Odpoledne oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Teploty do 26 stupňů Celsia.