Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman příští týden pojede na návštěvu Polska

Prezident Miloš Zeman navštíví příští týden Polsko. Pokračuje tak jeho turné po okolních zemích poté, co byl zvolen prezidentem. Dvoudenní zahraniční cesta do Polska je po Slovensku a Rakousku jeho třetí. Zeman má tento půlrok v plánu také návštěvu Německa. V Polsku bude hlava státu 23.a 24. května, setká se svým protějškem Bronislawem Komorowským. Zeman do Polska pojede jen velmi krátce poté, co ve Varšavě jednal premiér Petr Nečas. Česko-polské vztahy jsou velmi čilé a dobré, politici obou zemí se často navštěvují. Komorowski byl v Praze naposledy před dvěma roky. Tento rok v lednu se setkal Zemanův předchůdce Václav Klaus s Komorovským a se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v polském městě Wisla. Zeman se podle dřívějších informací též chystá na červnový bratislavský summit 18 evropských prezidentů, kde by mohl mít zvláštní bilaterální schůzky až se šesti státníky.

Nečas: Stát je připraven více podpořit zemědělce

Vláda i stát chce více podpořit zemědělce. Větší podpora než dříve by měla jít například na zakládání odbytových družstev a marketing zemědělské prvovýroby. Důraz by měl být kladen i na kvalitu potravin. Na Agrárním fóru v pražské Lucerně to řekl premiér Petr Nečas. Léta opomíjená problematika zemědělství či kvality potravin se podle něj v poslední době stává výrazným politickým tématem. Nečas jako jeden z hlavních cílů do budoucna označil snížení vysokého schodku agrárního zahraničního obchodu. Zatímco v roce 1993 byla bilance obchodování se zemědělskými komoditami a potravinami v přebytku 800 milionů korun, dnes je v deficitu zhruba 25 miliard korun. Stovky zemědělců v sále Lucerny prostřednictvím předtočeného videa pozdravil také prezident Miloš Zeman. Ve zdravici upozornil na nepoměr v maržích v potravinářské vertikále rostoucí ve prospěch obchodních řetězců. "Jestliže před zhruba deseti lety byly u rohlíků ziskové marže 17 procent, dnes jsou 60 procent," řekl Zeman, podle něhož je podobný vývoj i u dalšího zboží. Podle prezidenta je proto potřeba hledat cesty, jak vysoké marže obchodníků omezit.

ODS chce ještě letos prosadit svůj balíček na pomoc živnostníkům

Ještě v letošním roce by podle představ ODS měl být prosazen tzv. deregulační balíček, jenž má ulehčit život živnostníkům. Mezi body balíčku, který jako celek představí ministerstvo průmyslu a obchodu příští měsíc, jsou zrušení vstupních a periodických zdravotních prohlídek zaměstnanců, zjednodušení vykazování statistiky i registrace vozidel či zrychlené odpisy investic na stroje a počítače. S některými návrhy novináře seznámil předseda ODS a premiér Petr Nečas s ministry průmyslu Martinem Kubou a dopravy Zbyňkem Stanjurou (všichni ODS). Jsou mezi nimi zrychlené odpisy investic, které by mohly pomoci oživit firemní poptávku v ČR. Ministr Kuba vysvětlil, že podle představ ODS by mělo být možné odepsat až 100 procent investice během 12 měsíců od pořízení počítače či stroje. Ulehčit od cest na úřady má možnost, aby živnostníci odevzdávali daňové přiznání a podklady pro sociální a zdravotní pojištění na jednom místě, tedy na finančním úřadě, uvedl Kuba.

Nečas jednal v Polsku o kontrolách potravin a o prodeji L-159

České a polské inspekční orgány začnou používat podobné postupy při kontrolách kvality potravin. Ve Varšavě se na tom shodli český premiér Petr Nečas a jeho polský protějšek Donald Tusk. Spory o kvalitu a bezpečnost potravin v posledních měsících zatížily vztahy mezi Prahou a Varšavou, neboť česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila některé polské výrobky za nevyhovující. Varšava tyto kroky považuje za snahu vytlačit polské produkty z českého trhu. Nyní se Nečas s Tuskem shodli, že v otázce kontroly potravin je třeba zavést transparentní procedury hodnocení kvality, které takovýmto sporům budou předcházet a zabrání dohadům a spekulacím. Nečas také nabídl Polsku české letouny L-159. Do polského tendru nabídla Praha i stroje, které vlastní česká armáda. Prodej těchto letadel do zahraničí prozatím úspěšný není, v minulosti projevily zájem mimo jiné Indie, Egypt, Izrael, Slovensko či Maďarsko. Oba ministerští předsedové v rámci mezivládního jednání za účasti vybraných ministrů hovořili o propojování dopravní a energetické infrastruktury.

Sněmovna potvrdila prezidentovo veto novely obsahující chybu

Sněmovna potvrdila prezidentské veto sporné novely zákona o odpadech, která kvůli chybě při zpracování obsahovala i neschválený pozměňovací návrh. Podle tohoto návrhu by se o šest měsíců do konce letošního roku prodloužila lhůta, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů. Na chybu se přišlo až poté, co novelu schválil Senát a mířila k prezidentovi. Obě parlamentní komory se poté dohadovaly, jak situaci vyřešit. Senát koncem dubna odmítl projednávat normu podruhé v opraveném znění se zdůvodněním, že už o ní rozhodl. Navíc vyvstaly pochyby o tom, zda je druhá verze správná. Nakonec prezident Miloš Zeman novelu vetoval. Dnešním rozhodnutím poslanců tak novela skončila svoji legislativní pouť.

Peake navrhne přidat letos protikorupční policii skoro 69 milionů

Posílit rozpočet protikorupční policie v letošním roce téměř o 69 milionů korun navrhuje vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). V materiálu týkajícím se finančního zabezpečení úkolů vládní protikorupční strategie, který ve středu projedná vláda, se zdůrazňuje, že jde o investice potřebné na odvrácení havarijního stavu zastaralého technického vybavení a vozového parku jednotky. Materiál také navrhuje kvůli boji s korupcí posílit v roce 2014 rozpočty ministerstev financí, vnitra, zahraničí, spravedlnosti, pro místní rozvoj a úřadu vlády celkem o více než 62 milionů korun. Původní finanční požadavky související s vládní protikorupční strategií přitom podle předkládací zprávy pro vládu přesahovaly 328 milionů korun, nakonec ale byly výrazně redukovány.

Sdružení si stěžuje ochráncům soukromí na spořitelnu kvůli sKartě

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) dostal další stížnost kvůli projektu sKaret, tentokrát na Českou spořitelnu jako jejich provozovatele. Podalo ji sdružení Iuridicum Remedium (IuRe). Podle něj by banka měla být za "nelegální zpracování" dat příjemců dávek postižena podobně jako ministerstvo práce (MPSV). S ním úřad zahájil kvůli sKartě v dubnu řízení, o případné sankci zatím nerozhodl. Potrestal resort zatím půlmilionovou pokutou za to, že nedostatečně ve svém informačním systému zabezpečil zpracovávané osobní údaje lidí. Podle sdružení spořitelna zpracovává údaje u části lidí bez jejich souhlasu. Další část na to má s bankou smlouvu. Podepisovali ji při převzetí sKarty.

ČR bude přijata do Výboru pro rozvojovou pomoc OECD

Česká republika bude jako první postkomunistická země přijata do Výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí. Přijetím ČR do tohoto elitního klubu se završí dlouholetý proces zkvalitňování spolupráce Česka s rozvojovými zeměmi, který OECD sleduje. "Výsledky, kterých ČR dosáhla od roku 1995 v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, inspirovaly počátkem tohoto roku OECD k oslovení ČR za účelem zahájení přístupových jednání," uvedl první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider, který českou delegaci na zasedání povede. Upozornil, že Česko za necelé tři měsíce zvládlo testy na úrovni světového standardu, a označil to za velký úspěch. Podle Schneidera se v Paříži očekává diskuse o českém systému zahraniční rozvojové spolupráce.

Židovská obec: Projevy antisemitismu vzrůstají hlavně na webu

Židovská obec zaznamenala loni trojnásobný nárůst projevů nenávisti vůči Židům v České republice. Činnost antisemitistů byla údajně znatelná zejména na internetu. Důvodem bylo zvyšování napětí v izraelsko-palestinském konfliktu, proizraelská politika české vlády a také prezidentská kandidatura Jana Fischera, u kterého se antisemitisté zaměřují na jeho židovský původ. Informovala o tom Židovská obec na základě své výroční zprávy. Roli sehrály údajně také církevní restituce. "Byly důvodem k projevům nenávisti vůči církvím a současně v určité míře i vůči židovské komunitě," uvedl předseda Židovské obce Jan Munk. I přes nárůst nenávisti na webu patří Česko stále k zemím, kde není antisemitismus přítomný ve většinové společnosti. Počet fyzických incidentů se podle zprávy oproti předchozím letům v zásadě nezměnil.

ČTÚ udělil satelitním firmám UPC a M7 rekordní pokuty 20 milionů

Český telekomunikační úřad udělil satelitním poskytovatelům UPC DTH a M7 Group rekordní pokuty po 20 milionech korun. Firmy se sídlem v Lucembursku šířily v tuzemsku televizní a rozhlasový signál bez řádného oznámení. Obě se proti rozhodnutí odvolaly, řekl ČTK mluvčí ČTÚ František Malina. UPC DTH poskytuje příjem satelitní televize pod názvem freeSAT zhruba 106.000 zákazníků, M7 nabízí služby pod značkami Skylink a CSLink pro několik set tisíc uživatelů. M7, která se dříve jmenovala M77, již na začátku roku od úřadu dostala pokutu 15 milionů korun. Ta souvisela s loňským zavedením servisního poplatku u bezplatných služeb Gratis a Free.

Lidé si objednali spořicí dluhopisy za 7,5 mld. Kč

Lidé si objednali do úterních 12:00 spořicí státní dluhopisy za 7,5 miliardy korun. Je to méně než při rekordním zájmu loni na podzim, kdy ministerstvo financí za stejnou dobu evidovalo objednávky za více než osm miliard korun. Loni na jaře si lidé za stejnou dobu objednali dluhopisy za 3,8 miliardy korun. V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé u výnosů dluhopisů platit 15procentní daň. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011. V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun.

Majetek v podílových fondech stoupl o 13,3 mld. na 248,6 mld. Kč

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí o 13,3 miliardy Kč na 248,6 miliardy Kč. Informovala o tom Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že tři čtvrtiny majetku drží fyzické osoby a čtvrtina právnické osoby. Loni majetek ve fondech stoupl o 11,2 miliardy korun na 235 miliard korun. Nejvíce peněz je v dluhopisových (85,6 miliardy) a akciových fondech (44,1 miliardy Kč). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 8,2 miliardy na 128 miliard, domácí fondy vykázaly růst o více než pět miliard Kč na 120 miliard korun.

Šéf rakouské horní komory chce urychlit lepší dopravu s ČR

K urychlení výstavby lepšího dopravního propojení mezi Českem a Rakouskem by mohly pomoci častější kontakty představitelů obou zemí, míní předseda horní komory rakouského parlamentu (Spolkové rady) Edgar Mayer. Uvedl to v Praze po jednání se svým českým protějškem Milanem Štěchem. O poválečných vysídlovacích dekretech nebo o jaderné elektrárně Temelín spolu nemluvili. Jako příklad vzorové spolupráce uvedl Mayer mimo jiné regionální přeshraniční projekty. Štěch se k této výzvě adresované představitelům výkonné moci připojil s tím, že zmíněné projekty jsou v pravomoci exekutivy. Česko a Rakousko trápí nedobudovaná dálniční síť mezi oběma zeměmi. Dálnici z Vídně na Brno chce rakouská strana začít dokončovat letos, rychlostní silnici ze Salcburku na České Budějovice pak za dva roky. Na české straně by měl být tento úsek hotov v roce 2018, rychlostní silnice z Brna byla ale zablokována kvůli soudním sporům.

Středočeští radní odmítli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

Středočeští radní odmítli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Nejnovějším usnesením politicky zaštítili předchozí stanovisko krajských úředníků i názor hejtmana Josefa Řiháka a jeho náměstka Marka Semeráda (oba ČSSD). Proti parku se vyslovilo devět radních z jedenácti. Řihák je přesvědčen o tom, že současný stupeň ochrany Křivoklátska je dostatečný. Krajští úředníci podle něj nesouhlasili s vyhlášením parku už před třemi lety. Ministerstvo životního prostředí ale vznik parku obhajuje. Podle něj zajistí ochranu přírody, zatraktivní region a zvýší zájem turistů. Návrh zákona o zřízení národního parku by měl jít za několik měsíců do vlády. Park by se měl rozprostírat jižně od Křivoklátu podél Berounky. Projekt se týká 102 nejcennějších hektarů půdy, tedy 16 procent nynější chráněné krajinné oblasti, šlo by převážně o lesy. Hranice národního parku by sousedila s 19 obcemi, uvnitř parku by měla být pouze Karlova Ves.

Nedělní aukce nabídne Štyrského obraz za téměř 6 milionů korun

Za téměř šest milionů korun se bude v neděli při aukci v Praze na Žofíně vyvolávat obraz surrealisty Jindřicha Štyrského nazvaný Kořeny. Mnohokrát vystavovaný obraz z roku 1934 patří podle galeristy Martina Kodla ke stěžejním ukázkám vrcholného surrealismu ze Štyrského vrcholného období. Na tuzemských aukcích se nejdražší Štyrského díla dosud prodala za deset až 11 milionů korun, v neděli se kořeny budou nabízet s vyvolávací cenou 5,8 milionu korun. V nabídce nedělní aukce je téměř pět stovek děl zejména autorů české moderny. Pořadatelé upozorňují na tři zátiší Emila Filly vyvolávaná za 1,4 milionu, 1,7 milionu a tři miliony korun nebo na raný obraz Václava Špály Koupání, který reprezentuje jeho krátkou fauvisticko-kubistickou etapu (1,4 milionu). Prodávat se budou i obrazy Jana Zrzavého či českých krajinářů. Mimořádnou událostí aukce by měla být i monumentální práce Theodora Pištěka, nazvaná Na návštěvě u Harrachů. Byla vystavená naposledy na autorově retrospektivě ve Veletržním paláci na přelomu roku.

Kino Ponrepo připomene filmy režiséra Jiřího Weisse

Ke 100. výročí narození režiséra, scenáristy a pedagoga Jiřího Weisse (1913-2004) připravilo kino Národního filmového archivu v Praze Ponrepo na květen a červen přehlídku jeho filmové tvorby. Od 16. května připomene rané dokumenty, méně známé britské filmy i vrcholná díla konce 50. a průběhu 60. let tohoto klasika českého filmu a dvojnásobného emigranta. Diváci uvidí jeho přepis románu Jarmily Glazarové Vlčí jáma z roku 1957. Snímek získal na festivalu v Benátkách cenu Mezinárodní federace filmového tisku FIPRESCI. Bude uvedeno i psychologické drama Dravci z roku 1948 a hořká komedie z poloviny 60. let Vražda po našem s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Do konce května Ponrepo představí šest Weissových dokumentů ze druhé poloviny třicátých let, snímek pro děti Punťa a čtyřlístek, film Taková láska, který koncem 50. let vznikl podle divadelní hry Pavla Kohouta s Milošem Nedbalem, Marií Tomášovou a Vladimírem Rážem, a dále například snímek Romeo, Julie a tma natočený podle knihy Jana Otčenáška. Získal Zlatou mušli v San Sebastianu.

Výstava v Městské knihovně ukazuje českou fotografii od roku 2000

Výstava české fotografie po roce 2000 začne ve středu v Městské knihovně. Její kurátor Vladimír Birgus jí navazuje na svou předchozí expozici, která se věnovala fotografii 20. století a uvedla ji také Galerie hlavního města Prahy. Zastoupeny jsou všechny generace fotografů, od sedmdesátníků jako je třeba Pavel Baňka přes další zavedené tvůrce (Ivan Pinkava, Milena Dopitová, Jiří David, Pavel Mára, Veronika Bromová, Dita Pepe) po studenty. Jsou mezi nimi tradiční fotografové i výtvarníci, kteří pracují s médiem fotografie. Při práci na výstavě navštívil Birgus četné školní výstavy, snažil se, aby byli v expozici zastoupeni hlavně mladí fotografové, kteří nejsou tak známí. Mezi padesátkou autorů je 29 žen. Autoři, kteří opatřili své vystavené snímky vlastními texty, ukazují na fotografiích často intimní životní zážitky jako třeba rozvod, umírání matky či genderovou změnu vlastního otce.

Na cestu se vydává Kavárna Potmě, kde obsluhují nevidomí

Na svou cestu po republice vyráží Kavárna Potmě, v níž si návštěvníci vychutnají kávu v naprosté temnotě. Mohou si tak vyzkoušet, jaké to je být bez zraku. Přispějí také do sbírky Světluška na pomoc nevidomým. První zastávka kavárenského autobusu je v Praze. Parkovat bude od tohoto úterý od 13:00 do čtvrtka na náměstí Míru. Otevřeno bude mít do 20:00. Informovala o tom Štěpánka Batíková z pořádajícího Nadačního fondu Českého rozhlasu. Mezi prvními se nechají obsloužit třeba zpěvačka Aneta Langerová, která je patronkou celého projektu, nebo herci Pavel Liška, Saša Rašilov či Jiří Macháček a herečky Ivana Chýlková a Bára Hrzánová. Z Prahy autobus odjede do Zlína, v červenci bude zastávka v Ostravě a Liberci, v srpnu pak Panenském Týnci a v září v Brně, Jičíně a Olomouci.

Do babyboxu ve Frýdku-Místku někdo odložil holčičku

V babyboxu nemocnice ve Frýdku-Místku zdravotníci nalezli novorozenou holčičku. Kvůli silnému podchlazení organismu byla po prohlídce dětskou lékařkou převezena na dětskou jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice v Ostravě, sdělila mluvčí nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová. "Je to v pořadí druhé dítě, které bylo vloženo do babyboxu Nemocnice ve Frýdku-Místku, prvním bylo v červenci 2011 také děvčátko," uvedla Filipová.

V Česku je asi 120 nebezpečných jezů, 50 potřebuje zabezpečit

V Česku je asi 120 nebezpečných jezů, z nich asi pět desítek je potřeba zabezpečit prvky pro laickou či profesionální záchranu. Podle zástupců Českého svazu kanoistů (ČSK) a Vodácké školy záchrany (VŠZ) by v první fázi stačilo jezy dovybavit házecími záchrannými podkovami, žebříky nebo ocelovými madly. Hasičům by zase práci na jezech usnadnila lanovka. Vodní turistika patří k nejoblíbenějším volnočasovým aktivitám v Česku. Podle odhadu velkých půjčoven jezdí v létě na vodu kolem 670.000 lidí. Při vodácké dovolené utratí skoro 1,5 miliardy korun. Povědomí lidí o nebezpečných jezech je ale zatím stále velmi malé. Podle statistik hasičského záchranného sboru si od roku 2010 nebezpečné jezy vyžádaly nejméně 27 lidských životů. Loni zachránili profesionálové 21 lidí, pět osob utonulo.

Ze sportu:

Slovinec Matjaž Triplat bude novým trenérem českých skokanek na lyžích. Před olympijskou sezonou má za úkol tým profesionalizovat a pozvednout, aby se Češky v Soči nehledaly na posledních místech.

Český hokejový útočník David Krejčí z Bostonu vládne po prvním kole play off NHL pořadí produktivity. V sedmi zápasech nasbíral 13 bodů.

První fotbalová liga zkompletuje program 27. kola. V Praze se uskuteční dohrávka Dukly s nováčkem z Brna, která se měla konat minulý pátek, ale kvůli vytrvalému dešti a podmáčenému trávníku na Julisce bylo utkání přeložen. Zápas začne v 18:00.

Na červnovém Poháru FIFA v Brazílii se čeští rozhodčí neobjeví. Pavel Královec ani asistent Martin Wilczek, kteří figurují v širším výběru sudích pro mistrovství světa v příštím roce, se do nominace Mezinárodní fotbalové federace nedostali.

Tenistka Andrea Hlaváčková neukončila ani na antuce v Římě sérii porážek na turnajích WTA, která trvá už tři měsíce. Česká fedcupová reprezentantka dnes podlehla v prvním kole 6:2, 4:6 a 4:6 Němce Julii Görgesové, ačkoli v druhém setu vedla 4:0.

Počasí ve středu:

Bude slunečno s teplotami 21 až 25 stupňů Celsia. Na horách naměříme kolem 15 stupňů.