Zprávy

Právník Hradu zveřejnil mail, popírající tvrzení Klause o amnestii

Exprezident Václav Klaus údajně loni žádal právního poradce Hradu Pavla Hasenkopfa o návrh letošní lednové amnestie. Píše se to v e-mailu, který Hasenkopf zveřejnil. Zprávu prý právníkovi poslal bývalý šéf hradního politického odboru Ladislav Jakl. Přitom Klaus v deníku Právo tvrdí, že Hasenkopfovi žádné vypracování amnestie nezadával. Podle e-mailu zveřejněného Hasenkopfem ale exprezident loni 19. října požádal právního poradce o vypracování návrhu amnestie. V údajné zprávě od Jakla je obecně popsáno několik bodů, kterých by se měla amnestie dotknout. Prvním bodem je "Úleva pro seniory (asi pod jistou výši trestu, dejme tomu 3 roky)" a posledním "Jak přihlédnout k dlouho se vlekoucím soudům". Právě Hasenkopfa, Jakla a také bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka označil před týdnem za autory amnestie kancléř nynějšího prezidenta Miloše Zemana, Vratislav Mynář. Všichni tři to následně popřeli. Hasenkopf sice připustil, že první verzi amnestie vypracoval, ale konečná podoba prý byla zcela jiná. Amnestii podle něj připravilo ministerstvo spravedlnosti. Klaus v Právu ještě znovu zopakoval, že autorem amnestie je pouze on. "Jako u všech jiných vážných rozhodnutí jsem i toto konzultoval se svými nejbližšími spolupracovníky. Všechna dílčí rozhodnutí o jednotlivých parametrech amnestie jsem však s plným vědomím finálně učinil já sám," prohlásil. V Lidových novinách Hasenkopf připustil, že čistě z právního pohledu má exprezident pravdu. "On (Klaus) je de iure jediný autor amnestie," uvedl.

Asi 4000 zastánců legalizace marihuany prošlo centrem Prahy

Kolem čtyř tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy. Průvod se za hudebního doprovodu vydal z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici do žižkovského parku Parukářka, kam jeho účastníci dorazili zhruba po dvou hodinách. Pochod se obešel bez vážnějšího incidentu, policie ale zadržela kvůli drogám čtyři účastníky demonstrace. Akce sdružení Legalizace.cz je součástí celosvětové kampaně Million (také Global) Marihuana March, v Praze se konal již 16. ročník. Podle předsedy sdružení Roberta Veverky se ale průvodu účastnilo o dva až tři tisíce lidí více, než uvádí policie. "Hlavním požadavkem demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním," uvedl Veverka. Podle něho byla demonstrace také protestem proti novému zákonu o léčebném konopí. "V reálu to nefunguje, konopí v lékárnách není, nikdo nežádá o jeho dovoz a nemocní lidé, pro které mělo být to konopí určené, tak nadále čekají, že jim stát vyjde vstříc. A zatím se tak neděje," podotkl Veverka.

V Temelíně začala odstávka druhého bloku pro výměnu paliva

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín přestal vyrábět elektřinu, v sobotu začne pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Plánovaná je na 48 dní. Výrobu elektřiny by měl druhý blok obnovit v druhé polovině června, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V rámci programu sledování životnosti tlakové nádoby budou z reaktoru vyjmuty takzvané svědečné vzorky a předány ke zkouškám odborníkům z Ústavu jaderného výzkumu Řež. V nejaderné části bude provedena pravidelná roční kontrola všech tří nízkotlakých rotorů turbíny. Součástí prací na turbíně bude i kontrola vysokotlakého rotoru. Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje 10.000 činností a na jejich realizaci se bude podílet více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.

VZP se nedohodla na odkupu akcií firmy IZIP

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se nedohodla se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií firmy IZIP. Řekl to ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek má proto od správní rady mandát, aby podnikl kroky, které jsou potřeba k ukončení majetkové účasti i smluvních vztahů s firmou IZIP. Firma se zabývala projektem elektronických zdravotních knížek. V současnosti VZP platí firmě IZIP za provoz portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a pacienty. VZP chtěla 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu. Člen správní rady, náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek už dřív řekl, že tato částka činí 1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů Kč. Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH. Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání. Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent. Zbylých 49 procent drží švýcarská firma eHI eHealth International.

Majitel domu v Přednádraží podal na nájemníky trestní oznámení

Majitel domů v ostravském ghettu Přednádraží Oldřich Roztočil podal trestní oznámení na lidi, kteří tam žijí v jediném dosud obyvatelném domě. Chce, aby se ihned vystěhovali. V domě ale dál zůstává okolo 30 lidí, kteří ho opustit odmítají. Majitel domu přitom s nimi sám v pondělí podepsal nové smlouvy, nepodařilo se mu ale změnit stanovisko stavebního úřadu. Dům tak dál není zapsán jako bytový dům, ale jako takzvaná jiná stavba, a nesmí se v něm tedy bydlet. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková potvrdila, že policie ve věci Přednádraží přijala podání. Roztočil obnovil lidem v Přednádraží na dva měsíce smlouvy, poté co soud rozhodl, že jeho společnost nemusí zaplatit pokutu za to, že domy nevyklidila.

Z pražského Kongresového centra slanili tři vozíčkáři

Z budovy pražského Kongresového centra postupně slanili tři vozíčkáři. Slanění přes 25 vysoké stěny bylo součástí prvního ročníku festivalu "Pojď dál", který se koná k oslavě 100. výročí založení Jedličkova ústavu. Vozíčkáři měli původně slaňovat z Nuselského mostu, ale nedostali povolení od pražského magistrátu. Jedním z důvodů bylo víkendové uzavření Jižní spojky kvůli demolici mostu a očekávaný silnější provoz na magistrále, která přes Nuselský most vede. Sportovci z Jedličkova ústavu slaňovali v minulých letech z vyšehradských hradeb, které jsou proti zdem Kongresového centra nižší. Festival Pojď dál pokračoval tanečním průvodem handicapovaných za doprovodu bubnů Tam Tam Batucada a The Tap Tap od Kongresového centra do areálu Jedličkova ústavu, kde pokračoval ukázkami sportovních aktivit lidí s postižením nebo autogramiádou českého reprezentanta v lukostřelbě a vítěze paralympijských her v Pekingu Davida Drahonínského.

Lodě mohou po Vltavě z Č. Budějovic až do Hněvkovic

Lodní doprava na Vltavě může plout z Českých Budějovic do Hněvkovic. Vodní cestu prodloužila plavební komora, která byla slavnostně otevřena v Hluboké nad Vltavou. Tam doposud lodě na trase z Českých Budějovic končily, nyní mohou pokračovat dále. Vodní cesta by v budoucnosti měla po řece vést z jihočeské metropole až do Prahy. Řada kritiků tvrdí, že miliony investované do obnovy vodní cesty představují mrhání peněz. Jirsa však oponuje tím, že splavnění Vltavy přinese do všech měst a obcí u řeky turisty a udělá okolí vodního toku ještě atraktivnějším. Prodloužením vodní cesty z Hluboké nad Vltavou až na Hněvkovickou nádrž přibude dalších 19 kilometrů využitelných pro lodní dopravu.

V noci na sobotu zemřel bubeník skupiny Olympic Milan Peroutka

V noci na sobotu náhle zemřel bubeník skupiny Olympic Milan Peroutka (49). V pátek večer odehrál koncert se skupinou v Karlových Varech a ráno ho našla rodina na zahradě jeho domu v Praze mrtvého, řekla tisková manažerka skupiny Gabriela Šimonová s tím, že rodina se k celé události zatím nebude vyjadřovat. Ve skupině Olympic Peroutka působil od roku 1986. Kapela zrušila dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. a 8. května v pražské Malostranské besedě. K osudu turné, které Olympic letos pořádá k 50. výročí svého vzniku, se zatím nikdo nevyjádřil. Do jeho konce ještě zbývá 15 naplánovaných koncertů, ten nejbližší by se měl konat 16.května. Peroutka přišel do Olympiku v polovině 80. let,

Divadelní festival uvede tvorbu škol z Česka, Slovenska a Polska

Do procesu divadelní tvorby umožní nahlédnout divadelní festival vysokých uměleckých škol z České republiky, Slovenska a Polska Zlomvaz, jehož 20. ročník se uskuteční od 8. do 11. května v Praze. Cílem studentů Divadelní fakulty (DAMU) je prezentovat tvorbu jednotlivých škol, vzájemně se inspirovat, sdílet zkušenosti a odlišné metody práce, řekla Šárka Křapová ze studentského divadla Disk. Především tam, ale i v dalších prostorách DAMU se po loňské zkušenosti opět odehraje nesoutěžní přehlídka studentského divadla. Program je rozdělen do tří dramaturgických linií - absolventské inscenace, inscenace a projekty vzniklé v rámci školy, ale i z vlastní iniciativy studentů, a experimentální linie, jež obsahuje projekty, které za normálních okolností nejsou určeny k veřejné prezentaci.

Studia České televize v Ostravě a v Brně si prohlédly tisíce lidí

Přes 2500 lidí využilo možnost prohlédnout si prostory České televize v Ostravě. O prohlídku studií, střižen a dalšího zázemí televize měli lidé obrovský zájem, v dlouhé frontě na ni čekali i tři a půl hodiny. Další stovky lidí přišly jen na nádvoří, kde byly připraveny autogramiády, prohlídka přenosového vozu nebo hry pro děti. Den otevřených dveří se konal k 60. výročí zahájení vysílání Československé televize. Lidé si mohli vyzkoušet, jak ve studiu vznikají trikové záběry, nebo se třeba vyfotit na místě moderátorů zpravodajské relace Události v regionech. Brněnské studio České televize v paláci Typos navštívilo v den otevřených dveří několik tisíc zájemců. Prohlédli si nejen zázemí zpravodajství, ale i studia pro tvorbu pořadů a setkali se s některými moderátory. První lidé přišli již ráno, přestože se otevíralo až o dvě hodiny později. Ještě před vstupem do budovy si lidé mohli prohlédnout nové přenosové vozy a děti se mohly vyfotit s postavou Krtečka a Večerníčka.

Hrdinný starosta z války má v Rovensku pamětní desku

Pohnuté události z roku 1943 si připomněli v Rovensku pod Troskami na Semilsku. Městu tehdy hrozilo vyhlazení, protože místní ukrývali parašutisty. Osudu Lidic ale město uniklo i díky odvaze některých obyvatel. Tehdejšímu starostovi Josefovi Kouřilovi odhalili pamětní kamennou desku s bronzovým plastickým písmem a plaketou s reliéfní podobiznou. Podle radní města Kateřiny Matysové byl jedním z těch, kdo svým hrdinstvím přispěl k záchraně občanů. Okupanti v polovině ledna 1943 nařídili Kouřilovi vypracovat seznam šedesáti významných osobností Rovenska, které budou popraveny. "Starosta to však odmítl s tím, že veškerou odpovědnost nese on sám, ať tedy popraví jen jeho," uvedla Matysová. Nakonec bylo Rovensko i jejich starosta ušetřeni, důvody dodnes nejsou známé. Šedesátiletý Kouřil ale vypjaté události přežil jen o několik měsíců. Zemřel 30. dubna 1943 v důsledku srdeční slabosti.

Ze sportu:

První závod Českého poháru v maratonu horských kol v Lipníku nad Bečvou vyhrál Pavel Boudný. Úřadující mistr republiky v cross country si ve 14. ročníku Author Šela maratonu připsal třetí prvenství po letech 2007 a 2009.

Hokejový obránce Miroslav Blaťák mění po šesti sezonách v Ufě v Kontinentální lize působiště a bude hrát za Omsk. Mistr světa z roku 2010 se dohodl s vedením Avangardu na dvouleté smlouvě.

Český motocyklista Karel Abraham vynechá víkendovou Velkou cenu Španělska MotoGP. Třiadvacetiletý jezdec se kvůli bolestem ramene po operaci klíční kosti rozhodl nenastoupit do sobotní kvalifikace a chce se připravit na příští závod za dva týdny v Le Mans.

Osmé místo patří Martinu Prokopovi po druhé etapě Argentinské rallye. Po závěrečné páteční divácké supererzetě se český jezdec s fordem posunul o jednu příčku na úkor Nora Andrease Mikkelsena, který v osmém měřeném úseku poškodil zavěšení svého volkswagenu. Zbylé dvě páteční rychlostní zkoušky nejel a obdržené penalizace ho srazily ze šestého místa na deváté.

Hokejový útočník Radek Duda se opět ve své kariéře vrací do Plzně. Barvy držitele mistrovského titulu by měl čtyřiatřicetiletý vyhlášený bouřlivák, který naposledy v tuzemsku oblékal dres Liberce, hájit v příštích dvou sezonách.

Brankář Marek Mazanec opouští podle očekávání extraligového mistra Plzeň a míří do NHL. Jednadvacetiletý hokejista podle oficiálních stránek zámořské soutěže podepsal s Predators dvouletou nováčkovskou smlouvu.

Český hokejista Michael Frolík zazářil v pátečním utkání 1. kola play off NHL, když dvěma góly přispěl k výhře Chicaga nad Minnesotou 5:2. Pětadvacetiletý útočník byl vyhlášen první hvězdou zápasu a Blackhawks zvýšili své vedení v sérii na 2:0.

Basketbalistky USK Praha budou v příští sezoně obhajovat mistrovský titul i s reprezentantkou Janou Veselou, která po konci v turecké Antakyi souhlasila s roční smlouvou. Vedení USK v čele s trenérkou Natálií Hejkovou angažováním nejúspěšnější české hráčky potvrdilo, že chce nadále udržet "českou tvář" týmu. Ze současného kádru zůstanou jistě i další reprezentantky a také americká pivotka Kia Vaughnová.

Fotbalisté Plzně v předehrávce 26. kola první ligy porazili poslední České Budějovice 3:2 a utekli v čele tabulky druhé Spartě na pět bodů. Letenští mají sobotní zápas v Liberci k dobru. Viktorii nasměroval za vítězstvím reprezentant Darida, který dal už v první půli dvě branky. Hosté sice po změně stran vyrovnali po gólech Linharta a Táborského, ale výhru pět minut před koncem trefil Řezník.

Počasí v neděli:

Přes den bude polojasno až oblačno. Odpolední teploty 18 až 22, na horách kolem 13 °C. Foukat bude slabý východní až severovýchodní vítr.