Zprávy

Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové soudce Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman na Pražském Hradě jmenoval tři nové soudce Ústavního soudu. Jsou jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Ústavní soud je tak nyní kompletní, dosud měl 12 členů. Trojici adeptů na ústavní soudce schválil minulý týden Senát spolu s dalším kandidátem Vladimírem Sládečkem. Toho Zeman jmenuje, až začátkem června skončí funkční období dalšího z ústavních soudců. Slavnostního aktu se na Pražském hradě účastnil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě oni prezidentovi pomáhali s výběrem kandidátů na ústavní soudce, které Senátu předložil. Čtyři kandidáti hlavy státu, mezi nimiž byla soudkyně Nejvyššího správního soudu a trojice profesorů právnických fakult, prošli hlasováním v horní komoře bez problémů.

Protikorupční policie navrhla obžalovat 12 lidí v kauze Promopro

Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat 12 lidí obviněných v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU. Řekl to mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Zakázka na zajištění audiovizuální techniky byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení.

Špičky parlamentních stran se nedohodly na podobě finanční ústavy

Špičky parlamentních stran se nedohodly na podobě ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, takzvané finanční ústavě. Premiér Petr Nečas (ODS) po schůzce uvedl, že se kompromis zatím nepodařilo nalézt a jednání politických stran budou pokračovat. Sociální demokracie zároveň přišla s návrhem odložit připravovanou vládní novelu zákona o dividendách, což ale ODS a TOP 09 odmítly. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že jeho strana za významnou část jednání pokládá dosažení dohody stran na tom, že do voleb už nebudou předkládány návrhy, které by významným způsobem snižovaly příjmy veřejných rozpočtů. Finanční ústavu schválila vláda loni v říjnu. Sněmovna návrh, který potřebuje získat ústavní většinu, do dalšího čtení poslala v únoru. Mezi základní prvky normy patří stanovení maximálního limitu pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady. Obsažena je v ní i dluhová brzda, která stanoví, že pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu (HDP), bude muset vláda požádat o vyslovení důvěry.

Zeman bude mít nejvýše deset poradců, doplní je v příštích dnech

Poradní sbor prezidenta Miloše Zemana bude čítat nanejvýše deset osobností. Hlava státu jej chce doplnit během několika příštích dní. Sdělila to hradní mluvčí Hana Burianová. Zatím je známa pětice prezidentových poradců; jsou zejména z řad jeho bývalých i současných politických souputníků z ČSSD a Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Dosud vešla ve známost jména asi poloviny poradního týmu, který by měl vést prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). Je mezi nimi bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), jež se bude věnovat oblasti justice a spravedlnosti, nebo bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), který se zaměří na ekonomické otázky. Se zemědělstvím má radit bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba a ke vztahům s podnikateli má přispívat místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Další jména, kterých bude maximálně pět, budou podle Burianové známa v horizontu dnů.

Šéfka ÚSTR zvažuje trestní oznámení kvůli hospodaření v ústavu

Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman rozdal letos v lednu odměny za letošní rok v celkové výši 903.000 korun, uvedla jeho nástupkyně Pavla Foglová. Kvůli hospodaření předchozího vedení zvažuje trestní oznámení. Kritizovala také zvýšení platů několika zaměstnancům, ke kterému Herman přistoupil jen krátce předtím, než jej v dubnu Rada ÚSTR odvolala z funkce. Herman to odmítl. Podle Foglové poměry v ústavu působí, jako kdyby jej bývalé vedení pokládalo za "dobré trafikové místo". Herman se proti obviněním důrazně ohradil. "Musím tvrzení paní ředitelky Foglové co nejostřeji odmítnout, protože jsou to tvrzení nepravdivá. Závěrečný účet za loňský rok, který schválilo ministerstvo financí, hovoří jasně, tam absolutně žádné problémy nebyly," řekl ČTK. Situace v ÚSTR, instituci, která má zkoumat totalitní režimy a dlouhodobě vyvolává emoce, je v posledních týdnech vyhrocená. Spory o ÚSTR vyvrcholily dubnovým odvoláním Hermana a jmenováním Foglové. Nová šéfka následně odvolala několik zaměstnanců.

Ministerstvo práce zatím nenařídilo zastavit vydávání sKaret

Ministerstvo práce zatím nezastavilo vydávání sKaret, i když vláda ve čtvrtek doporučila jejich zrušení. Resort úřadům práce nenařídil, aby plastikové karty přestaly příjemcům dávek přidělovat. Potvrdila to mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Podle ní bude další postup záviset na výsledcích jednání s experty a s Českou spořitelnou, která systém provozuje. Podle informací ČTK by se schůzka s vedením banky měla konat hned po víkendu. Vláda ve čtvrtek ministryni práce Ludmile Müllerové (TOP 09) doporučila, aby připravila ukončení kritizovaného projektu a intenzivně o něm začala jednat se spořitelnou. Má předložit novelu, která by systém zrušila. Ministryně nedokázala říct, kdy návrh vládě dá. Podle její mluvčí by to mělo být co nejdříve.

EK: Český HDP letos klesne, deficit sestoupí pod tři procenta

Česká ekonomika letos klesne o 0,4 procenta. Rozpočtový schodek se nicméně dostane pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je jedna z podmínek vstupu do eurozóny. Předpověděla to Evropská komise. Zhoršila tak svůj únorový odhad letošního vývoje české ekonomiky, který počítal se stagnací. Prognózu českého hospodářského růstu pro příští rok komise snížila na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Vývoj veřejných financí České republiky komise naopak hodnotí příznivěji než dříve. Podle prognózy by měl rozpočtový deficit letos klesnout na 2,9 procenta HDP z loňských 4,4 procenta. Předchozí odhad počítal pro letošní rok se schodkem 3,1 procenta HDP, loňský deficit komise odhadovala na 5,2 procenta HDP.

J&T Bance letos klesl čistý zisk o 252 milionů na 214 milionů Kč

Tuzemské J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, v prvním čtvrtletí 2013 klesl čistý zisk meziročně o 252 milionů na 214 milionů korun. Pokles byl způsoben mimořádně vysokým ziskem z obchodování v prvním kvartále 2012. Banka tom informovala s tím, že ke konci roku 2013 očekává konsolidovaný zisk 800 milionů korun.

Haas investoval do dřevovýroby v Chanovicích 2,3 miliardy Kč

Téměř 2,3 miliardy korun investovala za 19 let do dřevařského podniku v Chanovicích německá skupina Haas Group. Za stejnou dobu se výrobní areál v Pošumaví rozšířil z osmi na 43 hektarů a dalších 12 hektarů má v záloze na rozvoj. Kvůli krizi, recesi stavebnictví a třetím rokem trvajícím vysokým cenám kulatiny podnik zatím v krátkodobém horizontu s dalšími investicemi nepočítá. Při startu nového energobloku za 200 milionů Kč, který ze 30 procent podpoří EU, to ČTK řekl prokurista Holzindustrie Chanovice s.r.o. Martin Kvapil. Podnik loni zpracoval kolem 250.000 metrů krychlových smrkové kulatiny, o rok dříve to bylo o pětinu více. "Dřevařský průmysl není v jednoduché situaci z hlediska odbytu i prodejních cen a hlavně kvůli vysokým cenám kulatiny a jejímu nedostatku, což je celoevropský problém," řekl Kvapil. Začalo to už v roce 2011, kdy cena vzrostla meziročně o 30 procent a tato situace trvá.

Policie obvinila Čanigu z Likérky Drak z krácení daní

Policie podruhé obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu, tentokrát kvůli krácení daní a ohrožení životní prostředí. Hrozí mu až osmileté vězení. Řekla to mluvčí zlínské policie Jana Macalíková a dodala, že vyšetřovatelé nebudou navrhovat pro Čanigu umístění do vazby. Zlínský státní zástupce Roman Kafka řekl, že Čaniga není tentokrát stíhaný v souvislosti s metanolovou kauzou. Podle Macalíkové byla z daňových úniků obviněna i samotná Likérka Drak. Likérka loni v září odvedla spotřební daň zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale podle policie nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu. Kriminalisté na to přišli v souvislosti s incidentem, při němž na konci září zaplavilo asi 32.000 litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak čističku odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Bylo v něm údajně zhruba 9500 litrů čistého etanolu. Vypuštěný alkohol prý likérka skladovala bez dokladů, neprošel žádnou evidencí. Čaniga podle kriminalistů zaměstnancům přikázal, aby alkohol vylili do kanálu.

Práce na opravě D1 začnou 9. května

Práce na opravě dálnice D1 začnou 9. května umístěním dopravního značení. Se samotnými stavebními pracemi začnou dělníci počátkem následujícího týdne. V Jihlavě to řekl novinářům generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Jako první se začnou modernizovat úseky mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. km) a Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104. až 112. km) na Vysočině. Ve výběrových řízeních zvítězila sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau s cenou 597 milionů korun a konsorcium Colas CZ a Porr s cenou 649 milionů korun, v obou případech výrazně nižší, než byly odhady ŘSD.

Dům v Divadelní se zřejmě bourat nebude

Dům v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí explodoval plyn, se s největší pravděpodobností nebude bourat, ale rekonstruovat, řekli mluvčí majitele domu Richard Klíma a mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Zástupci bezpečnostních složek, majitele domu, stavebního odboru Prahy 1 a památkářů se na společném jednání shodli na tom, že do dvou týdnů by mělo být vypracováno zhodnocení bezpečnostních rizik a do měsíce návrh zabezpečovacích prací. Příští týden v pondělí začnou zástupci stavebního odboru a památkáři prohlížet sousední domy. "Prohlédnou se a zdokumentuje se jejich stav. To vše i za účasti statika, aby se určilo, jestli se nehnula konstrukce sousedních budov," řekla Blažková.

Policie opět obvinila primátora Č.Budějovic ze zneužití pravomoci

Policie po osmi měsících znovu obvinila primátora Českých Budějovic Juraje Thomu (HOPB) ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. "Jednáním 44letého čelného představitele města vznikla škoda téměř devět milionů korun. Stíhání je vedeno na svobodě," řekl mluvčí policie Jiří Matzner. Primátor potvrdil, že obvinění převzal v pondělí a proti zahájení trestního stíhání podá opětovně stížnost. Za naprosto účelové a zlovolné považuje Thoma vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města.Thomu ze stejných trestných činů policie obvinila loni v září. Byl podezřelý z toho, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bitservis, aniž by ji schválila rada města. Thoma tehdy prohlašoval, že obvinění jsou nepravdivá.

V Třeboni začal Mezinárodní festival animovaného filmu

V Třeboni začal Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Na čtrnácti místech ve městě se koná do 8. května. V kině Světozor od rána běží filmy z retrospektivy Břetislava Pojara a Vladimíra Jiránka, v sále České televize oblíbené večerníčky. Začaly také dílny animace a tři výstavy. Pro návštěvníky je připraveno 290 snímků, od novinek až k prvním animovaným filmům. Festival přináší také speciální program v podobě diskusí, přednášek, prezentací a dílen. Doprovodný program nabídne koncerty, výstavy a divadlo pro děti. V mezinárodní soutěži celovečerních filmů se utká deset snímků, pět pro dospělé a pět pro děti. V soutěži krátkých filmů je jich 36.

Vítězem letošního GP Vinex je Ryzlink vlašský, ledové víno

Šampionem 20. ročníku brněnského Grand Prix Vinex je Ryzlink vlašský, ledové víno 2011 vinařství Georgios Ilias z Pavlova. Stejné víno vyhrálo i kategorii sladkých vín. V soutěži bylo rekordních 603 vzorků vín ze 14 zemí světa. Mezi suchými bílými víny vyhrál Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 Vinařství Volařík Mikulov. Nejlepší růžové víno má Znovín Znojmo se svým Cabernetem Sauvignon rosé, pozdní sběr 2012. Mezi červenými suchými víny letos kraloval Cabernet Moravia barrique Vinařství Dvořáček. V soutěži o letošní Grand Prix Vinex bylo 520 vín z České republiky, 46 z Rakouska a 15 ze Slovenska. Menší počet vzorků přihlásili vinaři například z Moldávie, Kanady nebo Chile.

Student Agency odveze zadržený autobus z Norska v pondělí

Společnost Student Agency si odveze v pondělí autobus z Norska, řekl majitel společnosti Radim Jančura. Od 20. dubna jej zadržovala norská policie, která zatkla jeho dva řidiče kvůli podezření z drogových deliktů. Společnost požádala o vydání autobusu a norská policie nyní vyhověla. Norové neměli podle Jančury další důvod k jeho zadržování. Velvyslanec v Norsku Milan Dufek ČTK ve čtvrtek sdělil, že autobus byl zajištěn v oblasti Osla a že ho vyšetřovatelé považují za předmět doličný. Norové kromě řidičů zadrželi i třetího českého občana, který v severské zemi dlouhodobě žije.

Otmar Oliva vytvořil relikviář pro chrám Jana Pavla II. v Ostravě

Velehradský sochař Otmar Oliva vytvořil relikviář na kapku krve Jana Pavla II. Relikviář bude 18. května vložen do oltáře kostela v Ostravě - Zábřehu, který nově ponese jméno oblíbeného pontifika. Zasvěcení tohoto svatostánku Janu Pavlu II. církev zvažovala už při jeho stavbě zahájené v roce 2004. Cestu k přejmenování nynějšího kostela Svatého Ducha jí otevřelo blahořečení bývalého papeže. Pro kostel vytvořil Oliva pět nových svícnů, desku na oltář i nádobku na uložení krve. Na relikviáři je latinsky datum blahořečení Jana Pavla II. i vložení relikviáře do oltáře kostela. Nechybí jméno, heslo ani znak svatého otce. Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Pro většinu věřících představoval charismatickou osobnost, naplněnou životním optimismem a pevnými morálními zásadami.

Stavovské divadlo poprvé v Čechách uvedlo Myslivečkovu Olimpiade

Bouřlivého potlesku se při pražské premiéře ve Stavovském divadle dočkala opera Olimpiade slavného českého skladatele Josefa Myslivečka. Na jeviště se opera vrátila po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Jedno z vrcholných Myslivečkových děl zaznělo v hudebním nastudování Václava Lukse a jeho orchestru Collegium 1704. V hlavních rolích se představili rakouský tenorista Johannes Chum jako král Clistene. V původně kastrátských rolích dvou přátel milujících stejnou ženu zazpívaly Simona Houda Šaturová (Aristea) a Raffaella Milanesiová (Megacie). Pro Collegium 1704 je Olimpiade prvním kompletním nastudováním Myslivečkovy opery pro scénické provedení.

Osmdesátiletý sbormistr Chvála dostane medaili za přínos kultuře

Sbormistr Jiří Chvála dostane ve čtvrtek 9. května, v den svých 80. narozenin, medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění), potvrdila mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) předá Chválovi ocenění za výjimečný přínos k šíření českého hudebního umění v zahraničí. Chvála začínal hudební dráhu už za studií na Hudební fakultě AMU. Po manželce Markétě v roce 1967 převzal Kühnův dětský sbor a pod jeho vedením dosáhlo toto těleso mnoha významných mezinárodních úspěchů včetně účinkování ve slavné Carnegie Hall či na pódiích v Mexiku, Singapuru, Malajsii nebo Japonsku. K jubileu uznávaného sbormistra se uskuteční tuto sobotu v Rudolfinu mimořádný koncert. Nejstarší české dětské sborové těleso zakladatele Jana Kühna v současnosti sdružuje více než 350 dětí.

Ze sportu:

Tenistka Lucie Hradecká nenaváže na turnaji v Madridu na loňskou překvapivou semifinálovou účast. Stříbrná olympijská medailistka ve čtyřhře na španělské antuce prohrála v prvním kole kvalifikace s Julií Putincevovou z Kazachstánu 1:6, 6:3, 5:7. Čtvrtá nasazená česká hráčka tak nepotvrdila roli favoritky.

Mostecké házenkářky čeká v neděli v chorvatském Samoboru úvodní utkání finále Vyzývacího poháru. Svěřenkyně Dušana Poloze chtějí dosáhnout na příznivý výsledek, který by je udržel ve hře o prvenství v soutěži. Odveta je na programu za týden na severu Čech.

Čeští cyklisté Jan Bárta a Leopold König se letos mohou představit na posledním ze tří podniků Grand Tour španělské Vueltě. Jejich německý tým NetApp obdržel dnes od pořadatelů divokou kartu pro třítýdenní závod, který začne 24. srpna ve Vilanově de Arousa časovkou družstev.

Hokejový Lev Praha získal švédského útočníka Martina Thörnberga, který se v týmu setká s reprezentačním kolegou Nicklasem Danielssonem. Oba jsou momentálně s reprezentací na mistrovství světa. Devětadvacetiletého Thörnberga čeká třetí sezona v Kontinentální lize, v které nastupoval v uplynulých dvou ročnících za Torpedo Nižnij Novgorod. Letos byl s 26 góly třetím nejlepším střelcem základní části.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou nepostoupily na grandslamu v Šanghaji do play off a ve Světovém okruhu zažily výsledkově nejhorší turnaj za poslední tři roky. Po prohře se Španělkami Lilianou Fernándezovou a Elsou Baquerizovou skončily ve skupině s jednou výhrou ze tří zápasů poslední a dělí se o 25. místo.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly potřetí za sebou mistrovský titul. Ve čtvrtém ligovém finále v Brně zdolaly IMOS 80:73 po prodloužení a sérii vyhrály 3:1. Pro USK je to sedmý český a celkově patnáctý domácí titul. Trenérka vysokoškolaček Natália Hejková přidala do své bohaté sbírky 16. mistrovský úspěch, deset titulů má slovenských, tři československé a dva ruské.

Fotbalisté Sparty podstoupí v sobotu možná zlomový duel v boji o ligový titul. Po minulém kole ztrácejí dva body na vedoucí Plzeň, nyní vyrážejí na hřiště obhájce titulu Liberce, který pětkrát za sebou vyhrál a bojuje o konečnou třetí příčku. Případné další zaváhání Sparty by čtyři kola před koncem už mohlo být osudné.

Cyklista Zdeněk Štybar se podrobil operaci pravého kolena, v němž měl zánět. K tréninku se jezdec belgického týmu Omega Pharma-Quick-Step bude moct vrátit za dva až tři týdny. Bývalý dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu závodil naposledy 7. dubna, kdy dojel šestý ve slavném jednorázovém podniku Paříž-Roubaix. Koleno ho přitom zlobilo už o měsíc dříve.

Český jezdec Martin Prokop na závěr první etapy Argentinské rallye havaroval. V posledním měřeném úseku čtvrtečního programu skončil se svým Fordem na střeše, ale téměř 52 kilometrů dlouhý test dokončil. Ztratil v něm bezmála dvě a půl minuty na prvního Francouze Sébastiena Ogiera, který pátý díl mistrovství světa vede.

Dvě dlouholeté opory volejbalové reprezentace Peter Pláteník a Jakub Novotný ukončili kariéru. Nezakončili ji na vrcholu, protože s Českými Budějovicemi překvapivě neobhájili titul. Pláteníkovo rozhodnutí uspíšily problémy se zády, českého titulu se za dlouhou kariéru strávenou především v zahraničí nedočkal.

Počasí v sobotu:

V sobotu čekáme oblačnou oblohu, postupně místy s přeháňkami, hlavně v Čechách. Teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů.