Zprávy

0:00
/
0:00

Vyšetřovatel vyčíslil škodu po výbuchu na 100 milionů

Policejní vyšetřovatel vyčíslil škodu po výbuchu v pražské Divadelní ulici předběžně na 100 milionů korun. Příčina neštěstí stále není známa. Pondělní explozi, která zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy, patrně způsobil unikající plyn. Majitel domu, kterým je státní podnik Řízení letového provozu, i ve čtvrtek pokračoval v odklízení sutin a zabedňování vstupů do budovy. Plynaři obnovovali dodávky plynu. Do okolních ulic a domů se zatím postupně vrací běžný denní ruch. Uzavřena zůstává celá Krocínova ulice a část Divadelní, z níž v pondělí výbuch vyšel. Pro pěší jsou opět průchozí schody z nábřeží do Divadelní ulice. Plynaři obnovili dodávku plynu do 13 přípojek v okolí.

V ČR začaly státní maturity

Testem z matematiky začaly ve čtvrtek státní maturity. Studenti všech škol je skládají ve stejné úrovni obtížnosti. Celkem čekají zkoušky dospělosti téměř 100.000 mladých lidí. Ke sjednocení úrovní obtížnosti přistoupilo ministerstvo školství po loňských problémech s maturitami. Profilová část maturit, kterou pořádá škola sama a tvoří ji většinou odborné předměty, se koná od 1. dubna do 10. června. Státní maturity se skládají z češtiny, u druhého předmětu si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Písemné zkoušky se konají od čtvrtka do 9. května. Ústní zkoušky se konají od 16. května do 10. června.

Müllerová na doporučení vlády začne jednat o zrušení sKarty

Vláda znovu odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Kabinet ministryni doporučil intenzivně jednat s Českou spořitelnou (ČS) a zahájit legislativní kroky k ukončení projektu. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Müllerová oznámila, že doporučení bude respektovat a nyní očekává sérii jednání na ministerstvu, ale také s Českou spořitelnou. Kdy návrh na zrušení karty vládě přinese, odhadovat nechtěla. Zrušení sKarty podporují ODS a LIDEM, TOP 09 chtěla jejich modifikaci. Šéfka nejmenší vládní strany a vicepremiérka Karolína Peake sdělila, že podle ní jsou dvě možnosti řešení: zrušení projektu při minimalizaci nákladů, nebo zachování karty jen jako jednoho z možných prostředků pro výplatu a využití dávek, ovšem nepovinného pro klienty.

Vláda schválila zákon o potravinách se změnami

Vláda schválila se změnami sporný návrh zákona o potravinách, v němž zpřesnila kompetence dozorových orgánů. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) doplnil, že jeho resort se zaměří na kontrolu zvěřiny ve stravovacích zařízeních. Tu dosud kontrolovala Státní veterinární správa a hygienici. O podobě novely zákona o potravinách se přela ministerstva zemědělství a zdravotnictví. Vláda se také dohodla na záměru sloučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy do jedné dozorové instituce, což podle Nečase zjednoduší proces kontroly kvality potravin.

Zeman vetoval chybnou novelu zákona o odpadech

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu o odpadech, jež obsahuje chybu. Je v ní i pozměňovací návrh týkající se solárníků, který Sněmovna neschválila. ČTK informovala o prezidentově rozhodnutí jeho mluvčí Hana Burianová. Vláda už dolní komoře předložila normu znovu a navrhuje její schválení ve zrychleném režimu. Sněmovna zhruba před dvěma měsíci poslala Senátu novelu ve znění, které administrativním nedopatřením obsahovalo i nepřijatý návrh poslance ODS Františka Sivery. Podle něj by se o šest měsíců do konce letošního roku prodloužila lhůta, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů.

Nové významné dny mají připomínat Palachovu oběť a Komenského

Významnými českými dny se stanou 16. leden jako Den památky Jana Palacha a 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského. Senát to jednomyslně schválil. Novelu zákona o státních svátcích ještě dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zatím je v kalendáři devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je především symbolický. Senátoři k obsahu novely žádné připomínky neměli. Zástupci ČSSD v čele s Martinem Tesaříkem pouze do budoucna doporučovali v rámci zákona vyzdvihnout i význam dalších českých a moravských obcí, které byly za druhé světové války nacisty vypáleny. Nyní je mezi významnými dny pouze 10. červen jako datum připomínající vyhlazení Lidic na Kladensku.

Senát schválil uznání zásluh účastníků protifašistického povstání

Senát schválil návrh na uznání zásluh účastníků protifašistického povstání z května 1945. Horní komora přistoupila na sněmovní verzi předlohy, která odmítla přejmenování nynějšího Květnového povstání českého lidu na České národní povstání. Předloha míří k podpisu prezidentovi. Zákon má podle jeho tvůrců z řad senátorů ocenit všechny občany, kteří se na sklonku druhé světové války postavili na odpor nacistickému režimu. Spoluautor předlohy Miroslav Nenutil (ČSSD) podotkl, že senátní předloha uspěla v dolní komoře asi z poloviny. Norma má dopřát alespoň morálně status účastníka odboje třem desítkám lidí, kteří o potvrzení účasti v povstání požádali po lhůtě. O potvrzení účasti v povstání bylo možné žádat jen rok po přijetí zákona z roku 2005 o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa. Jedinou materiální výhodou by pro aktéry událostí z jara 1945 mělo být získání pamětního odznaku od ministerstva obrany.

Češi asi budou moci cestovat s občanským průkazem i mimo EU

Češi pravděpodobně budou moci cestovat jen s občanským průkazem místo pasu i do zemí mimo Evropskou unii. Podmínkou ale bude, že s tím tyto neunijní státy budou souhlasit. Změnu má přinést vládní novela zákona o cestovních dokladech, kterou schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Změnu zákona připravilo ministerstva vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se přidávaly další.

Blažek zvažuje kvůli amnestii právní kroky proti Hasenkopfovi

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje právní kroky proti poradci Kanceláře prezidenta republiky Pavlu Hasenkopfovi, který uvedl, že lednovou amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. Blažek, který takové tvrzení odmítá, to sdělil ČTK. Hasenkopf si podle něj "kompenzuje frustraci ze ztráty místa na Hradě". Hasenkopf, kterého hradní kancléř Vratislav Mynář před několika dny v deníku Právo označil za jednoho z autorů amnestie, připustil v rozhovoru pro zpravodajské servery, že první verzi vypracoval sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná. Fakt, že na amnestii pracovalo ministerstvo spravedlnosti, podle něj potvrzoval její text, který očividně připravoval odborník. Podle Blažka se ale na textu amnestie nepodílel žádný zaměstnanec ministerstva ani on sám osobně. Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.

Vnitro: Loni bylo nejméně zločinů za 20 let

Ministerstvo vnitra loni zaznamenalo v Česku nejmenší počet trestných činů za posledních 20 let. Jinak stabilizovanou bezpečnostní situaci - jak ji za rok 2012 označuje vnitro - narušila kauza prodeje jedovatého alkoholu. Vyšetřování více než 60 obviněných lidí v případu nadále pokračuje. Informace uvádí ministerstvo ve zprávě o bezpečnosti a veřejném pořádku v ČR. Policie loni zjistila 304.528 trestných činů, což je podle vnitra o čtyři procenta méně než rok předtím a nejméně za posledních 20 let. Pokles ale kriminalisté zaznamenali v objasněnosti - pachatele se podařilo určit u zhruba 120.000 případů, podle zprávy je to o více než 2000 méně než v roce 2011. Mimořádná opatření si vyžádalo šíření alkoholu s vysokým procentem metylalkoholu. Kauza si vyžádala již 40 mrtvých. Pokles počtu trestných činů statistika ukázala u všech základních kategorií kriminality. Například násilných činů ubylo o více než pět procent (18.358 skutků) a téměř 70 procent z nich se podařilo objasnit.

Státní rozpočet skončil v dubnu ve schodku 16,5 mld. Kč

Státní rozpočet se v dubnu propadl do schodku 16,5 miliardy korun. V březnu bylo hospodaření státu v přebytku 14 miliard korun. I tak jde ale podle ministerstva financí o nejlepší dubnový výsledek od roku 2000. Loni v dubnu rozpočet vykázal deficit 44,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 100 miliard korun. Pokud by se podle ministerstva financí zohlednil mimořádný vliv dříve zaplacených záloh na regionální školství ve srovnání s minulým rokem, výsledek rozpočtu by se prý zlepšil o více než 40 miliard.

ČR omezí výdaje za členství v mezinárodních organizacích

Česká republika bude omezovat výdaje, které každoročně vynakládá na členství ve zhruba pěti stovkách mezinárodních organizací. S návrhem souhlasila vláda. Náklady na členství v mezinárodních organizacích dlouhodobě rostou. Zatímco v roce 2008 ČR vydala na tyto účely 2,1 miliardy korun, předloni to bylo o 1,2 miliardy více. Pokud by ČR výdaje neomezovala, mohly by podle materiálu, kterým se vláda zabývala, v roce 2015 výdaje vystoupat na asi čtyři miliardy. Vláda rozhodla, že změní současný systém financování, kdy v některých případech za členství v organizacích zodpovídá jeden úřad a poplatky za členství platí jiný. Mezi nejvýznamnější mezinárodní organizace, v kterých ČR působí, patří EU, NATO, OSN a OECD.

ČNB zhoršila odhad vývoje ekonomiky

Česká národní banka ve své nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, kdy očekává pokles HDP o 0,5 procenta. V předchozí předpovědi předpokládala pokles o 0,3 procenta. Pro příští rok odhad rovněž zhoršila. Nově očekává v roce 2014 růst 1,8 procenta, zatímco v únoru to bylo 2,1 procenta. Uvedl to viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Ministerstvo financí letos očekává stagnaci hrubého domácího produktu. Příští rok by ekonomika měla podle ministerstva růst o 1,2 procenta. Mezinárodní měnový fond počítá letos s růstem české ekonomiky o 0,3 procenta a příští rok o 1,6 procenta. Evropská komise v únorové prognóze odhadla, že tuzemská ekonomika bude letos stagnovat.

Cestovní kancelář Partner Alivia vyhlásila úpadek

Cestovní kancelář Partner Alivia vyhlásila úpadek. Jde o druhou CK, která letos končí. Kancelář nemá žádné klienty v zahraničí. Poškozených klientů, kteří na zájezd neodletěli, je přibližně 400. Důvodem úpadku jsou zhoršené ekonomické výsledky. Informovala o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. CK Alivia byla pojištěna pro případ insolvence u Union pojisťovňy na částku 12 milionů korun. To by podle odhadů asociace mělo plně pokrýt nároky klientů. Cestovní kancelář se specializovala hlavně na organizaci zájezdů do Bulharska, Řecka a Turecka. Řadila se spíše mezi menší hráče na trhu, měla roční obrat zhruba 25 milionů korun. Na trhu působila od roku 2005.

Miliardový projekt výstavby železnic na Uralu začne koncem roku

Stavbu železnic na Uralu zahájí české firmy pod vedením OHL ŽS patrně až koncem tohoto roku, řekl předseda představenstva OHL ŽS Michal Štefl. Zahájení prací zdržují otázky financování 55miliardového projektu. Česká strana má postavit v Rusku asi 400 kilometrů železničních tratí. OHL ŽS chce využít znalostí svých kolegů z mateřské španělské OHL z prací v Kanadě. Projekt je jedním z největších, které české firmy v Rusku získaly. Rámcovou smlouvu podepsali zástupci OHL ŽS a Jamalské železniční společnosti předloni v prosinci v Praze při návštěvě Dmitrije Medveděva. Do projektu je zapojen klub českých bank pod vedením České exportní banky, která jedná s ruskými partnery. V současné době zatím řeší projektanti na obou stranách podobu stavby. První zemní práce jsou plánované na podzim.

Ekonom.cz: Göteborg zvažuje pronájem 15 pražských tramvají

Švédský Göteborg zvažuje, že si od pražského dopravního podniku pronajme 15 tramvají Škoda 15T ForCity. Nahradit by měly problémové italské soupravy Ansaldo, informoval server týdeníku Ekonom. Jednání o pronájmu zprostředkovává výrobce tramvají společnost Škoda Transportation. Její ředitel Josef Bernard týdeníku řekl, že Švédové po předchozích špatných zkušenostech požadují osvědčené soupravy s plným servisem na pět až osm let. Prioritou pražského dopravního podniku je podle mluvčího Petra Vorlíčka ale provozování nových tramvají v Praze.

ČNB nechala opět sazby beze změny na rekordně nízké úrovni

Bankovní rada České národní banky opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš. Rozhodnutí se očekávalo. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Měnového zasedání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Ekonomové čekají, že úrokové sazby nechá centrální banka beze změny kvůli nízké inflaci a vývoji ekonomiky minimálně po celý letošní rok.

Podmínky v průmyslu se v dubnu mírně zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu mírně zlepšily, index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 49,5 bodu z březnových 49,1 bodu. Index, který sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby, je ale již 13 měsíců pod hranicí 50 bodů, která v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Oznámila to společnost Markit Economics. Na negativním vyznění indexu se v dubnu nejvíce podepsaly složky nových zakázek, zaměstnanosti, dodacích lhůt dodavatelů a zásob vstupů na skladě. Naopak výroba poprvé od června 2012 vzrostla.

Policie v Norsku zatkla dva řidiče společnosti Student Agency

Norská policie zatkla dva řidiče české firmy Student Agency a zadržela její autobus. Potvrdil to mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Podle serveru iDNES policie u řidičů údajně hledala tvrdé drogy. Autobus Norové zadržují už přes týden, napsal server. Ondrůj ČTK řekl, že pokud se prokáže úmyslné selhání řidičů, čeká je od zaměstnavatele přísný trest a firma po nich bude požadovat úhradu škod.

Pro obecné ohrožení je v metanolové kauze stíháno už sedm osob

Pro obecné ohrožení je v metanolové kauze stíháno již sedm osob. Ke dříve známým obviněným přibyl devětatřicetiletý muž ze severní Moravy. Má přímou návaznost na pachatele stíhané pro tutéž kvalifikaci rovněž ze severu Moravy, řekl zlínský státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování hlavní větve kauzy dozoruje. Pět ze sedmi obviněných je ve vazbě, všem hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí. Muž ze severu Moravy byl podobně jako šestý pro obecné ohrožení stíhaný muž dříve obviněn z méně závažné trestné činnosti také v souvislosti s kauzou metanol. Oba jsou stíháni na svobodě. Policie stíhá pro obecné ohrožení hlavní dva míchače, hlavního distributora a nyní již další čtyři lidi, kteří toxický alkohol dále distribuovali.

V Č. Budějovicích zemřel válečný pilot RAF Milan Malý

V 89 letech zemřel ve středu v Českých Budějovicích bývalý válečný pilot plukovník Milan Malý. Patřil mezi poslední žijící Čechy, kteří bojovali ve službách Britského královského letectva (RAF). Před vstupem do armády v Anglii zasáhl Malý také do bitvy u Tobruku v Africe. ČTK o úmrtí letce informovala mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl Malý nasazen do válečné výroby v Německu. Uprchnul a přidal se k československým jednotkám ve Francii. Ve svých 18 letech bojoval u Tobruku a o rok později se přihlásil do RAF, kde se stal nejmladším příslušníkem 312. československé stíhací perutě. Po válce zůstal v armádě, odkud jej však komunistický režim po roce 1948 vyhodil. Živil se jako dělník. Po převratu v roce 1989 byl rehabilitován. Je nositelem tří československých a tří britských válečných vyznamenání.

Rakouskou cenu publika SozialMarie získal projekt Post Bellum

Rakouské ceny SozialMarie za nejnápaditější sociální projekty dostaly čtyři české aktivity. Druhou cenu v hodnotě 10.000 eur (zhruba 260.000 korun) získal projekt Noc venku Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity. Oceněná charitativní aktivita si klade za cíl podpořit fungování organizací pracujících s lidmi bez domova. Jednu ze tří cen publika, o nichž hlasovala veřejnost na internetu, letos obdržel český projekt Paměť národa spolku Post Bellum. Jde o internetovou sbírku vzpomínek a svědectví pamětníků významných událostí 20. století. Dva české projekty získaly čtvrté ceny dotované tisícovkou eur. Cílem projektu Poznej Prahu jinak! spolku Pragulic je zaměstnat lidi bez domova, ale také jim umožnit sdílet své příběhy a znalosti s ostatními. Další oceněný projekt Dotyk firmy EC-Employment Consulting je zaměřen na pomoc schizofrenikům a sleduje vybudování aktivačního centra pro mládež s onemocněním schizofrenie.

David Fulghum a Stephen Clarke budou hosty veletrhu Svět knihy

Americký spisovatel, milovník českého piva a nejen proto častý návštěvník České republiky Robert Fulghum, ale i britský humorista Stephen Clarke budou vedle řady dalších hosty mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Jeho 19. ročník se uskuteční od 16. do 19. května na holešovickém Výstavišti v Praze. Akce nabídne výběr z produkce 339 vystavovatelů, 192 stánků a na sedm stovek účinkujících v literárních pořadech z téměř tří desítek zemí. "Čestným hostem je Slovensko," řekla ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Důvodem je dvacet let od rozdělení republiky, 100. výročí od narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, co Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají.

Hořící keř má tři nominace na Zlatou nymfu v Monte Carlu

Minisérie věnovaná odkazu Jana Palacha Hořící keř má tři nominace na Zlatou nymfu mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu. Oznámila to Pavla Brožková ze společnosti HBO Europe, pro kterou toto třídílné drama natočila režisérka Agnieszka Hollandová. "Bude tam uvedeno v jedné ze soutěžních sekcí. Na 53. ročníku této prestižní přehlídky, která se letos uskuteční od 9. do 13. června, bude soutěžit v kategorii minisérií. A to v konkurenci dalších osmi projektů, pocházejících z Německa, Velké Británie, Itálie a z produkcí dalších televizí," uvedla Brožková. Mravně naléhavé drama o následcích alarmujícího činu Jana Palacha a počátcích normalizace v posrpnovém Československu má podle ní naději na zisk hned tří Zlatých nymf. Kromě díla samotného se o ně budou ucházet i jeho protagonisté - Ivan Trojan v kategorii Nejlepší herec a Jaroslava Pokorná v kategorii Nejlepší herečka. Polská scenáristka, režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová bude letos na přelomu června a července v čele hlavní mezinárodní poroty karlovarského festivalu.

Kavárna Slavie otevřela po čtyřech dnech od výbuchu v Divadelní

Legendární kavárna Slavia, která těsně sousedí s domem v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchl plyn, ve čtvrtek otevřela. Vchod je částečně omezen policejními páskami, ale hosté chodí už od osmi hodin, řekla zaměstnankyně podniku Dagmar Lípová. Sousední Divadelní restaurace zůstává uzavřena. V kavárně byla poškozena dvě velká okna směřující do Národní ulice, tlaková vlna ale sklo nevysypala, pouze popraskalo. V předsálí kavárny Slavia strhl náraz po výbuchu jeden kvádr mramorového obložení a část vitráže.

Ze sportu:

Hokejová reprezentace vstoupí do mistrovství světa s brankářem Alexandrem Salákem. Vedení národního týmu oficiálně potvrdilo informaci, že plánovaná jednička Ondřej Pavelec má zdravotní problémy a proti Bělorusku nemůže chytat. První utkání v základní skupině A čeká reprezentaci ve Stockholmu v pátek od 16:30. Gólman reprezentace Salák bude v příštích dvou sezonách hájit branku Petrohradu. Přední klub Kontinentální hokejové ligy potvrdil dohodu s dosavadním brankářem Färjestadu na svých webových stránkách.

Nový kouč třineckých hokejistů Jiří Kalous podepsal v klubu roční smlouvu. Jeho asistentem bude Pavel Marek a ve funkci trenéra brankářů bude pokračovat Jaroslav Kameš.

Útočné řady hokejistů Liberce posílí v příští sezoně útočník Jakub Valský. Vedení severočeského klubu podepsalo s čtyřiadvacetiletým kladenským odchovancem tříletou smlouvu. Bílí Tygři informovali o dohodě obou stran na svých webových stránkách.

Dostihová sezona na pardubickém závodišti začne 8. května. Na zahajovací Italský den je přihlášeno 105 koní. Letos by se také v Pardubicích mohl uskutečnit jeden ze závodů Poháru Josefa Váni, řekl novinářům ředitel a předseda představenstva Dostihového spolku Michael Skalický.

Basketbalisté Pardubic i Levic odmítli ve čtvrtých zápasech čtvrtfinále play off vyřazení a vyrovnali stav sérií na 2:2. Pardubičtí porazili Děčín 92:80, slovenský účastník soutěže přehrál Prostějov 77:66. O postupujících rozhodnou páté zápasy v pátek v Děčíně a v sobotu v Prostějově. V obou sériích zatím pokaždé vyhrály domácí celky.

Basketbalistky Hradce Králové pro sebe rozhodly východočeskou bitvu o bronzové medaile v lize. V rozhodujícím utkání na domácí palubovce porazily Trutnov 88:83 a po druhém vítězství za sebou vyhrály sérii 3:2. Hradecké basketbalistky tak získaly první medaili v historii, Trutnov skončil stejně jako vloni čtvrtý.

Český hokejista David Krejčí byl ve středečním zápase prvního kola play off NHL hlavním strůjcem výhry Bostonu 4:1 nad Torontem. Sedmadvacetiletý útočník, který byl v soutěži před dvěma lety nejproduktivnější hráč vyřazovací části, zaznamenal v úvodním utkání série gól a dvě asistence a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. V sestavě Bruins nechyběl Jaromír Jágr, jenž vynechal poslední utkání základní části kvůli chřipce.

Počasí v pátek:

Bude oblačno až zataženo. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.