Zprávy

Dům zničený výbuchem nechá majitel zabednit

Dům v centru Prahy, který v pondělí zdevastoval výbuch, nechá jeho majitel zabednit. Řekl to Richard Klíma z podniku Řízení letového provozu, jemuž objekt patří. Exploze domu v Divadelní ulici zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Příčinu neštěstí vyšetřují policisté, pravděpodobně je způsobil unikající plyn. Objekt hlídá policie.Klíma potvrdil, že podnik budovu převzal. Uvedl, že místo neštěstí bude zajištěno, práce provede firma, která dům zabední. Dodal, že ještě v úterý večer museli odstranit část zdiva. I nadále jsou uzavřeny ulice Divadelní, Krocínova a Karolíny Světlé, už v úterý večer však začaly fungovat tramvajové zastávky Národní divadlo a Smetanovo nábřeží, kterými tramvaje po výbuchu jen projížděly. Při explozi byly zraněny desítky lidí, většina z nich lehce. Dva lidé však utrpěli zranění vážnějšího charakteru. Jeden měl otřes mozku a poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý leží po operaci tříštivé zlomeniny nohy v nemocnici v Motole. Dům vybuchl v pondělí dopoledne, hasiči odklízeli sutiny až do úterního večera, aby zjistili, zda pod nimi někdo nezůstal.

Papež převzal dopis prezidenta Zemana s pozváním k návštěvě ČR

Papež František převzal dopis českého prezidenta Miloše Zemana s pozváním na letošní cyrilometodějské oslavy ve Velehradě. Vatikán ale už minulý týden oznámil, že papež letos navštíví jen Brazílii. Zeman vyslal do Vatikánu šéfa svého protokolu Jindřicha Forejta, aby papeži pozvání předal na generální audienci. Forejt podle serveru iDNES.cz označil papežovu reakci na pozvání jako spontánní a přátelskou a řekl, že o oslavách ve Velehradě hlava katolické církve dobře ví. Podle olomouckého arcibiskupa Jan Graubnera Forejt papeži předal zvací dopis prezidenta i české biskupské konference. Ačkoli je podle diplomatických zvyklostí obvyklé, že na schůzku je zván i zástupce české ambasády, velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík se generální audience po Forejtově boku nezúčastnil. "Já jsem o té akci nebyl informován, takže o ní nevím nic," řekl Vošalík.

Stovky příznivců KSČM slavily v Praze se svou stranou První máj

Příznivci KSČM přišli navzdory chladnému počasí na Výstaviště v Praze Holešovicích oslavit se svou stranou Svátek práce. Tradičně se přišel podívat předlistopadový generální tajemník tehdejšího Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a objevil se i bývalý ministr zahraničí ve vládě ČSSD Jan Kavan. U vchodu do někdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka vítala komunisty skupinka jejich odpůrců s transparenty a nápisy "Táhněte do KLDR", "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků". Posléze se přesunuli přímo na Křižíkovu fontánu. Iniciativa Ne základnám! umístila před vchodem portréty ministrů s vězeňskými pruhy a transparentem "Od nás amnestii neočekávejte". Oslavu zahájila Píseň práce a projev poslankyně Marty Semelové. Mluvila o krizi kapitalismu a chudobě občanů. Jakeš se bavil s přáteli a mluvil i s médii.

ČSSD v Praze dopřála příznivcům hudební show u Křižíkovy fontány

Hudebním představením pro své příznivce u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti zahájila pražská ČSSD prvomájové oslavy v Praze. Dopoledne na stejném místě slavili komunisté, odpoledne je vystřídali sociální demokraté. Přišlo jich méně než příznivců KSČM. K poslechu jim po úvodních projevech hrála dechovka. Místopředseda pražské ČSSD Karel Březina ve svém projevu mimo jiné obvinil současné vedení pražského magistrátu z toho, že není schopno včas dokončit tunel Blanka. Kritizoval i vládu a její reformy a řekl, že je ČSSD po svém případném nástupu do vlády bude muset přepracovat. Tvrdil také, že když se ČSSD dostane k moci, zdědí vybydlenou zemi. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a statutární místopředseda Michal Hašek hovořili dopoledne na oslavách ve Vyškově v Jihomoravském kraji.

Příznivci ODS oslavili 1. máj na Petříně s pražským primátorem

Příznivci ODS slavili prvomájový svátek na pražském Petříně s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), který ve svém projevu mimo jiné odsoudil spolupráci ČSSD a KSČM v krajích. Na shromáždění dorazilo několik stovek lidí, zahrál jim Staroměstský dixieland a vystoupily mažoretky. Svoboda reagoval na výroky některých představitelů KSČM o tom, že spolupráce komunistů a sociálních demokratů v krajích je úspěšná. Podle pražského primátora je to "rozpor slov a činů". "Kdyby tato spolupráce pokračovala dál, bylo by to dobré pro pravicové strany, protože si všichni lidé uvědomí, že to není ku prospěchu krajů," řekl Svoboda. Upozornil, že na akcích KSČM se prodávají předměty se symboly, jako je například srp a kladivo.

Demonstrace extremistů v Přerově skončila bez výtržností

Tři stovky pravicových radikálů ve středu demonstrovaly v Přerově. Prvomájový mítink zahájil předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, účastníci pak vyrazili na dvoukilometrový pochod městem, který v poklidu skončil kolem 16:00. Extremisty v ulicích města střežilo na 700 policistů. Nacionalisté se sešli na náměstí TGM, jejich shromáždění bylo zaměřeno především na kritiku Evropské unie. Podle svolavatelů šlo o hlavní prvomájové shromáždění nacionalistů v letošním roce. Organizátoři pozvali i kolegy ze Slovenska. Příjezd pravicových radikálů pocítili i obyvatelé města. Na trase pochodu zmizela auta, město nechalo odklidit veškeré kontejnery. V době pochodu byl na trase zastaven provoz, město také zrušilo několik zastávek MHD a nahradilo je jinými.

BIS: Krajní pravice řeší spory, radikálové také míří k hooligans

Pravicoví extremisté řešili počátkem letošního roku spory mezi sebou, projevily se zejména na volebním sjezdu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Radikálové se také výrazněji zapojují do činnosti fotbalových hooligans. Příznivci krajní levice pořádali zejména koncerty a demonstrace. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve zprávě o vývoji na extremistické scéně v prvním letošním čtvrtletí. Aktivity ohrožující demokracii se podle BIS v Česku neobjevily. Krajní pravice uspořádala dvě demonstrace v Ostravě v polovině února. Při jedné se setkalo zhruba 150 českých a německých extremistů na akci s názvem Světlo pro Drážďany a obětem spojeneckého bombardování. Mladší část DSSS, která vystupuje jako Dělnická mládež, se zaměřila na témata spojená s Balkánem - zhruba 90 příznivců vyjádřilo nesouhlas s odtržením Kosova od Srbska. BIS také zmiňuje koncerty extremistů v Ústí nad Labem, Plzni a Praze. Akcí se účastnilo vždy zhruba až 150 lidí.

Okamura chce se svým hnutím zasáhnout do parlamentních voleb

Senátor a podnikatel Tomio Okamura chce se svým chystaným hnutím Úsvit přímé demokracie kandidovat v parlamentích volbách v příštím roce. Hnutí by mohlo oficiálně vzniknout do konce května, kdy chce dosavadní nestraník Okamura shromáždit dostatek podpisů pro registraci ministerstvem vnitra. "Časovým cílem (hnutí) je účast v parlamentních volbách v příštím roce," dodal. Okamura své hnutí neplánuje jako standardní politickou stranu, nebude mít vládní ambice. Chtěl by ale spojit osobnosti, politiky, sdružení a aktivisty, "jejichž hlavním cílem pro nadcházející volby je prosazení změny ústavy ve smyslu přímé demokracie". Senátor by chtěl se svým hnutím prosadit například přímou volbu i odvolávání politiků nebo posílení pravomocí prezidenta, který by nově řídil vládu, rušení vybraných zákonů v referendech a osobní hmotnou a trestní odpovědnost politiků.

Arbitr: Banka musí vrátit klientovi poplatek za vedení úvěru

Finanční arbitr v prvnímu nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu konstatoval, že banka je povinna poplatek klientovi vrátit a zaplatit pokutu podle zákona o finančním arbitrovi. Finanční arbitr Monika Nedělková konkrétní banku, které se rozhodnutí týká, nejmenovala. Vydání prvního nálezu ve sporu o poplatek za vedení úvěrového účtu či správu úvěru ale podle ní neznamená, že všechny další případy budou posuzovány shodně. Proti nálezu arbitra může kterákoli strana sporu podat odůvodněné námitky, o nichž znovu rozhoduje finanční arbitr v námitkovém řízení. Pokud není strana sporu s výsledkem řízení o námitkách spokojena, může rozhodnutí finančního arbitra napadnout žalobou u soudu. O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru žádá přes 270.000 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Majitel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher odhadl, že dalších 20.000 až 30.000 plných mocí ještě přijde. Iniciativa Poplatkyzpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a usiluje o jejich zrušení. "Rozhodnutí arbitra je logické a z mého pohledu očekávatelné," řekl ČTK Nacher.

Řecko prodá Šmejcově skupině podíl na sázkovém monopolu OPAP

Řecko uzavřelo dohodu o prodeji třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP s česko-řeckou investiční skupinou Emma Delta, jejímž členem je investor Jiří Šmejc. Oznámil to řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Emma Delta koupí 33 procent akcií OPAP za 652 milionů eur (16,76 miliardy Kč), sdělili řečtí činitelé agentuře Reuters. Prodej rozhodujícího podílu v OPAP je v Řecku první velkou privatizací v rámci dohody o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Tu musí země plnit, aby dostávala od věřitelů peníze a nemusela vyhlásit bankrot. Emma Delta za třetinový podíl původně nabízela 622 milionů eur. Ve středu se podle řeckých činitelů dohodla na zvýšení o 30 milionů eur, jak Atény žádaly. Emma Delta zůstala jediným zájemcem o 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy. Skupinu Emma Delta vede Šmejc spolu s řeckým rejdařem Jorgosem Melisanidisem. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Atlas: Většina konkurzů bank z 90. let ještě neskončila

Banky, které v 90. letech a na přelomu tisíciletí v Česku zkrachovaly, jsou ve většině případů i po mnoha letech stále v konkurzu (insolvenci) a proces uzavření a vypořádání jejich dluhů dosud neskončil. Vkladatelé, kteří nedostali zpět své peníze z Fondu pojištění vkladů, stále čekají na uzavření procesů u krajských či vyšších soudů. Vyplývá to z dat, která z pravomocných soudních rozhodnutí analyzovala společnost Atlas Consulting. Pravomocná rozhodnutí o ukončení konkurzu k bankrotům bank jsou jen u Kreditní a průmyslové banky, Plzeňské banky a Pragobanky. Situace se netýká bankovních domů, které svou krizi vyřešily například spojením s jinou finanční skupinou - například Investiční a poštovní banka - IPB. Z 12 bank, které skončily v konkurzu v letech 1995 až 2003, je tak devět stále v konkurzu. Ještě horší je prý situace při úpadku nebankovních poskytovatelů úvěrů a půjček.

Škoda Electric vyrábí trolejbusy do Szegedu a dodala vozy do Říma

Škoda Electric vyrábí 13 velkokapacitních trolejbusů pro maďarské město Szeged. Hodnota kontraktu převyšuje 250 milionů korun. První trolejbus měla předat už tento měsíc, ale vinou přezkoumání kontraktu maďarskými úřady bude prototyp hotový v polovině července a dodán do 1. srpna, řekl generální ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek. Podnik dále předal do dubna všechny trolejbusy pro Řím, který jich koupil 45 téměř za 600 milionů Kč. Škoda Electric letos vyrobí kvůli posunu některých kontraktů do roku 2014 minimálně 60 trolejbusů, o čtvrtinu méně než loni. "Čekáme na nové tendry ve východní Evropě, zemí Společenství nezávislých států (postsovětského společenství) a Pobaltí," uvedl Šilhánek. Polovina letos vyrobených vozů půjde do ČR, druhá do ciziny - do Hradce Králové, Pardubic, Zlína, Teplic a uzbeckého Urgenče.

V dubnu zemřelo na silnicích 40 lidí, nejméně od roku 1990

V dubnu zemřelo na silnicích v České republice 40 lidí. Podle dostupných policejních statistik je to nejméně obětí od roku 1990. Dosud tento rekord držel duben roku 2010, kdy si nehody vyžádaly 48 lidských životů. Naopak nejtragičtější následky měly nehody v dubnu roku 1997, kdy na silnicích zahynulo 115 lidí. Mezi nejhorší nehody uplynulého měsíce patřila havárie autobusu s francouzskými studenty u sjezdu z dálnice D8 u Rokycan v pondělí 8. dubna. Nepřežila ji šestnáctiletá dívka, v nemocnici později zemřel i řidič. Zraněno bylo dvacet cestujících. Nejtragičtějším dnem uplynulého měsíce na českých silnicích byl čtvrtek 11. dubna, kdy při nehodách zemřelo pět lidí.

Zemřel básník Antonín Brousek

V jednasedmdesáti letech zemřel v Jindřichově Hradci básník, překladatel a filmový kritiky Antonín Brousek. Spisovatel, jenž strávil část svého života v emigraci, obdržel v roce 1995 literární Cenu Jaroslava Seiferta. O Brouskově úmrtí informoval publicista Karel Hvížďala. "Patřil spolu s Ivanem Wernischem a Petrem Kabešem k takovým nejsilnějším představitelům naší generace," řekl Hvížďala. Podle něj šlo o básníka s mimořádným talentem a citem pro češtinu. "Stejně tak skvěle později ovládal němčinu a ruštinu," řekl Hvížďala. Brousek je autorem několika básnických sbírek. Mezi nejslavnější patří Vteřinové smrti, za níž obdržel Cenu Jaroslava Seiferta. V roce 1963 na sebe upozornil prvotinou Spodní vody. Brousek po roce 1968 emigroval do Německa, spolupracoval s nakladatelstvím 68 Publishers Josefa Škvoreckého, přednášel na univerzitě v Hamburku. Po roce 2003 se trvale vrátil do České republiky. Nejprve žil v Praze a poslední léta strávil s manželkou v Třeboni na Jindřichohradecku.

Vítězem letošního AniFestu se stal belgický snímek Oh Willy...

Mezinárodní festival animované tvorby AniFest ovládly letos zahraniční filmy. Hlavní cenu si odnesl belgický snímek Oh Willy... Přesto v silné konkurenci bodovali i čeští tvůrci. V kategorii filmů vytvořených dětmi od 12 do 15 let ocenila porota snímek Párty Mrtvých a v sekci dětských snímků do 12 let získal zvláštní cenu ekologicky laděný film Přátelé zelené planety, který vytvořili žáci 7. Základní školy v Mostě. ČTK o tom informoval mluvčí festivalu Aleš Povr. Festival byl letos opravdu nabitý. Do soutěže se přihlásilo na 1400 filmů, do finálové projekce v Teplicích, Krupce a Duchcově jich postoupilo 149. Ocenění si odnesly dvě desítky z nich. U diváků nejvíce bodoval maďarský snímek Králík a jelen, komický film o spokojeném životě jelena a králíka ve světě 2D animace, který naruší obsesivní hledání třetího rozměru.

Berlínská filharmonie oslavila na Hradě své 131. narozeniny

Berlínská filharmonie s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou ve středu dopoledne ovládla Španělský sál Pražského hradu. Mimořádným koncertem filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení. Tradiční prvomájové koncerty pořádá orchestr každoročně v jiné zemi, letos padla volba na Prahu. Před českým publikem se živě Kožená a Berlínští filharmonikové představili společně poprvé. Koncert, který končil nadšenými ovacemi vstoje, řídil šéfdirigent a manžel pěvkyně sir Simon Rattle. Vystoupení předznamenalo nadcházející 68. ročník festivalu Pražské jaro, které začne tradičně 12. května a potrvá do 2. června. Úvodem zazněla Fantazie na téma Thomase Tallise britského skladatele Ralpha Vaughana Williamse, poté výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka, jež patří k oblíbeným skladbám Kožené, jsou i na jejím albu Love and Longing (Láska a touha). Nejúspěšnější česká pěvkyně současnosti sklidila za jejich interpretaci několikaminutový potlesk. Koncert po přestávce uzavřela jedna ze stěžejních symfonických skladeb Beethovenova Pastorální symfonie, které z diváckých řad naslouchala i Kožená. Magdalena Kožená zazpívá v Praze ještě jednou, hned 6. května opět ve Španělském sále na mimořádném písňovém recitálu. Stejný program předvede pouze v londýnském Barbican Centre. S Rattlem jsou patrony projektu Rok české hudby, který se v zahraničí i v České republice příští rok pořádá.

Ze sportu:

Hokejová reprezentace si poprvé vyzkoušela led stockholmské haly Globen, kde v pátek odpoledne vstoupí do mistrovství světa. Kouč Alois Hadamczik měl k dispozici jen 22 hráčů, později se k týmu připojila zbývající trojice posil ze zámořské NHL - trio Phoenixu Zbyněk Michálek, Radim Vrbata a Martin Hanzal.

Giro d'Italia letos nepojede poprvé od roku 2009 žádný český cyklista. V nominaci, kterou oznámil belgický tým Omega Pharma-Quick Step, není Zdeněk Štybar ani František Raboň. Už o víkendu zveřejnila svou sestavu belgická stáje Saxo-Tinkoff bez Romana Kreuzigra, pátého muže předloňského ročníku.

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali v úvodním utkání semifinále Poháru České pošty se Spartou 1:1. Letenské poslal do vedení v 52. minutě Ladislav Krejčí, v 73. minutě ale svým prvním gólem po operaci kolena srovnal Jan Chramosta. Pražané si tak po páteční ligové remíze 2:2 s Jihlavou připsali druhý nerozhodný výsledek za sebou. Odveta je na programu za týden, příští víkend pak oba týmy změří síly také v lize.

Slovenský reprezentační útočník Martin Bartek přestoupil z Pardubic do Liberce. S Bílými Tygry se dvaatřicetiletý hokejista, který nechybí v nominaci na mistrovství světa, domluvil na tříleté smlouvě. Liberecký klub to uvedl v tiskové zprávě.

Sedm nových posil a změnu na pozici asistenta trenéra oznámila hokejová Sparta. Do útoku získali Pražané kanonýra Petra Kumstáta z Karlových Varů, Lukáše Klimka z Vítkovic a Jana Buchteleho z Pardubic a do obrany Karla Kubáta z Litvínova, Jana Piskáčka z Kladna, Jana Švrčka z Komety Brno a Marka Hrbase z Kamloops ze zámořské juniorské ligy WHL.

Shodně po třech letech odcházejí z hokejové Slavie brankář Miroslav Kopřiva a obránce Petr Kuboš. V týmu nebudou pokračovat ani obránce Michal Kempný, Jiří Kučný a Jaroslav Koma a útočník Jan Alinč, kteří byli ve Slavii na hostování.

Hokejista Radim Hruška přestoupil z Vítkovic do Karlových Varů. S Energií se osmadvacetiletý útočník dohodl na dvouleté smlouvě s roční opcí. Uvedly to oficiální stránky klubu. Hruška je druhou posilou Západočechů po příchodu dalšího útočníka Martina Látala na hostování z Kladna.

Po pauze způsobené virózou je Jaromír Jágr připravený zahájit s Bostonem tažení za Stanley Cupem. Chřipka ho nepustila do posledních dvou zápasů základní části NHL, ale do play off by měl naskočit od začátku. Hokejisté Bruins s Jágrem a Davidem Krejčím přivítají Toronto poprvé v noci v TD Garden.

Novým trenérem hokejistů Třince byl potvrzen Jiří Kalous, jenž naposledy působil jako asistent v týmu Lva Praha. Nahradil Josefa Turka, který u mužstva skončil navzdory čtvrtému místu v extralize.

Tenista Radek Štěpánek prohrál na antukovém turnaji v Mnichově se Srbem Viktorem Troickým dvakrát 4:6 a do čtvrtfinále nepostoupil. Po lednové operaci krční páteře tak čtyřiatřicetiletý český hráč ze čtyř dvouher na okruhu ATP uspěl jednou. Na úterní mnichovské vítězství nad Michailem Južným z Ruska však nenavázal.

Světová tenisová jednička Novak Djokovič se objevil na skok v Praze. Srbský hráč navštívil na Chodově Centrum pohybové medicíny fyzioterapeuta Pavla Koláře. S vyhlášeným odborníkem přijel pravděpodobně konzultovat nedávné zranění kotníku.

Tenista Lukáš Rosol si zahraje na ostravském challengeru čtvrtfinále. Čerstvý vítěz turnaje ATP v Bukurešti splnil roli hlavního favorita i ve druhém zápase a přes Němce Tima Puetze postoupil po vítězství 6:4 a 7:6.

Útočník Marek Kvapil a obránce Filip Novák budou dál hrát Kontinentální hokejovou ligu za Dynamo Moskva, kterému pomohli obhájit loňský titul. Oba hráči podepsali s klubem smlouvu na další dva roky. Dynamo to oznámilo na svém webu.

Basketbalisté Pardubic porazili ve čtvrtém čtvrtfinále play off Děčín 92:80 a vyrovnali stav série na 2:2. O postupujícím rozhodne pátý zápas, který se bude hrát v pátek v Děčíně. V sérii zatím vždy vyhrál domácí celek.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno až zataženo. Postupně od jihu na většině území déšť, místy i vydatnější. Nejvyšší teploty 16 až 20, na jihovýchodě kolem 22 stupňů.

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které ve čtvrtek zasáhnou celou Moravu a Slezsko a mohou se při nich vyskytnout i přívalové deště. Výstraha platí od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána. Sdělili to pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). ČHMÚ také varoval, že případný přívalový déšť může ojediněle zatopit níže položená místa či sklepy a podemlít krajnice či mosty.