Zprávy

0:00
/
0:00

Hasiči dokončili vyklízení domu po pondělním výbuchu v centru Prahy

V troskách domu v centru Prahy, který v pondělí poničila exploze, nikdo nezahynul. Potvrdili to hasiči, kteří v úterý v podvečer dokončili odklízecí práce. Objekt převzala policie, aby vyšetřila příčinu neštěstí. Předpokládá se, že v domě vybuchl plyn. Exploze zranila čtyři desítky lidí a poškodila i okolní domy. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva poranění zůstávají v nemocnici. Pojišťovny odhadují škody na desítky milionů korun. Hasiči z budovy vyklidili více než 25 tun suti.

Dva ze zraněných dál zůstávají v nemocnici, jeden utrpěl otřes mozku a poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý leží po operaci tříštivé zlomeniny nohy v nemocnici v Motole. Předběžný odhad škod činí desítky milionů korun, zjistila Česká tisková kancelář u největších pojišťoven. V jedné části budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. K přesnějšímu určení poškození a možnosti oprav bude přizván statik. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl.

Na místě pracovali i plynaři. Odhadují, že ve středu postupně začnou znovu připojovat odběratelská místa. Vybuchlý dům a další objekt však zůstanou bez dodávek. Vedení Pražské plynárenské uvedlo, že kontrola těsnosti plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, se prováděla naposledy 21. dubna a nebyly nalezeny žádné závady.

Praha finančně pomůže obětem pondělního výbuchu

Pražští radní se shodli na finanční pomoci lidem postiženým pondělním mohutným výbuchem v centru města. Praha chce pomoci i Karlově univerzitě, jejíž budovy exploze zasáhla. Uhradí navíc náklady spojené se zásahem a se zajištěním statiky domu, řekl novinářům primátor Bohuslav Svoboda. Jak velkou sumu město uvolní, zatím podle primátora nelze říci. Známa ještě není ani výše škody, kterou výbuch způsobil. "Praha tím projevuje solidaritu, jde o etickou, morální věc," řekl primátor. Podle něj zatím není jasné, kolik lidí bude pomoc potřebovat. "Prakticky s jistotou můžeme tvrdit, že se nejednalo o teroristický čin," zopakoval v úterý primátor. Stejně se už v pondělí vyjádřil i premiér Petr Nečas.

Vláda se pokusí najít 350 milionů na sociální služby, řekl premiér Nečas

Do sociálních služeb by mohlo putovat dalších 350 milionů korun. Po jednání s vedením asociace poskytovatelů péče to novinářům řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj se vláda pokusí částku najít ve státním rozpočtu. Ministerstvo práce rozdělilo letos na služby pro seniory či postižené 6,05 miliardy korun, tedy o 360 milionů méně než loni. Důvodem byly úspory. Mnozí provozovatelé uvedli, že pokud nedostanou přidáno, budou muset péči kvůli nedostatku financí omezit či ukončit. Podle premiéra sociální služby jen nepomáhají statisícům potřebných, ale představují také významného zaměstnavatele. Pracuje v nich skoro 50.000 lidí, podotkl Nečas. Řekl, že si ale těžko dokáže představit, že by sumu rozdělovaly kraje. Mají prý někdy "velmi podivné představy" o sociálních službách a k některým poskytovatelům se chovají "velmi macešsky", podporují hlavně svá zařízení.

Klaus by své ženě přál, aby se stala velvyslankyní

Někdejší český prezident Václav Klaus by své manželce Livii "velmi přál", aby se stala českou velvyslankyní na Slovensku. Řekl to médiím po svém setkání s kardinálem Dominikem Dukou. Nástup Klausové na místo velvyslankyně v Bratislavě prosazuje Klausův nástupce Miloš Zeman, ostře proti se postavil ministr zahraničí a Zemanův soupeř z lednové přímé volby hlavy státu Karel Schwarzenberg (TOP 09). Schwarzenberg prezidentovi v případu Klausové odmítá vyhovět a spor blokuje také nástup dalších diplomatů na zastupitelské úřady. Zeman, který argumentuje svým silným mandátem z přímé volby, už dal najevo, že by případně mohl v této otázce ministra obejít a dohodnout se s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten ale takovou možnost odmítl a opakovaně aktéry vyzval, aby spor neřešili veřejně.

Bárta chce, aby policie rozkryla spor Martince a Bradáčové

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta podá trestní oznámení na žalobkyni Lenku Bradáčovou a končícího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Chce, aby policie zjistila, co se skrývá za tvrzením Bradáčové, že ji někteří členové protikorupční policie chtěli poškodit zveřejněním informací o možném trestním stíhání jejího manžela. Podle Bárty je třeba tvrzení Bradáčové buď jednoznačně prokázat, nebo z něj vyvodit závěr. Obviňování od Bradáčové podle něj ohrožuje pověst nezávislého řízení protikorupční policie. Zdůraznil, že protikorupční policie pod Martincovým vedením "poprvé v historii začala lovit velké ryby" a začala vyšetřovat kauzy dotýkající se významných politiků. Jako příklad uvedl sebe.

Soud nechal Ratha i jeho spoluobviněné ve vazbě

Středočeský krajský soud rozhodl, že poslanec a bývalý hejtman David Rath (ČSSD) zatím zůstane ve vazební věznici. Soud se nadále obává, že by mohl utéct. Novinářům to řekl státní zástupce Petr Jirát. Soudce z vazby nepustil ani Rathovy spoluobviněné - bývalého poslance Petra Kotta a někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Trojice viněná z korupce pobývá ve vězení už téměř rok. Rozhodnutí nejsou pravomocná, verdikty přezkoumá pražský vrchní soud. Všichni tři obvinění proti němu podali na místě stížnost. Rath podle žalobce nabízel za své propuštění složení kauce, nespecifikoval ale v jaké výši. Navrhoval také soudu, že se za něj zaručí důvěryhodní lidé. Bývalý politik prý chtěl pobyt ve vazbě nahradit slibem, že se bude zdržovat v Česku a bude chodit na jednání soudu. Rath, Pancová a Kott jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce je viní z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Soud zprostil expilota Daňhela obžaloby ze zneužití dívky

Obvodní soud pro Prahu 9 zprostil obžaloby bývalého armádního pilota Karla Daňhela obviněného ze zneužití dívky. Za zneužití muži hrozilo až desetileté vězení. Hlavní svědkyně ale již dříve policistům přiznala, že si pohlavní styk vymyslela. Daňhel je svědkem v kauze letounů CASA a věří, že za jeho obviněním stojí vojenské zpravodajství, které ho podle něj již několik let sleduje. Daňhel jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu letounů CASA. Podle něj na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Nákup těchto letounů pro českou armádu se podle policie předražil o více než 650 milionů korun. Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), ta vinu odmítá.

ČR chce omezit výdaje za členství v mezinárodních organizacích

Česká republika chce omezit výdaje, které každoročně vynakládá na členství ve zhruba pěti stovkách mezinárodních organizací. Vyplývá to z materiálu, kterým by se měla ve čtvrtek zabývat vláda. Náklady na členství v mezinárodních organizacích dlouhodobě rostou. Zatímco v roce 2008 ČR vydala na tyto účely 2,1 miliardy korun, předloni to bylo o 1,2 miliardy více. V roce 2015 odhaduje vláda podle materiálu výdaje na asi čtyři miliardy. Podle předkladatelů, kterými jsou ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek (oba TOP 09), Česko podle materiálu nevyužívá dostatečně své členství v některých organizacích k prosazování národních zájmů. Od podzimu loňského roku ČR ukončila nebo brzy ukončí členství například v Mezinárodní řídící skupině pro Kosovo, Zvláštním tribunálu pro Libanon, Zvláštním soudu pro Sierra Leone a Haagské akademii mezinárodního práva. Mezi nejvýznamnější mezinárodní organizace, v kterých ČR působí, patří EU, NATO, OSN a OECD.

O vrácení poplatků za vedení úvěru žádá přes 270.000 klientů bank

O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru žádá přes 270.000 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Majitel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher odhadl, že dalších 20.000 až 30.000 plných mocí ještě přijde. Iniciativa Poplatkyzpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. Obvodní soud v Praze 5 rozhodl 18. dubna ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. Podle představitelů iniciativy Poplatkyzpet.cz je rozsudek průlomový. Hypoteční banka reagovala tvrzením, že rozhodnutí soudu se vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní.

Veřejnost může na internetu sledovat hospodaření státu

Ministerstvo financí spustilo základní verzi specializovaného informačního portálu, který bude zveřejňovat data o průběžném hospodaření státu. Stránky http://monitor.statnipokladna.cz obsahují základní informace o letošním rozpočtu a podrobné informace, včetně tzv. rozklikávacího rozpočtu, za předchozí roky. Do konečné podoby se portál dostane ke konci letošního roku, informovalo ministerstvo. Ze zveřejňovaných dat lze tak zjistit, jak se státu daří výběr daní či jak hospodaří ministerstva.

České dráhy se loni propadly do ztráty 1,6 miliardy korun

České dráhy (ČD) se loni propadly do ztráty 1,6 miliardy korun. Na výsledku hospodaření celé skupiny se podepsala hlavně dvoumiliardová ztráta dceřiné nákladní společnosti ČD Cargo. Přitom předloni hospodařily dráhy se ziskem ve výši 491 milionu. Píší to deníky E15 a Hospodářské noviny (HN). Šéf ČD Petr Žaluda řekl E15, že ČD Cargo ovlivnila krize, ale i mimořádný odpis 1,2 miliardy korun kvůli přecenění majetku při vzniku společnosti.

Dopravní podnik letos dostane od Prahy 10,6 miliardy korun

Radní hlavního města schválili dodatek smlouvy mezi Prahou, Ropidem a dopravním podnikem (DPP). Z dokumentu vyplývá, že město dá letos dopravci 10,603 miliardy korun. Zároveň město počítá s dofinancováním ve výši až 150 milionů korun, když dopravní podnik kvůli výlukám najezdí více kilometrů, než se plánuje. Loni dostal dopravce od města stejnou částku, jakou dostane letos. Například na pohonné hmoty by pak podle materiálu mělo jít zhruba 1,47 miliardy korun, personální náklady překročí 2,6 miliardy a vlastní náklady na provoz dopravy budou přibližně 8,68 miliardy korun.

Dluhy českých domácností v březnu po dvou poklesech vzrostly

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v březnu meziměsíčně vzrostly o 2,8 miliardy korun na 1,163 bilionu korun. V předchozích dvou měsících přitom klesaly. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o 41,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. V lednu se dluhy domácností snížily poprvé od září 2001, tehdy výše zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí činila 123,6 miliardy korun. "V následujících měsících můžeme očekávat stagnaci či nepatrný růst. Stávající úroveň dluhu českých domácností je sice výrazně pod průměrem nejvyspělejších zemí EU, při stále nejisté ekonomické situaci ji ale můžeme považovat za pozitivní," uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC ČR Petr Kříž.

Na ČVUT má vzniknout robotické centrum za miliardu

Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) má vzniknout špičkové robotické centrum za miliardu korun. Informoval o tom server Česká pozice s tím, že záměr schválil akademický senát školy. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), jak zní oficiální název, má být založen už letos v červenci. Na stavbu takzvané "věže" by mohly být využity peníze z evropských fondů, na něž nově dosáhnou i pražské vysoké školy. V centru by mohla vznikat například chytrá vozidla se strojovým viděním, mechatronická řešení průmyslových úkolů nebo se zdokonalovat zabezpečení počítačů. Centrum, které má vyrůst v dejvickém kampusu v ulici Jugoslávských partyzánů, by mělo úzce spolupracovat s průmyslem. Nové centrum má být vybudováno v červnu 2015. Pracovat by zde mělo až 250 výzkumníků, počítá se i s výchovou doktorandů.

Pěvkyně Soňa Červená získá medaili Centra J. F. Kennedyho

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená dostane zlatou medailí For Arts Centra J. F. Kennedyho. Zástupci centra pro hudební, dramatické a hudebně-dramatické umění ve Washingtonu ho sedmaosmdesátileté zpěvačce předají 8. června v Praze. Centrum J. F. Kennedyho ve Washingtonu představuje unikátní partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem jednak jako památník presidenta J. F. Kennedyho a zároveň jako národní centrum pro umění. Červenou zavedlo účinkování v operách z Německa do milánské Scaly, do pařížské Velké opery, do Barcelony, na festivaly v Glyndebournu, Wexfordu, Edinburghu i na řadu amerických pódií. Jedenáct sezon zpívala v opeře v San Francisku, sedmkrát se objevila v Bayreuthu.

LN: Klášter z výstavy odstranil Hitlerovy sochy

Sochy z takzvané Hitlerovy sbírky zmizely po dvou dnech z nádvoří cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Tři skulptury, které byly součástí projektu Zemské výstavy, nechal kvůli negativní reakci veřejnosti odstranit převor Justin Berka. Píšou o tom Lidové noviny. Sochy měly na nádvoří stát až do listopadu, kdy Zemská výstava ve dvou rakouských a dvou českých městech trvá. "Na adresu kláštera přišlo už během prvních dvou výstavních dnů tolik negativních reakcí, že se pan převor raději rozhodl sochy odinstalovat," uvedl kurátor výstavy a vyšebrodský historik Jiří Franc. Trojice soch Rozsévač, Veslař a Afrodita, které zakoupil Adolf Hitler, byla v letech 1939 až 1945 umístěna právě ve vyšebrodském klášteře, odkud nacisté vyhnali mnichy a z klášterní budovy udělali skladiště uměleckých předmětů z celé Evropy. Po válce se umělecké předměty, které Hitler zabavil Židům či ukradl na okupovaných územích, vrátily z velké části původním majitelům.

Landovský a Malý potvrzeni za účastníky protikomunistického odboje

Herec a signatář Charty 77 Pavel Landovský a biskup Václav Malý byli mezi 23 oceněnými, kteří převzali z rukou ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení o účasti ve třetím - protikomunistickém - odboji. Oceněni byli také lidé, kteří v 50. letech spolupracovali se západními tajnými službami, část z nich in memoriam. Za některé převzali osvědčení jejich potomci a manželky. Mezi oceněnými byl také zpěvák a hudebník Vlastimil Třešňák. Ministr Picek v osobně laděném projevu zmínil, že ocenění dříve než jiní rozpoznali nebezpečí a aktivně se mu postavili. K úterku registruje ministerstvo obrany 3875 žádostí o osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Vydáno bylo celkem 323 potvrzení, z toho 40 lidí získalo postavení válečného veterána. Zamítnuto bylo 583 žádostí.

V Soulu bylo otevřeno České centrum

K dosavadním jedenadvaceti Českým centrům v zahraničí přibylo další, tentokrát v jihokorejském Soulu. Slavnostně otevřeno bylo v pondělí, veřejnosti bude přístupné od středy. Na konci května začne první z pravidelných výstav, která představí tvorbu fotografa Jana Saudka. Informovala o tom Petra Jungwirthová z ústředí Českých center v Praze. Dvakrát měsíčně jihokorejské centrum představí současné i klasické české filmy, jednou měsíčně uspořádá literární a turistické večery. Zřízení centra se plánovalo dlouho, zejména s ohledem na velkou oblibu české kultury mezi Korejci. Sídlit bude v objektu Castle Praha, který je replikou Staroměstské radnice a který v Soulu provozuje majitel restauračního řetězce.

Česká centra zřizuje ministerstvo zahraničí, propagují českou kulturu a šíří povědomí o českých produktech, výrobcích či firmách. Loni byla Korea pro ČR třetím největším mimoevropským obchodním partnerem, ze zemí mimo Evropu také do Česka loni z Koreje přijelo po USA nejvíce lidí, přes 100.000 turistů. Korea je čtvrtým největším investorem do české ekonomiky od roku 1993. Centrum v Soulu se podílí i na přípravě výstavy téměř 300 prací Alfonse Muchy, která se od července do srpna uskuteční v soulském Hangaram Art Museum.

V Českém Těšíně začal festival Kino na hranici

V Českém Těšíně a polském Těšíně (Cieszyn) začal filmový festival Kino na hranici. Připraveno je 120 filmů z Polska, ČR, Slovenska a Maďarska. "Mezi řadou filmových titulů se objeví snímky tematicky spojené s řekou. Téma je to mnohoznačné. Řeky nejednou představovaly hranice, ovšem soustřeďovaly kolem sebe i různé lidi. Umožňovaly také efektivní dopravní spojení," řekla za organizátory Barbara Szymańská. Festival po loňské premiéře pokračuje v programovém cyklu nazvaném Hranice a zdi světa. "Tentokrát se soustředíme na trvalý a bohužel často velmi krvavý konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Zde totiž zdi mezi sousedy představují nejenom metaforu," doplnila. Do programu se vešla i retrospektiva slavného polského herce Jerzyho Stuhra, který se proslavil především rolí ve filmu Sexmise a na festival přijede. Promítat se budou jeho snímky Předtanečník režiséra Felikse Falka a Seznam cizoložnic, který už režíroval sám.

Muzeum železné opony v Rozvadově rozšířilo své expozice

Muzeum železné opony na hranicích v Rozvadově ve své třetí sezóně výrazně rozšířilo expozice. Novinkami je 800 vyznamenání z doby studené války, dokumentační místnost a dokončovaná venkovní expozice, řekl Václav Vítovec z Nadace železné opony. Rozvadov je nejznámější český hraniční přechod mezi Východem a Západem. Loni navštívilo muzeum přes 1000 lidí. "Jezdí sem školy, z Německa přijely autobusy bývalých vojáků, spolky i generálové z rot pohraničních policie," řekl Vítovec. Cizinci tvoří 35 procent návštěvníků. Nadace převzala od státu zchátralou budovu celnice přímo na hraniční linii. Ukazuje v ní 880 dobových fotografií, většinou nepublikovaných. Dále je tam 550 trojrozměrných exponátů, například originál osobního telefonu komunistického prezidenta Gustava Husáka i originál přístroje VČ ("věrnaja čistota"), který ho spojoval s Kremlem. Jsou tu ukázky zbraňové, spojovací i zabezpečovací techniky ze železných opon, ale také například policejní uniforma s pendrekem ze zásahu z listopadu 1989.

Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Ralsko prospívá

V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku se daří stádu zubrů evropských. Do obory Židlov ho vypustili loni v dubnu, od té doby se rozrostlo o dvě telata. Uvedl to Miloslav Zikmund z Vojenských lesů a statků (VLS). Stádo nyní podle něj čítá deset kusů, patří tak mezi největší v Česku. V oboře o rozloze 3780 hektarů by chtěly Vojenské lesy a statky časem mít až tři desítky zubrů. Na celém světě žije asi 4500 kusů, z toho dvě třetiny jsou ve volné přírodě a polodivokých chovech. V Česku se zatím zubři ve volné přírodě nevyskytují. Podle ochranářské společnosti Česká krajina, která usiluje o jejich návrat do volné přírody, se zubři nacházejí jen v oborách a zoologických zahradách. Nejrozsáhlejší území mají k dispozici právě v Ralsku.

Ze sportu:

Čeští sportovci budou na zimních olympijských hrách v Soči v příštím roce nosit oblečení se vzorem inspirovaným první československou poštovní známkou z dílny malíře Alfonse Muchy. Vizualizaci slavnostně představili v Praze zástupci Českého olympijského výboru a přítomen byl také slavný tenista Ivan Lendl, jehož sbírka Muchových plakátů je v Obecním domě k vidění. Identita Českého olympijského týmu má inspiraci v lipových listech a srdcích na okraji desetihaléřové známky. Logo v barvách červené, modré a zlaté vytvořil stejně jako pro OH v Londýně akademický malíř Milan Jaroš.

Hokejová reprezentace se v úterý v Praze sešla před odletem na mistrovství světa ve Stockholmu. K národnímu týmu se připojila první posila ze zámořské NHL, plánovaná brankářská jednička Ondřej Pavelec. Obránce Ladislav Šmíd se k mužstvu připojí ve středu krátce před odletem přímo na letišti, dalších osm hráčů se bude kouči Aloisi Hadamczikovi hlásit přímo ve Stockholmu.

Trenér Petr Rada ukončil po vzájemné dohodě působení u fotbalistů Slavie Praha. Do konce sezony tým převezme dosavadní kouč slávistické juniorky Michal Petrouš, který první tým vedl už v letech 2010 a 2011. Jeho asistentem bude Ivo Knoflíček. Klub o tom informoval na svém webu.

Po dvouleté pauze zaviněné mateřskou dovolenou se do národního týmu basketbalistek vrací rozehrávačka Veronika Bortelová. Kapitánka týmu z mistrovství Evropy 2011 figuruje v širší nominaci trenéra Lubora Blažka pro červnový evropský šampionát ve Francii. Naopak podle očekávání chybějí dlouholeté opory Hana Horáková a Eva Vítečková, které se rozhodly letošní reprezentační sezonu vynechat. Mezi 17 povolanými hráčky jsou i čtyři novicky.

Radek Štěpánek poprvé po návratu k tenisu po operaci krční páteře vyhrál zápas dvouhry na okruhu ATP. V Mnichově v prvním kole vydřel postup přes sedmého nasazeného Michaila Južného z Ruska po třísetové a dvě a půl hodiny trvající bitvě 6:4, 5:7 a 6:4.

Brankář Jakub Štěpánek a útočníci Jakub Klepiš a Jaroslav Svoboda nebudou v příští sezoně pokračovat v dresu Lva Praha. Všem končí v týmu českého účastníka Kontinentální ligy smlouvy. Uvedly to oficiální internetové stránky Lva. Nejproduktivnější hráč Lva Klepiš míří podle zákulisních informací do Anaheimu v NHL.

Volejbalisté Ostravy sesadili z domácího trůnu České Budějovice. Až pátý tým dlouhodobé části extraligy porazil v šestém finálovém utkání loňského šampiona 3:2 a po celkovém vítězství 4:2 na zápasy vrátil do Ostravy mistrovský titul po sedmi letech. Rozhodující sadu domácí získali 19:17 poté, co prohrávali 9:13.

Hokejový útočník Jan Kovář z Plzně ovládl slavnostní zakončení extraligy. Na galavečeru v pražském klubu SaSaZu převzal cenu pro Hokejistu sezony i nejlepšího hráče play off, kterou uděluje MfDnes. Člen reprezentačního kádru pro nadcházející mistrovství světa se tak stylově rozloučil s domácí nejvyšší soutěží, neboť v příští sezoně bude hrát za Magnitogorsk v Kontinentální lize.

Hokejový útočník Petr Ton ze Sparty patří mezi vyhlášené střelce a ceny získává zejména za ofenzivní schopnosti. Redaktoři České tiskové kanceláře jej ale letos vyhlásili Nejslušnějším hráčem extraligy. Devětatřicetiletá opora pražského týmu nasbírala v 55 zápasech včetně play off pouze šest menších trestů.

Karel Abraham nechce dva týdny po zlomenině klíční kosti chybět na startu motocyklové Velké ceny Španělska. Jezdec třídy MotoGP se rozhodl nastoupit v Jerezu do pátečních tréninků, a pokud mu to zdravotní stav dovolí, rád by absolvoval celý závodní víkend.

Počasí ve středu:

Bude oblačno. Odpolední teploty 14 až 18, na jihu a jihovýchodě kolem 20 stupňů. Foukat má mírný severovýchodní až východní vítr.