Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ve Westu proběhla zádušní mše za zemřelé

V místním katolickém kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Westu se v noci na sobotu konala první zádušní mše za zemřelé. Americké úřady potvrdily nález dvanácti těl a 200 zraněných v městečku, kde žije početná komunita s českými kořeny a kde ve středu explodoval provoz na přípravu hnojiv. Přesné příčiny neštěstí nejsou ještě známy, experti spekulují, že v důsledku požáru mohl vybuchnout čpavek či dusičnan amonný, podobně jako v roce 1947. Český velvyslanec v USA Petr Gandalovič předpokládá, že mrtvých v texaském Westu bude "nejméně 35". "(...) naděje, že by byl někdo nalezen živý, je velice malá. Počet obětí zatím nebyl ještě definitivně stanoven, ale neoficiálně je tady už zcela jasné, že je to minimálně 35 lidí," řekl Gandalovič, jenž místo neštěstí navštívil. Podle stanice CNN množství otázek okolo neštěstí, včetně přesného počtu obětí, zůstává nejasných. Při explozi nejspíš mimo jiné zahynula malá skupina tří až pěti hasičů, kteří se jako první snažili požár uhasit ještě před tím, než výbuch objekt a jeho okolí zničil. Středeční exploze byla podle seizmologů dost silná, aby byla zaznamenána jako malé zemětřesení. Federální vyšetřovatelé také v sobotu začali na místě činu sbírat stopy. Exploze poničila desítky domů, školu a další budovy.

Kvůli letecké záchrance policie zřejmě stíhá exministra Julínka

Protikorupční policie obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda vzniklá státu údajně činí zhruba 792 milionů korun. Sdělil to mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej, jméno obviněného nechtěl specifikovat. Podle Věcí veřejných postupovala policie na základě jejich trestního oznámení na exministra Tomáše Julínka (ODS) kvůli vypsání tendru na provozování letecké záchranné služby. Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Smlouvy s nestátními provozovateli jsou uzavřeny až do roku 2016, takže škoda může vzrůst. Věci veřejné v tiskové zprávě uvedly, že policie obvinila "bývalého ministra zdravotnictví" na popud jejich poslance Jiřího Štětiny. Štětina potvrdil, že loni podal trestní oznámení na exministra Julínka. Bývalý mluvčí Julínka Tomáš Cikrt ekl, že na smlouvy bylo transparentní výběrové řízení. Armáda ani vnitro neměly podle něj za tehdejších finančních podmínek o provozování základen zájem.

Podnikatelé Matera a Strnad ovládli kopřivnickou Tatru

Podnikatelé René Matera a Jaroslav Strnad ovládli kopřivnickou automobilku Tatra nabytím akciových podílů ve společnosti Tatra trucks. Jejich vlastnický vstup do firmy v pátek povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to sdělil mluvčí společnosti Tatra trucks Andrej Čírtek. "K našemu vlastnickému vstupu do Tatry nedochází, protože jsme od začátku toužili vlastnit slavnou českou automobilku. Dotlačila nás k tomu po dlouhém vývoji objektivní situace, kdy hrozil zánik našeho důležitého obchodního partnera. To způsobilo vývoj vedoucí k exekuci podniku, jeho dražbě a posléze našemu majetkovému vstupu do společnosti Tatra trucks, která podnik v dražbě získala," uvedl Matera. Tatra skončila v dražbě kvůli dluhům. Cílem podnikatelů je stabilizovat vztahy podniku s klíčovými zákazníky, získat zpět důvěru bank a zlepšit řízení a komunikaci v podniku. Po nezbytnou dobu zůstává v čele podniku dosavadní generální ředitel Ronald Adams, uvedl Čírtek.

Diplomacie USA ve výroční zprávě kritizuje situaci českých Romů

Sociální odloučenost Romů a násilí proti příslušníkům romské komunity označila za vážný problém České republiky aktuální zpráva o stavu lidských práv ve světě v roce 2012, kterou vydalo americké ministerstvo zahraničí. Stejně jako v několika minulých letech, jsou i letos ve zhruba třicetistránkové zprávě o Česku vystaveny kritice životní podmínky romské komunity. Organizace zabývající se lidskými právy kritizují úsilí vlády o řešení této situace jako nedostatečné, uvádí zpráva. Za další problémy Česka označuje korupci, přetížení věznic, násilí proti ženám a dětem či antisemitismus. Americké ministerstvo kritizuje také ilegální zaměstnávání cizinců a údajnou diskriminaci odborů. V pasáži věnované Romům se uvádí, že tato komunita v Česku strádá chudobou, nezaměstnaností a negramotností a čelí v různé míře diskriminaci ve vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení. Za obecně znepokojivý trend v oblasti lidských práv ve světě označuje omezování prostoru pro aktivity občanské společnosti.

Policie viní čtveřici z krácení daní se škodou přes 200 milionů

Protikorupční policie obvinila čtyři lidi, kteří státu krácením daní údajně způsobili škodu přes 200 milionů korun. Trestnou činnost páchali tak, že obchodovali s neexistujícím zbožím a deklarovali jeho vývoz do zemí Evropské unie, sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Kriminalisté se případem začali zabývat na základě trestního oznámení, které podal Finančně analytický útvar ministerstva financí. Čtveřici zadrželi v úterý na území hlavního města a Středočeského kraje. Jako výnos z trestné činnosti zajistili 55 milionů na účtech společností, jejichž prostřednictvím obvinění údajně krátili daň z přidané hodnoty, a to v období od druhé poloviny roku 2010 do konce roku 2011. Obvinění zůstali na svobodě. Městské státní zastupitelství sice navrhovalo jejich vzetí do vazby, soud ale návrhu nevyhověl. Daňová kriminalita v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2009 policie šetřila 574 případů krácení daně, loni to bylo už 916.

Centrem Prahy projely dva tisíce fanoušků městské cyklistiky

Prahou projely zhruba dva tisíce účastníků akce Velká jarní cyklojízda. Lidé na kolech vyrazili odpoledne z náměstí Jiřího z Poděbrad přes magistrálu například na Nuselský most. Cílem jedenáctikilometrové trasy bylo Nákladové nádraží Žižkov, které ministerstvo kultury nedávno prohlásilo za kulturní památku. Organizátoři chtějí tradiční jízdou upozornit na to, že by metropole měla být k lidem na kolech přívětivější. Vít Masare z iniciativy Auto*Mat, která setkání pořádá, uvedl, že cyklojízda je společenská akce umožňující vidět město z jiného úhlu a způsob, jak upozornit na stoupající oblibu ohledně kol ve městě. Trasa průjezdu vedla okolo Riegrových sadů, přes křižovatku U Bulhara a po magistrále na Nuselský most, odkud se cyklisté vrátili zpět a jeli přes Náměstí Míru, Vinohradskou a Olšanskou ulici k nádraží na Žižkově. Součástí akce je kromě večerního koncertu také zahájení kampaně s názvem Do práce na kolech. V jejím rámci budou v následujících týdnech soutěžit týmy společností a organizací, cílem je ujet co nejvíce "zelených" kilometrů.

Punkevní jeskyně přivítají více turistů, otevřeny budou letos déle

Punkevní jeskyně v Moravském krasu budou letos nově otevřeny pro turisty i v pondělí, což znamená, že by se v této sezoně mohla jejich návštěvnost zvýšit o 15.000 lidí. Důvodem k rozšíření otevírací doby byl trvale vysoký zájem veřejnosti o prohlídky. Nově tedy budou jeskyně otevřeny až do konce září denně. Punkevní jeskyně jsou jedním z největších turistických cílů na Moravě, ročně je navštíví přes 200.000 lidí. Nepřetržité zpřístupnění podzemí v turistické sezoně umožnil dlouhodobý vědecký výzkum jeho mikroklimatu. Speleologové jej monitorují s přístroji. Zájem o prohlídky Punkevních jeskyní je dlouhodobě vysoký. Ve vrcholící sezóně je denně navštíví až 1500 lidí. Punkevní jeskyně prozkoumal a zpřístupnil badatel Karel Absolon. Atraktivní jsou nejen krápníkovou výzdobou, ale i propojením se suchým dnem 138 metrů hluboké propasti Macochy.

V Kolíně představili novou bustu arciopata Anastáze Opaska

Sté výročí narození Anastáze Opaska si v Kolíně připomněla stovka lidí při odhalení jeho busty v Komenského parku. Arciopat benediktinského kláštera v Praze-Břevnově, teolog, básník a literární historik v Kolíně vyrůstal. Radnice bustu odkoupila od sochaře Stanislava Hanzíka, kterému arciopat na sklonku života seděl modelem. Akci předcházelo promítání filmu o Opaskově životě v kolínském kině a mše v kostele Nejsvětější Trojice. Po studiích teologie byl Opasek v roce 1938 vysvěcen na kněze. V dubnu 1947 byl zvolen 60. opatem břevnovského kláštera. Po komunistickém puči na něj však čekalo vykonstruované obvinění ze špionáže ve prospěch Vatikánu. V září 1949 byl zatčen, o rok později odsouzen za údajnou velezradu a špionáž na doživotí. Po amnestii v roce 1960 byl osvobozen, nemohl však vykonávat kněžskou činnost. V roce 1968 sice Opasek získal zpět státní souhlas k výkonu kněžského povolání, po srpnové invazi však odjel do exilu v bavorském Rohru. Tam se podílel na vzniku katolické laické organizace Opus bonum (Dobré dílo), která vydávala v Československu zakázanou literaturu. V roce 1990 se Opasek vrátil do Prahy a podílel se na obnovení činnosti břevnovského kláštera, který byl povýšen na arciopatství. Zemřel v Rohru 24. srpna 1999.

Poprvé od války si lidé prohlédli byt, kde žila Božena Němcová

Po více než 70 letech měli lidé mimořádnou možnost prohlédnout si byt rodiny Panklových v Ratibořicích, kde s rodiči žila spisovatelka Božena Němcová. Zájem byl značný, přišlo 258 návštěvníků, zatímco na zámek v Ratibořicích jen 32, řekl kastelán zámku Ivan Češka. Prostory bytu v Panském dvoře v Ratibořicích jsou ve značně zuboženém stavu, stejně jako celý areál, zatím totiž stále čekají na opravy. Panský dvůr vznikl v souvislosti s klasicistní přestavbou ratibořického zámku po roce 1810 a tvoří hospodářskou část zámeckého areálu. Rozsáhlý čtverec mohutných budov sestává z chlévů, stodoly, kovárny, ovčína, Panklova domu a Kavalierhausu pro hospodářskou správu a pro zámecké hosty. Rodina Panklova zde žila v přízemí ve dvou místnostech s kuchyní v letech 1830 až 1837 a odtud byla v září roku 1837 vypravena Barunce Panklové svatba. Památkáři připravují projekt na opravu celého areálu, celkový odhad nákladů dosahuje několika set milionů korun, zahájení oprav ale závisí na získání peněz.

Před 230 lety bylo slavnostně otevřeno Stavovské divadlo

Lessingovou tragedií Emilia Galotti bylo před 230 lety, 21. dubna 1783, slavnostně otevřeno Hraběcí Nosticovo divadlo, nejstarší dochovaná divadelní budova v Praze. Jeho výstavba trvala dva roky, stála 100.000 zlatých a financoval ji osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic Rieneck. Byl to Němec, rodilý Pražák, nadšený zemský vlastenec, hrdý na minulost českého království, který stavěl divadlo se záměrem, aby se v něm pěstovala německá činohra a italská opera. Zásadně se však nevyhýbal ani produkcím v jiných jazycích. Čeština zde poprvé zazněla v lednu 1785 ve veselohře Odběhlec z lásky synovské a v lednu následujícího roku zde měla premiéru první původní česká hra Břetislav a Jitka. V roce 1798 divadlo zakoupili čeští stavové. Jedna z nejkrásnějších historických divadelních budov v Evropě byla postavena v klasicistním slohu a je vedle divadla ve štýrském Leovenu jediným divadlem svého druhu v Evropě, které se zachovalo téměř v původním stavu do našich dnů.

Lubomír Lipský oslavil devadesátiny na jevišti Divadla ABC

Ve spontánní hold herci Lubomíru Lipskému, který ovršil devadesátku, se změnila děkovačka reprízy komedie Pan Kaplan má třídu rád. Na jevišti Divadla ABC, kde byla začátkem roku uvedena postopadesáté, jubilantovi gratulovali kolegové i ředitel Městských divadel pražských (MDP) Ondřej Zajíc. Na "svého Lipana" se připravili i herci z MDP, kteří mu na jeviště přinesli ředitelské křeslo Jana Wericha z druhé poloviny 50. let. Primátor Bohuslav Svoboda ho pak jmenoval čestným ředitelem MDP. Jubilant řijal gratulaci od ministryně kultury Aleny Hanákové, předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové a předsedy Senátu Milana Štěcha. Lubomír Lipský patří k hereckým legendám. Členem Městských divadel pražských se stal už v roce 1950 a během třiašedesáti sezon tu ztvárnil 116 rolí. Spoustu z nich připomínají fotografie ve foyeru. Doplňují je ceny, které získal - včetně dvou prestižních Thálií a Ceny Františka Filipovského za dabing. Významná je i jeho umělecká činnost ve filmu - objevil se ve více než stovce titulů, a na jiných divadelních scénách, což čítá dalších osmdesát rolí.

Ze sportu:

České tenistky prohrávají po prvním dnu semifinále Světové skupiny Fed Cup v Itálii 0:2 a vzdaluje se jim sen o třetím triumfu v soutěži za sebou. Obhájkyně tituly neuhrály v úvodních dvouhrách na antuce v Palermu ani set. Nejprve Lucie Šafářová podlehla sedmé hráčce světa Saře Erraniové 4:6, 2:6 a Petra Kvitová pak nestačila na Robertu Vinciovou 4:6 a 1:6, když v utkání ani jednou neudržela servis.

Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém vystoupení v základní skupině mistrovství světa hráčů do 18 let v Soči s USA po dramatické bitvě těsně 3:4. Čeští mladíci měli během první třetiny k dobru dvoubrankový náskok, ale Američané vývoj duelu otočili. Dvakrát se mezi střelce zapsal útočník Adam Zbořil. Hokejová osmnáctka vstoupila do mistrovství světa výhrou nad outsiderem Lotyšskem 7:0. Hattrickem se na tom podílel Patrik Zdráhal, čtyři asistence zaznamenal Dominik Kubalík.

Fotbalisté Sokolova vyhráli přímý souboj o třetí místo v tabulce druhé ligy. Na hřišti Ústí nad Labem zvítězili 2:1 a svému soupeři se vzdálili na čtyři body. Bohemians Praha bleskově odpověděli na vedoucí gól HFK Olomouc a konečný výsledek 1:1 byl už jejich čtrnáctou remízou v ročníku.

Triatlonistka Vendula Frintová obsadila v pátečním druhém závodu osmidílného seriálu mistrovství světa v San Diegu čtrnácté místo. Na vítěznou Američanku Gwen Jorgensenovou ztratila dvě minuty a 19 sekund, další česká reprezentantka Radka Vodičková závod nedokončila.

Hokejisté Zlína dokázali ve finále play off extraligy odvrátit výhrou 5:2 na soupeřově ledě mečbol Plzně a vynutili si sedmou bitvu, která sérii za stavu 3:3 rozhodne. Berani v utkání číslo šest sice prohrávali po trefě Martina Straky, ale poté góly Jiřího Ondráčka a Bedřicha Köhlera v rozmezí 14 vteřin zkraje druhé třetiny vývoj zápasu otočili na svou stranu. Sedmý duel se hraje v neděli ve Zlíně.

Domácími šampiony v půlmaratonu se v Pardubicích stali v osobních rekordech Vít Pavlišta a Ivana Sekyrová. Osmadvacetiletý Pavlišta zvítězil s přehledem a obhájil loňské premiérové prvenství časem 1:05:35. V absolutním pořadí skončil třetí při triumfu keňských běžců.

Hokejisté Chomutova a Liberce se udrželi v extralize. Chomutov vyhrál v závěrečném kole baráže v Olomouci 4:0, Liberec porazil v přímém souboji o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže Mladou Boleslav 2:0.

Fotbalisté Plzně v předehrávce 24. kola první ligy porazili doma Příbram 2:0 po gólu Lukáše Hejdy a vlastní trefě Davida Střihavky. V čele tabulky tak Západočeši odskočili na rozdíl tří bodů pražské Spartě, která však má sobotní duel v Ostravě k dobru.

Dlouholetá reprezentační opora Eva Vítečková nebude hrát na červnovém mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii. Své rozhodnutí nezúčastnit se šampionátu vysvětlila únavou. Definitivně však jednatřicetiletá hráčka v národním týmu končit nechce.

Čeští hokejisté Roman Horák s Romanem Červenkou přispěli v pátečním utkání NHL gólem k výhře Calgary nad Anaheimem 3:1. Flames, kteří už ztratili naději na postup do play off, se vítězně rozloučili s vlastními fanoušky, zbývajcí čtyři zápasy odehrají na ledě soupeřů.

První finálový zápas volejbalové extraligy mužů vyhrály favorizované České Budějovice. Obhájci titulu v domácím prostředí zvítězili nad Ostravou 3:2, druhý zápas se opět v jejich hale hraje v sobotu.

Basketbalisté Nymburka a Děčína vstoupili do čtvrtfinálových sérií play off NBL domácími výhrami a trojciferným počtem nastřílených bodů. Nymburští obhájci titulu zvítězili nad USK Praha vysoko 103:58, Děčín si v mnohem vyrovnanějším duelu poradil s Pardubicemi 101:89.

Hokejový útočník Roman Vlach bude i v příští sezoně působit v Karlových Varech. Třiadvacetiletý syn trenéra Zlína Rostislava Vlacha podepsal s Energií kontrakt do 30. dubna 2014. Vlach od ledna hostoval v Karlových Varech z Liberce, kam byl zapůjčen ze Zlína.

Václav Pech vyhrál Rallye Šumava Klatovy a po druhém závodě sezony se ujal vedení v českém šampionátu. Pech s vozem Mini John Cooper pro sebe rozhodl vyrovnanou bitvu s Jaromírem Tarabusem ve fabii, který po dvoudenní soutěži prohrál jen o 3,8 sekundy. Po druhém místě v lednové Jänner rallye se nyní Pech posunul do čela celkové klasifikace před úřadujícího šampiona Jana Kopeckého, který na Klatovsku nestartoval.

Počasí v neděli:

Bude polojasno až oblačno, přeháňky jen vyjímečně. Teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem devíti. Foukat má mírný východní vítr.