Zprávy

0:00
/
0:00

Prezident Zeman nabídl svoji účast na tripartitě

Prezident Miloš Zeman nabídl svoji účast na tripartitě. Chce pomoci ke vzájemnému dialogu odborů, zaměstnavatelů a vlády, řekl novinářům po jednání s radou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Prezident předpokládá, že by jeho účast na prvním zasedání byla spíše symbolická, plánuje hlavně jednat se stranami separátně. Podle Zemana se často dokážou dohodnout zaměstnanci a zaměstnavatelé, s kabinetem to již ale nesvedou. Zeman podle svých slov vyslechl od zástupců odborů celou řadu podnětů, které využije při jednáních s ministry. Prezident se s nimi prý nakonec shodl například na zvýšení minimální mzdy, která nerostla už řadu let. Podle Zemana "skokové zvýšení minimální mzdy o 1000 korun ne zcela odpovídá ekonomickým možnostem naší země". Naopak navýšení o 500 korun by podle něj bylo v pořádku. "Toto zvýšení by zvedlo nezaměstnanost a zejména nejzranitelnějším lidem na pracovním trhu, lidem s handicapem nebo s nízkým vzděláním, by výrazně ztížilo možnost najít si zaměstnání," citovala dnes před novináři z usnesení vedení ODS místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Zeman v úterý poprvé jako prezident navštíví Ústavní soud

Prezident Miloš Zeman v úterý poprvé od svého zvolení navštíví Ústavní soud (ÚS). Čeká jej jednání se současnými členy soudu. Podle prezidentovy mluvčí Hany Burianové se Zeman setká také s kandidáty na soudce. Protokol Ústavního soudu ponechal témata a program setkání bez komentáře, mluvčí soudu Vlastimil Göttinger jen uvedl, že půjde o první oficiální návštěvu Zemana u ÚS. Ústavní soud je od loňska nekompletní. Postupně bez náhrady odešli Eliška Wagnerová, František Duchoň a Jiří Mucha. Soudců je tedy jen 12 místo předpokládaných 15. Kdyby odešel ještě jeden soudce, vedlo by to k částečné paralýze soudu a k zastavení přezkoumávání zákonů. Výběr nových soudců proto patří k důležitým Zemanovým úkolům. Jeho návrhy musí schválit Senát.

Státní zástupce prověří Nečasův podíl na amnestii

Státní zástupce pro Prahu 1 prozkoumá, zda se premiér Petr Nečas (ODS) podpisem amnestie nedopustil trestného činu. O prošetření jeho postupu požádali v uplynulých dnech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda ústavně-právního senátního výboru Miroslav Antl (zvolen za ČSSD). Nejvyšší žalobce podnět prostudoval a postoupil jej k dalšímu prošetření, řekla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. Státní zástupce má ze zákona na prošetření premiérova postupu dva měsíce. Štěch a Antl v žádosti poukázali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali.

ODS chce voliče získat podporou zaměstnanosti a obnovením růstu

Občanská demokratická strana zformulovala osm priorit pro závěr volebního období do roku 2014, které mají za cíl obnovit hospodářský růst, snížit nezaměstnanost a zvýšit reálné mzdy. Dokument zvaný Agenda 2014 - podle volebního roku - schválila výkonná rada ODS, která je chce předložit ke schválení koaličním partnerům. ODS chce například prosadit snížení schodků veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP v letech 2013 až 2014. Dále chce dva roky daňové stability, kdy by se nezvyšovaly daně a odvody. Rovněž navrhuje deregulační balíček pro snížení byrokracie pro menší podnikatele a zrychlené odpisy v podnikání. Hodlá také zasáhnout proti růstu cen energií, který podle nejsilnější vlády strany ekonomiku a konkurenceschopnost dusí. V oblasti zaměstnanosti hodlá podpořit větší rozšíření částečných pracovních úvazků.

ODS chce většinový systém pro sněmovní volby místo poměrného

Vedení ODS prosazuje zavedení většinového systému pro sněmovní volby, teď je poměrný. Lidé by volili podle představ nejsilnější vládní strany poslance v jednomandátových obvodech. Posílilo by to odpovědnost poslanců, uvádí usnesení výkonné rady ODS. Většinový dvoukolový volební systém platí pro senátní volby. Senátorů je 81, lidé si je vybírají ve stejném počtu obvodů. V každém z nich mohou zvolit jen jednoho člena horní komory. Debatu o způsobu voleb do Sněmovny odstartoval minulý týden prezident Miloš Zeman. V projevu v Senátu navrhl snížit z pěti na tři procenta počet preferenčních hlasů, jejichž získání pomůže adeptům na poslance k získání mandátu. Zeman by chtěl také zvýšit počet volebních krajů a prosadit takzvané panašování, tedy možnost voličů vybírat kandidáty napříč stranickými kandidátkami.

Nečas připustil úplný konec kontroverzních sKaret

Premiér a předseda ODS Petr Nečas připustil úplný konec kontroverzního projektu sociálních karet. Systém je kritizován z řady míst, dosud se ale hovořilo hlavně o jeho úpravě. Senátní předlohu, která měla sKarty úplně zrušit, vláda před dvěma týdny jednomyslně odmítla. Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravilo změny zákonů, které sKarty upravují. Přes sKartu mají lidem plynout sociální dávky. Projekt, který má spořitelna provozovat do roku 2024, kritizuje rada postižených, opozice, odbory, ochránci dat či ombudsman. Premiér a ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) se loni s bankou dohodli na změnách. Nyní lidé dostávají k sKartě konto automaticky. Podle návrhu ministerstva práce by ho měli jen tehdy, pokud by o ně stáli a chtěli na ně dávky dostávat.

FAÚ loni zajistil přes jednu miliardu korun

Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, jehož úkolem je odhalovat praní špinavých peněz a financování terorismu, loni zajistil přes jednu miliardu korun. O rok dříve to bylo 808 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy útvaru, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Útvar loni podal 429 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 256 trestních oznámení. Z výroční zprávy útvaru vyplývá, že loni pokračoval trend, kdy rostl podíl případů daňové trestné činnosti především v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně. Útvar proto loni také zvýšil počet pracovníků. FAÚ je součástí celosvětové sítě takzvaných finančních zpravodajských jednotek zřízených proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Vedle toho je také koordinátorem uplatňování mezinárodních sankcí.

O regionálním programu Severozápad se nerozhodlo

O budoucnosti Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad se nerozhodlo. Ústecký kraj odmítl finanční účast na placení pokuty, kterou kvůli chybám v programu žádá Evropská komise. Zastupitelstvo Karlovarského kraje jednání přerušilo a dál zvažuje, zda využije nabídku ministerstva financí na samostatné čerpání prostředků.Pokuta pro Ústecký a Karlovarský kraj je dohromady 2,6 miliardy korun, z toho Karlovarský má zaplatit asi třetinu. Podle náměstka ministra financí Jana Gregora by kraj, přistoupí-li na pokutu, brzy mohl začít z programu čerpat, a to bez ohledu na stanovisko sousedního regionu. Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na krok Ústeckého kraje prohlásil, že pokud by pokutu nezaplatil, zřejmě by mu nebyly propláceny další peníze, na pokutu by ale mohl dostat půjčku. Ústecký kraj trvá na tom, že zodpovědnost za kontrolu je minimálně na ministerstvu financí.

Regionální operační program Severozápad (ROP SZ) je kvůli problémům od loňska pozastaven. Mezi dosud neproplacené projekty patří například Revitalizace levého břehu Ohře v Chebu, na kterou měl Cheb dostat 174 milionů korun. Chodov čeká na proplacení 72 milionů korun na sportovní halu, Karlovy Vary na 204 milionů na bazén. Skiareál Klínovec jako soukromý investor by nedostal 184 milionů korun, lyžařský areál Plešivec 202 milionů. V Ústeckém kraji na vyplacení 180 milionů za uskutečněné projekty čeká například město Děčín.

ČSÚ: Důvěra v domácí ekonomiku v březnu mírně vzrostla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v březnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,2 bodu. Oznámil to Český statistický úřad. V průmyslu se hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů nezměnilo, stejně jako hodnocení současné celkové poptávky. Hodnocení zahraniční poptávky se mírně snížilo. V obchodu se hodnocení ekonomické situace meziměsíčně snížilo. Ukazatel spotřebitelské důvěry se v březnu meziměsíčně i meziročně zvýšil. Pro příštích 12 měsíců se mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace, obavy z jejich vlastní finanční situace jsou meziměsíčně nižší a obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se proti minulému měsíci téměř nezměnily. Respondenti se nadále obávají růstu cen a neplánují větší nákupy.

E&Y: Tuzemská ekonomika letos klesne o půl procenta

Tuzemská ekonomika by letos měla klesnout o 0,5 procenta, vyplývá z odhadů poradenské společnosti Ernst & Young. Hlavní příčinou poklesu by mělo být snížení soukromé spotřeby. Česká ekonomika tak podle odhadů bude kopírovat vývoj eurozóny, která podle Ernst & Young letos rovněž vykáže půlprocentní pokles. Oživení u eurozóny i české ekonomiky lze podle odhadů čekat až příští rok. To by měla tuzemská ekonomika stoupnout o 1,9 procenta a země platící eurem o 1,1 procenta. Od roku 2016 by se měl HDP české ekonomiky až do konce dekády zvyšovat přibližně tříprocentním tempem.

CzechInvest loni do ČR přilákal rekordních 350 nových projektů

Agentura CzechInvest loni do Česka přilákala rekordních 350 nových projektů. Ty přinesou přes 26 miliard korun a vytvoří více než 12.000 nových míst. Sdělila to mluvčí CzechInvest Adéla Tomíčková. V roce 2011 CzechInvest zprostředkoval 233 investic s objemem 33,7 miliardy korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby dochází k odklonu od velkých investic k menším a sofistikovanějším projektům. Po útlumu způsobeném světovou ekonomickou krizí začínají firmy znovu nacházet chuť k investování. Na vyšším počtu investičních projektů v ČR v roce 2012 má podle něj podíl také novela zákona o investičních pobídkách. V objemu investic a počtu nově vytvořených pracovních míst dominuje automobilový průmysl. Statistiky však vykazují kontinuální růst počtu takzvaných službových projektů. Vede sektor informačních technologií a vývoje softwaru s podílem 38 procent. Objem investic u projektů z oblasti IT a vývoje softwaru meziročně vzrostl o 150 procent.

ČNB: Ceny potravin v ČR rostou rychleji než v EU

Ceny potravin v Česku vzrostly od roku 2005 do loňska o třicet procent. Tuzemské tempo zdražování potravin je vyšší, než činí průměr celé Evropské unie (EU). Na Žofínském fóru to uvedla členka bankovní rady České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. V důsledku globalizace podle Zamrazilové roste závislost lokálních trhů na světových cenách komodit. Tu mohou jednotlivé státy snížit zvýšením své potravinové soběstačnosti. Zatímco v EU za posledních sedm let podle Zamrazilové potraviny podražily o 25 procent, v Česku bylo tempo o pět procentních bodů vyšší. Přestože cenový růst v ČR tento průměr převýšil, nedosáhl tempa jako v Pobaltí, Rusku a Maďarsku.

Cvičení havárie v jaderné elektrárně se zúčastní téměř 1600 lidí

Cvičení, které bude simulovat havárii v Jaderné elektrárně Dukovany, se účastní téměř 1600 lidí. Použito bude zhruba 100 kusů techniky, sdělil novinářům šéf hasičů Drahoslav Ryba. Cvičení Zóna 2013 má prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému. Třídenní cvičení začne ráno 26. března, kdy "praskne" hlavní parní kolektor na 2. reaktorovém bloku elektrárny. Cvičení je rozčleněno do tří období - vznik havárie a reakce státních orgánů, vyhlášení stavu nebezpečí v kraji Vysočina, následně i nouzového stavu včetně řešení události.

K jarním maturitám se chystá téměř 100.000 studentů

K maturitě se letos na jaře chystá téměř 100.000 studentů. K povinné zkoušce půjde poprvé, tedy v řádném termínu 90.500 maturantů. Maturita je povinná z češtiny, jako druhý předmět je cizí jazyk, či matematika. Letos si už studenti nemusí volit lehčí, nebo těžší verzi, bude jen jedna varianta. Novinářům to řekl ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zíka. Podle něj chce Cermat předejít dohadům o kvalitě testů, proto po nich zveřejní klíč k řešení i závěry a složení hodnotitelských komisí. Zhruba 93 procent letošních maturantů bude skládat dvě povinné zkoušky. Dvě pětiny z nich si jako druhý předmět vybrali matematiku, tři pětiny cizí jazyk. Loňské maturity provázely problémy. Zvlášť testy z matematiky byly příliš těžké, jejich posuzování se pak dodatečně zmírňovalo. Písemky z češtiny letos nebudou hodnotit cizí posuzovatelé, ale školy, kam studenti chodí.

Soud poslal únosce holčičky z Trmic na čtyři a půl roku do vězení

Zemský soud v Koblenci na západě Německa poslal dvojici únosců novorozené holčičky z Trmic na Ústecku na čtyři a půl roku do vězení. Rozsudek ještě není pravomocný. Jedenapadesátiletý Uwe Reinecker a 48letá Melanie-Christin Maria Bernhartová kojence unesli loni v červenci z kočárku a zavlekli ji v kradeném automobilu do Německa. Osmnáctidenní Michalu si vyhlédli v ústeckém supermarketu Globus a poté ji unesli v trmickém parku. Po pěti dnech policie únosce i dítě vypátrala v porýnském Neuwiedu nedaleko Koblence. Oba obžalovaní se únosu přiznali. Za únos dítěte dvojici hrozilo až pět let vězení. Německý soud uložil únoscům české holčičky kromě čtyřapůlročního vězení také zaplacení odškodného ve výši 5000 eur (129.000 Kč) matce holčičky.

Zemřel jeden z představitelů pražského jara Čestmír Císař

Jeden z hlavních představitelů reformního směru KSČ z 60. let Čestmír Císař zemřel v neděli po dlouhé těžké nemoci ve věku 93 let. Potvrdil to Císařův zeť Václav Hlavatý. Císař se do vysoké politiky dostal v roce 1963, kdy se stal tajemníkem ústředního výboru KSČ. V letech 1963 až 1965 byl ministrem školství a kultury. Poté byl pro své liberální postoje z funkcí odvolán a poslán do Rumunska jako velvyslanec. Zpět ho povolal na jaře 1968 tehdejší šéf československých komunistů Alexander Dubček. Po rezignaci prezidenta Antonína Novotného se Císař stal jedním z prezidentských kandidátů. Kandidatury se však vzdal ve prospěch generála Ludvíka Svobody. V letech 1968 až 1969 byl předsedou České národní rady. Jako člen reformního komunistického hnutí byl v následujících letech zbaven všech politických funkcí. Císař patřil v roce 1989 k zakladatelům Klubu za demokratický socialismus Obroda. V letech 1991 a 1992 byl necelý rok stálým československým představitelem u Rady Evropy.

Havlova cena má být srovnatelná se Sacharovovou cenou

Nově vzniklá Cena Václava Havla za lidská práva by měla být svým významem v evropském měřítku srovnatelná s nynější Sacharovovou cenou, kterou uděluje Evropský parlament již více než 20 let. Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), uvedlo ministerstvo zahraničí. Dohodu o udílení mezinárodní ceny za přínos v oblasti lidských práv v Černínském paláci podepsali zástupci Knihovny Václava Havla, Nadace Charty 77 a Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Cena Václava Havla bude udílena každoročně za mimořádný přínos jednotlivce či nevládní instituce k ochraně lidských práv. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že cena lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy byla vytvořena v roce 2007 a dosud byla udělována každý druhý rok. Například v roce 2011 byla udělena ruské nevládní organizaci Výbor proti mučení. Budoucí laureáti Havlovy ceny budou vedle diplomu a trofeje dostávat také odměnu ve výši 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun). Vznik ceny ohlásila jak nadace, tak Havlova knihovna v prosinci roku 2011 poté, co bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel.

Ze sportu:

Česká republika získala poprvé v historii Evropskou tenisovou trofej. K ocenění evropské tenisové federace Tennis Europe za rok 2012 přispěly především triumfy mužů v Davisově poháru a žen ve Fed Cupu. Cenu převzal v sobotu šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka na zasedání v Tallinnu.

Poslední šance, jak oživit naděje na postup na světový šampionát. Tak vzhlíží kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický k úternímu kvalifikačnímu duelu v Arménii, v němž by měl na rozdíl od posledního duelu s Dánskem naskočit do hry od první minuty. I pro dvaatřicetiletého záložníka má zápas v Jerevanu zvláštní význam: není vyloučeno, že Rosickému se v současném cyklu nabízí možná poslední šance, aby se s národním týmem probojoval na velkou akci.

Dvě jména dočasně vypadla z kádru české hokejové reprezentace, která v Kravařích na Opavsku zahájila druhý týden přípravy na květnové mistrovství světa. Trenér Alois Hadamczik si musel ze soupisky vyškrtnout vítkovického obránce Michala Barinku a útočníka Doněcku Václava Nedorosta. Zadák Petr Čáslava mužstvo doplní až v úterý.

Český hokejista Roman Červenka svým prvním dvougólovým zápasem v NHL pomohl Calgary k výhře 3:2 nad St. Louis. Po brankách sedmadvacetiletého útočníka, který se stal druhou hvězdou utkání, vedli Flames v polovině zápasu 2:0, přesto i s přispěním vyrovnávací trefy hostujícího hráče Vladimíra Sobotky o náskok přišli. O vítězství kanadského týmu rozhodl sedm minut před koncem třetí třetiny Jarome Iginla.

Český hokejový útočník Radek Dvořák se vrací do NHL, kde podepsal smlouvu s Anaheimem. Šestatřicetiletý trojnásobný mistr světa od konce ledna působil v Davosu, pro který už skončila více než před týdnem sezona po vyřazení ve čtvrtfinále švýcarské ligy s Curychem. V minulé ročníku hrál v NHL za Dallas.

Fotbalový reprezentant Matěj Vydra byl zvolen nejlepším hráčem roku v druhé anglické lize. Dvacetiletý útočník Watfordu získal dosud největší individuální ocenění v kariéře na nedělním galavačeru v Londýně.

Počasí v ČR v úterý:

Na většině území má sněžit. Jen na severu budou srážky jen místy. Teploty přes den -3 až +1 stupeň, na horách -7.