Zprávy

Heger připustil, že snaha o zákaz kouření v restauracích narazí

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připustil, že jeho návrh na úplný zákaz kouření v českých restauracích nemusí být vládou a parlamentem schválen. Ani Evropská komise možná neprosadí v navrhované podobě směrnici, podle níž by měly být v EU zakázány cigarety s příchutěmi a zvětšeno varování na krabičkách před důsledky kouření, naznačila europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Oba to uvedli v Otázkách Václava Moravce. Podle ministra by měl být od roku 2014 platit úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách. Zakázán by měl být také prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách. Norma by, jak Heger doplnil, měla také zakázat výrobcům, aby do cigaret přidávaly vitamíny, "které by je učinily takzvaně zdravější". Norma by měla rovněž zavést pokutu až jeden milion korun za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let, za prodej dětem do 15 let pak dva miliony korun. Vláda má o ministrově návrhu jednat v dubnu a pokud se s ním ztotožní, konečné slovo by měla Sněmovna.

Rozhlas: Heger chce zrušit poplatky za pobyt dětí v nemocnici

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce zrušit regulační poplatky za pobyt dětí v nemocnici. Uvedl to Český rozhlas na svém webu. Ministerstvo to podle něj navrhne v balíčku zákonů o veřejném zdravotním pojištění. S novelami chce prý přijít na vládu do několika týdnů. "Chtěli bychom, aby se (poplatky) snížily nebo zrušily ve sféře hospitalizační péče, aby se tak přinesla sociální úleva nejchudším rodinám," cituje rozhlas Hegera. Předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová s návrhem souhlasí, uvedl veřejnoprávní rozhlas. Děti by podle ní v nemocnicích zůstávaly tak dlouho, jak je potřeba, ne podle finančních možností rodičů.

Sněmovna prodloužila lhůtu pro přijímání návrhů na vyznamenání

Sněmovna letos prodloužila lhůtu, v níž jí bude možné předkládat nominace osobností na státní vyznamenání. Přijímat je bude až do 20. dubna, oznámil tento týden tiskový odbor dolní komory. Senát zůstal věrný tradici. Už počátkem roku oznámil, že návrhy očekává do konce března. Odeslat je do horní komory tedy bude třeba už jen do konce příštího týdne. Loni Sněmovna dostala od občanů na 45 podnětů, koho by měla na vyznamenání navrhnout prezidentovi. Poslanci nakonec nominovali 27 osobností. Se senátory se shodli na navržení zesnulého soudce a ombudsmana Otakara Motejla, patronky zdravotně postižených Mathildy Nostitzové a autora československého pavilonu na světové výstavě Expo 1970 Viktora Rudiše. Sněmovna vybrala také chirurga Pavla Pafka, hokejistu Jaroslava Holíka, psychologa Jaroslava Šturmu nebo kytaristu Lubomíra Brabce. Senát navrhl před rokem vyznamenat 35 osobností, například někdejšího eurokomisaře Güntera Verheugena, který vyjednával český přístup do EU, šéfa Nadace Charty 77 Františka Janoucha, filozofa Erazima Koháka a atletku Jarmilu Kratochvílovou.

Spoluvlastník Amun.Re: Elektrárny pro ČEZ nebyly předražené

Společnost Amun.Re postavila solární elektrárny pro polostátní elektrárenskou společnost ČEZ s veškerými náklady za 105 milionů Kč za megawatt výkonu, tedy o více než desetinu levněji, než je průměrná cena placená firmou ČEZ. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva Amun.Re a její poloviční vlastník Martin Shenar. Okolnostmi, za jakých ČEZ solární elektrárny od Amun.Re koupil, se zabývá protikorupční policie. ČEZ od Amun.Re koupil za pět miliard korun obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně na Českolipsku. V médiích se objevily informace o tom, že Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté. Podle ČT informace o jedné z transakcí podpírají teorie o vyvádění peněz ze společnosti ČEZ k podnikateli Ivovi Rittigovi při fotovoltaickém podnikání. Dvě dceřiné firmy ČEZ prý vyplatily Amun.Re 310 milionů Kč, z nichž Amun.Re obratem odeslala 213 milionů Kč svému polovičnímu vlastníkovi, firmě Wilsea. Jejími jednateli jsou advokáti z někdejší advokátní kanceláře Šachta & Partners. Peníze putovaly dále do společnosti, která má stejnou adresu a stejného výkonného ředitele jako společnost Rittig & Partners Limited. Rittig je známý pražský lobbista, mimo jiné spojovaný s vyváděním peněz z pražského dopravního podniku.

Výroba v automobilce Tatra loni klesla o 29 procent na 496 aut

Automobilka Tatra loni vyrobila 496 nákladních aut, což představuje meziroční pokles o 29 procent. Prodej na domácím trhu se snížil o čtvrtinu a export klesl o 24 procent na 447 vozidel. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Automobilka, kterou minulý týden za 176 milionů Kč koupila společnost Truck Development za prostředky od J&T, nechce konkrétní plány na letošní rok komentovat. Největším exportním teritoriem Tatry je v současné době Ruská federace, dále Ázerbájdžán a také Austrálie. Zaměřuje se rovněž na Střední východ, zejména Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Na Střední Východ míří především řada T810, da další trhy pak starší modely Tatra 815 Terrno a Terrno Facelift, které jsou postupně doplňované novými modely Tatra Phoenix. Podle ředitele sdružení autoprůmyslu Antonína Šípka konkurují Tatře obecně výrobci těžkých nákladních automobilů, kteří mají ve svém výrobním programu modifikace určené pro provoz mimo silnice a v terénu. V Evropě jsou to například Mercedes-Benz, Renault, Iveco, MAN, Scania, Volvo, v Rusku zejména Kamaz. Sama Tatra uvádí jako největší rivaly MAN a Mercedes.

Policie viní čtyři mladíky z distribuce zvlášť silné drogy extáze

Policie obvinila čtyři mladíky z distribuce drogy extáze s obsahem nezvykle velkého množství účinné látky. Možná právě na předávkování touto drogou ve čtvrtek zemřela v Praze na maturitním večírku devatenáctiletá dívka. Policie to zatím potvrzené nemá, zjistila ale, že v okolí dívky se tato nezvykle silná droga distribuovala, informovala mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Kriminalisté v sobotu zadrželi čtyři mladíky ve věku 19 až 22 let a vyšetřovatel je následně obvinil z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a s jedy. Policisté u nich navíc zajistili desítky tablet drogy extáze, expertíza pak zvýšené množství nebezpečné látky prokázala.

Český turista a horský vůdce zemřeli v lavině ve Vysokých Tatrách

Český turista a slovenský horský vůdce zemřeli o víkendu v lavině ve Vysokých Tatrách. Těla obou mužů našli horští záchranáři v noci na neděli pod horou Satan, informovala horská záchranná služba. V krátké době je o druhé lavinové neštěstí v Tatrách. Pátrací akci po devětačtyřicetiletém horském vůdci a jeho osmatřicetiletém klientovi z Česka zahájila horská služba v sobotu večer, když se oba muži nevrátili z túry. Při hledání pomohli záchranářům údaje o lokalizaci mobilních telefonů, které měli muži s sebou. Zhruba dvě hodiny po půlnoci horští záchranáři na výstupové trase na horu Satan narazili na lavinu, v níž našli dvě těla částečně zasypaná sněhem. Pravděpodobnou příčinou úmrtí byla podle horské služby zranění, která muži při stržení lavinou utrpěli.

Praha s přicházejícím jarem prodlužuje návštěvní dobu památek

Památky v hlavním městě s přicházejícím jarem prodlužují otevírací dobu. Po zimě se během jara například tradičně otevírají Palácové zahrady pod Pražským hradem, počátkem dubna se také otevře Valdštejnská zahrada.Nejnavštěvovanější památkou nejen v Praze, ale v celé zemi je Pražský hrad, kterým ročně projde kolem pěti milionů lidí. Od dubna se prodlouží jeho návštěvní doba do 17:00. Celoročně otevřená je i Staroměstská radnice s orlojem. Některé další věže dříve spravovala Pražská informační služba, od začátku roku je spolu s petřínskou rozhlednou spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Připravuje v nich expozice o pražských věžích, o jejich historii a úloze v dějinách Prahy. V Petřínské rozhledně na počátku března začala výstava Věže z Merkuru.

O lyžování byl zájem i o prvním jarním víkendu, sezona nekončí

Lyžařské areály v České republice zaplnily i o prvním jarním víkendu tisíce lyžařů. Na sjezdovkách je dost sněhu, také teploty svědčí spíš zimním sportům. Slunečný víkend přilákal přes mráz a vítr lyžaře třeba do Krkonoš. V sobotu i v neděli přijelo kolem 6000 až 7000 lidí. Vydařený víkend má za sebou středisko na Ještědu, kam dorazilo dokonce desetkrát více lidí, než je v tuto dobu obvyklé. Zájem o lyžování byl i v nejvyšších moravských horách, i když návštěvnost už v Jeseníkách odpovídala pomalu končící sezoně. Slušnou návštěvnost hlásili o prvním jarním víkendu také provozovatelé lyžařských středisek v Beskydech. Podmínky jsou podle nich výborné, lyžovat se bude určitě do Velikonoc. Na Klínovci v Krušných horách podmínky odpovídají vrcholu sezony.

Ceny Thálie získali Hlaváčová, Knížková, Fiala, Krofta i Krajčo

Richard Krajčo získal Cenu Thálie za za roli Dennyho ve hře Deštivé dny, kterou uvádí v režii Janusze Klimszy pražské Divadlo Ungelt. V ženské kategorii si hlavní cenu odnesla Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Pražského komorního divadla Odpad, město, smrt. Za stejnou roli si odnesla také Cenu Divadelních novin i Českého lva za její ztvárnění ve snímku, který podle inscenace natočil Jan Hřebejk. Připomněla, že dostává cenu za roli vzniklou v divadle, které již neexistuje, a v inscenaci, která se již nehraje.Za celoživotní mistrovství byly cenami Thálie odměněny herečka Jana Hlaváčová, operní pěvkyně Helena Tattermuschová a baletka Jiřina Knížková. Za celoživotní loutkářské mistrovství získal Thálii Josef Krofta, v operetně-muzikálovém oboru byl oceněn nestárnoucí Limonádový Joe Karel Fiala. Zvláštní cenu udělilo kolegium dirigentu Arnoštu Moulíkovi, cena Thálie pro činoherce do 33 let patří Matouši Rumlovi z mladoboleslavského divadla.

V kategorii balet, pantomima a jiný tanečnědramatický žánr dostala cenu Lucie Skálová za roli samurajky Sakury v inscenaci Poslední samuraj, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské, a Robert Skujenieks za roli muzikanta Jima Morrisona v inscenaci s názvem The Beatles - The Doors. Nastudoval ji v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Kategorie muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr má mezi ženami vítězku v Haně Holišové za titulní roli v muzikálu Papežka, kde ztvárnila dívku, která díky pozoruhodným okolnostem měla v polovině 9. století usednout na papežský stolec. Muzikál hraje Městské divadlo Brno. Ve stejné kategorii bodoval Jan Kříž s rolí Dannyho ze slavné Pomády, kterou hraje pražské Divadlo Kalich.

Spejbl s Hurvínkem si přišli pro zvláštní Cenu Thálie

Pro zvláštní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla si k překvapení diváků přišli Spejbl s Hurvínkem a stali se tak "nejstaršími" laureáty těchto cen. Divadlo v roce 1930 bylo vůbec prvním profesionálním loutkovým divadlem na domácí scéně, působí v Praze od roku 1945. V režii svých mluvčích Heleny Štáchové a Martina Kláska hostovali v jedenatřiceti zemích čtyř kontinentů, kde promluvili 22 jazyky. Tak jako ostatní laureáti ocenění za celoživotní mistrovství, i slavné loutky sklidily potlesk publika vstoje. Spejbl a Hurvínek dostali speciální zmenšené verze skleněných plastik Thálie. Poděkovali všem členům divadla, věrným divákům, ale také Josefu Skupovi, který je kdysi přivedl na svět.

Ze sportu:

Kateřina Pauláthová a Kryštof Krýzl se podle očekávání stali mistry České republiky ve slalomu. Mezi ženami se o druhé místo na sjezdovce Stoh ve Špindlerově Mlýně podělily ve shodném času Martina Dubovská a Michaela Smutná, v závodě mužů byl stříbrný Filip Trejbal.

Předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta před úterním zápasem v Arménii nechce zpochybňovat pozici reprezentačního kouče Michala Bílka, na kterého se po páteční prohře 0:3 s Dánskem znovu valí kritika. Pelta zatím nechce jitřit náladu uvnitř realizačního týmu. Připustil ale, že utkání světové kvalifikace v Jerevanu o Bílkově dalším osudu rozhodne. Podle svých slov se Pelta připravuje také na variantu možné radikální změny, konkrétní však být nechtěl.

Čeští fotbaloví reprezentanti už jsou v Arménii, kde je v úterý čeká další zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Do Jerevanu dorazili v kompletní sestavě v neděli krátce po 18:00 SEČ. Ještě předtím si v Olomouci naposledy stačili zatrénovat. Na Andrově stadionu, kde národní tým v pátek utrpěl debakl 0:3 od Dánska, absolvoval celou přípravu také kapitán Tomáš Rosický.

Jan Matura uzavřel sezonu dvanáctým místem na Světovém poháru v letech na lyžích ve slovinské Planici a v konečném pořadí skokanského seriálu se posunul na desátou příčku. Premiérové vítězství v kariéře vybojoval domácí favorit Jurij Tepeš před Norem Runem Veltou a krajanem Peterem Prevcem.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová zakončila účinkování na mistrovství světa v Soči desátým místem v závodu na 500 metrů. Titul získala korejská favoritka I Sang-hwa, úřadující vítězka Světového poháru a olympijská šampionka, která obhájila titul.

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý se Švýcarem Christophem Sauserem vyhráli závod dvojic na horských kolech Cape Epic v Jihoafrické republice. Po sedmi etapách zvítězili o více než sedm minut před německo-švýcarským párem Karl Platt, Urs Huber. V závěrečné etapě dojeli Kulhavý a Sauser na čtvrtém místě, své hlavní soupeře však nechali za sebou.

Boxer Lukáš Konečný získal pás profesionálního mistra Evropy organizace WBO ve střední váze poté, co v německém Magdeburku porazil Francouze Karima Achoura na body. Duel byl předčasně ukončen v polovině závěrečného dvanáctého kola kvůli krvácejícímu zranění českého boxera, na výsledek to ale nemělo vliv. Rozhodčí jej podle pravidel WBO dobodovali. Konečný zvítězil u všech tří sudích.

Další povedený večer v hokejové NHL má za sebou Jaromír Jágr. V sobotním utkání proti Coloradu vstřelil gól, na další přihrál a pomohl Dallasu k vítězství 5:2. Český útočník s číslem 68 skóroval ve třetím zápase za sebou a celkově už potřinácté v letošní sezoně. Proti Coloradu se prosadil ve 47. minutě, kdy vyjel zpoza branky, u levé tyčky protlačil puk do sítě a uzavřel tak skóre utkání.

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do třetího kola turnaje série Masters v Miami. Čtvrtý nasazený potřeboval dvě a čtvrt hodiny, aby ve svém úvodním vystoupení porazil Španěla Daniela Gimeno-Travera 5:7, 7:6 a 6:2. Příštím soupeřem finalisty floridského podniku z roku 2010 Berdycha bude Kolumbijec Alejandro Falla. Petra Kvitová skončila v Miami ve třetím kole. Sedmá nasazená česká tenistka podlehla Kirsten Flipkensové z Belgie za 94 minut 0:6, 6:4 a 1:6.

Stolní tenistka Iveta Vacenovská vyhrála s rakouským klubem Linec AG Froschberg podruhé Ligu mistryň. Ve finálové odvetě pomohla porazit maďarský celek Budaörsi SC 3:2, v prvním utkání na soupeřově půdě její tým zvítězil 3:1. Vacenovská navázala s Lincem na triumf z roku 2009, kdy získala trofej v prestižní soutěži jako první Češka v historii.

Basketbalisté Prostějova porazili v 6. kole ligové nadstavby Ostravu 82:72 a posunuli se před svého soupeře na druhé místo za suverénní Nymburk. Hanáci mají při bodové rovnosti lepší skóre i bilanci ze vzájemných utkání a k tomu zápas k dobru. Jen o bod méně než oba rivalové mají další účastníci skupiny A1 Pardubice a Kolín, jejichž duel skončil vítězstvím hostujících Středočechů 88:82, i Děčín.

Počasí v pondělí:

Zataženo až oblačno, na jihu občas sněžení, jinde sněžení jen ojediněle. Teploty -3 až +1 stupeň.

Nedělní ranní mrazy opět lámaly teplotní rekordy. Nejméně - minus 19,1 stupně Celsia - bylo v Karlově Studánce v Jeseníkách. Rekord padl na dvou třetinách měřicích stanic, kde sledují teplotu přes 30 let.