Zprávy

Zeman věří v úspěch Strany práv občanů - zemanovci, varoval před jejím vstupem do vlády

Strana práv občanů - zemanovci by podle nového prezidenta a čestného předsedy Miloše Zemana neměla v případě úspěchu v příštích sněmovních volbách vstupovat do vlády. Měla by se podle něho chystat na vládnutí až po volbách v roce 2018. Zeman to řekl na pražském sjezdu SPOZ potom, co končící stranický šéf a Zemanův kancléř Vratislav Mynář ohlásil jako další cíl strany její vítězství v příštích volbách do Sněmovny. Zeman, který před týdnem popřál volební vítězství sociální demokracii na jejím sjezdu, také uvedl, že bude volit SPOZ. V hodnocení volebních vyhlídek strany byl střízlivější než její předseda. Uvedl, že SPOZ má reálnou šanci nejen vstoupit do Sněmovny, ale může zaujmout silnou pozici, která by měla být "kritickým korektivem" ČSSD. Jeho projev následoval po vystoupení Mynáře, který ve své řeči kritizoval neúspěch strany v minulých sněmovních volbách nebo zklamání z toho, že se SPOZ loni dostala jen do dvou krajských zastupitelstev a ne na Vysočině.

Zeman také zopakoval své návrhy volebních změn. Už ve čtvrtek se v Senátu vyslovil pro snížení hranice preferenčních hlasů pro vstup do Sněmovny z pěti na tři procenta, za zvýšení počtu volebních obvodů a takzvané panašování, kdy lidé mohou vybírat kandidáty mezi stranami. Prohlásil, že se proti tomu postaví asi všechny sněmovní strany zleva doprava. Každá ze stran má podle Zemana nějakou míru obav, že změna, která by podle něho umožnila výběr skutečných osobností, "zametla" se současnou podobou kandidátek.

Novým šéfem SPOZ je podle očekávání její místopředseda Štengl

Novým šéfem SPOZ se podle předpokladů stal její dosavadní místopředseda pro Čechy Zdeněk Štengl. Získal 150 hlasů z 211 možných. Výsledek byl zřejmý už před volbou, neboť Štengl neměl protikandidáta. Podpořil ho i končící předseda strany Vratislav Mynář, který jako prezidentův kancléř funkci v čele strany neobhajoval. Zároveň sdělil delegátům i svou představu o dalších členech vedení strany. Štengl v kandidátském projevu rekapituloval svou dosavadní práci v SPOZ a zmínil hlavně úspěch v krajských volbách v Pardubickém kraji, v němž stranu vede. Její členy vyzval k práci na úspěchu ve sněmovních volbách, neboť "prezidentská strana nemůže a ani nesmí automaticky očekávat zisk deset procent."

Vedení SPOZ se obměnilo zčásti podle přání bývalého šéfa strany

Vedení Strany práv občanů - zemanovci se obměnilo z větší části podle přání bývalého šéfa strany a nynějšího prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten neprosadil mezi místopředsedy pouze předsedu moravskoslezské organizace Martina Schuberta. Delegáti sjezdu dali přednost šéfce plzeňské krajské organizace SPOZ Ditě Portové. Prvním místopředsedou zvolili delegáti šéfa české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil Martina Nejedlého. Dosud byl zástupcem předsedy pro ekonomiku a dostal 163 z možných 206 hlasů. Volilo ho tak o 13 delegátů více než nového předsedu strany Zdeňka Štengla. Křeslo řadových zástupců šéfa strany obhájil místopředseda pro Moravu Radek Augustin.

Schwarzenberg je ohledně srbsko-kosovského urovnání optimistou

Problém srbské komunity na severu Kosova by mohl být vyřešen podle příkladu rakouské menšiny v Jižním Tyrolsku nebo švédské komunity žijící na Alandských ostrovech na jihozápadě Finska. V rozhovoru, který v pátek zveřejnil srbský list Večerně Novosti, to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jednání Srbska a Kosova o normalizaci vztahů pokračují podle ministra dobře. Postup je sice pomalý, ale obě strany usilují o pokrok, což vzbuzuje naděje. Plná normalizace vztahů je podle Schwarzenberga možná, ale proces to nebude rychlý. Na obou stranách přetrvávají traumata z minulosti, která nelze překonat během několika let. Na otázku, zda by Srbsko mohlo přijmout kosovské návrhy na status Srbů na severu země, odpověděl český ministr vyhýbavě. "Vždycky svým přátelům říkám, aby si připomněli situaci Němců po druhé světové válce. Ztratili Slezsko a Východní Pomořany a trvalo čtyřicet let, než se s tím smířili. Takže to chce čas," uvedl. Srbská komunita na severu Kosova se vehementně domáhá svých práv.

Náměstek Galuška: Mise do Pákistánu kvůli únosu splnila účel

Mise v Pákistánu, kterou podnikl náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška kvůli případu dvou unesených Češek, splnila svůj účel. Galuška to řekl po návratu z Islámábádu. Náměstek v pákistánském hlavním městě odevzdal osobní dopis českého prezidenta Miloše Zemana pro pákistánského prezidenta, s jehož kancléřem se setkal. Cílem mise také bylo na místě se přesvědčit, že pákistánské úřady věnují případu plnou pozornost. Podle Galušky tomu tak je. Pákistánští představitelé, s nimiž hovořil, doporučují trpělivost a mediální zdrženlivost. Galuška o své cestě také osobně informoval prezidenta Zemana.

Filipínskou pobočku Nokie povede Čech

Filipínskou pobočku finského výrobce mobilních telefonů Nokia povede Čech Karel Holub. Informoval o tom tamní list Manila Standard Today. Holub podle něj v telekomunikacích působí 16 let, z toho u Nokie strávil osm. Na Filipínách vystřídá jihoafrického rodáka Dharmeshe Goshaliu, který se z osobních důvodů rozhodl odstěhovat do Řecka. Holub před příchodem na Filipíny pracoval jako ředitel Nokie pro Kavkaz, Střední Asii a Mongolsko. V minulosti kromě finské firmy působil i ve společnostech Vodafone Czech Republic či United Sport Partners .

Česko finančně podpoří libanonskou školu s uprchlíky ze Sýrie

Česká republika finančně podpoří školu v Libanonu, která přijala několik stovek dětí syrských uprchlíků. O poskytnutí 2,75 milionu korun na tento účel rozhodl první místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, informoval tiskový odbor ministerstva. Český příspěvek bude vynaložen na rozšíření hygienického zázemí i prostor pro výuku a volnočasové aktivity malých i starších žáků školy v libanonské obci Badnajil. Realizaci projektu zajistí české velvyslanectví v Bejrútu. Počet uprchlíků ze Sýrie v sousedních zemích už přesáhl jeden milion osob a denně dál roste. Libanon přijal už přes 330.000 Syřanů, o které se stará téměř tisíc libanonských měst a vesnic. Pomoc České republiky byla určena podle místních potřeb a priorit libanonské vlády.

Jubilejní ročník Febiofestu skončil předáním cen Kristián

Předáním cen Kristián za mimořádný přínos světové kinematografii skončil v multikině Cinestar Anděl 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Kristiána převzali herečka Geraldine Chaplinová a producent a stvořitel filmových Beatles Richard Lester. "Všichni se mě ptali, jestli jsem už byla v Praze, v tom nádherném městě. Teď jim konečně mohu říci, že ano," uvedla Chaplinová, která si zahrála ve 128 filmech. Vzpomínala na dávný zážitek z roku 1968, kdy vyšla československá známka s jejím otcem Charliem Chaplinem. Grand Prix soutěže Nová Evropa obdržel britský snímek o nelehkém dospívání Rozbitý svět (Broken) režiséra Rufuse Norrise. Tento jeho celovečerní debut se už stal nejlepším britským nezávislým filmem roku 2012 (BIFA). Herec Rory Kinnear dostal cenu BIFA za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Režisér, který se věnuje divadlu, poslal videopozdrav, ve kterém přiznal, že v kinematografii začíná. "To, že jsem vzal za srdce vás, je mi potěšením," uvedl. Jubilejní Febiofest začal 14. března a divákům nabídl na 190 filmů z 57 zemí. Pokračovat bude ve všech krajských městech. Pražskou část navštívilo podle organizátorů 63.000 lidí, zhruba o dva tisíce více než loni. Výběr ze snímků se představí i na Slovensku.

Na čestné pohřebiště v Brně přibude hrob spisovatele Trefulky

Na čestném pohřebišti brněnského hřbitova přibude v následujících týdnech či měsících hrob spisovatele Jana Trefulky. Tento týden to schválili brněnští radní. Trefulka se stane šestou osobností pohřbenou za poslední tři roky na novém čestném pohřebišti. Staré je už zaplněné, leží tam zhruba 70 osobností, řekl ředitel Správy hřbitovů Marek Šamšula. Na čestném místě už jsou uložené například ostatky spisovatele a básníka Josefa Suchého či hudebního skladatele Ctirada Kohoutka. Ostatky Jana Trefulky by se měly přesunout v dubnu či květnu. Trefulka zemřel loni na konci listopadu v 83 letech. Jako spisovatel se věnoval próze, publicistice i literární kritice. V 60. letech působil jako redaktor a později šéfredaktor známého literárního časopisu Host do domu. Za normalizace nemohl oficiálně publikovat, pohyboval se v disentu a podepsal Chartu 77. "Dokázal vždy říci svůj názor i za minulého režimu. Vnímáme jej proto jako významnou osobnost Brna," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

LN: Američan českého původu dostane v USA in memoriam Medaili cti

Američan českého původu Emil Joseph Kapaun dostane in memoriam za statečnost v korejské válce nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Medaili cti. Uvedly to Lidové noviny. Kapaun se podle deníku narodil na farmě nedaleko městečka Pilsen v Kansasu, kde žila početná skupina českých emigrantů. Čeština byla jeho mateřštinou, ve 40. letech sloužil jako pastor pro místní českou menšinu mše v rodném jazyce. V Koreji pak působil jako kaplan 8. jízdního pluku 1. jízdní divize americké armády, která se vylodila v červenci 1950 u Pchohangu a v následujících týdnech zabránila na tzv. Pusanském perimetru obsazení celého korejského ostrova komunisty. Kapaun doprovázel vojáky do prvních linií, sloužil improvizované mše mezi zákopy. Radiožurnál loni v červnu uvedl, že Medaili cti má také Leopold Karpeles. Tento rodák z pražské židovské rodiny, který se narodil v roce 1838, ji dostal právě za odvahu projevenou v bojích v americké občanské válce.

Architektka Eva Jiřičná převzala v Británii Cenu Jane Drewové

Česká architektka Eva Jiřičná v Británii převzala Cenu Jane Drewové za mimořádný přínos postavení žen v architektuře. Informoval o tom portál architectsjournal.co.uk. Porota, která se na české architektce shodla jednomyslně, vybrala Jiřičnou již na počátku tohoto měsíce. Členka poroty a loňská laureátka ocenění, britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová uvedla, že Jiřičná "znovu objevila myšlenku maloobchodu", když v roce 1988 navrhla vlajkovou prodejnu módní značky Joseph. Také vyzdvihla její ochotu radit v oboru nejen studentům, ale i svým kolegům. Portál architectsjournal.co.uk připomněl, že Jiřičná je známá návrhy skleněných a ocelových schodišť.

Před 100 lety v Krkonoších zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata

24. března 1913, se na Velikonoční pondělí konal osmý ročník "mezinárodního lyžařského závodu distančního na 50 kilometrů" a zpočátku to vypadlo na idylický závod. Příjemné předjarní počasí se však brzy změnilo, všichni závodníci až na Bohumila Hanče vzdali. Hanč pokračoval jen v košili a bez čepice a pravděpodobně poblíž Harrachových kamenů se setkal s přítelem Václavem Vrbatou, který ho přišel povzbudit. Podchlazenému a vyčerpanému příteli dal svůj kabát i čepici a vydal se pro pomoc. Oba i tak zahynuli. Osudy obou mužů se staly legendou a impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Na smuteční obřad do Jilemnice přišli lidé z celých hor. 24. březen je dodnes připomínán jako Den Horské služby. Smutný příběh nedal spát umělcům. Povídku Synové hor napsal František Kožík, v roce 1956 ji pod stejným názvem zfilmoval režisér Čeněk Duba s Josefem Bekem a Jiřím Valou v hlavních rolích.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila na mistrovství světa v Soči svoji dominanci na trati 5000 metrů a suverénně ovládla svůj poslední závod sezony. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru získala nejlepším časem sezony jubilejní desátou zlatou medaili ze světových šampionátů. Pětadvacetiletá Sáblíková opanovala na nejdelší trati všechny vrcholné závody od roku 2007, kdy pětku vyhrála na MS v Salt Lake City. V Soči neměla konkurenci a druhou Nizozemku Wüstovou porazila o 8,65 sekundy, když se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut.

Vysokou prohru 0:3 utrpěli čeští fotbalisté v zápase kvalifikace mistrovství světa s Dánskem. Tým kouče Michala Bílka v Olomouci inkasoval všechny branky v druhém poločase, když se trefili Andreas Cornelius, Simon Kjaer a Niki Zimmling. Češi si tak výrazně zkomplikovali cestu kvalifikací, v níž utrpěli první porážku a po čtyřech zápasech mají na kontě pět bodů. Dánsko naopak slaví první triumf a bodově se na český tým dotáhlo.

České házenkářky remizovaly ve svém závěrečném vystoupení na turnaji O štít města Chebu s Tuniskem 22:22 a díky lepšímu skóre než soupeř obsadily konečné druhé místo s bilancí jedné výhry, jedné porážky a jednoho nerozhodného výsledku. Svěřenkyně Jana Bašného předvedly proti africkému outsiderovi rozpačitý výkon a remízu zachránily až dvěma góly v samém závěru. V druhém utkání na turnaji pak zdolaly Švýcarsko vysoko 32:19 a odčinily dvougólovou čtvrteční porážku od Rakouska.

Mistrem republiky v běhu na lyžích na 50 kilometrů volně s hromadným startem se stal Ondřej Horyna. Šestadvacetiletý člen Dukly Liberec yhrál na Horních Mísečkách tradiční Hančův memoriál a získal první domácí titul mezi dospělými. Třicítku žen ovládla s téměř dvouminutovým náskokem nejlepší česká běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová. Horyna zvítězil o pět sekund před Miroslavem Ryplem, jednadvacetiletým svěřencem Stanislava Frühaufa, bývalého kouče Kateřiny Neumannové.

Biatlonové jedničky sezony Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec vyhráli na mistrovství republiky rychlostní závod. V areálu v Břízkách sledovala jejich triumf po úspěšné sezoně rekordní divácká návštěva. Šestá žena Světového poháru a vítězka čtyř závodů Soukalová střílela čistě, rychle běžela a vyhrála před Veronikou Vítkovou. "Brala jsem to, že si to užiju a že to je doma a v areálu, kde nejvíc trénuju," řekla Soukalová Radiožurnálu.

Brankář Tomáš Vokoun byl v pátečním utkání NHL jedním z hlavních strůjců vítězství Pittsburghu na ledě New Yorku Islanders 4:2. Český gólman zneškodnil 33 z 35 střel a vychytal Tučňákům jedenáctou výhru v řadě. Vokoun si navíc připsal gólovou asistenci, když rozehrál akci, z níž sekundu před závěrečnou sirénou Pascal Dupuis trefou do prázdné branky při power play Islanders uzavřel skóre zápasu.

Česká tenistka Klára Zakopalová postoupila na turnaji v Miami do třetího kola. Jednatřicetiletá hráčka, jenž měla coby 21. nasazená na úvod volný los, porazila Španělku Anabel Medinaovou-Garriguesovou za dvě hodiny a 16 minut 6:3, 7:6.

Tenista Lukáš Rosol skončil na turnaji v Miami v druhém kole. Obhájce titulu a nejlepší hráč světového žebříčku Novak Djokovič ze Srbska ho v pátek porazil jednoznačně 6:1 a 6:0. Sedmadvacetiletému Rosolovi, členovi vítězného daviscupového týmu, patří v pořadí ATP 64. příčka. Proti Djokovičovi nastoupil poprvé a za 52 minut hladce prohrál.

Futsalisté Chrudimi vyhráli v základní části ligy všech 22 utkání. V posledním kole porazili obhájci titulu druhý celek tabulky Benago Zruč nad Sázavou vysoko 7:0, celkem nastříleli 201 branek a ve čtvrtfinále play off je čeká pražská Slavia. Ta díky lepšímu skóre odsunula z osmé pozice Kladno, oba vzájemné zápasy skončily nerozhodně.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila páté místo v závodě na 1000 metrů na mistrovství světa v Soči a připsala si nejlepší výsledek mezi seniory na vrcholné akci. Zlatou medaili vybojovala domácí Ruska Olga Fatkulinová; druhá byla Ireen Wüstová z Nizozemska, která v dějišti olympijských her v příštím roce po triumfech na trojce a patnáctistovce získala již třetí cenný kov.

Čeští skokani obsadili v závodu Světového poháru družstev v letech na lyžích v Planici páté místo. Kvarteto Lukáš Hlava, Antonín Hájek, Čestmír Kožíšek a Jan Matura dlouho bojovalo o bronz, nakonec ale na třetí Rakušany ztratilo 35 bodů. Zvítězili domácí Slovinci před Norskem.

Počasí v neděli:

Bude oblačno až polojasno, ojediněle slabé sněžení. Na jihu až zataženo, místy sněžení. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem -8, na Šumavě -3.