Zprávy

0:00
/
0:00

Zeman doporučil v Senátu zvýšit počet volebních krajů

Prezident Miloš Zeman doporučil v projevu v Senátu změnit pravidla takzvaného kroužkování při volbách do Sněmovny. Navrhl snížit z pěti na tři procenta počet preferenčních hlasů, jejichž získání pomůže adeptům na poslance k získání mandátu. Zeman by chtěl také zvýšit počet volebních krajů ze současných 14. Kandidáti se pak podle něho budou muset více snažit. Zeman by chtěl prosadit i takzvané panašování, tedy možnost voličů vybírat kandidáty napříč stranickými kandidátkami.Cílem podle něj je, aby se lidé mohli více účastnit politického dění a kromě voleb senátních mohli také ve volbách sněmovních vybírat osobnosti, a ne vysloužilé politiky. V zájmu větší účasti občanů na politickém dění by podle Zemana bylo i snížení počtu preferenčních hlasů. Prezident ale varoval před jejich úplným zrušením. Miloš Zeman v projevu před senátory opět slíbil, že nebude zbytečně vetovat žádné zákony. "Veto je alibismus," uvedl. Dodal, že své výhrady chce se zákonodárci řešit ještě před přijetím sporných zákonodárců.

Podle Zemana je doplnění Ústavního soudu na dobré cestě

Podle prezidenta Miloše Zemana je jeho snaha doplnit Ústavní soud na dobré cestě. Předpokládá, že Senátu jména kandidátů na ústavní soudce předloží ve druhé polovině příštího týdne. Doufá, že horní komora Parlamentu doplnění ústavního soudu projedná dříve než v zákonem stanovené šedesátidenní lhůtě, řekl na společné tiskové konferenci s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Letos vyprší mandát sedmi soudcům Ústavního soudu včetně předsedy Pavla Rychetského. Zeman se před inaugurací zavázal, že do dvou měsíců od uvedení do úřadu předloží Senátu návrh na doplnění členů soudu.

Nečas: Za chyby při čerpání dotací z EU v regionech ručí kraje

Za chyby při čerpání evropských dotací z regionálních operačních programů jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) odpovědné především kraje, které o nich rozhodují. Proto mají za pochybení platit ze svých rozpočtů. Připustil ale možnost přesunutí části evropských peněz nevyčerpaných z velkých národních programů do regionů tak, jak ho o to na zasedání Rady Asociace krajů ČR v Jihlavě požádali hejtmani. Dodal však, že takový krok považuje za krajní řešení.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) musejí Ústecký a Karlovarský kraj z vlastních rozpočtů zaplatit 2,6 miliardy korun za projekty, které kvůli dotačním pochybením odmítla proplatit Evropská komise. Ministr financí navrhl, že pro udržení ROP Severovýchod v chodu může stát oběma krajům půjčit až 1,5 miliardy korun. Půjčku by kraje splácely ze svého až do roku 2020. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že v takzvaných korekcích u regionálních operačních programů se hejtmani s premiérem neshodli. ""V kompetenci žádného hejtmana není ani jedno rozhodnutí, ani jeden podpis ve věci regionálních operačních programů," tvrdil Hašek.

Bendl: Církve zatím žádají o 3676 pozemků a 12 staveb

Církve a náboženské společnosti podaly k polovině března 66 výzev k vrácení nemovitostí podle restitučního zákona. Výzvy pocházejí od 15 subjektů. Požádaly o převod 3676 pozemků a 12 staveb, řekl poslancům ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Počet žádostí podle něho roste. V lednu jich bylo 16, v únoru 24 a v březnu do půlky měsíce 26. Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30.000 hektarů zemědělské půdy. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142.000 hektarů lesních pozemků. To je asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let.

Teroristé by mohli přesunout těžiště aktivit do ČR, varuje vnitro

Česká republika by se vzhledem ke své mezinárodní pozici mohla stát zemí, do níž teroristé přesunou těžiště svých aktivit. Upozorňuje na to Strategie ČR v boji proti terorismu na letošní rok, kterou schválila vláda. Největším rizikem pro ČR je však podle dokumentu to, že je nejen tranzitním místem pro lidi podezřelé z terorismu, ale i prostorem pro jejich krátkodobý pobyt. Zpráva v této souvislosti připomíná útok na izraelské turisty, který se odehrál loni v červenci na letišti v bulharském Burgasu a při němž zemřelo včetně atentátníka sedm lidí. Hlavní prioritou ČR v boji proti terorismu zůstává zejména zlepšování komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými subjekty. Státní orgány by však neměly podceňovat ani riziko radikalizace některých občanů ČR, věnovat by se měly podle strategie také začleňování cizinců do společnosti.

Policie: Počet nelegálně pobývajících lidí v ČR loni mírně vzrostl

Počet nelegálních pobytů v České republice v loňském roce mírně vzrostl. Loni podle policie pobývalo v ČR neoprávněně 3476 cizinců, předloni to bylo zhruba o 200 méně. Policisté také v loňském roce odhalili větší počet nelegálních překročení vnější schengenské hranice na mezinárodních letištích v Česku. Novinářům to oznámil šéf cizinecké policie Milan Majer. Nejvíce v ČR pobývají nelegálně Ukrajinci, Rusové a Vietnamci. Podle policejních statistik bylo v loňském roce v Česku nelegálně přes tisíc Ukrajinců, zhruba čtyři stovky Rusů a obdobný počet Vietnamců. Cizinecká policie přitom eviduje přes 430.000 legálně pobývajících cizích státních příslušníků, zhruba polovina z nich má v ČR trvalý pobyt.

Hynek Kmoníček skončí jako velvyslanec v Austrálii

Diplomat Hynek Kmoníček, se kterým prezident Miloš Zeman počítá do svého týmu na Pražském hradě, končí jako velvyslanec v Austrálii. Vláda s tím souhlasila ve středu. "Pokud si to prezident přeje, tak samozřejmě my ho uvolníme," poznamenal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Kdo místo Kmoníčka povede velvyslanectví v Austrálii, zatím podle šéfa české diplomacie rozhodnuto nebylo. Bývalý náměstek Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana a poté velvyslanec ČR při OSN a v Indii Kmoníček by podle dosavadních vyjádření nového prezidenta a jeho okolí měl na Hrad přijít do pozice šéfa zahraničního odboru.

Sobotka: ČSSD si nepřeje zatažení ČR do konfliktu v Sýrii

Sociální demokracie si nepřeje, aby do současného konfliktu v Sýrii bylo zataženo NATO ani Česká republika. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda strany Bohuslav Sobotka. Snaha ukončit současnou občanskou válku v zemi zásahem zvenčí je podle něj sporná. Poukázal přitom na zkušenosti z Iráku, Afghánistánu i Libye. Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek v tiskové zprávě uvedl, že jeho strana vyzývá vládu k odmítnutí myšlenky vojenského zásahu při projednávání syrského konfliktu na mezinárodní scéně. Případný zásah podle něj musí být podložen rezolucí Rady bezpečnosti OSN a věrohodnou analýzou situace v Sýrii.

Při demonstraci v Hebronu zadrželi tři Evropany včetně Čecha

Izraelští vojáci ve středu zatkli na západním břehu Jordánu v Hebronu několik účastníků manifestace uspořádané kvůli návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy. Jak oznámila česká sekce Mezinárodního hnutí solidarity (ISM), mezi zadrženými byl i jeden Čech. Aktivistka Pavlína Musilová sdělila, že Izraelci zatkli tři Evropany - Čecha, Němce a Dána, o nichž organizace hovoří jako o dobrovolnících. Podle Musilové čeká cizince buď okamžitá deportace nebo podmínečné propuštění, při němž podmínkou může být zákaz vstupu do oblastí střežených izraelskými vojáky. Český aktivista byl podle Musilové na západním břehu asi tři týdny a spolu s dalšími aktivisty ISM se tam účastní pravidelných akcí, které mají poukázat na situaci, v níž žijí Palestinci za izraelské okupace.

Žalobci poslali před soud bývalého šéfa rozvědky Randáka

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podalo obžalobu na bývalého ředitele rozvědky a člena správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Randáka. Poslalo ho před soud kvůli zveřejnění odměn šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Řekla to obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná. Randákovi hrozí v případě odsouzení až pětileté vězení. Policie začala někdejšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace stíhat na konci října kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji, kterého se prý dopustil ve spolupachatelství s ženou z úřadu vlády. Také státní zastupitelství poslalo nyní před soud dva obžalované, řekla bez dalších podrobností žalobkyně. Randák již dříve uvedl, že považuje obvinění za účelové.

Podle zprávy ENAR se v Evropě se šíří islamofobie, v ČR protiromské nálady

Evropa zažívá vlnu islamofobie a situace muslimů se zhoršuje. Objevují se útoky na jejich budovy, čelí slovním výpadům i diskriminaci v práci, v bydlení, ve vzdělávání i v dalších oblastech. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu rasismu, kterou vydala Evropská síť proti rasismu (ENAR) a představil ji Český helsinský výbor. ČR dokument kritizuje hlavně za to, že řada romských dětí nechodí do běžných škol. Podle zprávy ENAR velká část romských dětí v Česku končí v praktických školách pro žáky s lehkým mentálním postižením. ČR přitom v listopadu 2007 prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor s 18 mladými Romy z Ostravska. Podle rozsudku stát jejich přeřazením do zvláštních škol porušil jejich právo na vzdělání a diskriminoval je. V Česku podle zprávy islamofobie nepatří k významným problémům, je ale latentní. Podle ENAR migranty domácí obyvatelé často vnímají negativně. Viní je z toho, že žijí ze sociálních dávek či kradou pracovní místa.

ČR by měla zaplatit milion eur za pozdní převedení směrnice EU

Česká republika by měla zaplatit pokutu jeden milion eur (25,7 milionů korun) za to, že pozdě převedla do svého práva směrnici Evropské unie o penzijnímu pojištění zaměstnanců. Soudnímu dvoru EU v Lucemburku to doporučil generální advokát soudu Niilo Jääskinen. Je to nižší pokuta, než jakou navrhovala Evropská komise. Celá věc se táhne od září 2005, do kdy měla ČR příslušnou směrnici převést do svého práva. Česká republika nakonec přijala příslušnou novelu zákona až koncem srpna 2011. Za toto prodlení komise nadále požadovala pokutu 3,4 milionu eur. Spor se týkal směrnice nazývané IORP a sjednocující v unii pravidla pro instituce, spravující důchodové pojištění zaměstnanců a dohled nad jejich fungováním.

Ekonom: Akciím ČEZ věří víc američtí než evropští investoři

Akciím energetické společnosti ČEZ věří víc američtí než evropští investoři. Mezi největší minoritní akcionáře patří podílové fondy skupin American Funds (2,6 procenta) a Vanguard (1,58 procenta). Z Evropy jsou významnými akcionáři norský státní penzijní fond a podílový fond ING. Na svých webových stránkách to uvedl týdeník Ekonom. Majoritním akcionářem největší české energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Severoamerické a britské podílové a penzijní fondy drží převážnou část z 30 procent akcií ČEZ, s nimiž se volně obchoduje. Podíl investorů ze zemí eurozóny je naopak nízký.

MPO chce zastavit podporu nových obnovitelných zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce novým zákonem o obnovitelných zdrojích energie zastavit podporu nových zdrojů. U těch současných chce prosadit, aby se po dosažení návratnosti investice přestala podpora vyplácet. Vyplývá to z materiálů MPO, které zveřejnila Komora obnovitelných zdrojů energie. Komora návrhy kritizuje, podle ní nový zákon poškodí provozovatele malých obnovitelných zdrojů a naopak zajistí další podporu zdrojů využívajících fosilní paliva, jaderných elektráren a velkých solárních elektráren. Podle zveřejněného materiálu by se od 1. ledna 2014 zastavila podpora pro nová zařízení kromě vysokoúčinné kombinované výroby tepla a elektřiny, výroby elektřiny a tepla z důlního plynu a energetického využívání odpadu. Podle komory však takový přístup bude znamenat, že se přestanou rozvíjet levné obnovitelné zdroje, například větrné a malé vodní elektrárny.

Praha v EU patří k nejbohatším regionům, Bratislava je před ní

Praha byla v roce 2010 osmým nejbohatším regionem Evropské unii, ale proti předcházejícímu roku si o příčku pohoršila a zůstala opět za Bratislavou. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu Eurostat, podle něhož je nadále s přehledem nejbohatším regionem střed Londýna. V roce 2010 v Praze dosahoval hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele 172 procent průměru EU. V roce 2009 to bylo 175 procent a Praha byla na sedmém místě. Bratislavský kraj byl v roce 2009 pátý a v roce 2010 sedmý se 176 procenty. Pozici hlavních měst ale podle Eurostatu mohou do značné míry ovlivňovat lidé, které do nich dojíždějí za prací. "Bohatství" hlavních měst je tak ve statistice vyšší než ve skutečnosti, zatímco v regionech kolem hlavních měst je ve statistice podceněno.

Tesco zjistilo neoznačenou koninu u prvního českého výrobce

Laboratorní testy poprvé objevily nepřiznané koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g českého výrobce Masna Studená prodávaného pod privátní značkou řetězce. Tesco o tom informovalo v tiskové zprávě. Výrobek stáhlo z prodeje. Státní veterinární správa případ prověří, uvedl její mluvčí Josef Duben. Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Babišův mluvčí Karel Hanzelka sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie. Firma otestovala i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem.

IKEA obnoví v ČR po aféře s koninou prodej masových kuliček

Švédský nábytkářský řetězec IKEA obnoví v úterý 26. března v Česku po aféře s koninou prodej masových kuliček. Testy potvrdily, že výrobky, které měly být jen z vepřového či hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Firma ale nyní omezila počet dodavatelů a zpřísnila kontroly. ČTK to sdělil Tomáš Kubík z tiskového oddělení české pobočky IKEA. Prodej IKEA zastavila na konci února, nyní se nově vyrobené kuličky již prodávají ve Švédsku, Dánsku a Finsku. Česká Státní veterinární správa nalezla v únoru nedeklarované koňské maso v několika výrobcích různých firem, mimo jiné i v masových kuličkách určených pro řetězec IKEA. Ten pak zahájil vlastní prověrky.

V nemocnici v Orlové leží žena s vážnou otravou metylalkoholem

Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Orlové na Karvinsku je od středy hospitalizovaná šestapadesátiletá žena s otravou metylalkoholem. Její stav je velmi vážný. Informaci potvrdila mluvčí zdravotnického zařízení Radmila Fleischerová. Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policie zdroj jedovatého alkoholu zatím nezná. Kvůli zdravotnímu stavu ženu dosud ani nemohla vyslechnout. V její domácnosti však objevila několik litrů nekolkovaného alkoholu bez etiket, byly to zásoby staré několik měsíců.

Chalupeckého cena má pět finalistů

Letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl. Mezinárodní porota je vybrala z mladých výtvarníků, kterých se letos přihlásilo 79, nejvíce ve více než dvacetileté historii soutěže. Cena se letos vrací do Veletržního paláce. Organizátoři soutěže novinářům řekli, že nově se bude výstava finalistů konat společně s expozicí loňského laureáta Vladimíra Houdka. Finalisté se veřejnosti opět představí od května do září nejen v Praze, ale i v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Vybrala je porota, které potřetí předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer. Vítěz získává 100.000 korun na uspořádání výstavy, letos znovu v Národní galerii, která se ke spolupráci s Chalupeckého společností vrátila po 12 letech. Laureát také získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a vystaví svoji tvorbu v galerii některého z Českých center.

Pražské jaro nabídne netradiční sály i nový klavírní festival

Letošní festival Pražské jaro bude klást důraz na francouzskou hudbu a návštěvníkům opět nabídne vystoupení v nezvyklých prostorách. Například v dopravní hale Národního technického muzea vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis. Poprvé v historii festivalu se zahajovacího koncertu se Smetanovou Mou vlastí ujme Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu. Novináře o tom informoval ředitel největší přehlídky klasické hudby v Česku Roman Bělor. Festival se uskuteční od 12. května do 2. června, na podzim na něj naváže nový klavírní festival.Mezi významnými hosty 68. ročníku Pražského jara bude americký klavírista Garrick Ohlsson, který v dubnu oslaví pětasedmdesáté narozeniny a jehož recitál v pražském Rudolfinu je na programu 26. května. Programová linie letošního Pražského jara s důrazem na francouzskou hudbu se odrazí také v programu Ostravské bandy. Těleso specializující se na interpretaci soudobé hudby zahraje 31. května v Divadle Archa se sólistou, kterým bude belgický klavírista Daan Vandewalle.

Cenu Českého PEN klubu dostal Jaroslav Putík

Cenu Českého PEN klubu pro rok 2013 dostal spisovatel Jaroslav Putík. Na Staroměstské radnici v Praze za něj ocenění převzala dcera Martina Putíková. Výbor PEN klubu ocenil spisovatelovo dílo "velké myšlenky a neobyčejného slovesného umění, za nímž je svědectví o pravdě života". Laureát obdrží pamětní medaili a odměnu 50.000 korun. Jaroslav Putík se narodil 25. července 1923. Za činnost v odboji byl vězněn nacisty, po válce po studiu žurnalistiky pracoval v Literárních novinách, z nichž musel roku 1959 odejít. Zpočátku se věnoval literární publicistice, reportážním cestopisům a politické literatuře faktu. Po roce 1969 dlouho nesměl publikovat a psal pod propůjčenými jmény.V době, kdy Putík nemohl vydávat knihy ve své vlasti, vzniklo jeho stěžejní dílo Muž s břitvou, situované na začátek 20. století.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na mistrovství světa v Soči v závodu na 3000 metrů stříbrnou medaili. Vyhrála nizozemská favoritka Ireen Wüstová, s níž česká obhájkyně titulu prohrála o 2,37 sekundy. Dvojnásobná olympijská vítězka získala na trojce třetí světové stříbro v kariéře, tituly má v bohaté sbírce dva. V sobotu ji čeká obhajoba prvenství na pěti kilometrech. Pětadvacetiletá Sáblíková letos sedmým rokem za sebou ovládla hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích, přestože laborovala se zády. Jakoukoli medaili ze tří kilometrů na MS v Soči proto považovala předem za velký úspěch.

Čtyři nové hráče zařadil trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik do přípravy před mistrovstvím světa. Na pondělním srazu v Kravařích se budou hlásit brankář Pavel Francouz, obránce Michal Barinka a útočníci Vladimír Svačina s Petrem Tenkrátem. Původně byl povolán i obránce Milan Doudera, ten se ale omluvil, neboť jde na operaci s ramenem.

Tenista Radek Štěpánek je po operaci vyhřezlé ploténky připraven vrátit se do davisupového týmu a pomoci obhájcům titulu ve čtvrtfinále proti Kazachstánu. Hrdina loňského finále proti Španělsku už má za sebou na Floridě devět ostrých dnů tréninku a věří, že v Astaně bude od 5. do 7. dubna hrát.

Eva Samková uzavřela sezonu sedmým místem ve snowboardcrossu ve finále Světového poháru v Sierra Nevadě a v konečném pořadí seriálu klesla na čtvrté místo. Z vítězství se radovala už jistá majitelka křišťálového globu Dominique Maltaisová z Kanady.

Český hokejista Jaromír Jágr zaznamenal ve středečním utkání NHL tři body za gól a dvě nahrávky, přesto s Dallasem prohrál v Coloradu 3:4. Po akcích jedenačtyřicetiletého útočníka, který v předchozích čtyřech zápasech vůbec nebodoval, vedli Stars 2:0 a 3:2. V závěrečné třetině ale domácí i díky asistenci Jana Hejdy skóre otočili.

Tenista Lukáš Rosol porazil na úvod turnaje v Miami Lucemburčana Gillese Müllera 7:5, 6:4 a ve druhém kole vyzve světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče. Obhájce titulu měl v prvním kole volno. Na vydařené vystoupení v kvalifikaci navázala Karolína Plíšková, vítězka nedávného turnaje v Kuala Lumpuru smetla v českém souboji Lucii Hradeckou 6:2, 6:1 a čeká ji někdejší první hráčka světa Dánka Caroline Wozniacká.

Antonín Hájek obsadil v kvalifikaci na páteční závod Světového poháru v letech na lyžích v Planici druhé místo. Spolu s ním postoupil z osmé pozice Lukáš Hlava a oba ve startovní listině doplní Jana Maturu, který měl účast předem jistou na základě svého postavení v průběžném pořadí SP.

Český biker Jaroslav Kulhavý se Švýcarem Christophem Sauserem v závodě Cape Epic v Jižní Africe po třech smolných etapách konečně uspěli a ujali se vedení v průběžném pořadí. Čtvrtou etapu z Tulbaghu do Wellingtonu vyhráli s náskokem více než 18 minut a vrátili se do žlutého dresu, který jim patřil po vítězném prologu.

Počasí v pátek:

Čekáme sněhové přeháňky, hlavně na horách na severu. Teploty -1 až +3 stupně.