Zprávy

0:00
/
0:00

Senát zažaluje Klause pro velezradu, žaloba je historicky první

Senát zažaluje dosluhujícího prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu. Jedná se o první žalobu na prezidenta v české historii. Návrh žaloby schválilo na neveřejné schůzi 38 senátorů, 30 jich hlasovalo proti. Návrh předložilo 28 senátorů, dalších deset se k nim připojilo v hlasování - mimo jiné stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek nebo olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD). Jednotně proti byli jen senátoři z klubu ODS. Senátoři vytýkají odcházejícímu prezidentovi kromě kontroverzní amnestie například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a otálel s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě. Žaloba poukazuje také na to, že Klaus téměř rok nejmenoval žádného ústavního soudce a vyjma dvou neúspěšných pokusů ani nikoho Senátu ke schválení nominace nenavrhl.

Ústavní soud dostane žalobu v úterý. Podle zákona se jí musí zabývat přednostně. Klaus se k rozhodnutí Senátu nevyjádřil. Trestem za velezradu je ztráta prezidentského mandátu a způsobilosti být opět zvolen. Zákon hovoří také o ztrátě platu a nároku na požitky pro exprezidenty. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je krok Senátu motivován osobní nesnášenlivostí a útokem na pověst České republiky. Vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil verdikt horní komory za nerozumný krok a vicepremiéra a šéfka LIDEM Karolína Peake za přihlouplé gesto opozičního Senátu. Naopak předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka s postupem horní komory souhlasí. Cílem žaloby je podle něho vyvolat "společenskou debatu a vytvořit napříště takovou situaci, aby se překračování či nedodržování pravomoci prezidenta neopakovalo".

Žalobu na Klause považují zahraniční média za symbolickou

Rozhodnutí českého Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta přidělila světová média ve svém zpravodajství nejvyšší prioritu. "Jde o dramatický, ale do značné míry symbolický akt, ukazující hluboký rozpor, který euroskeptický vůdce v české společnosti vyvolal," napsala agentura Reuters. "Byla by to rána pro odkaz pravicového politika, který vyvolával v Evropě hněv svými euroskeptickými názory," napsal Reuters. Agentura AFP napsala, že levice svými hlasy pohnala Klause před ústavní soud, aby se zodpovídal ze sporné amnestie. Ta vyvolala "velkou vlnu nespokojenosti po celé zemi" a Klausovi odpůrci ji odsuzují jako příliš shovívavou pro korupčníky. Senátoři také spočítali odcházejícímu prezidentovi odmítnutí podepsat dodatek k Lisabonské smlouvě, poznamenala AFP, která zároveň citovala slova Jiřího Pospíšila z ODS, že vyhrálo politické hledisko nad odborným názorem.

Týden: Zeman by respektoval i vládu s KSČM

Nastupující prezident Miloš Zeman nehodlá mít na Hradě stálé placené poradce. Řekl to v rozhovoru pro časopis Týden. Plánuje schůzky s různými experty. Zmínil například agronoma Františka Čubu nebo bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka. Naopak zcela odmítl, že by se radil s lobbistou Miroslavem Šloufem. Setkávat se prý občas bude i s odstupující hlavou státu Václavem Klausem. Žádnou oficiální roli pro něj ale nechystá. Uvedl rovněž, že by dal přednost menšinové vládě ČSSD, ale respektoval by i vládu s přímou účastí KSČM. Místopředseda ČSSD Michal Hašek přitom v rozhovoru po Mladou frontu Dnes uvedl, že vládní koalice s komunisty po příštích volbách je pro něj nepředstavitelná. Zeman znovu také odsoudil snahu 28 senátorů zažalovat Klause pro velezradu v souvislosti s lednovou prezidentskou amnestií. "Pokládám to za zcela hysterickou reakci, protože velezrada je přesně definovaný pojem, a amnestie se do něho prostě nevejde," uvedl. Přesto sám označil amnestii za zločin.

KSČM a ČSSD neshodly v kauze radního Sloupa

ČSSD v radě Karlovarského kraje odmítla návrh komunistů, aby náměstek pro školství Václav Sloup (KSČM) v radě zůstal a aby ČSSD převzala resort školství. Komunisté si chtějí zachovat většinu v radě, v níž mají pět z devíti členů. Hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD) se to ale nelíbí. Jeho požadavek z minulého týdne zněl, aby KSČM náměstka pro školství vyměnila, protože kvůli jeho minulosti politruka pohraniční stráže se v kraji zvedla vlna protestů. "Každé jeho rozhodnutí ve školství bude a priori vnímáno negativně a bude zpolitizováno," upozorňuje Novotný. "KSČM to udělala tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá. Budu proto žádat vedení ČSSD, aby se k této odpovědi komunistů postavilo," uvedl Novotný.

Za dva měsíce je v druhém pilíři 13.504 lidí

Za dva měsíce roku vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 13.504 lidí. Na konci ledna to bylo 4624 lidí, jejich počet tak v únoru vzrostl. Informovala o tom Asociace penzijních fondů s tím, že čísla jsou ode všech penzijních společností, které druhý pilíř nabízí. Penzijní společnosti očekávají, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Průměrný věk klientů je 36 let a v 52 procentech případů uzavírají smlouvy muži. Podle ředitele Penzijní společnosti České pojišťovny Tomáše Matouška lidé uzavírají smlouvy nejčastěji s tím, že chtějí nezávislost na státních důchodech. Silným argumentem je pro ně také možnost dědictví. "Očekávám, že se do reformy letos zapojí přes milion lidí," podotkl Matoušek. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.

Odboráři na tripartitě neprosadili změnu úhradové vyhlášky

Vyjednávání odborářů s ministerstvem zdravotnictví na zdravotnické tripartitě skončilo krachem. Odboráři požadovali změnu úhradové vyhlášky tak, aby nemocnice dostaly více peněz. Ministerstvo to odmítlo. Nemocnice se prý mají domluvit jednotlivě se zdravotními pojišťovnami, aby jim lepší úhrady daly do smluv. Podle propočtu odborů klesnou příjmy od pojišťoven někde až téměř o dvacet procent. Hrozí tak zhoršení kvality a dostupnosti péče, tvrdí odboráři. Obavy odborů, že se zhorší kvůli penězům dostupnost a kvalita zdravotní péče, náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek odmítl. Pojišťovny jsou podle něj vázány vyhláškou o dostupnosti péče a musejí ji pro své pojištěnce zajistit.

IHNED: Korean Air podal nabídku na koupi 44 procent akcií ČSA

Korean Air podal oficiální nabídku na koupi 44 procent Českých aerolinií. S odvoláním na vyjádření provozního ředitele Korean Air Čchi Čchang-huna to uvedl server IHNED.cz. Asijský dopravce by se tak stal druhým největším akcionářem ČSA. Korean Air chystají do vstupu do Českých aerolinií investovat několik milionů dolarů, uvedl Čchang-hun pro pondělní vydání deníku The Korean Times. Dopravce plánuje stát se do roku 2019 jedničkou v nákladní letecké přepravě. I v osobní přepravě by rád patřil mezi světovou špičku. Zájemci o vstup do ČSA měly závazné nabídky předložit do března. Mimoevropský dopravce může v Českých aeroliniích koupit pouze menšinový balík akcií. Toto omezení vyplývá z evropského nařízení a zaručuje, že v případě vstupu investora ze zemí mimo EU aerolinie zůstanou národním dopravcem.

CRIF: Počet osobních bankrotů v únoru klesl o 341 na 1354

V únoru bylo vyhlášeno 1354 osobních bankrotů, což bylo o 341 méně než v lednu. Počet návrhů na osobní bankrot ale v únoru vzrostl proti předchozímu měsíci o 153 na 2015. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, podle které soudy nestíhají nápor vyřizovat. "Relace mezi počtem podaných návrhů na osobní bankrot a počtem vyhlášených osobních bankrotů se v únoru ve srovnání s lednem snížila, a to z 91 procent na 67 procent. To znamená, že fronta návrhů čekajících na soudní vyřešení se prodloužila," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 17.480 osobních bankrotů. Za rok se tudíž počet osobních bankrotů zvýšil o 39 procent.

NKÚ: Ministerstvo u Státní pokladny porušilo zákon

Ministerstvo financí u připravovaného systému Státní pokladny v několika případech porušilo zákon. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s tím, že MF například uzavřelo pět dodatků ke smlouvě, aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. NKÚ upozornil, že celý systém měl podle původních předpokladů začít pracovat v roce 2010 a jeho pořízení nemělo stát víc než 2,4 miliardy korun. Termín uvedení do provozu se však postupně posunul o tři a půl roku. Dvojnásobně vzrostly i plánované výdaje z 2,4 na 4,8 miliardy korun, uvedl NKÚ. Podle MF je nárůst dán hlavně dodatečným zahrnutím výdajů na aplikační a bázovou podporu, prodloužením programu o rok a doplněním o předpokládané výdaje na další rozvoj po dobu trvání programu. Ministerstvo uvedlo, že některá pochybení zjištěná úřadem již začalo řešit.

Antimonopolní úřad prošetřuje Exekutorskou komoru

Antimonopolní úřad podezřívá Exekutorskou komoru ČR z porušení pravidel hospodářské soutěže. Zahájil s ní šetření, které se týká zejména použití exekutorského tarifu. Bez bližších podrobností to řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Podle informací ČTK antimonopolní úřad prošetřuje pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže soudních exekutorů, která komora vydala v roce 2006. Jsou přístupná na jejím webu. Komoře exekutorů v krajním případě hrozí i mnohamilionová pokuta. V Česku je v posledních letech ročně skoro milion nařízených exekucí. Důvodem jejich vysokého počtu byly například důsledky ekonomické krize, finanční vyčerpanost dlužníků, proti nimž je mnohdy nařízeno více exekucí, ale také větší zájem věřitelů o služby soudních exekutorů.

Škoda Transportation dodá do Turecka 60 tramvají za 2,6 mld. Kč

Škoda Transportation dodá 60 tramvají milionovému tureckému městu Konya. Hodnota kontraktu přesáhne 2,6 miliardy korun. Plzeňský výrobce kolejových vozidel porazil ve výběrovém řízení pět firem, například kanadský Bombardier, polskou Pesu nebo čínský podnik CNR Tangshan Railway Vehicles. ČTK to řekl generální ředitel plzeňské Škody Transportation Josef Bernard. V Turecku uspěla Škodovka s pětičlánkovou tramvají Podle Bernarda především díky technickému provedení, ceně i termínům dodání.

ÚS odmítl dvě stížnosti Pancové z Rathovy korupční kauzy

Ústavní soud (ÚS) nedávno odmítl dvě stížnosti Kateřiny Pancové, stíhané v korupční kauze kolem poslance Davida Ratha. Zpochybňovala v nich trvající vazbu, soud však nenašel žádný důvod k zásahu. Jednu z odmítnutých stížností Pancová podávala už loni v prosinci, druhou počátkem února. Zabývaly se jimi dva různé senáty Ústavního soudu. Důvodem odmítnutí první z nich je zjevná neopodstatněnost, druhou soudci odložili kvůli nepřípustnosti. V korupční kauze policisté navrhli obžalovat 11 lidí. Kromě ředitelky kladenské nemocnice Pancové zůstává ve vazbě i Rath a další obviněný, bývalý poslanec Petr Kott. Ostatní stíhá policie na svobodě. Státní zastupitelství se už zabývá návrhem na podání obžaloby.

Znalkyně: Blythe není zvýšeně agresivní

Americký zpěvák Randy Blythe, obviněný kvůli usmrcení fanouška při koncertu, není podle znalkyně v oboru psychiatrie zvýšeně agresivní. Netrpí ani poruchou osobnosti. Uvedla to při pokračujícím hlavním líčení se zpěvákem, kterému hrozí až deset let vězení. Podle policie v roce 2010 v pražském klubu Abaton shodil z pódia mladíka, který později zemřel na následky zranění. Blythe ve výpovědi připustil, že poté, co se lidé snažili opakovaně dostat na pódium a jeden z nich také údajně hudebníky obtěžoval, do jednoho z fanoušků strčil. Mladík podle něj spadl do publika, pak se však zvedal ze země a okolostojící diváci prý zpěvákovi signalizovali, že fanoušek je v pořádku.

Některé české zpravodajské servery napadli hackeři

Některé české zpravodajské servery čelily v pondělí dvakrát útoku hackerů. Kvůli přetížení byly stránky nedostupné. Nefungovaly například iDnes.cz a iHned.cz, s potížemi se ale potýkaly i další zpravodajské portály. Hackeři české zpravodajské servery napadli takzvaným DDoS útokem, tedy nejběžnější hackerskou metodou. Znamená to, že zahltí servery takovým množstvím dotazů, které v podstatě znemožní chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží.

Zakázky od Lesů ČR chce 27 firem

Do tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva v předpokládané hodnotě asi 1,3 miliardy korun podalo nabídky 27 firem. Lesnické firmy soutěží o kontrakty na 32 územních jednotkách. Většinou jde o jednotky, kde dříve pracovala zkrachovalá společnost Less & Forest. Rozhodujícím kritériem tendru je nabízená cena. V posledním pětiletém tendru 2013+ získala nejvíce územních jednotek firma Progles, a to čtyři. Za ní získaly po třech jednotkách firmy Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, Solitera a Kloboucká lesní. Další tři firmy mají dvě jednotky a 11 firem má po jedné. LČR patří polovina lesů v zemi.

V Praze začíná festival lidskoprávních filmů Jeden svět

V Praze začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět. Patnáctý ročník přehlídky nabídne do 13. března v několika sálech hlavního města přes stovku snímků. Mnohé z nich doprovodí diskuse s tvůrci. Z metropole se pak festival přesune do 40 dalších měst Česka. Podrobnosti a program je možné najít na adrese http://www.jedensvet.cz. Pořadatelé se tentokrát snaží upozornit na rostoucí netoleranci ve společnosti. Poukazují třeba na nedávnou vyhrocenou prezidentskou kampaň v Česku. Za motto vybrali větu "Bojíte se snášet?".

Evropští dokumentaristé se setkávají v Divadle Archa

V pražském Divadle Archa začíná druhý ročník mezinárodního programu East Doc Platform (EDP), největšího a nejvýznamnějšího setkání profesionálů z oblasti dokumentární tvorby ve střední a východní Evropě. Akce Institutu dokumentárního filmu se koná v rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Potrvá do 10. března. Přehlídka propojí přes 120 režisérů a producentů s více než sedmi desítkami evropských a severoamerických televizních producentů, nákupčích, distributorů, zástupců mezinárodních festivalů, fondů a institucí. Letos se budou účastníci a hosté EDP věnovat 40 připravovaným a 75 čerstvě dokončeným filmům. V aktuálním programu festivalu Jeden svět je také 17 snímků, na jejichž dokončení se Institut dokumentárního filmu nějakým způsobem podílel.

V pražské Baráčnické rychtě hostuje Husa na provázku

Brněnské Divadlo Husa na provázku uvádí v Baráčnické rychtě v Praze inscenaci Tichý Tarzan. V tomto prostoru na Malé Straně před 38 lety uspořádali tehdejší členové brněnského souboru první pražskou přehlídku své tvorby, Tichým Tarzanem zde nyní zahájí dlouhodobější sérii svých pražských hostování, nazvanou Sardinky a laskonka. Inscenace Tichý Tarzan je věnována kyjovskému fotografovi Miroslavu Tichému. Jeho sousedé ho považovali za podivína, dnes je ovšem pokládán za jednoho z nejvýznamnějších fotografů minulého století. Hraje ho Ivana Hloužková. Koncem března se v Baráčnické rychtě představí herecký koncert ženské části souboru Husy na provázku v inscenaci hry Astrid Saalbachové Baletky... Hraje se od roku 1997, obnovenou premiéru měla v roce 2010. V polovině dubna "provázci" přivezou autorský recitál Jana Budaře a 24. května uvedou inscenační črtu To léto v režii Jana Mikuláška.

Muzeum karosářství vystaví kabriolet pro Stalina

Muzeum karosářství ve Vysokém Mýtě, které má být otevřeno příští rok, zveřejní vše o slavné karosárně Josefa Sodomky. Úspěšná firma dodala vozy Janu Werichovi, Tomáši Baťovi nebo Haně Benešové. Návštěvníci uvidí originální vozy i dílny. Podle ředitele Městské galerie Pavla Chalupy bude stát za pozornost Aero 50 Dynamik a nejslavnější exponát Tatra 600 Tatraplán, která vláda v roce 1949 věnovala Stalinovi k 70. narozeninám. Luxusní aerovku si pořídil Oldřich Nový ve filmu Valentin Dobrotivý. Série Dynamik vznikla ve spolupráci s automobilkou Aero a do současnosti se dochovaly jen dva vozy, jeden je v Americe, druhý ve Vysokém Mýtě. Tatraplán ocenila porota v Paříži na mezinárodním autosalonu. Přepychový kabriolet Stalin nikdy nevyužil a nakonec skončil v kremelských garážích. Diktátor by totiž nikdy nejel v otevřeném autě. Náhodu se pak vůz dostal zpátky do Čech.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych zůstal ve světovém žebříčku na šestém místě. Díky finálové účasti na turnaji v Dubaji mu v pořadí ATP přibylo 195 bodů, pátý Španěl Rafael Nadal se mu však po výhře v Acapulku vzdálil. S velkým náskokem dál vede Berdychův dubajský přemožitel Novak Djokovič.

V ženském pořadí je Petra Kvitová dál sedmá, na prvním místě setrvala Američanka Serena Williamsová. Karolína Plíšková, která v Kuala Lumpuru získala první titul na okruhu WTA, se posunula ze 127. příčky na 84. pozici, což je její životní maximum.

Jaromír Jágr zpečetil gólem v předposlední minutě nedělního utkání NHL vítězství Dallasu 4:1 nad hokejisty St. Louis. Jedenačtyřicetiletý útočník skóroval poprvé v sezoně ve dvou po sobě jdoucích zápasech.

Český hokejový útočník Ondřej Palát byl z farmy v týmu Syracuse Crunch z nižší soutěže AHL povolán do prvního mužstva Tampy Bay. Jednadvacetiletý odchovanec Vítkovic by si tak mohl odbýt premiéru v NHL. Informovala o tom agentura Sport Invest, která Paláta zastupuje.

Marek Jarolím si jako třetí český fotbalista vyzkouší čínskou superligu. Z Teplic ho získal na přestup celek Chang-čou Greentown, kde zkušený záložník podepsal smlouvu na dva roky s opcí na další rok. Informoval o tom web čínského klubu.

Trenér běžců na lyžích Miroslav Petrásek po příští olympijské sezoně u reprezentace skončí. Petrásek to řekl deníkům Sport a MfDnes na mistrovství světa ve Val di Fiemme, kde se běžcům nedařilo.

Jan Veselý v neděli téměř po měsíci nastoupil do utkání NBA a šesti body pomohl Washingtonu k výhře 90:87 nad Philadelphií. Český basketbalista naposledy sporadicky zasáhl do hry 8. února proti Brooklynu, následujících osm zápasů jen sledoval.

Mistr Evropy Pavel Maslák zůstal druhý v halových světových tabulkách v běhu na 400 metrů i po americkém šampionátu. Jeho vítěz Jeremy Wariner dosáhl času 45,82 sekundy, čímž souboj na dálku s českým rekordmanem prohrál o 16 setin.

V hokejové extralize i v první lize by v příští sezoně mělo startovat více juniorů. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) schválil návrh ředitele extraligy Josefa Řezníčka, na jehož základě mohou kluby ke každému soutěžnímu utkání nominovat dva brankáře bez věkového omezení a nejvýš sedmnáct hráčů ve věku od 20 let. Další tři hráči mohou být jen junioři, tj. hráči do 19 let, v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší.

Helena Suková nebyla přijata do tenisové Síně slávy v Newportu. Vítězka 14 grandslamových titulů ve čtyřhře a mixu byla nominována loni v září, stejně jako wimbledonský vítěz Michael Stich z Německa ale neprošla výběrem po několikaměsíčním hlasování novinářů.

Počasí v úterý:

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů Celsia.