Zprávy

Senát v pondělí rozhodne, zda zažaluje Klause pro velezradu

Senát v pondělí rozhodne na neveřejné schůzi o tom, zda prezidenta Václava Klause pár dní před koncem mandátu zažaluje pro velezradu. Navrhla to potřebná třetina převážně levicových členů horní komory. Předložení žaloby Ústavnímu soudu musí schválit nadpoloviční většina přítomných senátorů. Zatím není jisté, zda se jí podaří dosáhnout. Senátoři nejsou v postoji k žalobě jednotní. Kritici žaloby označují snahu o její prosazení za opožděné politické vyřizování účtů s Klausem, který za čtyři dny prezidentské křeslo opustí. Navrhovatelé žaloby mluví o tom, že Ústavní soud by jejím prostřednictvím měl hlavně stanovit mantinely pro Klausovy nástupce. Podle senátora a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by Senát dal najevo, že nebude tolerovat porušování ústavy. Velezradou je podle zákona o Ústavním soudu "jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". Trestem je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Odsouzený prezident také ztrácí nárok na plat a požitky po skončení výkonu funkce.

Úřadu práce chybí 300 až 500 úředníků, připustil Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připustil, že úřadu práce chybí v souvislosti s nynějšími technickými potížemi systému 300 až 500 úředníků. Přijímání pracovníků by podle něho nemuselo být nutné, pokud se nedostatky podaří rychle odstranit. Zvýšila by se efektivita práce, řekl Kalousek v Otázkách Václava Moravce České televize. Ministerstvo práce a sociálních věcí dělá podle ministra financí všechno pro to, aby systém fungoval každý den lépe. Kde bude nezbytné úřad personálně posílit, budeme to řešit, uvedl Kalousek. Loni měl úřad podle rozpisu celkem 6556 zaměstnanců. Centralizaci úřadu práce a výplaty sociálních dávek Kalousek hájil.

Lidovky.cz: Policie odložila případ zveřejnění čísel politiků

Policie odložila případ zveřejnění telefonních čísel českých politiků uměleckou skupinou Ztohoven. Dospěla k názoru, že nebyl spáchán trestný čin. Věc ale předala Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Jeho předseda Igor Němec označil zveřejnění telefonních čísel za útok na soukromí. Čísla politiků skupina Ztohoven zveřejnila v listopadu roku 2012 v rámci výstavy Kartografie naděje v pražském centru DOX. Někteří z nich, včetně premiéra Petra Nečase (ODS), ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) poté dostávali vulgární nebo výhrůžné zprávy. Skupina Ztohoven je známa svým vstupováním do veřejného prostoru. K nejznámějším patřila akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem.

Ministr financí Kalousek chce zvýšit pojistnou kapacitu EGAP

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne ve středu vládě navýšení pojistné kapacity Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) o deset miliard korun na 280 miliard Kč. Kalousek to řekl v diskusním pořadu České televize s tím, že v souvislosti s navýšením navrhne změnu zákona o státním rozpočtu. Podle Kalouska se zástupcům EGAP za pomoci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí podařilo v Iráku již téměř uzavřít projekt na výstavbu elektrárny Churmala. To je velký paroplynový komplex, kam by české firmy dodávaly zhruba 70 procent celkové investice, což představuje sumu zhruba 500 milionů dolarů. "Zcela přímo to představuje zhruba 2000 pracovních míst v Česku," dodal Kalousek. Naopak podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadila je třeba se soustředit podstatně více na podporu aktivní politiky zaměstnanosti, která je výrazně nižší než v některých zemích EU. Podle něho je třeba na aktivní politiku zaměstnanosti čerpat více peněz z evropských fondů, rozvinout tzv. kurzarbeit (částečné pracovní úvazky), soustředit se na rekvalifikační programy za podpory podnikatelů a na garance pro mladé, tedy na podporu zaměstnávání mladých lidí.

Odbory budou jednat o zvýšení minimální mzdy o 600 Kč

Pro odbory je přijatelný návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení minimální mzdy o 600 korun. Budou o něm s ministerstvem jednat, řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Českomoravské konference odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s návrhem nesouhlasí. Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007, v prosinci 2011 vláda projednávala návrh na její zvýšení z 8000 korun o 400 nebo 500 korun. Kabinet tehdy návrh neschválil s poukazem na nejistý vývoj ekonomiky České republiky. Odboráři minulý týden předali Sněmovně návrh na zvýšení minimální mzdy ze současných 8000 na 9000 korun. Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů přitom řekl, že zároveň žádají uzákonění každoročního povinného zvyšování minimální mzdy alespoň o polovinu inflace předchozího roku.

Stát zahájí dostavbu D11 i bez chybějícího pozemku

Státu došla trpělivost s průtahy kolem chybějícího pozemku potřebného pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Stavba bude zahájena i bez něho, sdělil ČTK generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Čermák s tím, že práce začnou z opačné strany od křižovatky v Kuklenech. Spory o pozemky pod dálnicí D11 trvají déle než 17 let a na dokončení dálnice státu zbývá získat poslední nevelký pozemek patřící Jaroslavě Štrosovové. Ministerstvo dopravy ještě počátkem ledna věřilo v dohodu se zástupcem majitelky, Davidem Štrosem, a vyvlastnění považovalo za poslední možnost. Jednání ale v poslední době váznou, což potvrdil i Štros. V roce 2011 se ministerstvo dohodlo s farmářkou Ludmilou Havránkovou, sestrou Štrosové, na prodeji jejích pozemků za 90 milionů korun a výměně za náhradní pozemky. Po několika měsících ale připustilo, že stále všechny nezbytné pozemky nemá a že o získání poslední nemovitosti jedná se Štrosovou. Ta vloni pozemek darovala státu, ministerstvo financí ale darovací smlouvu zpochybnilo s odůvodněním, že právní zástupce majitelky neměl pro uzavření darovací smlouvy platnou plnou moc.

Policie znovu vyšetřuje nákup solárních elektráren firmou ČEZ

Protikorupční policie se znovu zabývá okolnostmi, za jakých polostátní energetický gigant ČEZ koupil solární elektrárny od firmy Amun. Re. Případ otevřela koncem loňského roku, řekl její mluvčí Jaroslav Ibehej. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předtím v České televizi řekl, že je "hluboce šokován" tím, že policie případ odložila. Podle něho tak učinila, přestože měla k dispozici "znepokojivé" informace od finančně analytického útvaru ministerstva financí. ČEZ od firmy Amun. Re koupil za pět miliard korun obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku. V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté. ČEZ slova ministra financí ponechal bez komentáře. Podle Ibeheje policie na případu intenzivně pracovala půl roku. "V lednu 2012 jsme došli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a proto byla uložena," řekl. ČEZ v nedávné minulosti odkoupil od různých investorů jejich solární elektrárny. Některé obchody v médiích vyvolávají pochybnosti. ČEZ je přitom podle některých zdrojů největším příjemcem peněz, kterými domácnosti a firmy přispívají na dotování obnovitelných zdrojů energie.

Tisícovka lidí ve Frenštátě uctila památku obětí výbuchu domu

Přibližně tisícovka lidí uctila e Frenštátě pod Radhoštěm ekumenickou bohoslužbou pod širým nebem památku obětí tragického výbuchu domu. est lidí včetně možného viníka zemřelo, mezi nimi tři děti. Další byli zraněni. "Město tímto setkáním uzavře tragickou kapitolu své historie. Ti, kterých se neštěstí osobně dotklo, budou jistě truchlit dál," řekl frenštátský farář Rudolf Swienczek. Město se podle starostky stále vzpamatovává z tragické události. Během bohoslužby kromě římskokatolického faráře promluvili také zástupci dalších tří církví a Armády spásy. Vystoupil i místní pěvecký sbor. Zástupci Frenštátu ještě před bohoslužbou zveřejnili podrobnosti k chystanému benefičnímu koncertu na podporu přeživších obyvatel domu číslo 39. Mezi největší hvězdy by měl patřit Michal David či kapela Ready Kirken. Výtěžek ze vstupného, které by podle něj nemělo překročit 300 korun, bude převeden na konto, které na podporu rodin založilo těsně po výbuchu město. Dosud se na něm sešlo víc než 15 milionů korun.

Gorilí sameček z pražské zoo dostal jméno Nuru

Gorilí sameček, který se narodil v pražské zoo loni krátce před Vánoci, dostal jméno Nuru. Slovo znamená ve svahilštině světlo. Jméno oznámil za velkého zájmu veřejnosti a médií na slavnostním křtu ředitel zoo Miroslav Bobek. Mládě je čtvrtým potomkem gorily Kijivu, otcem je samec Richard. Podle ošetřovatelů se mláděti daří velmi dobře. Zoo vybírala jméno ze 14.000 návrhů, které dostala. Podle kurátora chovu primátů Víta Lukáše je mládě již od začátku poměrně silné a poslední dobou se snaží stavět na nohy. Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. Významnou kapitolu v historii chovu těchto zvířat začali o 40 let později psát členové současné skupiny: samec Richard, samice Shinda a Kijivu a později i Kamba a Bikira. První mládě, samička Moja se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, v listopadu 2011 pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě.

František Drtikol otevřel české fotografii cestu do světa

František Drtikol pozvedl českou fotografii na světovou úroveň, jeho život ale provázely vzlety i bolestné pády, mezinárodní úspěchy i bankroty, opovržení i osamělost. Narodil se před 130 lety, 3. března 1883. Po studiích na gymnáziu v rodné Příbrami se Drtikol vyučil fotografem a další vzdělání získal na odborné fotografické škole v Mnichově. Jeho talent se formoval v období secese a symbolismu a těmto směrům zůstal Drtikol věrný jak ve fotografii, tak v malbách a kresbách. Za počátek své fotografické dráhy on sám označil rok 1910, kdy si po letech učení a vandrování otevřel v Praze ve Vodičkově ulici portrétní ateliér, který byl pro nápaditost obrazů brzy obdařen skvělou pověstí. Umělcovými klasickými motivy byly především expresivní ženské akty zachycené v dynamických polohách. Méně známé je jeho pozdní dílo v podobě symbolistních a meditativních maleb. Tajuplné krajiny a spirituální obrazy zachycují autorovo psychické zrání, kdy se stále intenzivněji věnoval východním naukám, především buddhismu. František Drtikol zemřel 13. ledna 1961. Jeho odkaz vzkřísila teprve přední historička a teoretička fotografie Anna Fárová, která v roce 1972 prosadila Drtikolovu senzační retrospektivní výstavu.

Pražský hrad nabízí virtuální prohlídku

Pražský hrad umístil na své webové stránky virtuální prohlídku, která návštěvníky seznámí s celým hradním areálem. Mohou se procházet po nádvořích nebo zahradách i vstoupit do interiéru některých objektů, například svatovítské katedrály nebo domků ve Zlaté uličce. ČTK o tom informovala Lada Adámková za společnost FG Forrest, která virtuální prohlídku připravila. Prohlídku doplňují popisky jednotlivých míst s jejich historií a základními fakty. Virtuální prohlídka umožňuje vidět místa spjatá s českou historií bez přítomnosti velkého počtu turistů, kteří jsou na Hradě skoro celé dny, a soustředit se tak i na detaily staveb.Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce.

České lvy s přehledem vyhrál film Ve stínu režiséra Ondříčka

České lvy s přehledem vyhrál film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka. Snímek je temnou detektivkou s politickým nádechem z období před měnovou reformou v roce 1953. Uspěl v devíti kategoriích z 11 nominací. Vítěze v jednotlivých kategoriích oznámila v sobotu večer Česká filmová a televizní akademie ve Velkém sále pražské Lucerny. Akademici udělili celkem 15 Českých lvů. Žádný další film už ale nezískal více než jedno ocenění. Po jednom lvu si odnesly snímky Čtyři slunce, Odpad město smrt a Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Za mimořádný přínos české kinematografii dostal Českého lva architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za Amadea režiséra Miloše Formana. Českého lva za nejlepší dokument převzal David Vondráček za film Láska v hrobě.

Snímek Čtyři slunce Bohdana Slámy měl nejvíce nominací, celkem 12. Cenu ale získal jen jednu, za výkon ve vedlejší roli si ji odnesla herečka Klára Melíšková. Film o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů byl před rokem vybrán i do soutěžní sekce na prestižním festivalu Sundance v Utahu, ocenění ale nezískal. Českého lva za nejlepší ženský výkon v hlavní roli dostala Gabriela Míčová, která si zahrála prostitutku Romi ve filmu Odpad město smrt. Režisér Jan Hřebejk v něm na filmové plátno převedl stejnojmennou divadelní hru, kterou s Míčovou v hlavní roli uvádělo pražské Divadlo Komedie a v anketě Divadelních novin za loňský rok získala titul inscenace roku. Film Ve stínu vyslala loni v září filmová akademie i do souboje o amerického Oscara. Snímek podle scénáře Marka Epsteina, Davida Ondříčka a Mishi Votruby ale do užšího seznamu nominací americké filmové akademie se nevešel. Za nejlepší kameru si sošku odnesl Adam Sikora, byl oceněn i střih Michala Lánského a zvuk, který měli na starosti Jakub Čech a Pavel Rejholec. Lev patří i autorům výtvarného řešení snímku Janu Vlasákovi, Jarmile Dittrichové-Konečné a Lukáši Královi, za hudbu byli oceněni Jan P. Muchow a Michal Novinski. Stal se nejlepším filmem i v Cenách české filmové kritiky.

Ze sportu:

Běžec Pavel Maslák je už dvojnásobným mistrem Evropy v závodu na 400 metrů. K loňskému triumfu pod širým nebem v Helsinkách přidal další zlato v hale v Göteborgu a navíc časem 45,66 sekundy výrazně vylepšil český rekord. Ze svého loňského výkonu z Gentu ubral plných 48 setin a zařadil se na druhé místo letošních světových tabulek v hale. Dvaadvacetiletý Maslák zvládl finálový běh naprosto suverénně. Okamžitě se zařadil na první místo a mířil za dalším velkým úspěchem své kariéry. V cíli měl náskok více než půl sekundy před druhý Britem Nigelem Levinem. Naopak české čtvrtkařky medailové ambice nenaplnily. Zuzana Hejnová skončila čtvrtá, obhájkyně titulu Denisa Rosolová byla pátá. Obě české reprezentantky závod pomalu rozběhly a při sbíhání z drah se nechaly zavřít na konci šestičlenného startovního pole. Ve druhém kole už se na medailové pozice nepropracovaly.

Britská štafeta mužů se po úspěšném protestu proti diskvalifikaci vrátila na halovém mistrovství Evropy na první místo. Čeští čtvrtkaři Daniel Němeček, Josef Prorok, Petr Lichý a Pavel Maslák klesli na čtvrtou pozici. Vedení české výpravy proti tomu podalo protest.

Tyčkař Jan Kudlička obsadil na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu páté místo výkonem 571 cm, které zdolal napoprvé. Následnou výšku 576 cm, která nakonec stačila na stříbrnou medaili, vynechal a při třech pokusech o vyrovnání deset let starého českého rekordu Adama Ptáčka 581 cm neuspěl.

Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval premiérové vítězství ve Světovém poháru. V Oslu triumfoval v závodu s hromadným startem, v němž o 13,7 sekundy porazil lídra seriálu Martina Fourcada z Francie. Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole.

Tenistka Karolína Plíšková získala první titul na okruhu WTA. Dvacetiletá česká hráčka otočila ve finále v Kuala Lumpuru duel s Bethanií Mattekovou-Sandsovou a Američanku porazila 1:6, 7:5 a 6:3. V prvním setu hned v úvodu ztratila podání a získala jen jednu hru. Svěřenkyně trenéra Jiřího Hřebce z pražské Štvanice od druhé sady zlepšila servis a opírala se o forhend, z kterého soupeřku tlačila. Ve dvanácté hře vzala Plíšková sedmadvacetileté Američance podání a vynutila si rozhodující set.

Česká reprezentantka Eva Samková se potřetí stala juniorskou mistryní světa ve snowboardcrossu. Na šampionátu v tureckém Erzurumu vyhrála kvalifikaci i všechny jízdy včetně finále a navázala na triumfy z let 2010 a 2011. Devatenáctiletá Samková, která v této sezoně poprvé zvítězila i v závodu Světového poháru, kvalifikaci vyhrála o sekundu. V rozjížďkách nepřipustila žádné komplikace, pokaždé výborně odstartovala a až do cíle před sebe nikoho nepustila.

Švédský běžec na lyžích Johan Olsson vyhrál na mistrovství světa ve Val di Fiemme po sólové jízdě závěrečnou klasickou padesátku s hromadným startem. Český reprezentant Lukáš Bauer skončil šestnáctý. Stříbrnou medaili získal Švýcar Dario Cologna a třetí byl Alexandr Poltoranin z Kazachstánu.

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč skončil šestý v 89. ročníku slavného Vasova běhu na 90 kilometrů klasickou technikou. Podruhé v kariéře vyhrál Nor Jörgen Aukland. O výsledku závodu ze Sälenu do Mory ve Švédsku se rozhodovalo dle tradice posledních let až v posledních metrech. Řezáč jel na hladkých lyžích a tentokrát neměl dost sil. Kontakt s pěticí soupeřů ztratil dva kilometry před cílem.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila v závodu Světového poháru na 1000 metrů v Erfurtu osmé místo a uhájila druhou příčku v průběžném pořadí disciplíny. Dvacetiletá reprezentantka si tak spravila chuť po nevydařených sobotních závodech na 500 a 1500 metrů, v nichž skončila předposlední.

Judistky Alena Eiglová s Gabrielou Dohnalovou na Světovém poháru v Praze skončily ve váze do 70 kilogramů po porážkách hned v vodu soutěže. Eiglová, která ještě v minulém roce soutěžila v kategorii do 78 kg, nestačila na Marii Pasquetovou z Francie. Dohnalová vypadla po souboji s nakonec třetí Němkou Barbarou Bandelovou. České reprezentantky tak skončily v Areně Sparta na Podvinném Mlýně bez umístění.

Hokejisté Karlových Varů porazili v prvním kole play out Liberec 4:2 a na dvanáctém místě unikli předposledním Bílým Tygrům na rozdíl sedmi bodů. Energie už v polovině úvodní třetiny vedla i díky dvěma trefám Lukáše Pecha 3:0. Karlovy Vary po čtyřech shodných porážkách 1:3 vůbec poprvé v sezoně s Libercem bodovaly.

Počasí v Česku:

Pondělí přinese jasnou nebo skoro jasnou oblohu. Ráno místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem tří stupňů. Povane slabý jihovýchodní vítr, večer se změní na mírný.