Zprávy

Zeman: Amnestie omilostnila i neschopnost soudců a žalobců

Amnestie prezidenta Václava Klause podle jeho nástupce Miloše Zemana omilostnila také neschopnost soudců a státních zástupců, kteří nedokázali svěřené případy včas dotáhnout do konce. Zeman to řekl novinářům v Kunovicích na Uherskohradišťsku po jednání krajské konference Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Dosluhující prezident vyhlásil amnestii na Nový rok na závěr svého tradičního projevu. Amnestie kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak skončily některé ostře sledované případy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality. Zastavení trestních stíhání na základě amnestie se dotklo zhruba 330 kauz, propuštěno bylo přes 6400 odsouzených vězňů.

Poškození, kterým se kvůli amnestii zkomplikovala možnost domoci se náhrady škody, možná nebudou muset platit v civilním řízení soudní poplatky. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce kvůli tomu změnit zákon. Klaus v rozhovoru pro Právo řekl, že autorem amnestie je on sám. O rozsahu amnestie se radil s nejbližšími spolupracovníky a vyžádal si i odhad ministerstva, kolika lidí se dotkne. "Nevidím to tak špatně," řekl k negativním reakcím veřejnosti na novoroční pardon. Klaus ale připustil, že kdyby amnestii nevyhlásil, měl by život snadnější.

Klause čeká poslední týden ve funkci, čeká ho i rozlučka s vládou

Představení své nové knihy, rozlučku s českou vládou či oběd s Milošem Zemanem má v programu pro svůj poslední týden ve funkci prezident Václav Klaus. Jeho úřadování skončí ve čtvrtek 7. března, o den později se Klaus už jako bývalá hlava státu zúčastní inaugurace svého nástupce Miloše Zemana. Určitým rozloučením bude pro Klause už nedělní neveřejný koncert na Pražském hradě, který je pořádán pod názvem "Díky nejen za jazz, pane prezidente", ze záznamu jej odvysílá Česká televize. Už v pondělí se končící hlava státu dozví, zda bude u Ústavního soudu čelit žalobě z velezrady, především kvůli lednové amnestii, ale také některým svým dalším krokům. V ten den totiž Senát rozhodne, zda jako celek ústavní žalobu, pod kterou se podepsalo 28 jeho členů, skutečně k soudu pošle. V úterý prezident na tiskové konferenci představí svou knihu Rok desátý, kde shrnuje poslední rok působení ve funkci. Klaus již dříve uvedl, že aktivní ve veřejném životě chce být také po odchodu z úřadu. Stane se spolupracovníkem amerického Institutu Cato, zahájí také činnost svého nyní vznikajícího institutu.

Majitel Agrofertu Babiš se stal znovu šéfem hnutí ANO 2011

Majitel zemědělsko-chemického impéria Agrofert Andrej Babiš byl na celostátním sněmu zvolen do čela politického hnutí ANO 2011. ČTK to potvrdila mluvčí hnutí Radka Burketová. Babiše, který hnutí založil a i dosud stál v jeho čele, na post navrhla většina krajských sněmů. Sněm zvolil pět místopředsedů. Nové vedení by mělo stranu dovést do parlamentních voleb v roce 2014. Babiš, který bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, se už loni na ustavujícím sněmu postavil do čela ANO 2011. Místopředsedkyní se stala bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, manažerka hnutí Věra Jourová, která v minulosti čelila obvinění z korupce. Soud ji ale nakonec očistil. Dalšími místopředsedy jsou členka organizační sekce hnutí Jana Valinčičová, předseda krajského hnutí v Moravskoslezském kraji Petr Harvánek, karlovarský předseda strany Jan Hammer a zlínská předsedkyně Hana Greplová.

Policie stíhá deset lidí kvůli IT zakázce na ministerstvu práce

Policie stíhá deset lidí kvůli zadání zakázky na informační technologie na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Podezírá je z porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že jsou všichni stíháni na svobodě. Na kauzu upozornil server Lidovky.cz, kterému vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová sdělila, že mezi stíhanými jsou bývalí i současní pracovníci MPSV. Podle informací serveru si firmy jednu z velkých zakázek mezi sebou netransparentně rozdělily. Kvůli IT zakázkám na MPSV policie už dříve začala stíhat bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera. Podle policie prý nabídli firmě OKsystem přidělení zakázky na 100 milionů, pokud stáhne stížnost k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže na postup ministerstva při zadání zakázky na systém pro výplatu sociálních dávek. Zatím není jasné, zda jsou oba spojeni také s nově stíhanou zakázkou.

Westinghouse prý vede v tendru na Temelín; ČEZ zprávu dementoval

Americko-japonská společnost Westinghouse podle serveru Česká pozice předběžně vítězí v tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Energetická společnost ČEZ ale zprávu poté dementovala, podle ní ještě není předběžné hodnocení nabídek Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200 ukončeno. Francouzská společnost Areva podle serveru v hodnocení vůbec nefiguruje, ČEZ ji vyřadil z tendru už loni v říjnu. Areva se však domáhá návratu do soutěže u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Předběžné hodnocení nabídek neznamená žádné definitivní rozhodnutí o konečném vítězi tendru. V nadcházejícím období chce energetická společnost jednat s uchazeči o zakázku o možném vylepšení jejich nabídek. Dostavba Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon jihočeské jaderné elektrárny. Hodnota investice do nových bloků se odhaduje na 200 až 300 miliard korun.

Při čelním střetu dvou aut na Kladensku zemřeli tři lidé

Při čelním střetu dvou osobních aut na silnici 1/16 na okraji Slaného na Kladensku zemřeli tři lidé. Další dva byli těžce zraněni a vrtulníkem přepraveni do nemocnice v pražském Motole a Střešovicích. Příčiny nehody se vyšetřují. Podle kladenské policejní mluvčí Michaely Novákové zemřel čtyřiašedesátiletý řidič a šedesátiletá spolujezdkyně z auta kia a pětadvacetiletá řidička z druhého osobního auta citroen. Její dva těžce zranění spolujezdci skončili v nemocnici.

Trosky domu ve Frenštátě úplně zmizí příští týden

Pracovníci specializované firmy dokončují demolici výbuchem zničeného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Hotova bude příští týden. Zbývá odstranit sklepy a zajistit vedlejší dům. ČTK to řekl stavbyvedoucí Vladislav Rusz. Dům zničila v polovině února exploze, při které zahynulo šest lidí včetně muže, který je podezřelý, že ji úmyslně způsobil. Neštěstí, při kterém šest lidí zemřelo a 11 bylo zraněno, vyvolalo velkou vlnu solidarity. Na kontě města se už sešlo přes 14,5 milionu korun. Dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Podle nejpravděpodobnější verze sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil v sklepě plyn a pak jej zapálil. Při výbuchu zemřel. Zahynuly i tři děti a dva dospělí.

NP Šumava loni při obnově lesa vysadil přes 400.000 stromků

Šumavský národní park loni vysadil přes 400.000 stromků. Při obnově lesa nejvíce používal sazenice jedle, buku a jeřábu. Loni vysazené stromky rostou na ploše více než 150 hektarů, což je zhruba o 66 hektarů menší území než bylo osázeno v roce 2011, řekl ČTK odborník na ochranu lesů šumavského parku Petr Kahuda.Umělá obnova lesa se podle Kahudy zaměřuje hlavně na podsadby chybějících dřevin. Proto se také v největší míře sázejí jedle, buk a jeřáb. "Jde o původní šumavské dřeviny, jejichž zastoupení bylo v minulosti ve zdejších lesích násobně vyšší," uvedl Kahuda. Sazenice jeřábu loni lesníci podle něj využívali také jako meliorační a zpevňující dřevinu na holinách v extrémnějších polohách. Lesníci loni vysadili přes 137.000 jedlí bělokorých. Představuje to téměř 32 procent všech nových dřevin.

Veřejnosti se ve Valticích otevřel Salon vín ČR 2013

Návštěvníkům se ve sklepeních valtického zámku na Břeclavsku otevřel 13. ročník Salonu vín České republiky. Najdou zde kolekci 100 nejlepších vín z Čech a Moravy převážně ročníku 2011, která uspěla v systému Národní soutěže vín. Celkem 64 vín je bílých, 33 červených, jedno růžové a dvě šumivá. Salon vín má charakter celoroční expozice, kde mohou lidé víno ochutnat a po jednotlivých lahvích si je také zakoupit, uvedli organizátoři pro ČTK. Ochutnat je možné i letošního absolutního vítěze, kterým je Chardonnay 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec, které zde má nejvíce vzorků, osm. Jejich víno uspělo v konkurenci 1622 soutěžních vzorků. Ročník 2011 zastupuje 77 vín a podle hodnocení sommeliérů má špičkovou kvalitu.

Praha chce zklidnit Smetanovo nábřeží, o sobotách ho chce zavřít

Smetanovo nábřeží v Praze by mohlo být alespoň pár dní v roce bez aut. Projekt, který v úterý projedná rada hlavního města, navrhuje uzavřít nábřeží pro automobilovou dopravu každou sobotu od půlky května do konce června. Provoz tramvají by nebyl omezen. Smetanovo nábřeží patří k nejatraktivnějším městským lokalitám s výhledy na Hradčany, Pražský hrad a Petřín. Zahrnuje i Křižovnické náměstí s předmostím Karlova mostu, kde se kříží nábřeží s tradiční trasou Královské cesty. Přechodná pěší zóna by pomohla odlehčit turistický nápor z Karlovy ulice, uvádějí autoři materiálu. Zklidnění podporuje většina místních, občanská sdružení i instituce a podniky, jejichž zaměstnanci či hosté se do oblasti většinou dostávají pěšky nebo hromadnou dopravou. Mezi sympatizanty projektu patří Národní divadlo, Národní muzeum, Česká filharmonie, Divadlo Na Zábradlí nebo Karlova univerzita. V době plánované uzavírky by se nábřeží mohlo zapojit do kulturních akcí a festivalů, které se konají v jeho okolí, například do hudebního festivalu United Islands nebo Muzejní noci.

Remek byl prvním kosmonautem z jiné země než ze SSSR či USA

Před 35 lety, 2. března 1978, vzlétl do vesmíru první a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek. Sovětská kosmická loď Sojuz 28 měla na své palubě první mezinárodní posádku v historii kosmonautiky vůbec. Tvořili ji velitel lodi Alexej Gubarev a československý pilot Vladimír Remek, tehdy devětadvacetiletý. Remek byl zároveň prvním nesovětským či neamerickým kosmonautem, který vzlétl do kosmu. Na stanici Saljut 6, s níž se Sojuz 28 spojil, prováděla posádka řadu vědeckých a technických experimentů. Sojuz 28 přistál po 125 obletech Země 10. března. Remkův let byl bezesporu úspěchem československého výzkumu - kosmonaut provedl řadu experimentů připravených československými vědci. Přesto se nad ním vznášela řada dohadů. Jedním z nich bylo například to, proč vlastně Remek dostal přednost před Pelčákem.

Ze sportu:

Čeští skokani na lyžích Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda a Jan Matura skončili sedmí v soutěži družstev na mistrovství světa ve Val di Fiemme. Popáté za sebou získali titul mistrů světa Rakušané. Stříbro vybojovalo kvarteto Norska a bronz mají Němci. Nejlepší výkon z Čechů předvedl pátý muž z velkého můstku Matura, který v prvním kole skočil 124,5 a v druhém 128,5 metru. Češi zaostávali v boji o šesté místo za Slovinci v polovině závodu o 2,1 bodu, ale nakonec na ně ztratili přes dvacet bodů.

Tenista Tomáš Berdych nenavázal na Petru Kvitovou a titul v Dubaji nezískal. Třetího nasazeného zastavil až ve finále první hráč světa Novak Djokovič ze Srbska, s nímž Berdych prohrál ve dvou setech 5:7 a 3:6. Dvaadvacetiletá Kvitová dokázala v Dubaji před týdnem ovládnout dvouhru žen a na okruhu WTA si připsala jubilejní desátý titul v kariéře. Berdych mohl získat devátý vavřín, ale neuspěl a zhoršil si bilanci ve finálových zápasech na osm výher a deset porážek.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila v Kuala Lumpuru poprvé v kariéře do finále turnaje WTA. Čtvrtou nasazenou Japonku Ajumi Moritaovou porazila hladce 6:0, 6:2. Utkání trvalo jen 48 minut. O titul se dvacetiletá česká hráčka v neděli utká s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, která vyřadila turnajovou trojku Rusku Anastasju Pavljučenkovovou.

Český tyčkař Jan Kudlička je ve finále halového mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu. V první kvalifikační skupině skočil napoprvé 570 cm, což mu bez problémů stačilo k postupu, byť kvalifikační limit byl o pět centimetrů výš. Výkon mu zajistil i účast na letním světovém šampionátu v Moskvě, neboť se jedná o přísnější limit A.

Sprinterka Kateřina Čechová prošla druhým časem české historie 7,25 sekundy do semifinále běhu na 60 metrů na halovém mistrovstvím v atletice v Göteborgu. Zaostala jen o setinu za vlastním českým rekordem z letošního domácího šampionátu. Do druhého kola postoupila i druhá česká zástupkyně Barbora Procházková, jíž naměřila časomíra 7,40 sekundy.

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru v Erfurtu dvakrát předposlední. Nejprve obsadila 19. místo v závodu na 500 metrů a na stejné příčce dojela i v následující patnáctistovce.Na pětistovce připravilo dvacetiletou reprezentantku o naději na lepší výsledek podklouznutí brusle v první zatáčce, po kterém se musela znovu rozjíždět. Sama Erbanová přesně nevěděla, co se jí na pětistovce přihodilo. "Když se koukli na záznam, tak mi říkali, že jsem snad do něčeho vjela. Nevím. Prostě mi to nějak uklouzlo," řekla.

Šárka Pančochová vyhrála jako první Češka sérii World Snowboard Tour. Po čtvrtém místě ve slopestylu na US Open ve Vailu ovládla hodnocení disciplíny i celkové pořadí snowboardistek. V celkovém konečném pořadí WST nasbírala 2936 bodů. Druhou Finku Enni Rukajärviovou předstihla o 153 bodů.

Běžkyně Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová postoupily na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu v závodu na 400 metrů s přehledem do nedělního finále. Ve druhém semifinále obsadily české reprezentantky druhé a třetí místo za Britkou Perri Shakesovou-Draytonovou, která se časem 51,03 sekundy posunula do čela letošních evropských tabulek. Hejnová na druhém místě si vylepšila halový osobní rekord o téměř celou sekundu na 51,27. Obhájkyně titulu Rosolová byla třetí v čase 52,12, čímž dosáhla svého nejlepšího výkonu v sezoně.

Tyčkařka Jiřina Svobodová na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu medaili nezískala. Vítězka loňského letního evropského šampionátu v Helsinkách skončila výkonem 462 cm čtvrtá. Stejnou výšku zdolala i bronzová Ruska Anželika Sidorovová. Svobodovou o cenný kov připravila jedna oprava na 452 cm, které ruská tyčkařka skočila napoprvé. Zvítězila Britka Holly Bleasdaleová, která až v rozeskakování předčila Annu Rogowskou z Polska.

Člen české reprezentace v běhu na lyžích Jiří Horčička z Dukly Liberec vyhrál úvodní závod na 4 km volnou technikou o Sporten Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě. Horčička, který se nevešel do nominace na mistrovství světa ve Val di Fiemme, si dal vítězstvím dárek k narozeninám. "Snažím se sbírat body, neboť vedoucí závodník Slavic Cupu má možnost startovat v závěru sezony ve Světovém poháru a v první periodě příštího ročníku. Kvůli nemoci jsem absentoval. Ale pokud se mi podaří uspět i v neděli, mohl bych se na první místo průběžné klasifikace dostat," řekl Horčička.

Český hokejista Vladimír Sobotka byl v pátečním utkání NHL jedním z hlavních strůjců výhry St. Louis nad Edmontonem 4:2. Pětadvacetiletý útočník vstřelil gól, na další přihrál a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Výškař Jaroslav Bába vybojoval na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu třetí místo. Obhájce stříbrné medaile skočil ve finále 231 cm a nestačil jen na Rusy Sergeje Mudrova a Alexeje Dmitrika. Bába přidal po pátečním bronzu koulaře Ladislava Prášila na konto české výpravy druhou medaili. Pro osmadvacetiletého výškaře je to čtvrtý cenný kov z velké akce: ve sbírce má i olympijský bronz z Atén a třetí místo z halového mistrovství světa v roce 2004. O centimetr si vylepšil letošní maximum.

Český útočník Tomáš Dočekal vstřelil svůj první gól v polské fotbalové lize. Piast Gliwice díky jeho příspěvku remizoval doma 1:1 se Zaglebie Lubin, které vede trenér Pavel Hapal. Bývalý hráč Viktorie Žižkov, vedle kterého se dostal do sestavy Gliwic i stoper Jan Polák, prostřelil dva obránce.

Počasí v neděli:

V neděli bude polojasno až oblačno, na severu až zataženo a ojediněle přeháňky deště se sněhem nebo sněhové. Denní teploty 2 až 6°C, na jihovýchodě až 9 stupňů, na horách kolem 1 stupně.