Zprávy

0:00
/
0:00

Nečas v Bavorsku: ČR lituje křivd z vysídlení Němců

Premiér Petr Nečas ve čtvrtečním projevu v bavorském parlamentu zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Deklaraci s tímto textem před 16 lety podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus. Návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí ale Nečas rozhodně odmítl. Vyzdvihl také přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí. Nečas před bavorskými poslanci vystoupil jako vůbec první předseda české vlády. Ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer označil Nečasovo vyjádření lítosti nad křivdami z odsunu Němců za hodné úcty, návštěva Nečase dle premiéra Bavorska předčila očekávání.

Za "veliký průlom" označil bavorský projev ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Musím poblahopřát panu premiérovi k jeho projevu v Mnichově. Je to opravdu veliký průlom, konečně po 23 letech se podařilo veškeré překážky v našich vztazích se sousedním Bavorskem odstranit," řekl Schwarzenberg.

Rada Evropy vyzývá ČR ke zlepšení postavení Romů

Rada Evropy vyzývá Českou republiku k většímu úsilí o zlepšení postavení Romů. Vážným problémem údajně zůstává segregace romských dětí ve školství. Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ve své zprávě kritizuje i skutečnost, že stále nebyl odstraněn vepřín z někdejšího areálu koncentračního tábora pro Romy v Letech na Písecku. Muižnieks zprávu sestavil na základě poznatků učiněných během návštěvy v České republice z 12. až 15. listopadu 2012. Česká republika má v komentáři k závěrům Rady Evropy výhrady. Například poukazuje na to, že vyučovací standardy jsou jednotné pro všechny školy, a tak nelze tvrdit, že školy s převahou romských žáků mají tyto standardy "de facto" nižší. Navíc poukazuje na akční plán, jenž má bránit dalšímu umisťování dětí bez hendikepů do tříd pro postižené děti.

Zeman hovořil s velvyslancem USA Eisenem o dostavbě Temelína

Budoucí prezident Miloš Zeman hovořil s americkým velvyslancem Normanem Eisenem o dostavbě elektrárny Temelín a potřebě vytvořit v Česku nová pracovní místa. Podle Eisena je Zeman velkým přítelem USA. Ještě před Eisenem zvolený prezident přijal izraelského velvyslance Jaakova Levyho, který mu předal blahopřejný dopis od prezidenta Šimona Perese. Zeman podle něj jako hlava českého státu Izrael navštíví. Zatím je však předčasné řešit přesné datum státní návštěvy. "Mluvili jsme nejprve o obraně a strategických vztazích, včetně spojenectví v NATO a boje proti terorismu v Afghánistánu," řekl po zhruba hodinové návštěvě u Zemana Eisen. "Poté jsme se bavili o obchodních a ekonomických vztazích," uvedl. Připomněl, že USA jsou největším investorem v ČR ze zemí, které nejsou členy Evropské unie. "Samozřejmě jsme se také bavili o Temelínu," řekl Eisen. Jedním z účastníků tendru na zvýšení výkonu elektrárny je japonsko-americké konsorcium Westinghouse.

Vztahy ČR a Slovenska nemají chybu, shodli se ministři zahraničí

Diplomatické vztahy Česka a Slovenska jsou dvě desetiletí po rozpadu společného státu bezproblémové a nadstandardní, shodli se v Praze ministři zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miroslav Lajčák. Na společné schůzce probírali například intenzivní hospodářskou spolupráci obou zemí a potvrdili zájem vytvořit společného železničního nákladního dopravce. Oba ministři se zmínili o dostavbě sítě rychlostních silnic, podle Lajčáka jsou před realizací úseky silnice R6 od společné hranice do slovenského Púchova a R5 od hranice do Svrčinovce. Ministři zopakovali, že obě země chtějí pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, a informovali se o tom, jaké jednání o této tematice vedou s partnery na mezinárodní úrovni.

Jihočeská ČSSD nechce v radě komunistu

Jihočeská sociální demokracie a její krajský klub zastupitelů vyzvaly komunistického radního Václava Kučeru, aby zvážil své další setrvání v krajské radě. Kučera na funkci nerezignoval, i když se objevila informace o tom, že byl před rokem 1989 evidován jako rezident Státní bezpečnosti (StB). V koalici s KSČM chce ale jihočeská ČSSD setrvat. Kučeru ve funkci radního pro rozvoj venkova a zemědělství ve středu podržel krajský výbor KSČM.Proti spolupráci ČSSD s KSČM v Jihočeském kraji protestuje už od listopadu loňského roku řada lidí. Vznikla také aktivita vytvořená studenty Komunisté nepatří ke kormidlu.

Podle Kuby je na ČEZ, aby vyvrátil výtky bulharských úřadů

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) je na energetické společnosti ČEZ, aby vyvrátila výtky bulharského regulačního úřadu. Česká vláda chce jen zajistit, aby správní řízení nebylo politizováno, řekl Kuba, který o záležitosti jednal s bulharskou chargé d'affaires v Praze. Bulharské úřady zahájily s ČEZ řízení, které může vyústit v odebrání licence k distribuci elektřiny v Bulharsku. Bulharský premiér Bojko Borisov v úterý prohlásil, že ještě ten den přijde ČEZ v Bulharsku o licenci. To se ale nestalo a bulharský regulační úřad ve středu oznámil, že zahájil řízení s ČEZ o odebrání licence. Kuba při jednání s chargé d'affaires řekl, že Česko bylo postupem premiéra Borisova znepokojeno.

Ústavní žalobu na Klause kvůli amnestii podepsalo už 18 senátorů

Ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause v souvislosti s letošní kontroverzní amnestií podepsalo už 18 senátorů. Pro projednávání Senátem tak schází devět senátorských podpisů. Uvedli to předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) a šéfka senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ). Řekli to před veřejným slyšením, které se motivům a důsledkům kontroverzní amnestie věnovalo."Myslíme to vážně," reagoval Antl na středeční Klausovo prohlášení, v němž amnestii obhajoval a debatu v Senátu označil za směšnou. Na rozdíl od ostatních pozvaných účastníků nikdo z prezidentské kanceláře svou přítomnost na slyšení nepotvrdil.

Nejvyšší žalobce: Amnestie zastavila stíhání v 327 kauzách

Zastavení trestních stíhání na základě amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus, se zatím dotklo 327 kauz. Uvedl to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na veřejném slyšení v Senátu. Druhý článek prezidentské amnestie dopadl na trestní stíhání, která trvají přes osm let a u kterých nepřesahuje trestní sazba deset let odnětí svobody. V přípravném řízení, tedy ve fázi před podáním obžaloby, museli státní zástupci zastavit celkem 201 trestních stíhání. V řízení před soudem se amnestie dotkla 126 věcí. Téměř polovina (48 procent) zastavených trestních stíhání se týkala majetkové trestné činnosti. Následují hospodářské trestné činy (13 procent), trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných (13 procent) a dále trestné činy proti svobodě (11 procent). Statistika není konečná. Podle Zemana lze očekávat, že ze strany státních zástupců i soudů budou zastavována ještě další trestní stíhání.

Odbory vyzvaly Hegera k odstoupení

Odborová centrála i zdravotnické odbory vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), ať odstoupí. Jeho reforma prý zhoršuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Odbory podpoří protest lékařské komory 1. března, kdy má být poskytována jen akutní péče. Řekli to předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní je situace zdravotnictví nejkritičtější od roku 1989, když loni ministerstvo chtělo zrušit ze 152 nemocnic akutní péče 32. Podle propočtu odborů reálně klesnou podle vyhlášky úhrady od pojišťoven za péči až o 20 procent. Heger v prohlášení apeloval na lékaře, kteří se připojí k výzvě komory a odborů a hodlají 1. března odpočívat, aby o tom zavčas informovali své pacienty a nenechali je absolvovat cestu do ordinace zbytečně.

Ústavní soud odmítl i poslední Rathovu stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl poslední z dosud podaných stížností poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) viněného z korupce. ČTK to řekl jeho advokát Roman Jelínek. V pořadí sedmý podnět směřoval proti rozhodnutí středočeského krajského soudu, který ponechal politikovi jako jeden z důvodů vazebního stíhání možné pokračování v trestné činnosti. Ústavní stejně jako krajský soud podle Jelínka uvedl, že poslanecký post dává příležitost k páchání korupce. Stížnost pak označil za neopodstatněnou. Ústavní soud také konstatoval, že pasáže z odposlechů, na které Rath ve stížnosti odkazoval a které byly podle něj účelově upraveny policií, neměly vliv na verdikt, na základě kterého musel bývalý hejtman zůstat ve vazbě.

Solární sdružení podala trestní oznámení na ERÚ

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost podaly trestní oznámení na Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle solárníků úřad pod vedením předsedkyně Aleny Vitáskové předal zkreslené materiály Ústavnímu soudu, který loni rozhodoval o 26procentní solární dani. Na veřejnost se také dostal vnitřní audit ERÚ, podle kterého špatným nastavením výkupních cen fotovoltaické elektřiny byly způsobeny miliardové škody. Konkrétní viníky však podle auditu není možné dohledat. Solární daň 26 procent napadli u Ústavního soudu provozovatelé fotovoltaických elektráren, soud ale jejich výhrady odmítl a ponechal daň v platnosti. Ředitelka CZEPHO Zuzana Musilová již dříve uvedla, že ERÚ poskytl soudu dva různé propočty, které byly "prokazatelně zmanipulované a chybné". Audit, který hodnotil fungování ERÚ v letech 2005 až 2011, konstatuje, že ERÚ nepřesně nastavil výkupní ceny fotovoltaické elektřiny. Audit dále uvádí, že za zkoumané období není v ERÚ dostatečná dokumentace k procesu nastavení výkupních cen.

Soudní znalci asi ztotožnili pátou oběť frenštátské tragédie

Soudní znalci ostravského ústavu soudního lékařství pravděpodobně ztotožnili pátou oběť frenštátské tragédie. Zda v troskách domu zemřelo šest lidí, ale ještě musí potvrdit genetická analýza. Mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková potvrdila, že definitivní testy budou provádět kriminalističtí experti na genetiku. Hasiči prohledávající trosky zničeného domu dosud nenašli žádné propanbutanové láhve. V prvních dnech po neštěstí se přitom spekulovalo, že v domě explodovaly nastražené láhve s propanbutanem. Plyn se domem podle dosavadních zjištění hasičů šířil pouze z otevřeného plynového rozvodu. Policie se nyní prioritně zabývá verzí, že explozi záměrně způsobil sedmapadesátiletý problémový obyvatel přízemního bytu Antonín Blažek. Ten měl se sousedy dlouholeté spory a o byt vinou dluhů v exekuci přišel.

Lupiči ukradli z vozu převážejícího peníze 30 mil. Kč

Ozbrojení lupiči v Přemyslovicích na Prostějovsku přepadli vůz převážející peníze a ukradli z něj 30 milionů korun. Lupiči maskovaní kuklami byli vyzbrojení brokovnicemi a samopalem. Rozstříleli přední sklo obrněného vozu, zraněn přitom ale zřejmě nebyl nikdo. Přepadení vozu s penězi bez dalších podrobností potvrdila krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Silnice v celém okresu nyní hlídají policejní hlídky se samopaly. Podobný případ minulý týden zaměstnal i policisty na Bruntálsku. Neznámí pachatelé tam přepadli auto firmy specializující se na převážení peněz, v tomto případě ale škoda činí jen zhruba 50.000 korun.

SZPI: V Česku je možná další potravina s nedeklarovanou koninou

V Česku je možná další potravina s nedeklarovanou koninou. Měly by to být lasagne Eismann Lasagne Bolognese původem z Lucemburska. V tiskové zprávě to uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která obdržela varování z Německa přes Národní kontaktní místo systému rychlého varování (RASFF). Podle informací SZPI rizikový výrobek v Česku distribuuje společnost Eisemann z Říčan. SZPI v minulých dnech odhalila koňské maso místo deklarovaného hovězího v lasagních od firmy Nowaco. Řetězci Tesco je nařídila ihned stáhnout z prodeje. Vzorky SZPI odebrala minulý týden na základě principu předběžné opatrnosti. Testu zatím nevyhověly dvě šarže, na nichž je uvedena země původu Lucembursko. Tesco stáhlo lasagne již preventivně na základě informací v médiích.

Automobilka Tatra čelí exekuci

Automobilka Tatra čelí kvůli dluhům exekuci, nařídil ji Okresní soud v Novém Jičíně. Exekutor vydal příkaz, který se týká prodeje kopřivnického podniku. Vyplývá to z informací v internetovém Obchodním rejstříku firem. Server Ekonom uvedl, že dražební jednání se má konat 15. března v sídle exekutorského úřadu Cheb.

LČR i kvůli restitucím církvím klesne zisk o 40 pct na 3,7 mld.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos čeká pokles zisku na 3,7 miliardy korun z původně plánovaných více než šesti miliard korun. Důvodem poklesu jsou církevní restituce, stagnace cen dřeva a snížení finančního majetku podniku odvodem šesti miliard korun do státního rozpočtu. S finančním plánem na letošní rok souhlasila dozorčí rada LČR. Za celý loňský rok LČR čekaly zisk 5,5 miliardy korun. Lesy ČR, který patří polovina lesů v zemi, blokují pro církevní restituce přibližně 142.000 hektarů lesních pozemků. Je to asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří.

Zemědělci z ČR mohou dostat v letech 2014-2020 z EU o 10 pct více

České zemědělství by v letech 2014 až 2020 mělo mít možnost získat na dotacích z Evropské unie až 8,2 miliardy euro (dle aktuálního kurzu 208 miliard korun). Proti letos končícímu sedmiletému období by měl objem peněz proudících z Bruselu do resortu vzrůst zhruba o desetinu, sdělilo ministerstvo zemědělství (MZe). Výrazně však mají ve prospěch kohezních fondů klesnout peníze na Program rozvoje venkova, což se nelíbí Agrární komoře. Základní agrární dotací jsou přímé platby, které tvoří většinu takzvaného prvního pilíře Společné zemědělské politiky EU. Přestože ve srovnání s letošním rokem průměrná roční výše přímých plateb v nadcházejícím období podle MZe mírně klesne, celková suma, kterou mohou čeští zemědělci z Bruselu v příštích sedmi letech dostat, bude ve srovnání s obdobím 2007 až 2013 vyšší.

Český rozhlas: Objev českých vědců může pomoci léčit leukémii

Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky učinili podle Českého rozhlasu (ČRo) unikátní objev, který by v budoucnu mohl pomoci v léčbě leukémie. Popsali princip, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krve a zaplavují organismus. "Leukemické buňky si klestí cestu v té kostní dřeni tak, že zabíjejí své okolní buňky, a tím si vytvářejí takový kanálek a prokousají se až dovnitř do krve a tam se potom začnou šířit do těla," cituje ČRo ředitele ústavu Václava Hořejšího. To, jak konkrétně se leukemické buňky dostanou z kostní dřeně ven, bylo prý dlouho nejasné. V České republice každým rokem onemocní akutní leukémií zhruba 400 pacientů.

Rada schválila prodej české pobočky BBC společnosti Lagardere

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila převod stoprocentního obchodního podílu společnosti BBC Radiocom, která v Česku provozuje rozhlasovou stanici BBC, na mediální skupinu Lagardere Active ČR. Proti koupi BBC ze strany francouzské společnosti dříve protestoval Český rozhlas (ČRo), který chtěl obchod zastavit, mimo jiné kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže. V programu BBC nyní vysílá šest hodin denně stanice ČRo Rádio Česko. ČRo požadoval vysílání prodloužit na 12 hodin, což ale RRTV loni v létě zamítla. Spolupráce BBC a ČRo skončí na konci února. Lagardare Active ČR je českou pobočkou nadnárodní mediální skupiny Lagardere, provozuje například rádia Evropa 2, Frekvence 1 a Bonton.

Aneta Langerová se objeví ve filmu Marty Novákové

Průřez 20. stoletím v Rusku, Sovětském svazu a zase v Rusku, navíc s děsivou vizí budoucnosti, je námětem filmu, který pod názvem 8 hlav šílenství natáčí scenáristka a režisérka Marta Nováková. Průvodcem šílenou zemí i šílenou dobou je ruská básnířka Anna Barková, která strávila většinu života v lágrech či v bídě a zapomnění. Na plátně ji ztvární zpěvačka Aneta Langerová. Ve filmu se dále objeví Zuzana Fialová, Viktorie Čermáková, Marie Štípková, Luboš Veselý a Martin Sitta. Natáčet se bude až do podzimu. Režisérka Nováková na scénáři 8 hlav šílenství pracovala od roku 2008, podnikla několik expedic na Sibiř po stopách stalinských lágrů. Přitom využila diplomovou práci Radky Bzonkové, Barkové básně, dramata, novely, deníky, dopisy a čerpala i z ruské lágrové literatury.

Na Hradě byl zpřístupněn zrekonstruovaný pěstební skleník

Dosud nepřístupný pěstební skleník na Pražském hradě se otevřel veřejnosti. Zájemci si v nově opravených prostorách za Lvím dvorem v Královské zahradě mohou prohlédnout, jaké květiny zahradníci připravují do hradních zahrad na jaro. Na výstavě s názvem Předjaří v Královské zahradě návštěvníci uvidí tisícovku kvetoucích jarních rostlin připravených k výsadbám, například primulky, tulipány či hyacinty. Květiny, které zde zahradníci vypěstují, zdobí vedle zahrad i hradní sály a salonky při státních návštěvách. Kromě rostlin zde bude do 3. března k vidění také zatím nevystavený soubor historických svícnů užívaných na Pražském hradě a zámku Lány. Skleníky budou otevřeny od 10:00 do 16:30, vstupné je 20 korun.

Ochránci přírody budou sčítat šelmy v Beskydech

Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začnou příští týden mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech. Budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Akce se pořádá již 29. rokem. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi, sdělila koordinátorka Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO)Beskydy. Beskydy jsou přitom jediným místem v ČR, kde tyto tři šelmy žijí. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Z Afghánistánu se vrátili poslední vojáci rekonstrukčního týmu

Z Afghánistánu se ve čtvrtek vrátili poslední příslušníci desáté jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). Jejich návratem se tak v podstatě uzavírá pětileté působení týmu, který se v provincii Lógar podílel jak na výcviku afghánských ozbrojených složek, tak na výstavbě škol, nemocnic nebo zařízení státní správy. Během šestiměsíčního pobytu v zemi sužované boji se jednotka o celkové síle 300 vojáků musela vyrovnávat s dezercemi afghánských vojáků i útoky povstalců. Vedle hrozby ze strany povstalců komplikovala práci Čechů při výcviku také vzdělanostní úroveň a nedostatečná disciplína části afghánských vojáků. V Afghánistánu jednotku vystřídala likvidační skupina logistiků z 11. jednotky PRT, kteří budou mít na starosti dopravu materiálu a techniky zpět do vlasti. Po nich bude v Lógaru působit již jen český vojenský poradní tým (MAT) v počtu maximálně 60 vojáků. Podobná skupina bude také v provincii Vardak.

Čeští a rakouští skláři vystavují svá díla v jihlavské galerii

Díla osmi sklářských výtvarníků, která vznikla na loňském česko-rakouském sklářském sympoziu Vysočina 2012, uvidí návštěvníci výstavy v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Svá díla představují skláři z Vysočiny, Jihočeského kraje, Slovenska a Dolních Rakous. Přehlídka potrvá do 7. dubna. Návštěvníci výstavy budou moci obdivovat například skleněné přírodní tvary, objekty s vyrytými texty básní, tenkostěnné kalichy evokující dávné časy, abstraktní zobrazení lidských postav či instalaci z rytých čoček zobrazující běh životem.

Ze sportu:

Hokejový útočník Jakub Voráček vstřelil ve středečním utkání NHL tři góly a zařídil výhru Philadelphie na ledě Pittsburghu 6:5. Třiadvacetiletý rodák z Kladna si tak připsal svůj první hattrick v zámořské soutěži a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Osmička českých reprezentantů se zapojí do prvního medailového klání na mistrovství světa ve Val di Fiemme v klasickém lyžování. Český běžec na lyžích Aleš Razým obsadil v kvalifikaci klasického sprintu 31. místo a do postupové třicítky se nevešel o 33 setin. Neuspěli ani zbývající čeští reprezentanti na startu. Jan Bartoň, Ondřej Horyna a Dušan Kožíšek skončili na 1,5 km dlouhé trati daleko za postupem. V ženské kvalifikaci na 1,2 km byla z českých běžkyň nejlepší Karolína Grohová na 34. příčce, hned za ní skončila Eva Vrabcová-Nývltová. Od postupu je dělily necelé tři sekundy. Lucie Charvátová se Sandrou Schützovou neuspěly.

Fotbalista Martin Kolář se vrací do Bohemians Praha 1905, odkud v roce 2002 odešel do zahraničí. Po angažmá v Anderlechtu Brusel, Stoke či Helsingborgu se nyní bude snažit svému mateřskému klubu pomoci v postupu zpět do první ligy. S "Klokany" podepsal smlouvu na rok a půl.

Hokejisté Lva Praha prohráli v úvodním utkání osmifinále play off Kontinentální ligy na ledě CSKA Moskva 2:3 v prodloužení. V čase 74:42 rozhodl v početní výhodě obránce Jakov Rylov. Lev dvakrát v utkání odpověděl na přesilovkové góly domácích a nastavení vynutil v 56. minutě Michal Řepík. Série na čtyři vítězné zápasy pokračuje ve čtvrtek opět v Moskvě.

Česká tyčkařská jednička Jan Kudlička a Švédka Fanny Berglundová vyhráli v přetlakové hale v Praze na Strahově zimní atletický mítink Pražská tyčka. Na mítinku se nepodařilo nikomu z adeptů splnit limit na mistrovství Evropy do Göteborgu.

Olympijský vítěz David Svoboda a také Michal Michalík postoupili v Palm Springs do finále úvodního závodu Světového poháru moderních pětibojařů. V kvalifikaci z českého tria neuspěl jen Jan Kuf.

Český obránce Pavel Krmaš bude i nadále hrát za Freiburg. Dvaatřicetiletý fotbalista podle internetových stránek pátého klubu bundesligové tabulky o rok prodloužil smlouvu, která mu měla po sezoně skončit.

Skokanky na lyžích vyhrály soutěž družstev na Evropském olympijském festivalu mládeže v Rumunsku a postaraly se o zisk české první medaile. Tu mělo české kvarteto na můstcích v Rašnově jistou už před závodem, neboť se ho zúčastnily tři týmy. Družstvo ve složení Karolína Indráčková, Michaela Rajnochová, Natálie Dejmková a Barbora Blažková získalo 812,9 bodu a druhé Německo porazilo o více než 11 bodů.

Počasí v pátek:

Bude zataženo až oblačno se sněhovými přeháňkami. Postupně od jihovýchodu trvalejší sněžení. Teploty přes den -5 až -1 stupeň, na horách kolem -9.