Zprávy

0:00
/
0:00

Nečas očekává, že Bulharsko ve sporu s ČEZ dodrží své závazky

Premiér Petr Nečas (ODS) očekává, že Bulharsko ve sporu s energetickou společností ČEZ dodrží své mezinárodní závazky i úmluvu o ochraně investic. Premiér v tiskovém prohlášení uvedl, že problém s vysokými účty za elektřinu považuje za zpolitizovaný a výroky bulharských představitelů vůči ČEZ za nestandardní. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) v Bruselu řekl, že o situaci hodlá jednat v Evropské komisi. Bulharský premiér Bojko Borisov v úterý po několika týdnech protestů proti vysokým účtům za elektřinu prohlásil, že Skupina ČEZ přijde o licenci na distribuci elektřiny. Nečas označil takový výrok za nestandardní. Ministr energetiky Deljan Dobrev podle bulharských zdrojů nedávno obvinil ČEZ, že až 80 procent svých zakázek realizuje bez výběrových řízení a bez podepsaných kontraktů. V roce 2011 podle něj ČEZ Bulgaria sjednala zakázky se společnostmi napojenými na mateřskou společnost ČEZ v hodnotě 35 milionů leva (454 milionů korun). Internetové stránky distribuční společnosti ČEZ Bulgaria v úterý napadli hackeři, na několik hodin byla vyřazena z provozu verze v bulharštině, anglická verze fungovala normálně. Webová stránka ČEZ v bulharštině začala opět normálně fungovat okolo 18:00 SEČ.

ČEZu v Bulharsku podle analytika hrozí snížení marží

Otázka odebrání licence ČEZ na distribuci elektřiny v Bulharsku je podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze předčasná, dokud nebudou známy jednoznačné důvody a pochybení, jichž se údajně ČEZ dopustil. Hlinomaz nicméně soudí, že vývoj s velkou pravděpodobností představuje zhoršení podnikatelských podmínek a že se nedá vyloučit zhoršení platební disciplíny a snížení marží. Analytik zároveň připomněl, že Bulharsko představuje asi jednu desetinu výnosů celé Skupiny ČEZ. "Za poslední dvě léta inkasovala mateřská společnost dividendu z Bulharska ve výši asi 4,2 miliardy korun," uvedl Hlinomaz.

Sněmovna souhlasila s vysláním českých vojáků do Mali

Poslanci souhlasili s vysláním českých vojáků do afrického státu Mali, kde budou působit v misi Evropské unie. Pokud návrh schválí také horní parlamentní komora, do Mali bude moci odjet až pět desítek vojáků. Náklady mise pro letošní rok se odhadují na 135 milionů korun, obdobnou částku by mělo České vydat také příští rok. Češi by měli v Mali nejprve hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. V dalších šesti měsících se pak zapojí do výcviku jednotek maliské armády pro boj proti islamistům na jihozápadně země. Mandát je navržen na 15 měsíců, od letošního dubna.Češi také maliské armádě dodají zbraně, které již sami nepotřebují. Do Afriky by tak měly putovat například vyřazené samopaly vzor 58; ve výzbroji české armády je nahradily nové útočné pušky.

Poslanci zamítli rozšíření pravomocí NKÚ

Poslanci potvrdili senátní veto předlohy, která měla rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nezbylo jim nic jiného potom, co horní komora zamítla koncem ledna nutnou ústavní novelu. Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních a krajských samospráv. Předlohy jsou ale opět ve hře, znovu je podali poslanci opozičních Věcí veřejných. Totéž ohlásila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).NKÚ měl podle novel nově prověřovat vedle obcí a krajů firmy s vyšším než padesátiprocentním podílem úřadů veřejné správy. Výjimkou měly být akciové společnosti, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na burze, tedy ČEZ. Kontroloři by podle předlohy mohli také například do zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, do veřejnoprávních médií a do České národní banky.

Poslanci naopak nezvolili nového kandidáta na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Žádný z pětice kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů. Poslanci budou muset novou hlavu úřadu volit znova, zřejmě na březnové schůzi Sněmovny. Úřad je bez prezidenta už od loňského února.

Poslanci schválili vládní verzi regulace anonymních akcií

Sněmovna hladce schválila vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Firmy je budou muset podle předlohy zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Poslanci předtím zamítli úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), podle níž by už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Předloha míří k posouzení do Senátu. Zapsání akcí do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací. Pro Suchánkův návrh, který předpokládal i to, že pokud by se společnost s cennými papíry na doručitele chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt, hlasovalo 18 občanských demokratů. Sněmovna zamítla i návrh Věcí veřejných, který předpokládal jen variantu zaknihování akcí, což by prý zaručilo plné odkrytí jejich vlastnictví.

ČSSD podmínila finanční ústavu přistoupením ČR k fiskálnímu paktu

Připojení ČR k evropskému fiskálnímu paktu je podmínkou, bez níž ČSSD nepodpoří vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, takzvané finanční ústavy. V tiskové zprávě to uvedl stínový ministr financí nejsilnější opoziční strany Jan Mládek. Sociální demokraté také žádají některé posuny v parametrech vládou připravené podoby zákona. Podle ČSSD by ale podepsání fiskálního paktu bylo výrazem českého odhodlání pokračovat v evropské integraci. Přistoupení ČR k loňskému evropské dohodě zavazující země eurozóny, aby do své legislativy zapracovala určitá pravidla odpovědného hospodaření, požaduje také vládní TOP 09 ministra financí Miroslava Kalouska. Argumentuje tím, že návrh české finanční ústavy je dokonce přísnější než evropské podmínky. Podle ODS premiéra Petra Nečase je ale nyní zbytečné k paktu přistupovat především proto, že prakticky má dopady jen pro země platící eurem, k jehož přijetí v ČR nyní není aktuální.

NSS nevyhověl žádné ze stížností na prezidentské volby

Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze 109 volebních stížností na prezidentské volby. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana v první přímé volbě prezidenta. Neúspěšní stěžovatelé se ještě mohou teoreticky obrátit na Ústavní soud (ÚS). Případné stížnosti ale už nemají přímý vliv na Zemanův nástup do funkce. Inaugurace se uskuteční 8. března. Jednou ze stěžovatelů byla olympionička Věra Čáslavská. Vadil jí především způsob vedení kampaně před druhým kolem prezidentské volby. Aktivista Tomáš Pecina kritizoval způsob, jakým ministerstvo vnitra vyřadilo z voleb Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého. Se stížnostmi se na NSS neúspěšně obracela také dokumentaristka Olga Sommerová. Soud nevyhověl ani protikorupčnímu sdružení Růžový panter nebo antikomunistovi Janu Šináglovi. Řada návrhů se týkala kampaně, v níž Zeman podle stěžovatelů uplatňoval nepravdivé, případně xenofobní a nacionalistické argumenty.

Vláda chce v pátek uzavřít dohody s církvemi k peněžnímu urovnání

Smlouvy s 16 církvemi a náboženskými společnostmi, jež se týkají finančního vyrovnání a vycházejí z přijatého zákona o církevních restitucích, chce vláda podepsat už tento pátek. Neoficiální informaci potvrdil Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí, s níž bude vláda mimo jiné dohodu uzavírat. Smlouvy počítají i s možností využití dluhopisů. Vláda by je měla projednat na středečním zasedání. Proti pátečnímu podpisu protestují Věci veřejné (VV), a to kvůli ústavním stížnostem na restituce.

Týden.cz: Ochránci dat řeší plošné zveřejnění platů žalobců

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zahájil správní řízení s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Důvodem je plošné zveřejnění platů státních zástupců a zaměstnanců jejího úřadu z počátku února. Bradáčové hrozí pokuta až pět milionů, uvedl server Týden.cz.Z dokumentů, který vrchní státní zastupitelství zpřístupnilo na svém webu, je zřejmé, že zveřejnění příjmů se netýká pouze žalobců, ale také zaměstnanců Vrchního státního zastupitelství v Praze. Platy státních zástupců a zaměstnanců úřadu zveřejnilo na svém webu také Nejvyšší státní zastupitelství. Uvedlo ovšem rozpětí částek podle jednotlivých pracovních pozic, nikoliv ve spojení s konkrétními jmény.

Výbuch ve Frenštátě má asi na svědomí problémový obyvatel domu

Nedělní výbuch v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku, při kterém minimálně pět lidí zemřelo a 11 utrpělo zranění, byl s největší pravděpodobností úmyslný zločin jednoho z obyvatel domu. Dvaašedesátiletý muž je mezi oběťmi exploze a následného požáru. Policie tuto verzi považuje za prioritní. "Považuji to za velmi závažný kriminální čin," řekl v Ostravě policejní prezident Martin Červíček. Jeho slova později potvrdil i ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý. Dva lidé z jedenácti, kteří utrpěli při nedělním výbuchu zranění, jsou podle lékařů nadále ve velmi vážném stavu. Zbývající jsou již ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Pět zraněných už dokonce nemocnici opustilo, z toho dvě děti. Dva lidé jsou stále pohřešovaní.

V Brně začal proces se skupinou 18 příznivců krajní pravice

V Brně začal proces se skupinou 18 pravicových radikálů, kteří čelí obžalobě z propagace nacismu a rasismu. Uspořádali 14 koncertů, na nichž podle obžaloby kromě pokřiků "Sieg heil!" opěvovali ideje německé třetí říše. Všem hrozí až osm let vězení. Vinu popírají. Jde zřejmě o jeden z největších procesů v ČR s členy krajní pravice. Mezi obžalovanými jsou zejména hudebníci například ze skupin Devils Guard, Imperium, Attack nebo Blood & Honour. Rasismus a nacismus podle policie propagovali ve svých písních.

Úřady zatím registrují 7300 smluv o novém spoření na důchod

Specializovaný finanční úřad obdržel od začátku roku do poloviny února 7300 žádostí o registraci smluv o důchodovém spoření ve druhém pilíři. Většinu žádostí obdržel úřad během posledních 14 dnů. V tiskové zprávě o tom informovalo Generální finanční ředitelství. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda koncem ledna odhadl, že do druhého pilíře vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion.

NP Šumava chce letos porazit nejméně kůrovcového dřeva za 7 let

Šumavský park plánuje na letošní rok pokácet 35.000 až 50.000 kubických metrů kůrovcem napadeného dřeva. Je to nejméně za posledních sedm let. Nejvíce stromů zasažených škůdcem padlo v roce 2010, tehdy park pokácel 350.000 kubických metrů dřeva. Pokles poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí, řekl ředitel NP Šumava Jiří Mánek. Škodlivý brouk podle něj v minulých letech v bezzásahových oblastech prakticky zlikvidoval veškerý smrkový porost. Bezzásahové oblasti tvoří 13 procent z celkové rozlohy 68.000 hektarů parku. Podle Mánka loni kvůli kůrovci uschlo 165 hektarů lesa. Nejvíce napadené lokality z posledních roků se nacházejí na území Modravy a Srní na Klatovsku.

Lidé loni za umění utratili rekordních 881 milionů

Rekordních 881 milionů loni utratili sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění. Loňský obrat o 17 procent překonal do té doby rekordní rok 2009, o 36 procent překonal předchozí rok 2011. Za více než milion korun se loni prodalo 138 obrazů a soch, což je o čtvrtinu více než o rok dřív. Aukční trh se podle odborníků čím dál více kultivuje. Sběratelé vyhledávají kvalitní díla i v rámci produkce slavných autorů. Na českých aukcích se ročně objeví asi 25.000 položek, z toho přes 10.000 se prodá. Loni byla úspěšnost aukcí 41 procent. Díla nad milion korun tvoří 61 procent z obratu. Loňský rok na českých aukcích patřil zejména rekordu Františka Kupky, také ale dílům Emila Filly a čínskému umění. Nejdražším dílem roku se stal Kupkův obraz Tvar modré, který byl na jaře vydražen za rekordních 55,75 milionu korun (i s aukční přirážkou měl kupec zaplatit 57,42 milionu). Za uplynulých deset let sběratelé utratili přibližně 5,4 miliardy korun a za více než milion korun se prodalo kolem 750 děl.

Ve Španělském sále proběhl poslední koncert cyklu Jazz na Hradě

Kontrabasista Miroslav Vitouš, saxofonista Jan Garbarek a bubeník a perkusista Trilok Gurtu vystoupili v pondělí ve Španělském sále Pražského hradu. Konal se tu závěrečný 90. koncert z cyklu Jazz na Hradě. Prezident Václav Klaus a fanoušek tohoto žánru, který přehlídku před devíti lety založil, i toto polsední setkání ve zcela zaplněném hledišti zahájil. První koncert se z jeho osobní iniciativy uskutečnil v únoru 2004 a připomněl 25 let od úmrtí kontrabasisty Luďka Hulana. Prezident se do značné míry spolupodílel i na jeho dramaturgii. Platí to i o večeru 3. března, kdy budou do konce jeho prezidentského období zbývat jen čtyři dny. Zazpívá Lucie Bílá a vystoupí například pianista Emil Viklický. Tento koncert však bude určen jen zvaným hostům. S hodinovým zpožděním se zřejmě objeví v České televizi.

V Praze začíná festival španělských filmů La Película

Premiérou černobílého němého filmu Sněhurka: Jiný příběh začal v úterý večer v pražském kině Světozor osmý ročník festivalu španělských filmů La Película. Potrvá do 24. února a pak se přesune do Brna, Ostravy a Hradce Králové. Program festivalu La Película však láká i na další snímky, dramaturgie sahá od originálního animovaného dokumentu přes svérázný horor až po crazy komedii. Prostor však mají i dramata. Vybrané filmy divákům s humorem přiblíží současnou finanční krizi ve Španělsku, neznámou stránku frankistického režimu, tajemné události odehrávající se během 2. světové války či aktivity povstaleckých jednotek FARC v Kolumbii. Tvůrci snímků jsou režisérští matadoři typu Alberta Rodrígeze, Eduarda Cortése či Miguela Courtoise, ale i debutanti, kteří svými prvotinami vzbudili značný rozruch - Marçal Forès a Paco León.

Spolek Kašpar uvádí premiéru hry Baterka Miki

Divadelní spolek Kašpar uvádí na jevišti pražského Divadla v Celetné českou premiéru inscenace nazvané Baterka Miki. Autorkou 20 let starého textu je Francouzka Natacha de Pontcharraová. Protagonistou představení je muž z okraje společnosti, který vnímá svět duševně pokřivenou optikou a považuje se za nedoceněného hrdinu, když na svá bedra bere odpovědnost za blaho svého okolí. Režijně se inscenace ujal Lukáš Jůza, který je hercem spolku Kašpar mnoho let. Baterka Miki se také řadí mezi sedm titulů nové programové řady souboru nazvané Kašpar.noir - Někdo to rád hořké! Kromě této novinky do ní spadají i některé starší tituly - Helverova noc, Běsi a Něžná je noc, dále nedávno uvedený Léčitel (Brian Friel) a Tetování (Dea Loherová).

V Turnově vystaví první známku světa

První poštovní nalepovací známku na světě, anglickou Black Penny z roku 1840, vystaví od čtvrtka v turnovském muzeu Českého ráje. Je součástí sbírky Jaroslava Mojsla, jemuž je letošní výstava filatelistů věnována. Známý sběratel z Turnova letos oslaví 80 let. Mojsl řekl, že na výstavě chce ukázat podstatnou část své sbírky. Jeho kolekce je považovaná za jednu z nejlepších v republice. Sbírá známky od svých 15 let a specializuje se na ty, které pocházejí z Československa a Velké Británie. Na výstavě například bude kolekce známek královen Viktorie i Alžběty, soubor o osmanské říši i známky o městu Turnov z 19. století. Black Penny, jednopencovou černou známku s portrétem královny Viktorie, i další cenné známky získal náhodou. Na výstavě v Turnově budou i vzácné historické pohlednice Turnova a okolí ze začátku 20. století. I tato sbírka se řadí mezi unikáty, v regionu zřejmě nikdo jiný nemá hodnotnější soubor pohlednic patnáctitisícového města.

Ze sportu

Volejbalisté Liberce vybojovali posedmé Český pohár a upevnili si pozici nejúspěšnějšího klubu v této soutěži. V souboji o první trofej v sezoně porazili v mladoboleslavské hale Příbram 3:0. Liberecká Dukla vyhrála finále i bez zraněného prvního nahrávače Pavla Řezníčka, jehož zdárně zastoupil Matyáš Demar.

Cyklokrosař Martin Bína je po Radomíru Šimůnkovi dalším předním českým závodníkem, který bude v tomto roce hájit barvy nové belgické stáje Kwadro-Stannah. Devětadvacetiletý Bína, jenž dosud jezdil v tuzemském týmu ČEZ Tábor, se v novém působišti upsal na dva roky s platností od 1. března.

Český útočník Jakub Voráček zaznamenal poprvé během jednoho utkání NHL čtyři asistence a byl jedním z hlavních strůjců vysokého vítězství Philadelphie 7:0 na ledě New Yorku Islanders. Kladenský odchovanec, jenž si připsal přihrávku u úvodních čtyř branek týmu, byl po zápase vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté vstoupili do Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF) v Brašově vysokou porážkou 4:10 s Finskem. Druhé utkání základní skupiny odehraje reprezentační sedmnáctka pod vedením trenéra Jiřího Vebera ve středu proti domácímu Rumunsku.

Basketbalistky USK Praha zahájí boj o premiérový postup mezi osm nejlepších celků Evropské ligy. Předchozí čtyři osmifinálové série nezvládly, nyní se pokusí tuto bilanci zlomit proti Galatasarayi Istanbul. Do závěrečného turnaje dosud proniklo z českých týmů jen Brno, která dokázalo prestižní soutěž vyhrát.

Tenistka Petra Kvitová vstoupila do silně obsazeného turnaje v Dubaji hladkou výhrou 6:2, 6:1 nad Slovenkou Danielou Hantuchovou. Dvaadvacetiletá česká hráčka porazila o sedm let starší rodačku z Popradu i v šestém vzájemném duelu a opět bez ztráty setu.

Skikrosaři Tomáši Krausovi se necelý týden před domácím Světovým pohárem v Harrachově nevydařil závod elitního seriálu v Soči. Český reprezentant obsadil na trati pro olympijské hry v roce 2014 v kvalifikaci 54. místo a nepostoupil do vyřazovacích bojů. Dvojnásobný mistr světa tak zaznamenal nejhorší umístění v kariéře.

Jan Matura, Lukáš Bauer a Miroslav Dvořák. To jsou tři jména, na něž zejména bude spoléhat česká výprava na mistrovství světa v klasickém lyžování, které se po deseti letech opět koná v italském středisku Val di Fiemme. Šampionát začne ve středu kvalifikací na běžecké závody na 5 km (ženy) a 10 km (muži) volnou technikou, o medaile v běhu, skoku a severské kombinaci se bude bojovat až do konce příštího týdne.

Český hokejový útočník Tomáš Vincour se přesunul z prvního týmu Dallasu do nižší AHL do celku Texas Stars. Spolu s ním putoval na farmu forvard Tom Wandell, opačným směrem zamířili obránce Jordie Benn a útočník Matt Fraser.

Tenista Lukáš Rosol vypadl v Marseille v prvním kole. Daviscupový reprezentant nestačil na sedmého nasazeného Jerzyho Janowicze z Polska, jemuž podlehl 2:6 a 4:6.

Český hokejový brankář Petr Mrázek se po dvou týdnech v prvním týmu Detroitu vrací na farmu do Grand Rapids do nižší soutěže AHL. Jednadvacetiletý Mrázek uvolnil místo v kádru švédskému brankáři Jonasu Gustavssonovi, který doléčil zranění třísel a na rozchytání nastoupil v jednom utkání v záložním týmu.

Počasí ve středu:

Bude velká oblačnost se sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem -7.