Zprávy

Zemana v úterý čekají setkání s Klausem i premiérem Nečasem

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě setká s prezidentem Václavem Klausem, kterého v čele státu přibližně za měsíc vystřídá. Večer pak Zemana čeká schůzka s premiérem středopravé koaliční vlády Petrem Nečasem (ODS). "Časy nemůžeme prozatím zcela potvrdit," uvedla mluvčí Zemanova týmu Hana Burianová. Setkání s Klausem se v úterý odehraje zřejmě ve 14:00 a podle všeho bude příjemnou schůzkou dvou politiků, kteří se léta znají. Klaus i jeho rodina Zemana v závěru předvolební kampaně otevřeně podporovali.

Právo: Zeman převede agendu milostí na ministerstvo spravedlnosti a vztyčí vlajku EU

Budoucí hlava státu Miloš Zeman převede agendu prezidentských milostí na ministerstvo spravedlnosti, píše sobotní vydání deníku Právo. Již dříve Zeman uvedl, že jako prezident nebude vyhlašovat amnestii. Podle zdrojů deníku také nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl zůstane ve funkci ještě několik měsíců, než si za něj nový prezident najde náhradu. Budoucí prezident Miloš Zeman také vztyčí na Hradě na rozdíl od nynější hlavy státu Václava Klause vlajku Evropské unie. Na tento akt chce pozvat předsedu Evropské komise Josého Barrosa. Uvedl to v rozhovoru pro Právo. Zeman se nyní připravuje na slavnostní uvedení do funkce prezidenta 8. března.

Právo: Amnestie zastavila kauzu se škodou osm miliard korun

Prezidentská amnestie zastavila kauzu osmi bankéřů, kteří údajně způsobili Komerční bance škodu osm miliard korun. Uvedl to deník Právo. Proti zrušení stíhání podala stížnost šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Věcí se tedy bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Krajské organizace ČSSD před sjezdem chtějí v čele strany Sobotku

Nynější předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka má před březnovým sjezdem ČSSD jasné nominace pro své setrvání v čele sociálních demokratů. Tento týden schůzí středočeské ČSSD maraton krajských nominačních konferencí skončil. Do vedení strany získal po Sobotkovi nejvíce nominací jihomoravský hejtman Michal Hašek, navržen byl také Lubomír Zaorálek. O nové podobě vedení opoziční strany, která v lednovém průzkumu CVVM dosáhla na 38 procent voličské přízně, se rozhodne v březnu v Ostravě. Na 37. sjezd se tam do někdejšího plynojemu, nyní moderní haly Gong 15. a 16. března sjede více než 600 delegátů a delegátek strany. Na sjezd je pozván také někdejší předseda ČSSD a nynější čestný předseda vlastní Strany práv občanů - zemanovci Miloš Zeman, který jen o týden dříve složí v Praze prezidentskou přísahu.

Češi jsou prý v Polsku jako národ nejoblíbenější

Češi platí v Polsku za nejoblíbenější národ, jako jediní podle průzkumu překročili v preferencích hranici 50 procent. Výzkum, jehož výsledky zveřejnila sociologická společnost CBOS, přisoudil druhé místo Slovákům, které za oblíbený národ považuje 48 procent dotázaných. Na opačném pólu jsou Romové a Rumuni. Třetím nejpříznivěji hodnoceným národem jsou z polského pohledu Britové (47 procent), za nimi Italové (46) a Španělé (45). Poláci ovšem mají v oblibě i Švýcary, Iry, Nory, Američany a Maďary. Češi obsadili první příčku s 51 procenty a podle agentury PAP zvítězili potřetí za sebou. Ze sousedních zemí za nimi například daleko zaostali Němci, které za oblíbené označilo 38 procent dotázaných.

Lékařka: Zákaz kouření v restauracích může snížit počty infarktů

Do týdne od zavedení nekuřáckých restaurací klesnou akutní infarkty myokardu v průměru o 17 procent, řekla ČTK lékařka centra pro léčbu závislostí na tabáku Eva Králíková. Zákaz kouření v restauracích dal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) do návrhu zákona, který chce prosadit od roku 2014. Norma má chránit hlavně děti a dospívající a také nekuřáky. Restauratéři ministrův plán odmítli, bojí se poklesu tržeb. Podle nejnovějšího výzkumu Fakulty sociálních věd a agentury Ipsos je v ČR ve věku 18 až 22 let celkem 53 procent kuřáků. Jen 47 procent mladých lidí se považuje za nekuřáky, přičemž kuřáků mezi mladými přibývá.Heger chce tento nepříznivý trend změnit. Králíková to vítá, upozornila však, že není jedno zázračné řešení, přístup musí vždy být komplexní. Zdražení nelze podle lékařky udělat ze dne na den a bez dalších opatření, jako je intenzivní nabídka léčby hrazené z pojištění, nekuřácké veřejné prostory a naprostý zákaz marketingu, sponzorování a reklamy na kuřivo, který by měl platit i v místě prodeje a vystavování.

V olomouckém baru se sedm lidí přiotrávilo oxidem uhelnatým

V baru na kraji Olomouce se přiotrávilo oxidem uhelnatým sedm hostů, z nichž dva upadli do bezvědomí. Záchranáři hosty převezli do olomoucké fakultní nemocnice. Jedna žena při pádu na zem utrpěla středně těžké poranění mozku a leží na jednotce intenzivní péče, ostatní hosté už byli po lékařském vyšetření propuštěni domů. Oxid uhelnatý do baru s hernou unikl z komína plynového kotle, který byl zřejmě ucpaný, řekl ČTK mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant řekl, že v nemocnici nakonec zůstali ležet dva hosté, kteří se nadýchali oxidu uhelnatého. "Jedna žena si totiž při pádu na zem poranila hlavu a leží na neurochirurgické klinice se středně těžkým poraněním mozku. Je při vědomí a její život není ohrožen. Ležet u nás zůstal i jeden muž, kterého lékaři ráno propustili do domácího ošetření," uvedl Havrlant.

Česko-slovenský koprodukční film zvítězil na soutěži v Rotterdamu

Česko-slovenský koprodukční film slovenské režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer získal hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu, jehož ceny byly vyhlášeny v pátek. ČTK o tom informovala mluvčí tohoto projektu Helena Hejčová. Jednalo se přitom o vůbec první slovenský film uvedený v této soutěži. České filmy už na předchozích ročnících festivalu bodovaly. V roce 1998 zvítězil film Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky a v roce 2002 Divoké včely Bohdana Slámy. Prestižní festival v Rotterdamu je ve světě známý náročným výběrem titulů se zaměřením především na nezávislou produkci a prezentací autorských debutů či druhých filmů mladých tvůrců, na filmy, které jsou nějakým způsobem výjimečné formou či tématem, a které používají inovativní výrazové prostředky.

Kolínské muzeum chystá výstavu o Adolfu Vratislavu ze Šternberka

Regionální muzeum v Kolíně letos chystá výstavu o Adolfu Vratislavovi ze Šternberka, která připomene 310 let od úmrtí tohoto šlechtice. Měla by se uskutečnit na podzim a organizátoři předpokládají, že o ni bude mezi návštěvníky velký zájem. ČTK to sdělila Iveta Königsmarková z muzea. Člen jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů Adolf Vratislav ze Šternberka (1627 až 1703) byl nejvyšším purkrabím českého království a obnovitelem Zásmuk na Kolínsku, které si zvolil za své hlavní venkovské sídlo. Výstava má podle Königsmarkové pojednávat i obecně o době baroka.Regionální muzeum v Kolíně je kulturní institucí s více než stoletou tradicí, která shromažďuje, uchovává a vystavuje početný fond sbírkových předmětů z oblasti archeologie, historie, dějin umění, národopisu a přírodních věd. V těchto oborech zároveň poskytuje expertní činnost.

Skanzen v Rožnově ožil masopustním veselím

Masopustní masky z Valašska a Moravského Slovácka zaplnily areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jehož pracovníci připravili pro návštěvníky oslavy masopustu. Stovky lidí se v Dřevěném městečku kochaly pohledem na starobylý masopustní rej a dozvěděly se informace o této venkovské tradici. "Návštěvníci mohli také ochutnat širokou nabídku zabijačkových výrobků z dílen přibližně dvou desítek mistrů řezníků z okolních regionů," sdělila ČTK režisérka programu Milena Bahounková. Masopust podle ní souvisí se snahou lidí přivolat dobrou úrodu. Lidé v masopustním průvodu proto s oblibou vysoko vyskakovali, aby nadcházející úroda byla vysoká. Například tanec s medvědem pak měl ženám zaručit dobrou plodnost. Masopust byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí. Vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti. Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar.

Masopustní rej masek ovládl renesanční Telč

Masopustní rej ovládl renesanční Telč. Průvod přibližně tří desítek masopustních masek prošel městem. Na náměstí ho přivítal starosta douškem lahodného pití a tradičními masopustními koblihami. Součástí slavnosti byla také pravá zabijačka. Masopust, kterému přihlíželo několik stovek lidí, zažila Telč v této podobě už pojedenácté. Jeho organizace se jako každoročně ujal folklorní soubor Podjavořičan. Kromě tradičních masek báby, Káči s kobylou, kata nebo paši s velbloudem byl v průvodu také farář s jeptiškami. Asistovali při tradičním pochovávání basy. Kromě toho, že si starosta mohl s maskami zatančit, musel od nich také vyslechnout, co se mu v uplynulém roce povedlo, a hlavně nepovedlo. "Účastníci průvodu i čumilové se musejí povinně nechat pomalovat, aby měli záruku, že budou po celý rok zdraví," řekla ČTK Jindřiška Šťastná z pořádajícího souboru. Už čtvrtým rokem je součástí masopustního veselí v Telči také klasická zabijačka. Lidé mohli ochutnat jitrnice, jelita, tlačenku i čerstvý ovar.

Ze sportu

Ani jedna z dvojice nejlepších českých tenistek do semifinále turnaje v Paříži neprošla. Vítězka turnaje z roku 2011 Petra Kvitová, nasazená jako číslo dvě, podlehla 87. hráčce světového žebříčku Francouzce Kristině Mladenovicové 3:6 a 4:6. Turnajová šestka Lucie Šafářová prohrála 1:6 a 5:7 s Kiki Bertensovou z Nizozemska, která se do hlavní soutěže dostala až dodatečně po odhlášení nemocné Lucie Hradecké.

Trenér Zdeněk Zeman byl odvolán od fotbalistů AS Řím, ke kterým se před touto sezonou vrátil po třinácti letech. Český kouč doplatil na sérii špatných výsledků. Jeho tým nedokázal v italské lize pětkrát za sebou vyhrát a po páteční domácí porážce 2:4 s Cagliari mu hrozí, že klesne z osmého místa ještě níž. Mužstvo AS dočasně převzal asistent Aurelio Andreazzoli.

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik musel udělat změnu v nominaci národního týmu na nadcházející Švédské hry. Útočník Tomáš Rachůnek ze Lva Praha nahradí Petra Koukala z Nižněkamsku, který má svalové zranění v dolní části těla. ČTK o tom informoval manažer reprezentace Jan Černý.

Tyčkařka Romana Maláčová splnila na přeboru Prahy limit pro účast na březnovém halovém mistrovství Evropy v Göteborgu. Ve Stromovce skočila závodnice USK Praha 442 centimetrů stejně jako vítězná Jiřina Svobodová.Evropská šampionka z Helsinek Svobodová už měla na kontě totožný výkon z minulého týdne z mítinku v Drážďanech. Limit pro start na halovém ME už splnilo osm českých atletů, pozvána je ženská štafeta na 4x400 metrů.

Čeští sdruženáři Tomáš Slavík, Pavel Churavý a Miroslav Dvořák jsou po skokanské části závodu Světového poháru v Soči v první dvacítce. V generálce na olympijské hry 2014 vede Rakušan Mario Seidl za skok 137 metrů. Na můstku se z Čechů v hustém sněžení a za snížené viditelnosti nejvíce dařilo Slavíkovi, jenž skočil 125,5 m a do desetikilometrového běhu vyrazí jako jedenáctý 58 sekund po Seidlovi. Churavý byl šestnáctý, Dvořák tři místa za ním. Šestnáctiletý Tomáš Portyk je na průběžné 34. pozici.

Hokejisté Dallasu ukončili v NHL sérii čtyř porážek, když v pátečním utkání zdolali na domácím ledě Phoenix 4:3 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil ve čtvrté sérii Jaromír Jágr. Jinak se číslo 68 v utkání neprosadilo, naopak o všechny tři branky Kojotů se postarali čeští hráči. Dvakrát se trefil Martin Hanzal, gól a asistenci zaznamenal Radim Vrbata, díky němuž hosté vedli po druhé sérii nájezdů 1:0.

Sobotní závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově byl přeložen na neděli od 9:00. Důvodem odložení byl neustávající silný vítr. Závod měl původně začít v 16:00, o změně termínu rozhodla jury v 17:30. Za posledních patnáct let bylo v tomto krkonošském středisku zrušeno už celkem deset závodů ve skocích, letech nebo v severské kombinaci včetně sobotního. Ve většině případů byl důvodem vítr nebo špatná sněhová situace.

České florbalistky podlehly v přípravném utkání v Yverdonu domácímu Švýcarsku vysoko 0:10. Čtyřmi body za tři branky a jednu asistenci se podílela na kanonádě Michelle Wikiová. Tým trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové čeká druhý duel se Švýcarkami v neděli ve 12:00. Do vedení se domácí tým dostal už v 45. vteřině, kdy se trefila Nötzliová. V polovině úvodního dějství zvýšila Bachmannová a v 17. minutě upravila na 3:0 Wikiová.

Junior Adam Ťoupalík získal na mistrovství světa v cyklokrosu v Louisville bronzovou medaili. Šestnáctiletý český reprezentant dojel za nizozemskou dvojicí Mathieu van der Poel a Martijn Budding. Ťoupalík skončil v SP celkově šestnáctý, ale v průběhu závodu postupně prokousal nejlepší desítkou až mezi medailisty. Kateřina Nash přišla v Louisville vinou technických potíží těsně před cílem o bronz a skončila čtvrtá. Popáté za sebou a pošesté celkově vyhrála všestranná Nizozemka Marianne Vosová, stříbrnou medaili pro pořádající USA vybojovala Katherine Comptonová, třetí skončila o dvě vteřiny před Nash Lucie Chainelová-Lefevreová z Francie.

Po téměř dvou letech se fotbalista Jan Morávek zapsal v německé lize mezi střelce. Český záložník pomohl Augsburgu, který bojuje o záchranu, vyrovnávacím gólem k remíze 1:1 ve Wolfsburgu. Augsburg po zimní pauze ještě neprohrál a ze tří zápasů získal pět bodů. Bayern Mnichov zvýšil po výhře 3:0 v Mohuči náskok v čele tabulky na 14 bodů. Dvěma trefami přispěl k vítězství chorvatský kanonýr Mario Mandžukič a s 14 góly se posunul na první místo mezi bundesligovými střelci. Bayern vyhrál podeváté v sezoně na soupeřově hřišti bez inkasovaného gólu, čímž stanovil nový rekord soutěže.

České hokejistky prohrály v Litoměřicích i ve druhém přípravném utkání před olympijskou kvalifikací s Japonskem. Po čtvrteční porážce 4:6 tým trenéra Karla Manharta prohrál 1:2, když v závěru ztratil vedení po trefě Kateřiny Mrázové. Český výběr bude hrát o účast na OH 2014 v Soči příští týden od čtvrtka do neděle ve Weidenu, kde jej čekají zápasy s Kazachstánem, domácím Německem a Čínou. Japonsko bude usilovat v Popradu také o jedno postupové místo proti Slovensku, Norsku a Dánsku.

Počasí v neděli:

Bude polojasno až oblačno, místy sněhové přeháňky. Během dne bude od západu přibývat oblačnosti a později večer se na západě Čech místy přidá sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -4. Povane mírný západní až severozápadní vítr místy s nárazy kolem 50ti kilometrů za hodinu.

V celé ČR hrozí od sobotního večera náledí, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Jihočeském kraji navíc stále platí povodňová pohotovost, všude jinde už meteorologové výstrahu před záplavami zrušili. Varování před náledím platí od 18:00 do neděle 11:00 a povodňová pohotovost v jižních Čechách do nedělního poledne.