Zprávy

Zeman začal úřadovat v Praze, navštívili ho Weigl či Jansta

Budoucí prezident Miloš Zeman začal úřadovat ve své kanceláři v pražské Loretánské ulici. V průběhu dne absolvoval několik schůzek a jednání. Jako první za ním přišli ředitel prezidentské kanceláře Jiří Weigl a šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Dalším hostem z Hradu byl ředitel prezidentského protokolu Jindřich Forejt. Do Zemanovy kanceláře na Hradčanech zavítali i lobbista a šéf Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta či stínový ministr ČSSD pro místní rozvoj Petr Hulinský. Schůzky jsou součástí příprav na převzetí prezidentského úřadu.

Zemanovy rozhovory s pozvanými hosty souvisely s přípravou na jeho březnový nástup na Hrad. Weigl při příchodu k Zemanovi uvedl, že spolu s Velíškem chtějí u Zemana hovořit o úkolech, které souvisejí s nástupem příštího prezidenta do funkce. Řeč došla i na Zemanovu inauguraci. Už si prý chystá inaugurační projev. Vítěz prezidentské volby do svého sídla dorazil v doprovodu svého tajemníka Jaroslava Hlinovského, který je bývalým zaměstnancem lobbisty a Zemanova spolupracovníka Miroslava Šloufa. Hlinovský by se měl stát jedním ze spolupracovníků Zemana na Hradě. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) mimo jiné působil ve firmě Region Invest, kterou ovládali lidé později odsouzení v miliardovém podvodu s levným bydlením H-System. Hlinovský v případu vystupuje jako svědek.

Podle Lidových novin by se hradním kancléřem mohl stát bývalý šéf České televize Jiří Balvín, který Zemanovi radil už během kampaně s mediálním vystupováním. Zeman už dříve řekl, že bude spoléhat na lidi ze svého volebního štábu. V něm kromě Hlinovského působil například jako volební manažer Vladimír Kruliš, mediální poradce dělali bývalý šéf Slovenské televize a Markízy Roman Lipták a někdejší mluvčí vlády Jana Bartošová. Jako mluvčí kampaně působila studentka politologie Hana Burianová.

Ministr vnitra odsouhlasil ochranku pro Zemanovu dceru

Ministr vnitra Jan Kubice rozhodl o udělení ochranky dceři nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana Kateřině. Potvrdil to mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. O ochranu požádal Zemanův štáb a ministr již dříve avizoval, že návrh policie s největší pravděpodobností odsouhlasí. Ochranku dostala kromě Zemana také jeho žena Ivana. Podoba Zemanovy ochrany se změní po jeho inauguraci a nástupu na Hrad.

Senát na popud ČSSD navrhl zrušení sKaret

Opoziční ČSSD v Senátu podle očekávání prosadila svůj senátorský návrh na zrušení kontroverzních sKaret, které měly původně sloužit pro výplatu všech sociálních dávek. Návrh nyní posoudí vláda a rozhodne o něm Sněmovna, v níž má na rozdíl od horní komory navrch vládní koalice. Karty sociálních systémů prosadila vláda na návrh bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) s cílem ušetřit náklady spojené s výplatou sociálních dávek. Po kritice ale nakonec souhlasila s tím, že jejich platební funkce bude použita jen pro dávky v hmotné nouzi, aby se zamezilo jejich zneužívání. Sociální karty kritizovala nejen opozice, ale také odbory nebo rada zdravotně postižených. Žádaly zastavení jejich vydávání. Výhrady má i ombudsman. Úřad pro ochranu osobních údajů uložil ministerstvu práce a sociálních věcí, aby do konce června napravilo chyby u projektu sKaret, kterými porušilo zákon o ochraně osobních údajů. Buď má systém zastavit, nebo musí nechat parlament, aby současný stav odsouhlasil.

Úřady neumí podle poslankyně ODS číst data z sKarty, chybí čtečky

Údaje o příjemcích dávek z sKaret, které mají povinně sloužit jako identifikační průkazy, neumějí úřady práce prý zatím přečíst. Chybí jim k tomu čtecí zařízení, která bude nutné pořídit. Novinářům to řekla poslankyně ODS a expertka strany na sociální problematiku Lenka Kohoutová. Ministerstvo práce zatím neupřesnilo, kolik čteček bude potřeba a kolik by ho stály. Mluvčí resortu Štěpánka Filipová ČTK sdělila, že se zařízení pořídí při výběrovém řízení na vyvolávací systémy a zavedou se postupně. Úřady zatím vydaly asi 234.000 karet, na dávkách přes ně proteklo 3,09 miliardy.

Senát odmítl právo žen užívat příjmení v mužském tvaru

Češky nezískají zákonem právo oficiálně používat příjmení v mužském tvaru. Tuto možnost budou mít nadále jen cizinky či Češky, které se provdají za cizince nebo žijí trvale v zahraničí. Změnu měla přinést novela senátorů ODS, Senát ji ale nejtěsnější většinou hlasů 26 z 51 přítomných členů horní komory zamítl. Snaha žen, aby samy rozhodly, jestli se má jejich příjmení přechylovat, narazila už v ústavně-právním výboru, kde převážili strážci tradičních pravidel českého jazyka. "To je jenom libůstka pár žen," uvedla předsedkyně senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ) s tím, že zákon by přirozený vývoje českého jazyka neměl urychlovat. Novela si kladla za cíl zrušit dosavadní zákonná omezení při podávání žádosti o zápis příjmení ženy v mužském tvaru, tedy bez koncovky -á či -ová, do matričních knih a dokladů.

NSS zatím dostal devět stížností na prezidentské volby

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím obdržel devět stížností na prezidentské volby, z nichž jako vítěz vyšel Miloš Zeman. Ve středu soud obdržel pět podnětů. Ve čtvrtek dostal jednu stížnost, v pátek zatím přibyly další tři. Podle informací ČTK jsou mezi stěžovateli právní aktivista a blogger Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. Sedmidenní lhůta pro zpochybnění voleb oficiálně začala plynout ve středu a potrvá do úterý 5. února. Poté mají soudci 15 dní na rozhodnutí.

ČSÚ: Nezaměstnanost vzrostla na 7,2 pct

Míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí 2012 činila 7,2 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Nezaměstnaných bylo 379.500, meziročně se tak celkový počet lidí bez práce zvýšil o 44.200. Vzestup nezaměstnanosti se projevil v mužské i v ženské populaci. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle analytika Home Creditu Michala Kozuba čtvrtletní statistika potvrdila negativní trend poslední doby - nezaměstnanost v Česku výrazně roste. Na trhu práce je podle něj vidět, že firmy nemají zájem o nové zaměstnance. Ani prognózy na letošní rok nejsou optimistické.

Rozpočet státu v lednu skončil s nejvyšším přebytkem od roku 2000

Stát letos v lednu hospodařil s přebytkem 42,4 miliardy korun, což je dvakrát více než v lednu loňského roku. Zároveň jde o nejvyšší lednový přebytek od roku 2000. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Loni rozpočet skončil deficitem 101 miliard korun."Rekordně vysoký přebytek rozpočtu po prvním měsíci roku vypadá impozantně, z hlediska celého roku má ale malou vypovídací schopnost," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Leden bývá podle něj vždy z hlediska plnění rozpočtu netypickým měsícem. Ten letošní navíc ovlivní významné změny snad ve všech druzích daní, takže je těžké celoroční skutečnost predikovat, dodal.

Církve zatím zažádaly o vydání necelých 200 ha polí

Státní pozemkový úřad (SPÚ) zatím obdržel šest výzev k vydání zemědělských pozemků o celkové výměře 197 hektarů. Pozemky se nacházejí v katastrálních územích hlavního města Prahy, kraje Vysočina a Středočeského kraje. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Pozemkového fondu Monika Machtová. Státní podnik Lesy České republiky obdržel devět výzev k vydání lesních pozemků, uvedl mluvčí firmy Zbyněk Boublík. Jednu výzvu k navrácení majetku podle Machtové obdržel také Diplomatický servis, který spravuje a pronajímá státní nemovitosti zahraničním zastupitelským úřadům.Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok.

Podmínky v průmyslu se v lednu mírně zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu mírně zlepšily. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 48,3 z prosincových 46 bodů. Podle společnosti Markit Economics tak stoupl na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Český index následuje své německé protějšky index Ifo a PMI, které v novém roce rovněž vzrostly, upozornil analytik Raiffeisenbank Václav Franče. "I přes zvýšení PMI indexu ale zůstává situace v českém zpracovatelském průmyslu špatná - snižuje se zaměstnanost, ceny vstupů rostou, nové zakázky a výroba dále klesají, byť nižším tempem," uvedl. Objem nových zakázek v České republice v lednu poklesl stejně jako předchozích deset měsíců. Pokračující pokles nových zakázek vedl i k dalšímu oslabení výroby. Ta přitom klesá již šest měsíců za sebou.

Policie obvinila 25 starostů kvůli čerpání dotací po záplavách

Protikorupční policie obvinila 27 lidí kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Pětadvacet stíhaných působilo nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj škodu asi 125 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Obce podle policie žádaly o dotace, přestože jim povodně majetek nepoškodily. "Podle závěrů kriminalistů však majetek obcí nebyl poškozen jakoukoliv živelní pohromou či nadměrnými přívalovými dešti," uvedl mluvčí. Podle něho bylo obviněno čtyřiadvacet současných nebo bývalých starostů měst a obcí v Ústeckém kraji, pětadvacátý je místostarostou.

SZPI odhalila v Karlových Varech 320 litrů lihovin bez dokladů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla při kontrole v nelegálním skladu společnosti ALTALIMO, s.r.o. v Karlových Varech 320 litrů lihovin bez potřebných dokladů. Inspekce ve skladu našla 254 balení s etiketou Likérky Drak a 385 lahví s etiketou společnosti Milan Kwaczek. Provozovatel skladu neměl povinné nabývací doklady a nebyl schopen původ zboží doložit, část lihovin nebyla ani označena výrobní šarží. Provozovatel skladu porušil také další zákon, protože sklad s potravinami a lihovinami neregistroval. Na místě skladoval i nealkoholické nápoje, víno, pivo, cukr, kávu a cukrářské výrobky.

Brněnské muzeum půjčilo Věstonickou venuši do Londýna

Věstonická venuše, jeden z nejvzácnějších archeologických nálezů střední Evropy, výjimečně opustila Česko. Moravské zemské muzeum sošku zapůjčilo Britskému muzeu v Londýně na výstavu Umění doby ledové: Zrození moderní mysli. Celkem si Britové z Brna vyžádali 24 cenných předmětů z paleolitu. Výstava začne 7. února a potrvá do května. "Zápůjčce kolekce do Britského muzea v Londýně předcházelo složité jednání o povolení vývozu,", řekla mluvčí muzea Eva Pánková. Nakonec ministerstvo kultury výpůjčku povolilo. Venuši muzeum půjčuje pouze výjimečně. Naposledy vycestovala v roce 2008. Tehdy se v Muzeu přírodní historie ve Vídni konaly oslavy stoletého výročí nálezu její "mladší sestry" - Willendorfské venuše. Venuši i další exponáty z paleolitických sbírek Moravského zemského muzea chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu.

Aukce nabídne Zrzavého Benátky za osm milionů korun

Olej Jana Zrzavého s názvem Benátky I. s vyvolávací cenou osm milionů korun je nejdražší položkou aukce výtvarného umění, která se bude konat 10. února. V nabídce jsou téměř dvě stovky obrazů, kreseb, grafiky a plastik od starých mistrů po současné tvůrce. Výstava děl se koná v sídle pořádající společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu na Národní třídě. Podle ředitele společnosti Jiřího Rybáře jde v případě Zrzavého o jeden z nejvýznamnějších jeho obrazů, kterým se vyrovnal se svým oblíbeným městem. Obraz považoval za tak důležitý, že ve svém pozdním období v roce 1965 vytvořil jeho novou verzi.

Miloš Forman dostane americkou filmařskou cenu

Jeho filmy, často balancující na pomezí tragiky a komiky, patří do zlatého fondu české i světové kinematografie. Režisér Miloš Forman prorazil v Americe příběhy o outsiderech, kteří zápasí se společností a nade vše si cení svobody. V sobotu obdrží cenu za celoživotní dílo Sdružení amerických režisérů. O značném úspěchu Formanových filmů u diváků i kritiků svědčí dva Oscary za nejlepší režii za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, a rovněž tři Zlaté glóby a cena BAFTA za nejlepší režii. Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo - mimo jiné Českým lvem (v roce 1998) či na MFF v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.

Muzeum Kampa připravilo výstavu Oldřicha Kulhánka

Komorní výstavu prací grafika Oldřicha Kulhánka pořádá pražské Muzeum Kampa. Jeho vedení se tak rozhodlo vzdát poctu významnému českému výtvarníkovi, který zemřel v pondělí 28. ledna ve věku 72 let. Tvorba Oldřicha Kulhánka je v muzeu dobře zastoupena, v jeho sbírkách jsou lepty z druhé poloviny 60. let a litografie z 80. i počátku 90. let. "Paní Meda Mládková jeho práci pravidelně sledovala, a dokonce mu kdysi zorganizovala samostatnou výstavu v Chicagu, která měla velkou návštěvnost a slavila značný úspěch," uvedl kurátor muzea Jiří Machalický. Oldřich Kulhánek je autorem návrhů všech současných českých bankovek a významný grafik, jehož dílo dozrávalo ve druhé polovině 60. let a dál se rozvíjelo až do současnosti. Je zastoupeno v řadě českých i zahraničních galerií a muzeí.

V metropoli začal karneval

V centru Prahy začal sedmý ročník obnovených masopustních slavností s názvem Carnevale Praha. Program plný koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží se uskuteční do 12. února. Akci předznamenala čtvrteční vernisáž kostýmů a masek v Salonu Carnevale v Clam-Gallasově paláci, na které vystoupil soubor Hartig Ensemble. Ve večerních hodinách zde zahájí Opera Barocca cyklus scénických představení, která se budou konat pravidelně až do 12. února. V představeních Když Bohové tančí, Sonata Venatoria a Vivat Carnevale účinkují v dobových kostýmech umělci specializující se na autentickou interpretaci barokní hudby. Slavnostní zahájení masopustní sezóny Slet masek - Otevření města karnevalu se uskuteční v sobotu na Staroměstském náměstí přibližně v 15:00. Předcházet mu bude průvod masek od Clam-Gallasova paláce. Tam pak proběhne karnevalový večer Bellaria věnovaný hudbě barokních mistrů a masopustní hostina v barokním stylu. Podrobnější informace o programu se nacházejí na http://www.carnevale.cz www.carnevale.cz .

Plošná epidemie chřipkových onemocnění v ČR pokračuje

Plošná epidemie chřipkových onemocnění v ČR pokračuje. V pátém kalendářním týdnu stouply počty akutních respiračních infekcí o 9,6 procenta ve všech věkových skupinách a chřipky o 33 procent. Hlášeno je k pátku 264 závažných případů chřipky, 51 lidí zemřelo. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta "Epidemie trvá, na 100.000 obyvatel bylo 1818 případů respiračních onemocnění a 352 případů chřipky," upřesnil s tím, že nadále stoupá počet závažných průběhů onemocnění.Situaci lze podle Valenty hodnotit jako celoplošnou epidemii, vývoj je ale na území republiky odlišný. Nejvyšší nárůsty počtu nemocných jsou hlášeny z moravských krajů a severních Čech. V oblasti jihozápadních Čech se počty nemocných většinou již nezvyšují, lze tam pozorovat stagnaci či mírný pokles.

Ze sportu:

Čeští tenisté hrají v prvním kole Davisova poháru ve Švýcarsku po pátečních dvouhrách podle očekávání nerozhodně 1:1. První bod obhájcům titulu zajistil Tomáš Berdych výhrou nad Henrim Laaksonenem 6:3, 6:2, 6:7 a 6:1. V úvodní dvouhře nestačil Lukáš Rosol na ženevském výstavišti na Stanislase Wawrinku a prohrál 4:6, 3:6 a 4:6. Do sobotní čtyřhry kapitán Jaroslav Navrátil nahlásil při losování dvojici Jiří Veselý a Ivo Minář, ale v sobotu od 13:30 na kurtu nastoupí Berdych s Rosolem. Proti nim by se na domácí straně měli objevit Wawrinka s Markem Chiudinellim.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) musí zaplatit Sdružení sportovních svazů ČR, někdejšímu Svazarmu, 151,6 milionu korun a úroky, které mohou dosáhnout dalších až 30 milionů. Ve sporu dvou bývalých akcionářů zkrachovalé Sazky o náhrady za výpadek příjmů od loterijní společnosti rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR podle očekávání zastavila vyšetřování korupční aféry, ve které hrál hlavní roli majitel Sparty Daniel¨Křetínský. Tomu hrozil trest za případné nedodání důkazů v aféře, která se táhne od loňského podzimu. Disciplinárka řízení ukončila na základě doporučení výkonného výboru FAČR z minulého týdne. Výbor se usnesl na tom, že všechny korupční aféry bude nově vyšetřovat jen policie a disciplinární komise bude moci vynést tresty až na základě policejních závěrů.

Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila v závodě Světového poháru v jízdě v boulích v americkém Deer Valley jedenácté místo. Na stupních vítězů se seřadila trojice domácích reprezentantek Hannah Kearneyová, Heather McPhieová a Eliza Outtrimová.

Česká tenistka Lucie Šafářová skončila na turnaji v Paříži ve čtvrtfinále. Šestá nasazené hráčka prohrála 1:6 a 5:7 s Kiki Bertensovou z Nizozemska, která se do hlavní části soutěže dostala až dodatečně po odhlášení nemocné Lucie Hradecké.Po prohře s 65. hráčkou světa si může Šafářová ve francouzské metropoli spravit náladu ve čtyřhře, ve které s Ruskou Anastasjou Pavljučenkovovou v sobotním semifinále vyzvou turnajové jedničky Saru Erraniovou a Robertu Vinciovou z Itálie.

Florbalisté Chodova získali poprvé Pohár České pojišťovny, když ve finále v Českých Budějovicích zvítězili nad Bulldogs Brno 7:4. O zisku první významné trofeje v klubové historii rozhodli Pražané už v úvodním dějství - ve 12. minutě vedli 5:1. Vítěz získal prémii 100 tisíc korun a poražený finalista 30 tisíc korun.

Olympijská vítězka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons přesídlí s rodinou z USA zpět do Česka. Manželka amerického olympijského šampiona Matta, s nímž čeká druhého potomka, se vrátí do rodné Plzně. Právě nedaleko západočeské metropole měli v roce 2007 svatbu, ale poté se usadili v Minnesotě.

Výprava celkem 12 českých jezdců, po předchozích letech poprvé bez dvojnásobného mistra světa Zdeňka Štybara, se představí během víkendových závodů mistrovství světa v cyklokrosu v americkém Louisville. Vůbec poprvé v čtyřiašedesátileté historii šampionátů se pojede na území mimo Evropu.

Počasí v sobotu:

Bude oblačno až zataženo s přeháňkami. Teploty 1 až 5 stupňů.