Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Experti: Téma Benešových dekretů není v kampani zásadní

Téma takzvaných Benešových dekretů není pro současnou českou společnost tak významné, aby zásadně ovlivnilo prezidentskou volbu. Roli v rozhodování voličů ale podle expertů může hrát způsob, jakým se soupeři v boji o Hrad s nastolením tohoto tématu vyrovnali. "Nepokládal bych to téma za tak fatální, ale času je málo a při zkratkovité, klipovité podobě kampaně může žít svým životem," řekl ČTK sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM. Už před zhruba deseti lety se podle Hartla zdálo, že otázka dekretů a poválečného odsunu sudetských Němců je "vyhaslá a překonaná". Politolog Bohumil Doležal míní, že prezidentský kandidát Miloš Zeman i nynější hlava státu Václav Klaus nosnost tématu Benešových dekretů přeceňují.

Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg v televizní debatě prohlásil, že "to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu." Později řekl, že Benešovy dekrety nelze zrušit a dějiny se nedají vrátit zpět. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění z loňského ledna chce 49 procent Čechů ponechat takzvané Benešovy dekrety v platnosti. Zastánců názoru, že by měly dál platit, ale postupně ubývá. Do roku 2005 se pro další platnost dekretů vyslovovaly asi dvě třetiny respondentů. Průzkum také ukázal, že 42 procent Čechů si loni myslelo, že odsun sudetských Němců po druhé světové válce byl spravedlivý. Téměř stejný podíl občanů - 39 procent - ale odsun označil za nespravedlivý.

ČRo: Stránský se omluvil Dejdarovi za kritiku podpory Zemana

Scénárista Jiří Stránský se omluvil herci Martinu Dejdarovi za kritiku podpory prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Uvedl to Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Dejdar hrál hlavní roli ve Stránského seriálu Zdivočelá země, který popisuje poválečné osidlování pohraničí, pobyt v komunistickém vězení či dobu normalizace. Stránský řekl, že ho rozzlobilo, že se Dejdar rozhodl volit člověka, který prosil KSČM o hlasy. Stránský v prohlášení zveřejněném v neděli sdělil, že s Dejdarem kvůli podpoře Zemana končí spolupráci. "Kdybych býval použil svoji zkušenost a své stáří a počítal do padesáti, tak bych to býval asi napsal jinak," uvedl scénárista ve vysílání Radiožurnálu.

Stát chce do budoucna podpořit živočišnou výrobu či zelinářství

Ministerstvo zemědělství chce do budoucna více podpořit upadající živočišnou výrobu a pěstování ovoce a zeleniny. Zároveň hodlá zemědělce motivovat, aby lépe využívali půdu a vodu. Vyplývá to z návrhu strategie českého zemědělství a potravinářství po roce 2014, který novinářům představil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). České zemědělství se má podle strategie do budoucna podílet především na trvalém zajištění potravinové bezpečnosti na národní i evropské úrovni. Podle Bendla to znamená soběstačnost pohybující se u jednotlivých komodit alespoň mezi 70 a 90 procenty. Například u vepřového masa nebo zeleniny se pohybuje pod touto hranicí. Od roku 2014 má začít platit nová unijní Společná zemědělská politika. Česku se nelíbí zejména návrh, podle něhož by 30 procent plateb bylo vázáno na dodržování přísných ekologických pravidel. Pro Česko by to znamenalo nechat ležet asi 250.000 hektarů půdy ladem.

Ministerstvo zemědělství porušilo několik zákonů při nákupu IT, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo zemědělství chybovalo při nákupu informačních technologií ve veřejných zakázkách za víc než miliardu korun. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontrola se zaměřila na léta 2005 až 2011. NKÚ nyní přezkoumává trestněprávní odpovědnost MZe a připravuje trestní oznámení. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) považuje zjištění NKÚ za vážná. Budu trvat na takové změně metodik a postupů, aby se kritizované pochybení a prohřešky z předchozích období již nemohly opakovat, uvedl Bendl, který je ministrem zemědělství od 6. října 2011.

Zákon o veřejných zakázkách ministerstvo porušilo už při startu projektu "integrace sítě MZe" v roce 2005. "Zjednodušeně řečeno, ministerstvo udělalo nákup za půl miliardy korun, aniž by přesně vědělo, co, za kolik a proč chce získat. A k tomu nakupovalo od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže," uvedl Jan Vedral z NKÚ. U další zakázky sice MZe vypsalo otevřenou soutěž, ale mělo nepřiměřené technické požadavky, které zvýhodňovaly předcházejícího dodavatele. Přestože Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zadávací řízení zrušil, MZe jeho rozhodnutí nerespektovalo a s vybraným uchazečem podepsal smlouvu za 142,6 milionu Kč. V roce 2008 MZe podepsalo smlouvu na poradenské služby za 46,3 milionu korun. MZe nebylo schopné doložit, jak výstupy a doporučení vzešlé z těchto služeb využilo. V roce 2009 pak ministerstvo pořídilo softwarovou aplikaci za 4,1 milionu Kč a nikdy ji nepoužilo.

Policie zasáhla v Lesích ČR kvůli zakázkám na IT

Protikorupční policie zasáhla v centrále státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Hradci Králové kvůli vyšetřování údajně předražených zakázek na informační technologie. Vedení LČR podle něj s policisty spolupracuje. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.Podle mluvčího Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Ibeheje nebyl nikdo zadržen. "Provádíme určité úkony trestního řízení týkající se Lesů ČR," řekl Ibehej. Podle mluvčího LČR Zbyňka Boublíka prohlídka kanceláří souvisí s vyšetřováním zakázek na dodávky informačních technologií zadaných společnostem Dynn a Time Import. Počátek těchto zakázek v hodnotě stovek milionů korun spadá do roku 2008. Lesy ČR podle Boublíka loni v prosinci vydaly policii na její žádost veškerou dokumentaci k veřejným zakázkám, na základě které byly podepsány smlouvy se společnostmi Dynn a Time Import.

Vnitro chce krajům přidat na výkon státní správy miliony

Kraje by mohly v budoucnu získat od státu desítky až stovky milionů navíc na výkon státní správy. V současné době podle předsedy Asociace krajů Michala Haška hradí stát pouze asi 65 procent nákladů na tyto činnosti, od roku 2016 by je pak financoval plně, řekl Hašek novinářům. Návrh chce ministerstvo vnitra předložit do konce června vládě. "Od roku 2015, respektive 2016 by stát nově poskytoval už 100procentní náhradu za výkon agend, které jménem státu vykonávají územní samosprávy," prohlásil Hašek. Mezi tyto činnosti patří například agenda stavebního řízení nebo matriky.

Albánie se rozhodla odebrat firmě ČEZ licenci

Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat české energetické společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Podle ČEZ je postup albánských úřadů v rozporu s tamními zákony a společnost podá proti rozhodnutí formální protest. Zároveň ČEZ podnikne kroky k zahájení mezinárodní arbitráže, reagovala pro ČTK mluvčí Barbora Půlpánová.

V prosinci albánská vláda firmu obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v zemi údajně způsobila. Albánský regulátor zároveň s odebráním licence distribuční společnosti CEZ Shpërndarje určil administrátora, který převezme správu firmy. Podle Půlpánové ztrácí Skupina ČEZ tímto rozhodnutím svá akcionářská práva v albánském distributorovi. Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. CEZ Shpërndarje se také potýká se špatnou platební morálkou albánských odběratelů.

HN: Pobídky loni do Česka přilákaly 48 firem, nejvíc od roku 2008

Pobídky, které Česká republika nabízí investorům, loni přilákaly 48 firem, což je nejvíc od finanční krize v roce 2008. V projektech za celkem 20 miliard korun přihlášených u vládní agentury CzechInvest chtějí firmy vytvořit 5472 pracovních míst, uvedly Hospodářské noviny (HN). Deník píše, že zájem investorů povzbudila změna pravidel pro čerpání daňových výhod, která nastala v polovině roku. Do té doby prý CzechInvest registroval pouhých sedm žádostí o veřejnou podporu. Novela zákona například prodloužila lhůtu na čerpání slevy z daně z příjmu na deset let, což je sice v okolních státech doba obvyklá, v Česku byla ale v roce 2007 zkrácena na polovinu. "Změna pomůže zejména technologicky vyspělejším projektům, u nichž bývá delší doba návratnosti," citují HN ředitele CzechInvestu Petra Očka.

Reuters: EPH dostal úvěr 1,5 mld. eur na převzetí podílu v SPP

Energetický a průmyslový holding (EPH) si zajistil úvěr 1,5 miliardy eur (asi 38,4 miliardy Kč), s jehož pomocí může financovat převzetí podílu ve společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Agentuře Reuters to sdělily zdroje z bank v Londýně. EPH minulý týden oznámil, že od německé společnosti E.ON a francouzského podniku GDF Suez kupuje za 2,6 miliardy eur zhruba 49 procent akcií SPP.Převzetí podílu v SPP, kde bude mít EPH i manažerskou kontrolu, má firmě pomoci realizovat plán expanze na trzích v České republice, Německu a na Slovensku.

Telefónica letos propustí zhruba desetinu z 5900 zaměstnanců

Největší tuzemská telekomunikační firma Telefónica plánuje letos propustit zhruba desetinu z téměř 6000 zaměstnanců. Loni v září se počet pracovníků meziročně snížil o 11 procent na 5900 lidí. Propouštění je součástí dlouhodobého optimalizačního programu, který byl zahájen v roce 2010. ČTK to sdělil mluvčí firmy Hany Farghali. Změna organizační struktury jde napříč celou společností, nedotkne se ale například péče o zákazníky nebo pracovníků call center.

Pražské letiště kvůli počasí zrušilo 21 letů

Pražské letiště Václava Havla evidovalo v pondělí kvůli nepříznivému počasí v západní Evropě 21 zrušených letů. Linky byly rušeny z Frankfurtu nad Mohanem, Kolína nad Rýnem, Londýna, Bruselu a pařížského letiště Charlese de Gaulla. Zrušen byl také jeden odlet do Ostravy. ČTK to řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Samotné ruzyňské letiště žádné problémy kvůli počasí nemá. Zimní počasí komplikovalo dopravu zejména v Německu a v Británii. Vážné problémy mají zvláště letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a největší evropské letiště, londýnské Heathrow. Podle letového řádu se nelétá ani v Paříži a Amsterodamu.

ŘSD se bude podílet na aplikaci technologií satelitní navigace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se připojí do platformy vývojářů a uživatelů satelitních komunikačních technologií (GNSS Center of Excellence), kterou nedávno založilo Řízení letového provozu (ŘLP), České dráhy a řada dalších firem. Společně chtějí prosadit využití satelitních technologií při řízení jednotlivých druhů dopravy, které mají v budoucnu využívat signál evropského satelitního systému Galileo. Zatím je nejdále obor letectví, který se připravuje pro testování satelitního navigačního systému EGNOS. Ten má zejména malým letištím, která nemají prostředky na budování dražších naváděcích systémů, umožnit používat satelitní navigaci letadel.Výsledkem spolupráce by měly být složitější systémy, než běžná satelitní navigace používající signál GPS, kterou využívá řada řidičů. Vzniknout by měly například aplikace umožňující sledování trasy kamionů převážejících nebezpečné náklady. Na železnici by se satelitní technologie mohly uplatnit v zabezpečovacích zařízeních.

Z Prahy do Kladna povede rychlodráha

Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) chce letos nebo v příštím roce zahájit výstavbu rychlodráhy mezi Kladnem a pražským Veleslavínem. Tento úsek po osmi letech prošel posouzením o vlivu stavby na životní prostředí. Náklady se odhadují na osm miliard korun. Řekl to mluvčí SŽDC Tomáš Drvota. Součástí této etapy budou také úpravy nástupiště na Masarykově nádraží a Negrelliho viaduktu v Praze. SŽDC rozdělilo výstavbu rychlodráhy kvůli omezeným možnostem financování na dvě - z pražských Bubnů do Ruzyně a z Ruzyně do Kladna. Z dokumentů o posouzení vlivu stavby na životní prostředí vyplývá, že rychlodráha z Ruzyně do Kladna bude dvoukolejná a z větší části povede po stávající železnici. Celková délka modernizovaného úseku je téměř 20 kilometrů.

Od září bude od osmé třídy povinný druhý cizí jazyk

Od nového školního roku se žáci na ZŠ budou povinně učit druhý cizí jazyk, nejpozději od osmé třídy. Zlomky se začnou vyučovat už na prvním stupni místo na druhém, do vyučování přibude výuka o korupci nebo finanční gramotnost. Počítá s tím nová úprava centrálních osnov, takzvaného rámcového vzdělávacího programu. Ministerstvo školství osnovy revidovalo sedm let po jejich vzniku, chce tak reagovat na aktuální trendy ve vzdělávání. O změnách informovalo v tiskové zprávě. S výukou prvního cizího jazyka začínají čeští školáci povinně od třetí třídy, většina se učí anglicky. Druhý cizí jazyk se dosud učil jako volitelný. Nově už ale bude výuka druhého cizího jazyka povinná od osmé třídy nebo i dřív, týdně pro ni bude vyčleněno šest vyučovacích hodin.

Vědci z Brna pokusem prokázali princip světelného tažného paprsku

Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd experimentálně potvrdili princip takzvaného světelného tažného paprsku, který dokáže přitahovat mikroskopické objekty ke zdroji světla. Dosud jej experti sice teoreticky připouštěli, ale jinak se objevoval spíše ve vědeckofantastických dílech včetně sérií Star Trek a Hvězdné války, sdělila ČTK Adriana Hollandová z mediálního zastoupení ústavu. Objev brněnských výzkumníků získal publicitu v novém čísle vědeckého časopisu Nature Photonics. Experiment také prokázal, že proud fotonů v laserovém světle dokáže objekty nejen přitahovat, ale také samovolně třídit a organizovat. Paprskem lze rozpohybovat objekty o velikostech jednotek mikrometrů, tedy například živé mikroorganismy, volné buňky či jejich shluky. Praktické využití v blízké budoucnosti se rýsuje především v biologii a medicíně, například při třídění různých druhů bakterií nebo buněk přímo v optickém mikroskopu.

Výstava v muzeu představuje významného rodáka Petra Spielmanna

Ústecké muzeum představuje prostřednictvím nové výstavy život a dílo významného ústeckého rodáka Petra Spielmanna. Projekt ho prezentuje jako fotografa, mezinárodně uznávaného historika umění, ředitele muzea v Bochumi v Německu a emeritního děkana Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. Ústecká expozice spojuje dva výstavní projekty, které loni u příležitosti Spielmannových osmdesátin uspořádalo Centrum současného umění DOX Praha a brněnské pracoviště památkového ústavu. "V Brně mu připravili výstavu jeho fotografií. V době, kdy byl v Německu v emigraci, dost fotil, snažil se propagovat kulturu států sovětského bloku. Výstava v Doxu byla o jeho aktivitě kurátora bochumského muzea. Tyto dvě expozice jsme si zapůjčili, doplnili jsme je o dokumenty z jeho dětství v Ústí," řekl ČTK historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Věra Špinarová vyrazí na turné, začne na začátku března v Táboře

Věra Špinarová s kapelou Adama Pavlíka zahájí 5. března v Táboře své druhé samostatné turné, během kterého navštíví 14 měst po celé České republice. Turné zakončí 17. dubna ve Žďáru nad Sázavou. Jako hosté vystoupí Petr Bende a smyčcové kvarteto Janáčkovy filharmonie Ostrava. ČTK o tom za organizátory informoval Jiří Guňka. "Fanoušci se mohou těšit na největší hity i na úplné novinky a světelnou show. Jako generálku na turné Špinarová odehrála 10. ledna beznadějně vyprodaný koncert v pražském klubu SaSaZu," uvedl Guňka. Jednašedesátiletá zpěvačka loni v lednu vyprodala pražskou Lucernu, kde zazpívala své nejznámější písně včetně skladby Jednoho dne se vrátíš z filmu Tenkrát na západě, kterou má v oblibě několik generací jejích posluchačů.

Speleologové v Mikulově objevili sklep, nabídnou ochutnávky vín

Ochutnávku vybraných moravských vín nabídnou od května speleologové návštěvníkům mířícím do jeskyně Na Turoldu u Mikulova. Podávat se nebudou mezi krápníky, ale ve starém vinařském sklepě, který našli před časem zazděný. Byl zapomenutý, řekl ČTK vedoucí správy jeskyně Jiří Kolařík. Ročně jeskyni navštíví 30.000 lidí. Mikulovsko patří k nejslavnějším moravským vinařským oblastem. Po ochutnávce tamních vín se léta ptají četní návštěvníci. V regionu jsou sice stovky sklípků, ty se ale otvírají až večer, kdy už jsou mnohé výpravy s turisty pryč. Problém pomohla vyřešit náhoda. Speleologové získali nedávno do užívání pozemky za správní budovou jeskyně. Byl na nich malý sklep. Když si jej prohlédli důkladněji, zjistili, že je v něm zazděná zeď. Po jejím vybourání odhalili, že se za ní ukrývá vinařský sklep ze čtyřicátých let minulého století.

Sedm nominací na Thálie získalo Národní divadlo z Ostravy

Nejvíce nominací na ceny Thálie, které budou za interpretační výkony v oborech činohry, opery, baletu a tance, operety a muzikálu v roce 2012 vyhlášeny 23. března v Praze, mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy (NDM). Nominováni byli sedmkrát. Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla v naději dvakrát. Oznámila to Herecká asociace, která prestižní ocenění udělí už podvacáté. Devět nominací nasbírala pražská divadla a kolektivy, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery (SOP) Národního divadla. Česká první scéna, která však už celý loňský rok fungovala ve svazku se SOP, má jedinou nominaci. Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadla Ungelt a Dejvické, již neexistující soubor Pražského komorního divadla, Hamlet Production a Divadlo na Vinohradech.

Sport

Rychlobruslařka Karolína Erbanová překonala na Světovém poháru v Calgary vlastní české rekordy na 500 i 1000 metrů. Na kratší trati jí čas 37,88 vynesl desáté místo, na kilometru byla výkonem 1:14,25 čtvrtá. Za medailovými pozicemi nicméně Erbanová zaostala o tři desetiny, nejlepší trio jelo pod 1:14. Zvítězila Američanka Heather Richardsonová, která vede i v průběžném pořadí disciplíny o 87 bodů před českou rychlobruslařkou.

Pětinásobné zastoupení bude mít české krasobruslení na nadcházejícím mistrovství Evropy, které bude od středy hostit Záhřeb. Hned tři čeští reprezentanti se představí v závodě mužů, kde je společně s Michalem Březinou a Tomáše Vernerem v nominaci i Pavel Kaška. Mezi ženami dostala důvěru Eliška Březinová, v závodě tanečních párů se představí Lucie Myslivečková a Neil Brown.

Vedení extraligového Liberce se podruhé v sezoně rozhodlo změnit hlavního trenéra. Hokejisty Bílých Tygrů povede nově Pavel Hynek, který aktuálně předposlední tým tabulky převezme po Filipu Pešánovi. Ten se na post hlavního kouče posunul z pozice asistenta v listopadu, kdy nahradil odvolaného Mariana Jelínka. Hynek nové angažmá potvrdil v rozhovoru pro hokej.cz.

Počasí v ČR v úterý:

Bude zataženo, místy se sněžením, na Moravě a ve Sleszku bude sněžení vydatnější. Denní teploty vystoupí na -4 až -1 stupěň, na horách na - 7 stupňů Celsia.

Řadu úrazů na kluzkých chodnících i smrtelné dopravní nehody si vyžádala ledovka způsobená mrznoucím deštěm, který už v neděli večer zasáhl značnou část ČR. Zatímco v Čechách by se situace měla zlepšovat, na Moravě platí varování meteorologů před ledovkou až do noci na úterý.