Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda souhlasila s protikorupční strategií

Vláda souhlasila s podobou boje s korupcí pro letošní a příští rok. Nová strategie má deset priorit a zaměřuje se především na prevenci korupce, řekla po jednání vlády novinářům vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Strategie obsahuje také dalších 39 bodů v pěti kategoriích. Jednou z nich je například příprava zákona o úřednících, který by měl odpolitizovat státní správu. "Na vládě od všech tří koaličních stran zaznělo, že toto je hlavní úkol," podotkla Peake. Vládní strany nyní pracují na přípravě nové koaliční smlouvy, která by přípravu tohoto zákona měla také obsahovat. Strategie s názvem "Od korupce k integritě" se podle Peake soustřeďuje také na velkou novelu zákona o střetu zájmů, na veřejné zadávání zakázek či vlastnickou politiku státu. Vláda také projednala analýzu možností boje s korupcí v soukromé sféře, připomněla Peake. Ta rozebírá míru korupce na rozhraní soukromé sféry a veřejného sektoru. Analytická část strategie kromě jiného uvádí, že podle studií se ekonomické ztráty pohybují v řádech desítek miliard ročně a omezování korupce je tak jednou z forem rozpočtové odpovědnosti.

Zeman a Schwarzenberg by rádi změny fungování parlamentních komor

Prezidentskému kandidátovi Miloši Zemanovi (SPOZ) by se líbilo povýšení autority Senátu, rád by horní komoru viděl jako zastoupení regionů. Jeho soupeř, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by zase usiloval o změnu volebního systému do Sněmovny, podle něj by byl výhodnější většinový systém, aby v dolní komoře byla zajištěna jasná většina. Prezidentští kandidáti to uvedli v debatě Českého rozhlasu."O co bych opravdu usiloval, kdybych opravdu mohl, je změna volebního systému," řekl Schwarzenberg. Do Sněmovny by podle něj měl být většinový systém podobný anglickému, do Senátu naopak proporční systém.Zeman by dal v úvahu, zda by se Senát neměl stát jakousi regionální reprezentací, například podle německého vzoru. "Myslím, že by tím senátoři mohli víc hájit oprávněné, a připusťme i neoprávněné ... zájmy svých krajů a měli by silnější hlas," řekl Zeman.

Nečas: Koalice vybere nového ministra obrany po volbě prezidenta

Koalice vybere nového ministra obrany po skončení prezidentské volby. Na jméně ministra se musí shodnout lídři všech tří vládních stran. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády připomněl, že šéf koaliční strany TOP 09 Karel Schwarzenberg je jedním z finalistů volby. Koalice tak chce počkat, jak klání o Hrad dopadne, uvedl Nečas. Obranu do prosince vedl ministr Alexandr Vondra (ODS). Poté ho ve funkci nahradila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Prezident Klaus ji ale na Nečasův návrh po osmi dnech z funkce odvolal. Nečas tehdy uvedl, že předsedkyně LIDEM ztratila jeho důvěru.

Česká pozice: Nečas odvolal Štrupla z úřadu pro vyzbrojování

Předseda vlády Petr Nečas (ODS), který zároveň stojí i v čele ministerstva obrany, odvolal z funkce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla. Informuje o tom server Česká pozice. Šéfem armádního vyzbrojování se má stát opět Pavel Bulant, který byl z funkce odvolán v prosinci, uvedl server.Liberální demokraté získali obranu od Nečasovy ODS výměnou za resort dopravy. V čele silového ministerstva stanula Peake v prosinci. Krátce po nástupu do funkce odvolala šéfa vyzbrojování Bulanta a prvního náměstka Vlastimila Picka.V reakci na náhlé personální změny jí ale Nečas navrhl odvolat z funkce. Zdůvodnil to tím, že ve vicepremiérku ztratil důvěru.

Klaus se na jaře stane spolupracovníkem amerického Institutu Cato

Končící prezident Václav Klaus se od března stane spolupracovníkem amerického konzervativního myšlenkového Institutu Cato. Hrad to oznámil na Klausově internetové stránce. Podle informací uvedených ve věstníku vydávaném institutem s ním zahájí Klaus spolupráci poté, co ukončí své účinkování v čele státu. Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných konzervativním myšlenkovým trustem. V roce 2009 například ve Washingtonu promluvil na konferenci věnované 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě. V roce 2008 pak jmenoval institut mezi organizacemi, které sdílí jeho kritický postoj k teoriím o vlivu člověka na globální oteplování.

Církvím by dluhopisy nevadily, vláda je nabízela již dříve

Církevní společnosti jsou připravené jednat o návrhu vlády, aby finanční náhradu v rámci církevních restitucí úplně nebo částečně přijaly ve formě speciální emise státních dluhopisů. Ministerstvo kultury uvedlo, že tuto ideu navrhoval ministr financí již v roce 2011 během jednání vládní komise. Opoziční ČSSD vládní plán kritizuje. Premiér Petr Nečas (ODS) zdůraznil, že k případnému přijetí dluhopisů nebude stát nikoho nutit a šlo by vždy o výsledek dohody s konkrétní náboženskou společností či církví. Podle Nečase mohou být dluhopisy pro některé církve výhodnější, odpadnou jim tak starosti s tím, kam peníze uložit či jak je spravovat.

Poslanci možná budou měnit návrh zákona o státním občanství

Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil na měsíc projednávání návrhu zákona o státním občanství. Chce spolu s ministerstvem vnitra ještě vypořádat připomínky, které mají někteří poslanci a nevládní organizace. K normě by se měl výbor vrátit v únoru. Předloha zahrnuje způsoby nabývání a pozbývání občanství, pravidla jeho zjišťování, prokazování a osvědčování a také vedení evidence rozhodnutí. Výtky směřovaly proti zrušení zvýhodnění Slováků. Nyní mají při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, norma je zařadí na roveň občanů ostatních zemí Evropské unie.Občanům unijních zemí předloha umožní nabýt občanství ČR za splnění mírnějších, přesně definovaných podmínek. Zjednodušeně by mohlo ministerstvo vnitra udělit občanství lidem, kteří prokážou, že to bude "významným přínosem pro Českou republiku z hlediska vědeckého, vzdělávacího, kulturního či sportovního, nebo je v jiném státním zájmu".

Lidem by měly být dorovnány nižší slovenské důchody

Lidé, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku či pro slovenské firmy, a mají v důsledku toho nižší starobní důchody, by měli v budoucnu dostávat dorovnávací příplatek. Rozhodla o tom vláda. Nárok na peníze by měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 pak aspoň rok. Dorovnávací přídavek má podle novely představovat samostatnou dávku, která ale bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. O přídavek budou důchodci muset požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Přídavek by mohl v průměru činit kolem 1100 korun měsíčně. V prvním roce po zavedení dávky by na něj mělo mít nárok asi 9000 lidí. V roce 2014 by to bylo asi 10.000 příjemců, pak by se počet snižoval.

Vláda souhlasila, aby měly tajné služby přístup k přiznáním daní

České tajné služby by měly mít možnost nahlížet do daňových přiznání, rozhodla vláda. Novela, kterou nyní posoudí parlament, předpokládá prolomení mlčenlivosti daňových správců z Generálního finančního ředitelství směrem ke zpravodajským službám. Stát dosud nemá možnost ověřit původ finančních prostředků, které byly například potřeba ke koupi státního majetku či majetku, jehož ziskovost je závislá na rozhodování státních institucí. Obdobně zatím nebylo v silách tajných služeb ověřit, že jsou pravdivé informace, které o sobě poskytují soukromé společnosti se zájmem například o strategické státní zakázky.

Zákon o lobbingu nevznikne

Speciální zákon, který by upravoval problematiku lobbingu v České republice, nevznikne. Vláda vzala na vědomí, že práce na jeho přípravě budou zastaveny a problematiku bude řešit jinými nástroji. Mezi pěti opatřeními, která by měla otázku lobbingu řešit místo nového zákona, je především přijetí změny jednacího řádu Poslanecké sněmovny tak, aby byla vytvořena jasná "legislativní stopa" normy. Bude tak zřejmé, kdo a jak se podílel na přípravě návrhu zákona či novely a kdo a proč podával případně přímo v Parlamentu pozměňovací návrhy. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) je důležitý také návrh, aby byl lobbing definován v živnostenském zákoně jako legální registrovaná živnost s určitými podmínkami pro výkon takového povolání.

Soud na amnestii zastavil stíhání Pitra s Provodem

Pražský městský soud zastavil na základě amnestie prezidenta Václava Klause trestní stíhání Tomáše Pitra a Miroslava Provoda viněných z daňových deliktů z roku 1994. Řekl to místopředseda soudu Libor Vávra. Muži byli již loni v červnu v obnoveném hlavním líčení nepravomocně zproštěni obžaloby. Odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Podle obžaloby připravili Pitr a Provod za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních o zhruba 23,5 milionu. Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii letos 1. ledna. V jejím rámci nařídil zastavit veškerá trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nižší než deset let vězení.

Češi zadržení v Řecku zaplatili kauci a byli propuštěni

Dva čeští vývojáři počítačových her, kteří byli od loňského září kvůli podezření ze špionáže zadržováni v Řecku, byli po zaplacení požadované kauce propuštěni z vazby. České velvyslanectví v Athénách nyní vystaví Martinu Pezlarovi a Ivanu Buchtovi náhradní cestovní doklady. Čeští diplomaté jim současně nabídli ubytování na zastupitelském úřadu do čtvrtka, kdy plánují odcestovat do Česka. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva zahraničí. O tom, že muži zaplatili požadovanou kauci, informovala advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin zadržených na případ dohlíží. "Finanční částka dvakrát 5000 eur (dohromady zhruba 256.000 korun) byla složena přesně podle pokynů řeckých orgánů," uvedla Raupachová. Podle ní by oba muži měli přistát v Praze ve čtvrtek před 11:00. Muži jsou podezíráni z toho, že v Řecku jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody. Trestní řízení bude i nadále pokračovat.

V kauze metanol je pro obecné ohrožení stíháno již šest osob

V kauze otráveného alkoholu je pro obecné ohrožení stíháno již šest osob. Uvedli to zlínští státní zástupci Roman Kafka a Jiří Zemek, kteří vyšetřování dozorují. Kromě již dříve známých tří hlavních původců kauzy jsou to další tři distributoři. "Jde o hlavní dva míchače, hlavního distributora a další tři lidi, kteří dále distribuovali toxický alkohol. Představují propojení na Zlínský kraj, severní Moravu a východní Čechy," uvedl Zemek s tím, že pět z těchto šesti osob je ve vazbě. Poslední je stíhán na svobodě, dříve byl stíhán pro méně závažnou trestnou činnost také v souvislosti s kauzou metanol. Mužům v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Primátor Č. Budějovic prý byl roky odposloucháván

Českobudějovická radnice oznámila, že v úterý bylo v pracovně primátora Juraje Thomy (HOPB) nalezeno odposlouchávací zařízení. Zařízení bylo podle radnice v kanceláři nainstalováno několik let. Primátora Thomu od loňského září tři měsíce stíhala policie kvůli tomu, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit servis, aniž ho schválila městská rada. Primátor prý překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma vinu od začátku popíral. Státní zastupitelství loni v prosinci stíhání zastavilo, prý bylo v rozporu se zákonem.Na konci října se v médiích objevila nahrávka členů HOPB, na níž Thoma uvádí, že hnutí Občané pro Budějovice spolupracovalo v předvolební kampani v roce 2010 se společností Bit Servis. Primátor to však popírá.

V Č. Budějovicích zemřel na následky chřipky starší muž, obětí je už 19

V českobudějovické nemocnici zemřel v úterý starší muž, kde byl hospitalizován s chřipku typu A. Pacient se však delší dobu léčil s jiným chronickým onemocněním, řekl mluvčí nemocnice Jan Dušek. Jde o druhou oběť chřipky v Jihočeském kraji. V České republice na následky tohoto onemocnění letos zemřelo 19 lidí. "Muž u nás byl hospitalizován pouze krátce. Musíme však podotknout, že primárním problémem bylo chronické onemocnění jiného druhu," uvedl Dušek. Podle něj českobudějovická nemocnice nyní léčí zhruba 35 lidí s chřipkou typu A. Řadu hospitalizovaných se stejným onemocněním už pustila domů, ale stále přicházejí noví pacienti, dodal Dušek.

Moravské divadlo uvede Langerovu hru Periferie

Pozapomenutou divadelní hru Františka Langera Periferie z roku 1925 nastudovali členové činohry Moravského divadla Olomouc pod vedením pražského režiséra Štěpána Pácla. Inscenace, kterou odborná veřejnost považuje za českou obdobu slavného románu ruského spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest, bude mít v olomouckém Moravském divadle premiéru v pátek. Pácl hru Periferie označil za zapomenutý poklad české dramatiky 20. století. Hlavní roli číšníka Franciho ztvární herec Ivan Dejmal. Spisovatel a dramatik František Langer ve 30. letech minulého století spolupracoval coby dramaturg s pražským Divadlem na Vinohradech. Známé jsou jeho komedie Velbloud uchem jehly či Obrácení Ferdyše Pištory, které se dočkaly i filmových adaptací. Langer spolu s Jaroslavem Haškem založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Přátelil se také s bratry Čapky.

Bobby McFerrin a Česká filharmonie budou improvizovat v Rudolfinu

Originální a capella zpěvák a jazzman Bobby McFerrin a členové České filharmonie (ČF) budou 19. a 20. června vystupovat v pražském Rudolfinu na dvou programově odlišných koncertech. Při oboustranné improvizaci špičkových hudebníků se počítá i se zapojením diváků. McFerrin již na podobných projektech spolupracoval například s Newyorskou, Berlínskou či Vídeňskou filharmonií. Do Rudolfina mohou zájemci vyrazit 19. června na sólový koncert McFerrina s jeho tradičním a capella repertoárem, na němž budou improvizovat na hudební nástroje čeští filharmonici Josef Špaček, Jan Keller a další. Druhý den bude setkáním Bobbyho McFerrina se soubory ČF. Speciálně na míru tomuto koncertu vznikne také smíšený pěvecký sbor složený z filharmoniků. Ti budou zpívat McFerrinovy písně, opačně bude McFerrin improvizovat na hudbu cimbálové muziky, jazzband vystoupí s tradičním jazzovým repertoárem.

Díla české moderny z Národní galerie cestují do Jižní Koreje

Více než stovka uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze putuje do jihokorejského Soulu, kde začne 24. ledna výstava české moderny. Bude největší zahraniční prezentací českých malířů tohoto období v novodobé historii České republiky, řekla mluvčí NG Eva Kolerusová. Transport několika desítek klimaticky chráněných beden s obrazy, z nichž každá váží přes 100 kilogramů, je rozdělen z bezpečnostních důvodů do tří částí a každá z nich cestuje do Koreje jinak. Výstava Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, má název podle obrazu Jindřicha Štýrského. Soul po dobu tří měsíců uvidí díla Štýrského a dalších malířů - Františka Kupky, Josefa Šímy, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků té doby.

Web o Palachovi a živých pochodních má novou podobu

Univerzita Karlova dokončila multimediální web o Janu Palachovi a dalších "živých pochodních". Web byl zprovozněn už před rokem, vědci z Filozofické fakulty UK ale jeho finální podobu představili při výročí Palachova sebeupálení. "Webové stránky dosud byly v anglické a polské jazykové mutaci, nyní jsou i v mutaci německé a francouzské. Autoři obohatili web o historické texty k dalším kapitolám Palachova příběhu i o nové příběhy 'živých pochodní'. Nově přibyl také archiv uměleckých fotografií a archiv dokumentů," popsal mluvčí univerzity Václav Hájek novinky na portále. Internetové stránky představují životní příběh studenta FF Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí, aby vyburcoval českou společnost z rezignace, do níž začala propadat po okupaci v srpnu 1968. Palachův Součástí portálu jsou také třeba desítky nepříliš známých Palachových fotografií z dětství nebo audiozáznamy reakcí na jeho hrdinský čin.

Rektor univerzity Václav Hampl a děkan fakulty Michal Stehlík také před budovou FF na Palachově náměstí položili u Palachovy pamětní desky kytice a věnce. V rámci vzpomínkových akcí se bude ve čtvrtek konat happening k výročí Knihovny Jana Palacha, v pátek se pak na fakultě premiérově promítne první díl trilogie o Palachově příběhu Hořící keř od režisérky Agnieszky Hollandové.

Ze sportu:

Český skikrosař Tomáš Kraus skončil po vítězství v malém finále pátý v závodu Světového poháru ve francouzském Megeve. Vyhrál Američan John Teller, jenž se prosadil na stupně vítězů poprvé v sezoně. Vítězství vybojoval po dvou letech podruhé v kariéře. Druhý projel ve finále cílem Fin Jouni Pellinen a třetí místo obsadil Rus Jegor Korotkov.

Český tenista Tomáš Berdych postoupil na Australian Open bez problémů do třetího kola, když porazil Francouze Guillaumeho Rufina ve třech setech 6:2, 6:2 a 6:4. I Radek Štěpánek porazil na Australian Open Feliciana Lópeze 6:2, 6:2 a 6:4 a postoupil do třetího kola. S turnajem se naopak ve druhém kole rozloučily Klára Zakopalová, Lucie Hradecká a Kristýna Plíšková.

Fotbalový útočník Martin Fenin přestupuje z druholigové německé Chotěbuzi do pražské Slavie. Bývalý reprezentant se s vedením vršovického klubu dohodl na víceleté smlouvě. Do české ligy se Fenin vrací po pěti letech.

Slalomářka Šárka Záhrobská se po dvou letech prosadila do elitní desítky ve Světovém poháru, ve Flachau skončila osmá. Už potřetí v sezoně vyhrála teprve sedmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová a upevnila si vedení v hodnocení disciplíny. Bývalá mistryně světa Záhrobská se posunula na 15. místo.

Aleš Loprais obsadil v desáté etapě Rallye Dakar po defektu sedmé místo a v celkové klasifikaci je nadále šestý. Martin Kolomý s další tatrou uhájil i přes problémy s technikou v závěrečné části rychlostní zkoušky druhou příčku v průběžném pořadí, na 353 kilometrů dlouhém testu na trase z Córdoby do města La Rioja zajel podle neoficiálních výsledků třináctý čas se ztrátou přes 19 minut na vítězného ruského pilota kamazu Andreje Karginova.

Překážkářka Lucie Škrobáková je třetím českým atletem, který splnil limit pro účast na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu. Na veřejných závodech v pražské Stromovce zaběhla halová vicemistryně Evropy z Turína 2009 na šedesátimetrové trati s překážkami čas 8,10 sekundy a kritérium překonala o pět setin.

Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který se příští týden uskuteční na hřebenech Orlických hor, je letos přihlášeno přes 100 závodníků. Na účastníky čeká 240 kilometrů zasněženou krajinou, což je nejdelší závod psích spřežení v České republice. Slavnostní zahájení se uskuteční v úterý 22. ledna v Deštném v Orlických horách, psí spřežení vyrazí na start první, 65 kilometrů dlouhé etapy, ve středu dopoledne. Další etapy je čekají také ve čtvrtek, pátek a sobotu. V noci z pátku na sobotu čeká na účastníky závodu povinný bivak v Orlickém Záhoří. Vyhlášení výsledků je připravené na sobotní odpoledne.

Počasí ve čtvrtek:

Bude většinou zataženo, místy slabé sněžení. Nejvyšší teploty -4 až 0, na horách kolem -6 stupňů Celsia.