Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sněmovna schválila daňový balíček a státní rozpočet

Vládní koalice ve Sněmovně prosadila daňový balíček. Obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Poslanci přehlasovali Senát, který balíček vetoval. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho podpořilo 102 poslanců. S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti balíčku. Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce.

Sněmovna také schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek rozpočtu má proti letošku klesnout na rovných 100 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek poslance ujistil, že vláda tento schodek dodrží. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Poslanci v něm přidali peníze na sport a podporu filmové produkce. Jde o třetí státní rozpočet, který se podařilo vládě Petra Nečase prosadit.Rozpočet podpořila rovná stovka poslanců. Poslanci přesunuli v rozpočtu zhruba 1,3 miliardy korun, z toho 800 milionů přidali na podporu sportu a 500 milionů korun na filmové pobídky. Stejně tak přesunuli 20 milionů korun obcím, které kvůli novele rozpočtového určení daní přijdou o část příjmů.

Sněmovna přehlasovala Klause a zrušila vyvlastňování kvůli těžbě

Vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, která se nacházejí pod nimi, už nebude možné. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu horního zákona, která vypouští možnost vyvlastňovat. Změna má vstoupit v účinnost dnem vyhlášení. Klaus vetoval novelu s tím, že vláda by se tak připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Podle něj se dá očekávat, že pozemky, pod nimiž se nacházejí vyhrazená ložiska, budou vykupovat spekulanti s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu. Zákon podpořilo celkem 120 poslanců, vedle vládní koalice pro něj hlasovalo i šest sociálních demokratů, všichni poslanci VV a dva nezařazení poslanci, kteří byli původně zvolení za ODS. Poslanec Milan Šťovíček (dříve VV), který je současně starostou těžbou ohroženého Litvínova, již dříve odmítl, že by vláda tuto novelu předložila výměnou za to, že podpoří církevní restituce.

Místopředsedy Sněmovny se stali Pospíšil (ODS) a Hamáček (ČSSD)

Novými místopředsedy Sněmovny se stali v tajné volbě bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Byli jedinými kandidáty na základě dohod sněmovních frakcí. Hamáček dostal 137 a Pospíšil 129 ze 171 odevzdaných hlasů, uvedla místopředsedkyně sněmovní volební komise Vlasta Bohdalová (ČSSD). Sněmovna už minulý týden rozhodla o zvýšení počtu svých místopředsedů ze tří na čtyři. Prosadila to koalice, že v případě zachování tří místopředsednických křesel by prý jedno z nich mělo podle principu poměrného zastoupení připadnout KSČM. Navíc křeslo třetího z místopředsedů bylo volné od dubna poté, co na místo ve vedení Sněmovny rezignovala Kateřina Klasnová v souvislosti s odchodem Věcí veřejných z vlády. Poslanci také schválili několik změn ve sněmovních výborech mimo jiné kvůli jmenovaní bývalého předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury ministrem dopravy. Stanjuru ve výboru pro média nahradila Lenka Kohoutová, za níž do kontrolního výboru přišel Pavel Bohatec (všichni ODS). V rozpočtovém výboru Radima Fialu (dříve ODS) vystřídal občanský demokrat Jiří Šulc.

ODS znovu vyzvala odsouzeného Pekárka k odchodu ze Sněmovny

ODS znovu vyzvala poslance Romana Pekárka k odchodu ze Sněmovny. Pekárek, který byl odsouzen za korupci, oznámil, že se mandátu zatím vzdát nechce. Nejsilnější vládní strana na začátku příštího roku předloží návrh zákona, který znemožní pravomocně odsouzeným poslancům a senátorům pobírat plat po dobu výkonu trestu odnětí svobody. Na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ODS to řekl jeho předseda Marek Benda. Občanští demokraté Pekárka vyzvali, aby se vzdal mandátu, protože pokládají za nemožné, aby pravomocně odsouzený člověk vykonával činnost poslance," řekl Benda. ODS podle něj nemá možnost, jak Pekárka donutit k tomu, aby se mandátu poslance vzdal. Může na odsouzeného poslance pouze apelovat.

Odvolací soud: Bárta trestný čin nespáchal

Někdejší šéf poslaneckého klubu VV a bývalý ministr dopravy Vít Bárta se podle odvolacího soudu nedopustil trestného činu, když svým tehdejším spolustraníkům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí předal bezúročné půjčky. Vyplývá to z usnesení Městského soudu v Praze. Bárta se na jeho základě bude ucházet o křeslo předsedy VV. Obvodní soud pro Prahu 5 podle odvolacího senátu správně provedl dokazování a vyhodnotil důkazy. Městský soud se s ním shodl v tom, že neuvěřil Škárkovi a Kočí, že jim Bárta dal úplatky 500.000 a 170.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy. Naopak souhlasí s tím, že šlo o bezúročné půjčky. Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500.000 a 170.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek převzal a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Bártu potrestal prvoinstanční soud 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou, Škárka (dříve VV) si vyslechl verdikt s nepodmíněným trestem tří let vězení a zákazem činnosti.

V Ústí demonstrovalo kvůli posilující KSČM asi 150 lidí

Zhruba 150 lidí protestovalo v centru Ústí nad Labem proti posilujícímu vlivu KSČM i spolupráci ostatních politických stran s komunisty. Demonstraci svolali lidé z komunální politiky a občanských iniciativ. Policie odhadla počet návštěvníků na zhruba 100, žádné narušení pořádku nezaznamenala. Jedna protikomunistická demonstrace se ve městě už konala po krajských volbách, které vyhrála KSČM. Podle většiny médií se jí zúčastnilo asi 100 lidí, policie odhadovala počet účastníků na 30. Druhý impuls přišel minulý týden z ústeckého magistrátu - dosavadní menšinovou vládu ČSSD doplnili zástupci TOP 09 podporovaní hlasy KSČM. Všechny strany přitom popírají, že by šlo o koalici. Velká část řečníků odkazovala na období takzvané třetí republiky, tedy postupného posilování KSČ v letech 1945 až 1948. Akce byla zároveň podporou podobným iniciativám na jihu a západě Čech, kde po krajských volbách také KSČM výrazně posílila. Pozdrav poslal i hudebník David Koller.

Šéf odboru azylů: Vstupem do Schengenu šetří ČR ročně půl miliardy

Česká republika ušetří od vstupu do schengenského prostoru v roce 2007 každý rok minimálně půl miliardy korun tím, že nemusí zajišťovat ochranu svých hranic. Policie také mohla díky zrušení hraničních kontrol přesunout sedm tisíc lidí k jiným útvarům. Nyní se hraničními kontrolami, zejména na letištích, zabývá pouze asi 500 lidí. ČTK to řekl při příležitosti pátého výročí od vstupu ČR do Schengenu šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Úspora je podle něho jednoznačná i po odečtení nákladů, které ČR na fungování Schengenu ročně vynakládá. Státu odpadly zejména náklady na policisty na hranicích, ale i na provoz budov, které dříve využívali. Většinu objektů podle Haišmana vnitro již prodalo nebo začalo užívat k jiným účelům.

Zahraniční solární invetoři dají arbitrážní žalobu začátkem roku

Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) podá arbitrážní žalobu na Českou republiku v prvním čtvrtletí příštího roku. Jejím předmětem bude náhrada finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli kvůli nové legislativě, sdělil mediální zástupce IPVIC Michal Donath. Stát na řadu solárních zdrojů uvalil 26procentní daň, aby zabránil výraznému zdražení elektřiny. "Ač jsme v druhé polovině roku 2012 již arbitrážní podání připravovali, snažili jsme se ještě stále o smírné řešení," řekl generální sekretář klubu IPVIC Frank Schulte. Česká vláda ale podle něj na jejich snahy nereagovala. "Zaznamenali jsme naopak, že ještě připravuje další prodloužení diskriminačních a retroaktivních kroků proti našemu odvětví. Přitom však nebere v úvahu významné finanční prostředky našich členů investované v dobré víře a v souladu s platnou českou legislativou," dodal Schulte. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že věří, že v případném sporu obstojí.

ČR může bezplatně přidělovat povolenky na CO2 zdarma

Evropská komise schválila plán Česka přidělovat po určité přechodné období povolenky na vypouštění emisí skleníkových plynů zdarma v rámci modernizace české energetiky. Poskytnutí prostředků v objemu 1,878 miliardy eur je podle Bruselu v souladu s unijními pravidly pro státní pomoc. "Investice, s nimiž se počítá v českém i maďarském plánu, oběma členským státům umožní diverzifikovat jejich zdroje pro výrobu elektřiny a přispět k rozšíření vnitrostátních trhů s energií," uvedl v prohlášení eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Modernizace energetické infrastruktury a další navržené kroky podle komise přispějí k liberalizaci trhů s energií, zvýšení bezpečnosti dodávek i snížení emisí. Projekty, kterých se podpora formou přidělování volných povolenek týká, zahrnují třeba budování nových zařízení na biomasu a plyn.

Česká pozice: EK chce dohodu ČEZ s Czech Coalem

Evropská komise údajně usiluje o to, aby se energetická společnost ČEZ dohodla o prodeji některé ze svých uhelných elektráren s firmou Czech Coal. S odvoláním na zdroje z Bruselu to napsal server Česká pozice. Pokud by ČEZ dohodu odmítl, podle serveru by po něm komise zřejmě požadovala, aby prodal více než jednu elektrárnu. ČEZ nabízí k prodeji některou z elektráren Dětmarovice, Počerady a Chvaletice. Nabídku předložil v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu. Podle ní by měl ČEZ prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů. Czech Coal se uchází o elektrárnu Počerady, která spaluje hnědé uhlí z dolu Vršany patřícího Czech Coalu. Zájem měl také o elektrárnu Chvaletice. Podle České pozice ale ČEZ chtěl prodat spíše černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, mezi uchazeči o ni přitom Czech Coal nefiguruje.

ČNB nechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni

Bankovní rada České národní banky ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš. Základní úrokové sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Ekonomové zároveň očekávají, že úrokové sazby ponechá centrální banka beze změny po celý rok 2013. Měnového zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. ČNB již dříve nevyloučila, že by mohla v uvolňování měnové politiky pokračovat. V úvahu připadají především intervence na devizovém trhu. Pokud k nim ČNB nakonec přistoupí, tak to bude podle analytiků až během příštího roku.

ČNB začala udílet licence fondům druhého pilíře spoření na penzi

Česká národní banka začala udílet licence penzijním fondům na fondy pro druhý pilíř důchodového spoření. Penzijní společnosti v něm nabídnou fond konzervativní, vyvážený, dynamický a fond státních dluhopisů. Spoření v nich chtějí nabídnout od ledna, přesné datum bude u některých záležet i na tom, kdy jejich poradce schválí centrální banka, vyplývá z ankety ČTK mezi fondy. Licenci ke spuštění důchodových i účastnických fondů získal Penzijní fond České spořitelny k již udělené licenci na transformaci na penzijní společnost. Může tak od ledna 2013 nabízet všechny reformované produkty zabezpečení na penzi. Také Raiffeisen penzijní společnost oznámila, že získala od ČNB povolení pro všechny své fondy připravené pro nově vzniklý druhý pilíř důchodového spoření. Raiffeisen PS nabídne ve druhém pilíři čtyři fondy a je připravena zahájit od počátku příštího roku prodej svých penzijních produktů. V úterý oznámil získání licence pro provozování fondů v rámci druhého pilíře penzijní reformy Penzijní fond České pojišťovny. Z něj vzniklá Penzijní společnost ČP nabídne klientům možnost spoření vedle čtyř povinných fondů využití spoření v rámci tzv. programu životního cyklu spojeného s těmito fondy.

Ve věku 65 let zemřel bývalý ředitel ČRo Václav Kasík

Ve věku 65 let zemřel bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a České filharmonie Václav Kasík. Kasík vedl Český rozhlas od roku 1999 do 2009. Přestože byl z funkce po deseti letech odvolán, byl druhým nejdéle sloužícím ředitelem veřejnoprávního média v historii samostatné České republiky. Ještě v pondělí se Kasík zúčastnil posledního rozloučení s herečkou Antonií Hegerlíkovou. Kasík dlouhá léta spolupracoval se senátním výborem pro vzdělání, vědu a kulturu. "Chtěl bych za všechny členy našeho výboru vyjádřit upřímnou soustrast jeho rodině. S Václavem Kasíkem odešla významná osobnost české kultury i světa médií," uvedl předseda výboru Marcel Chládek z ČSSD.

Liberci hrozí, že zaplatí státu 400 mil.Kč za byty pro MS

Liberec by měl státu zaplatit 400 milionů korun za pochybení v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009. Podle rozhodnutí finančního úřadu by mělo město vrátit státní dotaci 200 milionů korun přidělených na výstavbu 254 bytů a zaplatit stejně vysoké penále. Novinářům to řekl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Město se proti rozhodnutí finančního úřadu odvolá, chyby považuje za formální. "Sankce je nepřiměřená. Nikdo nic neukradl a podle mého názoru jde o formální pochybení," uvedl Šolc. Upozornil, že stavbu kontroloval také antimonopolní úřad (ÚOHS) a chyby nenašel. Pro Liberec s dvoumiliardovým rozpočtem by byla pokuta likvidační. I bez ní se bude v příštím roce jen obtížně vyrovnávat se svými závazky. Plánuje proto prodej areálu letiště a technických služeb, za něž by dohromady mohl získat asi 200 milionů korun. Krajské město je známé svým vysokým zadlužením, na konci loňského roku dlužilo bezmála 2,118 miliardy korun.

Polovina Čechů nesouhlasí s udělením Nobelovy ceny míru EU

Polovina Čechů nesouhlasí s letošním udělením Nobelovy ceny míru Evropské unii. Nejradikálnějšími odpůrci jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, 62 procent z nich by tuto cenu EU nedalo. Většina Čechů si přesto myslí, že Česká republika měla být na předávání ceny v Norsku zastoupena. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. EU získala ocenění za své aktivity v oblasti šíření míru a demokracie v Evropě a za dlouhodobou roli při sjednocování kontinentu. S oceněním souhlasí jen 32 procent Čechů, 50 procent je proti, zbylí dotázaní uvedli, že "neví" nebo že "je to nezajímá". Odpůrci argumentují nejčastěji tím, že EU si cenu nezaslouží, protože nepracuje tak, jak by měla. Téměř čtvrtina lidí by také cenu udělovala spíše jednotlivcům než celku. Tento názor mají hlavně vysokoškoláci. Zastánci ocenění udělení ceny EU vidí klad unie zejména v aktivitách vedoucích k sjednocení kontinentu (20 procent) a v udržování míru v Evropě (26 procent).

Žalobce: Rath se začne seznamovat se spisem v lednu

Stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) a jeho právní zástupci se mají začít seznamovat s vyšetřovacím spisem od počátku ledna příštího roku. ČTK to řekl státní zástupce Petr Jirát. Žalobce očekává, že by mohli případ prostudovat během několika týdnů. Vzápětí poté podle něj policie sepíše návrh na podání obžaloby a zašle ho státnímu zastupitelství. Stejný postup pak platí i pro dalších šest obviněných v Rathově korupční kauze. Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Nyní kriminalisté ukončili shromažďování důkazů.

Česko-německý fond budoucnosti podpoří zhruba 120 projektů

Česko-německý fond budoucnosti podpoří v následujícím čtvrtletí téměř 21 miliony korun zhruba 120 partnerských projektů spolupráce mezi občany obou zemí. Rozhodla o tom správní rada fondu na svém pondělním a úterním zasedání na ministerstvu školství. ČTK o tom informoval zástupce fondu Christian Rühmkorf. Z celkové podpory poskytne fond 35 až 40 procent v oblasti mládeže a školství. V červnu příštího roku například pozve Technická univerzita Chemnitz (Saská Kamenice) deset českých studentů a dva pedagogy z Gymnázia Uherské Hradiště. Žáci základní umělecké školy v Chomutově a Městské hudební školy Chemnitz nastudují orchestrální díla německých skladatelů Klause Badelta a Hanse Zimmera k filmu Piráti z Karibiku a veřejnosti je představí v obou městech. Letos fond v oblasti mládeže a školství podpořil zhruba 240 projektů celkovou částkou asi 25 milionů korun. Na obnovu památek poskytne fond 9,3 milionu korun, podpoří tak 30 projektů. Jedním z nich je například oprava neorománského kostela sv. Mikuláše v Mikulovicích, na kterou přispěje částkou 450.000 Kč. Od září do prosince příštího roku bude také v Oblastní galerii v Liberci k vidění výstava mapující činnost takřka neznámých německých umělců v meziválečném Československu. Potom se přesune do Německa. Tento projekt fond podpořil sumou 210.000 korun.

Předsedou Federace židovských obcí v ČR se stal Petr Papoušek

Federace židovských obcí v České republice má nového nejvyššího představitele. Na období do roku 2016 byl zvolen jejím předsedou Petr Papoušek, který dosud vedl obec v Olomouci. Papoušek (1977) vystřídal Jiřího Daníčka, který v čele federace stál od roku 2004. Na totéž volební období zvolila rada Federace židovských obcí rovněž nové prezidium. Vrchním zemským rabínem je i nadále Karol Sidon. Federace židovských obcí uvádí, že zastřešuje deset obcí v Čechách a na Moravě. Kolektivními členy jsou i přidružené židovské organizace a spolky.

Pražská muzea připravila na konec roku zajímavé výstavy

Atraktivní výstavy připravila na konec roku pražská muzea. Například Národní muzeum zpřístupnilo v nové budově hned tři expozice v rámci cyklu Monarchie, v Náprstkově muzeu se lidé mohou seznámit mohou s životem spisovatele Karla Maye a Uměleckoprůmyslové muzeum vystavuje populární autíčka "angličáky". Muzea budou otevřena i o vánočních svátcích včetně Štědrého dne. Jak se žilo za "císaře pána" Františka Josefa I., zjistí zájemci v Národním muzeu. Dýchne na ně atmosféra dávných časů, dozvědí se leccos zajímavého o době překotných společenských proměn, kdy se modernizace postupně dotkla společnosti ve všech odvětvích - průmyslu, vědě, kultuře i každodenním životě. Další výstava přibližuje dětský svět za císaře pána - období narození a péče o dítě, dětskou literaturu, vzdělávání ve školách, hry a hračky. Třetí expozice ukazuje prostřednictvím fotografií život na přelomu 19. a 20. století.

Joan Baezová podepisovala v Praze české vydání svých vzpomínek

Legendární americká folková zpěvačka Joan Baezová v pražském knihkupectví Academia podepisovala svoji knihu Můj hlas je dar (Vzpomínky). Zpěvačku v zaplněné literární kavárně přivítal potlesk, dorazil také písničkář Vladimír Merta a překladatelka knihy Zuzana Mayerová. První české vydání doplnila jednasedmdesátiletá autorka vlastní předmluvou, několika obrazy a básní, napsanou bezprostředně po smrti svého přítele, bývalého prezidenta Václava Havla. "Hello," slyším hlas. "Ehmm, Dis is Havel. Jsem v hale. Ehmm. Very meny polís," vzpomíná Baezová volným veršem na setkání s Havlem v Bratislavě v létě 1989. Báseň napsala loni 22. prosince jako vzpomínku na zemřelého exprezidenta Havla. Zařazení básně s lakonickým názvem Havel je specialitou českého vydání knihy, jinak vzpomínky Baezové končí rokem 1987. Baezová se v úterý v Praze zúčastnila průvodu několika stovek lidí. Na Hradčanské náměstí zazpívala slavný spirituál We Shall Over Come, česky známý jako Jednou budem dál, který mají mnozí neodmyslitelně spojený s přelomovými událostmi roku 1989. Zpěvačka se proslavila v 60. letech 20. století jako jedna z hlavních tváří amerického protestního hnutí. Za svůj odpor proti válce ve Vietnamu se dokonce dostala do vězení. Přesto nikdy ze svých politických postojů neslevila. Dodnes se aktivně podílí na boji za mír a lidská práva a ve svých písňových textech vystupuje proti zbrojení či rasismu.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se v polském Zakopaném stala podruhé akademickou mistryní světa. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka po úterním triumfu v závodě na 3000 metrů ovládla i poloviční trať. Druhou Polku Natalii Czerwonkou porazila o 1,46 sekundy. Na medailové umístění dosáhl i Zdeněk Haselsberger, který získal bronz v závodě na 5000 metrů.

Vedení fotbalového Liberce intenzivně jedná o možném příchodu bývalého reprezentanta Radoslava Kováče, který má opustit švýcarskou Basilej. Severočeši podle sportovního manažera Jana Nezmara už s Kováčem předběžně mluvili o podmínkách spolupráce. Klíčové ale bude, zda se Kováč vyváže ze smlouvy v Basileji, kde má ještě půlroční platný kontrakt.

Jeden z nejlepších českých basketbalistů uplynulé dekády Luboš Bartoň se po 14 letech vrací do české ligy. Dohodl se na angažmá s pražským USK. Nastoupit by už měl ve čtvrtečním duelu s Ostravou.

Počasí v Česku ve čtvrtek:

Bude zataženo až oblačno, místy se vyjasní. Ojediněle může slabě padat déšť se sněhem, Přes den teploty vystoupí na -2 až +2 stupně, na horách bude kolem 3 pod nulou.