Zprávy

0:00
/
0:00

Brusel chce, aby Praha zakázala export alkoholu z ČR

Evropská komise dnes požádala Českou republiku, aby kvůli smrtícím otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z Česka. Zástupce komise o tom informoval na zasedání výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Do Prahy dnes kvůli tomu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi volal eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dali. V rozhovoru ho požádal, aby Česko opatření, která už kvůli nebezpečnému alkoholu přijalo, rozšířilo i na zákaz vývozu z ČR. "Ze strany komise je to zcela jistě doporučení a bude věcí české vlády to doporučení buď respektovat, nebo zdůvodnit, proč není třeba takovým způsobem reagovat," řekl europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který dnešní jednání výboru inicioval. Poc se nedomnívá, že podobné opatření něco zásadně řeší. V tomto případě jde totiž o oficiální vývoz, kdy vyvážené produkty jsou korektní. "Zbytečně by tím trpěli podle mě poctiví výrobci," řekl Poc.

Nečas: Na trh se mají vrátit jen láhve alkoholu s novými kolky

Vláda pracuje na postupu, jak po zavedení dočasné prohibice znovu otevřít trh s tvrdým alkoholem. V prvním kroku by měl být uvolněn prodej nové produkce lihovin, které budou mít laboratorně ověřený "rodný list" a na jeho základě budou opatřeny novým kolkem. Vyhláška o kolcích bude hotova ve čtvrtek, uvedl dnes premiér Petr Nečas s tím, že kolky by měla státní tiskárna cenin připravit do konce příštího týdne. Šarže nyní uskladněných lihovin by měly být zkontrolovány a překolkovány. "Musí být naší prioritou co nejrychlejší obnovení řádného trhu s lihovinami," prohlásil předseda vlády. Úplný zákaz prodeje platí v ČR od pátečního večera kvůli sérii otrav metylalkoholem, které si vyžádaly už přes dvě desítky obětí. Vláda, která bude o postupu diskutovat, se sejde dnes večer po jednání Poslanecké sněmovny. Prohlášení o zdravotní bezúhonnosti produktu, které zavede mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, umožní podle Nečase vysledovat posun výrobku v distribučním řetězci až ke konečnému prodejci. Každá konkrétní šarže lihových nápojů musí být jasně identifikována s konkrétní šarží lihu, ze kterého byl nápoj vyroben a která byla prověřena v akreditované laboratoři na přítomnost metylalkoholu a případných reziduí denaturačních činidel. Ty mohou ukázat, zda líh vznikl chemickým procesem z lihu denaturovaného.

Klaus považuje prohibici za nerozum a silácké řešení

Prezident Václav Klaus označil prohibici za nerozumné silácké řešení problémů se šířením závadného alkoholu. Z plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle něj bude těžké vykročit. Stát selhal v kontrole trhu s lihovinami, řekl novinářům při návštěvě Itálie. Sérii otrav, při které zemřelo přes 20 lidí, má za velkou tragédii. Jeho slova vzápětí odmítli premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že krok byl nezbytný a správný. "Taková silácká, jednoduchá řešení, jakým bylo zavedení de facto prohibice panem ministrem zdravotnictví, se mi zdají velmi nerozumná. Myslím, že bude velmi obtížné, jak z nich vykročit," uvedl Klaus. V každém případě se podle něj jedná "o zásadní selhání státu v jeho kontrole světa podezřelých lihovin". Problémy s ním přitom prý nejsou neznámou věcí. "Jestli se teď mohou objevovat stovky nejrůznějších podivností a nevědělo se o nich předem, tomu ani snad nechci věřit," řekl Klaus. Zavedení zákazu prodeje tvrdého alkoholu bylo krokem správným, nutným a nezbytným, ve hře bylo zdraví občanů, reagoval vzápětí premiér Petr Nečas (ODS).

Otrávených metanolem opět přibylo, počet obětí zůstává na 23

S otravou metylalkoholem skončilo v nemocnicích od úterního rána dalších pět lidí, aktuálně je tak hospitalizováno 34 těchto pacientů a řada z nich je v kritickém stavu. ČTK to dnes dopoledne sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Počet obětí intoxikace se nezměnil, zůstává jich 23. Už po prvních informacích na počátku září o závažných zdravotních potížích lidí po požití alkoholu s vysokou koncentrací metanolu se v krajích rozjely kontroly nabízených lihovin. Sršeň uvedl, že krajské hygienické stanice s cílem zamezit šíření jedovatého alkoholu provedly více než 8000 kontrol. Lihoviny prověřuje i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Česká obchodní inspekce, policisté, celníci a hasiči. Jen laboratoře hasičů za posledních 24 hodin prověřily na metanol 47 vzorků, z nichž 23 bylo pozitivních. Mluvčí ministerstva zdravotnictví se zároveň ohradil proti spekulacím, že se na současné metanolové aféře mohlo podepsat například pochybení hygieniků nebo absence funkce hlavního hygienika.

V případu otrav metylalkoholem moravskoslezští policisté dosud zadrželi 17 podezřelých. Obviněno bylo zatím 15 lidí, u devíti z nich soud rozhodl, že budou umístěni do vazby. V celé republice policie obvinila podle dostupných informací dosud 25 lidí. Policisté mají za sebou 38 prohlídek, šlo nejen o domovní prohlídky, ale i jiných prostor.

Likérka Jan Becher omezila kvůli prohibici na dva dny výrobu

Likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka zastavila prozatím na dva dny produkci ve svém karlovarském závodě. Všech 15 výrobních zaměstnanců zůstane doma na placené dovolené. Vzhledem k zákazu exportu českého alkoholu do Polska a na Slovensko musí být výroba částečně utlumena. Situaci vyhodnocujeme a zvažujeme úpravu výrobního programu, oznámil dnes ČTK výrobní ředitel Vladimír Darebník. Snahou společnosti bylo zachovat výrobu v maximálním možném rozsahu. Proto se od minulého týdne, kdy byl zákaz prodeje alkoholu v ČR vyhlášen, výrobní kapacity soustředily na výrobu pro exportní trhy, podotkl Darebník. Jednou z možností, jak situaci řešit, by mohla být výroba produktů s nižším obsahem alkoholu. Ovšem s tím, že receptura Becherovky Original je nedotknutelná," dodal Darebník. Karlovarská likérka se už obrátila prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin (CEPS) na zástupce Evropské komise se žádostí o posouzení prohibice a opatřeních vedoucích ke zmírnění celoplošného zákazu prodeje lihovin, uvedl generální ředitel likérky Anthony Schofield. Současná situace podle Schofielda nejen vážně ohrožuje export, ale také poškozuje pověst ČR v zahraničí.

Policie obvinila dva míchače alkoholu z tajné stáčírny u Plesné

Policisté dnes obvinili dva ze tří Vietnamců, kteří byli v pondělí zatčeni v nelegální stáčírně alkoholu u Plesné. Hrozí jim stíhání za krácení daně a poplatků, nyní čekají na rozhodnutí soudu o případné vazbě. Třetí ze zadržených cizinců byl propuštěn, nebyla mu prokázána trestná činnost. V objektu bylo zařízení ke stáčení alkoholu, etikety, uzávěry, různě veliké prázdné lahve a 100.000 padělaných kolků. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Kateřina Böhmová. Přestože policie zajistila i přes 1000 litrů alkoholu v lahvích připravených k distribuci, žádný ze vzorků podle rozborů neobsahoval metylalkohol. Proto se tak pachatelé vyhnou obviněním, jimž čelí zadržení v souvislosti s metanolovou aférou hlavně na Moravě. Metylalkohol nebyl zjištěn v nelegální stáčírně ani v několika stovkách litrů látky neznámého původu v plastových barelech. Lahve k distribuci měly patrně skončit na tržištích.

Sněmovna podpořila vládní stabilizační balíček

Sněmovna v úterý v prvním čtení přes nesouhlas opozice podpořila vládní stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty. Většina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdrželi, pouze Tomáš Úlehla a Radim Fiala hlasovali aktivně proti zamítnutí. Vládní předloha, která mění daňové a jiné zákony kvůli úsporám ve státním rozpočtu, už jednou Sněmovnou prošla. Senát ji ale zamítl a při opakovaném hlasování už ho Sněmovna nepřehlasovala, protože proti balíčku hlasovalo i šest poslanců ODS. Tito poslanci se ale se svojí stranou dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která bude řešit jejich připomínky. Nově předložený balíček podpořili. Poslanec VV Michal Babák ho chtěl vrátit vládě k dopracování.

Nečas: Vláda končí, pokud Sněmovna kdykoliv zamítne daňové změny

Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že jeho vláda podá demisi, pokud Sněmovna v kterémkoliv hlasování, a to i po vrácení Senátem či prezidentem, odmítne balíček daňových změn. Poslanci normu, kterou vláda do Poslanecké sněmovny poslala ve stejném znění už podruhé a spojila s ní žádost o vyslovení důvěry, schválili v prvním čtení. Podpořili ji nyní i vnitrostraničtí rebelové ODS, kteří před několika týdny první pokus potopili poté, co jej vrátil levicový Senát. S osudem balíčku Nečas budoucnost svého kabinetu spojil naprosto jednoznačně, když "zjednodušil" výklad české ústavy a explicitně oznámil, že vláda odejde pokud v kterémkoliv z budoucích hlasování změny Sněmovnou neprojdou, a to nejen nyní, ale i po vrácení ze Senátu či z Pražského hradu. Tehdy už kabinet případně bude k prosazení svého záměru potřebovat hlasy 101 zákonodárce.

Bez přijetí vládního daňového balíčku by také podle premiéra Petra Nečase (ODS) nebylo možné schválit návrh státního rozpočtu pro příští rok. Nenaplnil by se fiskální cíl kabinetu, tedy snížit rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu, řekl ve Sněmovně Nečas.

Sněmovna rozhodla o energetických štítcích na budovách

Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila zákon, který zavádí označování budov energetickými štítky. Zájemce o koupi nebo pronájem mají informovat o spotřebě energií a vést k jejich úsporám. Nová povinnost vyplývá ze směrnice EU. Zákon podpořilo 105 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101. Prezident Klaus novelu zákona o hospodaření energií vetoval, protože podle něj ukládá na základě nejasné terminologie řadu zákonem vynutitelných povinnosti. Evropská směrnice, kterou novela do české legislativy zavádí, podle Klause nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděly, co je pro ně dobré. Energetické štítky mají podle zákona od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů. Podle Hnutí Duha zákon srazí domácnostem účty za teplo o desítky procent a sníží závislost Česka na fosilních palivech, tedy na uhelných dolech i na plynu z Ruska.

Klaus se po letech vrátil do Neapole, před studenty kritizoval EU

Prezident Václav Klaus se dnes po téměř padesáti letech vrátil do jihoitalské Neapole, kde v šedesátých letech minulého století půl roku studoval. Před prohlídkou města a výletem na nedaleký ostrov Capri debatoval se studenty na Univerzitě Fridricha II. Předpovídal mimo jiné konec eurozóny a prohlásil, že by se unie měla zabývat vlastními problémy, a neřešit, zda je schopná konkurovat Číně nebo Spojeným státům. "Nemyslím si, že bychom měli soutěžit s Asií či Spojenými státy," poznamenal Klaus. Taková debata je podle něj zbytečná, skutečným problémem je prý centralizace EU. Úvahy o soutěžení s Čínou či USA připomínají svět románů George Orwella, prohlásil Klaus. Prezident také uvedl, že zemím jako Řecko by "velmi pomohlo, kdyby jim bylo dovoleno opustit eurozónu"; zbavily by se tak umělého kurzu své měny. Klaus je v Itálii na čtyřdenní státní návštěvě. Do Neapole zamířil po úterních jednáních s italskými politiky v Římě a vrátil se tak na místo, kde v roce 1966 absolvoval svůj první delší pobyt mimo komunistický blok.

Pelta předal informace od Křetínského protikorupční policii

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta předal závažné informace o řízení profesionálního fotbalu od šéfa Sparty Daniela Křetínského řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi. Obává se, že FAČR jako občanské sdružení nemá dostatečné prostředky, aby se s případem dokázala sama vypořádat. Kvůli vyšetřování zatím nebudou podávány konkrétní informace. Zatím nelze ani potvrdit, že jde o korupci. "Po poradách ohledně postupu jsem se rozhodl okamžitě jednat. Zhruba 26 hodin od převzetí informací jsem se sešel se šéfem protikorupční policie a dal jsem mu podnět, na základě kterého může policie zahájit šetření. Pan ředitel mě ujistil, že se jeho útvar bude podnětem zabývat," řekl Pelta na dnešní tiskové konferenci. Křetínský v úterý dovezl Peltovi na Strahov údajně znepokojující informace, které se týkají řízení zápasů v profesionálních soutěžích, konkrétnější ale nechtěl být. "Přijel jsem informovat pana Peltu o mimořádných obavách z posledního vývoje v českém fotbalovém prostředí. Máme velmi znepokojující a konkrétní informace. Seznámil jsem pana Peltu se zdroji a teď je na něm, aby učinil příslušné kroky," řekl v úterý novinářům Křetínský. Šéf FAČR rovněž nebyl konkrétní a pouze prohlásil, že je z informací zdrcený. Ani po dnešních jednáních neprozradil, koho nebo čeho se informace od Křetínského týkají a jak závažné jsou. "Byl jsem policií vyzván, abych neposkytoval podrobnosti, a nemařil tak vyšetřování. Věřím, že uvolnění informací nadejde co nejdříve, protože víme, že veřejnost chce být podrobně informována. Do té doby žádám o strpení," řekl Pelta.

ÚS odmítl další stížnost Ratha, směřovala proti vazbě

Ústavní soud (ÚS) odmítl další stížnost poslance Davida Ratha, jenž čelí podezření z korupce. Stížnost směřovala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem o politikově vazbě. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Podle jednoho z Rathových obhájců Romana Jelínka však ÚS v odůvodnění zároveň uvedl, že ústečtí žalobci měli postoupit případ místně příslušnému státnímu zastupitelství - tedy do středních Čech. Poslanec podal tři stížnosti. Ústavnímu soudu zbývá rozhodnout ještě o jedné. V tento týden odmítnuté stížnosti argumentoval Rath například tím, že se krajský soud nezabýval údajnými vadami v předcházejícím řízení. Jde například o podmínky shromažďování důkazů proti poslanci. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, rozhodnutí o vazbě prý bylo za daných okolností oprávněné.

Příkaz k prohlídce v budově veřejnoprávní televize byl protiústavní, rozhodl soud

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil soudní příkaz k loňské kontroverzní prohlídce kanceláře v budově České televize. Prohlídku uskutečnilo ozbrojené komando Vojenské policie. Příkaz vydal Obvodní soud pro Prahu 6, podle dnešního nálezu to učinil protiústavním způsobem. Desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly vtrhla do budovy zpravodajství České televize loni 11. března. Ozbrojené komando hledalo spis Vojenského zpravodajství, který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Policisté zabavili věci tří redaktorů, dokument ale nenašli. Věci později vrátili. Státní zastupitelství při kontrole dospělo k závěru, že zásah byl nepřiměřený. Vojenská policie například zabavila i materiály, které s trestním řízením nesouvisely. Také inspekce zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - nedostatečně informovali své nadřízené, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili nesprávnou taktiku.

Soud povolil podmíněné propuštění Smetky z kauzy H-Systemu z vězení

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes znovu povolil podmíněné propuštění strůjce miliardového podvodu v kauze vytunelované stavební společnosti H-System Petra Smetky z vězení. Stejně rozhodl již v lednu, po stížnosti státního zástupce však jeho verdikt zrušil odvolací pražský městský soud. Také dnešní rozhodnutí není pravomocné, žalobce si proti němu opět podal stížnost. Smetka si odpykává dvanáctiletý trest, soudy ho označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka dostal trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muž nastoupil do vězení v září 2006. Z uloženého trestu dosud strávil za mřížemi celkem asi osm let.

Autorka z Plzeňska vydala originální rakouskouherskou kuchařku

Vychází originální rakouskouherská kuchařka. Velkoformátová kniha obsahuje více než 200 originálních starých receptů. Autorka publikace Mirka Kuntzmannová z Plzeňska nabízí detailní seznámení se starou kuchyní českou, rakouskou, slovenskou, maďarskou, polskou, balkánskou a židovskou. Každé jídlo ve dvousetstránkové knize nazvané "S trochou nostalgie aneb jak se vařilo a jedlo za císaře pána" doplňuje barevná fotografie se starými dekoracemi od Josefa Kubáta, řekla autorka desítek kuchařek, která neví o jiných vydaných rakouskouherských receptech. "Jsou opravdu autentické, staré i 150 let, nasbírané buď z restaurací, nebo z rodin. Všechna jídla jsme u mě doma uvařili na dobovém nádobí," uvedla. Autorka například vyměnila v Maďarsku recept na tokáň za popis přípravy chodských koláčů. "Nejprve mi paní nechtěla recept jako rodinný klenot vůbec dát. Když jsem jí ale nabídla koláč a že bude v mé knížce, tak řekla, že se tam vlastně zvěční natrvalo a že to je pro ni čest," řekla. Vydala již 24 knih, od dětských kuchařek přes knihy o speciálním nádobí až po recepty ze seriálu Ulice. Sama si je vlastním nákladem vydává tři roky, předtím pod vydavatelstvím. "Hlavním motivem bylo to, že už mě ty špagetérie, pizzerie a vaření po thajsku lezou krkem. Vždyť takové obyčejné bramborové placky a merenda s rozpeky, které pohladí v břiše, nebo obyčejná švestková povidla, to už vlastně nikdo neumí," míní autorka.

Ostravou se šíří úplavice, onemocněly už tři desítky lidí

Na několika místech Ostravy a Bohumína na Karvinsku se šíří infekční úplavice. Postihla už deset sociálně slabších rodin. Onemocnělo celkem 21 dětí a deset dospělých. ČTK o šíření průjmového onemocnění informovala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. Problémy s úplavicí hygienici začali řešit už v polovině srpna. "K dnešnímu dni bylo evidováno 31 případů akutního průjmového onemocnění," řekla ředitelka. Nejvíce pacientů se nakazilo v ubytovně v Ostravě-Svinově, další pak v lokalitách obytných domů v Hrušově, Vítkovicích a Bohumíně.

Cyklista Bárta byl v časovce na MS sedmý, zlato obhájil Martin

Český cyklista Jan Bárta obsadil v časovce na mistrovství světa v nizozemské provincii Limburg sedmé místo. Zlato z loňského šampionátu obhájil Němec Tony Martin, Bártovi dnes chybělo k historické medaili 28 sekund. Jediný Čech na trati 46,3 km dlouhého závodu ukázal své časovkářské schopnosti, které letos potvrdil i ziskem titulu na mistrovství republiky. Sedmadvacetiletý Bárta startoval v první polovině pole a svým časem se dlouho držel na medailových pozicích. Nakonec na bronzového Vasila Kirijenku ztratil necelou půlminutu, nechal však za sebou například nedávného vítěze Vuelty Alberta Contadora, jenž byl devátý.

Počasí

Odpoledne na východě republiky přeháňky, na západě čekáme proměnlivá oblačnost jen vyjímečně. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.