Zprávy
Premiér Nečas zopakoval, že o návrhu jmenovat Bradáčovou nevěděl
Premiér Petr Nečas zopakoval, že o návrhu na jmenování ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové šéfkou pražského vrchního zastupitelství nevěděl, i když odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí opak. Nečas to řekl novinářům. Lze to podle něj doložit jeho telefonátem s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Předseda vlády a ODS Nečas navrhl ministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Pospíšila odvolat ve středu, prezident jeho návrhu vyhověl. Premiér to zdůvodnil tím, že ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost manažersky a rozpočtově zvládnout resort. Tomu nevěří ČSSD, protikorupční organizace ani státní zástupci. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka dokonce hrozí "nebezpečí návratu justiční mafie". Nečasovi a ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) vadí vyšetřování závažných hospodářských kauz, řekl novinářům ve sněmovně Zaorálek. Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka předpokládá, že o důvodech odvolání Pospíšila se bude ještě diskutovat na jednání grémia a výkonné rady strany. Nepředpokládá, že by tento krok mohl poškodit ODS, pokud bude "jasně a čitelně" zdůvodněn. Premiér před odletem na evropský summit uvedl, že na kritiku jeho kroku má každý právo. K Pospíšilovu tvrzení, že o záměru nejvyššího žalobce Zemana prosadit Bradáčovou věděl, premiér uvedl, že odvolání z pozice ministra je "lidsky poměrně bolestivá záležitost" a "člověk hledá důvody, jak to navléct, aby u toho vypadal hezky". To, že se spekulovalo o některých jménech a mezi nimi také o Bradáčové, je podle něj pravda. "Jmen bylo hned několik," uvedl premiér. Pokud jde o Pospíšilova nástupce, Nečas prý zvažuje několik jmen. Média ve středu spekulovala o poslanci Marku Bendovi a Pospíšilově náměstkovi Danielu Volákovi.
Poslanci budou schvalovat církevní restituce a daňové změny
Poslanci budou na červencové schůzi schvalovat církevní restituce, daňové změny a nové rozdělení peněz obcím. Rozhodnou o případném vydání exministryně obrany, nynější místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání. Návrh programu schůze projednal organizační výbor. Schůze sněmovny začne v úterý 10. července. Návrh programu čítá 25 bodů. Očekává se, že schůze budou dvoutýdenní. Ve druhém týdnu by se ale poslanci měli zabývat jen předlohami, které případně zbudou v závěrečném schvalování. V návrhu programu je jich zařazeno celkem pět. Pořad předpokládá, že sněmovna projedná i předlohu, která zavádí zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Vetoval ji prezident Václav Klaus. Poslanci by ale měli podle informací ČTK odročit rozhodnutí o novele přestupkového zákona na září. Stejně by prý měli postupovat v případě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou vrátil Senát. V závěrečném schvalování jsou vedle církevních restitucí, změn v daních a nového rozdělení daňových výnosů mezi obce také novely insolvenčního zákona a zákona o ochraně hospodářské soutěže.
MZe do konce roku představí novou koncepci zemědělství
Ministerstvo zemědělství (MZe) chystá nový koncepční materiál, z něhož by měla vycházet politika českého státu v oblastí zemědělství a potravinářství od roku 2014. ČTK informaci potvrdil náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček s tím, že dokument, který má mimo jiné řešit problém propadající se živočišné výroby, by měl být představen do konce roku. Kromě dlouhodobé strategie agrárního sektoru do roku 2020 chce MZe představit také návrh rozdělování evropských i národních dotací ve stejném období související s nynější reformou Společné zemědělské politiky (SZP) EU. Kromě problémů chovu hospodářských zvířat Hlaváček za důležitá témata, které má materiál pomoci řešit, označil problematiku zaměstnanosti na venkově, zvyšování energetické účinnosti či jak zajistit větší odbyt lokálních potravin na tuzemském trhu.
Prezidentským kandidátem ODS bude Sobotka, vyhrál primárky
Prezidentským kandidátem ODS bude senátor Přemysl Sobotka, ve vnitrostranických primárkách porazil europoslance Evžena Tošenovského. Sobotka získal od spolustraníků 61 procent (3771) hlasů, Tošenovský 39 procent (2432) hlasů. Podle průzkumů veřejného mínění zatím někdejší dlouholetý předseda Senátu Sobotka nepatří k favoritům historicky první přímé volby českého prezidenta v roce 2013. Premiér Nečas ale uvedl, že důležité bude, jakou bude mít podporu právě až těsně před volbami. Navíc se podle něj dosud podpora tříštila mezi dva potenciální uchazeče z řad občanských demokratů, Sobotku a Tošenovského. Průzkumy z poslední doby dávají větší šance bývalému premiérovi Janu Fischerovi, někdejšímu šéfovi sociálních demokratů a vlády Miloši Zemanovi nebo ekonomovi Janu Švejnarovi, který se však zatím ke své případné kandidatuře jednoznačně nevyjádřil. Jako možného konkurenta v hledání hlasů voličů ODS hodnotí média exministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, který oznámil svůj zájem o prezidentskou funkci v pátek.
Nové varhany pro katedrálu sv. Víta budou stát asi 50 milionů korun
Nové varhany pro katedrálu sv. Víta budou stát asi 50 milionů korun a kardinál Dominik Duka předpokládá, že jejich výstavba se zaplatí ze sponzorských darů. Projekt by měl trvat pět let a zabývat se jím bude nově vznikající občanské sdružení. O obnově vybavení katedrály hovořili členové rady katedrály, což jsou současně držitelé klíčů od Korunní komory. Vedle Duky jsou jimi například prezident Václav Klaus či premiér Petr Nečas (ODS). V současnosti má nejdůležitější katedrála v zemi varhany, které svojí kapacitou nevyhovují pro její prostor. Katedrála bude potřebovat také nové osvětlení a odvětrání. Sedm klíčníků střeží klíče potřebné pro vyzvednutí korunovačních klenotů uložených v Korunní komoře. Patří k nim ještě šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a pomocný pražský biskup Václav Malý. Během schůzky na Pražském hradě si v katedrále prohlédli kapli sv. Václava, u jeho hrobu položili květiny. Korunní komora je jedním z nejstřeženějších míst a její dveře se otevírají jen výjimečně. Kromě držitelů klíčů do ní nahlédnou jen památkáři, kteří se o uložení korunovačních klenotů starají. Komora se naposledy otevřela v roce 2008, kdy byly klenoty vystaveny pro veřejnost. Podobná výstava se opakuje jednou za pět let, obvykle po prezidentské volbě.
Odbory, pacienti a postižení vyzvali k zastavení rušení nemocnic
Odbory, pacienti a postižení vyzvali vládu a premiéra Nečase (ODS), ať zastaví rušení nemocnic, které podle nich chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se zdravotními pojišťovnami. V dopise požádali Nečase o co nejrychlejší schůzku. Připomínají, že za poskytování zdravotní péče zodpovídají stát a kraje, ale vláda o tak závažném kroku, jakým je rušení nemocnic, nejednala. Heger kritiku odmítl, třeba s odbory se prý snažil mluvit vždy a bude dál v tripartitě. Kritikům vadí memorandum, které podepsali dva ministerští náměstci se zdravotními pojišťovnami o restrukturalizaci lůžkové sítě. Podle jejich propočtů hrozí zrušení až 80 ze 190 nemocnic. Odbory varovaly před dopadem na zaměstnanost i na pacienty. Podle memoranda se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale celá oddělení a nemocnice. Do 30. června zveřejní pojišťovny seznam nemocnic, se kterými se už na nové smlouvě dohodly. S ostatními budou v jednáních pokračovat. Kritici napadají i vyhlášku o místní a časové dostupnosti péče, vadí jim, že do nejbližší nemocnice by to lidé měli mít 60 minut jízdy autem. Napadají i vyhlášku o personálním vybavení nemocnic. V dopise Nečasovi uvádějí, že kroky ministra Hegera významně ohrožují dostupnost zdravotní péče pro občany. Jeho kroky mohou podle kritiků vést k chaosu v síti zdravotnických zařízeních, proto chtějí s Nečasem jednat. Obávají se, že rušení lůžek i celých nemocnic je předstupněm privatizace. Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela nerozhodují o osudu nemocnic ryze odborné argumenty, ale to, "jaké jsou tam majetky". Řekl, že odborům jde o dostupnost péče, ne jen o platy. Ve společné akci to připomenou na podzim vládám lékaři zemí Visegrádské čtyřky.
Registry jsou podle vnitra technologicky připravené a mají aktuální data
Takzvané základní registry, které mají přispět ke zrychlení činnosti veřejné správy, jsou technologicky připravené a naplněné aktuálními daty. Novinářům to oznámil náměstek ministra vnitra Radek Šmerda. Databáze, která sjednotí údaje vedené úřady, bude spuštěna 1. července. Někteří kritici kolaps systému očekávají. Pokud nebudou některé úřady na přechod na nový systém připraveny, zákon jim umožňuje fungovat stejným způsobem jako nyní i po spuštění projektu. To se bude pravděpodobně týkat alespoň některých ze zhruba šesti tisíc obcí, které státní správu vykonávají. Registry mají zajistit to, aby lidé už nemuseli sdělovat různým úřadům stejné informace - úředníci si je zjistí sami na základě přiřazených oprávnění. Základní registry jsou čtyři - registr obyvatel, registr osob (právnické a podnikající fyzické osoby), registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností. Například registr obyvatel sjednotí údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů a z informačního systému cizinců. Projekt základních registrů provázejí od počátku problémy, zajímá se o něj protikorupční policie. Zkoumá, zda nebyly soutěže zmanipulovány.
Policie obvinila znalce, který oceňoval státní podíl v OKD
Kriminalisté začali stíhat znalce, který v roce 2004 vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v Ostravsko-karvinských dolech (OKD). Detektivové muže obvinili z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetileté vězení. Policisté prověřují i další okolnosti privatizace OKD. Kauzou se začali zabývat v březnu loňského roku na základě dvou trestních oznámení. V květnu pak zahájili úkony trestního řízení kvůli podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužívání pravomoci veřejného činitele a již zmíněné křivé výpovědi. Údajně se zabývají rolí tehdejších členů vlády i pracovníků Fondu národního majetku. Trestnímu stíhání v souvislosti s Ostravsko-karvinskými doly čelili dříve také uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava. Na podzim 2003 je policisté obvinili z toho, že když ovládli OKD, nastavili v nich tajné interní smlouvy. Díky nim pak ze společnosti v letech 1998 až 2003 údajně vyvedli až dvě miliardy korun do své soukromé firmy Karbon Invest. V červnu 2009 je však Krajský soud v Hradci Králové osvobodil.
Soud poslal Sdružení obrany spotřebitelů do konkurzu
Městský soud v Praze prohlásil konkurz na majetek Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), které bylo největší spotřebitelskou organizací v České republice. SOS se od podzimu 2010 kvůli dluhům třikrát ocitlo v insolvenčním řízení. Původně mělo SOS více než 10.000 členů a v Česku začalo fungovat v roce 1993. Insolvenční správce SOS Ivan Mikeš upozornil, že SOS má majetek v hodnotě 1,772 milionu korun, jeho závazky ale činí bezmála tři miliony korun. Situace v SOS je od září 2010 velmi nepřehledná, protože o vedení se dlouho přely dvě znesvářené skupiny členů sdružení. Rozhádané SOS kvůli nedostatku peněz omezilo provoz a postupně čelilo třem insolvenčním návrhům. Bývalé vedení SOS tvrdilo, že sdružení se dostalo do problémů poté, co nedostalo od státu slíbenou dotaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu oponovalo tím, že SOS v účetnictví neodstranilo zjištěné nedostatky, takže nemohlo dostat přislíbenou dotaci.
Temelín dokončil nejkratší odstávku ve své historii
V Jaderné elektrárně Temelín skončila odstávka druhého výrobního bloku - nejkratší v její historii. Proti harmonogramu se ji podařilo zkrátit o čtyři dny. Blok začal elektřinu vyrábět ve středu v 21:20. Aktuálně je výkon reaktoru 80 procent a pokračují energetické testy. Plného výkonu druhý blok dosáhne o víkendu. Při odstávce bylo v reaktoru vyměněno 42 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163. Celkem 38 použitých palivových souborů bylo uloženo do dvou kontejnerů CASTOR a převezeno do skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Kapacita skladu je projektovaná na 30 let provozu dvou bloků Temelína. První kontejner byl do skladu přivezen a uložen v roce 2010.
Za pět měsíců přibylo 86 pacientů s HIV, tři lidé s AIDS zemřeli
V Česku za letošních prvních pět měsíců přibylo 86 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS se rozvinula u šesti lidí. Tři pacienti zemřeli. Od počátku letošního roku doktoři udělali už skoro 531.500 vyšetření. Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit.
Tomáš Töpfer byl uveden do funkce ředitele Divadla na Vinohradech
Dramaturgický plán příští sezony, který počítá i s Gogolovým Revizorem v režii věhlasného ruského divadelníka Olega Tabakova, představil hercům i zaměstnancům pražského Divadla na Vinohradech (DNV) nastupující ředitel Tomáš Töpfer. Do funkce ho ve čtvrtek uvedl radní pro kulturu Václav Novotný. Ujme se jí 1. září, už od února na ní se svým týmem pracoval. Premiéru bude mít celkem deset inscenací. Töpfer si jako vítěz výběrového řízení vypsaného pražským magistrátem přivádí z Fidlovačky uměleckého šéfa Juraje Deáka, dále šéfdramaturga Jana Vedrala a ekonomku Radku Pipkovou, která byla v letech 1995-2006 správní ředitelkou Městských divadel pražských (MDP). Prvními novinkami Vinohrad budou v listopadu hra Noela Cowarda To byla moje písnička! v režii Petra Kracika a Topolova Kočka na kolejích. Objeví se Shakespearovo Zkrocení zlé ženy v Deákově režii a v lednu 2013 komedie Neila Simona Vstupte..., v níž tu kdysi excelovali Vlastimil Brodský a Josef Bláha. "Koncem února uvedeme méně známé Ibsenovo drama Rosmersholm pod názvem Rebeka s Dagmar Havlovou v titulní roli a pak v české premiéře hru Toma Stopparda v originále nazvanou Hapgoodová v režii Radovana Lipuse. Před koncem sezony připraví Daniel Hrbek Ostrovského Les a režisér Martin Čičvák Andorru Maxe Frische," uvedl Töpfer. "Divadlo dostáváme ve fungujícím stavu," uvedl Töpfer v hledišti a poděkoval Gregorinimu, že při předávce "štafetový kolík neupadl". Dramaturgický plán připravil do roku 2017, kdy divadlo oslaví 110. výročí. Chce stabilizovat soubor, repertoár i diváky, hercům nabídnout spoustu krásné práce, aby cítili příslušnost k této scéně, hodlá také zlepšit jejich finanční ohodnocení.
V pátek začíná Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech
V pátek začíná největší domácí filmová akce, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Jeho 47. ročník potrvá do 7. července a orámují ho návštěvy dvou hvězd světové kinematografie. Zahájení bude patřit britské oscarové herečce Helen Mirrenové a závěr její americké kolegyni Susan Sarandonové, držitelce Oscara za roli ve filmu Mrtvý muž přichází. Obě převezmou ve Velkém sále hotelu Thermal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Mezi projekcemi více než dvou stovek filmů, z nichž 22 bude mít světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru, se objeví 30. června slavnostní uvedení digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. Další událost čeká 6. července v karlovarském Městském divadle na film Žert, který režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 podle románu Milana Kundery. Představitel hlavní role Josef Somr předtím převezme cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos českému filmu. Domácí kinematografii zastoupí v různých sekcích tři desítky snímků. Karlovarský festival je nejvýznamnější mezinárodní filmovou přehlídkou kategorie A ve střední a východní Evropě. Statut "nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů" ji zařazuje do společenství MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách a Tokiu. Kromě oficiální soutěže, soutěže dokumentárních filmů a soutěžních sekcí Na východ od Západu a Fórum nezávislých jsou pro diváky sestaveny tradiční informativní kolekce a tematické retrospektivy.
Na Prague Proms dnes vystoupí Dagmar Pecková a Libor Pešek
Na festivalu Prague Proms se dnes večer ve Smetanově síni pražského Obecního domu představí mezzosopranistka Dagmar Pecková a dirigent Libor Pešek, který povede Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Návštěvníky koncertu čekají Ravelova, Mahlerova a Beethovenova díla. Letní hudební přehlídku zahájil 16. června koncert trumpetisty Nicholase Paytona, který zkomponoval skladbu přímo pro Prague Proms. Ve světové premiéře ji uvedl s ČNSO, rezidenčním tělesem festivalu, a big bandem Sv. Blažeje. Posledním koncertem bude 21. července program s názvem Smrt v opeře. Zazní ojedinělá série árií končících slavné světové opery. ČNSO povede dirigent Marcello Rota, ze sólistů se představí například Eva Urbanová nebo Gianfranco Montresor.
Regionální hudební festivaly lákají zážitkovými večery i slevami
Zážitkovými hudebními akcemi i výraznými slevami na poslední chvíli lákají publikum v regionech letní festivaly klasické hudby. Zájem o tyto hudební akce neklesá, shodují se oslovení pořadatelé. I přesto je podle nich z vývoje prodeje ve srovnání s minulostí patrné, že se lidé snaží šetřit a lístky nakupovat co nejvýhodněji. Pořadatelé chtějí publikum také co nejvíce zaujmout a jako jednu ze služeb nabízejí hudební večery s občerstvením i třeba bezplatnou dopravou. Litomyšlský operní festival nově láká na českou premiéru barokní opery v prostorách přírodního divadla rokokového zámku Nové Hrady u Litomyšle. Za 1500 korun za večer nabízí i občerstvení a bezplatnou dopravu. Také s barokní nocí tradičně tento pátek a sobotu zahájí Festival komorní hudby Český Krumlov. Celovečerní akce s hudbou, zábavou a večeří stojí 2600 korun. Jako zpestření rozsáhlého hudebního programu pořádá mezi 20. červencem a 18. srpnem Mezinárodní hudební festival Český Krumlov národní večery, které se zaměřují na gastronomii určitých regionů. Jedna vstupenka vyjde na 1100 korun.
Muzeum v Plzni láká na cenné Trnkovo diorama Svatba u Broučků
Unikátní exponát z dílny světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky vystavuje Muzeum loutek v Plzni. Cenné diorama Svatba u Broučků, jež plzeňský rodák vytvořil ve 27 letech podle knihy Jana Karafiáta pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939, se muzeu podařilo zapůjčit a kompletně zrestaurovat. Jde o první Trnkovo komplexní zpracování tématu Broučků, jež ho provázelo celý život. Muzeum třírozměrný model vystavuje u příležitosti 100 let od Trnkova narození. V Plzni bude k vidění do března 2013. V současné době je diorama majetkem Českobratrské církve evangelické, která ho dlouhodobě zapůjčila do městečka Jimramov na Vysočině, kde má Karafiát svou síň rodáků. Restaurování cenného modelu trvalo dva měsíce, záchranné práce odborníci prováděli přímo před očima návštěvníků muzea. Výstavu doplní portrét Jiřího Trnky od Viktora Strettiho, který je v Muzeu loutek zapůjčen z kláštera Plasy.
České muzeum hudby otevřelo výstavu historických hracích strojků
Historické hrací strojky znějí Českým muzeem hudby (ČMH) v Karmelitské ulici na výstavě otevřené až do konce ledna. Národní muzeum ji připravilo v rámci cyklu Monarchie, v němž hodlá zmapovat, jak se žilo za císaře pána. Návštěvníci si mohou prohlédnout zvonkové hry, flašinety, orchestriony, pianoly i první hudební roboty, které hrávaly našim prababičkám. Mohou je přitom obdivovat zrakem i sluchem. Unikátní výstava je určena laikům i milovníkům hudby, techniky a umění. Přibližuje dějiny mechanických hudebních strojů od renesance po současnost. Mezi stovkou exponátů z Evropy i zámoří jsou i hrací hodiny, varhanní stroje, hřebíčkové hrací skříňky, polyfony a symfoniony, hrací poháry, holby a dózy, kolovrátky, mechanický klavír i současné elektronické hrací strojky. Nejstarším exponátem jsou renesanční Trauttmansdorffské hodiny se zvonkovou hrou zapůjčené z Národní knihovny. Výstavu od září doplní podvečery kramářských písní a pořad písniček Karla Hašlera. Uvedena bude dětská opera Brundibár, v níž hraje jednu z hlavních rolí flašinet. Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše budou v příštích měsících zahájeny další výstavy cyklu Monarchie. Představí základní fenomény doby, ve které byla tvář Čech i Evropy změněna industrializací a urbanizací, kdy se humanistická víra v pokrok lidského ducha spojila s vírou v osvobozující technický rozvoj.
V Domě U Kamenného zvonu se představuje současné britské umění
Současnou britskou výtvarnou scénu představuje výstava v Domě U Kamenného zvonu. Připravila ji Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s kurátorem Tobym Clarkem, expozice tedy není reprezentativním pohledem na tamní scénu, ale kurátorským výběrem. Clark se zaměřil na tvorbu umělců, jejichž práce ho zaujaly během posledního roku. Výstava nazvaná London Twelve potrvá do 23. září.
Ze sportu:
Česká atletika bude mít na mistrovství Evropy v Helsinkách trojnásobné zastoupení ve finále běhu žen na 400 metrů překážek. Druhými místy ve svých semifinále potvrdily roli spolufavoritek Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, díky osobnímu rekordu 55,78 sekundy proklouzla do pátečního závodu o medaile jako celkově sedmá i Zuzana Bergrová, další členka skupiny "Rychlý holky" trenérky Martiny Blažkové. Z kvalifikace tyčkařek si dvěma skoky zajistila účast v sobotním finále Jiřina Ptáčníková.
Novou posilou fotbalistů Mladé Boleslavi se stal útočník Lukáš Magera, který na jaře hostoval v Ostravě. Ve středočeském klubu podepsal člen širšího reprezentačního kádru dvouletou smlouvu. Čtyřnásobný český reprezentant je pro Mladou Boleslav třetí letní posilou: před ním přišli z Teplic obránce Michal Smejkal a záložník Matej Sivrič, který v minulé sezoně hostoval ve Viktorii Žižkov z Liberce.
Fotbalová Viktoria Plzeň posílila brankářský post o Slováka Matúše Kozáčika. Bývalý gólman pražské Slavie i Sparty podepsal s vedením Viktorie tříletou smlouvu a ihned se zapojil s novými spoluhráči do tréninku. Osmadvacetiletý Kozáčik je po Petru Bolkovi druhým brankářem, kterého Plzeň v letní přestávce získala. Viktorii by měl pomoci poté, co kvůli přetrvávajícím problémům se zády nebude v úvodu podzimu k dispozici Roman Pavlík.
A jaké bude v Česku počasí:
V pátek bude skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 30 až 33 stupňů, v 1000 m na horách kolem 25 stupňů.