Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

U ministerstev školství a kultury se konal protest proti reformám

U ministerstev školství a kultury se konal celodenní protivládní happening. Odboráři a občanské iniciativy sdružené v platformě Stop vládě tak chtěli upozornit na negativní dopady reforem a finančních škrtů. Takzvaná blokáda úřadů nabídla scénky, hudební vystoupení i debaty pro veřejnost, celkem se do ní zapojilo několik desítek lidí. Ministr školství Petr Fiala slíbil protestujícím, že s nimi bude vést dialog. Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN a TOP 09) v tiskovém prohlášení uvedla, že protest nechápe. Premiér Petr Nečas (ODS) protest v pondělí odsoudil jako násilnou akci, při níž demonstranti brání úředníkům ve vstupu. Blokáda ale byla jen symbolická. Do 7. června se mají protesty konat celkem u pěti ministerstev. Aktivisté a odboráři plánují v příštích dnech ještě uspořádat "blokády" ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí a financí. U těchto úřadů prý chtějí skutečně zamezit přístupu do budovy, dokud za protestujícími nepřijde ministr daného resortu. Minulý týden v Praze na akci odborářů a aktivistů z platformy Stop vládě protestovaly 4000 lidí. Odboráři ale řekli, že do prázdnin plánovanou stávku na protest proti vládě a jejím reformám nevyhlásí.

Důchodci budou protestovat proti plánovanému nižšímu růstu penzí

Čeští důchodci a důchodkyně se ve středu chystají vůbec poprvé demonstrovat v ulicích. Na Palachově náměstí chtějí od 13:00 protestovat proti snížení růstu penzí, s nímž od příštího roku počítá vláda. Demonstraci "za přežití" svolala Rada seniorů ČR s Národní radou osob se zdravotním postižením. Pořadatelé nahlásili magistrátu 1500 účastníků. Šéf rady seniorů Zdeněk Pernes ale věří, že by mohlo dorazit několik tisíc lidí. "Máme skromné požadavky. Nechceme nic víc a nic míň než zachování skromného mechanismu valorizace penzí a přijetí zákona o sociálním bydlení. Senioři si to plně zaslouží. Je to jen otázka priorit politiků," řekl ČTK Zdeněk Pernes. Uvedl, že podmínky českých seniorů a seniorek se zhoršují a růst penzí nedrží krok s růstem životních nákladů. Kabinet chce i přes nepříznivou ekonomickou situaci plánované schodky rozpočtu udržet a zemi nezadlužovat, a to i díky seškrtání výdajů na penze. Od příštího roku by se důchody měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen, zatím vždy v lednu rostly o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Menší zvyšování se má dotknout nejen důchodů starobních, ale i invalidních.

Vláda by měla projednat návrh pravidel pro pořádání stávek

Vláda by měla ve středu projednávat návrh ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09), jak by mohla v budoucnu vypadat pravidla pro pořádání stávky. Podle záměru by odbory měly zastavení práce ohlašovat pět dní předem místo nynějších tří dnů. Vedení firmy by nově mělo znát den před akcí nejen počet stávkujících, ale i jejich jména. Odboráři s připravovanou normou nesouhlasí. Pohrozili, že pokud se bude v práci na ní pokračovat, nebudou chodit na jednání tripartity. Stávku upravuje zákon o kolektivním vyjednávání. Týká se zastavení práce kvůli sporům při uzavírání kolektivních smluv. Ministerstvo práce začalo na novém zákonu pracovat po loňské červnové stávce v dopravě proti vládním reformám. Odbory ji vyhlásily před víkendem na pondělí. Soud je zastavil, protože akci neoznámily tři dny předem. Předáci uváděli, že se protest týká hospodářských a sociálních zájmů, takže se na něj zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje. Přesto stávku odložili ze 13. na 16. června. Vláda pak prohlásila, že právě takové akce upraví zákonem, aby se při nich zajistil minimální provoz a snížil ekonomický dopad.

Ministerstvo navrhuje více pravomocí pro vězeňskou službu

Vězeňská služba by od příštího roku měla mít větší pravomoci při vyšetřování trestných činů a přestupků spáchaných ve věznicích. Dozorci a justiční stráž by pak měli mít možnost použít vůči vězňům víc donucovacích prostředků než dosud. Vyplývá to z novely zákona o vězeňské službě, kterou ve středu předloží vládě ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo dále navrhuje, aby dozorci mohli podobně jako policisté používat například slzotvorné spreje či elektrické paralyzéry. Vězeňská služba by podle novely měla nově zajišťovat eskortu z vazby či vězení do ústavů a zabezpečovacích detencí. Dozorci by pak měli mít pravomoc použít v mimovězeňských zdravotnických zařízeních zbraň. Mohli by být stejně jako policisté také vysíláni do zahraničí. Úřad zároveň požaduje pro vězeňskou službu zmocnění pořizovat ve věznicích nahrávky a vést evidenci vazebně stíhaných lidí bez jejich souhlasu.

Dluh nad 50 pct HDP bude pro vládu důvodem požádat o důvěru

V případě, že veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu, bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu neprodleně o vyslovení důvěry. Počítá s tím návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti (tzv. finanční ústava). Normu předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení, vyplývá z internetových stránek vlády. Zákony by měl platit od roku 2014. Vláda by přitom měla první aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu ve výši 40 procent HDP. Pro přijetá eura je nezbytné dodržet hranici 60 procent. Loni byl veřejný dluh podle údajů Českého statistického úřadu 41,16 procenta HDP. Zákon vedle zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu rovněž zpřísňuje rozpočtová pravidla pro územně samosprávné celky a zřizuje nezávislou Národní rozpočtovou radu. Ta by měla být podle předběžných návrhů pětičlenná a její zřízení si podle materiálu vyžádá roční náklady 50 milionů korun. Rada by měla mimo jiné sledovat vývoj veřejných financí a hodnotit jej, sledovat transparentnost hospodaření s veřejnými prostředky nebo vypracovávat stanoviska k důležitým zákonům a jejich dopadům na rozpočet.

Vláda se na středečním zasedání bude zabývat cenami pohonných hmot

Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat cenami pohonných hmot. Ministři financí a průmyslu a obchodu kabinetu předloží analýzu růstu cen z posledních měsíců, která se mimo jiné zaměřuje na možnosti, jak by stát mohl na zdražování reagovat. Ve hře je i varianta, že by stát mohl zasáhnout, kdyby cena benzinu Natural 95 překročila hranici 40 korun za litr, napsal deník Právo. Analýza srovnává ceny benzinu a nafty v České republice a ostatních členských státech Evropské unie. Hlavní vliv na změny cen pohonných hmot má podle materiálu vývoj cen ropy na burze v Rotterdamu. Analýza také porovnává sazby spotřební daně v Česku a ostatních zemích EU.

Dolejš (ČSSD): Premiér Nečas paralyzuje parlamentní kontrolu BIS

Předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Richard Dolejš (ČSSD) obviňuje premiéra Petra Nečase, že paralyzuje parlamentní kontrolu této tajné služby. Vadí mu zejména to, že mu Nečas odmítl odpovědět na jeho otázky týkající se údajného úniku odposlechů z BIS s nahrávkami telefonátů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma. Vadí mu i to, že Nečas odmítl jednat o odtajnění příslušných dokumentů. Poslanecká kontrolní komise jednala o této kauze 24. dubna a premiér Nečas se z jejího jednání omluvil. Dolejš mu proto poté poslal několik dotazů. Chtěl například vědět, zda vláda dostala o záležitosti zprávy, pokud ano, jak s informacemi naložila. Ptal se i na případné kontakty Janouška s nynějšími ministry. Dolejš ke svému prohlášení přiložil i Nečasovu odpověď. Nečas mu mimo jiné sděluje, že již z podstaty je komunikace mezi vládou a BIS vedena režimu utajení. Nečas také uvádí, že nemá informace o tom, jak vznikly dotazy, které mu Dolejš poslal. Z dopisu by podle něj mělo být zřejmé, zda vznikly na základě usnesení komise, nebo zda jde o otázky, které mu Dolejš pokládá osobně. Dolejš premiérovu odpověď považuje za "skandální projev arogance této vládní garnitury". Po premiérovi bude i nadále požadovat odpovědi na své otázky. Varuje, že ten, kdo má odposlechy Béma a Janouška, může mít i další kompromitující materiály na vysoce postavené veřejné činitele, kteří s nimi byli v kontaktu. Může jít i o osoby z nejvyšších pater politiky, justice a státních úřadů, uvedl Dolejš.

Peake navrhuje místo protikorupční linky centrum whistleblowingu

Vicepremiérka pro boj proti korupci Karolína Peake navrhuje zřídit poradenskou kancelář, která by nahradila před měsícem zrušenou protikorupční linku. Má to podle ní být centrum určené zejména pro tzv. whistleblowery, tedy oznamovatele trestné činnosti z řad zaměstnanců. Vicepremiérka chce s nápadem seznámit ministra vnitra Jana Kubiceho písemně v nejbližších dnech. Projekt se má podle ní zaměřit na oznamovatele korupce. "Má to být nejen alternativa původní protikorupční telefonní linky, ale především poradenské centrum," řekla Peake. Podle ní by mělo projekt financovat vnitro z dotačního programu zaměřeného na prevenci korupčního jednání.

Ministerstva vnitra zaregistrovalo LIDEM jako novou stranu

Nová politická strana vicepremiérky Karolíny Peake LIDEM byla zaregistrována ministerstvem vnitra. Stranu někdejších členů Věcí veřejných, která je součástí vládní koalice, čeká příprava ustavujícího sněmu. Pro vznik nového politického subjektu se v petici vyslovilo téměř 1800 občanů. Žádost o registraci Peake podala v pondělí 21. května. Do té doby skupina politiků sdružená kolem vicepremiérky pro boj s korupcí sbírala podpisy pod petici, v níž občané požadovali vznik nové strany. LIDEM byla do této chvíle označována jako "platforma". Tvoří ji hlavně lidé, kteří odešli z Věcí veřejných, za které byli zvoleni do Poslanecké sněmovny. Registrace strany se neobešla bez určitých komplikací. Kdosi nově vznikající stranu předběhl a podal žádost o zapsání subjektu stejného názvu na ministerstvu vnitra. Peake kvůli tomu podala trestní oznámení. LIDEM prozatím nemá logo ani internetové stránky. Peake má na své straně dalších sedm poslanců, což nestačí na založení vlastního klubu ve sněmovně. LIDEM se ale již stalo členem vládní koalice s ODS a TOP 09 namísto VV, které přešly do opozice.

Bradáčová: Trestní řád nezná námitku místní nepříslušnosti

Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepostupovali podle ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové podle trestního řádu, když podali námitku proti tomu, že jeho případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Sdělení, které obhájci žalobcům zaslali, ale přesto podle ní státní zastupitelství prostuduje a vyhodnotí. Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Advokáti již minulý týden uvedli, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již prý věděli, že údajná trestná činnost se týká zakázek a společností z tohoto regionu. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné. "Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," uvedla Bradáčová. Státní zastupitelství tak podle ní neobdrželo žádnou odůvodněnou námitku proti postupu žalobců v případu. Baradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

ODS k přerušení členství Kocourka nevyzve, věc se netýká politiky

Vedení ODS nevyzve exministra Martina Kocourka k přerušení členství ve straně, uvedlo stranické grémium. Podle názoru užšího vedení občanských demokratů se Kocourkovo obvinění netýká politické činnosti, ale soukromých vztahů souvisejících s rozvodovým řízením. Grémium ODS podle stranického mluvčího Tomáše Bartovského upozornilo, že Kocourek už odešel ze všech veřejných i stranických funkcí a nyní je jen řadovým členem strany. O pozastavení členství ve straně požádal například někdejší pražský primátor Pavel Bém, když jej dostihla aféra se zveřejněním tajně pořízených záznamů jeho telefonátů s vlivným pražským lobbistou Romanem Janouškem. Policie obvinila bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Kocourka z poškozování věřitele, zřejmě v souvislosti s "odkloněním" 16 milionů korun v době jeho rozvodového řízení. Kvůli tomu také na exministra podala jeho bývalá manželka Olga žalobu.

Ceník lékařů má vyjasnit, kdy si může zařízení o peníze říci

Pacienti si od 1. června budou moci připlatit za konkrétního lékaře na plánovanou péči, nikoli na akutní. Metodický návod ministerstva zdravotnictví, který umožňuje nemocnicím utvořit si ceníky, stanoví, že za primáře či přednostu může pacient dát nanejvýš 15.000, za ostatní lékaře nanejvýš 5000 korun. Podle ministerstva má pokyn udělat jasno v platbách chránit pacienty před nátlakem zdravotnických zařízení, pokud by chtěla další příplatky. Když je ošetří jiný lékař, než si zaplatili, musí jim zařízení peníze vrátit. Ceníky ostře zkritizovala místopředsedkyně Senátu a Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle Gajdůškové je ceník znevýhodněním většiny lékařů, kteří budou pracovat pouze za plat. Ministerstvo si naopak slibuje od zavedení ceníku vylepšení služeb pro pacienty a více peněz pro odměňování zdravotníků i nákup vybavení pro nemocnici. Z plateb tak budou mít užitek i pacienti, kteří si připlatit nemohou nebo nechtějí. Ministerstvo předpokládá, že největší zájem bude o připlácení na porodníky. Už teď je v porodnicích připlácení časté, ceníkem dostane jasná pravidla. Ministerstvo současně se stanovením cen trvá na tom, že pacient, který si připlatí, nesmí předběhnout na operaci toho, který si nepřiplatil a léčení nezbytně potřebuje.

Zaorálek: Bude-li Emmerová kandidovat za SPOZ, musí odejít z ČSSD

Pokud se poslankyně Milada Emmerová (ČSSD) rozhodne být v krajských volbách volebním lídrem Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), musí odejít ze sociální demokracie, řekl novinářům místopředseda této strany Lubomír Zaorálek. Emmerová by se podle něj v takovém případě měla vzdát i poslaneckého mandátu. Emmerovou o to, aby byla volebním lídrem SPOZ v Plzeňském kraji, požádal čestný předseda strany Miloš Zeman. Poslankyně ale chce zůstat členkou ČSSD. ČTK řekla, že bude záměr konzultovat s vedením sociální demokracie, podle stanov totiž potřebuje jeho souhlas. Předseda organizace ČSSD v Plzeňském kraji a hejtman Milan Chovanec postoj Emmerové respektuje. Emmerová citovala ze sociálnědemokratických stanov, podle nichž "ke zrušení členství v ČSSD může dojít pro aktivní účast na činnosti jiných politických stran nebo politických hnutí bez souhlasu příslušného orgánu ČSSD".

Aktivisté Greenpeace slezli z těžních věží Dolu Frenštát

Aktivisté Greenpeace opustili v úterý odpoledne vrcholky dvou těžních věží Dolu Frenštát v Beskydech. Vylezli na ně v pondělí ráno. Nepovolenou akcí chtěli ochránci přírody upozornit na globální oteplování a také riziko těžby uhlí v Beskydech. Podle policie se dopustili přestupku a hrozí jim pokuta až 15.000 korun. Po poledni aktivisté sundali ze stěn věží dva obří nápisy "Nechceme být uhelný skanzen" a "Zachraňme Arktidu, neničme Beskydy". Vzápětí vyvěsili jediný "Bakalovy černé stavby". Má upozornit na to, že areál dolů úřady považují za černé stavby a řeší se jejich případné odstranění. Pak 12 lidí postupně začalo z věží slaňovat a poslední slezli i s lany po žebřících v útrobách věží. Dole na ně už čekala policie. Zástupce společnosti OKD Marek Síbrt ČTK řekl, že firmě vznikla škoda tím, že dva dny nemohla dělat konzervační práce v areálu dolu.

MŽP připravilo vyškrtnutí kormoránů ze seznamu chráněných druhů

Kormoráni velcí, které považují rybáři za škodnou, možná ztratí od 1. září ochranu vyplývající ze zařazení mezi zvláště chráněné druhy. Ministerstvo životního prostředí připravilo vyhlášku, kterou kormorány ze seznamu vyškrtne, čímž umožní jejich jednodušší odstřel. Kormorán už není ohrožený ani vzácný, kulturně či vědecky velmi významný, odůvodňuje MŽP záměr. Stát tak ročně ušetří desítky milionů korun, v posledních letech vyplácí pravidelně jako náhradu škod majitelům rybníků 40 milionů korun. Zařazení kormorána velkého mezi zvláště chráněné druhy odráželo podle autorů vyhlášky stav jeho populace v období 80. a 90. let, kdy se tento druh v Česku vyskytoval pouze při jarním a podzimním průtahu a hnízdění bylo na českém území v počátcích. Nyní hnízdní populace čítá 300 hnízdících párů. Tento počet není nijak vysoký a je dlouhodobě stabilní, uvádí důvodová zpráva k vyhlášce, zveřejněná na vládním webu.

Zásah hasičů v lesích u Bzence pokračuje, ve středu asi skončí

Hasiči v lesích u Bzence na Hodonínsku pokračují v likvidaci doutnajících ohnisek. Ubývá jich, situace se zlepšuje. Ve středu patrně bude zásah ukončen. Požár vznikl ve čtvrtek odpoledne a zničil asi 170 hektarů lesa. Skončení zásahu nebude znamenat odjezd všech hasičských jednotek z lesů u Bzence. Prostor předá velení zásahu jeho vlastníkovi, státnímu podniku Lesy ČR. Ten si pak zajistí hasiče, kteří budou oblast kontrolovat. Předpokládá se, že bude pod dohledem několik týdnů, možná až měsíc. Po zásahu se pustí do práce vyšetřovatelé, kteří budou pátrat po příčině neštěstí. Škody půjdou do desítek milionů korun. Jde o vyprahlou oblast s navátými písky a lesy, v níž jsou požáry poměrně časté. Z toho posledního stoupal od čtvrtka hustý dým viditelný na více než 20 kilometrů.

Hudebním ředitelem Opery Národního divadla bude Jaroslav Kyzlink

Nově zřízené funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla (ND) se od příští sezony ujme dirigent Jaroslav Kyzlink. V čele Opery ND doplní uměleckého šéfa Roka Rappla, působícího pod uměleckým jménem Rocc. Hudební ředitel by měl plnit obdobnou funkci, jakou měl dříve šéfdirigent. Dosavadnímu šéfdirigentovi orchestru ND Tomáši Netopilovi končí smlouva letos v červnu. Podle Rocca bude s ND spolupracovat externě. V minulosti Netopil své setrvání ve funkci podmiňoval zvýšením platů hráčům orchestru. Zřízení funkce hudebního ředitele Opery ND souvisí se spojením ND a bývalé Státní opery Prahy. Transformace, proti které loni protestovala část zaměstnanců, začala 1. ledna a má se uskutečnit do roku 2015.

Moravská galerie vystavuje vzácnou zrestaurovanou tapisérii

Moravská galerie v Brně vystavuje cennou tapisérii nazvanou Kimónova bitva. Vznikla v 18. století v Belgii a galerie ji získala již v roce 1885 ve špatném stavu. Tehdy byla krátce vystavena. Teprve před dvěma roky začalo její restaurování. Někdejší Moravské průmyslové muzeum, předchůdce galerie, získalo dílo v 19. století ve stavu, který byl podle odborníků kritický. Mělo vystřiženu a znovu přišitu prostřední část. Dílo obnovily Ateliéry tapiserií v Jindřichově Hradci. Tapisérie zobrazuje bitevní scénu řeckého státníka a vojevůdce Kimóna, který patřil v pátém století před naším letopočtem k předním politickým osobnostem starověkých Atén. Je dílem známých bruselských umělců Victora Honorého Janssense a Augustina Coppense. V 19. století byla součástí sbírky umění malíře Friedricha Wachsmanna, kterou tvořilo 600 předmětů. Pro Moravské průmyslové muzeum ji zakoupil průmyslník Theodor Offermann. Tapisérie byla vystavena na přelomu let 1885 až 1886. Pak šla do depozitáře.

Přípravy Kmochova Kolína komplikuje chybějící Rathův podpis

Kolínská radnice řeší problém s dotací na festival Kmochův Kolín, do jehož začátku zbývá už jen pár dní. Kraj sice schválil čtyřmilionový příspěvek na pořádání letošního a příštího ročníku, dotaci ale nepodepsal bývalý hejtman David Rath, kterého stíhá policie kvůli přijetí úplatku. Rathova nástupkyně Zuzana Moravčíková (ČSSD) tak zatím nechce učinit, protože ji ve funkci dosud nepotvrdilo krajské zastupitelstvo. To se má stát 4. června. Město tak nemá jistotu, že dotaci získalo. Populární přehlídka dechových orchestrů se letos koná od 7. do 10. června.

Výstava Motýli zakletí v porcelánu uvádí práci portrétisty Quasta

Unikátní porcelánový tác pomalovaný motýly od předního českého portrétisty a miniaturisty 19. století Jana Zachariáše Quasta a 15 dalších jeho děl vystavuje Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Výstava s názvem Motýli zakletí v porcelánu představuje Quastovy práce veřejnosti vůbec poprvé.

Ze sportu:

Více než jedno desetiletí od sebe dělí fotbalisty Jaroslava Drobného (32) a Vladimíra Daridu (21), nejstaršího a nejmladšího hráče v konečném výběru trenéra Michala Bílka pro mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Nejvíce reprezentačních zápasů má na kontě brankář Petr Čech s 89 starty, nejlepším střelcem je s 41 góly Milan Baroš. Čtveřice Čech, Baroš, Rosický a Plašil se chystá již na třetí Euro.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický v úterý poprvé od začátku přípravy na mistrovství Evropy absolvoval část tréninku s týmem. Lepšící se zranění lýtka už mu umožnilo pracovat s míčem, vynechával jen části tréninku, které byly v plném zatížení. Zatím ještě není schopen říci, kdy se začne s týmem připravovat naplno. Trenér Michal Bílek upozorňuje, že hlavní je léčbu neuspěchat. I proto s Rosickým nepočítá na páteční generálku s Maďarskem.

Vedení české fotbalové reprezentace čeká na výsledky hygienické kontroly v hotelu ve Vratislavi, kde má tým během červnového mistrovství Evropy bydlet. Národní mužstvo vystrašila informace, že v hotelu Monopol hygienici v dubnu objevili nebezpečné bakterie legionelly. Klíčovou zprávu má národní tým od hygieniků obdržet v sobotu, pouhý den před odjezdem na ME. Pokud by byla nepříznivá, vedení reprezentace by prý muselo operativně měnit místo pobytu během šampionátu.

Česká tenistka Petra Kvitová zvládla vstup do Roland Garros. Turnajová čtyřka porazila na pařížské antuce šestnáctiletou Australanku Ashleigh Bartyovou 6:1 a 6:2. Do druhého kola postoupila i Klára Zakopalová, která zdolala Ukrajinku Lesju Curenkovou 6:2, 6:1 a upevnila si pozici v boji o olympijské hry. Ve dvouhře mužů uspěl Lukáš Rosol, jenž si s Argentincem Carlosem Berlocqem poradil 6:4, 7:5, 6:7, 6:2. Skončila naopak Lucie Hradecká, která bojovala s 25. nasazenou Julií Görgesovou a německé soupeřce podlehla 6:7, 4:6.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve středu bude jasno až polojasno, ojediněle bouřky, teploty 20 až 24 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 15 stupňů C.