Zprávy

0:00
/
0:00

Zhoršení stavu Tymošenkové oslabí podle ministra Schwarzenberga Ukrajinu v Evropě

Pokud by se výrazně zhoršil stav vězněné ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové, znamenalo by to oslabení pozice Ukrajiny v Evropě, po schůzce se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem to novinářům řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Slovenský ministr připomenul, že Tymošenková nechce, aby její případ byl překážkou na cestě Ukrajiny do Evropy. Je podle něj důležité, aby se Ukrajina odstřihla od nedemokratické minulosti. Schwarzenberg si přeje, aby měla Tymošenková kvalitní lékařskou péči. Obě země situaci na Ukrajině sledují, zvažují případné další kroky v případě, že by se stav expremiérky zhoršil. Tymošenková si ve vězení odpykává sedmiletý trest za to, že podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Západ tvrdí, že rozsudek nad ní byl politicky motivovaný. Kvůli věznění nemocné Tymošenkové nepojede na summit prezidentů středoevropských zemí, který se bude konat v polovině května na Ukrajině, prezident Václav Klaus. Kvůli represím vůči Tymošenkové se nezúčastní summitu na Krymu ani německý prezident Joachim Gauck, rakouský prezident Heinz Fischer a slovinská hlava státu Danilo Türk. Svoji účast na schůzce prý zvažují i prezidenti Estonska a Lotyšska. Nesouhlas s vězněním Tymošenkové zvažují evropské země vyjádřit také neúčastí svých politiků na akcích spojených s mistrovstvím Evropy ve fotbale, které Ukrajina od 8. června pořádá společně s Polskem.

Premiér Nečas navrhne do funkce ministra školství profesora Fialu

Premiér Petr Nečas (ODS) navrhne na post ministra školství stávajícího prorektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu. Nominaci Nečas konzultoval s koaličními partnery a sám Fiala s ní souhlasil. Profesor Fiala, který byl dvě funkční období do roku 2011 v čele Masarykovy univerzity, je od loňského září hlavním Nečasovým vědeckým poradcem a od listopadu členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jeho jméno se v kuloárech v souvislosti s křeslem, které na konci března opustil tehdejší ministr za Věci veřejné Josef Dobeš, objevovalo už několik dní. Politici hledali po rozpadu nejmenší vládní strany nestranického kandidáta. Kromě Fialy se hovořilo také o náměstku Jiřím Nantlovi. "Je to nepochybně fundovaný kandidát s autoritou," řekl první místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Také vicepremiérka Karolína Peake, která vede provládní část poslanců původně zvolených za Věci veřejné, má Fialu za mimořádně kompetentního odborníka.

Zemědělci začnou chystat protesty kvůli zelené naftě

Zemědělci začnou tento týden chystat masivní protesty. Důvodem je postoj premiéra Petra Nečase, který nereagoval na výzvu Agrární komory k jednání o zachování tzv. zelené nafty. Nečas se měl vyjádřit do pondělka. Agrární komora svolala na čtvrteční dopoledne krizový štáb, který by měl vyhodnotit situaci a rozhodnout o dalších krocích. Formu protestů oznámí ve čtvrtek v poledne. Zrušení zelené nafty je součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Z řad odborů zazněly dříve i radikálnější hlasy. "Nemůžeme schválit, že zemědělcům byla sebrána zelená nafta. Jsme připraveni zahájit blokádami doslova demoralizaci Prahy, protože jestli si vláda myslí, že si to necháme líbit, tak je na velkém omylu," řekl v půlce dubna šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

Vláda projedná zákon na ochranu genofondu lesních dřevin

Vláda ve středu projedná návrh zákona upravujícího ochranu a reprodukci genofondu lesních dřevin. Předloha mimo jiné počítá se vznikem banky uchovávající osivo lesních stromů. Česká legislativa zatím tuto problematiku neřeší, vyplývá z předkládací zprávy k materiálu umístěné v elektronické knihovně připravované legislativy. Povinnost chránit a rozmnožovat genetické zdroje lesních dřevin přitom vyplývá například z mezinárodních závazků ČR. Ministerstvo zemědělství počítá kvůli programu se zvýšením počtu zaměstnanců Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů zhruba o pět osob, což si ročně vyžádá kolem dvou milionů korun z resortních peněz.

Poslanci se ve středu vrátí k přerušené schůzi sněmovny

Poslanci ve středu odpoledne po týdenní přestávce zasednou do poslaneckých lavic, aby pokračovali v řádné schůzi. Sněmovna ji minulý týden na návrh koalice přerušila a poslanci se sešli jen v pátek, aby hlasovali o důvěře vládě. Žádný z bodů nestihli projednat, ještě ani neschválili program schůze. Je v něm téměř stovka bodů. V návrhu programu je například druhé čtení i závěrečné schvalování návrhu na majetkové vyrovnání státu s církvemi. Je možné, že tento zákon poslanci ze schůze vyřadí. Sněmovní ústavně-právní výbor debatu k němu přerušil. Sněmovna má také projednat vládní návrh, který zpomaluje tempo růstu důchodů. Na snížení valorizace důchodů přistoupila vláda kvůli rozpočtovým úsporám. Poslanci se budou zabývat také zákony, které jim vrátil Senát. Jedním z nich je nový zákon o ovzduší. Sněmovna v něm navrhla do deseti let zcela zrušit poplatky za znečišťování, ale Senát s tím nesouhlasil a navrhl jejich zvyšování v duchu původního vládního návrhu zákona. Na programu je také návrh na rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanci ho ale zřejmě z programu opět vyřadí. Projednat by však měli výroční finanční zprávy politických stran a hnutí za loňský rok. Podle dosavadních informací měly parlamentní strany své zprávy v pořádku. Úplné dokumenty předložilo celkem 84 uskupení. Sněmovní kontrolní výbor navrhl pozastavit činnost 58 stranám, jejichž zprávy byly neúplné, nebo je nedodaly vůbec. Dalších pět seskupení by mělo být zrušeno.

Ministr Drábek dal sociálním službám dalších 140 milionů

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) předběžně rozdělil sociálním službám dalších 140 milionů korun, na nichž se již dříve dohodl s asociací poskytovatelů péče a zástupci krajů. Musí to ale ještě schválit ministerstvo financí, řekl Drábek v České televizi. Věří, že ministerstvo vedené jeho stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem to v nejbližších dnech udělá. Podle Drábka jde o přesun položek v jedné rozpočtové kapitole. Peníze navíc pro sociální služby ministerstvo práce získalo vnitřními úsporami. Podle organizací, které se starají o postižené, seniory a další potřebné, hrozilo kvůli nedostatečnému financování uzavírání služeb. Poskytovatelé proto plánovali na 16. dubna demonstraci. Po jednání 10. dubna, kde se s ministrem dohodli na uvolnění dodatečných 140 milionů, ji ale odvolali. Letos se sice dotace proti loňsku zvednou, jinak se ale každoročně snižují. Předloni stát poskytl 6,8 miliardy a v roce 2009 to bylo 7,4 miliardy.

Ministerstvo spravedlnosti chce snížit počet dovolání

Ulevit Nejvyššímu soudu od příliš vysokého počtu podaných dovolání chce novela občanského soudního řádu, kterou ve středu projedná vláda. Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se Nejvyšší soud věnoval více sjednocování judikatury místo neustálému vyřizování nadměrného počtu dovolání v obchodních a občanskoprávním sporech. Na konci roku 2010 neměl vyřízených přes 5000 občanskoprávních dovolání, jejich kvalita je přitom podle úředníků v mnohých případech na nízké úrovni. Snížení počtu dovolání by měla přinést jasnější definice takzvaného zásadního právního významu či omezení dovolacích důvodů ze tří na jediný. Zkrátit by se měla rovněž lhůta pro podání mimořádného opravného prostředku, a to ze dvou měsíců na polovinu. Ministerstvo rovněž navrhuje udělit pravomoc Nejvyššímu soudu měnit rozhodnutí odvolacích i prvostupňových soudů.

Z afghánské provincie Vardak se vrátila třetí jednotka poradního a výcvikového týmu

Z afghánské provincie Vardak se po půlročním působení vrátila třetí jednotka poradního a výcvikového týmu. Čeští vojáci pod velením Zdeňka Mikuly pomáhali přidělené afghánské jednotce při jejím nasazení v terénu. Jedním z cílů bylo zajištění bezpečného pohybu vozidel na silnici mezi hlavním městem Kábulem a Kandahárem. Češi se během svého nasazení dostali i do přestřelek s nepřítelem. Poradní a výcvikový tým působil v Afghánistánu od října. V jednotce čítající přes 50 vojáků bylo mnoho těch, kteří mají zkušenosti z nasazení v Iráku i z předchozích misí v Afghánistánu. Nyní je ve Vardaku čtvrtá jednotka poradního týmu, která se svého úkolu ujala 21. dubna.

Recesisté v Brně demonstrovali proti spotřební dani z vína

Asi dvě desítky recesistů z vinařské republiky Kraví hora v Bořeticích na Břeclavsku v centru Brna na náměstí Svobody demonstrovaly proti záměru vlády zavést spotřební daň víno. Přišli je podpořit i někteří vinaři a zástupci Svazu vinařů. Několik desítek lidí akci přihlíželo. Recesisté si na akci nachystali transparenty. Trefovali se zejména do ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Jeden ze sloganů zněl: "Trefte Mirka do hlavy, flaškou vína z Moravy. Nepřestaňte bušit, musí tu daň zrušit." Vinaři ministra Kalouska zařadili do trojice nepřátel oboru. Těmi dalšími jsou údajně nemoci a špačci. Podle zástupce kravihorských vinařů Václava Petráska může opatření vlády vést ke snížení zaměstnanosti ve vinařství a turistice. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka podobná daň v okolních zemích není. Proti zavedení daně vyhlásili začátkem dubna petici. Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce ji podepsalo několik tisícovek sympatizantů.

Lidé z evakuovaného domu v Praze se nesmí vrátit

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina, který byl v neděli večer evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. Podle Metrostavu se deformovala asi čtvrtina sloupů, které dům podpírají. Z domu v pražských Holešovicích bylo v neděli evakuováno asi 30 nájemníků, policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Investor stavby zajistil nájemníkům náhradní ubytování v okolních hotelech. Stavitelem luxusního projektu Prague Marina, který byl dokončen v minulých letech, je společnost Metrostav. V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun. Případ v neděli nahlásil jeden z nájemníků, který slyšel zvláštní zvuky v konstrukci budovy a obával se zřícení domu. Na místo proto vyjel statik, který rozhodl o evakuaci čtyř vchodů i dalšího bytového domu, který je s budovou propojen.

Kardinál Duka posvětil nové zvony pro svatovítskou katedrálu

Kardinál Duka požehnal tři nové zvony pro katedrálu sv. Víta. Zvony nesoucí jméno Ježíš, Panna Maria a svatý Dominik zaplní prázdná místa po zvonech, které byly během první a druhé světové války roztaveny. Zbyly tak čtyři z původních sedmi. Nyní znovu v kompletní sestavě poprvé zazní 12. května. Zřejmě tento týden budou nové zvony vyzdviženy na zvonici nejvýznačnějšího svatostánku České republiky. V katedrále jsou čtyři funkční zvony - Jan, Josef, Václav a Zikmund. Tři nové vytvořili zvonaři v Brodku u Přerova. Největší z trojice je tisícikilogramový zvon svatý Dominik, na kterém pracovníci Zvonařské dílny Tomášková-Dytrychová pracovali zhruba tři měsíce.

Ve středu začínají státní maturity, druhý ročník vyjde na 207 mil

Ve středu začíná druhý ročník státních maturit, vyjde na zhruba 207 milionů korun. Testy a písemky absolvuje přes 103.000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost. Na školy už dorazily zapečetěné krabice s jednotnými zadáními, písemná část zkoušek potrvá do konce příštího týdne. Náročnější variantu zkoušky dospělosti si vybrala čtyři procenta studentů, zbytek zvolil lehčí verzi. Někteří odborníci státní maturity kritizují kvůli předraženosti a byrokracii. Maturity začnou testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matikáři. Písemná část maturit potrvá do 11. května, o čtyři dny později studenti dostanou výpis výsledků testů. Od 16. května startují ústní zkoušky, maratón zkoušení skončí 8. června. Ve stejných termínech se na školách konají i klasické školní maturity z odborných předmětů. Maturitní vysvědčení by studenti měli dostat nejpozději v polovině června. Výsledky zkoušek zohlední při přijímání zhruba desítka fakult.

Představení Carmen v Třebíči bude jediné svého druhu v Česku

Monumentální představení nejznámější opery Georgese Bizeta Carmen pod širým nebem na Podzámecké nivě v Třebíči bude jediným svého druhu v republice. Uskuteční se 30. května. V titulní roli se divákům představí sólistka Státní opery Praha, mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Představení bude uvedeno ve francouzštině, diváci budou moci text sledovat v titulcích na velkoplošné projekci. Scéna včetně speciálních pódiových prvků bude mít celkovou šířku 40 metrů. Organizátoři očekávají vyprodané dvoutisícové hlediště. Náklady na uspořádání představení dosáhnou přibližně dvou milionů korun. Monumentální představení s mezinárodním obsazením pod širým nebem viděla Třebíč poprvé loni. Zaplněné hlediště zhlédlo Verdiho Nabucca. Podle Pavla Dvořáka z produkční agentury DAD je třebíčská Podzámecká niva mezi řekou Jihlavou a zámkem s bazilikou sv. Prokopa zapsanou na seznam památek UNESCO pro pořádání podobných akcí ideálním místem.

Vozíčkáři budou mít na hudebních festivalech lepší servis

Snazší přístup do areálu i lepší servis bude letos připraven pro vozíčkáře na čtyřech velkých hudebních festivalech: Colours of Ostrava, United Islands v Praze, plzeňské Živé ulici a Štěrkovně v Hlučíně na Opavsku. Kromě servisu pro handicapované návštěvníky bude na každém festivalu fungovat přírodní nálevna, v níž budou hosty obsluhovat vozíčkáři. Na festivalu Colours of Ostrava měli vozíčkáři lepší servis už loni. Dostupné pro ně byly všechny scény, k dispozici měli desítku asistentů i speciální vozidlo, které postižené přepravovalo po rozlehlém areálu. Letos se festival stěhuje a pořadatelé budou muset zajišťovat bezbariérový přístup v náročném průmyslovém terénu Dolní oblasti Vítkovice. Chystají mimo jiné bezbariérové taxíky na dopravu z nádraží nebo do hotelu. Atrakcí United Islands se zase stane plošina, která bude vozíčkáře spouštět z Karlova mostu na Kampu. Organizátoři Štěrkovny Open Music chtějí do areálu přivézt handicapované z nedalekého Rehabilitačního ústavu v Hrabyni, kteří se jen tak za kulturou nedostanou.

Slovácké divadlo vydá záznam hry s Fialovou, výtěžek dá nemocným

Slovácké divadlo vydává CD se záznamem premiéry inscenace Oskar a růžová paní, ve které v hlavních rolích účinkují Květa Fialová a Josef Kubáník. Výtěžek získá Nadace Šance pečující o onkologicky nemocné děti. Hra o těžce nemocném desetiletém chlapci, který v nemocnici umírá na leukémii, měla premiéru v lednu, brzy se stala hitem a je vyprodaná na týdny dopředu. Divadelníci z Uherského Hradiště se do charity zapojují často, když slavilo legendární představení Rychlé šípy 300. reprízu, vydražili herci část kostýmů a rekvizit a výtěžek poslali znevýhodněným dětem. Charitativní představení uspořádali také po zemětřesení na Haiti nebo zorganizovali sbírku dětem v nemocnici. Díky představení Oskar a růžová paní si herci podle Kubáníka uvědomili, že mohou upozornit na onkologicky nemocné děti a pustili se do kampaně za dárcovství kostní dřeně. Nové CD bude pokřtěno v pátek po další repríze inscenace, hlavní kmotrou bude kromě herců i předsedkyně správní rady Nadace Šance Herta Mihálová. Nosič bude k dostání v pokladně divadla za 100 korun.

Divadlo Lampion v Kladně uvede pohádku Princezna Oslí kůže

Kladenské Divadlo Lampion uvede premiéru pohádky Princezna Oslí kůže na motivy klasického příběhu francouzského pohádkáře 17. století Charlese Perraulta. Autorem scénáře je režisér a herec Petr Vodička, premiérové představení je plánováno na 4. května. Režisér a herec Vodička spolupracuje s Divadlem Lampion podruhé. V roce 2007 nastudoval s kladenskými herci úspěšnou loutkovou pohádku O Budulínkovi. Tvoří také pro Naivní divadlo Liberec, Divadlo Alfa Plzeň a pražské Divadlo Minor. Připravuje vlastní divadelně hudební pořady, je autorem několika divadelních her a dalších textů.

Pod hradem Loket vystoupí Ian Anderson z Jethro Tull

Amfiteátr pod hradem Loket přivítá 4. července flétnistu a zpěváka Iana Andersona s pokračováním úspěšného alba Thick As A Brick, které jeho skupina Jethro Tull vydala před 40 lety. Pro letošní koncertní šňůru je naplánováno předvedení obou alb, který dělí 40 let. Posluchači pod hradem Loket se tak mohou těšit na více než 100 minut hudby. Skupina Jethro Tull a zejména její šéf Ian Anderson mají netradiční místa k vystupování v oblibě. Loni například koncertovali za hradbami středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku. Na koncertech pod širým nebem v amfiteátru u hradu Loket se v minulých letech představili například hráč na keltskou harfu Alan Stivell se skupinou Čechomor, kultovní maďarská skupina Omega, slavný kytarista Joe Bonamassa z Black Country Communion.

Nové věrnostní karty na hradech a zámcích k dostání od 1. května

Věrnostní návštěvnické karty na české hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) budou k dostání od 1. května. Nové plastové kartičky, které nahradí papírové návštěvnické pasy, umožní jejich majitelům slevy v objektech NPÚ. Odměnou pro jednoho z vylosovaných návštěvníků s věrnostní kartou bude pak Knížecí den na zámku Lednice. Původně "razítkový" věrnostní program NPÚ, takzvaných návštěvnických pasů, do kterého se v roce 2011 zapojilo více než 11.000 návštěvníků, se letos elektronizuje do podoby karet Pohádkové Česko s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet. Navštíví-li takto pět památek a zaregistruje-li se na internetovém účtu, obdrží šestou prohlídku vybrané památky ve správě NPÚ zdarma. Věrnostní kartičky Pohádkového Česka budou k dostání na pokladnách hradů a zámků. Do budoucna by měly karty sloužit také jako předplatné na hrady a zámky nebo jako dárkové poukázky nabité na určitý počet vstupů. Sezona na hradech a zámcích začala 31. března a potrvá do konce října. Vstupné v objektech NPÚ zůstalo stejné jako vloni. Speciální tematické prohlídky a akce se i letos představí v tradičním projektu Oživlé památky.

V převážně romské čtvrti Brna uspořádají pouliční festival

Do brněnské čtvrti kolem Bratislavské ulice, obývané hlavně Romy a sociálně slabými, umístili pořadatelé nový festival nazvaný Ghettofest. První ročník se odehraje 2. června, a to přímo v ulicích. Cílem akce je otevřít předsudky opředené "ghetto" ostatním obyvatelům Brna a přitáhnout k němu pozornost. Kolem Bratislavské ulice žije největší brněnská romská komunita. Program festivalu tvoří několik divadelních představení a koncertů. Přímo v Bratislavské ulici zahraje například skupina Čankišou nebo kapela Gulo čar, která z brněnského "bronxu" vzešla. Na programu přehlídky je také artistická tvůrčí dílna pro děti a odborná debata o budoucnosti čtvrti v Muzeu romské kultury. Ve stejný den organizátoři odhalí rozměrnou malbu na zdi bývalé káznice v Soudní ulici. Připravuje ji brněnský pouliční umělec Timo.

Ze sportu:

Mistrovství světa basketbalistů do 19 let se za rok uskuteční v České republice. Místem konání bude od 27. června do 7. července 2013 Praha, finále bude v O2 aréně. Rozhodla o tom světová basketbalová federace FIBA, která dala České republice přednost před kandidaturou Litvy, jež nakonec uspořádá šampionát stejně starých basketbalistek. USA a Španělsko svou kandidaturu na poslední chvíli stáhly.

Obránce Jakub Kindl nebude startovat na hokejovém mistrovství světa. Bek Detroitu, který neměl jisté místo v základní sestavě, se trenérům omluvil a rozhodl se připravovat na příští sezonu. Na jeho místo byl povolán Jakub Krejčík ze Slavie.

Nejlepší brankář letošního mistrovství světa juniorů Petr Mrázek se dostal do konečné nominace na nadcházející seniorský světový šampionát. Gólman týmu Ottawa 67's nahradil Tomáše Pöpperleho ze Sparty. Do aktuálně šestadvacetičlenného kádru trenéra Aloise Hadamczika se nevešel útočník Jiří Tlustý z Caroliny, který má zdravotní problémy.

Vedení Mladé Boleslavi po sestupu z hokejové extraligy odvolalo kompletní realizační tým. V Bruslařském klubu tak končí sportovní manažer Milan Hnilička i trenéři Petr Novák a Vladimír Hiadlovský. O nástupcích klub nyní intenzivně jedná a chce mít jasno do dvou týdnů. Po jmenování nového sportovního manažera a trenérů začnou Středočeši se skládáním kádru na další sezonu. V ní chtějí zaútočit v první lize na nejvyšší příčky s cílem vrátit se co nejdříve do extraligy.

Nejlepší český krasobruslař současnosti Michal Březina odcestoval do New Jersey, kde zahájí přípravu na příští sezonu pod vedením nového kouče Viktora Petrenka. Prvním cílem spolupráce s olympijským vítězem a mistrem světa bude poskládat nově krátký program. Brněnský reprezentant se po sezoně rozešel s dosavadními kouči Petrem Starcem a Karlem Fajfrem a vyměnil tréninkovou základnu v německém Oberstdorfu za zámoří. Březina prohlásil, že se za poslední čtyři roky výkonnostně neposunul. Na MS neobhájil čtvrté místo z předchozích dvou let.

A jaké bude v Česku počasí:

V úterý bude jasno nebo skoro jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 stupňů, na Moravě a ve Slezsku až 31 stupňů. V 1000 m na horách kolem 22 stupňů. Nejvyšší teplota v ČR byla v pondělí zaznamenána v Lednici na Břeclavsku. Naměřených 30,5 stupně Celsia výrazně překonalo 43 let starý dosavadní rekord, který činil 27,9 stupně. Teplotní rekordy padly na více než polovině stanic v Česku. Tropické teploty by mohly vydržet až do středy, pak přijde ochlazení a déšť.