Zprávy

0:00
/
0:00

Vít Bárta dostal podmínku za uplácení, Jaroslav Škárka tři roky vězení za podvod

Obvodní soud pro Prahu 5 udělil šéfovi poslaneckého klubu Věci veřejných a exministrovi dopravy Vítu Bártovi osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Uplácel podle něj své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Jaroslavu Škárkovi uložil tři roky vězení za to, že Víta Bártu podvedl. Zakázal mu také po deset let být poslancem. Vít Bárta ve čtvrtek řekl, že pokud bude odsouzen, odejde z vysoké politiky. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu. Vít Bárta, který je považován za faktického lídra Věcí veřejných, se podle obžaloby snažil uplatit Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí koncem loňského března. Kristýně Kočí prý dal půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po ní, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Jaroslavu Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Jaroslav Škárka prý úplatek vzal a část použil. Oba muži obžalobu opakovaně odmítli. Nezařazená poslankyně Kristýna Kočí se podle soudce Jana Šotta mohla dopustit podvodu, když přijala od Víta Bárty půjčku a chtěla ji proti němu použít. Policie by se tím měla zabývat, zvážit by podle soudce měla i to, zda Kristýna Kočí a poslanec Jaroslav Škárka nespáchali trestný čin křivého obvinění.

Vít Bárta po soudu odejde z čela klubu, pozastaví členství ve straně

Nynější šéf poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta po vynesení rozsudku řekl, že pozastaví členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany. "Byl jsem odsouzen a v tuto chvíli samozřejmě rezignuji na své politické funkce. Pozastavím členství ve Věcech veřejných, rezignuji na funkci předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Vít Bárta při odchodu z budovy Obvodního soudu pro Prahu 5. Jaroslav Škárka na opakované dotazy odpověděl, že otázku, zda se vzdá poslaneckého mandátu, bude řešit až po pravomocném rozsudku. Trvá na své nevině, soud podle něj trestá nahlášení úplatku.

Václav Klaus soud Víta Bárty nehodnotí, vadí mu praktiky uplácení v politice

Prezident Václav Klaus nebude podle svého mluvčího hodnotit rozhodnutí nezávislého soudu nad šéfem poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vítem Bártou a poslancem Jaroslavem Škárkou. Prezident je však smutný z toho, že se v české politice rozmáhají praktiky, kdy se místo formulace a prosazování myšlenek a hlasování o nich bojuje uplácením, odposlechy, vzájemným udáváním se a soudy. "Naše soudnictví je na politice nezávislé a žádného politika ani prezidenta nemá poslouchat," citoval hlavu státu mluvčí Radim Ochvat. Přesto podle mluvčího prezident považoval za potřebné říci, a je to prý z jeho strany spíše výrok o politice než o soudnictví, že je smutný z praktik, které se v české politice rozmáhají.

Premiér Nečas čeká, že Vít Bárta splní slib a odejde z politiky

Premiér Petr Nečas (ODS) bere verdikt soudu nad předsedou poslaneckého klubu VV Vítem Bártou na vědomí a čeká, že Vít Bárta splní slib a odejde z politiky. Totéž Petr Nečas očekává od Jaroslava Škárky (nezařazený), i když ten už není koaličním poslancem. Rozsudek nad Vítem Bártou podle Petra Nečase neohrožuje naplňování koaličního programu. Nečasovo prohlášení ČTK sdělil úřad vlády. Připomněl v něm, že Vít Bárta sám předem avizoval, že v případě odsouzení bezprostředně poté odejde z politiky. "Další kroky jsou vnitřní záležitostí strany Věci veřejné. Koaliční program je založen na dohodě politických stran a rozsudek nad jedním představitelem jedné z koaličních stran jeho naplňování neohrožuje," dodal premiér. Podobně se vyjádřil i místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, když ČTK řekl, že koaliční spolupráce ve sněmovně závisí především na plnění dohodnutého programového prohlášení vlády.

ČSSD: Petr Nečas byl měl ukončit koalici s VV

Opoziční ČSSD vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS), aby v souvislosti s rozsudkem nad šéfem poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou ukončil s VV koaliční spolupráci. Není možné, aby tak nedůvěryhodný subjekt byl součástí vlády, řekl v Lidovém domě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Představitelé sociální demokracie zopakovali svůj dlouhodobý názor, že VV jsou Bártův podnikatelský projekt. Nynější soudní líčení to prý jen potvrdilo. Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by se kabinet měl zabývat návrhem soudu na rozpuštění VV. Nejde o demokratickou politickou stranou, uvedl Jiří Dienstbier. Místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek je přesvědčen o tom, že VV nepatří nejen do vlády, ale ani do sněmovny. "Věci veřejné jsou dceřinou společností obchodní společnosti," uvedl v narážce na Bártovu bývalou bezpečnostní agenturu ABL. Lubomír Zaorálek také obvinil nejmenší vládní stranu z neustálého lhaní.

Miroslav Kalousek: VV soudem nad Vítem Bártou obohatily historii parlamentarismu

Věci veřejné odsouzením svých dvou politiků obohatily historii parlamentních stran v Evropě, řekl místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Reagoval na rozhodnutí soudu, podle kterého šéf poslaneckého klubu nejmenší vládní strany a exministr dopravy Vít Bárta dostal za uplácení kolegů podmíněný trest a někdejší předseda strany a nynější nezařazený poslanec Jaroslav Škárka by měl za podvod jít na tři roky do vězení. "Aby u nějaké parlamentní strany byl v jeden den její dlouholetý předseda a předseda její parlamentní frakce odsouzen za podvod a uplácení, to si myslím, že v historii evropského parlamentarismu nemá obdoby," poznamenal Miroslav Kalousek. Jaroslav Škárka byl předsedou VV března 2005 do června 2009. Podle Kalouskova stranického šéfa Karla Schwarzenberga je na čase, aby strana, která hlásala před volbami boj s korupcí a úplatky, nyní sama vyvodila důsledky. Podle místopředsedy ČSSD Michala Haška česká justice zafungovala bez ohledu na politiky.

Podle Johna i Peake má o složení mandátu rozhodnout Bárta sám

Předseda Věcí veřejných Radek John je přesvědčen, že je na Vítu Bártovi, zda složí po rozsudku v korupční kauze poslanecký mandát. Výkonná rada VV označila za výraz občanské a politické odpovědnosti rozhodnutí Bárty odejít z čela poslaneckého klubu poté, co byl podmínečně a zatím nepravomocně odsouzen za uplácení. Špičky VV ve svém stranickém sídle v pražské Štefánikově ulici jednají o situaci ve straně. Bárta po rozsudku uvedl, že se vzdá vedení klubu a pozastaví členství ve straně. Výkonná rada doporučila grémiu VV, aby podpořilo svolání celostátní volební konference strany. Některé organizace chtějí květnový termín, část volá po rychlé změně v čele strany. O tom, zda má Bárta opustit poslanecké lavice úplně, musí rozhodnout politik sám i podle vicepremiérky a možné Johnovy nástupkyně v čele strany Karolíny Peake. Věci veřejné, které sérii svých jednání zahájily schůzí výkonné rady, zřejmě čekají pro stranu osudová jednání. Netýkají se jen soudu s Bártou, strana probírá i okolnosti a důsledky poslední koaliční krize. V ní VV nejprve pohrozily demisí svých ministrů, kterou prosazoval právě Jarolím, aby pak rychle couvly a s ODS a TOP 09 se dohodly na podpoře úsporných opatření pro roky 2013 a 2014 a dalším pokračování vlády.

Soudy podle odborníků na ústavní právo nemohou zakázat poslancům vykonávat funkci

Soudy podle odborníků na ústavní právo nemohou zakázat poslancům vykonávat funkci. Experti oslovení ČTK se shodli na tom, že poslanecký mandát zaniká jen na základě důvodů výslovně jmenovaných v ústavě. Václav Pavlíček z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tak označil část rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 za "nemožný". Soudce zatím nepravomocně odsoudil poslance Jaroslava Škárku za podvod mimo jiné k desetiletému zákazu výkonu činnosti poslance. Stejný názor jako Pavlíček má i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, podle které verdikt nemůže mít přímý vliv na Škárkův mandát. Odsouzení k nepodmíněnému trestu není jedním z důvodů jeho zániku vyjmenovaných v ústavě. Teoreticky tak podle ní může nastat situace, že Škárka bude vykonávat mandát z vězení. Odborníci prý už delší dobu poukazovali na to, že české zákony podobnou situaci nijak neupravují. Také podle bývalého předsedy sněmovního mandátového výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) je rozhodnutí neústavní.Kromě části o zákazu činnosti však například Wagnerová rozsudek pochválila, je prý brilantní. Při procesu podle ní vyšlo najevo, jakým způsobem Věci veřejné fungovaly.

Jan Šott již soudil například Půtu nebo galeristu Třeštíka

Soudce Jan Šott působí u Obvodního soudu pro Prahu 5 od roku 2006, předtím byl od absolvování pražské právnické fakulty v roce 2001 justičním čekatelem. K jeho dosud nejznámějším kauzám patřilo souzení jednoho z členů takzvaného Berdychova gangu Tomáše Půty za napadení posádky záchranné služby, nad nímž vynesl verdikt v září 2010. Žádný z Šottových případů ale nebyl tak sledovaný jako údajné uplácení ve vládní straně Věci veřejné. Šott také například letos v únoru soudil někdejšího šéfa Středočeské galerie Jana Třeštíka, kterému vyměřil podmínku v případu pokusu o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa. K Šottovým starším případům pak patří odsouzení trojice policistů, kteří vydírali a vyhrožovali smrtí duševně nemocnému muži. Hlavní aktér případu odešel v dubnu 2009 se čtyřletým nepodmíněným trestem, jeho dva kolegové dostali podmínku.

Vláda posoudí novelu o zániku mandátu pro odsouzené zákonodárce

Ústavní novelu, podle níž by pravomocně odsouzený zákonodárce měl přijít o mandát, příští týden posoudí vláda. S návrhem, který v minulosti v rámci dalších ústavních změn neúspěšně prosazovaly Senát v pravicovém složení i kabinet v čele s ČSSD, nyní přišla KSČM. Předlohou chce současně umožnit ztrátu mandátu za takzvané přeběhlictví poslanců a senátorů, tedy změně jejich politické příslušnosti během volebního období. Návrh stanoviska Nečasovy vlády, které bude doporučením pro parlament, ale na vládním webu zatím nebyl. V případě zániku mandátu kvůli nepodmíněnému odsouzení komunisté argumentují "požadavkem na morální a občanský profil zastupitele zákonodárného sboru". Připomínají, že pro obecní a krajské zastupitele taková úprava platí. Upozorňují také na technické potíže, které by nejen odsouzenému zákonodárci přinesl výkon mandátu ve vězení. Komunisté v novele také navrhovali, aby o zániku mandátu poslance či senátora, který změnil politický dres, rozhodoval Nejvyšší správní soud. Navrhnout by to mohla strana, za kterou byl zákonodárce do parlamentu zvolen. Proti zbavení mandátu by se mohl zákonodárce odvolat k Ústavnímu soudu.

Premiér Nečas navštíví příští pondělí a úterý Albánii a Makedonii

Premiér Petr Nečas navštíví příští pondělí a úterý Albánii a Makedonii. V plánu má setkání se svými kolegy - albánským Salim Berishou a makedonským Nikolou Gruevským a s dalšími politiky. Nečase doprovodí skupina podnikatelů a zástupců firem včetně generálního ředitele polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Daniela Beneše. V Makedonii i Albánii bude Nečasova delegace jednat také o hospodářských vztazích. Podle dřívějších informací například Albánci stojí o to, aby Češi podnikali v místním hoteliérství, těžařském průmyslu nebo se podíleli na oživování mořského pobřeží.

Rektoři navrhují žalobu ohledně plzeňských práv

Česká konference rektorů podá Nejvyššímu státnímu zastupitelství podnět s návrhem žaloby ve veřejném zájmu k Nejvyššímu správnímu soudu proti prodloužení akreditace právnické fakultě v Plzni. Po jednání České konference rektorů (ČKR) v Jihlavě to oznámil předseda ČKR a rektor Karlovy univerzity v Praze Václav Hampl. Ministr školství by podle něj neměl rozhodovat proti stanovisku akreditační komise. Podle stanoviska komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky, prý kvůli 1800 plzeňským studentům, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Odebrání akreditace pro magisterský obor práv by znamenal konec výuky. Podnět k žalobě už podala Nejvyššímu státnímu zastupitelství dala akreditační komise ministerstva školství.

Ministr Bendl obměnil dozorčí radu Budvaru

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) po dohodě s premiérem Petrem Nečasem obměnil dozorčí radu národního podniku Budějovický Budvar. Cílem změn je snížení počtu členů rady z 12 na devět a především částečné odpolitizování kontrolního orgánu firmy. Národní ekonomická rada vlády (NERV) bude mít v dozorčí radě pivovaru dva zástupce. Uvedl to server Česká pozice. Novým členem dozorčí rady Budvaru byl jmenován finanční odborník Jan Procházka, hlavní analytik a ředitel investiční společnosti Cyrrus, který je členem NERV. Dalším zástupcem poradního orgánu vlády NERV je profesor ekonomie a zakladatel české poradenské firmy EEIP Michal Mejstřík, který byl do dozorčí rady Budvaru jmenován již dříve.

Protikorupční policie obvinila v případu Promopro deset lidí

Protikorupční policie obvinila v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU deset lidí. Tři z nich jsou bývalí zaměstnanci státu, informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle detektivů byla zakázka předražená zhruba o 388 milionů korun. Trojici bývalých zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz obvinila policie bývalou náměstkyni ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Janu Hendrichovou a také ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka. Vondra přitom jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal. Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a podvodu.

Advokátka Samková podala stížnost na své vyloučení z případu

Advokátka Klára Samková, která obhajuje pětici obviněných z mačetového útoku v Novém Boru, podala stížnost na své vyloučení z případu. Je zde zájem na tom, aby Romové byli odsouzeni a pravda v případu nikdy nevyšla najevo, řekla na setkání s novináři. Podle ní je postup státního zastupitelství předem připravený. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová to odmítla komentovat. Samková tvrdí, že soud ji vyloučil kvůli neshodám ve výpovědích dvou z obviněných. Namítá, že o faktický rozpor nejde. Problém podle ní nastal, když jeden z obviněných napsal v dopise, že nebyl na místě incidentu, zatímco ostatní tvrdili opak. Muž ale dopis později vyvrátil svou výpovědí, čímž se případný rozpor vysvětlil, tvrdí. Podle ní chce soud znemožnit jejím klientům obhajobu člověkem, kterému důvěřují. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Postup státního zastupitelství v Ústí nad Labem pod vedením žalobkyně Lenky Bradáčové je podle ní předem připravený. Podle Bradáčové jde v případu o klasický majetkový delikt.

Romové jsou nejméně sympatickou menšinou, vztah k nim se zhoršil

Nejméně sympatickou národnostní menšinou v Česku jsou Romové. Nesympatičtí jsou 78 procentům Čechů a Češek nad 15 let, sympatie vzbuzují jen u sedmi procent lidí. Vztah společnosti k Romům se tak za poslední rok ještě zhoršil. Naopak nejsympatičtější jsou nadále Slováci. Vyplývá to z březnového průzkumu o 16 národnostních menšinách, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odpovídalo v něm 1053 osob. Druhou nejméně oblíbenou menšinou jsou u Čechů Albánci. Na třetí příčce od konce se umístili Ukrajinci.

Život Vladimíra Ráže zmapovala publicistka Blanka Kovaříková

Po stopách krále Miroslava se vydala publicistka Blanka Kovaříková v knize o Vladimíru Rážovi, kterou představila v pražském paláci Luxor. Oblíbený herec, který zemřel 4. července 2000, se proslavil nejen touto rolí ve veleúspěšné Pyšné princezně z roku 1952. Tehdy ji v kinech zhlédlo přes osm milionů lidí, další miliony následovaly při televizních reprízách. Dlouhá léta byl Vladimír Ráž obsazován do charakterních rolí v Národním divadle, působil i v dabingu. Milovníkům mayovek dodnes zní v uších jeho melodický a sytý hlas, který propůjčil Old Shatterhandovi; hovořil i za Jeana Maraise. Objevil se v řadě historických snímků a televizních seriálů. Kovaříková se v knize zaměřila i na spletité soukromí Vladimíra Ráže, jehož přítelkyněmi či manželkami byly nejkrásnější ženy, většinou herečky. Byl třikrát ženatý, jeho druhou ženou byla Alena Vránová, Krasomila z Pyšné princezny, do které se zamiloval právě při natáčení slavné pohádky. V knize dostali slovo i Alena Vránová, Bořivoj Navrátil, Vladimír Brabec, Luba Skořepová, Miroslav Donutil a členové rodiny.

Plastiky Čestmíra Sušky jsou předmětem výstavy Outside/Inside v galerii DOX

Rozměrné plastiky Čestmíra Sušky vzniklé z kovových cisteren a ozdobené jemnou perforací jsou předmětem výstavy Outside/Inside v galerii DOX. Na sochách Suška pracuje několik let, aktuální výstava prezentuje dosud nevystavené práce z let 2008 až 2012 a celý projekt nazvaný Rezavé květy tak uzavírá. Část výstavy nazvaná Outside je instalována na sochařské terase a ve dvoře centra DOX, část výstavy s názvem Inside pak v prostorách věže. Čestmír Suška má ve své tvorbě za sebou řadu etap, které vždy souvisely s některým ze sochařských materiálů. Úspěšný projekt Rezavé květy byl vystaven v uměleckých institucích i ve veřejném prostoru v Čechách i v zahraničí.

Helfštýn otevře výstavu věnovanou 30 letům Hefaistonu

Návštěvníci středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku se budou moci po celou letošní sezonu seznámit s historií třiceti ročníků mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Expozice, která bude na hradě otevřena příští sobotu, zachytí nejzásadnější okamžiky setkání kovářů z celého světa. Hefaiston patří největším akcím v regionu, každoročně se na práci mistrů černého řemesla přijde na hrad podívat až 12.000 návštěvníků. Výstava k historii setkání kovářů bude umístěna v galerii na druhém nádvoří hradu.

Muzeum ve Vysokém Mýtě zahájí výstavu nazvanou Pod parou

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zahájí v neděli výstavu nazvanou Pod parou. Expozice sestavená z více než deseti muzejních a soukromých sbírek představí parní stroje a strojky a jejich součásti. Návštěvníci si budou moci na výstavě prohlédnout na 200 exponátů. Nebudou chybět ani jednotlivé díly parních strojů, nákresy, fotografie a modely parních strojů i parních lokomotiv. Vystaveny budou také školní instruktážní modely názorně ukazující princip fungování stroje poháněného párou. V poslední místnosti budou návštěvníci moci na krátkých záběrech sledovat chod lokomobily, roztápění a jízdu parního automobilu ze začátku 20. století nebo podobně starou parní oračku či parní lokomotivu. Výstava končí 17. června.

Lidé v muzeum v Deštné uvidí maketu slavné střely V1

Maketu válečné zbraně V1 v reálné velikosti mohli poprvé vidět pozvaní hosté v Leteckém muzeu v Deštné na Jindřichohradecku. Přes 200 kilogramů vážící střelu, s jejíž pomocí chtělo Německo zvrátit vývoj druhé světové války, veřejnost poprvé spatří 1. května. V ten den muzeum oficiálně zahájí sezonu. Unikátní model měří osm metrů na délku a má rozpětí téměř 5,5 metru. Dosahuje stejných rozměrů jako originální V1. Tu Němci za druhé světové války používali nejčastěji k bombardování Londýna. Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku v této sezoně nenabídne lidem jako novinkou jen střelu V1. Návštěvníci také uvidí fragmenty německého válečného letadla Messerschmit Me 262 Schwalbe. Muzeum v Deštné bude v květnu otevřeno pouze o víkendech. Od června do září pak i ve všední dny kromě pondělí. V září si potom lidé budou moct expozici prohlédnout zase pouze o víkendech.

Ze sportu:

Fotbalisté Sparty v sobotu mohou potvrdit svůj návrat do čela ligové tabulky, kam se vrátili minulý víkend po výhře na půdě rivalského Liberce. Pražané ve 25. kole hostí Teplice, ale právě Liberec i třetí Plzeň budou čekat na jejich zaváhání. Liberec, který na Spartu ztrácí bod, se v pondělní dohrávce představí v Ostravě. Mistrovská Plzeň v neděli nastoupí na hřišti posledního Žižkova a Západočeši doufají, že také zmenší svůj současný čtyřbodový odstup na Spartu. Do konce ligy chybí šest kol, ani jeden ze tří uchazečů o titul už nechce dopustit další ztrátu.

Novým trenérem české krasobruslařské jedničky Michala Březiny bude bývalý olympijský vítěz a mistr světa Ukrajinec Viktor Petrenko. Dvaadvacetiletý závodník si od spolupráce slibuje nový impulz v přípravě. Přes léto bude trénovat v New Jersey, kam odletí k první etapě společného pracovního programu už 30. dubna.

Stolní tenistky Renata Štrbíková a Dana Hadačová při první možnosti postoupit na olympijské hry do Londýna neuspěly. České hráčky v evropské kvalifikaci v Lucemburku shodně prohrály v semifinále a šanci zajistit si místo na turnaji pod pěti kruhy mají ještě v sobotu, případně v neděli.

Čeští hokejisté porazili ve svém úvodním zápase na mistrovství světa hráčů do 18 let ve Znojmě Dánsko 8:4 a získali tak úvodní tři body do skupiny A. Svěřenci trenéra Jiřího Vebra rozhodli duel v druhé třetině, v které vstřelili šest branek. Dalším soupeřem domácích hráčů bude v sobotu v Břeclavi hlavní favorit turnaje, na předešlých třech šampionátech zlatý tým USA.

A jaké bude v Česku počasí:

V sobotu bude zataženo až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Na severozápadě zpočátku až polojasno. Odpoledne a večer v jihovýchodní polovině území občasný déšť, na horách později i trvalejší. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 7 stupňů C.