Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda přijala balík úsporných opatření pro roky 2013 a 2014

Vláda podle očekávání schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Uvedly to zdroje ČTK z kabinetu. Balík obsahuje zvýšení daní, nižší valorizaci důchodů a další opatření. Jeho přijetím fakticky končí vládní krize vyvolaná minulý týden hrozbou demise ministrů za Věci veřejné. Materiál, který v úterý odsouhlasili nejprve ekonomičtí odborníci tří stran vládní koalice a pak také stranické špičky, počítá s tím, že od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento na 21 a 15 procent. Valorizace důchodů se omezí na růst o třetinu inflace a třetinu nárůstu reálných mezd. Opatření má mít tříletou platnost, stejně jako zavedení solidární sedmiprocentní přirážky k dani z příjmů při výdělku nad 100.000 korun. Po tři roky má platit také zrušení stropu na odvody na zdravotní pojištění a zrušení základní slevy pro pracující důchodce. Zavedena má být také dvacetiprocentní daň z příjmu fyzických osob, počítat se má od roku 2014 z hrubé mzdy. Ve státní administrativě by se mělo ušetřit 12 miliard korun. Opatření mají pro rok 2013 zajistit schodek ve výši 2,9 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2014 dokonce 1,9 procenta HDP. Vláda podle informací ČTK materiál podpořila jednomyslně.

Úspory postihnou hlavně důchodce, jež si pohorší o 400 Kč měsíčně

Vládou navrhovaná úsporná opatření vlády se podle analytiků oslovených ČTK dotknou především důchodců, kteří si proti současnému stavu pohorší asi o 400 Kč měsíčně. Naopak daňové změny podle nich příliš neovlivní hospodaření průměrné domácnosti, neboť růst výdajů z větší části vykompenzují nižší daně z příjmu fyzických osob. Čistý příjem naopak výrazněji klesne manažerům a pracovníkům s nejvyššími příjmy.

Agrární komora kvůli zelené naftě hrozí protesty, odbory blokádami

Agrární komora kvůli rozhodnutí vlády zrušit od příštího roku podporu takzvané zelené nafty pohrozila zorganizováním protestní akce. Odbory jdou ještě dál a hovoří o blokádě Prahy. Stát nyní z nafty použité při zemědělských činnostech vrací více než polovinu spotřební daně a pokud tuto podporu zruší, přijdou farmáři ročně o 1,6 miliardy korun. Zrušení podpory je součástí schváleného balíku vládních úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Zemědělci podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby chtějí ještě o zachování zelené nafty jednat. Ministr zemědělství Petr Bendl ale farmářům vzkázal, že s jeho podporou počítat nemohou. Podle Veleby vedení Agrární komory na pátek svolalo krizový štáb, který představenstvu navrhne další postup. O reakci na plán vlády rozhodne představenstvo příští týden ve středu. Protestní akci kvůli záměru zrušit zelenou naftu Veleba připustil už v březnu. Jako jednu z možných variant tehdy zmínil mítink před budovou ministerstva financí.

Opozice v Senátu odmítla vládní podmínky pro referendum

Opozice v Senátu odmítla vládou navržené podmínky pro uspořádání referenda, neboť jejich cílem je prý ve skutečnosti zabránit všelidovým hlasováním. Senát naopak požádal o uzákonění referenda "v podobě obvyklé v demokratických zemích". Rozhodl o tom na návrh svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD). Vládní předloha počítá s tím, že o referendum by muselo požádat peticí nejméně čtvrt milionu lidí a jeho uskutečnění by ještě musely schválit obě komory parlamentu. Podle Štěcha tak bude uspořádání referenda fakticky v rukou vládní většiny. Výsledek referenda by měl být podle vládní předlohy platný jen tehdy, pokud by o něm hlasovala nejméně polovina voličů, což je v reálném světě nesplnitelná záležitost, uvedla šéfka senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier označil vládní předlohu za "podvod na lidi", kteří si plebiscity přejí. Zástupci ODS naopak poukazovali na snahu zabránit zneužívání referenda i vzhledem k jeho nákladnosti. Úskalím referenda také budou podle Tomáše Töpfera otázky, o kterých by lidé měli rozhodovat s vědomím všech souvislostí a důsledků. Ke kritice vládní předlohy se přidali i Stanislav Juránek (KDU-ČSL), podle něhož se ale referendum nepovedlo prosadit ani za vlád ČSSD, a Marta Bayerová (KSČM). Podle ní vládní podmínky fakticky znemožní uspořádání referenda a jsou výsměchem 25.000 lidí, kteří podepsali petici za uzákonění pravidel plebiscitu.

ČSSD musí opravit návrh na stanovení limitů pro volební kampaně

Senátoři ČSSD budou muset opravit svůj návrh na stanovení limitů pro volební kampaně, neboť podle kritiků neřeší například práci dobrovolníků nebo sankce pro kandidáty. Senát kvůli odstranění nedostatků vrátil předlohu na popud ODS a se souhlasem jejích autorů k novému projednání ve svých výborech. První dubnová schůze Senátu skončila. K dalšímu zasedání se senátoři sejdou za dva týdny.

Ministři schválili základní body finanční ústavy

Vláda schválila základní body finanční ústavy. Mezi základní prvky normy má patřit zřízení rozpočtové rady a zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu. Zákon, který vládě předložilo ministerstvo financí, dále počítá se zpřísněním rozpočtových pravidel pro místní správy a samosprávy. O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval obeznámený zdroj. Takzvanou finanční ústavu chce podle svého dřívějšího prohlášení prosadit premiér Petr Nečas (ODS) do konce letošního roku. Takzvaná dluhová brzda, tedy omezení dalšího zadlužování státu, by byla podle návrhů ODS aktivována při dluhu veřejných financí nad 44,99 procenta hrubého domácího produktu. "Nastavujeme tak úroveň, kdy je vláda povinna začít aktivně jednat," řekl v březnu premiér. Pro přijetí eura je nyní stanovena hranice 60 procent. V roce 2010 byl veřejný dluh Česka 38,05 procenta HDP, loni stoupl podle údajů ČSÚ na 41,15 procenta. Národní rozpočtová rada by měla podle návrhu být funkčně, finančně i personálně nezávislá instituce. Jejím úkolem bude monitorovat a vyhodnocovat plnění rozpočtových cílů vlády.

Vláda schválila návrh konstruktivní nedůvěry, opozice nesouhlasí

Vláda schválila návrh zpřísnění pravidel pro vyslovení nedůvěry vládě. K prosazení ústavní změny však nemá potřebnou podporu alespoň části opozice. Sociální demokraté ani poslanci strany Jiřího Paroubka NS-LEV 21 s návrhem na zavedení takzvaného konstruktivního vyjádření nedůvěry vládě nesouhlasí. Opakovaným pokusům o vyslovení nedůvěry by mělo podle návrhu vicepremiérky Karolíny Peake (VV) bránit hned několik změn v pravidlech. Pokud by podle vládního návrhu opozice chtěla vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, musela by se předem shodnout na jménu budoucího premiéra a pro svůj záměr by musela získat podpis 50 poslanců. Institut vyslovení konstruktivní nedůvěry má podle autorů ústavní změny přispět k vyšší stabilitě vlády také tím, že po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry by mohli kritici vlády přijít s novým až za půl roku, nebo pokud by získali na svou stranu 80 poslanců. Opoziční ČSSD považuje změnu za "zcela zbytečnou a účelovou" a rozhodně ji podle svého předsedy Bohuslava Sobotky nepodpoří. Sociální demokraté mají navíc většinu v Senátu a pro změnu ústavy je nutný souhlas obou parlamentních komor.

Vláda nepodpoří návrh na zavedení kontrasignace u milostí

Vláda podle očekávání ve sněmovně nepodpoří ústavní novelu sociálních demokratů, podle které by prezidentské milosti měl spolupodepisovat premiér nebo jiný člen vlády. Podle kabinetu milosti patří tradičně do výsostné pravomoci prezidenta. Návrh na omezení prezidentské pravomoci je podle předkladatelů mimo jiné reakcí na podezření z korupce, která se v poslední době objevila u některých milostí prezidenta Václava Klause. Koaliční poslanci by podle rozhodnutí vlády neměli zvednout ruku ani pro návrh drobných změn některých volebních zákonů z dílny KSČM. Týkají se rezignace obecních zastupitelů a okrskových volebních komisí. Nedostatky podle vlády vyřeší připravovaný volební kodex. Bez ohledu na názor vlády předlohy projedná sněmovna, vzhledem k početní převaze koaličních stran v dolní komoře však nemají návrhy bez podpory vlády velkou šanci na přijetí.

Zavedením spotřební daně na víno se vláda snaží ochránit drobné tuzemské vinaře

Zavedením spotřební daně na víno se vláda snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Daň je tedy zaměřena na víno z dovozu, které se podílí na domácí spotřebě z více než 60 procent. Příjmy ze zdanění tichého vína předpokládáme zhruba 1,3 miliardy korun ročně, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek. Nejvíce se navíc podle Kalouska do ČR dováží krabicová vína, která nemají podle něj s vínem nic společného. Zároveň podotkl, že má pochopení pro postoj koaličních poslanců z jižní Moravy, kteří se již vyjádřili v tom smyslu, že pro návrh hlasovat nebudou. Se spotřební daní na víno vinaři nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka vinaři aktuálně "čelí tlaku na zrušení tohoto odvětví". Podle něj se zdraží veškeré víno na trhu. Vinaři odmítli argumenty, že v ČR platí spotřební daň u jiných alkoholických nápojů. Podle generálního ředitele Vinných sklepů Valtice Marka Šťastného jednotlivé obory nelze srovnávat. Například návratnost z vysazení nových vinic trvá prý více než deset let.

Ministerstvo kultury schválilo České filharmonii návrh reformy

Ministerstvo kultury (MK) schválilo České filharmonii (ČF) návrh reformy. Koncepci vedení orchestru prezentovalo ministryni Aleně Hanákové, která ji přijala kladně. Zřizovatel filharmonikům loni slíbil, že pokud se jim reformu podaří úspěšně dokončit, navýší jim platy. Částka na jeden rok by měla činit více než 43 milionů korun. MK proto už v lednu požádalo ministerstvo financí o navýšení mzdových limitů. Zda ministerstvo financí žádosti resortu kultury vyhoví, ale zatím není jasné. Tento týden zahájila ČF rozsáhlou mediální kampaň, kde ukazuje novou image. Orchestr se snaží zlepšit si pověst. V posledních 20 letech jeho prestiž pozvolna upadala kvůli sporům hráčů s bývalými šéfdirigenty, řediteli či nevhodným výběrem lokalit pro zahraniční zájezdy.

Horní komora podpořila možnost častější změny zdravotní pojišťovny

Lidé možná budou mít šanci změnit zdravotní pojišťovnu častěji než jen na počátku roku. Návrh senátorů ODS, ČSSD a TOP 09 horní komora v prvním kole projednávání téměř jednomyslně podpořila. Novela má mimo jiné zrušit povinnost požádat o změnu pojišťovny nejméně půl roku předem, což koalice prosadila v rámci zdravotnické reformy. Od příštího roku by lidé podle předlohy mohli opětovně měnit pojišťovnu vždy k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí, avšak maximálně jednou ročně. Novela prakticky navrací pravidla do dříve platného stavu, řekla za její autory místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS). Změna zákona o veřejném zdravotním pojištění je podle lékaře a senátora ČSSD Jana Žaloudíka racionální a neměla by být poslední potřebnou korekcí zdravotnické reformy.

VV čeká klíčové jednání grémia, některé kraje chtějí změny vedení

Některé krajské organizace Věcí veřejných volají po urychleném svolání volební konference, která by obměnila vedení strany. VV čeká v pátek klíčové jednání širšího vedení. Odpoledne společně zasednou grémium a poslanecký klub, aby vyřešily další směřování nejmenšího člena vládní koalice. Předsednictvo i ministři VV budou regionálním sdružením vysvětlovat, proč v protikladu s posledním rozhodnutím grémia ministři nepodali demise. Širší vedení by také mělo pokračovat v hledání nového ministra školství za Josefa Dobeše, který nejprve opustil vedení resortu a pak i VV. Páteční jednání grémia bude podle jeho členů zásadní. Proti urychlenému svolání volební konference se staví například krajské sdružení z Vysočiny.

Zastupitelé doporučili odvolání šéfů tří příspěvkových organizací

Pražští zastupitelé doporučili radnímu pro kulturu, aby kvůli špatnému hospodaření vyměnil vedení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Divadla Na Zábradlí a Studia Ypsilon. Jednohlasně se na tom shodli členové zastupitelského výboru pro kulturu. Zastupitelé dostali materiál, který porovnával hospodaření pražských příspěvkových organizací v oblasti kultury, volného času a cestovního ruchu v posledních dvou letech. Shodli se na tom, že u těchto tří organizací se ekonomické a provozní ukazatele výrazně zhoršily. Výbor proto doporučil, aby radní Václav Novotný (TOP 09) vyvodil z dokumentu "příslušná opatření včetně personálních". Radní Novotný ČTK řekl, že se návrhem výboru bude zabývat. Dodal, že počet diváků a soběstačnost ale nejsou jediné ukazatele, podle kterých chce hospodaření příspěvkových organizací posuzovat.

E15: Policie zadržela v kauze Promopro pět lidí, další obvinila

Protikorupční policie zadržela v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU pět lidí. Dalším čtyřem obvinění doručila. Podezírá je z legalizace výnosů z trestné činnosti a porušování povinnosti při správě cizího majetku, napsal server E15.cz. Podle něho je mezi obviněnými majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý i Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

Velkých šelem v Beskydech ubývá, není zde asi ani medvěd

Velkých šelem v Beskydech ubývá, může za to zřejmě pytláctví. Podle posledního březnového průzkumu ochránců přírody zde žije asi deset rysů a pět vlků, výskyt medvěda se stejně jako v loňském roce prokázat nepodařilo. Přítomnost velkých šelem v Beskydech letos zjišťovalo 75 ochránců přírody. Kvůli množství sněhu byl jejich pohyb omezen jen na přístupnější části hor. Rysové a vlci byli identifikováni podle stop, trusu a zbytků kořisti. Zatímco medvědi a vlci se v republice vyskytují pouze v Beskydech, rysy je možné spatřit na více místech. Rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý se v České republice nesmí lovit. Problémem je však nelegální lov a také silnice s hustým provozem. CHKO Beskydy byla po vstupu do Evropské unie zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Výskyt velkých šelem v Beskydech ekologové sledují už od roku 1984.

Činoherní klub uvede v české premiéře hru chorvatské autorky

V české premiéře uvede pražský Činoherní klub 12. dubna inscenaci hry chorvatské autorky Niny Mitrovičové Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty. Režisér Martin Čičvák do ní obsadil například Vladimíra Kratinu, Lucii Žáčkovou a Matěje Dadáka. Hra chorvatské autorky je podle dramaturga Romana Císaře obrazem začínajícího i končícího života a zároveň mladým intenzivním a moderním postižením současného životního pocitu. Na jevišti chybí naturalistická scéna, což poskytuje hercům svobodu a divákům prostor k fantazii.

Příbramské divadlo A. Dvořáka uvede premiéru hry Cizinec

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede premiéru situační komedie Cizinec amerického dramatika Larryho Shuea. Divákům se v hlavních rolích představí Lukáš Typlt a Lukáš Král. Premiéra je plánována 19. dubna. Příběh se odehrává v opuštěném letovisku v americké Georgii, kam přiváží seržant Froggy svého přítele z vojny Charlieho - člověka, který je na konci sil, bez důvěry v cokoli. Charlie dokonce nechce ani s nikým mluvit. Froggy proto všem přítomným namluví, že je to cizinec a nerozumí ani slovo anglicky. Netuší však, do jak prekérních situací Charlieho dostane. Lidé před ním začnou říkat věci, o kterých by mlčeli, kdyby nebyli přesvědčeni, že nerozumí. Charlie svou roli cizince hraje tak důkladně, že se mu podaří oklamat nejen ostatní, ale i sebe a svůj nedostatek sebedůvěry. V dalších rolích se představí Helena Karochová, Vladimír Senič, Ivana Krmíčková, Robert Tyleček a Vojtěch Záveský.

V sobotu v Praze začne Festival spisovatelů

V sobotu začne v Praze 22. ročník Festivalu spisovatelů. Pod heslem Existuje pouze budoucnost se na něm setkají básníci, prozaici i publicisté a při autorských čteních debatách a komponovaných večerech se setkají se svými čtenáři. K tématu bude v Praze mluvit 13 spisovatelů, mimo jiné jeden z nejvýznamnějších amerických básníků John Ashbery, britský dramatik, scenárista a spisovatel Hanif Kureishi, španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, indická spisovatelka Anita Desaiová nebo básník a performer Duo Duo z Číny. České spisovatele zastoupí ve Francii žijící prozaik Patrik Ouředník, Martin Vopěnka a Emil Hakl. Hlavním dějištěm festivalu bude Nová scéna Národního divadla, první program se odehraje v sobotu v Městské knihovně. Autogramiády se budou konat vždy po skončení autorského večera.

V neděli začíná v České Třebové festival Antonína Bennewitze

Vystoupením Velkého sboru donských kozáků (Bolschoi Don Kosaken) v Kulturním centru v České Třebové začne v neděli 15. dubna 14. ročník hudebního festivalu Antonína Bennewitze. Těleso přednese ruské sakrální a světové písně pod vedením dirigenta Peti Chudjakova. Přehlídka pokračuje do 7. května dalšími čtyřmi koncerty. V kostele svatého Jakuba 21. dubna vystoupí barytonista Roman Janál a varhanice Irena Chřibková. Do sálu hostince U Coufalů v Přívratu naplánovali organizátoři na 28. dubna koncert smíšených pěveckých sborů Bendl Česká Třebová a Žerotín Brandýs nad Orlicí, ve velkém sále Kulturního centra v České Třebové zahraje 5. května komorní orchestr Jaroslava Kociana. Jako závěrečný koncert zazní 7. května Requiem Giuseppa Verdiho v kostele svatého Jakuba v podání Státní filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru Brno.

Na přehlídku sborů přijede do Brna bezmála 450 mladých zpěváků

Brno se na tři dny stane pomyslným hlavním městem českého sborového zpěvu. Na celostátní přehlídku gymnaziálních sborů Gymnasia cantant přijede bezmála 450 mladých zpěváků z celé země. Přehlídka začne ve čtvrtek a vyvrcholí v sobotu společným vystoupením všech sborů na nádvoří Nové radnice. Zúčastní se celkem 14 sborů. Festival letos vstupuje do svého 18. ročníku. Jeho cílem je poskytnout sborům možnost srovnání s ostatními a motivaci pro další činnost. Sboristé začnou do Brna přijíždět už ve čtvrtek. V pátek jsou na programu soutěžní vystoupení v Konventu Milosrdných bratří. Výkony ohodnotí pětičlenná porota složená z univerzitních odborníků. Závěrečný galakoncert a vyhlášení výsledků s předáním ocenění následuje v sobotu po společném koncertu, a to v Divadle Reduta.

Vlastivědné muzeum Olomouc po rekonstrukci nabízí nové expozice

Dvě nové stálé expozice, moderní vstupní prostor s informačním centrem i nové výstavní prostory nabízí Vlastivědné muzeum v Olomouci, které prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za 71 milionů korun. Novotou zářící a vonící prostory si lidé budou moci poprvé prohlédnout ve čtvrtek, vstupné se zvýší zhruba o třetinu. Pro návštěvníky budou zřejmě nejžádanějšími novinkami dvě dlouhodobé expozice. Zatímco historická expozice Olomouc - patnáct století města provede sedmi významnými kapitolami dějin města, přírodovědná přiblíží přírodní poměry celého Olomouckého kraje. Zejména výstavu Příroda Olomouckého kraje považují představitelé muzea díky řadě interaktivních prvků a špičkové technice za jednu z nejmodernějších svého druhu v Česku. Návštěvníkům bude sloužit i nový vchod přímo z náměstí Republiky, který vznikl na místě, jež jako vstupní prostor do muzea sloužilo ještě ve 30. letech minulého století.

Rabí na Klatovsku čeká obnova věže, nejstarší dominanty hradu

Nejnavštěvovanější státní památka v Plzeňském kraji, hrad Rabí na Klatovsku, zřejmě ještě letos zahájí obnovu své dominanty - šestadvacet metrů vysoké vyhlídkové věže. Záchrana takzvaného rabského hradního donžonu by neměla narušit návštěvnický provoz, je ale možné, že ho krátkodobě omezí. Opravy objektu jsou nutné kvůli bezpečnosti turistů. Vyhlídková věž pochází ze 14. století a sloužila k obytným i obranným účelům. Výstup na ni je součástí jednoho z prohlídkových okruhů. Návštěvnost hradu Rabí, o němž první písemná zmínka pochází z roku 1380, se pohybuje kolem 60.000 lidí ročně. Památka je známa mimo jiné tím, že na ni v roce 1421 přišel Jan Žižka o oko. V péči státu je Rabí, nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina, od roku 1954, v roce 1978 bylo vyhlášeno národní kulturní památkou.

Skála v Olomouci představí i díla z netradičních materiálů

Kresby, obrazy, instalace, objekty či sochy zhotovené často z netradičních materiálů představí od čtvrtka v olomouckém Muzeu umění sochař, malíř a zakládající člen skupiny Tvrdohlaví František Skála. Podle kurátora Michala Soukupa je výstava zatím nejvýznamnější přehlídkou Skálovy dosavadní tvorby. V Divadle hudby si navíc návštěvníci budou moci prohlédnout i autorovy ilustrace a nabídku v květnu doplní výstava Skálových fotografií v Salonu muzea. Výstava v Trojlodí Muzea umění potrvá do 19. srpna, v Divadle hudby skončí 20. června.

Ze sportu:

Fotbalisté Olomouce remizovali v úvodním utkání semifinále Poháru České pošty s Teplicemi 0:0. V opatrném a upracovaném duelu měli výraznější šance hosté, Sigmu v druhé půli podržel gólman Zlámal. Odveta je na programu příští čtvrtek na severu Čech.

Česká fotbalová reprezentace si polepšila v žebříčku FIFA o tři místa a je šestadvacátá, nejvýše za poslední dva roky. V čele jsou stále úřadující mistři světa i Evropy Španělé, za ně se nově posunuli na druhou příčku Němci a třetí je Uruguay.

Start brankáře Ondřeje Pavelce na hokejovém mistrovství světa je ohrožen. Vedení jeho klubu Winnipegu Jets si nepřeje, aby český gólman po náročné sezoně reprezentoval. Internetovému serveru iSport.cz to potvrdil generální manažer národního týmu Slavomír Lener. Kouč Alois Hadamczik přitom s Pavelcem, který se před rokem podílel na zisku bronzových medailí na šampionátu v Bratislavě, počítal na post jedničky.

Osmé místo místo z minulého mistrovství světa v Německu budou chtít vylepšit čeští hokejisté do osmnácti let na domácím mistrovství svatě v Brně, Znojmě a Břeclavi. Pro český tým to bylo loni druhé nejhorší umístění v historii. Hůře skončili v elitní kategorii jen v roce 2007, kdy z deváté pozice sestoupili do divize I.

A jaké bude v Česku počasí:

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, občas déšť, teploty 10 až 14 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 5 stupňů C.