Zprávy

0:00
/
0:00

Prezident Klaus podepsal nový občanský zákoník

Prezident Václav Klaus podepsal nový občanský zákoník. Obsáhlý kodex, který má platit od roku 2014, upravuje mimo jiné rodinné a dědické právo. Klade také větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Kritici normě vytýkají například přílišnou obsáhlost a použití archaického jazyku. Novými pravidly se bude řídit například dědictví a bude možné osvojit i zletilou osobu. V případě dohody o odděleném majetku manželů norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti. ČSSD se pokusila v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku o dva roky na rok 2016. Ačkoliv mají v horní komoře sociální demokraté většinu, Senát nakonec odklad neschválil a ke kodexu nepřijal žádní usnesení. Podpis prezidenta tak byl poslední překážkou k tomu, aby norma začala za dva roky platit.

Premiéra Nečase nepřekvapilo potvrzení rozsudku šéfovi NKÚ Dohnalovi

Premiér Petr Nečas (ODS) není překvapen rozhodnutím Městského soudu v Praze, který potvrdil podmíněný trest pro šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Podle předsedy vlády se nyní potvrdily pochybnosti, které na adresu prezidenta NKÚ vyslovil už v minulosti, napsal ČTK vládní mluvčí Jan Osúch. Dohnal po rozhodnutí odvolacího soudu ve funkci končí, vláda tak opět může začít projednávat kontrolní závěry NKÚ. Poslanecká sněmovna nyní musí začít hledat nového ředitele této významné kontrolní instituce. Vicepremiérka Karolína Peake (VV) doufá, že rozhodnutím soudu končí "nepříjemná situace, která dlouhodobě znevěrohodňovala fungování Nejvyššího kontrolního úřadu". Peake připomněla, že shodou okolností v úterý jedná koaliční skupina, která má řešit má postavení NKÚ a rozšíření jeho pravomocí. Aktuální bude podle ní také ta část jednání koaliční skupiny, která by se měla věnovat pravidlům pro výběr kandidáta na pozici prezidenta NKÚ. Nového šéfa úřadu musí nyní vybrat poslanci. Podle kuloárových informací se spekuluje o tom, že by Dohnala mohl nahradit dosavadní ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Obvodní soud uznal loni Dohnala vinným ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vyměřil mu osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců. Městský soud rozsudek potvrdil. Proti verdiktu je nyní možné podat pouze mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozsudek je však pravomocný a zákon o NKÚ říká, že výkon funkce prezidenta úřadu končí mimo jiné právní mocí rozsudku, jímž byl odsouzen pro trestný čin.

Vicepremiérka Peake se bojí, aby spory o limity neznemožnily přímou volbu

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) se obává, aby mezistranické spory o limity pro volební kampaně nezpůsobily, že nebude včas přijat prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta. Uvedla to dnes v rozhovoru pro ČTK. Prováděcí zákon vypracovaný ministerstvem vnitra, který bude mít vláda na stole už tento týden, žádné limity neobsahuje. Parlamentní strany se ale na podobném kroku shodují. Strany podle svých dosavadních vyjádření míní, že by měl být zaveden strop výdajů na prezidentskou kampaň, která podle nich může stát řádově desítky milionů korun. ČSSD navrhla stanovit výdajový strop na 15 milionů korun. Zástupci ODS a TOP 09 zdůrazňovali nutnost transparentnosti financování a sankcí za její porušení. Premiér Petr Nečas (ODS) minulý týden zdůraznil, že strop pro výdaje na prezidentskou kampaň je podle něj nutný, má-li být přímá prezidentská volba efektivní a průhledná. Představa, že o budoucím prezidentovi budou rozhodovat jen finanční prostředky, je v rozporu s demokracií, dodal předseda vlády. Zdůraznil ale také, že při zavedení limitů musí být "vychytány mouchy", aby pravidla nebylo možné obcházet.

Studenti VŠ vyjdou příští týden do ulic, vadí jim reforma škol

Příští týden ve středu vyjdou studenti z celé České republiky na protestní pochod, vadí jim reforma vysokých škol. Do protestního týdne se od pondělí zapojí 18 škol z osmi měst. Kromě protestu se budou na školách konat takzvané noci univerzit s přednáškami pro veřejnost. Vlastní protesty chystají například studenti z Hradce Králové nebo z Brna. Ve středu 29. února se pak studenti z celé republiky sjedou do Prahy na náměstí Jana Palacha, odkud půjdou před Úřad vlády. Počty účastníků zatím nechtějí organizátoři odhadovat. Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministrovi školství k přepracování. Kabinet by měl materiál projednávat v březnu. Studentům a většině akademické obce se nelíbí zavedení školného, změny v pravomocích akademických orgánů a bojí se i zásahů komerční sféry. V rámci týdne neklidu chtějí studenti pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy. Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy.

Odbory chtějí od Hegera garance plnění slibu, že platy stoupnou

Zdravotnické odbory chtějí od ministra Leoše Hegera (TOP 09) garance plnění jeho slibu, že platy v nemocnicích letos stoupnou. Od svých lidí z nemocnic mají zprávu, že zdravotníci v krajích přidáno nedostali a problémy jsou prý i v řadě fakultních nemocnic. Na úterním jednání se odboráři z celé ČR dohodnou na možné formě protestů. Vyhlásit by je mohla koncem měsíce až Zdravotnická trojka, pokud protest schválí všichni tři její členové. Podle Hegera dostanou nemocnice část peněz na platy od zdravotních pojišťoven, zbytek mají získat z odložených investic a levnějších nákupů. Nemocnice předloží analýzy, podle kterých na růst platů letos nemají. Heger má od ředitelů fakultních nemocnic zprávy, že jeho příkaz splnili a všem zdravotníkům přidali. Ví, že v krajích dostali zdravotníci přidáno jen výjimečně. Vyzval proto kraje, ať poskytnou svým zařízením dotace, ty to odmítly. Slib dal ministr, a tak má prý také zajistit peníze. Na úterním setkání asi stovky odborářů z nemocnic s ministrem Hegerem budou také zástupci zřizovatelů, tedy Asociace krajů.

Dienstbier se obává komplotu, který má zarazit změny v justici

Promyšleného plánu, který má zarazit pozitivní změny na soudech a státních zastupitelstvích, se v souvislosti s návratem Vlastimila Rampuly do čela Vrchního státního zastupitelství obává místopředseda a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier. Na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě tak reagoval na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulovo odvolání zrušil. "Situace je doopravdy velmi vážná a skutečně se v těchto dnech hraje o zachování funkčnosti a důvěryhodnosti naší justice," zdůraznil. Rampula a jeho rovněž odvolaný náměstek Libor Grygárek mají podle Dienstbiera vazby na předlistopadové období a na pražskou podnikatelskou šedou zónu, na takzvané kmotry. S kmotrovským prostředím podle Dienstbiera souvisí i vztah Věcí veřejných (VV) k této kauze. Podotkl, že je veřejným tajemstvím, že VV vzešly z tohoto prostředí, a připomněl, že se v minulosti hovořilo o tom, že jsou podnikatelským projektem pražských kmotrů. Předseda VV Radek John také dělal všechno pro udržení Rampuly ve funkci, zdůraznil.

Na jednání výboru nepřijde ani jeden z pozvaných žalobců

Ani jeden z pozvaných státních zástupců se nedostaví na úterní jednání sněmovního bezpečnostního výboru, který se má na popud jeho předsedy Radka Johna (VV) zabývat kontrolou na pražském městském státním zastupitelství. Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová i dočasně pověřený pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl se omluvili s tím, že je nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nezbavil mlčenlivosti. Sám Zeman v neděli v České televizi (ČT) uvedl, že nechce zakládat precedens, na základě kterého by se žalobci poslancům zpovídali z toho, co je v jejich kompetenci. Sněmovního výboru se tak zúčastní pouze ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který však s jeho svoláním také nesouhlasí. John podle svého dřívějšího vyjádření svolal výbor na žádost osmi poslanců ze tří politických stran, kteří byli znepokojeni informacemi, které v souvislosti se zmíněnou prověrkou přinesla média. Jeho cílem bude prý prověřit to, zda postup, jaký zvolilo vrchní státní zastupitelství, není v rozporu s platnými zákony. František Bulan (ČSSD) v ČT potvrdil, že svolání výboru chtěli i někteří poslanci sociální demokracie.

ODS se nelíbí záměr odebrat pěstounům-prarodičům odměny

Poslanci ODS budou prosazovat změny ve vládní novele o sociálně-právní ochraně dětí, která mění péči o ohrožené děti. Nelíbí se jim ustanovení, podle kterých by o pěstounské dávky přišli prarodiče. Občanští demokraté navrhnou rovné podmínky pro pěstouny a sjednocení jejich odměn, uvedla nejsilnější vládní strana v tiskové zprávě. Předlohu podpořila sněmovna a nyní ji projednávají výbory. Debatu o ní již zahájil sociální výbor, kde se stal záměr zrušit odměny pěstounům-prarodičům terčem kritiky. Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí zdůrazňovali, že připomínky jsou řešitelné. O zákonu chce ODS v koalici debatovat. Diskuse by se měla uskutečnit i se zástupci pěstounů a s odborníky. Předlohu bude ve sněmovně posuzovat také výbor pro zdravotnictví a komise pro rodinu.

Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení části zásad rozvoje Ústeckého kraje

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení části Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje. Obec Petrovice na Ústecku v návrhu kritizovala údajně příliš přísnou regulaci výstavby větrných elektráren. Na soud se obrátil i majitel pozemku, jenž si ze stejného důvodu stěžoval na zásah do vlastnických práv. NSS jejich společný návrh zamítl v lednu bez veřejného jednání, dnes rozsudek zpřístupnil v internetové databázi. Loni NSS kvůli regulaci větrných elektráren zrušil několik pasáží v Zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje. Podle NSS kraj poměrně jasně zdůvodnil, proč přistoupil k regulaci. K argumentům patřilo například historické zatížení životního prostředí Ústeckého kraje, ale také vysoká koncentrace již vybudovaných větrných elektráren. Ústecký kraj patří k regionům s největším větrným potenciálem v České republice, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor.

Počet sporů klientů s operátory kvůli vyúčtování stoupl o pětinu

Počet sporů koncových zákazníků s operátory kvůli vyúčtování telekomunikačních služeb se loni zvýšil o pětinu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil celkem 123.000 nových řízení a rozhodl přes 66.400 sporů. Za nárůstem sporů stojí zhoršující se ekonomická situace. Ve výrazné většině sporů dal úřad zapravdu operátorovi. Zatímco v 52.600 případech rozhodl ve prospěch poskytovatele, ve prospěch účastníka vydal 7800 rozhodnutí. Zbytek sporů skončil bez výsledku například úmrtím účastníka či zánikem firmy. Vedle účastnických sporů musel úřad řešit i téměř 1800 stížností uživatelů, což je o tři procenta více než v roce 2010. Loni v listopadu vláda rozhodla, že od roku 2013 přejdou kompetence o rozhodování účastnických sporů o vyúčtování volání z ČTÚ na soudy.

Kauza ČEZ nekončí, žalobci podali dovolání k Nejvyššímu soudu

Kauza 13 pracovníků někdejší speciální skupiny společnosti ČEZ, kteří čelili obžalobě, že používali k vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny nevybíravých metod, nekončí. Nejvyšší státní zastupitelství podalo v těchto dnech dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyhovělo tak podnětu olomouckého krajského státního zastupitelství. Soudy stíhání pracovníků dříve zastavily s tím, že se trestného činu nedopustili. Údajným protiprávním jednáním pracovníků společnosti ČEZ se soudy i policisté zabývají několik let. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu původně v listopadu 2008 obvinil 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího Útvaru pro odhalování netechnických ztrát. Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Pracovníci komanda měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně. Většina podezřelých případů se stala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.

Výstavy a filmy v Karolinu seznamují s totalitní perzekucí

Devítidílný výstavní projekt Cesty ke svobodě, který formou výstav, filmových projekcí a zvukových instalací seznamuje s osudy lidí pronásledovaných totalitními režimy, byl zahájen v Křížové chodbě pražského Karolina. Výstavní blok je součástí mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel. Stěžejní částí projektu je výstava Perzekuce příslušníků československé armády po únoru 1948, kterou připravil pražský Vojenský historický ústav. Na velkoformátových panelech seznamuje s osudy režimem pronásledovaných vojáků, kteří byli na konci 40. a na začátku 50. let minulého století propouštěni z armády. Komunistický režim se zaměřoval především na vojáky, kteří za druhé světové války prošli západní frontou. Popraveno jich bylo na padesát, další zemřeli při zatýkání nebo během výslechů. Sugestivní pátraní po osudech žen, které padly za oběť sovětského totalitního systému, dokumentuje výstava Ztracený život - Rakušanky v sovětském gulagu. Rakouská historička Anita Lackenbergerová chtěla připomenout památku Rakušanek, které jako oběti stalinistického systému přišly o život nebo strávily dlouhá léta ve vězeních a pracovních táborech. Součástí výstavy je projekce filmu Ženy v gulagu. Portréty účastníků druhého a třetího odboje v Olomouckém kraji zase přináší výstava fotografa Jiřího Doležela Stopy paměti. Zajímavým počinem je i vitrína Svědectví. Zde jsou prezentovány autentické předměty vytvořené vězni jako například šachové figurky z chleba, sakrální relikvie pro tajné bohoslužby ve vězení, motáky či dopisy. Související výstavka Fragment svitku Tóry mapuje osud Tóry, kterou v 50. letech objevili a tajně uschovali vězni na Mírově. Tradičním samostatným výstavním celkem jsou práce dětí ze základních uměleckých škol v rámci výtvarné soutěže Cesty ke svobodě. V Karolinu budou také promítány tematické dokumenty České televize. Výstava potrvá do 2. března.

Výstava Tauromaquia byla doplněna o 19 Picassových děl

Do Prahy dorazila vzácná zápůjčka devatenácti děl Pabla Picassa pro výstavu Tauromaquia: Tváří v tvář býku. Unikátní litografie, linoryty a zdobená keramika, které jsou v Česku k vidění poprvé, doplní expozici v pražském Obecním domě. Výstava, která začala loni v prosinci a potrvá do 9. dubna, seznamuje na dílech Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly či Karla Čapka s uměleckými pohledy na španělskou tradici býčích zápasů. Dovezená díla pochází z Picassova Musea Casa Natal v jeho rodné Malaze. Mezi novými exponáty jsou například dvě býčí hlavy v kontrastním provedení, kterých na celém světě existuje je několik exemplářů. Do Prahy dorazila také malba připomínající Picassův vztah s francouzskou umělkyní Frančoise Gilotovou, která o něm napsala knihu Život s Picassem. Devatenáct nových děl je už dnes součástí expozice. Kvůli jejich instalaci nebylo nutné výstavu uzavírat, pracovalo se mimo otevírací dobu. Pražská výstava několika osobností světového umění, které spojuje téma býčích zápasů, představuje bezmála 200 exponátů. Svět španělské koridy přibližují originální kresby, olejomalby i keramika, nechybí zde ani filmy a plakáty s toreadorskou tematikou. Mezi nejvzácnější kus patří přípravný karton k Picassovu obrazu Guernica, který doposud nebyl zapůjčen mimo Francii.

Tvorbu Jiřího Trnky představí česká centra ve světě

Jiří Trnka: Ve službách imaginace je název projektu, který v rámci 100. výročí narození legendy animovaného filmu Jiřího Trnky zařazeného do seznamu výročí UNESCO pro rok 2012 připravila Česká centra. Kurátorky Lucie Vlčková z UMPRUM a Michaela Mertová z Národního filmového archivu vytvořily panelovou výstavu představující výběr z jeho rozsáhlé tvorby. Zahájena bude 21. února v Mnichově, bude například i v Moskvě, Sofii, Tokiu, Madridu, Vídni, Bukurešti a Haagu. Trnkovo jubileum bude v rámci sítě Českých center a zastupitelských úřadů připomenuto kromě výstav i retrospektivami filmů, jednotlivými projekcemi, účastí na festivalech, přednáškami a workshopy po celém světě, oznámila ČTK Ivana Síglerová ze správy Českých center v Praze. Podle kurátorky výstavní části projektu Lucie Vlčkové zájemci uvidí prostřednictvím skenovaných originálů a fotografií klíčové návrhy a realizace knižní tvorby a užité grafiky, volné tvorby a samozřejmě loutkářské, divadelní a filmové tvorby. Opomenuty nejsou ani jeho instalace na výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu. Zvýšenou pozornost věnuje prezentace Trnkově filmové tvorbě a poukazuje k jeho zásadní roli ve světově proslulé tradici české animace. Digitálně prezentované exponáty pocházejí ze soukromých sbírek a fondů Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Národního filmového archivu, Západočeské galerie v Plzni, Východočeské galerie v Pardubicích a dalších institucí. Národní filmový archiv připravil k Trnkovu výročí dva komplety devíti jeho nejvýznamnějších filmů. Doprovázejí je dialogové listiny v angličtině, ruštině, němčině, španělštině, italštině a francouzštině.

Letošní Iberoamerickou cenu získala dvojice studentů z Brna

Hlavní Iberoamerickou cenu za rok 2011 si netradičně odnesla dvojice studentů - Marek Atanasčev a Jan Střítecký, oba studují na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ocenění, která udílejí velvyslanectví španělsky a portugalsky hovořících zemí v České republice, předala v pražském Karolinu manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Do 17. ročníku soutěže se přihlásilo dvanáct studentů. Loni hodnotila porota tvořená nejvyššími představiteli velvyslanectví jednotlivých iberoamerických zemí eseje 23 studentů. Cílem soutěže je motivovat české studenty k většímu zájmu o Latinskou Ameriku, Španělsko a Portugalsko.

Potopení Titaniku, si budou moci připomenout lidé i v Muzeu Komenského v Přerově

Nejznámější námořní katastrofu, potopení Titaniku, si od úterý budou moci připomenout lidé i v Muzeu Komenského v Přerově. Expozice potrvá symbolicky do doby, kdy se nad zaoceánským parníkem uzavřela hladina ledového moře. Derniéra výstavy se uskuteční v noci ze 14. na 15. dubna noční prohlídkou demonstrující jeho symbolické potopení. Na osud v té době největšího osobního parníku světa mohou lidé zavzpomínat v Historickém sále a jeho předsálí. Atmosféru návštěvníkům navodí náznak lodní zádě s kormidlem a třemi lodními šrouby. Expozice je rozdělena na dvě části. V první návštěvníci uvidí část euforickou spojenou s nadějemi. Chybět nebude pohled do kajuty lodi, lidé najdou informace o tom, jak loď vznikala, její technické parametry, i to, čím byla výjimečná a jak byla luxusní. Druhá část výstavy připomene zkázu lodi po nárazu do ledovce. Přerovská expozice k 100. výročí potopení Titaniku vychází ze soukromé sbírky olomouckého patriota Vladimíra Gračky, který býval i námořníkem. Lidé tak mohou vidět pohlednice, katalogy lodních společností, plakáty či grafická vyobrazení.

Jihočeské divadlo chystá premiéru inscenace hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha

Jihočeské divadlo chystá na pátek premiéru inscenace slavné hry amerického dramatika Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Českobudějovická scéna ji uvede v překladu Ester Žantovské a v režii Adama Ruta. V hlavní roli Blanche diváci uvidí Věru Hlaváčkovou, coby Stellu Danu Verzichovou, Ondřej Veselý ztvární postavu Stanleyho a Martin Hruška Mitche.

ND připomene sté narozeniny Kyliánové i jubileum jejího syna

Národní divadlo koncem března oslaví sté narozeniny tanečnice Markéty Kyliánové. Věnuje jí českou premiéru baletu Šípková Růženka, která se uskuteční 29. března v historické budově Národního divadla, řekla ČTK mluvčí Baletu ND Helena Bartlová. Kyliánová se narodila 28. března 1912. Životní jubileum letos oslaví také její syn, světově proslulý choreograf Jiří Kylián; 21. března se dožívá 65 let.

Populární francouzský herec Pierre Richard do Prahy nepřijede

Populární francouzský herec Pierre Richard, který měl koncem měsíce hostovat v Praze a poté i v Brně, onemocněl a do Prahy nepřijede. Zakoupené vstupenky platí na termíny 3. a 4. dubna. Představení v České republice a na Slovensku se přenášejí z února na duben. Známý francouzský herec a gurmán Pierre Richard, který loni v listopadu v Praze představil svá vína a pokřtil restauraci, měl v Praze vystoupit se svým synem Christophem De Faysem 26. a 27. února v Divadle Hybernia a pak v Janáčkově divadle v Brně, aby vyprávěl o svém životě. Předtím měl hostovat v Bratislavě.

Ze sportu:

Fotbalista Marek Jankulovski se rozhodl ukončit aktivní kariéru. Čtyřiatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství Evropy v roce 2004 tak učinil kvůli obnovenému poranění předního zkříženého vazu v levém koleni, které v říjnu utrpěl při svém návratu do české ligy v dresu Baníku Ostrava.

Trenér reprezentace do 21 let Jakub Dovalil se stal hlavním garantem nového projektu Coca-Cola fotbalová akademie, který sdružuje talentované šestnáctileté hráče a má jim pomoci nastartovat jejich kariéry. Individuální tréninkové plány šité přímo na míru jednotlivce, možnost spolupráce s fyzioterapeuty či odborníky zabývajícími se problematikou pitného režimu či výživy. To má mladým fotbalistům nabídnout akademie, jejímž partnerem je i Fotbalová asociace České republiky a ministerstvo školství.

Do irské fotbalové reprezentace byli před přípravným zápasem s Českou republikou 29. února v Dublinu dodatečně povoláni záložníci James McClean ze Sunderlandu a Paul Green z druholigového Derby.

Česká tenistka Petra Kvitová se kvůli nemoci odhlásila z turnaje v Dubaji. Wimbledonská vítězka měla plnit roli druhé nasazené, ale o víkendu dostala horečky a bere antibiotika.

Fotbalový útočník David Střihavka bude na jaře působit v Prešově. Do předposledního klubu slovenské ligy ho uvolnila na půlroční hostování s opcí Žilina. V ní má smlouvu do léta 2013.

Úterní počasí v Česku:

Bude polojasno, od severu postupně přibývání oblačnosti, později odpoledne a večer na severu místy, jinde ojediněle déšť i mrznoucí nebo déšť se sněhem, nad 1000 m sněžení. Nejvyšší teploty +1 až +5 stupňů, v 1000 m kolem -2 stupňů.